goliishimeiiim; koffie J. v. d. Welle I Kruidingen Polder Walcheren wil Schrikbarende toestanden in Belgische opvoedingsgestichten. duinen kopen Pleidooi voor volledige handhaving cadeaustelsel sanitair openen BRYLCREEM Schoolmelk (tijdelijk) niet duurder Schoerner wendt zich tot Adenauer w waren een succes* Melkboeren willen mars naar Brussel Cursussen in klein fruit Waar ligt dat? Opvoeders” tijdens proces veroordeeld tot zware straffen. Oude vondst bleek kostbare ring 's-GRAVENHAGE, 31 Jan. Drie jaar geleden, in het eerste kwartaal van 1952, heeft een Hagenaar op een koolaspad op ’t terrein van de Zuidhollandse jachtvereniging in de omgeving van ’s-Gravenhage een dames- ring gevonden. Al die tijd heeft hij de ring onder zich gehouden in de veronderstelling, dat het een waardeloos voorwerp was. Dezer dagen liet hij de ring aan kennissen zien, die van oordeel waren, dat hij lang niet waarde loos was. De man heeft toen me dedeling van zijn vondst gedaan bij de politie. Het bleek een pla tina damesring te zijn, een zoge naamde met edelstenen bezette „slagring”, die zeker f 10.000 ge kost moet hebben. Een briljant, welke de ring bevat, heeft een verkoopswaarde van f 4500, een andere steen of parel is er uit verwijderd. De ring draagt ver der nog kleine briljantjes. Beperking zou zware slag voor de betreffende bedrijven betekenen A 1 AANBESTEDINGEN Record aantal deelnemers Ex-veldmaarschalk vraagt bijstand Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM I Blüthner f Schimmel Broadwood (hallen - Rippen Schiedmayer Feurich e.a. I Voorstel zanddam bij Oranjezon Bestraten, rioleren en herbestraten te Waarde Personeel mishandelt jeugdige delinquenten. Adres aan de leden der Tweede Kamer ONBEVOEGDEN. een Lange Viele 58-60 - Middelburg Normale fles 40 cent Grote fles 58 cent ...dat heb ik in m'n oor geknoopt... KABOUTERS wij in het pand Lange Viele 58-60 te Middelburg ill ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 1 Februari 1955 Pagina 4 Ingezonden Mededeling (Adv.) 's werelds meest verkochte hairdressing Jacq. Mot N.V., Amsterdam boden. L. i per- had PIANO S ORGELS LANGE KERKSTRAAT 41 ffi^MuziEK GOES Telefoon 3490 lawsi AMSTERDAM - ROTTERDAM - HAARLEM - HILVERSUM - KAMPEN BERGEN OP ZOOM, 31 Januari. Kruiningen schijnt voor de postbeambten te Bergen op Zoom niet meer te bestaan! Donderdag avond gaf de boekhandelaar van de spoorwegkiosk te Bergen op Zoom per post een pakje tijd schriften mee. Het pakje was ge adresseerd aan de restauratie van het Station Kruiningen. Groot was de verbazing van de boekhandelaar, toen hij Vrijdags het pakje in zijn postbox op het postkantoor terug vond. Het opschrift? ONBESTELBAAR ON BEKEND! MIDDELBURG, 29 Jan. Aange zien de definitieve plannen voor ver sterking van de zeewering van Wal cheren nog niet gereed zijn, is het noodzakelijk gebleken met het oog op het stormseizoen in de duinen van het waterwingebied van Middelburg bij Oranjezon tijdelijke voorziening te treffen door het aanleggen van een zanddam. Daar de waterkerende dui nen hierdoor plaatselijk van afmetin gen veranderen, is voor de uitvoering een besluit van de algemene vergade ring van de Polder Walcheren ver eist. Het dagelijks bestuur stelt nu voor een zodanig besluit te nemen. BRUSSEL, 31 Jan. Het Belgische Verbond van Melkboeren dreigt met een gemotoriseerde opmars van zijn le den naar Brussel, waaraan 15.000 melk- auto’s zouden deelnemen. De melkleve- ranciers zjjn het namelijk niet eens met de beslissing der liberaal-socialistische regering Van Acker om de verkoop van losse melk uit hygiënische overwegingen in de grote steden te verbieden en nog slechts de verkoop van flessenmelk toe te staan. Daar de melk in flessen duurder is dan de losse melk (een liter flessen melk kost fr. 7 per liter, losse melk is fr. 0.50 goedkoper), vrezen zij, dat hun omzet aanzienlijk zal dalen. Zij voeren ook aan, dat de maatregel on doeltreffend is zolang buiten de grote bevolkingscentra de verkoop van losse boerderijmelk blijft toegestaan. Een woordvoerder van de Belgische melk boeren gaf uitdrukking aan de hoop, dat Door het gemeentebestuur werd aan besteed: A: het aanleggen van een nieuwe straat vanaf Wilhelminastraat over het erf Gebr. Verbrugge met rio lering; B: nieuwe riolering gedeelte Achterweg; C: Herbestraten gedeelte Kerkweg langs perceel M. van Houte met riolering. Inschrijvers waren: G. en A. Spon- selee, Walsoorden ƒ34,380; K. Lucasse, Walsoorden ƒ34.200; Gebr. de Bokx 33,850; N.V. Zeeland, Middelburg ƒ32.010; F. Duynhouwer, Goes ƒ31.900. Deze bedragen worden verhoogd met 1850,zijnde het bedrag voor het bijwerk bij het perceel C. Het werk werd aan de laagste in missen om met deze moeilijke delin-schrijver gegund. moest worden gemaakt van de duinen, die eigendom zijn van mevrouw Hey- se. Onderhandelingen werden gevoerd om 10 ha duin te kopen, maar er werd geen overeenstemming over de prijs van de grond bereikt. Voor de uitvoe ring der werken werd echter wèl toe stemming verleend. Een half jaar la ter bleek het noodzakelijk in de smalle duinstrook tijdelijk voorzieningen aan te brengen, waardoor vrij grote hoe veelheden zand moesten worden ver plaatst uit het duin, grenzend aan de 10 ha. Het overleg werd hervat over een groter terrein, waaromtrent thans overeenstemming werd bereikt. De prijs komt neer op rond 14% cent per ca. Het dagelijks bestuur van de Pol der acht het van belang, dat de Pol der zoveel mogelijk de eigendom van zijn zeewering verkrijgt om daarover zo volledig mogelijk te kunnen be schikken. County Laboratories Ltd., Stanmore, England Iedereen xiet er graag wel verzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer man nen gebruikt dan enige andere hairdressing ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoe prachtig glan zend en hoe keurig „in vorm" Uw haar de hele dag blijft. Masseer elke dag met Brylcreem - 1 de heilzame bestand- delen houden Uw 1 hoofdhuid fris en vrij van roos. Geen droog, B stug haar meerl B BONN, 31 Jan. De gewezen veld maarschalk Ferdinand Schoerner, die zo juist teruggekeerd uit de Sowjet- Unie, waar hij sinds het einde van de oorlog als krijgsgevangene werd vast gehouden, heeft zich in een telegram om bijstand tot kanselier Adenauer ge wend. De ex-veldmaarschalk zegt hierin onder meer, dat vooraanstaande poli tici zich schuldig gemaakt hebben aan smaad do<5r ongedetailleerde beschul digingen tegen hem te uiten. Een van deze politici is Schreuder, de minister van Binnenlandse Zaken, die gezegd heeft, dat Schoerner voor het gerecht gedaagd dient te worden. Van de zijde van het ministerie van Justitie van Beieren is verklaard, dat bez varend materiaal tegen Schoerner verzameld zal worden. De veldmaarschalk heeft ontkend, dat hij met een politieke opdracht uit de Sowjet-Unie was gekomen. De in Stalingrad door de Russen krijgsgevangen gemaakte generaal Walther von Seydlitz zal binnenkort door de Sowjet-Unie worden vrij gelaten. De naam van Seydlitz is genoemd in verband met de oplei ding van Duitse oud-soldaten, die de kern van een Oostduits leger zou den moeten vormen. MIDDELBURG, 29 Jan. De Pol der Walcheren wil een duinterrein van 17.16.60 ha duin kopen van mevrouw J. E. H. Heyse-Tak te Oostkapelle. Het terrein is gelegen ten Noordoosten van de grens tussen Westkapelle en Dom burg en ten Noordwesten van het golf terrein tot het zogenaamde Schelppad te Domburg. De bedongen koopsom be draagt f 25.783.73. Voorts moet de Pol der een bedrag van f 3568.75 betalen wegens door de Stichting Badplaatsbe- langen Domburg jaarlijks verschuldigde huur van f 142.75 voor het hebben van een wandelpad op het terrein. Na de stormvloed van 1 Februari ’53 bleek het nodig de Westkappelse zee dijk in de richting Domburg te ver lengen, hetgeen betekende, dat over een lengte van 250 meter gebruik Het ontnemen aan de cadeauvervaar- digende industrieën van een deel voor vele zelfs een belangrijk deel van haar productie, betekent volgens hen, die het adres opstelden, een ver zwakking van haar algemene positie en concurrentiewaardigheid met bui tenlandse soortgelijke bedrijven. Zij zijn van mening, dat het oordeel in de memorie van antwoord op het bedoel de wetsontwerp, als zou wegens het beperkte karakter van de voorge stelde regeling de schade niet zo groot zijn, als te optimistisch moet worden beschouwd. quente jeugd om te gaan. Hierbij komt nog dat de salarissen van het gestichtspersoneel lager zijn dan die in het lager onderwijs zodat zich hier onder in het algemeen geen enkele werkelijke paedagoog bevindt. Ken merkend voor de toestand in deze ge stichten is nog dat sedert 1940 slechts 37 leden van het opvoedende perso neel een onbetekenend examen moest afleggen en er 125 zelfs zonder dit examen werden aangenomen. De minister van Justitie heeft thans besloten de opvoedingsgestichten aan een strenge contröle te onderwerpen en er op toe te zien dat voortaan nog slechts personeel wordt aangenomen dat op grond van zijn karaktereigen schappen en paedagogische opleiding geschikt is voor dit werk. Van het verlies van de ring is nooit aangifte gedaan. De politie tracht nu de eigenares op te spo ren. BRUSSEL, 31 Januari. Een te Neufchateau, in de Belgische provincie Luxemburg gevoerd proces tegen een veertiental leden van het personeel van een opvoedingsgesticht voor jeugdige delinquenten te St. Hubert, heeft een schril licht geworpen op de toestanden, die er nog in sommige rjjksge- stichten in België heersen. In de drie maanden dat het proces in beslag nam, kwamen bjjna 200 jeugdige getuigen verklaren dat zjj door de „opvoeders” van het gesticht te Sint Hubert mishandelingen hadden moeten ondergaan of hiervan getuige waren geweest. Voor het minste-ver grijp werden de jongens, die niet ouder waren dan 16 jaar, met koppelriemen of sleutelbos sen geslagen en men schrok er zelfs niet voor terug hen in een badkuip gevuld met ijskoud water onder te dompelen. De inmiddels ontslagen directeur bleek van deze mishande lingen nauwelijks op de hoogte te zijn daar zijn administratieve taak zo zwaar zou zijn geweest, dat hij geen tijd had het personeel te controleren. Uit een door de minister van Jus titie inmiddels ingesteld onderzoek over deze zaak werden zelfs vra gen in het parlement gesteld is komen vast te staan dat het soneel geen enkele opleiding genoten voor de zware taak mis dadige en verwaarloosde jeugd op te voeden tot normale mensen. De zogenaamde opvoeders waren een voudig gerecruteerd uit spoorweg- KAPELLE, 31 Jan. Niet minder dan 132 personen hebben Zaterdag in hotel „De Zwaan” een getuigschrift ontvangen voor het met goed gevolg doorlopen van een cursus in kleinfruit teelt. Er was grote vreugde over dit re cord aantal deelnemers en in zjjn toe spraak tot de gediplomeerden noemde Ir J. J. van Hennik, de rykstuinbouw- consulent, iets dergelijks dan ook een unicum. De deelname overtrof de stout ste verwachtingen en is wel een bewijs van de grote belangstelling die men voor de kleinfruitteelt heeft. De overhandiging van de getuig schriften vond symbolisch plaats door ir Van Hennik, welke deze overhandigde aan de dames Mevr. v. d. Boomgaard-Kosten en mej. A. J. Nijssen beiden uit Yerseke en aan de oudste deelnemers de heren F. Wisse te Kattendijke en P. Lamper te Yer seke. De cursussen werden georganiseerd door de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving”, de N.F.O. in deze streek en de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. In zijn openingswoord op deze bijeenkomst wees de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker op de nood zaak om steeds de ontwikkelingen op de voet te volgen, ook in de fruitsec tor. De leeftijd van de cursisten va rieerde van 18 tot 68 jaar maar allen gaven blijk te beseffen dat vermeer dering van kennis een absolute nood zaak is. Vervolgens sprak de heer M. van Liere te Kapelle over „De teelt van aardbeien in de volle grond”. Hierbij behandelde hij uitvoerig de verschil lende rassen en hun waarde voor Zee- •land. De heer Jac. Veerhoek te Schore hield een inleiding over de teelt van aardbeien onder glas. Het blijkt dat er te Schore een groep telers zijn wel ke hiermede in het klein willen be ginnen. Een voorbeeld dat voor Zee land zeker navolging kan verdienen. De kleinfruitteeltcursussen zijn in de afgelopen winter gehouden te Ka pelle, Biezelinge, Schore, Kattendijke, Wemeldinge en Yerseke. Namens de cursus te Kattendijke sprak de heer F. Wisse, namens Kapelle de heer C. Mallekote, namens Biezelinge de heer J. Beenakker en namens Wemeldinge de heer M. v. d. Vrie. De leraren de België een eerste-minister zou i heren A. van Oosten en L. C. Oele te krijgen als Mendes-France, die slechts Kapelle kregen boekenbonnen aange- melk drinkt. Een der veroordeelden er wer den straffen uitgesproken die variëren van drie tot dertien maanden gevan genisstraf had bij de directeur van het gesticht gesolliciteerd naar de be trekking van nachtwaker. Deze bom bardeerde hem echter maar onmid dellijk tot opvoeder, in welke functie hij zich ontpopte als een ware tyran. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de toestand die in het ge sticht te St. Hubert heerste, geen uit zondering betekent. Ook in andere staatsgestichten zou de siuatie verre van rooskleurig zijn en zouden licha melijke mishandelingen schering en inslag zijn. Hoewel sommige opvoe ders wel toewijding tonen, blijken zij in het algemeen toch iedere ta-te ’s-GRAVENHAGE, 31 Jan. Op ’n conferentie van minister Mansholt met vertegenwoordigers van ’t Bedrijfschap voor Zuivel, het Centrale Schoolmelk- comité, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de wethouders Van den Oever uit Den Haag en Van der Vlerk uit Rotterdam namens de grote ge- m .aten, heeft vanmorgen het Bedrijf schap voor Zuivel zich bereid verklaard geld beschikbaar te stellen, waardoor de verhoging van de ouderbijdrage voor de schoolmelk, in verband met de stij ging van de melkprijs, althans voorlopig achterwege kan blijven Het A.N.P. verneemt nader dat het Bedrijfschap voor Zuivel een toeslag beschikbaar heeft gesteld, teneinde de acute moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het Bedrijfschap heeft ait gedaan in de hoop over en kele maanden, gedacht wordt aan ’t voorjaar, deze kwestie opnieuw te bezien. arbeiders, gevangenisbewakers en kleine zakenlieden die zich op ze ker ogenblik in geldmoeilijkheden bevonden. AMSTERDAM, 31 Januari. Een aantal cadeauvervaardigende ondernemingen heeft zich met een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend. Er wordt daarin aangedrongen op verwerping van het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel, omdat men van mening is, dat de nadelen ook van het gewijzigde ontwerp zeer groot zijn en omdat er van een overtuiging betreffende de noodzake lijkheid van de beperkende regeling uit de onderscheidene branches van de middenstand nauwelijks is gebleken. De ondernemingen achten het niet juist, dat het thans bij een betrek kelijke hoogconjunctuur voor het be drijfsleven het ogenblik zou zijn om in principe tot afschaffing van het cadeaustelsel te besluiten. Men dient er volgens het adres op bedacht te zijn, dat er geen enkele zekerheid bestaat dat en hoe lang de huidige conjunctuur zich handhaven zal. De ervaring heeft geleerd, dat juist in tijden van afnemende bedrij vigheid de mogelijkheid van vervaar diging van cadeau-artikelen een wel kome gelegenheid betekent om de be drijvigheid op peil te houden. Voorts wordt gezegd, dat het ca deaustelsel het aangewezen reclame- middel is voor de bedrijven, die zich niet kunnen veroorloven belangrijke bedragen aan advertentiecampagnes te besteden. Het stelsel biedt de mogelijkheid om, op een wijze, dat het kopend publiek onmiddellijk profiteert, op een uiterst nuttige en efficiënte wijze bedragen voor re clamedoeleinden te besteden. I I t e Uit voorraad: Cambridge rollen, Jacobi Nokkenrad, Me- lichar Lepelrad zaaimachines, zaaien ale granen en zaden nauwkeurig. C. BRASSER ZONEN, Magazijn Zusterstraat 56, Middelburg, Telefoon 2812. ....hoe blanker de kleur, hoe beter de smaak. Dat kan men bij Nutrlcia Koffiemelk zien en proeven/ Juist, Mevrouw, die opvallend blanke kleur - het kemjierk van NUTRICIA koffiemelk - betekent dusgéén sterilisatiesmaakje. En het hoge vetgehalte van 10% (óók al een Nutricia-specialiteit) maakt, dat een scheutje al voldoende Is voor een kop kostelijke koffie of chocola. Bovendien: wat een gemak en tijdsbesparing,- geen koken of overkoken, geen vellen of vuile pannen. Dat is trouwens de reden, dat ze Nutrlcia Koffiemelk ook bij Uw man op de zaak gebruiken I DIVERSEN: Arnemuiden. Donderdag 3 Februari a.s. hoopt D.V. in het Verenigingsgebouw voor te gaan Ds Van Kooten uit Wer kendam. Aanvang 7 uur. Huisorgels 2, 3 en 5 spel. Vanaf 175,Moderne eiken kast voor Uw orgel in elke ge wenste kleur. Harmonium- bouw Harthoorn, ’s-Heeren- hoek, Tel. 247. Wij leveren en plaatsen alles op gebied van TE KOOP GEVRAAGD: Antiek ladenkastje, koperen en andere voorwerpen, deken kisten enz. enz. van Halen, Gravenstraat 94, Tel. 3976, Middelburg. 1 Knoop dit m Uw oor t GebruiK Nutrlcia koffiemelk 00k eens voor Uw soepen, sausen en groenten - J z0 smeuïg -zó romig' Net meisje van 8 tot 12 uur-. Aanmelden na 7 uur. Mevr. Boom, Molenweg 23, Nw en St Joosland. Tuindersknecht 16 tot 18 jr op glasbedrijf in ’t Westland, G- G. of N.H.. C. W. Oussoren, Emmastr. 21, de Lier (Z.H.). Met Maart of April ge vraagd arbeider of aankomen de. H. J. Volkers, Veerseweg 367, Veere. Geen moeite is ons te veel. Geen order te klein. Onder voortdurende aanbeveling

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 8