Indrukwekkende demonstratie tegen Duitse herbewapening Amerikaanse militaire bevel- naar ZEEUWSE CHR. PLATTELANDS-JEUGD BESPRAK HAAR TOEKOMST hebbers spoeden zich Formosa RUSLAND BESCHULDIGT V.S. VAN AGRESSIE Ongekende massa-productie zal ongekende massa-afzet vereisen Felle aanval op nationale belangen-groepen DEN HAAG, 29 Jan. Meer dere malen heeft de minister van Economische Zaken, prof. Dr. J. Zijlstra, de term „tweede industri ële revolutie” gebruikt Zater dagavond heeft hij aan het jaardiner van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland, duidelijk uiteengezet waarom hij de thans aan de gang zijnde ontwikkeling als een tweede revolutie ziet, welke gevaren dit met zich brengt en welke weg men moet volgen om deze gevaren zo klein mogelijk te houden. ■JIJ Resolutie van Moskou in Veiligheidsraad van De moord op Rubinstein De strop voor twee Joden in Egypte Kindje door gasvergiftiging overleden Verwerping van Parijse Accoorden minder erg dan voortdurende scheiding Deense premier in Stockholm overleden Onenigheid in de Arabische Liga irdSlreï In de St, Paulskerk te Prankfort Prof. Zijlstra schouwt in de toekomst Geslaagde wintertoogdag te Axel Ontsluiting Het was geen vliegende schotel van platteland en de hieraan verbonden gevaren K.A.B. wenst compensaties voor verhoogde melkprijs (pagina 1) IS DE BILT ZEGT: 8 Liever democratie zonder socialisme dan socialisme zonder democratie Aanhoudend zacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bij de jonge boeren. Wegens spionnage Moeder was even weg Zwaar bombardement. Met ingang van morgen Stoomtram Walcheren verhoogt tarieven Reactie. Goed verenigingsleven. De middagvergadering. Egypte tegen Turks-Iraaks Verdrag F Stichting 9 MAANDAG 31 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 10e JAARGANG, No. 3002 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 30 Jan. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Aanhoudend zacht. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.24 u., onder 17.25 u. Maan op 11.26 u., onder 3.22 u. stemming met ’t belang van je naaste.” En hij besloot met de woorden: „Laat je begeesteren door deze toogdag, pak aan!” Hoogwater Dinsdag 1 Februari: Vlissingen: 7.39 u. 1.66 m., 20.22 u. 1.57 m. Terneuzen: 8.06 u. 1.84 m., 20.48 u. l. 75 m. Wemeldinge 9.09 u. 1.43 m. 21.51 u. 1.51 m. Zierikzee: 8.50 u. 1.24 m. , 21.31 u. 1.32 m. GOES, 29 Jan. Vele mensen heb ben Zaterdag met een bezorgd gezicht naar de lucht gekeken. Op grote hoog te zagen zij namelijk enkele uren (van elf ’s morgens tot een uur ’s middags) een door het zonlicht beschenen voor werp, dat zij niet konden thuisbren gen. Op de politiebureaux rinkelden de telefoons voor inlichtingen, maar ook de politie wist er geen raad mee. Meldingen kwamen binnen uit Goes, Middelburg en Vlissingen en naar la ter bleek ook uit Den Haag. Het had niets met een vliegende schotel te ma ken. Een vliegtuig is van Valkenburg opgestegen en de piloot heeft het vreemde voorwerp, dat op een hoogte van 13.000 meter hing, kunnen identi ficeren als een metereologische radio sonde, die langzaam in Zuid-Westelij ke richting dreef. Het merkwaardige van dit soort ballons is, dat zij zich uitzetten naar gelang zij hoger stijgen. Er is nog niet nagegaan waar de radio sonde vandaan kwam. Het is niet on waarschijnlijk, dat zij op een metereo- logisch station in het buitenland was opgelaten en afgedreven. langengroepen moeten worden ge broken. „Als de regeringen dat niet kunnen zullen zij de weg opgedron gen worden die regelrecht naar de afgrond voert!” zo verklaarde mi nister Zijlstra. „En met woorden al leen komen we er niet de daad zal moeten volgen! En dat is helaas tot nu toe maar al te vaak niet het geval geweest!” stuur. De vergadering werd bijge woond door mevr. Molde Vries uit Goes namens het D.B., mej. de Regt uit Terneuzen namens de Prov. Bond en mevr, van HoeveDekker namens het bestuur van de Chr. Plattelandsvrou- wenbond in O. Z. Vlaanderen. „Voorts hadden de meisjes, onder het motto: „De liefde gaat door de maag” voor het eerst een bakwed- wedstrijd georganiseerd. Welnu ook op culinair gebied presteren zij héél veel. Dat is wel bewezen! ZEEUWSCH DAGBLAD Voordien, bij de opening van de och tendvergadering, had ook mej. T. Geelhoed, de presidente, hierop gewe zen. „Wij moeten strijd leveren om de persoonlijkheidsvorming. En zij be sprak wat de C.P.M.B. op dit punt doet en nog gaat doen: ontwikkelingswe ken, kaderdagen, provinciale kader cursussen en ook ’n folklorecursus. De bond groeit, zo hoorden we uit de jaar verslagen. In totaal zijn er nu acht af delingen met honderd achtenzeventig leden, vertelde mej. Rie v. d. Maas uit Wissenkerke niet zonder trots. Mej. M. Dieleman uit Zaamslag werd gekozen etot alg. adjunct in het provinciale be- De jonge boeren bespraken meer practische problemen, zoals het bewei den en hooien en de rund veefokkerij. Drs J. J. Knibbe de voorzitter heeft in zijn openingswoord aandacht en be langstelling gevraagd voor de sociaal- culturele taak die deze jongerenorga nisatie wacht. Hij besprak voorts de toenemende overheidsinvloed en de geestelijke instelling daarop. Het ge vaar van verstarring is niet denkbeel dig en dit dient ons tot waakzaamheid te brengen. Boeren en tuinders dienen ondernemers te blijven en geen filiaal houders van een reusachtig staatsland- bouwbedrijf met de minister als alge meen directeur. Hij wekte de jonge mensen op deze vraagstukken op de afdelingen te bespreken. „Vecht voor de vrijheid en zelfstandigheid” aldus drs Knibbe, „natuurlijk in gebonden- hied aan de Schepper en Onderhouder van Hemel en Aarde en in overeen- hereniging van Duitsland van de hand zouden wijzen als West-Duitsland de Parijse Accoorden niet zou ratificeren. Als West-Duitsland rechtstreeks con tact met Rusland zou zoeken, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Duits land weer zonder vrienden zou komen te zitten. De Duitse hereniging, zo schreef Adenauer, is afhankelijk van de Wes telijke mogendheden. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. wordt verder gezegd, dat het inlaten Chinese binnenlandse aangelegenheden Handvest der Verenigde Naties. Als aanvalsdaden noemt Rusland niet uitgelokte aanvallen op gebie den en steden langs de Chinese kust door onder toezicht van Amerika staande strijdkrachten. Ook worden de officiële uitlatingen van Ameri kaanse autoriteiten gelaakt, waarin gedreigd wordt Amerikaanse strijd- CAIRO, 31 Jan. Twee Egyptische Joden, de 28-jarige chirurg Moeesa Marzoek die de Franse nationaliteit bezit en de 26-jarige onderwijzer Azar, die zich volgens de Egyptische autoriteiten aan spionnage ten gunste van Israël schuldig hebben gemaakt, zullen vandaag worden opgehangen. Zij zijn Donderdag j.l. door een te Cairo zetelend militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Beiden maakten deel uit van een groep van dertien Egyptische joden, wien spionnage ten nadele van Egypte ten laste was gelegd. Te Tel Aviv is gisteravond een door verscheidene duizenden perso nen bij gewoonde massa-bijeenkomst gehouden, waarop door sprekers van alle Israëlische politieke partijen is geprotesteerd tegen het ter dood veroordelen van de twee joden. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AMSTERDAM, 30 Jan. Tengevol ge van gasvergiftiging is gisteren de drie-jarige Arie Heijneman in de keu ken van zijn ouderlijke woning aan de Eerste Atjehstraat in Amsterdam-Oost oiri het leven gekomen, terwijl zijn broertje Piet aan de dood ontsnapte. Tijdens afwezigheid van de moeder, die een asla leegde in de tuin van de benedenburen, hebben de beide kinde ren vermoedelijk de gaskraan in de keuken opengedraaid. Zij lagen be wusteloos toen de moeder na een kwartier terugkeerde. Ze heeft de jon gens direct op het balkon in de open lucht gelegd, doch voor de drie-jarige Arie was het reeds te laat. De onmid dellijk ontboden arts slaagde erin bij Piet de levensgeesten op te wekken. krachten tegen de Chinese Volksre publiek te gebruiken. Tenslotte vraagt Moskou een sta ken van het vuren. Ondanks deze Russische diplomatie ke activiteit hebben nationalistisch- Chinese zware bommenwerpers van morgen aanvallen gedaan op Commu nistische stellingen op het eiland Jiki- angsjan. Dit eiland werd door de Com munisten versterkt. De zware bom menwerpers vielen in drie golven aan. Ondanks het heftige afweervuur keer den alle vliegtuigen veilig op hun ba sis terug. Inmiddels zijn verdere voorbereidin gen getroffen voor de evacuatie van de Tatsjen-eilanden. De eilanden Joesjan en Pesjan moeten reeds ontruimd zijn. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse zeestrijdkrachten, admiraal Stumpf is in Taipeh aangekomen om de evacuatie nader te regelen. Hij heeft Tsjang Kai-Sjek beloofd onmiddellijk terug te slaan als de Communisten zou den proberen de evacuatie te verhin deren. Ook de bevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Partdrid- ge wordt ieder ogenblik in Taipeh ver wacht. Een opvallende verklaring is dit weekeinde in Londen gedaan. Enge land staat op het standpunt dat de kusteilanden Quemoy en Matsoe aan Communistisch China moeten beho ren. Volgens de Britse Regering zou den de eilanden noch uit militair, noch uit politiek oogpunt van belang zijn. Het voordeel is als de eilanden wor den overgedragen, dat een strook zee van minstens 112 km tussen de Communistische en Nationalistische Chinezen ontstaat. MIDDELBURG, 31 Januari. - De N.V. Stoomtram Walcheren heeft toestemming gekregen met in gang van morgen, 1 Februari haar tarieven te verhogen. Men is hier toe genoodzaakt door de sinds 1 Maart 1953 (toen ook de tarieven werden verhoogd) gestegen exploi tatiekosten. Sedert die datum zijn er b.v. drie loonsverhogingen geweest terwijl ook de kosten van onder houd, revisie en dergelijke belang rijk zijn gestegen. De enkele reis-prijs (basisprijs voor de andere tarieven) was tot dusverre 10 ets plus 3 ets voor iedere km; dit laatste wordt nu 3.3 ets. Door deze verhoging gaan ook automatisch de prijzen van retours, abonnementen, etc omhoog, daar deze steeds een veel voud zijn van de enkele reis-prijzen. Het minimum-tarief blijft 15 ets voor ’n enkele reis en een kwartje voor een retourtje. Ongewijzigd blijven de prij zen MiddelburgVlissingen en Mid delburgLewedorp voor wat de en kele reis en de retours betreft. Ook de prijs van het dag-abonnement blijft onveranderd. Natuurlijk is reactie gevolgd op de massa-bijeenkomst in de Sint Pauls kerk te Frankfort. Kanselier Adenauer heeft een brief aan Ollenhauer ge stuurd, waarin hij meedeelt, dat de Westelijke mogendheden de verant woordlijkheid voor een vreedzame De jaarverslagen spraken ook hier van een goed en actief verenigingsle ven. Het ledental is toegenomen van 284 tot 327; ook in Zierikzee is nu een afdeling gesticht met 14 leden. In het afgelopen jaar is meer aandacht be steed aan het wedstrijd-element; er werden tal van excursies gehouden en vele onderwerpen door de afdelin gen besproken. Nadat de heer Knibbe bij acclamatie tot voorzitter was herkozen sprak ir P. R. Bouman te Axel over de rund veehouderij. Hij behandelde de voe dingswijze, de gezondheid van de die- eren, de stalbouw en de afzet van de producten. Zeeland telt per ha gemid deld drie koeien; dat is het hoogste in ons land. Hij vertoonde bij deze lezing een landbouwfilm. Namens de C.B.T.B. heeft de voor zitter, de heer C. de Putter de jongens- toegesproken en erop gewezen dat bij hen de problemen naar voren gehaald worden die ook bij de oudere leven. Dat geeft voor de toekomst voordeel. Voorts sprak de heer De Jager uit Ka- pelle, plv. adviserend bestuurslid een kort woord. De zaal van het Centrum kon nau welijks de grote schare bergen toen de gecombineerde middagvergadering be gon. De afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, die als gastvrouwe fun geerde opende deze middag met een zeer fraai welkomsttableau; Piet Ha- melink en Corrie Dieleman spraken hierbij een groet. Drs Knibbe heeft vervolgens een woord van welkom gericht tot de com missaris der Koningin en zijn echtge- (Vervolg op pag. 2, kolom 6). Zoals bekend is Serge M. Rubinstein, de 46-jarige internationale financier van Russische oorsprong, in zijn lu xueuze huis aan de Fifth Avenue te New York vermoord aangetroffen. Het lichaam van het slachtoffer, dat door de butler werd gevonden in de slaapkamer op de derde etage, droeg sporen van zware mishandeling. Het was gehuld in een zwarte pyama, de handen en voeten waren met rollui kenband bijeen gebonden. Rubinstein, die uit Rusland vluchtte tijdens de re volutie, heeft nadien in verschillende landen gewoond en leefde sinds 1938 in de V.S. waar zijn harde financiële politiek veel protest uitlokte. In 1952 werd hij wegens dienstweigering uit gewezen, maar het vonnis is nooit voltrokken. Een opname van Rubinstein uit ’53 toen hij de pers een telegram toonde dat hij destijds aan wijlen president Roosevelt stuurde, om hem alsnog zijn diensten als militair aan te bieden. NEW YORK, 30 Januari. Rusland heeft de Verenigde Staten beschuldigd van agressie tegen Communistisch China in het gebied van Formosa. Aan de Veiligheidsraad heeft Moskou gevraagd deze agressiedaden te bespreken. Tevens verzoekt Rusland in een resolutie de Veiligheidsraad er bij beide partijen op aan te dringen zich te ont houden van elk militair optreden bij Formosa, zodat alle strijdkrachten, die geen deel uitmaken van het Chinese volksleger weggevoerd kunnen worden. In de Russische beschuldiging aan het adres van de Verenigde Staten van de Verenigde Staten met de een schending betekent van het AXEL, 29 Januari. De Chr. Plattelandsmeisjes Bond en de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond hebben vandaag het nieuwe jaar ingezet met een Zeeuwse wintertoogdag. En het was een goede inzet; eendrachtig heeft men de problemen besproken, die de ontsluiting van het platteland met zich brengt. De verdergaande industrialisatie en de toenemende verbetering van de verkeersverbindingen mogen voor een bepaald volksdeel voordelen bren gen, voor de plattelander betekenen ze een verandering waarmee, vooral de jonge mensen vertrouwd gemaakt moeten worden. De voorzitter van de C.J.B.T.B., drs Knibbe, heeft hierop in zijn openings woord op de ochtendvergadering met nadruk gewezen. En hij niet alleen; ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtgenote de middagvergadering heeft bijgewoond, heeft ge wezen op de gevaren, die aan de verbreking van het isolement vastzitten. Hij zei het heel treffend: „Met de verbreking yan het isolement sluipt het spook der ontkerstening nader. Jongens en meisjes, ik hoop, dat het U allen gegeven mag zijn het fundament van Gods Woord te bewaren”. Er was sfeer; zowel op de ochtend vergadering van de meisjes als in die van de jongens en in de gecombineer de middagvergadering. Bij de C.P.M.B. heeft mej. A. M. Hoekendijk uit Heem stede, die 24 jaar lang directrice is ge weest van een doorgangshuis, gespro ken over „Meisjes van de zelfkant”. Geen „redevoering” hield zij, maar een klèmmend beroep om begrip. Ze wist haar toehoorsters tot diepe bewogen heid te brengen met één simpele vraag: „Begrijp, wat een goede moeder voor een meisje kan betekenen. Meis jes die de kans niet kregen om levens- scholing te ontvangen!” FRANKFORT, 29 Januari. De bijeenkomst in de Sint Paulskerk te Frankfort, vandaag door de Westduitse socialisten georganiseerd is een groot se en indrukwekkende demonstratie tegen de herbewapening van West-Duits land, geworden. Door de bewapening van West-Duitsland, zo staat te lezen in het „Handvest”, door 206 vooraanstaanden onder tekend, dat tijdens de meeting werd uitgegeven, zullen de kansen op hereni ging voor onbepaald tijd teniet worden gedaan en zal de spanning tussen Oost en West toenemen. En de oppositieleider Ollenhauer gaf een bijzonder relief aan deze geschreven woorden door te zeggen, dat alle mogelijkheden voor een hereniging nog niet uitgeput zijn. Zeshonderd binnen de kerk en een menigte van duizend personen buiten de kerk hoorden door middel van luidsprekers de socialistische leider aan, die met klem aandrong op onder- handelingen met Rusland. Tijdens de toespraken kwamen te legrammen binnen uit Oost-Duitsland met sympathiebetuigingen van fa- brieksraden en -personeel en massa- organisaties. Allen spraken over de ernstige gewetenscrisis waarin de Westduitsers worden geplaatst bij het vooruitzicht hun Duitse broeders en zusters in het Oosten te verlaten en zich bij het Westelijk verdedigingsver- drag aan te sluiten. Algemeen was men het er over eens, dat de verwerping van de Pa rijse Accoorden minder erg zal zijn dan een voortdurende scheiding van Duitsland. STOCKHOLM, 29 Jan. In de ka mer van zijn hotel in Stockholm, waar hij logeerde is vanmorgen de premier van Denemarken, Hedtoft dood aan getroffen. Op het ogenblik dat premier Hedtoft werd gevonden moet hij reeds vijf tot zes uur dood geweest zijn. Ver moedelijk is hij overleden tengevolge van een hartverlamming. Premier Hedtoft was in Stockholm ter bijwoning van een bijeenkomst van de Noorse Raad, welke Raad bestaat uit afgevaardigden van de Parlementen van Noorwegen, Denemarken, Zweden en Ijsland. Hedtoft, de 51-jarige sociaal-demo- cratische leider van een minderheids regering, was een van Denemarkens jongste premiers toen hij in 1947 zijn ambt aanvaardde. Hij was na de Duitse capitulatie leider van zijn partij ge worden. Een bekende uitspraak van hem is: „Liever democratie zonder socia lisme dan socialisme zonder demo cratie.” UTRECHT, 31 Jan. De K.A.B. vandaag in een adres aan de katholieke Kamerleden het onbegrij pelijk genoemd dat de Regering bij het verhogen van de melkprijs niet voor compenserende maatregelen heeft ge- hS’ Waarom> zo vraagt de K.A.B. adden de consumentensubsidies niet erhoogd kunnen worden totdat in de eriaging van de belastingen een defi- ‘tieve compensatie was gevonden? s aodere mogelijkheden worden ge- ®md de verlaging van de margarine- 9®, °f suikerprijs en een verhoging van de kinderbijslag. CAIRO, 30 Jan. De Arabische Li ga, die dit weekeinde in Cairo heeft vergaderd is het niet eens geworden over de verschillende politieke kwes ties. De stand van zaken gisteravond was als volgt: 1. Egypte, Sadoedi-Arabië en Jemen zijn voor het verdrag van de gemeen schappelijke veiligheid van de Arabi sche Staten en een gemeenschappelijk Arabisch leger met een hoofdkwartier in de Kanaalzone. Deze landen zijn voor samenwerking met de Westelijke mogendheden, maar tegen het Verdrag dat Irak met Tur kije wil sluiten. 2. Irak is eveneens voor het Ara bische leger, maar wil tevens een Ver drag met Turkije sluiten en Verdragen aangaan met Engeland, Amerika, Pa kistan, Perzië en andere bevriende lan den. 3. ïibanon, Syrië, Jordanië zijn zowel voor het Egyptische voor stel van een verenigd leger als voor het Turks-Iraaks verdrag. keuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Deze tweede industriële revolutie is naar de mening van prof. Zijlstra een gevolg van nieuwe technische vindingen, met name op het gebied van de electronica en de kemphysi- ca. Deze technische ontwikkeling- zal de maatschappelijke en economische verhoudingen diepgaand wijzigen. De minister voorspelde een massa productie van ongekende omvang, die een massaafzet zal vereisen van eveneens ongekende omvang! Juist dit laatste bewijst dat men er alleen nog maar komen kan met een gezamenlijke aanpak van de zaken. Al leen door samenwerking kan men be reiken dat de internationale economi sche expansie in de pas blijft met de spectaculaire technische ontwikkeling. CONCRETE VOORSTELLEN Minister Zijlstra besprak wat er in concrete moet gebeuren wil men door die technische ontwikkeling niet onder de voet worden gelopen. Hij pleitte: a. voor een nieuwe actie tot afschaf fing van de handelsbelemmeringen. De samenwerking in de Navo b.v. dient in economische richting te worden uitgebouwd en ook de Westeuropese landen dienen in O.E.E.S.-verband hun samenwer king uit te breiden. Aan de tendens om de multilaterale handelsverdra- gen te gaan vervangen door bilate rale dient onverbiddelijk een halt te worden toegeroepen. o. krachtige maatregelen moeten ge nomen worden om de onontwikkel de gebieden tot groter welvaart te brengen. Wat thans gedaan wordt noemde prof. Zijlstra ontoereikend. De nadruk zal gelegd moeten wor den op het zelf-doen der volkeren thans hebben de Westerse indus triële landen nog te veel de neiging zelf de marsroute voor te schrijven, de weerstanden van nationale be-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1