Tien procent huurverhoging? TIEN PROCENT HUURVERHOGING GEEN EGALISATIEFONDS' Britse ambassadeur in Moskou een uur op Vandaag grote anti-bewapenings demonstratie in Frankfort Umuidense jongedame (18 jaar) houdt „Sibajak” Chinese communisten mogen dek ^t in Veiligheidsraad bijwonen had gesprek met Molotof KË nu een Socialisten laten hun eisen vallen, nu verhoging beperkt karakter krijgt zou een compromis ring Eden doet beroep op Peking de uitnodiging te aanvaarden Conferentie van DRIE over Vietnam? Kamerleden bezochten Yerseke naar van Ambassadrice van Pakistan Dinsdag Zeeland Russen geven Amerika de schuld de spanning in het Verre Oosten Bondskanselier beslist van plan een tegenactie op touw te zetten PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD.VOOR ZEELAND (pagina 1) Dr Adenauer zet de tanden op elkaar Emigratie-perikelen bezorgt Rotterdamse Lloyd nachtmerrie een Hoe staat het Provinciaal Bestuur tegenover de moeilijk heden? vroeg men *s-GRAVENHAGE, 28 Januari Er komt geen Huur- egalisatiefonds, zoals in de Troonrede bij de opening van het parlementaire jaar was aangekondigd en de in uitzicht ge stelde huurverhoging zal vermoedelijk een beperkt karakter dragen. Raad tegen Maandagmiddag bijeen geroepen De nieuwe huurverhoging zal ook nu weer gedifferentieerd worden naar de gemeenteklassen en vermoedelijk gemiddeld 10 procent bedragen. Bovendien zou de verhoging slechts ingaan bij een jaarlijkse huur van 400,in de eerste ge- meenteklasse. Ook dit bedrag is afhankelijk van de klasse, waarin de gemeente, waar men woont, is ingedeeld. Naar het schijnt zou dit besluit na langdurige onderhan- delingen in het kabinet zijn gevallen. Het is duidelijk, dat hier sprake is van een compromis, omdat de socialisten bij iedere gelegenheid, die zich in de laatste maanden heeft voorgedaan, met klem hebben betoogd, dat de invoering van een Huur- egalisatiefonds moet worden gekoppeld aan een nieuwe huur verhoging. Teleurstelling. DE BILT ZEGT: Zacht weer. Mj ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 3001 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE op- Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 29 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT de Russische minister van Buiten- andse Zaken, Molotof, de hoop uit gesproken, dat de Sowjet-regering bij de communistisch Chinese rege ring zal aandringen op zelfbeheer sing en haar zal wijzen op het be lang een incident te vermijden, dat tot algemene vijandelijkheden zou kunnen leiden. PARIJS, 28 Januari Amerika, Frankrijk en Engeland zullen in de ko mende weken in Bangkok als daar de Z.O.A.V.O.-conferentie wordt ge houden of in Washington, beraad slagen over militaire en politieke maatregelen om te voorkomen, dat Vietnam onder communistische over heersing komt, aldus „Paris Presse”. Een en ander wordt in kringen, die in nauw contact staan met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken be vestigd. maatregelen om de familie van ze ven nog behoorlijk te kunnen on derbrengen. Maar het werd half vijf, vijf uur en het schip moest nu ein delijk eens van de kade af. Men vroeg zich af of zij nog zouden ko men of niet. Een telefoontje naar buren in IJmuiden leerde, dat de fa milie om half vier in twee auto’s naar Rotterdam was vertrokken. SPANNING STIJGT. De spanning aan de Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot ui- terlijk half zes wilde de kapitein nog wachten, maar dan moest het schip onherroepelijk vertrekken. Juist zou de wijzer van de klok half zes aan wijzen, toen de dochter, onder po litie geleide, de loopbrug op ging. Ja nu was het toch wel zeker, dat de familie geen verstek zou laten gaan. En inderdaad, drie minuten later reden twee taxi’s de grote hall in en stapte een geheel overstuur zijn de familie uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was kalmeerde de moeder enigszins. In allerijl werden de papieren nog in orde gebracht, een legertje witkielen sjouwde de bagage aan boodr en onmiddellijk daarna werd de laatste loopbrug weggehaald. Dit leed was tenminste geleden. voorlopig van de baan is. Het is echter niet aan twijfel on derhevig, dat de oude huren op de duur met ongeveer 50 procent ver hoogd zullen moeten worden. Het kabinet echter schijnt een beperkte verhoging te prefereren, op grond van de overweging, dat een grote huurverhoging niet past in de hui dige ontwikkeling van lonen en prijzen. Het is overigens bekend, dat er getwijfeld werd aan de technische uitvoerbaarheid van een Huuregali- satiefonds. De laatste maanden is daarover een druk interdepartemen taal overleg gepleegd. iets mee te maken had en mede daardoor konden vader en moeder haar niet achterlaten. „Dan maar niet emigreren” werd besloten en de Kon. Rotterdamse Lloyd werd van dit besluit in kennis gesteld. Hals over kop zagen vandaag de emigratie-autoriteiten nog kans vier adspirant-emigranten, resp. uit Apeldoorn, Rijswijk, Rotterdam en Deventer, bereid te vinden vandaag reeds mee te gaan. Toen de kinder politie vandaag echter Gerda nog wist te achterhalen, probeerde de familie toch nog te embarkeren. Het achterblijven van de zoon kon men zich indenken. Bovendien wordt die binnenkort meerderjarig. (Van onze parlementaire redacteur). De laatste resten van sneeuw en ijs zijn in de grote steden nagenoeg verdwenen; wie had er dan ook nog gedacht, dat het bij de Afsluitdijk nog niet zo ver zou zijn. Een beeld, dat duidelijk weergeeft, dat Koning Winter zijn terrein niet zonder meer wil verliezenReusachtige brokken ijs liggen er schots en scheef door elkaar, en het ziet er naar uit, dat zij voorlopig nog wel niet verdwenen zullen zijn. Onze fotograaf maakte deze opname in de omgeving van het Kornwerderzand, op de Afsluitdijk. Een Britse woordvoerder deelde later mee, dat de communistische Chinese regering en de Sowjet-regering van de Nieuw-Zeelandse stap op de hoogte zijn gesteld. toestand bestaat, die bij voortduring gemakkelijk de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan brengen”, al dus wordt onder meer in de brief ver klaard. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. dacht dat ze een hele comedie had gespeeld, die haar door een ander was ingeprent. „Want zelf is ze zo niet” werd er bijgevoegd. Gistermid dag had het meisje het nog her haald: „Moeder, ik laat u niet in de steek”, ’t Was 'n hele geruststelling vooral omdat de oudste zoon Wil lem, die verloofd is, was onderge doken en aldus te kennen had gege ven, dat hij niet van plan was mee te gaan naar het nieuwe vaderland. Gisteravond laat was Gerda nog bereidwillig in de keuken de vaat gaan wassen. Allés scheen dus in orde te zijn. Maar plotseling, om een uur of tien, was ze verdwenen. Bu ren hadden haar zien weg rijden in een auto. Men vermoedde dat een ongewen ste vriendschap voor het meisje daar Dit besluit van de regering houdt in, dat de komende huurverhoging een beperkt karakter zal dragen. De socia listen hebben immers meer dan eens te kennen gegeven, dat afroming van de huren noodzakelijk wordt als er sprake is van een overmatige winst, die kan ontstaan bij een flinke verho ging van de huren. Daarbij ging men in het socialistische kamp min of meer uit van een verhoging met 25 pCt. Het is begrijpelijk, dat het voor de socia listische ministers onmogelijk zou zijn geweest de gedachte een Huuregalisa- tiefonds te vormen, te laten schieten, zonder dat er sprake zou zijn van eni ge compensatie. Het compromis zou dus daarin be staan, dat de socialisten hun eis voor een Huuregalisatiefonds hebben laten vallen, omdat aan de huurverhoging een beperkt karakter werd gegeven. In Haagse kringen ontveinst men zich niet, dat deze beperkte verho ging aanleiding zal zijn tot teleur stelling bij de huiseigenaren. Hoe wel hier inderdaad sprake van kan zijn, stelt men daartegenover, dat de huurbelasting nu in ieder geval ROTTERDAM, 28 Jan. - „Ik heb in twee nachten niet geslapen”, zei mevr. Prinsse uit IJmuiden, toen zij eindelijk met taxi aan de Lloydkade te Rot terdam arriveerde, waar de mo toren van het emigrantenschip „Sibajak” al enige uren lang aan het draaien waren, omdat de reis naar Australië moest worden aanvaard met meer dan duizend emigranten aan boord. Er heeft dan ook hoogspanning geheerst zowel op de „Sibajak als in het huis te IJmuiden. De dochter van mevr. Prinsse, de 18-jarige Gerda, werd ervan ver- Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438. Giro 274289. NEW YORK, 28 Januari. De Veiligheidsraad der Ver. Naties zal Maandagmiddag om 5 uur (Ned. tijd) bijeenkomen om te spreken over een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Nieuw-Zee- land zal voorstellen, dat communistisch China tot het debat wordt toe gelaten. Dit voorstel heeft de steun van Engeland en de Ver. Staten en zal vrijwel zeker worden aangenomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft vanavond een beroep op continentaal China gedaan, de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad bij te wonen om te trachten een of andere regeling, ook al moge deze tijdelijk zijn, tot stand te brengen. Volgens Eden zou het daardoor mogelijk worden, dat een eind komt aan de strijd in de Straat van Formosa en het gevaar voor een grote oorlog wordt voorkomen. De Chinese comunisten, aldus ver klaarde Eden, moeten niet denken, dat het de bedoeling is hun te vragen datgene op te geven wat zij als hun rechten beschouwen, ook al zijn zij in Korea met de Ver. Naties in conflict geweest. Eden hield deze rede op een diner te Warwick in Midden-Engeland. DE VEILIGHEIDSRAAD. Het verzoek om de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te houden werd ge daan door de Nieuw-Zeelandse afge vaardigde, Sir Leslie Munro. Het ver zoek was vervat in een brief aan hem zelf, omdat hij gedurende de maand Januari voorzitter is van de Veiligs- raad. Sir Munro deelde daarop mee, dat de raad Maandag bijeen zal komen. „Het is duidelijk, dat door de vijan delijkheden tussen de volksrepubliek China en de republiek China in het ge bied van bepaalde eilanden voor de kust van het vasteland van China, een GOES, 28 Januari Opnieuw heeft Yerseke enkele Kamerleden, ditmaal van de K.V.P.-fractie, op bezoek ge had teneinde hen van voorlichting te dienen over de problemen van de oester- en mosselcultuur in verband met het Deltaplan. Het waren ditmaal de heren C. J. v. d. Ploeg uit Haarlem, lid van de vaste visserijcommissie uit de Tweede Kamer, mr dr N. v. d. Heu vel uit Den Bosch en de heer J. J. Fens uit Breda. De heren werden in Hotel Nolet ontvangen door burgemeester A. C. Willemsen en de leden van de com- ■missie van Dertien en zagen vervol gens in het gemeentehuis de film over de oestercultures. Na de lunch werden vervolgens de bedrijven bezocht van de Fa Mieras- Adriaanse waar men het kreeftenpark bekeek, de mosselconservenfabriek van de Fa De Leeuw-Geluk en het oesterbedrijf van de Fa Bom-Pekaar. In verband met het lage tij konden de mosselschoonderijen niet aan het werk gezien worden. In het gemeentehuis werden vervol gens met de leden van de Commissie van Dertien de diverse problemen on der de loupe genomen, waarbij ook dr P. Korringa, de bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te Bergen op Zoom informaties gaf. De heren bleken wel onder de in druk te zijn gekomen van hetgeen zij hadden gezien en, zoals burgemeester Willemsen nadien verklaarde, zij zul len ongetwijfeld helpen als er een op lossing gevonden kan worden. Zo werd ondermeer door een van de Ka merleden gevraagd hoe het Provin ciaal Bestuur tegenover al deze moei lijkheden staat en of er van die zijde medewerking te verwachten is om bij de regering aandrang ten goede uit te oefenen. Een ander Kamerlid informeerde in hoeverre de Yersekse bevolking bij dit vraagstuk is betrokken en of ook an dere delen van Zeeland hiermee in de knel komen. Hun vragen werden allen uitvoerig beantwoord. Om ongeveer zes uur vertrokken zij weer. zijn regeringscoalitie ertoe bewogen onwrikbaar vast te houden aan de voor bruari. De derde en Bovendien betekent het vasthouden aan de eenmaal gekozen data niet, dat nu alle moeilijkheden, die de Verdra gen in de regeringscoalitie ondervin den, uit de weg zijn geruimd. De Li berale Partij en de Vluchtelingenpartij hebben namelijk haar bezwaren tegen de Saarovereenkomst nog gehand haafd en de onderhandelingen daar over zullen volgende week worden voortgezet. Dr Adenauer heeft voor zijn coalitie vandaag aangekondigd, dat hij per soonlijk de leiding zal nemen bij de tegenaanval op de anti-bewapenaars der Paulskerk. Adenauer wil in drie massabetogingen voor de Westelijke verdragen spreken in Hannover, Dort mund en Frankfort, drie onbetwiste socialistische bolwerken. Hij wenst door deze tegenactie de storm, die door de socialisten tegen de bewapening is 0Pgejaagd, nog tot bedaren te brengen voordat de Bondsdag zijn definitieve beslissing zal nemen. Zo drijven thans van twee zijden de wolken van een massale propaganda- actie tegen elkaar in. Aan beide zijden hoort men nog slechts één argument, waarmee men indruk op de massa wil maken: de Duitse eenheid. De Christelijke Partij heeft de be togers van de Paulskerk bij voorbaat gewaarschuwd, dat hun alarm aan het verkeerde adres is gericht. Niet in gaan op de Verdragen van Parijs zou m de huidige omstandigheden, zo re deneert de leiding der partij, slechts hr1?6? betekenen, dat de Bondsrepu bliek het vertrouwen van het Westen ou voorspellen en daarmee de voor- aarde voor een herstel der nationale eenheid zou vervallen. Ij? hst socialistische gezelschap, dat de Frankfortse Paulskerk zal over- ■®e.rs*?n> heeft zich nu ook de neutra- tische partij van de vroegere minis-" r van Binnenlandse Zaken dr Heine- GOES, 28 Januari Zoals wij on langs al hebben gemeld, zal de am bassadrice van Pakistan, Begum Lia- guat Ali Khan, binnenkort een bezoek aan Zeeland brengen. De datum voor dit bezoek is thans officieel vastgesteld op Dinsdag 1 Februari. De ambassadrice zal een aantal ge meenten op Walcheren en Zuid-Beve- land bezoeken. Zo zal zij o.m. in Krui ningen komen en in Middelburg de gebouwen van de Ver. „Kinderzorg” bezichtigen. De burgemeester van Krabben- dijke heeft bericht ontvangen, dat de ambassadrice ook zijn gemeente zal bezoeken. Zij zal o.m. een kijkje nemen in de Chr. Kleuterschool. Voor deze school, die vorig jaar is geopend, heeft de Zweedse vereni ging „Radda Barnen” de inventaris geschonken. Aan de ambassadrice zal een exemplaar van het gedenkboek over de watersnoodramp in Oost Zuid- Beveland, voorzien van een dracht, worden aangeboden. MOSKOU, 28 Jan. De Britse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Sir William Hayter, heeft vandaag tijdens een gesprek, dat hij had met Volgens radio-Moskou heeft Molotof in antwoord hierop gezegd, dat de Sowjet-Unie vrede en vermindering der internationale spanning wenst en bereid is iedere maatregel te steunen, die tot dit doel leidt. Hij voegde daar echter aan toe, dat de ambassadeur niet de werkelijke re denen voor de spanning in het Verre Oosten had genoemd. Volgens de Rus sische minister is de groeiende inmen ging van de V.S. in de Chinese binnen landse aangelegenheden de eigenlijke oorzaak van het conflict. Indien de V.S. stoppen met hun agressieve activiteit in het gebied van Formosa, zou dit de internationale spanning helpen verminderen, zo be sloot Molotof. Volgens diplomatieke kringen in Londen biedt de reactie van Molotof op deze Britse stap weinig hoop op een spoedige beëindiging van de strijd tussen de beide China’s. Men neemt aan, dat Molotof’s houding volledig door de Chinese communis ten zal worden gesteund. Bij de Lloyd werd gewikt en ge wogen en ofschoon het schip, op vier bedden na, vol was, trof men toch vantoren: Vlissingen: Nieuwstr. haTelef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie onnq Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE BILT, 28 Januari Droog weer met voornamelijk in het Westen van het land enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige wind en tlangs de kust van Holland en Zeeland toging staat uitdrukkelijk onder anti-1 in de middag krachtige Zuidelijke communistisch parool. wind. Zacht voor de tijd van het jaar. BONN, 28 Januari Terwijl Westduitse tegenstanders der bewapening zich opmaken om hedenmiddag in de historische Paulskerk van Frankfort alarm tegen de Verdragen van Parijs te blazen, heeft dr Adenauer in Bonn zijn regeringscoalitie ertoe bewogen onwrikbaar vast te houden aan de voor de tweede ronde der ratificatiedebatten vastgelegde data van 24 tot 26 Fe- beslissende lezing is echter nog niet vastgesteld. mann gevoegd. Heinemann is een der vooraanstaande personen uit het Pro testantse kerkleven, die de bewape ning onvoorwaardelijk afwijst. Ook een andere vertegenwoordiger van de ze richting in de Evangelische kerk zal in Frankfort aan het woord komen. De enige anti-militaristische richting, die in Frankfort niet aan het woord zal komen, is die der communisten. De be-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1