van I TATSJEN-EILANDEN WORDEN BINNENKORT ONTRUIMD Frans protest tegen optreden van de communisten in Vietnam De wereld kan op de duur niet buiten atoomenergie Brabantse Biesbosch helpen in XX 4 een levensbelang voor de wereld voor Prinses Wilhelmina houdt radiorede weer in Drie treilers Amerikaanse financier vermoord Directeur van N.V, pleegt malversaties vergaan Belgische loodsen staking Tocht van 60 meter onder het ijs Engeland heeft geen verplichtingen verdediging van Formosa H8 a ix Atoomenergie China Amerikaanse gevangenen niet Familieleden naar van betoogt 45 zeelieden omgekomen Regering wil een millioen ter beschikking stellen voor het herstel in die gebieden Wapenstilstandscommissie gaat een onderzoek instellen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND (pagina 1) R DE BILT ZEGT: Ook Nederland moet kernreactoren bouwen Te middernacht wordt werk neergelegd 6 =5 Amsterdamse hoogleraar Geen verplichtingen. Censuur. Geen toestemming. Arrestatie te Bergen op Zoom Weinig wind. Schade door stormvloed beloopt drie millioen Provinciaal Rampenfonds gaat Vietminh vervolgt rooms katholieke bevolking gaan AMSTERDAM, 27 Jan. - „De situatie is zo, dat de wereld het niet zonder atoomenergie zal kunnen stellen ook al zullen de productiekosten ervan tweemaal zo hoog zijn als de nu gebruike lijke kosten van energieproduc tie”. tIw Tfriiiilif ZEEUWSCH DAGBLAD 2009, 10e JAARGANG, No. 3000 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE i heeft i VRIJDAG 28 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. te Balang is gebeurd, het dorpje door troepen omsingeld. In de nacht van 12 op 13 Februari gingen de soldaten tot de aanval over. Met vuurstoten uit mitrailleurs dood den zij de dorpswachten en na een kort gevecht, waarbij de boeren stre den met stokken, lansen en messen, werden ongeveer 300 arrestaties ver- Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag verklaard, dat Enge land geen directe verplichtingen heeft tegenover Tsjiang Kai Sjek met betrekking tot het handhaven van zijn regiem op Formosa. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat op basis van het Japanse vredesverdrag, waarin Japan zijn rechten op Formosa introk, Enge land geen verplichtingen op zich had genomen de nationalistische Chinese regering op het eiland te verdedi gen. richt. Zestien boeren werden in het gevecht gedood, terwijl twee boeren, die gewond waren, levend werden be graven. Uit andere kringen is vernomen, dat zich ook in het dorpje Tho Ninh, in de provincie Ha Tin, ongeveer 50 km ten uiden van Vinh, een ernstig in cident tussen katholieken en commu nistische soldaten heeft voorgedaan. De internationale bestandscommis- sie in Haino heeft intussen haar studie van het rapport van de mobiele missie naar Balang nog niet beëindigd. Over dit rapport zijn besprekingen gevoerd tussen Canadese en Poolse leden van de commissie. UTRECHT, 27 Jan. H.K.H. Prin- ises Wilhelmina zal Zaterdag 29 Janu ari a.s., voorafgaande aan het nieuws van 18.00 uur over Hilversum I en voorafgaande aan het nieuws van 19.00 uur over Hilversum II, een radio toespraak houden. H.K.H. Prinses Wil helmina, zo deelt het Verbond voor Veilig Verkeer ons mede, is diep ge schokt door de grote toeneming van het aantal verkeersongevallen. bezoek aan Peking mogen brengen. den zouden worden gegeven, waardoor men geen controle meer over de si tuatie zou hebben. Sommige senatoren brachten de kwestie ter sprake of de nationalis- tisch-Chinese leider Tsjiang Kai Sjek in staat zou zijn de V.S. in een oorlog met continentaal China en mogelijk met de Sowjet-Unie te betrekken. Er is censuur voor de berichten van correspondenten bij de Amerikaanse zevende vloot ingesteld. Dit duurt zo lang de vloot zich binnen gevechtsaf- stand van de Chinese communisten in de Formosaanse wateren bevindt. De berichten zullen nu via Washing ton lopen. Er mogen geen inlichtingen worden bekend gemaakt over de ope raties, kracht en doeltreffendheid van de vloot, maar de meeste inlichtingen zullen wel worden vrijgegeven, nadat het gevaar van een aanval voorbij is. Naar A.F.P. meldt zijn van Okinawa en de Philippijnen Amerikaanse jacht bommenwerpers voor een tijdelijke missie naar Formosa vertrokken. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aan familie- HAIPHONG, 27 Januari Op basis van nadere inlichtingen, die in Hai phong zijn ontvangen over de jongste incidenten tussen de katholieke bevol king en het communistische volksleger in het dorpje Lundi, ongeveer 80 km ten Noord-Oosten van Vinh in Noord-Vietnam, heeft het Franse opperbevel Donderdag opnieuw een protest ingediend bij de internationale bestands- commissie en dringend verzocht een mobiele missie van onderzoek naar het gebied te zenden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat een mobiele groep van de internationale wapenstilstandscommissie Donderdag per hefschroefvliegtuig naar de provincie Ha-Tinh is gevlogen, nadat de Fransen het protest hadden ingediend. Volgens één van de laatste vluchte lingen uit dit gebied, die in Haiphong zijn aangekomen, zijn zestig katholie ken om het leven gekomen van wie er twee levend werden begraven en werd een groot aantal gewond. In to taal zouden 180 katholieken zijn ge arresteerd. Op 9 Januari zouden de eerste katholieken in Lundi zijn ge arresteerd. Twee katholieken, die aan de autoriteiten de wens van ongeveer 3.000 inwoners van Lundi, om naar het Zuiden te evacueren, kwamen overbrengen, werden plotseling gear resteerd. Tegelijkertijd werd, evenals BERGEN OP ZOOM, 27 Januari De recherche van Bergen op Zoom is overgegaan tot de arrestatie van de heer W. S., directeur van een N.V. in deze gemeente. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat S. verschil lende malversaties heeft gepleegd door materialen en goederen van de N.V. voor eigen rekening en ten eigen bate te verkopen. De opbrengst werd ge heel buiten de boeken van het bedrijf gehouden. De onregelmatigheden zouden zich over een groot aantal jaren uitstrek ken en er is nog niet bij benadering te zeggen hoe groot het bedrag is, dat door S. is ontvreemd. Het ver moeden is echter gewettigd, dat het hier om vele duizenden guldens gaat. S. zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Het onder zoek is nog in volle gang. leden van zeventien Amerikanen, die in communistisch China gevangen zit ten, meegedeeld, dat zij geen bezoek aan de gevangenen kunnen brengen. Dit besluit was met tegenzin genomen. Zoals bekend heeft communistisch China toestemming verleend voor het bezoeken van de gevangen Amerika nen. Minister Dulles heeft in een brief aan de familie meegedeeld, dat het on voorzichtig zou zijn thans Amerikanen naar China te laten gaan. In de brieven staat verder, dat de Chinese communisten hun bezorgdheid over het welzijn van de gevangenen alleen kunnen tonen door hen vrij te laten. NEW YORK, 27 Januari De Ame rikaanse financier Serge Rubinstein is Donderdag dood in zijn flat in New York aangetroffen. Hij was gebonden en had een prop in zijn mond. Rubinstein, die in Rusland is gebo ren, bracht gedurende de tweede we reldoorlog twee jaren in de gevange nis door wegens het ontduiken van de Amerikaanse dienstplichtwet. Eind ’52 werd opdracht gegeven tot zijn depor tatie maar het uitvoeren van deze op dracht werd door juridische manoeu vres vertraagd. Rubinstein, die 45 jaar oud was, was voor de oorlog een be kend figuur in Londen en Parijs. Sinds zijn aankomst in de Verenigde Staten in 1938 had hij fortuin gemaakt. Zijn familie vluchtte gedurende de revolutie in Rusland en kwam de Ver enigde Staten van Canada uit binnen op een Portugees paspoort. Volgens de politie werd het lijk van Rubinstein Donderdag in zijn flat op Fifth Avenue aangetroffen door een van zijn employes. De politie acht hier een opzettelijke moord of beroving mogelijk. Rubinstein erfde zijn financiële ga ven van zijn vader, Dmitri, die parti culier raadsman was van de Tsaar en financieel raadsman van de „Razende monnik” Raspoetin. LONDEN, 27 Januari Tijdens een zware storm, die in de wateren rond Ijsland heeft gewoed, zijn drie trei lers, twee Britse en een IJslandse, vergaan. Daarbij hebben 45 zeelieden het leven verloren. Naar Reuter uit Londen meldt zijn de twee Britse treilers, de „Lerealla” en de „Roderigo” omgeslagen en met man en muis vergaan. De schepen, die samen 40 man aan boord hadden, bevonden zich Woens dag bij de Westkust van Ijsland. Zij zonden die dag voor het laatst S.O.S.- seinen uit. De IJslandse treiler „Egill Raudi” liep aan de kust van het eiland aan de grond en verging. Van de 33 opvarenden konden er door middel van lijnen 28 van het wrak worden vergaan. Vijf mannen vonden de dood in de kokende golven. water kwam te staan. Daarbij is ern stige schade toegebracht aan de kaden, met name in het gebied van de Bra bantse Biesbosch. Het is gebleken, dat ongeveer een derde gedeelte van de to tale kosten van herstel van deze kaden zullen moeten worden besteed op plaatsen, die ook bij de stormramp van 1953 werden beschadigd. Dr Drees meent, dat het nog niet verantwoord is de Biesbosch geheel in te dijken, omdat het gebied voor de waterber- ging noodzakelijk is. Aan de bedijking kan pas aandacht besteed worden bij de uitvoering van het Deltaplan. Noch de noodwet Dijkherstel 1953, noch de wet op de Watersnoodschade 1953 kun nen hier van toepassing worden ver klaard. De regering is echter van plan, VLISSINGEN, 28 Januari De Bel gische rivierlooeisen gaan weer staken om uiting te geven aan hun ontevre denheid over de looneisen, die nog al tijd niet zijn ingewilligd. De belood- sing door de Belgen zal in de komen de nacht worden gestaakt. Het besluit viel op een vergadering, die Donderdag in Antwerpen is gehou den. Zoals bekend kwam in 1950 een nieuwe salarisregeling tot stand, doch tot op heden hebben de loodsen het aanvullende salaris nog altijd niet ont vangen. Dit achterstallig loon, dat naar hun mening moet worden uitbetaald, beloopt in totaal een bedrag van vijf millioen Belgische francs. Op 14 Januari werd ook reeds een staking afgekondigd, die tot 17 Januari heeft geduurd. Men besloot toen het werk te hervatten en op 27 Januari in Antwerpen bijeen te komen om te horen of de actie resultaat had opge leverd. Op de gisteren te Antwerpen gehouden vergadering bleek echter dat men geen enkel succes met de staking heeft geboekt. Daarom viel het besluit cm opnieuw te gaan staken. Morgen, Zaterdag komen de lood sen weer in Antwerpen bijeen. Er zal dan een referendus worden ge- gehouden, waarbij o.m. de tijdsduur van de staking zal worden bepaald. Verwacht mag worden, dat met rngang van middernacht voor de Ne derlandse loodsen opnieuw een drukke tijd aanbreekt. Het scheep vaartverkeer naar en van Antwer pen zal ongetwijfeld weer hinder ondervinden van de staking der Bel gische loodsen. MEPPEL, 27 Jan. Een vijf-jarig knaapje heeft tot nu toe de gevaarlijk ste tocht van zijn leven gemaakt, na melijk een reisje van 60 meter onder het ijs door. Met een neefje was Wim Rengelink uit Meppel gaan spelen op het ijs van het riviertje de Reest, on danks waarschuwingen van zijn ou ders. Het jongetje zakte door het ijs en werd door het snelstromende water onder het ijs meegevoerd. Twee spoór- wegemployé’s, die een 60 meter verder nabij de spoorbrug aan het werk wa ren, werden gewaarschuwd door het geroep van een meisje. Zij konden de jongen opvangen in een wak, dat door het stromende water was gevormd na bij een bocht. Hij werd door hen een seinhuisje binnengedragen. Na genees kundige hulp kon hij naar huis worden gebracht. Het kind schijnt van z’n merkwaardige tocht geen nadelige ge volgen te hebben ondervonden. zijn „Energy of the future” over het energieverbruik in de komende eeuw gezien het toenemen van de bevolking en de nog slechts tot het jaar 2030 beschikbare energievoor- raden uit fossiele brandstoffen, buiten die van waterkracht, zon en getij wisseling. „Als wij de noodzaak van het ge bruik van atoomenergie erkennen”, aldus spreker, „dan zal ook Neder land, ondanks de betrekkelijke ge ringheid van zijn betekenis zich nu al uitgaven voor kernreactoren moeten getroosten, want een econo misch verantwoorde toepassing daarvan kan niet alleen door uit kijken worden verkregen. Zonder een passende wetenschappelijke opleiding zouden wij niet eens van de beschikbare informatie kunnen profiteren, en zelfs met die oplei ding geeft alleen zelfbedrijvigheid in een reactor het juiste inzicht in de passende gegevens. Prof, de Boer betoogde aan de hand van cyfers, dat de kernenergie van dringend belang is voor de toe komst van de gehele wereld. Op het ogenblik is niet te voorzien in hoeverre thermonucleaire reacties De „Katingo”, het schip, dat reeds lange tijd op het strand van Bergen aan de grond zit, loopt een goede kans vandaag of morgen te zullen worden vlot getrokken. Woensdagavond om 6 uur braken de spannende momenten voor het schip reeds aan, daar het toen springvloed was en de kans om het schip vlot te krijgen dus ook het gunstigst was. Onze fotograaf maakte deze opname van de „Katingo” van zee uit: men ziet duidelijk dat tengevolge van het weggraven van de grote hoeveelheden zand om het schip heen, de boot door een tamelijk grote hoeveelheid water wordt omspoeld. TAIPEH, 27 Januari In kringen, die in nauw contact staan met de regering van nationalistisch China op Formosa zou evacuatie van de Tatsjen-eilanden over drie dagen beginnen. Uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen, dat de nationalistische regering de Ver. Staten heeft meegedeeld, dat zij volledig instemt met voorstellen om troepen en een bepaald aantal burgers van de Tatsjen-eilanden te eva cueren. Volgens de „New York Herald Tribune” zou generalissimus Tsjiang Kai Sjek de Amerikaanse regering bovendien de verzekering hebben gegeven, dat hij zich niet zal verzetten tegen een redelijk voorstel van de Verenigde Naties tot een staking van het vuren. In Washington is vanavond bekend gemaakt, dat de familieleden van de Amerikaanse vliegers, die in communistisch China gevangen zitten, geen De perssecretaris van het Witte Huis heeft vandaag meegedeeld, dat president Eisenhower op een con ferentie met hoge burgerlijke en mi litaire defensie-autoriteiten heeft duidelijk gemaakt, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in het gebied, van Formosa zuiver voor defensieve doeleinden bestemd zijn en dat elk besluit om deze strijdkrachten op andere wijze te gebruiken dan voor onmiddellijke zelfverdediging of voor directe verdediging van For mosa en de Pescadores, door de pre sident zelf zal worden genomen. Een dergelijke verantwoordelijkheid zal hij niet uit handen geven. De verklaring heeft onder meer tot doel, zo wordt vernomen, sommige congresleden gerust te stellen, die vreesden, dat bevoegdheden uit han- DE BILT, 27 Januari In de och tend plaatselijk mist, vooral in het Noorden van het land. Overigens droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwater Zaterdag 29 Januari: Vlissingen: 5.06 u. 2.12 m., 17.36 u. 2.07 m. Terneuzen: 5.38 u. 2.27 m., 18.05 u. 2.23 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.60 m., 19.14 u. 1.74 m. Zierikzee: 6,31 u. 1.36 m., 18.59 u. 1.52 m. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. (energieproductie door vereniging van lichte elementen, zoals bij de H-bom) voor de economie bruik baar kunnen worden gemaakt. Prof, de Boer zeide het mogelijk en in bepaalde gevallen economisch verantwoord te achten dat op een afgelegen plaats, bijvoorbeeld in de woestijn of op een onderzeeboot (hij herinnerde aan de „Nautilus”) een kern-„power station” mits van minimum- („kritische”) grootte werd opgericht. Op een vraag naar de onschade- lijkmaking van afvalproducten bij de kernreacties antwoordde hij dat hierbij de grootst denkbare voor zichtigheid wordt in acht genomen, vooral bij het ontsnappen van gas sen, en dat de dan nog mogelijke gevaren beslist niet dramatisch mo gen worden gezien. Zoals uraan- 238 in bruikbaar plutonium kan worden omgezet, zo is het, aldus be sloot spreker, ook denkbaar dat de afvalproducten die nu op terdege bekende en gecontroleerde plaatsen worden begraven mettertijd bruik baar zouden kunnen worden ge maakt. DEN HAAG, 27 Januari De regering meent, dat het niet op haar weg ligt schadevergoeding te geven voor dijkherstel en voor de schade, geleden in de Brabantse Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje. Zij heeft echter met de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, als mede met het Nationaal Rampenfonds de mogelijkheid besproken, dat de Provincie Noord-Brabant het initiatief zou nemen om door middel van een te vormen Provinciaal Rampenfonds tegemoetkomingen te verlenen aan be trokkenen in de kosten van herstel. De regering zou, indien dit wordt ver wezenlijkt, bereid zijn aan de Staten Generaal voor te steHen een bedrag van een millioen als bedrage in dit fonds te storten. Aangenomen mag wor den, dat ook het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant een bedrag in dit fonds zal storten. De onderhandelingen met het Nationaal Rampenfonds duren nog voort. Dit alles heeft de minister-president, dr W. Drees, mede namens de minis ters van Financiën en Verkeer en Wa terstaat meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.). CIJFERS. De schade aan de hoofd- en buiten waterkeringen, veroorzaakt door de stormvloed van 23 en 24 December ’54, wordt voorlopig geraamd op ruim 3.100.000,Hiervan heeft een be drag van 600.000,betrekking op de schade aan rij kswater keringen. De omvang van geleden schade aan be- drijfs- en beroepsuitrusting en voor raden zal vermoedelijk een bedrag van een half millioen niet overschrijden. Wat de schade aan onroerend goed be treft, zijn volgens voorlopige schattin gen bedragen becijferd van rond een kwart millioen. In de landbouwsector worden de schaden aan vee, gewassen, uitrusting en voorraden geschat op 300.000,aan gebouwen op 30.000,Alle bovenvermelde cijfers zijn schattingen en kunnen, aldus dr Drees in zijn antwoord aan het Kamer lid, nog vrij aanzienlijke wijzigingen ondergaan. Zoals bekend is door de storm in de Biesbosch en het gebied van Donge en Oude Maas grote schade aangericht omdat het gehele gebied weer onder neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes d, Haagse raadzaal is namens het Prins Bernhardfonds aan Bertus "*er en mevrouw Aleida G. Schot, de M. Nijhoff vertaalprijs uit- afloop van de plechtigheid had H.K.H. Prinses Beatrix, die ra»» de bij de uitreiking aanwezige scholieren bevond, een gesprek i oe beide prijswinnaars. V.Ln.r.: Bertus van Lier en mevrouw Schot en Prinses Beatrix. Dit is het oordeel van prof, dr J. de Boer, hoogleraar in de The oretische Physica aan de Ge meentelijke Universiteit te Am sterdam, zoals hij dat vanmiddag heeft uitgesproken na een lunch van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, afdeling Amsterdam. Spreker beriep zich op de opvat tingen door Putnam neergelegd in .AM SS ;VT:

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1