van voor van ENGELAND EN FRANKR1|K VERWERPEN SOW|ET-NOTA „Geweld is niet de oplossing deze moeilijke problemen” Invoering van vrije Zaterdag Nederland mogelijk? West-Duitsland verheugd, maar niet voldaan Geen van beide landen zal zich door bedreiging laten afhouden de thans ingeslagen weg LONDEN-PARIJS, 26 Januari. Engeland en Frankrijk hebben vandaag aan de Sowjet-regering meegedeeld, dat zij de Parijse accoor den niet in strijd achten met de vriendschapsverdragen, die de Sowjet- Unie enkele jaren geleden met beide landen heeft gesloten. Integendeel, zo wordt in de nota’s, die in Moskou zijn overhandigd, opgemerkt, de Verdragen van Parijs leveren zelfs een bijdrage tot de organisatie en totstandkoming van de Europese veiligheid. In de Franse nota wordt bovendien gezegd, dat de gehele verantwoordelijkheid, indien de Sow jet-Unie zou besluiten tot opzegging van het vriendschapsverdrag, bij de regering in Moskou ligt. Een dergelijke daad zou de spanning, die door geen enkel land wordt gewenst, niet verminderen. De Engelse en Franse nota’s vormen een antwoord op de Russische nota’s van 20 en 16 December, waarin de Sowjet-Unie dreigt met opzegging van de vriendschapsverdragen indien beide landen de Parijse accoorden zou den bekrachtigen. fis Tl in Li voor Engelse Zaterdag Voorschotten op Liftplaatsen pensioenen Londens protest tegen Britse herbewapening Belgische senator betrokken bij bankbiljetten-zwendel benzinepompen Geen aansluiting bij Turks-Iraaks verdrag Mac Arthur wil oorlog afschaffen Mogelijkheden ■SAT Vriendschapsverdragen niet in strijd met Parijse accoorden van ol Verzet in Amerikaanse Senaat tegen volmachten voor Eisenhower Wat willen de Russen met opheffing staat van oorlog bereiken? O PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND (pagina 1) C. N.V, gaat het vraagstuk bestuderen DE BILT ZEGT: Reeds overeenkomsten met de militaire bevelhebbers Een keus. Bonn vol belangstelling voor een lege schaal Eden in het Lagerhuis over toestand in het Verre Oosten Plaatselijk opklaringen Kortere werktijd (45 uur per week) als welvaart stijgt W- 'W G: i|ii w ZEEUWSCH DAGBLAD Kantoren: rina j 10e JAARGANG, No. 2999 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Stichting 1 DONDERDAG 27 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT het en Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Ver- ibel- sol- er 1 ?nde Noordstr. 2009, I- n a i. e s s van 10 zijn leer •aat {in ker fan. ;ni- Ds am. d- te 2- S. DEN HAAG, 26 Jan. Van de zijde van de Pensioenraad wordt medegedeeld, dat op de met ingang van 1 October in te voeren verhoging der pensioenen zoveel mogelijk bij de eerstvolgende uitbetaling voorschotten betaalbaar zullen worden gesteld. Deze voorschotten worden dus verleend in afwachting van een wettelijke voorziening dienaangaande. In ’n beperkt aantal gevallen zal echter om pensioen- technische redenen deze voorschot-uitke- ring nog niet kunnen geschieden. Voor deze laatste zal een spoedige betaling worden bevorderd. De Franse regering is vastbesloten voort te gaan met haar pogingen óm de vrede in Europa te versterken en de gelegenheid aan te grijpen om onder- handelingen te beginnen ter regeling van problemen, die reeds tien jaar be staan. De nota herinnert verder aan het voorstel van premier Mendès-France om in Mei a.s. een viermogendheden- conferentie te houden. ari sk- I ag- het DEN HAAG, 26 Jan. De winter- oefening „Julius Corbulo” van de staf le legerkorps, staf 4e divisie en legerkorpsartilleriestaf zal van 7 tot en met 11 Februari gehouden worden in een gebied ten Zuiden van Vught. Aan de oefening, die onder leiding zal staan van commandant van het eerste legerkorps lt.-gen. A. Th. C. Opsomer, zullen ongeveer laOO man deelnemen. De Londense bereden politie heeft een grootscheepse charge uitgevoerd tegen duizenden demonstranten die zich ver zameld hadden buiten de Engelse Par lementsgebouwen en die de uitgangen van het House of Commons, het Engel se Lagerhuis, volkomen versperden, in protest tegen de Duitse herbewapening. De politie had eerst bevel gegeven tot het ontruimen van de St. Stephens in gang, maar de situatie spitste zich ern stig toe toen de politie met geweld de menigte uiteen moest drijven, terwijl de kreten „Geen wapens voor de Duit sers” niet van de lucht waren. Vele demonstranten waren lid van het Brit se Vredes Comité. Een arrestatie tijdens de relletjes: drie van de honderden aanwezigen B ibby’s weren zich geducht De premiers van het Britse Gemene best, die Maandag in Londen zullen vergaderen gaan ook van gedachten wisselen over de wijze waarop hun landen behulpzaam kunnen zijn bij het bewaren van de wereldvrede. Minister Eden zou vanmiddag ook nog een onderhoud hebben met de permanente vertegenwoordiger van India bij de Verenigde Naties, Menon. Laatstgenoemde had om dit onderhoud gevraagd. Vermoed wordt, dat even eens is gesproken over de toestand in het Verre Oosten. De Britse nota is in dezelfde geest opgesteld. Ook de Engelse regering zegt, dat zij zich door geen enkele dreiging laat afhouden van de weg, die zij gekozen heeft, namelijk de consolidatie van de verdediging en veiligheid van West-Europa. Tevens wordt gewezen op de ver deling van Duitsland en de daarmee gepaard gaande bewapening van Oost-Duitsland. De Engelse nota besluit met de op merking, dat de Parijse overeen komsten garanties bevatten tegen een geïsoleerde actie van een der leden van de Westeuropese Unie en dat de verdragen een zuiver defensief ka rakter hebben. LONDEN, 26 Januari De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis gezegd, dat Groot Brittannië’s eerste zorg in de crisis over Formosa het doen beëindigen van de gevechtshandelingen is. De Britse regering is daarom bij alle betrokkenen blijven aandringen op het belang van staking der vijandelijkheden en voorkoming van het uitbreiden van de strijd. Minister Eden werd luide toegejuicht toen hij zei: „Geweld is niet de oplossing voor deze delicate en moeilijke problemen”. In kringen van de Verenigde Naties wordt intussen vernomen, dat de Veiligheidsraad waarschijnlijk begin volgende week bijeen zal komen ter bespreking van de kwestie van een staken van het vuren in de straat van Formosa. Peters. Deze keus is moeilijk, om dat de Chr. vakbeweging altijd de gespreide vermogensvorming als ideaal heeft gesteld en dit ideaal een keuze voor verhoging van het reëele loon vraagt. Over de vraag, hoe de keuze vallen moet waren de meningen in de vergadering dan ook verdeeld. Het ging op deze conferentie na tuurlijk slechts om een eerste, oriënterende bespreking. Het C.N.V. weet zeer goed, dat algemene in voering van een 45-urige werkweek op korte termijn economisch niet moeglijk is. De bezwaren kre gen dan ook het volle pond in de Uitgave: j „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: .Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. VERZET. Er schijnt bij de Amerikaanse Sena toren, die heden (Donderdag) de re solutie zullen behandelen, waarbij aan Eisenhower speciale volmachten wor den gegeven om te kunnen optreden bij Formosa, als dit nodig mocht zijn, verzet te rijzen. De senaatscommissie voor buiten landse zaken heeft de resolutie goed gekeurd, doch men verwacht niet die eenstemmigheid in de Senaat, die in het Huis van Afgevaardigden aanwe zig was. Er is reeds een amendement ingediend waarin gevraagd wordt de president niet te machtigen Ameri kaanse strijdkrachten in te schakelen bij de verdediging van de eilanden binnen 20 kilometer van de Chinese kust, anders dan voor evacuatie van troepen of burgers. De minister van Defensie, Wilson, heeft een politieke storm doen op steken, door te verklaren, dat de toestand rond Formosa niet meer is dan een rimpel in de zee. Velen wa ren het daarmee niet eens. Later zei Wilson, dat hij bedoeld had te zeg gen, dat de toestand rond Formosa slechts een rimpel in de gehele we reldsituatie is. welvaartsverdeling, als een metho de om de arbeider ook te laten pro fiteren van de grotere voorspoed. Theoretisch behoeft de invoe ring van de vijfdagen-werkweek geen verkorting van de arbeids tijd te betekenen. Maar handha ving van de 48-urige werkweek zou in dat geval betekenen, dat dagelijks 9% uur gewerkt zou moeten worden. Dat offer achtte de inleider te groot voor het ver krijgen van de vrije Zaterdag; een dagelijkse arbeidsduur van 9 uur moet z.i. het maximum zijn. Op deze manier zou dus invoe ring van een 45-urige werkweek met behoud van het huidige loon noodzakelijk worden. Hij wilde dit niet bij de wet voor alle werknemers laten opleggen, maar de wet moet wel de moge lijkheid voor een 45-urige werk week openen. Bedrijfstaksgewjjze of zelfs ondernemingsgewijze zou den de consequenties hiervan moe ten worden nagegaan door werk gevers en werknemers en in onder ling overleg dan waar dit mogelijk blijkt de korte werkweek kunnen worden ingevoerd. In de discussie werd opgemerkt, dat deze methode tot grote moei lijkheden aanleiding zou geven, wordt de vrije Zaterdag in een be paalde bedrijfstak, waar dit econo misch kan, ingevoerd, dan is invoe ring in andere bedrijfstakken vrij wel niet meer tegen te houden. De werktijd kan slechts worden verkort, als een stijging van de wel vaart dit mogelijk zal maken. Men zal dan echter moeten kiezen tus sen de vrije Zaterdag of een ver hoging van het loon, aldus de heer ontstaan. De socialisten, die ook in de regeringspartijen aanhang win nen voor hun actie om tot een spoe dige conferentie van de vier grote mogendheden over de Duitse her eniging te komen, hebben er een nieuw bewijs in gezien voor de wenS van Moskou om tot nieuwe onder- handelingen te komen. In de Duitse pers is vandaag nog slechts één commentaar verschenen. De „Generaal Anzeiger” beweert, dat de Russen een lege schaal op tafel hebben gezet en dat men nu maar moet afwachten wat zij daarin zullen doen. Dat beeld geeft in feite het best$ de Duitse indrukken weer. Men weet nog niet of de recente Sowjet-stap een grote betekenis zal krijgen en even min tot welke concrete acties zij zal kunnen leiden. BRUSSEL, 26 Januari De Se naatscommissie van Justitie heeft het verzoek van het Belgische parket om de parlementaire onschendbaarheid van de liberale senator De Stobbeleir uit Aalst op te heffen behandeld, ten einde deze te kunnen verhoren in de ophefmakende zaak van zwendel in vervallen verklaard bankpapier. Hoofdbeschuldigde is de Mechelse no taris Huysmans. Van de bende maakte ook een ambtenaar van het ministerie van Financiën deel uit. De Senaatscommissie hoorde aller eerst een uiteenzetting aan van sena tor De Stobbeleir. Deze verklaarde weliswaar in betrekking te hebben ge staan met sommige verdachten doch geen enkel aandeel te hebben gehad in de handel in vervallen bankbiljet ten. Een socialistische senator wees erop, dat senator De Stobbeleir slechts beschuldigd wordt door personen, die zelf worden verdacht of tegen wie een aanhoudingsmandaat werd uitgevaar digd. Tenslotte besloot de Senaats commissie de opheffing der parlemen taire onschendbaarheid van de senator goed te keuren om het parket in staat te stellen deze een verhoor af te ne men. Voor een eventuele aanhouding zou echter opnieuw een gemotiveerd verzoek bij de Senaat ingediend moe ten worden. DEN HAAG, 26 Januari In een bespreking van de Minister van Oor log en van Marine, met vertegen woordigers van het Nationaal Katho liek Thuisfront, de K.N.A.C. en de A.N.W.B., is naar voren gekomen, dat door de nieuwe vrij-vervoer-regeling voor militairen, weliswaar de behoefte aan meerijden belangrijk is vermin derd en zelfs voor de parate troepen van de landmacht in het geheel niet meer nodig is, maar dat toch een aan vulling van deze vervoermogelijk (voorlopig voor het weekeinde) wen selijk is. Deze mogelijkheid zou, zo deelt de A.N.W.B. mee, vermoedelijk gevonden kunnen worden indien de medewer king verkregen kan worden van een aantal benzine verkopende maatschap pijen. Deze medewerking wordt aldus gedacht, dat bepaalde daarvoor in aan merking komende benzine-stations aangewezen worden als plaatsen, waar automobilisten, die militairen willen meenemen, deze kunnen treffen. Hier bij is voorts gedacht aan een speciale vlag, welke bij de benzine-stations zal worden geplaatst, ten teken, dat zich daar militairen voor het doel bevin den. De genoemde organisaties hebben de verzekering gekregen, dat de betrok ken militaire instanties gaarne accoord zullen gaan met zulk een regeling. In dien deze maatschappijen hun princi piële medewerking aan dit denkbeeld geven, zullen de détails in onderling overleg en in samenwerking met de Nederlandse territorilale bevelhebber worden uitgewerkt. Over Eisenhowers jongste bood schap tot het Amerikaanse Congres zei Eden, dat de president zich niet heeft uitgesproken voor uitbreiding van de verplichtingen-jegens Formo sa en de Pescadoren. De president legde weer eens de nadruk op het zuiver defensieve karakter van de overeenkomst met de Chinese natio nalisten. De Engelsen weten, aldus Eden, dat Eisenhower het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten met zeer grote tegenzin zal goedkeuren. De Britse regering is er van over tuigd, dat het probleem van de voor de kust van China gelegen eilanden op vreedzame wijze kan worden op gelost, indien alle betrokkenen wil len mee werken. ATTLEE’s MENING. De leider van de oppositie, Clement Attlee, meende, dat in de kwestie For mosa en de andere eilanden sprake is van inmenging in een burgeroorlog. Hij noemde Eisenhowers optreden een actie van de Verenigde Staten en niet van de Verenigde Naties. AttTee vroeg 01 pet met het oog op vreedzame re geling nu nog niet duidelijk is, dat Unina een eigen plaats in de Verenig- oe Naties moet krijgen. id- ste I »or I ja- I d id- I an en I ÏS- I ■t discussies. Zo werd er op gewezen, dat werktijdsverkorting leiden moet tot aanzienlijke prijsverhogingen, die onze exportpositie in gevaar zouden brengen. De positie van de land arbeiders en van de werkers in ver- zorgingsbedrijven en openbare nutsbedrijven kwam in het geding. Eén wees er op, dat in alle landen, waar de vrije Zaterdag bestaat, een groot percentage van de gehuwde vrouwen in loondienst werkzaam is. In Nederland moeten de mannen het offer van een langere werktijd over hebben voor het grote voor recht, dat hun vrouwen zich geheel aan het gezin wijden. Ook werd er op gewezen, dat weerzin tegen de loonarbeid als zodanig nooit het motief mag zijn om de werktijd te verkorten. Duidelijk bleek tenslotte de nood zakelijkheid, dat het C.N.V. dit vraagstuk en het daarmee verbon den probleem van de vrije-tjjdsbe- steding zowel in zijn sociaal-econo- mische commissie als in al zijn ge ledingen in studie neemt. Hiertoe werd dan ook besloten. CAIRO, 26 Januari Alle Arabi sche premiers, die te Cairo in confe rentie bijeen zijn, hebben goedgevon den dat hun landen niet toetreden tot het Turks-Iraakse verdrag of enig an der defensief verbond buiten het in- ter-Arabische beveiligingsverdrag. Men kwam voorts overeen, dat de huidige conferentie niet zal besloten worden, alvorens men tot een uit spraak is gekomen over het Egyptische voorstel om het inter-Arabische collec tieve beveiligingsverdrag in werking te laten treden. Dit verdrag voorziet o.m. in een gemeenschappelijk opper bevel. De Iraakse delegatie heeft geen aan deel gehad in deze besprekingen. De delegatie is pas vandaag in Cairo aan gekomen om alsnog aan de conferentie te kunnen deelnemen. LOS ANGELOS, 26 Jan. Generaal ouglas MacArthur, een Amerikaanse oorlogsheld uit de tweede wereldoor- °g, heeft Woensdagavond op zijn 75ste erjaardag te Los Angelos gepleit v.'or afschaffing van de oorlog. >>Wij moeten breken met het dwang- uis van het verleden. Er moet altijd wii Z'Jn voorëaat> en dat moeten tp "ij dienen ons thans bereid hb „erklaren om in samenwerking met grote mogendheden van de wereld de oorlog af te schaffen”. en n. ner. Yan „wederzijdse paraatheid” ec ieve veiligheid werden door intpr>ye*rWorpen- herder zeide hij, dat niet "atl°naal toezicht op de bewaping de af °°dzakeiijk een vereiste is voor haffing van de oorlog. nera^)6 Stap. betekent, zo zeide de ge- wordpn nJet ?at a^e strijdkrachten echte:- ,?f®escbaft. Haar taak zou dan handhavggen op het terrein van de handhaving van de internationale orde, mosa tS’?6 toestand rondom For- deliik de zwakheid, die onafschei- illecti^0”^1!?5 aan de theorie van ectieve veiligheid, aldus MacArthur. DE BILT, 26 Januari Droog weer. Plaatselijk opklaringen met hogere middagtemperaturen. Elders bewolkt met lichte dooi. Matige Zuidelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.30 u., onder 17.17 u. Maan, op 9.42 u., onder 23.16 u. Hoogwater Vrijdag 28 Januari: Vlisingen: 4.27 u. 2.18 m., 16.56 u. 2.14 m. Terneuzen: 4.57 u. 2.32 m., 17.22 u. 2.29 m. Wemeldinge: 6.18 u. 1.61 m., 18.38 u. 1.79 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.36 m., 18.26 u. 1.55 m. -- (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 26 Jan. Is de invoering van de vijfdagen-werk week, waarbij over het algemeen de Zaterdag een vrije dag zal worden, wenselijk en mogelijk in ons land? Deze vraag maakte t onderwerp van discussie uit op de Woensdag te Utrecht gehouden studie-conferentie van het Chr. Nationaal Vakverbond. Het C. N.V. zag zich voor deze kwestie geplaatst omdat de zgn. „Engel se Zaterdag” in een aantal lan den (Engeland, Ver. Staten, Frankrijk, Australië) al is inge voerd. In België wordt invoering nog in 1955, druk besproken en binnen het raam van de Kolen en Staalgemeenschap zijn zelfs plannen geopperd om tot een vijfdagen-werkweek te komen in de betreffende industrieën van alle aangesloten landen. Inleider was de heer H. Peters, voorzitter van de Chr. Metaalbe- werkersbond. Hij memoreerde, dat als motieven voor een kortere werkweek worden genoemd het steeds enerverender worden van al lerlei industriële arbeid en de kans op een grote werkloosheid door de voortgaande mechanisatie. Ook wordt de invoering van de vrije Zaterdag gezien als een vorm van BONN, 26 Januari. West-Duitsland juicht de Russische verklaring, waar bij de staat van oorlog wordt beëindigd, toe, maar tekent daarbij aan, dat pas sprake van een practische stap naar normale betrekkingen zal zijn, als Rus land bereid is in te stemmen met vrije verkiezingen en een vredesverdrag door onderhandelingen. De waarde van de Russische stap wordt aanzienlijk beperkt, door het feit dat de Sowjet-Unie in tegenstelling tot al de andere verklaringen, die tot dus ver zijn gedaan door voormalige vijandelijke landen, zich alle rechten voor behoudt, die voortvloeien uit viermogendheden-overeenkomsten, in ’t bijzon der die van Jalta en Potsdam. Het Westduitse kabinet hoopt, dat Rusland spoedig alle Duitse krijgsgevan genen en burger-geïnterneerden zal vrijlaten. Dit alles wordt gezegd in een com-1 muniqué, dat is uitgegeven, nadat het Westduitse kabinet zich in een verga-1 dering onder leiding van vice-kanse- lier Blücher, had bezig gehouden met de jongste Sowj et-ver klaring. Morgen zal Bondskanselier Adenauer van zijn vacantie in het Zwarte Woud in Bonn terugkeren en de leiding op zich ne men bij het beantwoorden van de jongste Sowjet-stappen. OPGR ONDEN SFEER. In de hoogst .vonden sfeer, die in Bonn om _i was door het aanbod van de Sowjet-Unie om over vrije verkiezingen in geheel Duits land te spreken, heeft naar het voor lopig schijnt, de eenzijdige opheffing van de oorlogstoestand haar uitwer king niet gemist. Het feit, dat men naar de werkelijke bedoelingen van deze geste slechts kan gissen, draagt bij aan de vrij grote verwarring, die in de Westduitse politiek reeds is «-.nioren: Vlissingen: Nleuwstr. Tel. redactie 2347; Ter neuzen! Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De Russische regering, aldus de tekst van de Franse nota, heeft sedert de on dertekening van het vriendschapsver drag met Frankrijk herhaalde malen maatregelen genomen, die noch met de geest, noch met de letter lij xe tekst van het verdrag in overeenstemming wa ren. De politiek, die de Russiche rege ring sedert 1945 heeft gevolgd, heeft in feite als eerste resultaat gehad de ver deling van Europa en Duitsland. De verdeling, die Duitsland werd opgelegd, werd gevaarlijk geaccentueerd, toen gewapende land- zee- en luchtstrijd krachten van 1950 af in Oost-Duitsland werden opgericht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1