ver defensie Europese Gaat Rusland nog meer Djilas en Dedijer gingen te crisis is een dodelijk gevaar. ZWITSARUB I D PUZZLE - i goodwill voor w (60 n iwlll 'STH'".GUe wSB Amerikanen helpen in Parijs..» ©e Radio* zijn versterken? E Vermeer voorzitter R v» d» A» Evangelische Gemeenschap gevormd* blenqk onl VANDAAG EENS Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO JLmild j Ouden van dagen vragen de duit terug Accent valt op zware industrie. Maar zij konden gaan met een voorwaardelijke gevangenisstraf Verkouden kinderen? enezende warmte door wrijven met: De eerste Europese Arbeidsconferentie in Genève begonnen. V.V.D. neemt C.H. zetel m VIRGINIA N2 10 ‘n Best nummer! Ancien regime van souvereine staten. »- -re»- ZEEUWSCH DAGBLAÓ pagina 3 Resolutie Europese Federalisten. ^71 Campagne voor sterkere bewapening. WOORD VERANDERING kaas Vacantie op afbetaling ’s-GRAVENHAGE, 25 Jan. Het hoofd bestuur van de Ned. Reis Vereniging heeft besloten zijn standpunt inzake het afbetalingssysteem voor vacantiereizen eerst na een uitgebreid onderzoek defini tief te bepalen. Het heeft daarom aan het N.I.P.O. opgedragen bij het Nederlandse publiek een onderzoek hiernaar in te stel len. Gesprek van de dag bfe. De beste bedden ooit gemaakt^^^ Te ver gegaan Algemene vergadering C.H.U. Bestuur ring j’ongensleiders V mengen. Oplossing vorige puzzle: 8I0^nZ°mTAAL: h Gezond. 6- roerig, min X?’ .moa> n- over. 12. e.d., 13. 20 al/’2ieiÉ ^5’ en’ 17’ kern’ 18’ aap’ 21- talmen, 23. talrijk. Wasdag 26 Januari 1955 Europa i I Ingezonden Mededelin (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.). gevestigde TELEVISIEPROGRAMMA: OP Of VERING •^'7 De Unie verwierp het herstel van het ancien regime der souvereine staten en onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED warm In diplomatieke kringen acht men het mogelijk, dat de Sowjet-Regering op de komende bijeenkomst van de Opperste Sowjet (op 3 Februari) zal meedelen, dat de internationale toestand geen vermin dering van de defensie-uitgaven, zoals in NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinderen. 20.15 Journ. en weerber. 20.35 „De Groene Heuvel”, film. 21.15 Grepen uit een eeu wenoud repertoire v. huwelijksaanzoeken. 21.35-21.45 Dagsluiting. opbouw, verlo- gaat. Feitelijk is Zuidslavische nog niet rijp weer de een- DONDERDAG 27 JANUARI 1955 HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gram. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 11.45 Amus. muz. 12.00 Zang en piano. 12.25 In ’t spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven”, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 „De verdwenen koning”, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 ,,Van vier tot vijf’. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks- delen Overzee: J. J. van der Laan: „Kro niek van overzee”. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muz. 19.45 Buitenl. overz. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Ka- merork. 21.25 Cabaret. 21.55 Voor de mili tairen. 21.55 Gevar. progr. 22.40 Sport- problemen. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 „Po lenblut”, operette (le en 2e acte). De de „Prawda”, de Russische Com- de voorgaande twee jaren, toelaat. Voorts wijst men er in deze kringen op, dat de publieke opinie in de Sowjet- Unie rijp wordt gemaakt voor een derge lijke bekendmaking door herhaalde aan vallen op de Parijse Overeenkomsten en de bewapening van West-Duitsland. Het artikel van Sjepilof vormt het hoogte punt van een campagne van verscheidene weken, waarbij opnieuw de nadruk werd gelegd op het belang van de zware in dustrie. De campagne voor vergroting van de productie van verbi uiksgoederen is een van de voornaamste punten van Malen- kofs politiek sedert Stalins overlijden ge weest. meded. 12.33-12.40 Voor het platteland.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Pianorec. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. en koor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor de kleuters. 17.40 Beursber. 17.45 Meisjeskoor. 18.10 Cellorecital. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Tjjdschriftenkron. 22.10 Gram. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. Ook zal het hoofdbestuur de mening inwinnen van vooraanstaande personen uit het maatschappelijk leven. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. mensen De voorzitter van de Canadese „Ato mic Energy of Canada Ltd”, W. Ben nett, heeft medegedeeld, dat spoedig de eerste Canadese atoomcentrale zal worden gebouwd. Door vijfmaal één letter te vervangen door een andere, zodat steeds goed Nederlandse woor den ontstaan, verkrijgen wij bovenstaande woord- verandering. De letters worden onderling niet van plaats verwisseld. BRUSSEL: (324 m.) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koer sen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les .14.15 Volkslied. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Pianospel. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Kinderliederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Voordracht. 20.00 Gram. 20.10 Klank beeld. 20.40 Verz. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.20 Debat. 22.50 Gram. 22.55 -23.00 Nieuws. en vertegen woordigers geschaad. Ook zouden zij de internationale positie van hun land moei- lijker hebben ge maakt door zich in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Slavië te MOSKOU, 25 Januari, hoofdredacteur van het orgaan van munistische Partij, heeft in een ar tikel critiek geleverd op verminde ring van de productie der zware industrie. In diplomatieke kringen in Moskou leidt men hieruit af, dat een vergroting van de Russische defensieuitgaven aanstaande is. e verlichte communistische dictator Tito van Zuid-Slavië heeft met enkele moeilijkheden te kampen, die het prin cipe van zijn regeerbeleid raken. De Zuid-Slavische drong aan op vorming van een Europees Parlement door middel van rechtstreeks en algemeen kiesrecht, welk parlement het democratische toezicht zou moeten uitoefenen op een supranationale autori teit. Het congres, dat geprecideerd werd door de Franse oud-minister Henri Fre- nay, sprak in een andere resolutie zijn instemming uit met de politiek van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap om tot verlaging van de prijzen te komen en drong aan op versterking van de anti- kartelmaatregelen van het Hoge Gezags orgaan van deze gemeenschap. In dezelf de resolutie werd tenslotte betoogd dat de moeilijkheden van de vorming van een echte gemeenschappelijke markt niet op gelost zullen kunnen worden zolang er geen politiek gezagsorgaan op federale grondslag zal zijn gevormd. mgi -onden Mededeling <Adv De wijze, waarop dit besluit is uit gevoerd, heeft echter minder onze sympathie. Deze geringe sympathie houdt ver band met drieërlei: 1. de samenstelling van de agenda; 2. het tijdstip, waarop de te behan delen rapporten zijn verzonden; 3. de bevoegdheden van de confe rentie. Over deze punten hopen wij in een volgend artikel te handelen. M. RUPPERT. LEIDEN, 25 Januari. De verkie zing van een nieuwe voorzitter van de Partij van de Arbeid, als opvolger van de heer Koos Vorrink, die in ver band met zijn gezondheidstoestand geen nieuwe candidatuur kan aan vaarden, vormt een der hoofdpunten van het congres, dat de Partij van de Arbeid op 22, 23 en 24 Februari in de Stadsgehoorzaal te Leiden zal houden. Nadat de afdelingen gelegenheid heb ben gehad tot 12 Januari j.l. candida- ten voor deze vacature aan te wijzen, heeft het partijbestuur overeenkom stig de statuten besloten dat uit de gestelde candidaten het congres zal worden aanbevolen de heer E. Ver meer, lid van de Tweede Kamer, steunen. Zoals de reglementen verder voor schrijven zal het congres, dat bij ont stentenis van de heer Koos Vorrink onder leiding zal staan van de tweede voorzitter, ir H. Vos, zich verder be zig houden met het beleid van het partijbestuur, het beleid der kamer fracties en dat van de hoofdredactie van het Vrije Volk. Hoe dit mogelijk is geweest? Het is een bekend feit, dat de regering van Zuid- Slavië de laatste tien jaar na de oorlog steeds meer de teu gels heeft laten vie ren. Voor het econo misch herstel van ’t land bleek dit een eerste eis te zijn. Steeds meer werd aan het particulier initiatief overgela ten. Ook werden er meer politieke vrij heden verleend. En in het gebruiken van deze vrijheden wa ren Djilas en Dedij- MIDDELHARNIS, 25 Jan. Een geval, dat in ons land slechts zelden geschiedt, komt thans voor in Oud- dorp, waar een bepaalde lijst voor de verkiezing van raadsleden is uitgeput. Op de lijst van de Chr. Historische Unie stonden nog vier candidaten. Twee hunner zijn uit de gemeente vertrokken en twee anderen hebben een benoeming niet willen aanvaar den. Volgens de bepaling van de kieswet voor kleine gemeenten van zeven tot elf raadsleden gaat de zetel thans over naar de lijst, die na deling door de kiesdeler het grootste overschot had. In Ouddorp profiteert de Volks partij voor Vrijheid en Democratie thans van de uitputting van de lijst der Chr. Historische Unie. moderne SCHUIMRUBBER BED ’s-GRAVENHAGE, 25 Januari. De algemene vergadering der Chris- telijk-Historische Unie zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 13 April in gebouw Bellevue te Amster dam. Als leden van het hoofdbestuur tre den dit jaar af dr J. W. Beerekamp, mevr, mr dr P. M. Franken—van Driel en de heer J. Kroles. De aftredenden zijn herkiesbaar. M1 GOES, 25 Jan. De ring van C.J. M.V. jongensleiders op de Bevelanden en Tholen heeft thans een nieuw be stuur. Voorzitter hiervan is de heer L. Evertse te Oudelande; secretaris de heer Joh. Leendertse, Kapelle; pen ningmeester D. van Boven, Wolfaarts- dijk, algem. adj. Jac. Stoutjesdjjk, Hansweert en lid J. W. Kopmels, ’s-Gravenpolder. leider, die, weliswaar volgens de communistische principes, maar met zachte hand zijn volk regeert, heeft zich genood zaakt gezien op te treden tegen twee van zijn vroegere poli tieke vrienden. Het zijn Milovan Djilas en Vladmir Dedijer, die Maandagavond laat door het Gerechtshof van Belgrado zijn veroordeeld tot anderhalf jaar en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het enige wat zij gedaan hadden was het verspreiden van vijandige tegen de staat gerichte propaganda. In landen achter het ijzeren gordijn staat op deze „misdaad” in de meeste gevallen de doodstraf. In het land van Tito gaat men niet eens over tot het beroven van de vrijheid. De uit slag van dit proces toont aan, dat Tito bereid schijnt te zijn voort te gaan op de ingeslagen weg naar meer vrijheid voor zijn volk. er nu te ver gegaan. Dat kon niet meer toegestaan worden. Niet in de eerste plaats, omdat deze vooraanstaande per sonen in strijd had den gehandeld met de principes van de regering, maar om dat zij in hun uitla tingen de eenheid van het land in ge- 1 vaar hadden ge- bracht. Dmitri Sjepilof, de hoofdredacteur van de „Prawda”, verklaarde in zijn artikel, dat elke neiging om de aan dacht te concentreren op de productie van verbruiksgoederen en de land bouw ten koste van de zware industrie onder de huidige internationale om standigheden de Sowjet-Unie, van eco nomisch standpunt bekeken, ontwa pend en hulpeloos zou kunnen laten. Sjepilof leverde scherpe critiek op bepaalde economen die voorstander zijn van minder nadruk bp de zware industrie. Toen Djilas (eens was hij één van de vier presidenten van Zuid-Slavië) het ge rechtsgebouw ver liet, zei hij tegen zijn 70-jarige moeder, die uren voor het ge rechtshof had staan wachten: „Idemo ku- ci” (Laten we naar huis gaan). De oude vrouw, die in de af gelopen oorlog haar echtgenoot en drie van haar kinderen verloor, was zeer ontroerd, toen zij hoorde tot welke ge matigde straf haar zoon veroordeeld was. Ook Dedijer, die vroeger lid was van het politieke bu reau van de Zuid slavische communis tische partij en eens een levensbeschrij ving van Tito schreef, was onder de indruk over de milde uitspraak van het Gerechtshof. Dat was te begrij pen, want Djilas en Dedijer hadden in ’n onderhoud met bui tenlandse persverte genwoordigers, aldus de tenlastelegging, in buitenlandse krin gen de reputatie van Zuid-Slavië, zijn staatsrechtelijke in stituten en zijn hoogste De verlichte dictator spreekt Dit werd hun hoogst kwalijk geno men. Toen zij dan ook naar het ge rechtsgebouw wer den geleid, werden zij door het volk uit gejouwd en de ge hele zitting kreeg ’n dreigend karakter, doordat de buiten landse persvertegen woordigers de toe gang tot de zitting werd ontzegd. Maar voor deze misbruikers van de vrijheid liep de zit ting wonderwel goed af. Leden van het Amerikaanse leger lossen hier bjj Parijs haastig rubberboten en reddingsmateriaal om zich te gaan voegen bij de reddingsploegen die hulp bieden aan de slachtoffers van de ergste overstro mingen welke Parijs de laatste dertir- jaar gekend heeft. s ’s-GRAVENHAGE, 25 Jan. De afdeling van de World Evangelical Fellowship (Evangelische Wereld Gemeenschap) en de nieuwe beweging „Geestelijke eenheid” hebben zich verenigd omdat bij een be spreking van de besturen is gebleken dat beide organisaties hetzelfde doel beogen, namelijk in gehoorzaamheid aan het Ge bed des Heren in Joh. 17 meerdere zicht bare eenheid na te streven tussen de christgelovigen in ons land, die, al beho ren zij tot zeer verschillende kerken en kringen één zijn in het geloof en de belij denis van de Christus der schriften. De samengesmolten groepen hebben de naam aangenomen van „Evangelische Gemeenschap” en willen de Christenen in Nederland op wekken en stimuleren door het vormen van gebedskringen en het beleggen van getuigenissamenkomsten. Reeds sloten zich een dertigtal lande lijke groepen aan. In de grondslag van deze nieuwe orga nisatie wordt uitgesproken, dat men de H. Schrift aanvaardt als het geïnspireerde en onfeilbare Woord van God, de hoogste autoriteit in alle zaken van geloof en le ven. In het bestuur hebben personen uit ver schillende kerken en kringen zitting ge nomen. Het dagelijksbestuur wordt ge vormd door de heren dr H. A. Colijn te ’s-Gravenhage, voorzitter: ds F. Dressel- huis, Geref. Predikant te Roermond, secretaris en mr dr M. P. Th. A. Th. v. d. Hoop v. Slochteren te Lunteren pen ningmeester. HAZEI BE O O EN. EN M A I R A S E N-E A 8 R I E K E N TE ZEVENBERGEN ISIHOON No 1 Maandagmorgen is in Genève de te Europese Arbeidsconferentie ge- ^end In andere werelddelen zijn opeds eerder regionale arbeidsconfe- renties gehouden, doch voor het oude moest het 1955 worden, voór- dat een zodanige regionale bijeen komst kon worden belegd. jlet plan om een conferentie te gens de i- P E R s 4En^nCtAaL: h Gravin> 2- Zr> 3. oom, Pen io 5’ d,ra’ 7’ Seding. 8- komeet, 9. alt ia' e?rlljk’ 14. kea, 16. lama, 18. 19. pei 22 Zuid-Slavië, voor heen een grote poli tieke heksenketel, bestaat uit een aan tal afzonderlijke sta ten, die met elkaar een federatie vor men. Worden het volk te veel vrij he- den gegeven, dan be staat de kans, dat de oude twisten oplaaien en kunstmatige heid, die zo hard no dig is in deze tijd van ren het volk voor de democratie. Tito moest dus op- treden, moest zijn vroegere vrienden tot de orde roepen. Daarmee zag hij zich genoodzaakt tegen zijn eigen principes te handelen. Maar ’t belang van de staat eiste dit. Vandaar is het te begrijpen, dat Djilas en Dedijer niet streng zijn ge- straft. Dat zou tegen het algemeen regeer beleid zijn inge- n gaan. Europese Arbeids- houden dateert overi- reeds van 1951. Met name door internationale Christelijke vakbe weging is dit plan destijds bepleit. Im mers, zonder de betekenis van de jaar lijkse algemene arbeidsconferenties aan te tasten, moet toch worden er kend, dat conventies en aanbevelingen, geldende voor de gehele wereld, nood zakelijkerwijze zéér algemeen en veel al ook zéér vaag gehouden moeten worden. De sociaal-economische ver houdingen in de onderscheidene we relddelen verschillen nog zó sterk, dat van een werkelijke standaardisatie en normalisatie van de sociale voorwaar den nog geen sprake kan zijn. Men denke bijvoorbeeld aan de verschillen in sociaal-economisch opzicht tussen Noord-Amerika en Azië. Op regionale basis daarentegen valt meer te bereiken. Overigens zijn zelfs op regionaal niveau de moeilijkheden nog groot genoeg. Wat Europa betreft, denke men bijv, aan de verschillen tussen Noord-West-Europa (Scandina vië, Finland, Engeland, Ierland, Bene lux, Frankrijk, West-Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk), Zuid-Europa (Portugal, Spanje, Italië, Griekenland, Turkije en Joegoslavië) en Oost- Europa (Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Hongarije, Polen, Roemenië, Bulgarije en Rusland). Ook op Europees niveau zijn de on derlinge sociale verschillen dus nog groot genoeg, maar die zijn toch reeds belangrijk geringer dan wanneer men moet spreken en handelen over alle werelddelen tegelijk. Dat wil geenszins zeggen, dat er nu op wereldniveau niets meer zou moe ten gebeuren, maar dat wil wél zeg gen, dat soms langs indirecte, regionale weg ook voor het geheel méér kan worden bereikt dan via de directe weg. Het betere is trouwens dikwijls de vij and van het goede. Het is om deze reden, dat wij het be sluit tot het houden van een Europese Arbeidsconferentie met vreugde heb-' ben begroet. Op Europese basis valt namelijk in sociaal opzicht nog veel te doen. En zelfs wanneer de Nederland se werknemers er geen cent „beter” van worden, is deze Europese confe rentie toch van belang. De tijd is voor bij, dat wij op sociaal terrein alleen maar in nationale categorieën kunnen of mogen denken. Wat in Duitsland, in België of in Frankrijk op sociaal ge bied gebeurt of wordt nagelaten, heeft gevolgen voor de Nederlandse verhou dingen. Gewichtiger nog dan deze be- langen-overweging is, dat wij zeker als Christenen ’n verantwoordelijk heid bezitten, die niet ophoudt bij de grenzen van ons eigen land. Ziedaar, waarom wij het besluit tot het houden van de eerste Europese Ar beidsconferentie met blijdschap heb ben begroet. ’s-GRAVENHAGE, 24 Jan. De te Rotterdam gevestigde Nederlandse Bond voor ouden van dagen heeft de Tweede Kamer verzocht te willen overwegen het geldstuk ter waarde van 2% cent weer in te voeren. De bond heeft dit in 1952 ook gevraagd. Het verzoekschrift is toen alleen ter inzage van de Kamerleden gelegd. Het bestuur van de bond grondt zijn hernieuwd verzoek op de omstandig heid dat minister Mansholt onlangs in Dordrecht heeft gezegd, dat de melk in feite met 2% cent in prijs verhoogd had (kunnen) moeten worden. Als men aanneemt, dat per dag 3 millioen liter melk wordt verbruikt, aldus de bond voor Ouden van Dagen, maakt deze halve cent verschil per jaar een niet onaanzienlijk bedrag uit, dat de consumenten eigenlijk niet hadden hoeven uit te geven. Rekent men daar bij nog de vele andere artikelen, waarbij de halve cent nog altijd een rol speelt, dan is het zeker noodzake- Ijjk het 25i centstuk weer in te voe ren. PARIJS, 25 Jan. Het vijfde Con gres van de Europese Unie van Fede ralisten, is besloten met de aanneming van een resolutie met betrekking tot de huidige „crisis van de Europese eenwording”. Deze crisis betekent do delijk gevaar, zowel voor Europa als voor de democratie. De trouw van de unie, aan haar ideaal plaats haar voortaan in de op positie, zegt de resolutie, waarin te vens wordt verklaard, dat het in dit ernstige uur voor Europa de taak van de Federalisten is de sociale, politieke, economische en culturele krachten van het Europese vasteland om zich heen te verzamelen. WW»»;*".;' 'z

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3