PLAKKEBORD de voor Nieuw z Woningbouw en slechte toestand straten: Belangrijk jaar Zeeuwse C.J.M.V. i i li GUMM/AAK vee voor Schouwen-Duiveland Z.V.U. vierde op waardige wijze het tien-jarig bestaan ’T ZEEUWSE PI w I •wi 1 «1 Valentijn- bloemenhulde De Art Gei 3B INDIA F Grote problemen in Zierikzee Rechtstreekse verbinding Nieuwland -Vlissingen Wat de rivierdijken betekenen Nieuwe serie Postzegels Het Deltaplan en de verbindingen Met een feestavond op hoog peil I Burgemeester in Nieuwjaarsrede Wie krijgt de Iwee hoogtepunten in het bondsleven ■M •4 Ve Algemene vergadering ..Het Nederl. Trekpaard” ♦Mul Sport en spel DAMMEN Griep? Chelarine „4” doet wonderen! - yj BEROEMDEPJ^EESMIDDELEH B. en W. van Scheldestad c hor: Probleem. In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten SCHEEPSTIJDINGEN -'5SSS® «éS® TSW \Vóêi ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 26 Januari 1955 pagina 2 SS Ingezonden Mededeling (Adv.), 'n 4lje doei wonderen! V. in Ingezonden Mededeling (Adv.). land- £73 zaak nog P E de keelontsmettende tabletten Hij hoopte, dat op het veer Zijpe-A. J. Polder een tweede boot in de vaart zal komen. b. tussen de spoorlijn en het kanaal is onvoldoende ruimte voor een weg; c. met de weg over de kanaalbrug tussen Souburg ontstaat een gelijk- K Januari Met Z.V.U. waardig, D gev< sym D ban 1. 2. dele 3. rent O volg 4t Gei Ma: eerste opend reeds rentie Euroi dat komsi Het confe: gens de in wegii mers, lijkse aan 1 kend. gelde zakel al o< word houd relde van nonr den denk in s< Noor Of meel op r nog denl tusst vië, lux, serk (Poi Turl Eur< Duit Bulj O< derl groc bela moe wer D op 1 ten gen, weg wor Het and H slui Arb ben nan doe se i van rent bij, maa of n Belj bied gev< dinf lang als i heid grei Z het beid ben van aankoop, aan de de veeverbetering moeten kannen en kruiken is. GOES, 25 Jan. De Vereniging de Nederlandse Bloemisterij deelt mede, dat het aantal opgaven voor het aan bieden van een Valentijn-bloernen- hulde aan landgenoten, die zich in 1954 door een daad van naastenliefde, op offeringsgezindheid of goede burger zin hebben onderscheiden, het aantal van verleden jaar verre heeft over schreden. De jury, die, zoals bekend, bestaat uit een vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een journalist, en een vertegenwoordiger van de Vereni ging, is inmiddels met de beoordeling van de opgaven begonnen. Het ligt in de bedoeling, de uitslag van de beoor deling op korte termijn bekend te ma ken. De Vereniging de Nederlandse Bloe misterij wijst er op, dat opgaven, die na 10 Januari zijn binnengekomen, niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. Tot nu toe zijn nog da gelijks opgaven ontvangen. GOES, 25 Jan. Vrijdag IC Februari, a.s. zal in de .Prins van Oranje” te Goes de algemene vergadering worden gehou den van de afd. Zeeland van de Konink lijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard”. Naast de verschillende ver kiezingen zal een bespreking worden ge houden over de keuringen en over de nationale tentoonstelling 1955. De heer G. Grootenhuis adj. directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zee land zal tevens een causerie houden over „De Gezondheidsdienst en de Paarden fokkerij’. FEESTAVOND, Waren dit dan de sprekers het grootste deel van de feestavond werd gewijd aan muziek. Allereerst was er het optreden van Jo Juda, viool, rnr I J. A. Abbing, piano met Tzigane van 1 Ravel in een vlekkeloze uitvoering, J Willem Andriessen vertelde op de heni I zo kenmerkei wijze iets over hu- '1 mor in de muziek en liet als „bewijs" 1 daarvan werken van Rameau en van Beethoven horen. Willem Hielkema I instrueerde de grote jeugd in de zaal met behulp van een vleugel. Hij deed - dit geestig en bewees opnieuw, dat hij een pianist van bijzonder formaat is. 1 Thomas Magyar, viool speelde aan het slot van de avond met pianobegelei ding van Hielkema een Hongaarse sui- j te van Von JJohnanyl, virtuoos en meeslepend. Tweemaal traden Wim lbo en Cor Lemaire op in een aantal 1 liedjes, voorafgegaan door een praatju en daarmee brachten zij juist het goe- de licht in het programma. PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN, Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland, werden in de diverse klassen, onderstaande partijen ge speeld waarvan de uitslagen luiden; Hoofdklasse: J. L. Strooband JrJ. Sinke 1—1, N. CorstanjeD. Davidse 11. Ie klas: Joh. v. d. BergeC. W. van Dam-1 me 20, J. J. GansemanP. van Bo ven 11, I. VinkeJ. C. Nijssen 0—2, P. van Sorgen WzC. Stange 20, J, A. IngelseC. J. Hollestelle 11. Jeugdklasse: L. BoogaardA. de Wolf 20, P, LouwerseG. Gorsse.O2, J. Louwen I seA. Geldof 20, C. van Rijswijk- G. Meerman 20, G. GorsseF. Blaas 2—0. De provinciale bondsdag wordt gehouden in de veilinghal van Ka- pelle en men verwacht minstens 1200 bezoekers (sters). Ook uit België zal een groep aanwezig zijn. Onder aanvoering van de heer M. Allewijn te Hoedekenskerke is de regelingscommissie reeds druk bezig met de voorbereiding. En tot nu toe loopt het werk bevredigend. weg moeten komen naar de ver binding Serooskerke-Vrouwenpol- der. Daarbij speelt ook nog een rol, dat, wil men een behoorlijke ver binding met de haven van Vlissin gen maken, de wegen aan de ver keerde kant van het kanaal uitko men. Alleen een weg via het Noord-Sloe kan hier een oplossing geven. Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Chefarine ,4 ZIERIKZEE, 25 Januari In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester, jhr mr J. Schuurbecque Boeije, vanavond in de raadsvergadering uitgesproken, het herstel op het eiland onder de loupe genomen. De wederopbouw voltrekt zich in snel tempo. Van de rond TOO verwoeste woningen waren eind 1954 536 woningen in aanbouw, terwijl 225 geschenkwoningen gereed kwamen. In de particuliere sector zullen 250 a 300 huizen gebouwd worden. Aan het eind van het afgelopen jaar zijn 130 boerderijen aanbesteed en 100 gegund. Dank baar memoreerde hij de adoptie. Grote problemen in de gemeente vormen de financiën, het woningvraagstuk, de bescherming tegen het water en de toestand van de straten. staat zijn aangekocht, maar bij het plan van „Nieuw Walcheren” moeten kost bare onteigeningen plaats vinden. vloerse kruising. Voor de aanleg van de weg tussen Nieuwland-Vlissingen pleit tevens, dat de gronden reeds door de Rjjkswater- VLISSINGEN, 25 Jan. B. en W. van Vlissingen hebben in een shrijven, dat ter kennis gebracht zal worden van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland en de raads leden hun standpunt bepaald inzake de verbinding Nieuwland-Vlissingen. Zij geven de voorkeur aan een recht streekse verbinding van Nieuwland naar Vlisingen. Andere oplossingen be horen tot de onmogelijkheden. B. en W. schrijven, dat men de rijks- wegen niet moet zien als schakel, maar als snelverkeerswegen voor het ver voer op lange afstand. Het eindpunt van de weg Bergen op Zoom-Vlissingen is de buitenhaven van Vlissingen. Daarop moet al het verkeer gericht worden, m.a.w. een zo kort mo gelijke verbinding tussen de Sloedam en genoemde haven. Vanaf die weg moeten zijtakken aangelegd worden naar de gemeenten. In dit licht gezien verdient de geprojecteerde weg van de Rijkswaterstaat de voorkeur boven die van de Stichting „Nieuw-Walcheren. B. en W. komen met de volgende be zwaren; a. het stationsplein te Middelburg wordt een onderdeel van de hoofd verkeersweg; 8. ka min, 20. a: VERl 4. ne< Pen, alt, 1 De commissie wijst er in dit rap port op, dat een goede verbinding van Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland met Walcheren van vi taal belang is voor de Walcherse industrie. Dit eiland immers is in dustrieel veel meer van belang, dan Zuid-Beveland, zo wordt opge merkt. Een goede verbinding bete kent, dat arbeiders van Noord-Be veland en Schouwen kunnen wor den ingeschakeld in het arbeids proces in de industrie van Walche ren. Dit eerste rapport van de com missie Zuidwest Zeeland inzake het Deltaplan is aangeboden aan diver- Met vreugde constateerde de burge meester dat de stemming algemeen veel beter is dan weleer en dat er hard gewerkt wordt aan het herstel. Hij herinnerde aan diverse belang rijke feiten die in het afgelopen jaar hebben plaatst gevonden. PLANNEN. Enkele restauratiewerken staan op het programma: het Tempelierenhuis en de kap van het stadhuis. Met be langstelling ziet men uit naar de her bouw van de „In de witte Swaen”, waartoe het Franse parlement de no dige fondsen beschikbaar stelde. Plan nen om het koolgas te vervangen door propaangas zijn nog niet ten volle uit gevoerd. De nooddam rond de stad zal voorlopig gehandhaafd blijven. De Nieuwjaarsrede werd beantwoord door het oudste raadslid de heer Bij de Vaate (A.R.). DE ANDERE PUNTEN. Naar aanleiding van het in de vori ge vergadering besprokene deelde de voorzitter mee, dat de rommel op de hoek Verbornebuurt-Korte Groendal is verwijderd. Hierna werd nogmaals uit voerig gesproken over de kwestie van de loskranen aan de Nieuwe Ha- bleem noemde hij de parkeerruimte, ven. Uit de mededeling van de haven- ’"i t meester js gebleken dat er inderdaad twee kranen in de haven kunnen lig gen, maar niet gelijk kunnen werken. B. en W. achtten het dan ook niet mo- gelijk ligplaats voor twee kranen aan te wijzen. De heer Simmers (K.V.P.) merkte echter op, dat er nu toch twee kra nen liggen. Weth. den Boer zei, dat er niets van deze tweede kraan be kend is. De heer Simmers stelde voor bij plaatsing van een tweede kraan een ingezetene van de gemeente te laten voorgaan. Weth. den Boer ant woordde hierop, dat het er bij B. en W. niet om gaat een ingezetene te- \7 oor een deel hebben we onze voortdurende strijd tegen het water te danken aan het bestaan van de bergen in Midden-Europa. Bij sterke regenval of sterke dooi in de bergen kunnen wij er zeker van zijn, dat enorme watermassa’s zich in beweging zetten naar ons land. Soms wel weken achtereen hebben wij dan de strijd tegen het hoge water van de Rijn te voeren. Samen met de zeedijken moeten wij dan ook liefst circa van ons land door dijken beschermen. Van welk een belang hierbij de dijken van onze grote rivieren zijn toont ons het kaartje, dat een globale indruk geeft hoe de dijken van het stroomgebied der grote rivieren ons land wel beschermen. En de te beschermen belangen zijn héél groot. Alleen al de dijk van de Hol landse IJssel moet geheel weste lijk Holland beschermen. Als wij dan ook geen dijken bezaten zou een groot deel van ons land een grote grauwe massa van rivier water zijn. Maar gelukkig bescher men de dijken ons al eeuwen voor dit beeld. Zo is de zwaarste rivier dijk van ons land, tussen Schoon hoven en Amerongen al in de 13e eeuw gebouwd. NAT. BONDSDAG. Overeenkomstig de wens van het bondsbestuur zal Middelburg als Zeeuwse hoofdstad de plaats van samenkomst zijn voor het hou den van de Nationale Bondsdag. Voor de derde maal in de bonds- historie vinden deze dagen dan plaats in Zeeland. De eerste maal was dat te Goes in 1890; 43 jaar later in Vlissingen en Middelburg en 22 jaar nadien weer in Middel burg. In 1890 waren er 28 afdelin gen aanwezig, waaronder negen Zeeuwse; in 1930 300 afdelingen met 3000 bezoekers op de Donder dag. De eerste keer werden de ver gaderingen gepresideerd door de „Bondsvader” W. van Oosterwijk Bruijn, de tweede maal door ds P. Veen. De regelingscommissie voor deze komende dagen werd inmiddels door het Bondsbestuur benoemd en is in October 1954 reeds met haar werk begonnen. Verschillende oud-C.J.- M.V.’ers van de afdeling Middel burg en ook enkele tegenwoordige leden, o.a. uit andere plaatsen van Walcheren, hebben zich spontaan gemeld om bij de organisatie daad werkelijk te helpen. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. Leunis te Terneuzen, penningmeester is de heer C. J. de Jonge te Yerseke en secretaris is heer J. Lorier te Middelburg. Voorts is er een com missie voor logies, die als taak heeft de afgevaardigden een goed onderdak te verschaffen en verder een commissie voor de ontspanning, een consumptiedienst en een tech nische dienst. De eerste plannen zijn reeds ge maakt en het programma staat al in grote lijnen vast. Helaas moest afgezien worden van het plan om met alle bondsdaggangers een boottocht over de Westerschelde te maken, daar dit onuitvoerbaar bleek, doch thans hoopt men daar wat anders, iets wat typisch Zeeuws is, voor in de plaats te geven. Al met al zal er nog hard gewerkt worden, voordat alles Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag; Zon op 8.31 u., onder 17.18 u. Maan op 9.25 u., onder 21.56 u. Hoogwater Donderdag 27 Januari: Vlissingen: 3.55 u. 2.19 m., 16.17 u. 2.18 m. Terneuzen: 4.24 u. 2.33 m., 16.44 u. 2.32 m. Wemeldinge; 5.46 u. 1.63 m., 18.02 u. 1.80 m. Zierikzee: 5.29 u. 1.37 m., 17.50 u. 1.54 m. INDRAPOERA 25 O. ten Z. Guardafui n. Aden. WILLEM RUYS 26 te Southampton. MAASDAM 25 te Port au Prince. NOORDAM 24 W. ten Z. Landsend n. New York. RIJNDAM 24 Kp Race n. Halifax. WATERMAN 24 v. Galapagos Eil. n. Papeete. ZUIDERKRUIS 24 Z.Z.W. Finisterre n. JOHAN VAN OLDENBAREVELT 24 Bali n. Soerabaja. NIEUW AMSTERDAM 24 te Port au Prince. ORANJE 25 te Singapore. XZ oor de postzegelverzamelaars v is er goed nieuws: de post en telegraafdienst van India geeft vandaag („Republic Day”) een nieuwe serie postzegels uit over het vijf-jarenplan. De zegels zullen de zgn. archeologische serie ver vangen, die de eerste zegels waren na de onafhankelijkheid van India. De nieuwe serie brengt de ver schillende aspecten in beeld van het vijf-jarenplan, zoals de trac toren- en textiefabricage, die bo venstaande voorbeelden laten zien. Behalve deze zijn er afbeeldingen van de stuwdam, locomotief-fa- briek, de geneeskunde en gezichten op verschillende steden en land streken. se instanties en personen met het verzoek er nota van te nemen en opmerkingen ter kennis van de commissie te brengen. De commissie is in 1954 gevormd uit leden van gemeentebesturen van Walcheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen, aangevuld met een aantal particulieren. Voorzitter is de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein. (Vervolg van pagina 1). Kamperland en Middelburg-Veere elkaar dan ontmoeten. Komt de dam er niet, dan ligt een verbin ding op deze wijze met Walcheren veel moeilijker. Het is daarom, dat de commissie het meest geporteerd is voor een brug over de Zand- kreek, waardoor een verbinding ontstaat tussen Noord-Beveland en Walcheren, die ook in het kader van het Deltaplan een belangrijke verkeersader kan worden. Bovendien hoe belangrijk voor het verkeer een binnendam bij Vee- re ook zou zijn de commissie voelt er ook om andere oorzaken niet veel voor. Veere zal immers eerlang geen vissershaven meer zijn en geen reddingbootstation. Veere zal zich moeten gaan toeleggen op het aantrekken van watersport. En een binnendam zou het centrum in twee delen splitsen en de mogelijk heden alleen maar geringer maken. Gaat het verkeer via de buiten dam, dan ligt dit èn voor Noord- Beveland èn voor Walcheren on gunstig. Men moet dan eerst naar de Noordwestpunt van Noord-Beve land om te kunnen oversteken en komt dan bij Vrouwenpolder uit. Er zal dan weer een aansluitende] Een bedrag van 500.000 wegens uitgaven tengevolge van de ramp blijft ten laste van de gemeente en in de komende jaren ziet men zich geplaatst voor investeringen van 2,4 millioen. WONINGBOUW. Wat de woningbouw betreft deelde de burgemeester mede, dat de bouw vereniging „Beter wonen” 131 wonin gen bouwt. De krotopruiming gaat door: 80 zijn in 1954 opgeruimd, waar van een evengroot volume wordt toe gewezen. Als noodoplossing zijn een aantal krotten voor tijdelijke bewo ning gereed gemaakt. Plannen zijn in voorbereiding voor een complex wo ningen ten Noorden van Grachtweg, passend in het uitbreidingsplan. De waterkering aan de Nieuwe Ha ven blijft een zorgenkind. De enige oplossing is, aldus de burgemeester, een sluis in de haven, waarvoor de schetsplannen aanwezig zijn en waar bij het Rijk in de kosten zal tegemoet komen. De toestand van de straten behoeft geen nadere omschrijving. De bestra ting is slechter dan voor de ramp. Voorlopig zal deze toestand gehand haafd moeten blijven. Nog een pro- ~N 11e veehouders van Schouwen-Duiveland hebben een uit- voerige circulaire ontvangen van de Rijksveeteeltconsulent in Zeeland. Daarin staan alle mogelijke adviezen, tips en suggesties omtrent de opbouw van de veestapel. Als al die vee houders zich daaraan houden, dan zullen zij er nooit spijt van hebben, want het is allemaal heel deskundig bekeken en er wordt punt voor punt besproken wat de veehouders nu concreet moeten doen om weer aan nieuw vee te komen. Er is voor die opbouw veel kapitaal nodig en het tempo kan slechts langzaam zijn, zo staat er in de circulaire, maar de hoofdzaak is, dat het komt tot aankoop van betrouwbaar gezond vee van goede exterieur- en productiekwaliteiten voor de toekomstige vaste kern van melk en fokvee. Er zijn onderdelen gewijd aan de wijze afstammingspapieren, aan de subsidies voor enz. De bijdragen, die voor subsidie beschikbaar zijn gesteld, worden gestort in het Fonds „Veeverbetering Schouwen-Duive- land” waarvan het beheer is opgedragen aan een speciale com missie. Ook de aankoop zal geschieden door een commissie van deskundigen. Er wordt ook nog bijzondere aandacht besteed aan de ge- schenkdieren, die een belangrijke bijdrage vormen bij het herstel van de veestapel. Het blijkt (en dat geeft reden tot vreugde), dat de rundveestapel op het eiland in 1954 in flink tempo is gegroeid, zelfs meer dan verdubbeld. Er zijn nu weer ruim 3000 dieren aanwezig of 28J^ procent van het aantal van vóór de ramp. Het is prettig te vernemen, dat ook wat de veestapel be treft de opbouw in volle gang is en dat de betrokken veehouders met raad en daad terzijde worden gestaan. Het zal een kwestie van jaren zijn, voordat Schouwen-Duive land weer een volledige nieuwe veestapel zal hebben, maar er wordt hard aan gewerkt en dit is zeker niet het minst belangrijke onderdeel van de reconstructie op het getroffen eiland. MIDDELBURG, 26 een feestavond, de heeft deze voor Zeeland zo belangrijke f cultuurorganisatie, in de Concert- en Gehoorzaal haar 10-jarig bestaan ge- vierd. Sprekers en kunstenaars van naam, die reeds eerder voor de Z.V.U. zijn opgetreden, hebben een op hoog peil staande avond geboden aan het uit de gehele provincie komende pu bliek. Na het middernachtelijk uur was er nog een ontvangst door het ge meentebestuur, algemeen bestuur en de werkgroepen der Z.V.U. in de Bur gerzaal. Mr F. W. Adriaanse schetste in zijn herdenkingsrede aan het begin van de avond het ontstaan van de Z.V.U. on der wel zeer benarde omstandigheden. Maar de oprichters beschikten over een behoorlijke dosis overmoed en zij mochten slagen. De teleurstellingen en tegenslagen zijn de Z.V.U. niet ge spaard gebleven, zo zelfs dat het Prins Bernhardfonds en particulieren wel eens moesten bijspringen. De Z.V.U. is slechts dienaresse, aldus mr Adriaanse, en wel van twee meesters, n.l. van de cultuurspreiding en van Zeeland. Dr L. de Jong, die tien minuten over het onderwerp :„Tien jaar ge leden” sprak merkte geestig op, dat het meest vitale verschil tussen het Nederland van nu en van toen is, dat in 1945 een liftverbod gold voor burgers in militaire wagens, maar nu voor militairen in burgerwagens. Hij bracht zijn gehoor nog even terug in die wonderlijke sfeer on- middellijk na de be vrij ding en zei, dat de rest van Nederland nog altijd de grootste bewondering heeft voor hetgeen Zeeland in de afgelopen tien jaren presteerde. De grote waardering voor het be stuur van de Z.V.U. werd namens het Prov. Bestuur en de Zeeuwse Cultu rele Adviesraad vertolkt door Gedepu teerde mr dr A. J. J. M. Mes, die het een grote verdienste van de Z.V.U. noemde, dat zij overal en elk jaar op nieuw in heel de provincie culturele evenementen bracht en brengt. Wet houder J. W. Kögeler sprak woorden van dank namens het gemeentebestuur van Middelburg, waar de Z.V.U. een begrip is geworden van goede cultu rele zaken. Namens de werkgroepen sprak de heer Lugt uit Zierikzee en namens de leden de heer Castenmiller uit Middelburg. De laatste overhandig de de voorzitter een bedrag van 200 voor de inrichting van het secreta riaat. gen te werken of de gemeente te be voordelen, integendeel, zij heeft de heer Regoort geholpen ten koste van haar eigen losplaats. B. en W. zullen deze eens nader bekijken. Naar aanleiding van een andere vraag in een vorige vergadering ant woordden B. en W. de heer Groenen dijk dat zij ir ’t Hooft opdracht hebben gegeven met spoed plannen te maken voor een dam in de Verse gracht. De heer Groenendijk (.C.H.) herinnerde aan de oude overeenkomst inzake de thans verdwenen Coubrug, waarin staat, dat de brug tegenover het station moet liggen. Hij wil deze overeenkomst handhaven. Mr du Croo achtte de toe stand onhoudbaar en bepleitte een een voudige overgang bij het station. De R.T.M. wil hierin bijdragen. Wethouder den Boer ziet ook geen verplichte her bouw van de brug. De voorzitter zegde een nader onderzoek toe. ONDERWIJSKWESTIE. Enige discusie ontstond over het ont slag van de heer Eversdijk, onderwijzer aan de B.L.O. school, wegens benoe ming te Vlaardingen. Deze vraagt zelf ontslag per 1 Maart, doch het hoofd van de school stelt voor hem dit per 1 Fe bruari te verlenen. Wethouder Cats- hoek, vindt dit een raar geval. Hij zou de commissie der school een onderzoek willen laten instellen naar de verhou ding hoofd-personeel. Besloten werd het ontslag per 1 Maart a.s. te laten in gaan. De raad ging accoord met de benoe ming per 1 Maart van de heer C. M. Leijdekker te Zierikzee tot klerk bij de Centr. Dienst Noord-Zeeland. Naar aanleiding van ontijdige pu blicatie in een dagblad over de slui zen in de Haven werd een discussia gevoerd. De voorzitter deed een drin gend beroep op de raadsleden vooral geheimhouding te betrachten bij ver trouwelijke stukken. Volgens Weth. den Boer was het niet mogelijk, dat de betrokken krant anders dan van een der raadsleden achter het nieuws was gekomen. De voorzitter deed me dedelingen van de maatregelen, die tegen de bewuste krant zijn geno men. De zaak zal nog nader in B. en W. besproken worden. Gesproken werd nog over de schade die wordt aangericht door het vervoer van zand dóór de stad. In woningen treden scheuren op. Volgens wethou der den Boer bestaan er plannen het verkeer van de Haven door de Hoofd poortstraat naar een aan te leggen agrarische weg tussen Zuidwellebrug en Westbrug te leiden. Het voorstel inzake verplaatsing sportterrein wordt teruggenomen in verband met gerezen technische moei lijkheden. T oor C.J.M.V.-Zeeland wordt 1955 een belangrijk jaar. Twee hoogtepunten in het bondsleven zullen zich namelijk bin- v nen de provincie voordoen. Op de Tweede Paasdag zal de vijftiende provinciale bondsdag worden gehouden en enige weken later (op 18 en 19 Mei) valt Zeeland de eer te beurt de Nationale Bondsdag te mogen organiseren. Ingezonden Mededeling (Adv.) „URGENT” BOOMGAARD VERNE VELAAR De op wetenschappelijke basis ge construeerde machine, volgens het ge heel nieuwe principe van de massa werking. Proeven hebben duidelijk aange toond, dat het niet voldoende is een wolk vloeistofdruppeltjes de lucht in te jagen en het verder aan de wind over te laten, of deze druppels wel op hun plaats komen, maar men moet de verstoven wolk opstuwen met een grote massa lucht om een positieve en regelmatige bedekking te krijgen op de plaats, waar men die hebben wil. De „URGENT” machine heeft dan ook een Juchtmond met een doorsnede van 4C cm en het werken met deze ma chine kenmerkt zich vooral door posi tief richten. De machine leent rich voor het op brengen van zeer grote hoeveelheden nevel, zonder dat de druppels te grof worden. De capaciteit kan ingesteld worden den van nul tot 1000 liter per uur bij de standaarduitvoering, en van nul tot 1500 liter per uur bij de extra- uitvoering. Een machine met maximale moge lijkheden aan zeer billijke prijs. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen en technische gegevens met uitvoerige beschrijving aan de dealers: GEBRS DE JONGH, Postbus 35, Goes. fflmsreraam OpnHaaqZ Ron. X MalsIncM (ÜFrfthl

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2