Ommezwaai van China op de Zandkreek Brug over V.S.- politiek tegenover handen? SOW|ET-UNIE BEËINDIGT STAAT VAN OORLOG MET DUITSLAND en weg door het Noord-Sloe de communistische diplomatie Nieuwe stap van van om om vruchtensap? A.N.M.B. verliest de strijd de ondernemingsraad Parijse Reacties in de Westelijke hoofdsteden: Nieuwe stap om ratificatie Verdragen te verhinderen Spoorwegongeval12 doden. Herstel het vasteland op zou Opneemplaatsen voor parate troepen opgeheven Fireflies naar Nieuw-Guinea Churchill houdt voet bij stuk Hevige strijd in N>O> Assam C.N.V en K.A.B. bereiken accoord van nationalistisch bewind zijn afgeschreven Nieuwe drank: melk met vruchtensap H PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND krijgt grote volmachten Eisenhower grondig bekeken Hing Verbindingen met Walcheren met (pagina 1) Commissie Zuidwest Zeeland in zake het Deltaplan DE BILT ZEGT: Hetzelfde weertype. Voorlopig. Uitspraak in kort geding Staking niet het geoorloofde middel om instelling van zo’n raad te verkrijgen ii H mzaal te organ’’ prijzeJ Tbondc’ e inze”’ Houdt U ook van melk Kwestie China spoedig in de Veiligheidsraad W est-Duitsland. Engeland. Frankrijk. AFGESCHREVEN. beveelt aan: Amerika. - ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2998 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE 2 3. zal de Bond een bedrag van 50.000,aan boete moeten uittellen. (Zie vervolg op pagina 2). WOENSDAG 26 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 25 Januari Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer, met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. Het gehele rapport draagt een voorlopig karakter. Voorlopig, om dat nog te weinig vaste punten kunnen worden aangegeven. Komt er een binnendam bij Veere? Men weet het nog niet. Komt er zo’n dam, dan ligt dit voor Walcheren gunstig, omdat de weg Wissekerke- Vooralg is zulW deze be- n. E” het ir.f le diere’ itie aaii’l result’’! :n ondet if profit gaan tot instelling van een raad. Dat het verzoek spitsvondig is, zo als door de A.N.M.B. was gesteld, wijst de president in het vonnis van de hand. De Bond heeft, aldus de president, doelbewust de door de wetgever be oogde leiding van en de aanwijzin gen te geven door de bedrijfscom- missie uitgeschakeld en door middel van een staking getracht de proce dure te fustreren. Bovendien vindt.de president, dat de A.N.M.B. zich niet heeft gedra gen als van een goed gediciplineerd lichaam mocht worden verwacht. Daarom wordt een staking onder de gegeven omstandigheden door de rechtbank niet aanvaard als een ge oorloofd middel ter dekking van het gestelde doel. In de Sowjet-verklaring wordt ge- zegd, dat de politiek van de V.S., Engeland en Frankrijk, gericht op be wapening van West-Duitsland en op neming van dit land in „agressieve militaire groeperingen”, welke haar beslag vinden in de Londense en Parijse Verdragen, heeft verhinderd, dat er overeenstemming is bereikt over hereniging van Duitsland op vreedzame en democratische wijze en over het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland. Het presidium van de Opperste Sow- jet acht het een ongerijmdheid dat Duitsland nog steeds verdeeld is en geen vredesverdrag heeft en dat het Duitse volk in een toestand van juridische ongelijkheid leeft. Het be sluit daarom, met het oog op de ver sterking van de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse democrati sche republiek (Oost-Duitsland) en re kening houdend met de mening van de regering van de Duitse democrati sche republiek en met de belangen van de bevolking van zowel Oost- als West-Duitsland, dat, 1. De staat van oorlog tussen de Sow jet-Unie en Duitsland eindigt en de bieden voor Walcheren en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. En dat zo wel bij de uitvoering van het Drie- eilandenplan als het Deltaplan, ter wijl ook het tussenstadium is beke ken, omdat er tussen het gereedko men van eerstgenoemd plan en het Deltaplan jaren zullen verstrijken. De commissie heeft bovendien de suggestie gedaan, om indien een vliegveld bij Ritthem (het oude plan) niet mogelijk is, een vlieg veld in het Noord-Sloe aan te leg gen. Bij doorvoering van het we genplan, zoals de commissie dat ziet, komt zo’n vliegveld dan gun stig te liggen en kan ook Zuid-Be- veland volop meeprofiteren van een Zeeuwse luchthaven. DEN HAAG, 25 Januari In een vandaag gehouden conferentie tussen de minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oorlog, verte genwoordigers van de A.N.W.B., de K.N.A.C. en het R.K. Thuisfront en de Ned. Territoriale bevelhebber is de kwestie voor het vervoer van militai ren nogmaals onder ogen gezien. Gezien het toekennen van vervoer van Rijkswege eenmaal per 14 dagen werd het handhaven van opneemplaat sen ten behoeve van de parate eenhe den voorshands niet meer noodzakelijk geacht. Wat anders dan parate troepen be treft zullen de drie genoemde organi saties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militairen nog zou kunnen worden tegemoetgekomen. De vertegenwoordigers der drie or ganisaties bleken van oordeel dat deze regeling zich voorshands zou kunnen beperken tot de weekeinden, of uit breiding tot de overige werkdagen ge wenst is, zal te zijner tijd nader wor den bezien. Met het oog hierop heeft de Ne derlandse territoriale bevelhebber bepaald, dat de aangewezen opneem plaatsen voor de parate eenheden zijn opgeheven, terwijl voor de ove rige eenheden de opneemplaatsen bljjven gehandhaafd voor de Vrij dag, Zaterdag en de Zondag. Ten aanzien van de Koninklijke Marine zijn overeenkomstige maat regelen uitgevaardigd. ROTTERDAM, 25 Januari De Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond heeft het kort geding met de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam ver loren. Zoals bekend is er bij het Rotterdamse bedrijf een staking aan de gang, omdat de directie geen ondernemingsraad zou willen instellen. De president van de Rotterdamse Arrondissementsrechtbank heeft in zijn vonnis de A.N.M.B. bevolen de stakers opdracht te geven onmiddellijk aan het werk te gaan. Voor iedere dag, dat aan dit bevel niet wordt voldaan, De jaaf’l uwelij1'® irpen z8T schouwen, reeds heeft aangenomen. Maar wel is het veelbetekenend, dat de hoge ambtenaren een verdeling van China vergelijken met de ver deling van Duitsland en Korea. In het vonnis stelt de president, dat niet is gebleken, dat de directie on willig is een ondernemingsraad in te stellen. Men heeft zich kortgeleden tot de bedrijfscommissie voor de metaal industrie gewend met een verzoek om een tijdelijke ontheffing van deze ver plichting. Volgens de president meent de directie thans terecht, dat zolang op dit verzoek geen beslissing is geno men, het bedrijf niet behoeft over te MIDDELBURG, 25 Jan. - Een brug over de Zandkreek tussen Kortgene en Wolf aarts dijk in plaats van een brug over de sluizen, die zijn geprojecteerd in de Oostelijke dam, die straks de Zandkreek zal gaan afslui ten, met daarop aansluitend een weg door het Noord-Sloe, die in de buurt van Arnemuiden wordt opgenomen in de bestaande rijksweg Middelburg-Goes. Zie daar een van de hoofdwensen, die de commissie, gevormd door de gemeentebesturen van Wal cheren en West-Zeeuwsch Vlaanderen, koestert, wanneer straks het Drie-eilandenplan wordt uitgevoerd. vreedzame betrekkingen tussen de ze landen worden hersteld. Alle juridische beperkingen voor Duitse burgers, die als gevolg van de oorlog als burgers van een vij andelijke staat werden beschouwd, worden opgeheven. De verklaring aangaande de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland de internationale verplichtingen van dit land niet verandert en geen invloed heeft op de rechten en verplichtingen van de Sowjet-Unie, welke voortvloeien uit het bestaan de internationale overeenkomsten van de vier mo gendheden aangaande Duitsland als geheel. De verklaring is door het hoofd van de persafdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Leonid Iljitsjef, op een persconferentie bekend ge maakt. LONDEN, 25 Jan. De kwes tie van een staking van het vuren in de Straat van Formosa zal zeer spoedig voor de Veiligheidsraad worden gebracht, zo wordt van be voegde zijde te Londen verklaard. De toe tand is zo, zegt men, dat er iets aan gedaan moet worden. Nieuw-Zeeland zal binnenkort voorstellen de kwestie tussen For mosa en comunistisch China voor de Veiligheidsraad te brengen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat Amerika dit voorstel zal steunen. De Canadese regering is van me ning dat Formosa moet worden ge neutraliseerd in afwachting van een oplossing van de moeilijkheden in dat gebied door een internationale Twaalf personen zijn om het leven gekomen, toen Zondagavond een sneltrein te Sutton Coldfield b(j Birmingham in Engeland uit de rails liep. Behalve de locomotief ontspoorden negen rijtuigen. De trein was op weg van York naar Bristol. Onze Telefoto geeft een beeld van het reddingswerk in de versplinterde wagons. DEN HAAG, 25 Januari Een aan tal Fireflies van de Marine Luchtvaart Dienst zal binnenkort naar Nieuw- Guinea vertrekken en ingeschakeld worden in de verdediging tegen infil- tratiepogingen, zo vernemen wij van de zijde van de Koninklijke Marine. De Fireflies zijn, zoals bekend, van oorsprong vliegtuigen die bestemd zijn om te opereren van vliegkampschepen. Naar wij vernemen zal echter de „Ka rei Doorman” niet naar Nieuw-Guinea gaan, zodat de Fireflies aangewezen zullen zijn op de vliegvelden Hollan- dia, Biak en eventueel Sorong. De vliegtuigen zullen naar de Oost vertrekken als overbrugging voor de tijd dat de Martin Mariner-vliegboten, die de Koninklijke Marine in de V.S. heeft besteld, naar dit gebiedsdeel zul len kunnen worden gezonden. Op het ogenblik opereren Cataline- vliegboten van de M.L.D. in Nieuw- Guinea, maar hun aantal en mogelijk heden zijn niet voldoende voor de af doende beveiliging. I Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Een woordvoerder van de Westduit- se regering heeft gezegd, dat deze stap van de Sowjet-Unie wel zeer laat komt. De socialist OHenhauer (opposi tie) zag in de verklaring een belang rijke verandering in de toestand. Hij meende, dat de mogelijkheid aanwezig was, dat thans de Duitse krijgsgevan genen, die nog in Rusland verblijven, zullen worden vrijgelaten. Ook de voorzitter van de vrije democraten, Dehler, liet zich in deze geest uit. In bevoegde Londense kringen zegt men, dat het doel van de nieu we Sowjet-stap is de ratificatie van de Parijse Verdragen te verhinderen. Men neemt aan, dat de verklaring uit Moskou, hoewel bestemd voor propaganda, niet zal nalaten een ze kere invloed uit te oefenen op de Duitse openbare mening. In Parijs maakt men zich zorgen over de ratificatie van de Parijse over eenkomsten door de Westduitse Bonds dag nu de Sowjet-Unie de staat v:tn oorlog wil opheffen. Men verwacht, dat de Sowjets de weg voorbereiden om te komen tot uitwisseling van diplomatieke verte genwoordigers in Moskou en Bonn. Daardoor zou het gelijk zijn, dat West-Duitsland reentstreeks gaat onderhandelen met de Russische re- LONDEN, 25 Januari De Britse eerste-minister, Sir Winston Churchill, heeft Dinsdag in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering nog al tijd op het standpunt staat, dat de Londense en Parijse overeenkomsten moeten worden geratificeerd voor nieuwe besprekingen op hoog niveau met de Sowjet-Unie worden gehouden. Twee socialistische parlementsleden hadden Churchill gevraagd wat de houding van de regering is ten opzich te van de Russische verklaring van 16 Januari, waarin Duitsland verkie zingen onder internationaal toezicht werden aangeboden. De leider van de linkervleugel van de socialisten, Bevan, zeide, dat Chur chills antwoord een zeer ongelukkige indruk in Duitsland zal maken. Zeer vele Duitsers zullen de indruk krijgen, dat Groot-Brittannië geheel en al on verschillig is ten aanzien van vreed zame hereniging van Duitsland. In antwoord op een vraag van de socialistische oud-minister van De fensie, Shinwell, zeide Churchill niet te geloven, dat een bespreking tus sen hem, Churchill en de Russische eerste minister, Malenkof, over het Verre Oosten gunstige resultaten zou hebben. 'Vlissingen: Nieuwstr. Exploitatie: L oosterbaan Le Cointre N.V., Goes RANGOON, 25 Jan. In het Noord oosten van de Indische provincie As sam wordt gevochten tussen aldaar wonende leden van de Naga-stam en Indische militairen. De strijd is in No vember 1954 uitgebroken, na een weige ring van de regering van India een zelf- besturende Naga-staat in het Indische staatsverband ie stichten. Eenheden van het Indische leger werden naar het gebied gezonden, doch zij ontmoetten hevige tegenstand, zo hevig, dat vliegtuigen tehulp wer den geroepen. De bewoners van verscheidene dor pen in Noord-Oost-Assam zijn thans over bergen van drie duizend meter hoogte, naar Noord-West-Birma ge trokken, waar stamgenoten van hen wonen. Zij werden daar opgenomen, doch thans heeft de Birmaanse rege ring een vertegenwoordiger en een eenheid grenstroepen naar Noord- West-Birma gezonden, om de Indi sche leden van de Naga-stam weer naar Assam te doen terugkeren. DEN HAAG, 25 Januari Tussen de K.A.B. (Katholieke Mijnwerkers- bond) enerzijds en het C.N.V. (Protes- tants-christelijke Mijnwerkers Bond) anderzijds is met betrekking tot de ze tel in het comité consultatief van de Kolen- en Staalgemeenschap volledige overeenstemming bereikt. Op grond van deze overeenstemming heeft de minister van Economische Za- ken aan het secretariaat van de mi nisterraad van de K.S.G. als represen tatieve organisaties het C.N.V. en de KAB. gezamenlijk opgegeven. De bij deze opgave behorende voordracht luidt als volgt: 1. Dohmen, 2. Feenstra. Terzake van het zitting nemen van de genoemde twee personen is tussen C.N.V. en K.A.B. een regeling getrof fen. WASHINGTON, 25 Januari. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft president Eisenhower gemachtigd van de Amerikaan se strijdkrachten gebruik te maken voor de verdediging van Formosa, de Pescadoren en „verwante posities” in dat gebied. De betreffende resolutie geeft de president de bevoegdheid de strijdkrachten te gebrui ken ter verdediging van de nationalistische Chinese posities in dit ge bied tegen de communistische aanval. Tevens machtigt de resolutie de pre sident tot het nemen van zodanige an dere maatregelen als hij vereist of ge schikt oordeelt tér verzekering van de verdediging van Formosa en de Pes cadoren. De resolutie werd aangeno men met 4Ö9 tegen 3 stemmen. De Se naat zal de resolutie Woensdag of Donderdag behandelep. Hoge Amerikaanse functionarissen hebben duidelijk gemaakt, dat de mo gelijkheid van een herstel van de na- tionalistisch-Chinese regering op het Chinese vasteland door de gewapende macht moet worden afgeschreven. Dit besluit kan wellicht de voorbode zijn van een grote ommezwaai in de politiek van de Verenigde Staten ten opzichte van Oost-Azië in de richting van een voorlopig aanvaarden van een vreedzaam naast elkaar bestaan van de communistische en nationalistische regering van China. Verder zou zijn gebleken, dat de regering van de V.S. van plan is de bevoegdheden, die zij ontleent aan het wederzijds verdedigingsverdrag met nationalistisch China te ge bruiken om een gewapende invasie op het vasteland te verbieden. Het zou echter overdreven zijn, aldus Reuter’s correspondent in Washington, te zeggen, dat de Ame rikaanse regering het voorstel om Formosa en continentaal China als twee onafhankelijke landen te be- conferentie. gering over een hereniging van Duitsland, zonder dat de Westelijke mogendheden er aan te pas komen. In het commentaar uit Washington wordt gezegd, dat de Sowjet-verkla- ring een zwakke poging is om de vor ming van de Westeurópese Unie te verhinderen. Het decreet zou geen einde maken aan de strenge politieke controle, die Moskou achter de schermen in Oost- Duitsland uitoefent. Men voegde er aan toe, dat het Sowjet-besluit een le galisering zonder enige practische uit werking is. ixs deze EDE, 25 Januari Engeland is het eerste land ter wereld, waar de melk- cocktail, een mengsel van melk en Nun, gin of brandewijn voor consump tie op de markt wordt gebracht. Maar geruime tijd voordat dit nieuws we reldkundig werd, was er in Lunteren op de Veluwe een man, die zocht naar een procédé om melk met de vitami- üenrijke vruchtensappen te combine ren tot een smakelijke en voedzame drank. De heer H. A. Glgzener, geen vreem de in de chemie, slaagde er inderdaad Z1ln, doel te bereiken, zoals hij eer- h rn-Lnb’ ?eii reeds een uitvinding deed, be- indki< trekking hebbende op het verduurza men van bier. Bij zijn nieuwe procédé «lengt de heer Siazener melk met elk willekeurig vruchtensap en na pasteu- satie blijft het product in flessen lan ge tijd houdbaar. t LB.V.F. (Instituut voor bewa ring en verwerking van fruit) te Wa- g ningen interesseerde zich voor het der vinding en heeft de vex- ^twerking op zich genomen. Een grote Nederlandse fabriek van limona- „„„en, Yruchtensappen heeft monsters smaken’ voortreffeliik bleken te Pr™.'1!'311'401'1 zal de productie in het hpoto beginnen. Ook in het buitenland X„,at ,er belangstelling voor de nieu we vinding. MOSKOU, 25 Januari. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft Dinsdag een decreet afgekondigd, waarin de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd. In het decreet wordt gezegd, dat er tussen de Sowjet-Unie en Duitsland „vreedzame betrekkingen” tot stand zijn gebracht. De Sowjet-Unie was met Duitsland in oorlog sedert de inval van de Nazitroepen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de V.S. beëindigden officieel de staat van oorlog met Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli 1951. Ruim veertig andere landen maakten eveneens officieel een eind aan de oorlogstoestand, maar de Sowjet-Unie en de Oosteuropese staten bleven technisch in een toestand van oorlog met Duitsland. Tien dagen geleden maakte de Sowjet-Unie bekend, dat zij de Westduitse bondsrepubliek wilde erkennen, mits deze plannen tot be wapening binnen de Westelijke alliantie zou laten vallen. Dit plan kan passen in het kader van het Deltaplan, want de com missie zou graag zien, dat er een grote verbindingsweg tot stand kwam tussen de randstad Holland en Vlissingen. Dat kan, want een dergelijke weg zou kunnen lopen door een bij Vlaardingen geprojec teerde tunnel, via een overbrugging van de Oude Maas, de ontworpen brug over het Haringvliet bij Tien Gemeten en de ontworpen dam door de Grevelingen tussen Herkin- gen en Sirjansland naar Colijns- plaat en vandaar uitsluitend op bo venstaand wegenplan naar Vlissin gen. Maaren daar zit nu juist de kneep: in dit plan ontbreekt de schakel Zierikzee-Colijnsplaat! Het geen de commissie uiteraard zeer betreurt. Al deze gedachten zijn neerge legd in een rapport het eerste dat door deze commissie is uitge bracht en dat voornamelijk han delt over de toekomstige verbindin gen. Men heeft de zaak grondig be keken en nagegaan welke verbin dingen de grootste mogelijkheden IwMWW

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1