vrij vervoer voor militairen DUBBELE MOORD GEPLEEGD TE DOETINCHEM OM DE ANDERE WEEK VRI] VERVOER VOOR MILITAIREN i-4^ Overleg met particulier initiatief wordt voortgezet Gevangen Amerikaanse vliegers mogen bezoek ontvangen Mendès-France (met rubberlaarzen aan) waadt door overstroomd Parijs Meer Dooi zet door Worden Tatsjen- eilanden ontruimd? Hoog water in de IJssel Geen prijsverhoging van de schoolmelk? 25 tot en met 30 Juli i maar MM» Minister Staf trekt liftverbod niet in, '4 i V Liftplaatsen in Zeeland gewijzigd Vandaag grote stakingen in W est-Duitsland Voorspel voor een algehele vrijlating? Twee bejaarde mensen op hun bed om het leven gebracht A PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND (pagina 1) IF77’ DE BILT ZEGT: Brandweer pompt water uit de Notre Dame Verschrikkelijke ontdekking h 11 - In Bonn. A f. Van traditie wordt af geweken Bouwvakvacantie 1955 Aardbeving doet toren van Pisa heen en weer zwaaien De kwestie van de medezeggenschap In Schotland. In Schotland trad de dooi in Amerika moedigt reis naar China niet aan sÜÜwë Mil - J t. F - T: 1 ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2995 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE hun daad is veroorzaakt. twee grootste Westduitse aan ZATERDAG 22 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT gen, dan waartoe de overheid uit haar aard geschikt is. willen doch waar- V De weersverwachting geldig tot he denavond luidt: DE BILT, 21 Jan. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, nevel of mist. Overwegend matige wind uit Zuide lijke richtingen. Dooi. vernomen In ge- van zich solidair van de pro- PROEFTIJD. „Ik moet echter onder ogen zien”, aldus de minister, „dat een en an der een groei zal moeten doormaken en bovendien de proef van een be ter seizoen en betere weersomstan digheden nog moet doormaken. Om de vervulling van het verlangen, in de Kamer geuit, dat het gewenst is, dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd het weekeinde zoveel mo gelijk in gezinsverband doorbrengen, hiervan niet afhankelijk te maken, heb ik besloten de verstrekking van vrij vervoer aan ongehuwde dienst plichtigen zodanig uit te breiden, dat zij daarvan eens per veertien dagen kunnen gebruik maken”. Ter toelichting, zo besluit de brief, moge dienen, dat door de uitbreiding van het vrij vervoer sinds het „liftver bod” aan de ongehuwde dienstplichti gen een tegemoetkoming is verstrekt, waarvan de kosten voor het rijk gelijk zijn aan een verhoging der soldij met twintig procent. De bewindsman zegt deze vorm verkieselijker te achten bo ven een soldijverhoging, zoals ook wel is gesuggereerd. Dit omdat zij beter aan verschil in behoefte (overeenkom stig de reisafstand van legerplaats naar woonplaats) tegemoet komt. IN ZEELAND. Volgens een mededeling van de Le- gervoorlichtingsdienst is wijziging ge- Twee beelden uit het door een sneeuwstorm zo zwaar getrof fen Schotland, waar vele dor pen volkomen geïsoleerd zijn, en de hulp van de Britse Ma rine en Luchtvaart is ingeroe pen om voedsel en medica menten aan te voeren. Foto links geeft een beeld van de troosteloze toestand van een der dorpjes in Schotland; foto rechts toont de enthousiaste begroeting van een helicopter met voedsel even na de lan ding in het dorpje Wiek. ren, die aan de deur kwamen, werd aanvankelijk niets bemerkt. B. was voor de oorlog lid van de gemeente raad van Doetinchem. Toen de politie vanmorgen het on derzoek begon bleken alle deuren gesloten en zelfs in de woning waren alle deuren op slot gedraaid. Recher cheurs zijn toen door een W.C.- raampje het huis binnen gegaan, waarbij zij al spoedig de vreselijks ontdekking deden, dat hier sprake was van een dubbele moord. DEVENTER, 21 Jan. In de loop van de morgen is het water in de IJs sel bij Deventer zeer snel gestegen. De stijging had tengevolge, dat de verbinding tussen de stad en de woon wijk „De Hoven” op de linker IJssel- oever moest worden verbroken, omdat de voormalige rijksweg onder water kwam te staan. Ook de veerdienst viel uit. De De- ventenaren moeten nu een omweg ma ken over de verkeersbrug. Men is met man en macht bezig de woonwijk „De Hoven” tegen het water te bescher men. Ook bij Zutphen heeft het IJssel- water overlast veroorzaakt. Landbou wers, wier landerijen langs de rivier liggen, hebben hun vee naar veiliger oorden overgebracht en nemen voor zorgsmaatregelen voor hun voorraden. Diverse wegen zijn reeds overstroomd. Genietroepen uit Apeldoorn nemen deel aan de beveiligingsmaatregelen. Men verwacht, dat de IJssel in de nacht van Zaterdag op Zondag de hoogste stand zal hebben bereikt. komen in de twee opneemplaatsen in Zeeland. In Middelburg zullen de mi litairen mogen liften aan de Kanaal- weg bij het station. In Vlissingen is de uitwijkplaats op de Nieuwe Vlissingse weg 200 meter ten Noorden van de Keersluisbrug aangewezen. Tenslotte heeft ook Bergen op Zoom een nieuwe liftplaats gekregen: de Wouwsestraat- weg ter hoogte van de Vijverberg op het parallelgedeelte voor langzaam verkeer. GOES, 21 Januari. De dooi zet door! En er is heel weinig kans, dat de vorst op korte termijn zal terugke ren. We zijn in het algemeen niet zo happig op depressies, die als maar re gen en wind brengen, doch ditmaal hebben de depressies zonder al te veel rumoer de vorst verdreven. De sneeuw is snel weggesmolten door de regen. De wind, die uit het Zuiden blijft waaien, zal voor een heel wat aange namer temperatuur zorgen, dan we de afgelopen dagen gewend zijn geweest. De winter heeft meteen een groot gebied moeten prijs geven. Volgens de weerkaart van zeven uur vroor het toen nog slechts in de Scandinavische landen. Elders was de temperatuur bo ven het vriespunt gekomen. Het smel ten der sneeuw gaat echter gepaard met nevel en mist. Hoewel de winterjassen nog niet, compleet met mottenballen, tot de vol gende winter in de kast kunnen wor den gehangen, ziet het er toch naar uit, dat het winterse kwakkelweer het veld heeft moeten ruimen. OVERLEG. Na te hebben meegedeeld, dat het overleg met de initiatiefnemers wordt voortgezet, spreekt ir Staf de hoop uit, dat hij kan bereiken, dat het zwaarte punt der te treffen regelingen bij de initiatiefnemers zal komen te liggen, in het bijzonder plaatselijk. Bij het uitspreken van deze hoop verwijst de bewindsman naar de door hem in de Kamer uitgesproken opvatting, dat het particulier initiatief ten behoeve van de dienstplichtigen op bepaalde gebie den meer en beter tot stand kan bren- ’s-GRAVENHAGE, 21 Januari. Hedenochtend is overleg gepleegd tus sen de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, het centraal schoolmelkcomité en ver tegenwoordigers van enkele grote ge meenten over de moeilijkheden, die door de melkprijsverhoging zijn gere zen bij de schoolmelkvoorziening. Tijdens dit overleg heeft minister Mansholt zich bereid verklaard na te gaan of er een mogelijkheid is de ge volgen van de recente melkprijsstij ging voor de prijs, die de ouders voor de schoolmelk verschuldigd zijn, naar een gunstiger tijdstip te verhuizen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.37 u., onder 17.08 u. Maan op 8.06 u., onder 16.47 u. Hoogwater Zondag 23 Januari: Vlissingen: 1.38 u. 1.86 m., 13.57 u. 1.97 m. Terneuzen: 2.04 u. 2.01 m., 14.20 u. 2.11 m. Wemeldinge: 3.19 u. 1.55 m., 15.35 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.03 u. 1.31 m., 15.23 u. 1.41 m. De minister begint zijn brief met te verwijzen naar de interpellatie over het liftverbod in de Kamer en de mo tie, die daarbij door de heer Vermeer werd ingediend. Ir Staf deelt dan mee, dat hij ook na herhaalde zorgvuldige overweging, niet kan overgaan het liftverbod in te trekken. „Door mij werd reeds toegezegd het aantal malen, dat voor rijksre- kening kan worden gereisd, uit te breiden, terwijl ik toezegde, dat par ticuliere initiatieven, waardoor aan militairen de gelegenheid zou wor den gegeven met auto’s mee te rij den, welkom zouden worden gehe ten en door mij zouden worden on dersteund”, aldus de minister. Hij herinnert er vervolgens aan hoe het overleg tussen Katholiek Thuisfront, A.N.W.B. en K.N.A.C. heeft geleid tot het M 3 embleem voor automobilisten, anderzijds door de bekendmaking aan automobilis ten van door de bewindsman aan te geven opneemplaatsen. TELEURGESTELD. „Wij hebben”, zo vervolgt ir Staf, „in het weekeinde van 14 tot 16 Ja nuari ervaring gehad met de werking van de initiatieven en deze is kortweg teleurstellend te noemen. Er zijn 156 auto’s geteld en er zijn 94 lifts tot stand gekomen. Dat vraag en aanbod zo sterk bij de verwachting zijn achtergebleven heeft waarschijnlijk een complex van oor zaken, waarvan het seizoen, de weers omstandigheden en de op het betrok ken weekeinde uitgereikte vervoersbe wijzen belangrijk zijn, maar waartoe een aan beide zijden ontstane tegenzin ook te rekenen valt”. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. TAIPEH, 21 Januari. Er gaan ge ruchten, dat de nationalistische strijd krachten op de ter hoogte van de Chi nese kust gelegen groep der Tatsjen- eilanden, zullen worden weggevoerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op Formosa ontkende de juistheid ervan, doch nog onbevestigde berichten uit de Ver. Staten zeggen, dat Amerika met nati onalistisch China is overeengekomen, dat een eerste groep van tienduizend soldaten naar elders zal worden over gebracht. Ook schijnen de Amerikaanse waar nemers, die op de Tatsjen-eilanden verblijven, reeds te zijn vertrokken. De Ver. Staten zouden de ontrui ming hebben aanbevolen om onnodige verliezen te voorkomen, daar de ei landen moeiljjk te verdedigen zijn. Vandaag hebben nationalistische vliegtuigen opnieuw bombardementen uitgevoerd op communistische schepen die voor de aanvoer van voorraden en troepen zorgen. Een aantal vaartuigen zou daarbij tot zinken zijn gebracht of beschadigd. DOETINCHEM, 21 Januari. In de late avonduren van Woens dag is in Doetinchem een dubbele moord gepleegd. Vanmorgen kwam men tot de verschrikkelijke ontdekking, dat de 73-jarige heer G. B. en zijn 66-jarige huishoudster mej. H. H. R. door steken met een scherp voorwerp zo ernstig waren verwond, dat zij zijn overleden, De ver minkte lijken werden vanmorgen in de bedden op de verschillende slaapkamers aangetroffen. De slachtoffers zijn in de slaapkamers om het leven gebracht. De heer B. was gepensionneerd rent meester van het in de nabijheid van Doetinchem gelegen landgoed „De Slangenburcht”. Hij woonde sedert en kele jaren in Doetinchem. De woning staat in een bosrijke streek. ONTDEKKING. Toen het dienstmeisje, mej. E. A„ vanmorgen tussen acht uur en half negen geen gehoor kreeg, heeft zij de buurman V. gewaarschuwd. Deze ging met haar mee om een onderzoek in te stellen. De buurman, die op zijn aan bellen geen gehoor kreeg, vermoedde, dat de beide bewoners door kolen dampvergiftiging of iets dergelijks niet in staat waren zich te bewegen. Hij heeft aan de zijkant van de woning de luiken van de woonkamer verwijderd, maar hij kon niet naar binnen kijken, omdat ook de gordijnen waren geslo ten. Toen hjj op het punt stond een schoonzoon van de heer B. te waar schuwen, kwam deze juist met zijn auto aangereden. De schoonzoon had de vorige avond een bezoek brengen aan zjjn schoonvader, evenmin gehoor gekregen. Hij schuwde onmiddellijk de politie en een geneeskundige. De melkboer, die Don derdagmorgen had aangebeld had ook geen gehoor gekregen, doch daarvan geen aangifte gedaan. Het dienstmeis je was Donderdag niet geweest. Het huis vertoont, voor zover bekend, geen sporen van inbraak. De beide slachtoffers stonden goed bekend. Zij hadden weinig omgang met anderen en omdat er weinigen wa- De Nationale Assemblee staat op het punt haar zitting te schorsen zodra het water van de Seine zover is gestegen dat de stookplaats van de centrale verwarming in het ver gadergebouw onder water komt te staan. De premier heeft de gehele mid dag besteed aan zijn bezoek aan het overstromingsgebied. Door de stro mende regen begaf hij zich van de ene plaats naar de andere en op sommige plaatsen nam hij zelf de waterkant de schade op. Het ministerie van Arbeid heeft opdracht gegeven tot de uitbeta ling van een speciale werkeloos heidsuitkering aan arbeiders die niet kunnen werken omdat hun fa brieken door de overstromingen zjjn gesloten, of doordat zij zich als gevolg van de overstromingen niet naar hun werk kunnen begeven. Ook de hoofdstad van West- Duitsland, Bonn, heeft nog steeds van het water te lijden. Het werk in het gebouw van de Amerikaan se hoge commissie in Mehlem, dat vier dagen stil heeft gelegen, is Vrijdag op noodbasis hervat. Het gebouw, dat 1200 kamers heeft, wordt nog geheel door het water omringd en degenen die vandaag weer aan het werk gingen moesten het gebouw bereiken via een gale- ZIJ GAAN De ouders van kapitein Harold Fi scher, die sinds April 1953 door de communisten wordt vastgehouden, zijn voornemens zo spoedig mogelijk naar China te reizen. Mevrouw Fischer ver klaarde, dat zij reeds verscheidene ma len aan de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjou en Lai heeft verzocht haar zoon te mogen bezoeken, doch nimmer antwoord heeft ontvan gen. De laatste tijd heeft zij brieven van haar zoon ontvangen, waarin hij over nieuwe hoop op vrijlating sprak. Van communistische zijde was hem en zijn drie kameraden verzekerd, dat zij zouden worden vrijgelaten, doch een datum was niet genoemd. De vader van luit. Parkers verklaar de, dat hij en zijn vrouw eerst meer bijzonderheden zouden willen hebben, alvorens te beslissen of zij naar China zouden gaan. GEEN AANMOEDIGING. In de verklaring van het State De partment, waarin wordt gezegd, dat de regering van de V.S. de familieleden niet zal aanmoedigen naar China te gaan wordt o.m. gezegd, dat hun niet de normale bescherming, die een Ame rikaans paspoort verschaft, kan wor den geboden. Men vindt, dat China de familieleden voor een pijnlijke keus stelt. Slechts door de gevangenen vrij te laten, aldus de verklaring, kunnen de communisten bewijzen, dat zij ge- ’s-GRAVENHAGE, 21 Jan. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft besloten, in afwijking van wat in deze bedrijfstak gebruikelijk was, de Taatste week van Juli aan te wijzen als vacantieweek voor de bouwnijverheid. De Bedrijfsraad wil met deze be- ondersteuning van de gedachte der slissing een reële bijdrage leveren tot vacantiespreiding. Terwille van een aanzienlijke ver lichting van de anders met vacantie- gangers overbelaste eerste week van Augustus, heeft de bouwnijverheid waarin ongeveer 200.000 arbeiders werkzaam zijn, een jaren oude traditie prijsgegeven. rij die de tweede verdieping van het gebouw verbindt met een klein Duits kasteel dat er vlakbij staat. Men verwacht dat het nog verschei dene dagen zal duren voordat weer normaal kan worden gewerkt. Het water van de Rijn zakt in tussen langzaam en men verwacht dat het scheepvaartverkeer op de rivier spoedig weer zal kunnen worden hervat. in Bonn zei gisteren die werd uitgegeven v Kabinetsvergadering, dat de staking al leen de communisten zou bevoordelen leAd,er van de sociaal-democraten, Erich Ollenhauer, heeft aan de Vak bond van Arbeiders in de Metaalindu strie een telegram gezonden waarin hij de steun van zijn partij toezegt voor de verdediging door de arbeiders van de rechten op medezeggenschap. Intussen wordt uit Berlijn dat de vakbond van mijnwerkers Oostduitsland een telegram heeft zonden aan de Westduitse vakbond mijnwerkers, waarin hij verklaart ter gelegenheid teststaking van aanstaande Zaterdag. 21 Jan* Als gevolg van een lachte aardbeving zwaaide de be roemde scheve toren van Pisa Vrijdag 4;» -atm heen en weer- De toeristen me zich m de toren bevonden snelden *°ye5 kop de 293 treden af, uit leifSt Öat de gehele toren om zou val- BONN, 21 Jan. De leiders van de twee grootste Westduitse vakbonden hebben gisteren per brief aan bondskan selier Adenauer verzocht om zijn be- n„ddeling te verlenen in het stakings- conflict tussen de werknemers en 580.000 mijnwerkers uit het Roergebied, die de steun hebben gekregen van 280:000 metaalbewerkers. De Regering In een verklaring na een speciale In Noord-Schotland is een flinke dooi ingetreden, voor het eerst sinds 14 dagen van vorst of tem peraturen rond het vriespunt. Vliegtuigen van de luchtmacht en marine zijn Vrijdag de gehele dag nog druk in de weer geweest om hulp te verlenen aan geïsoleerde dorpen of alleenstaande huizen en boerderijen. Tegen het vallen van de avond kwam er een einde aan de verzoeken om hulp. Sinds het begin van „operatie sneeuwvlok” hebben vliegtuigen en helicopters boven Noord-Schotland ongeveer zes ton voedsel en medi camenten uitgeworpen. Uit de meeste andere delen van Europa wordt aanhoudende vorst gemeld. In geheel Italië daalde het kwik tot onder het vriespunt. In Triëst ging deze vorst zelfs gepaard met een storm waarin windstoten werden gemeten tot 115 kilometer per uur. PARIJS 21 Jan. Premier Mendès-France heeft vandaag een paar rubber laarzen aange trokken en zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte gesteld van de overstromingen van de Seine in Parijs. Zowel in Oost- als in West-Parijs baande het water zich een weg door de haastig op geworpen versperringen en stroomde de straten in. Cement, dat haastig over de muren van zandzakken was uitgegoten, had geen tijd om hard te worden en werd door het water wegge spoeld. Op het He de la Cité, het eilandje midden in de Seine, werd door de brandweer het wa ter uit de kathedraal van Notre Dame gepompt. De politie heeft voorbereidingen getroffen om de gevangenen in de centrale ge vangenis naar andere gevange nissen over te brengen omdat het water door de muren begint te sijpelen. ’s-GRAVENHAGE, 21 Januari. Minister Staf heeft een nieuw aspect gebracht in de discussie rond het liftverbod, dat hij met ingang van 1 Januari j.l. heeft uitgevaardigd. De bewindsman heeft thans aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de ongehuwde dienstplichtigen voortaan eenmaal per veertien dagen, indien zij bewegensvrijheid heb ben, aanspraak kunnen doen gelden op vrij vervoer. De minister heeft echter voorop gesteld, dat hij niet van plan is het liftverbod in te trekken. Bovendien zegt de bewindsman, dat aan suggesties, die hem van particuliere initiatiefnemers zijn toegezonden en die betrekking hebben op het verleggen van opneemplaatsen naar meer nabij gelegen belang rijke verkeerswegen en een vereenvoudiging van toezicht en geleide, zeker gevolg kan worden gegeven. NEW YORK, 21 Januari. Communistisch China vindt goed, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in China gevangen zitten op beschuldiging van spionnage, bezoek van hun familieleden ontvangen. Dit is vandaag door het hoofdkwartier van de Ver. Naties meegedeeld. Het aanbod is gedaan tijdens het bezoek van secretaris-generaal Hammarskjoeld aan Peking. Onder de regeling vallen ook twee Amerikaanse burgers, die in China gevangen zitten. Hammarskjoeld heeft verklaard persoonlijk garant te staan voor de veilig heid van de familieleden tijdens een bezoek aan China. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in aansluiting hierop medegedeeld, dat de regering een reis van familieleden niet zal aan moedigen. Over het algemeen wordt dit aanbod van de communisten gezien als het voorspel voor een vrijlating der Amerikanen. In enkele hoge kringen van de I voelig zijn voor het leed, dat hun door V.N. werd n.l. vandaag verklaard, dat men het niet uitgesloten acht, dat de Chinezen als de familieleden van de vliegers het aanbod aannemen en naar China gaan, de tijd rijp zullen achten voor een groot gebaar tegenover de wereld door zich bereid te verklaren de gevangenen in vrijheid te stellen. Naar vernomen wordt heeft thans ook China garanties verstrekt ten aan zien van de veiligheid van familiele den en hun vrijheid om China weer te verlaten. Stichting „Zeeuwsch ^gblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr., 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef 326; Middelburg: Korte 3< Tel.«o™»,»™*» Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1