Het Zeeuwse kan productie meer it verhogen met 40 millioen GEEN INFILTRATIES IN DE ZUID-MOLUKKEN Mendès-France reorganiseert de Franse regering en Nederland wijst iedere beschuldiging met kracht van de hand Bufferzone tussen Costa Rica Nicaragua I L IE 1 ■b 1 Delta-plan en Tuinbouw van Belgische straaljager stortte neer; Jikiangsjan nog niet gevallen Waddeneilanden Parijs nog steeds bedreigd punt Prof. Thijsse: Afsluiting is eveneens mogelijk èn noodzakelijk Herziening liftplaatsen ■m Minister Luns ontbiedt Indonesische hoge commissaris van ITEI’ I ER 339 H I Directie dagvaart A*N*M. B. Belgische Kamer aanvaardt Parijse Verdragen President Somoza gebelgd over grens- schending door twee vliegtuigen Piloot gedood Edgar Faure (radicaal) neemt portefeuille Buitenlandse Zaken van de premier over Middelburgse politie zoekt naarstig HS® Bite IlHh By I h:. *9jna In Zeeuwsch-Vlaanderen orer Mesu Dr. Tuinbouw over 171 203 I yas* Bi EN imph Delta-plan en Generaal Ridgway blijft in functie PROTESTANTS CHRISTELIJKJ3L AD VOOR ZEELAND De staking bij de machine* fabriek Hensen Veiligheidsraad komt niet bijeen Van belang voor heel het land Opbrengst 40 millioen! De superstorm - H|p aa- Plan van de commissie van onderzoek Parlement is er (pagina 1 en 2) Te weinig zoet water DE BILT ZEGT: Meer wind allesbehalve geestdriftig Prof. Thijsse en Het in brand vliegen van meisjesjurk SlIM F I l fl ^4 x J H dB®xW’ Stichting tig ■eau bommenwerpers zullen opeisen, aldus prof. VRIJDAG 21 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT se mogelijke optreden reland WASHINGTON, 20 Jan. Generaal Matthew Ridgway zal na 31 Maart a.s., de datum waarop hij normaal met pensioen behoort te gaan, in functie blijven als stafchef van het Ameri kaanse leger, aldus is Donderdagavond in Washington bekendgemaakt. ZEEUWSCH DAGBLAD ROTTERDAM, 20 Jan. Naar wij vernemen heeft de N.V. Machinefa briek Hensen de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond gedagvaard om in kort geding te verschijnen voor de president der Rechtbank te Rotter dam ten einde van de president een bevel aan de Metaalbedrijfsbond te vragen om de aangesloten leden, wel ke bij Hensen in dienst zijn, te gelas ten aan het werk te gaan. Bij niet voldoening aan dit bevel wordt een dwangsom van f 50.000 per dag ge vraagd. De vordering is gebaseerd op de onrechtmatige daad in verband met de wet op de ondernemingsraden. Het kort geding zal Zaterdagochtend te 10 uur worden gehouden in het ge rechtsgebouw te Rotterdam. BRUSSEL, 20 Jan. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft vanmiddag de Parijse Verdragen goedgekeurd. Vier socialisten en een liberale afgevaardigde stemden met de vier communisten tegen. Er waren 101 voorstanders; twee afgevaardigden onthielden zich van stemming. De drie voornaamste partijen had den reeds tevoren aangekondigd, dat zij de Verdragen betreffende de be wapening van West-Duitsland en de oprichting van de Westeuropese Unie zouden steunen. PARIJS, 20 Januari. Premier Mendès-France heeft vandaag zijn kabinet gereorganiseerd. Van het begin af was hij naast premier ook minister van Buitenlandse Zaken. Deze functie heeft hij overgedragen aan de radicaal Edgar Faure. Er is een nieuw departement bijgekomen p.l. voor de strijd krachten. Ook deze portefeuille is aan een radicaal toebedeeld. Na de reor ganisatie heeft Frankrijk thans 37 ministers en staatssecretarissen. Tot nu toe waren het er 31. In de wandelgangen van de Franse Nationale Vergadering zijn de wijzigin gen, die de premier in de regering heeft aangebracht, allesbehalve geest driftig ontvangen. De oppositie blijft vastbesloten de premier bij elke zich voordoende gelegenheid aan te vallen en hem bij de eerste en de beste kans, die zich voordoet, ten val te brengen. Faure, die minister van Buitenland se Zaken wordt, was reeds opgenomen in de regering als minister van Finan ciën. Hij wordt in die functie opge volgd door de volksrepublikein Robert Buron. Een andere wijziging van beteke nis is de opneming van Schmittlein, TAIPEH, 20 Januari. Een woord voerder van het nationalistisch Chine se ministerie van Landsverdediging heeft meegedeeld, dat de communisti sche troepen in een strijd van 56 uur om het bezit van het eiland Jikiangs jan, reeds 1500 man verloren hebben. Ook de verdedigers leden zware ver liezen, doch houden desondanks nog steeds stand tegenover een overmach- tige invaller. Nationalistische bommenwerpers hebben vandaag zware aanvallen uit gevoerd op de communistische sche pen, die versterkingen en voorraden aanvoeren voor de invasietroepen. Bo vendien werden enkele communisti sche eilanden gebombardeerd. De Ver. Staten, Engeland en Nw.- Zeeland zullen voorlopig niet trach ten om door middel van de Veilig heidsraad der Ver. Naties tot een staken van het vuren tussen de bei de China’s te komen. In de laatste maanden hebben de drie landen over deze kwestie van gedachten ge wisseld, zo is vandaag officieel in Londen meegedeeld. een toegewijd volgeling van gene raal De Gaulle, in het kabinet. Hij wordt minister van koopvaardij. Een andere aanhanger van De Gaulle is benoemd tot minister voor de wo ningbouw. Mendès-France hoopt met de opneming van Gaullisten in zjjn kabinet te bereiken, dat de af gevaardigden van die partij hem voortaan zullen steunen in de Na tionale Vergadering. Dr Ir Mesu liet zien hoe het plan van prof. Thijsse van belang zal zijn voor heel ’t land. Een van de groot ste gevaren voor onze land- en tuin bouw is het opdringende zout. De zouttong in de Nieuwe Waterweg b.v. moet een halt worden toegeroe pen bij de Rotterdamse parksluizen. Sluit men zonder meer de zeegaten af en laat men de Nieuwe Waterweg open, dan zal het zout opdringen tot voorbij de mond van de Hollandse IJssel, wat in droge tijden grote moeilijkheden zou opleveren. Door kanalisatie van de Rijn en de Lek kan men die zoutvorming bestrijden. Zou men bovendien een stuw bou wen bij Oosterbeek, dan zou men meer zoet water via de Gelderse IJssel naar het Ijsselmeer kunnen leiden, waardoor de verzilting van de Hollandse en Friese boezem- en polderwateren kan worden tegenge gaan en de tuinbouw daar veilig ge steld kan worden. Dr Mesu rekende voor wat Neder land jaarlijks kan winnen door aanleg van het Zeeuwse meer, dat een boezem zal hebben van ongeveer 40.000 ha. Bij de bestaande oppervlakte tuinbouw grond zou de aanwezigheid van dit (Zie vervolg op pag. 2). nog heel wat kwesties zullen moeten worden opgelost. Maar die tijdens dit congres de waterstaatkundige Intussen heeft de raad van de or ganisatie van Amerikaanse staten van daag formeel nota genomen van de beschuldiging van Nicaragua, dat twee gevechtsvliegtuigen van Costa Rica zjjn grondgebied Woensdag hebben geschonden na een aanval op La Cruz, dat zich in handen van de opstande lingen bevindt. Tevens nam de raad kennis van een protestbrief van president Somoza, waarin wordt gezegd, dat de luchtver dediging van Nicaragua zal worden sie heeft vorige week n.l. gezegd, dat weliswaar nooit infiltraties en landin gen per onderzeeboot op grote schaal zijn uitgevoerd, maar dat dit in het klein zeker verscheidene keren is ge beurd. De Indonesische minister had 10e JAARGANG, No. 2994 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Professor Thijsse is trouwens niet tevreden met het afsluiten van de ZuidhoUand.se en Zeeuwse zeegaten hij kijkt ook met afkeurende ogen naar de gaten tussen de Waddeneilan den. Die afsluiting is thans ook moge- Ijjk. „Wij krijgen daarbij dan wel een woestijn cadeau, maar de onverbiddel lijke noodzaak is aanwezig!” Deze uitspraak vloeit logisch voort uit wat prof. Thijsse ziet als de taak van de Waterstaat. Die taak ziet hij vierledig: 1. Het veilig maken van het land, dat eigenlijk door zijn lage ligging on bewoonbaar zou moeten zijn; 2. het dienen en mogelijk maken van het verkeer in alle vormen; 3. het zorgen voor goed bedrijfswa- ter voor land- en tuinbouw; 4. het reserveren van dit water, ook voor drinkwatervoorziening. Prof. Thijsse, vertelde dat de Rijks waterstaat in 1948 opdracht kreeg de mogelijkheden van afsluiting te bestu deren van de Zeeuwse én Zuidhoiland- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J Huüssen Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. NEW YORK, 20 Januari. Volgens berichten uit de hoofdstad van Costa Rica heeft de inter-Amerikaanse commissie van onderzoek de instelling aan bevolen van een gedemilitariseerde zone langs het Westelijk gedeelte van de de grens tussen Costa Rica en Nigaragua, om een botsing tussen de strijd krachten der beide landen te helpen voorkomen. Volgens radio-New York heeft president Somoza van Nigaragua ingestemd met dit voorstel. Hij zou ertoe hebben besloten ter vermijding van grensincidenten gedurende wat hij noemde de burgerstrijd in Cost Rica. GEVECHTEN. In Noord-Costa Rica zijn nog steeds gevechten aan de gang tussen de opstandelingen en regeringstroe pen. Twee van de vier jagers, die Costa Rica van Amerika heeft ge kocht voor een dollar per stuk zijn in de lucht geweest, bestuurd door Costaricaanse piloten. Het zijn ver moedelijk deze beide toestellen ge weest, die na de aanval op La Cruz boven het grondgebied van Nicara gua hebben gevlogen en aanleiding zijn geweest voor het protest, dat president Somoza hierover thans heeft ingediend bij de commissie van onderzoek. De moeilijkheid is dan nog het wa ter uit de te vormen zoetwaterreser- voirs in tijden van droogte over te brengen naar die gebieden, waar dat water dan nodig zal zijn. Daarvoor zullen vele nieuwe kunstwerken moe ten worden aangelegd, die zonder twij fel veel van de bruto-revenuen uit die streken zullen opeisen, aldus prof. Thijsse. PARIJS, 20 Januari. Parijs be reidt zich voor op de hoogste water stand van de Seine, die dreigt een groot deel van het ondergrondse spoor wegnet in de Franse hoofdstad onder water te zetten. Spoorwegstations, die dicht bij de rivier zijn gelegen, zijn al gesloten en noodploegen zijn bezig muren van zandzakken aan te leggen rond de gebouwen. Het water van de Seine steeg van daag nog steeds en men verwacht de hoogste standen (zeven meter boven het normale peil) tijdens het weekein de. Uit Oost-Frankrijk wordt nog altijd op grote schaal door marine en lucht macht hulp verleend aan de geïsoleer de dorpen en boerderijen. Er is nog steeds gebrek aan levensmiddelen en veevoeder. De Amerikaanse lucht macht, die in Engeland is gestation- neerd, neemt ook aan de hulpactie deel. In ons land dreigt gelukkig geen gevaar. De was van de rivieren houdt wel aan, doch men verwacht geen gevaarlijke waterstanden. Wel is door het loskomen vqn ijsvelden de bebakening op de Rijn onbe trouwbaar geworden. Bij Elten staat de rijksweg onder water, waardoor de doorlaatpost naar Duitsland is gesloten en het verkeer gebruik moet maken van de grenspost ’s HeerenbergEmmerik. zeegaten, dit in verband met het van iSUperstor_ men”, van die stormen die maar eens in de zes mensen leeftijden optreden. Voordat die studie goed en wel op gang was, was de superstorm er ook en zweepte het water op tot slechts 10 cm. onder het peil, dat men bij de stu dies voor mogelijk had gehouden. „Dat is de stoot geweest tot het met kracht aanpakken van het plan. Ik hoop dat wij over 30 of 40 jaar met dezelfde voldoening op dit werk kunnen terug zien als thans op de afsluitdijk.” Het zorgen voor bedrijfswater voor land- en tuinbouw komt bij het Del taplan tot uiting in de vorming van ’t z.g. Zeeuwse meer, dat gevormd kan worden met een dam in het Volkerak. Prof. Thijsse acht echter deze hoeveel heid zoet water te klein en het is daar om dat hij ook de Waddeneilanden wil afsluiten. Dan zal men, behalve de kanalisatie van de Nederrijn en de Lek die b»j het Deltaplan inbegrepen is, ook de Waal moeten kanaliseren. BIERVLIET, 20 Jan. Vanmiddag is boven Zeeuwsch-Vlaanderen bij Biervliet een Belgische Meteor straal jager verongelukt. De piloot, de 23- jarige sergeant-vlieger Th. Blomme, is om het leven gekomen. Het toestel, dat afkomstig was van de basis Beauchevin bij Brussel, cir kelde omstreeks half vijf boven Bier vliet. Daarbij maakte het plotseling ’n kwart slag naar links, gleed af en raakte de voet van de dijk van de Mariapolder, even buiten de kom van de gemeente Biervliet. Het toestel ex plodeerde met een grote steekvlam en de wrakstukken werden op een grote oppervlakte verspreid. Het stoffelijk overschot van de piloot werd op on geveer 25 meter van de plaats van het wrak gevonden. Ten tijde van het on geluk hing er een dichte mist. De ser geant, die vroeger in Biervliet heeft gewoond, was op een verkennings vlucht. Een gemengde Belgisch-Neder- landse commissie zal een onderzoek instellen. DEN HAAG, 20 Januari. Welke voordelen bieden de Delta plannen voor de Nederlandse tuinbouw?” zo luidde ongeveer de vraag die de Nederlandse Tuinbouwraad had voorgelegd aan twee zeer des kundige mensen: Prof. Ir J. Thijsse, de directeur van het waterloop kundig laboratorium te Delft en Dr Ir F. P. Mesu, oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst. Hun antwoord, hedenmiddag uitgespro ken tijdens een congres in de Haagse Dierentuin, laat geen twijfel over: door het Deltaplan worden voor de tuinbouw grote perspectieven ge opend. En dat niet alleen voor Zuid-Holland, Zeeland en een deel van Brabant heel Nederland zal hiervan profiteren, zij het dan dat er nog heel wat kwesties zullen moeten worden opgelost. Maar prof. Thijsse, de man die tijdens dit congres de waterstaatkundige aspecten voor zijn rekening nam, is niet iemand die tegen wat moeite opziet. Heel reëel zei hij trouwens: „Zij, die na ons komen, zullen ook nog heel wat problemen hebben op te lossen!” DE BILT, 20 Jan. Nevelig, en tot de avond droog weer met plaatselijk mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid. Op- en ondergang van Zon en Maan: Saterdag: Zon op 8.38 u., onder 17.07 u. Maan op 7.36 u., onder 15.36 u. Hoogwater Zaterdag 22 Januari: Vlissingen: 1.02 u. 1.69 m., 13.19 u. 1.82 Terneuzen: 1.29 u. 1.85 m., 13.* u. 1.97 m. Wemeldinge: 2.38 u. 1.48 m„ 1.53 u. 1.54 m. Zierikzee; 2.21 u. 1.26 i., 14.39 u. 1.30 m. gemobiliseerd om een herhaling te voorkomen. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. Telef 326; Middelburg: Korte tS 35.' Tel. 9nno Tel. redactie 2347, ler neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. —Naar aanleiding van de verklaring van de Indonesische minister van Defensie, mr Sumantri, waarin hij heeft gezegd, dat het zeker waar is, dat Nederlanders infiltreren in het gebied van de Zuid-Molukken, heeft minister Luns vandaag de waar nemende hoge commissie van Indonesië in Den Haag, mr Susanto Tirtoprodja, ontboden en met kracht deze beschuldiging van de hand gewezen. De minister heeft tijdens het onderhoud met mr Susanto opnieuw nadrukkelijk verklaard, dat zich geen Nederlandse duikboten in de wateren van Indonesië, van de Indische of van de Grote Oceaan be vinden en daar ook sedert jaren niet meer zijn geweest. De Indonesische minister van Defen- daaraan nog toegevoegd, dat dit in De- comber j.l. het duidelijkst is gebleken, toen omstreeks de vijfde van die maand enkele personen werden aan gehouden, die naar zij verklaarden af komstig waren van een Nederlandse onderzeeboot. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken wees er in de be kendmaking over het onderhoud van minister Luns met mr Susanto op, dat in de Indonesische pers gedurende de laatste weken herhaaldelijk berichten zijn verschenen over infiltraties van opstandige elementen op Ambon en omliggende eilanden. De elkaar ove rigens vaak tegensprekende berichten vermeldden, dat zich bij de infiltraties ook Nederlanders bevonden en dat Ne derlandse onderzeeboten bij het trans port betrokken waren. Sommige mili taire woordvoerders in Oost-Indonesië uitten soortgelijke beschuldigingen. Van de zijde der Indonesische regering is door Nederland echter nimmer enige klacht hieromtrent vernomen. Het is in verband met deze ern stige beschuldiging, aldus de mede deling van het ministerie in Den Haag, dat mr Luns vanmiddag de waarnemende hoge commissaris van Indonesië bij zich heeft ontboden. De minister herhaalde daarbij, wat hij reeds eerder tegenover de ver tegenwoordiger van Indonesië ver klaarde, namelijk dat Nederland el ke agressieve bedoeling ten aanzien van Indonesië vreemd is. Bij her haling heeft de Nederlandse regering trouwens haar bereidheid geuit om aan Indonesië alle gewenste garan ties te geven met betrekking tot de veiligheid van het Indonesisch grondgebied. ’s-GRAVENHAGE, 20 Jan. De Nederlandse territoriale bevelhebber heeft vandaag met de vijf territoriale bevelhebbers de kwestie van de op- neemplaatsen besproken. Het bleek, dat meer dan de helft der liftplaatsen aan de grote wegen liggen. In Alkmaar, Den Helder, Eindho ven, Maastricht, Venlo en Weert zijn nieuwe plaatsen aangewezen. Voorts is besloten, dat niet meer in colonne zal worden teruggemarcheerd van de liftplaats naar de kazerne. In overweging is ook voor enkele zeer speciale gevallen (o.m. voor de legerplaats Oirschot) vervoer van rijkswege mogelijk te maken van ka zerne naar opneemplaats. Prinses Margriet kreeg eer gisteren op haar twaalfde ver jaardag natuurlijk ook een grote verjaardagstaart. Die werd meteen aangesneden. De foto toont, dat H. M. de Ko ningin, de jarige Prinses en een vriendinnetje zich het ge bak best laten smaken. Dat het een prettig kinderfeest is ge weest, bewijzen de feestmutsen. MIDDELBURG, 20 Jan. De ge hele dag is de politie bezig geweest met het onderzoek naar de oorzaak van het in brand vliegen van het meis jesjurkje, Woensdagmiddag in de Bo- gardzaal. De kinderen, die daar waren, zijn verhoord en uit de verklaringen, die zij aflegden is wel gebleken, dat er twee jongens ter plaatse zijn ge weest op het tijdstip, dat de brand ontstond en dat een der jongens een lucifer heeft aangestoken. Tot vanavond was de politie er ech ter nog niet in geslaagd de jongen te vinden, daar concrete gegevens om trent zijn signalement ontbreken. De toestand van de vier meisjes, die in het gasthuis moesten blijven, is gunstig. Zij zijn echter nog niet ont slagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1