man van H r Jannes Toxopeus redt 36 de „Theta F i Star" p voer 9 man in Gezonde Bab/es ZWITSAL Actie tegen te hoge huur prijzen van kamers. PUZZLE -- HH 9 9 Geen ondernemingsraad in gesteld: 500 man in staking. es ïiadia Geschil tussen Argentinië |l| i bij hoge zeeën dwars over de banken VANDAAG EENS I Heeft Viruly al te veel vlieguren Onrust onder de i; Italiaanse communisten „Brandaris” Engeland en Derde President binnen een maand 1 Protestvergadering te Den Haag. „We kunnen allen fouten maken als we een bepaald werk lange tijd doen Conflict te Rotterdam. faengt onb ■TT HP I Niets belangrijkers? Het liften „Uitbuiters en woeke raars zegt de heer Caspers. pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD 1955 Donderdag 20 Januari Schipbreuk bij Terschelling KRUISWOORDRAADSEL Ijl POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION l|l J Rt Gesprek van de dag Oplossing vorige puzzle: Onder de loupe Niet erg aannemelijk! Conclusies na een ramp. Reorganisatie van Franse Regering. Belgische minister deelt mee: Onderzoek Delta plan versneld Ej Zwakke bewijsvoering. Van de touwladder geplukt Lof voor Toxopeus aar* few lm» is naar 7 dat w jn Ingezonden Mededeling (Adv.) Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten president José Antonio Remon. i y 8 7 it s 3 4 3 3 3 3 4 i scherpe heid. wat dan van 5 Chi- 8 soort 12 me- 23 tijdperk, 25 Spaanse vloot, 9.33 Gram, tuinb. 1 an irt as ist Let ie* im 211 m rd ik er ns ze ZG «po ex Is e- ie It in oprichting is, bereiken dat flats in de vrije bouwsector ook worden ver huurd aan alleenstaanden, die dan te zamen met andere kamerbewoners MacBride schroeven ge- TERSCHELLING, 19 Januari. —..Het Britse stoomschip „Theta Star” is is ook een Sociaal-voelenden steun toegezegd en, belangrijks over het hoofd ziet. Eerder in het proces heeft Vi- ruly dit ervan ge zegd: „Het opstijgen van een zo zwaar ge laden vliegtuig als deze superconstella- tion vraagt zoveel concentratie dat het haast onmogelijk is dat men dat doet in blind vertrouwen op zijn routine”. En dit lijkt ons heel aannemelijker de redenering MacBride. betoog woord gerept over de wel gebrekkige van de verhuurder een kamer te ver huren tegen een redelijke prijs, zon der dat hij de huurder verplicht ook bij hem in pension te gaan. Bevorde ring van de bouw van één-kamer- flats in de vrije sector programmapunt, hebben hierbij volgens de heer Caspers, is er al een fonds van f 160.000 beschikbaar. Men denkt hierbij aan hypotheek met lage rente. Tenslotte wil het actiecomité, dat deze flats kunnen bewonen. n er’ giek) (GEL' uk> leve* ren) (BAK- er- mat) Engelenbak GEL EN BAK’ meen beschouwd als het eerste teken Deze redenering klinkt erg logisch maar wij betwijfelen toch of ze wel aan- de „Brandaris” meermalen In botsing met de „Theta Star” gekomen, waar door de reddingboot aan de buitenzijde veel verf was verloren. Het interieur van de „Brandaris” was echter aan zienlijk ontzet, zodat de boot in repa ratie zal moeten. et wil er bij ons, Nederlanders, maar slecht in dat de ramp van de „Triton” bij Shannon te wijten zou zijn aan een ogenblik van onoplettendheid van Viruly, een lucht- vaartmillionair en misschien wel de bekendste en populairste piloot in Nederland. En toch is de Ierse „aanklager” MacBride al is het hier dan geen kwestie van aanklagen en verdedi gen, maar alleen van onderzoeken tot de conclusie gekomen, dat er maar één oorzaak kan zijn van deze ramp: een fout van de gezagvoerder, die op het critieke ogenblik van opstijgen één ogenblik afgeleid is geworden door een vreemd geluid dat hij in zijn motoren meende te horen en die daarom niet voldoende op de werkelijke hoogte van het toestel gelet heeft. LONDEN, 19 Jan. Van Londense diplomatieke zijde wordt vernomen, dat Groot-Brittannië officieel bij Ar gentinië zal protesteren tegen het vestigen van een nieuwe Argentijnse basis nabij de Baai van Vahsel, onge veer 1300 kilometer van de Zuidpool. Volgens Engeland zou de basis in gebied komen te liggen, dat bij de door Groot-Brittannië bestuurde Falk- lands-eilanden hoort. De nieuwe basis van Argentinië zou de negende in het Zuid-Poolgebied zijn. Groot-Brittannië grondt zijn aan spraken op de Falklands-eilanden op het feit, dat het deze eilanden heeft ontdekt en ze thans bezet en bestuurt. Argentinië en Chili doen echter ook aanspraken op het betrokken Zuid poolgebied gelden. Groot-Brittannië heeft, voor het eerst in 1947, voorge steld het geschil voor te leggen aan ’t Internationale Gerechtshof te Den Haag. Argentinië en Chili zijn hier echter niet op ingegaan. autoriteiten voelen zich althans beledigd door de uitlating dat zij bij het uitvaardigen en handhaven van het liftverbod alleen militaire overwegingen hebben laten gelden en dat daarbij „geen enkel menselijk standpunt is ingenomen”. Als het een beetje wil -al er straks nog wel een Ijverig Kamerlid komen, dat opnieuw vragen gaat stellen of een interpel latie gaat houden over de aangewe zen liftplaatsen. Waarbij het mooie van de grap is dat de soldaten over VRUDAG 21 JANUARI 1955. HILVERSUM L (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram, 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.00 Ra- diofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Or gel en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Amus. mui. 13.00 Nws. 13.15 Med. Hierna: Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. Intermezzo: Voordr. 15.00 Vraaggesprek. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Gi- taarens. 17.17 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.1B Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart”, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muz. caus. VPRO: 19.30 „De sterren zijn doof geworden”, spel m. muz. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Vioolduetten. 20.30 „Europa één”, caus. 20.40 „Leven op de aarde”, caus. VARA: 21.00 Amus .muz. 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volksliederen. I en dansen. 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwijding. VA RA; 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 12.08 Kamerork. 12.30 Land- en med. 12.33 Promenade ork. 12.53 Gram, of act. 13.00 Nws. 13.15 Protestants inter kerkelijk thuisfront. 13.20 Alpenliederen. 13.40 Gram. 14.00 ,,Met oog en oor de we reld door”, caus. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Rep. uit Johannes burg. 16.15 Instr, trio en viool. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Gram. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Muziekver. 18.35 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting”, waarin opgenomen te 19.20 uur het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliegt uit”, hoor spel. 21.00 Gram. 21.10 „In Terra Pax”, oratorium, 22.00 „De wetenschap in dienst van de defensie” gesprek. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Kunstrubr. 23.4524.00 Gram. Jammer is ook dat de aanklager in zijn eerste betoog ook geen heeft zeer hulpverlening van ’t vliegveld Shannon. Mogelijk komt dat nog in een volgende zitting aan de orde maar het heeft er op dit ogenblik wel de schijn van dat de Ierse autoriteiten allereerst er op uit zijn de verantwoor delijkheid voor de ramp aan de K.L.M. in de schoenen te schuiven. Dan im mers is de hulpver lening maar van se cundair belang, een zaak van het tweede plan! ’s-GRAVENHAGE, 19 Januari. Bij de N.V. machinefabriek Hensen te Rotterdam is op bevel van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond vanmorgen om kwart voor acht het 500 man sterke personeel in staking gegaan, nadat een bemiddelingspoging van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars tussen directie en vakbondsbestuurders gisteren te Den Haag mislukt is. Het betreft hier geen loonconflict, maar een verschil van mening omtrent het instellen van een Ondernemingsraad. De kwestie is n.l., dat de N.V. Hensen lid is van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid, welke contactgroep op erkenning als representatief orgaan wacht. Hangende deze erkenning hebben de 120 daarbij aangesloten bedrijven ontheffing ge vraagd van het instellen van een Ondernemingsraad op grond van de wet op de Ondernemingsraden. Met deze aanvraag om ontheffing, die is toe gekend en die het bedrijf voorlopig van de verplichting ontheft een onder nemingsraad in te stellen, was de A.N.M.B. het oneens, weshalve aan het einde van het vorige jaar een wilde staking uitbrak. De A.N.M.B. had tegen Maandag een stakingsultimatum gesteld. Op ver zoek van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is dit ultima tum opgeschort, waarna gisteren te Den Haag partijen onder praesidium van mr Berger bijeen zijn geweest. De vakbond heeft zich niet kunnen verenigen met het standpunt van de fabrieksdirectie en heeft tegen vanmorgen kwart voor acht de staking afgekondigd. Op de eerste „georganiseerde liftdag” heeft het legertje fotografen dat was opgekomen, nauwelijks kans gezien om één lifter op een plaatje te zet ten! Dit alles wordt wel zo verschrik kelijk tactloos gespeeld, dat het wel lijkt of men er met alle mogelijke middelen op uit is om het gezag van de legerleiding te ondermijnen! HORIZONTAAL: 1 Schop, nese maat, 7 Chinese maat, walvis, 10 bijb. hogepriester, taal’, 16„„kluis’ 18 voormaals, 20 zwaar werk, 23 tijdperk, 25 Spaanse vloot, entsïofegW°Ord’ 30 voorzetsel> 31 in- VERTICAAL: 1 Lobbes, 2 in het jaar onzes Heren, 3 wapen, 4 maat, 5 lage zijde van een schip, 6 deel van een.fuik, 7 vacht. 9 specerij, 11 schan- 1Jk’ 13 Europeaan, 14 herkauwend ‘ei> 15 Chinese maat, 17 aankomend, i9! llchaa.m> 21 kleed dat iets af- eekt, 22 kleedje, 24 vertragingstoestel, zangnoot, 27 verbrande rest, 28 slede. Meen niet dat Mac Bride Viruly fel be- schuldigd heeft, in tegendeel! Hij had lof voor de oprechte en duidelijke verkla- 1 ringen van de com modore. Maar daar- op sprak hij deze ge- denkwaardige woor- den: „De moeilijk- heid is dat, zoals in de meeste beroepen niet het geval is, ’n piloot slechts één fout kan maken. Wij kunnen waarschijn lijk allen fouten ma ken als we een be paald werk lange tijd doen. Hier spreekt de mate van vertrouwdheid of te veel vertrouwen een woordje mee.” Vrij vertaald ko men deze woorden hierop neer: een man als Viruly heeft eigenlijk al te veel vlieguren! Hij is zo vertrouwd met het vliegen dat hij eigenlijk de onrust mist die prikkelt tot waakzaam- lemand met minder ervaring zou 1 waarschijnlijk meer acht hebben gesla gen op de hoogte van het toestel en al dus was waarschijn lijk de ramp voorko men! PARIJS, 19 Jan. Minister van Financiën Edgar Faure zal binnen kort het ministerie van Buitenlandse Zaken van premier Mendès-France overnemen. De premier is van plan voor het eind van deze maand het Kabinet te reorganiseren. ROME, 19 Jan. De leider van de Italiaanse communistische partij, Pal- miro Togliatti, heeft gisteravond een van zijn naaste medewerkers uit de uitvoerende raad van de partij gezet. Deze kwestie wordt over het alge- interne beroering in de party. BRUSSEL, 18 Jan. Bij de behan deling in de senaatscommissie voor verkeerswezen van de buitengewone begroting, heeft de socialistische sena tor Van Belle met betrekking tot de kwestie der Belgisch-Nederlandse wa terwegen aangedrongen op een schei ding van de drie problemen: Moer- dijkverbinding, Kanaal van Terneuzen en Stop van Ternaaien. Hij verzocht crediet op de begroting uit te trekken om de Stop van Ternaaien op te hef fen en aldus bedoelde scheiding te onderstrepen. De katholieke senator Van Buggenhout vroeg zich af, wat van genoemde problemen terecht zou komen indien het Deltaplan werd uit gevoerd. De minister verklaarde in zijn ant woord dat het onderzoek van de Ne derlandse Deltaplannen versneld is. Deze plannen hebben evenwel geen enkele invloed op de Stop van Ter naaien. De regering heeft de centrale raad voor de economie en de hogere trans- portcommissie verzocht rapport uit te brengen betreffende een eventuele scheiding der drie vraagstukken. Dit rapport zal aanvullende inlichtingen verstrekken op het verslag Van Cau- welaertSteenberghe. De minister merkte tenslotte op, dat het afsluiten van de zee-armen geen enkele invloed zal hebben op de ge tijden in België. Balan» van )e Go0' lat, Go* en ver v<$ kope erfland aat 2 roedkoP1 >es. nterlw* Kind/ cope Sr Pvan>al in 00 :ope w 1.J de wel K 11’ De manier waar op MacBride tot zijn conclusie kwam was bovendien nogal zwak. Hij trachtte de schuldvraag op Vi ruly af te wentelen door aan te tonen dat er geen andere doch om een motorvlet op te halen. Hoewel de bemanning van de sleep boten van oordeel is, dat de ber gingswerkzaamheden zeer moeilijk zullen zijn, willen zij trachten bij dag licht via een lijn aan boord van de „Theta Star” te komen. Veel hangt evenwel van de weersomstandigheden ai nemelijk is. teder mens, die regelmatig hetzelfde werk doet, kan dit aan zichzelf toetsen. Het is mo gelijk dat men uit routine iets over het hoofd ziet, dat een beginneling mis schien wel zou heb ben gezien en be angstigd maar het is niet mogelijk dat men uit routine iets f de bonafide-verhuurder. De hevige toorn van de heer Cas pers begint nu gestalte te krijgen In een „actie-comité kamerbewoners”. Dit comité heeft volgens de heer Caspers veel pijlen op zijn boog. De heer Caspers wil allereerst trachten het wettelijk zover te krij gen dat de kamerhuurder de prijs, die hjj betaalt, aan een officiële instantie moet opgeven, zodat er een goede con trole kan worden uitgeoefend. Voorts verwacht hij resultaten van een collectief beroep op het goede hart Inmiddels wordt de „Theta Star door de hevige wind steeds verder op de zandbank geslagen. Omstreeks één uur was het schip rees een mijl dich ter bij de kust van Terschelling geko men. Het was toen bijna een hele slag omgedraaid. De sleepboot „Holland’ blijft in de nabijheid van het gestran de schip, doch de sleepboot „Stor- melk” is naar Terschelling terugge keerd, echter niet om daar te meren, oorzaken geweest kunnen zijn. De mo gelijkheid dat een constructiefout de oorzaak van de ramp is geweest, verwierp hij, omdat er bij deze toestellen nog nooit een constructiefout gevonden is. „Ik acht deze veronder stelling erg gevaar lijk!” zo zei hij. Waarop een van de K.L.M.-advocaten hem onderbrak met de scherpe opmer king: „Daarvoor ne men wij de verant woordelijkheid!” Met deze woorden- was eigenlijk het ge hele betoog van de heer MacBride op losse zet. wie het gaat, op dit ogenblik al veel meer belangstelling en leedvermaak hebben over het feit, dat de minis ter en de legerleiding van alle kan ten op hun kop krijgen, dan dat zij zich druk maken over het liften zelf. En dit alles speelt zich dan af in een Nederland, waarin problemen aan de orde zijn die wellicht voor' tien tallen jaren bepalend zullen zijn voor ons menselijk geluk. Laten we één enkel voorbeeld noemen: er wordt in de na-oorlogsjaren hier een strijd ge streden om tot een betere verhouding te komen tussen werkgever en werk nemer. De leus van het Marxisme dat arbeid koopwaar is, blijkt een leugen geweest te zijn. Men is tot de er kenning gekomen, dat het materiële, het hoge loon, wel belangrijk is maar niet het allerbelangrijkste. Ver boven het loon voor arbeid uit gaat de mens, het schepsel Gods dat ook in zijn arbeid levensgeluk moet kunnen vin den. Het zij toegegeven de pogingen die zijn en worden ondernomen om dat hoge doel te verwezenlijken, zijn nog lang niet foutloos. Aan de P.B.O. en aan het systeem van ondernemings raden kleven nog heel wat fouten en er zijn nog tal van bezwaren tegen in te brengen. Maar het doel is het proberen waard en aan dat proberen is het maken van fouten onlosmake lijk verbonden. Maar wat zien we nu in Nederland? Er is maar nauwelijks belangstelling voor dit onderwerp. Een onderneming waar een ondernemingsraad werkelijk goed functionneert is nog steeds een uitzondering hoewel de oorspron kelijk vastgestelde termijn al lang is verstreken. Men weet eigenlijk niet wat het is en er zijn maar weinig ondernemers die oprecht proberen het hun medewerkers in de onderneming duidelijk te maken. Zaniken over de vraag of een mili tair al dan niet zijn duim omhoog mag houden dat schijnt ons beter te liggen dan te werken voor een betere, want menswaardiger toekomst voor onze kinderen! Nauwelijks een half uur, nadat de S.O.S.-seinen waren opgevangen, voe ren de sleepboten „Holland” en „Stor- temelk”, alsmede de reddingboot „Brandaris” uit. De zeewas zeer ruw, zodat het niet gemakkelijk was de beman ning, die uit 36 koppen bleek te be staan, van het gestrande schip te la ten overstappen op de „Brandaris”. Kapitein-schipper Toxopeus van de „Brandaris” heeft echter na knap manoeuvreren in ongeveer een uur tijd weten te bereiken, dat alle opvarenden ongedeerd in de reddingboot konden plaats nemen. Omstreeks kwart voor tien werd de terugtocht aangevangen en om vijf minuten over elven meerde de „Brandaris” weer in de thuishaven. Nadat de bemanning van de „Theta Star” in Terschelling enigszins op ver haal was gekomen, vertelde de Chine se marconist Chen Ching Sham, dat hij voortdurend radio-contact had ge had met radio Scheveningen. Zijn S. O. S.-seinen waren, zo zeide hij, cor rect door de Nederlande kustwacht beantwoord. De gehele bemanning was pas in Bremerhaven aan boord van het schip gekomen, na per vliegtuig uit Londen te zijn gekomen. Het speet hem, nu reeds het 26 jaar oude schip te moeten verliezen. Voorts zeide Chen Ching Sham vol lof te zijn over de snelle hulp, die de „Brandaris” had verleend. Vijf kwar tier na zijn eerste S.O.S.-sein was de reddingboot reeds langszij gekomen. De „Brandaris” had, zo vertelde hij, aardig liggen dobberen, doch schip per Toxopeus, die hij een „very nice fellow” noemde had prachtig gema noeuvreerd in de woeste branding. Hij is volgens de Chinese marconist een „first class seaman”. Zonder paniek was de gehele bemanning onder de rustige leiding van de kapitein van boord gegaan. Kapitein-schipper Jannes Toxopeus van de „Brandaris” Verklaarde na af loop van zijn succesvolle reddingtocht, dat het een barre reis was geweest. Hij was bij hoge zeeën dwars over de ban ken van de Terschellinger gronden ge- Men wordt wee van al die verhalen over het liften in dagbladen, week bladen en alle mogelijke andere bla den Het lijkt wel of er niets belang rijkers meer bestaat in Nederland. En nu krijgen we dan ook nog een pro ces tegen een van de dagbladen, om dat dit de legerleiding heeft beledigd. De militaire u- gisteravond om 7 uur op ruim 6 mijl ten Noorden van Terschelling in een hevige hagel- en sneeuwbui op de Terschellingergronden gestrand. Het schip is hierdoor lek geraakt, waardoor water in de machinekamer liep. Qp de noodseinen van het schip zijn de sleepboten „Holland’ en „Stortemelk van de rederij Doeksen uit Terschelling, alsmede de Terschellinger reddingboot „Brandaris” uitgevaren. Na een moeilijke redding wist de „Brandaris alle 36 opvarenden van de „Theta Star” om precies vijf minuten over elf gister avond veilig op Terschelling aan land te brengen. varen en had vele hoge golven moeten trotseren. Bij het gestrande schip ge komen, was het aanvankelijk gelukt door middel van een lijn verbinding met de „Theta Star” te krijgen. Doch tot twee maal toe was de kabel gebro ken. Hierop had men besloten langs 't schip te varen en, zoals hij zeide, de bemanning van de touwladder „te plukken”. Dit was tenslotte volledig gelukt, doch bij het langszij varen, was Rigardo Arias Espinosa, de presidentiële sjerp om de hals, verlaat hier het gebouw van de Panamese Nationale Vergadering in de hoofdstad van dat land, waar hij als nieuwe president van Panama werd beëdigd. Hij werd daarmee de derde president van Panama in een maand tijd, als opvolger van José Ramon Guizado, die werd beschuldigd, en naar aanleiding daar van gearresteerd, van medeplichtigheid aan de moord op zijn voorganger, ’s-GRAVENHAGE, 19 Jan. Een Hagenaar, gebelgd over de zijns in ziens schandelijk hoge huurprijzen, die de kamerverhuurders vragen, gaai; een actie ondernemen tegen deze ver huurders. Het is de heer J. J. Caspers. Hij heeft gisteravond in een zaaltje van een restaurant in de binnenstad van Den Haag een bijeenkomst die goed bezocht was belegd en daar, in soms krasse taal zijn gal gespuid over de hoge kamerhuur- pr ijzen. Er vielen harde woorden zoals „uit buiters, woekeraars, parasieten en a- socialen”. En deze harde woorden werden met instemming, soms met luid applaus ontvangen. Behalve dan door enige kamerverhuurders, die zich in het hol van de leeuw hadden ge waagd. Hun protest zo van: „U moet op uw woorden passen” viel echter weg in de veelheid van toor nige woorden, die de aanwezige kamerhuurders uitriepen. Het zit de kamerhuurders allemaal wel hoog, al werd een enkele maal wel een goed woord gesproken aan het adres van hs' w

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5