van Prinses Margriet middelpunt opgewekt verjaarsfeest HAMMARSKJOELDS* MISSIE IN PEKING NIET VERGEEFS Communistische invasie op Tatsjen aanstaande? Rijn en Seine bereiken weldra hoogste peil Vrijlating der Amerikaanse vliegers mogelijk geacht als men met beheersing tewerk gaat twaalf jaar President Eisenhower meent: Prinses Margriet werd Twee jaar voor kinderdievegge Kwam vuurbol bij Wissekerke neer? Gevechten in Algerije Acht meisjes met brandwonden naar ziekenhuis Weinig strijd in Costa Rica Duitse mijnwerkers gaan in staking Hogere richtprijs voor baconvarkens J Eisenhower zou gaarne zien, dat de V.N. konden bemiddelen „Operatie sneeuwvlok” in Schotland brengt overal redding M pagina (pagina 1) J Oevers worden voortdurend bewaakt Nationalisten actief in de lucht verjaardagstaart op Soestdijk Poppenkastvoorstelling en .^1 Wierp jongen met brandende lucifers? Polonaise. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Melkboer zag, doch vond niets DE BILT ZEGT: Droog weer Koningin genoot intens mee Blazen, Margriet. Ontspanning in conflict met Nicaragua Kabinet belegt spoed vergadering EMHM SDMM& 3? Stichting on- Parijs waar het water I viel I DONDERDAG 20 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT vier die BEMIDDELING? President Eisenhower heeft vandaag op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat hij gaarne zou zien, dat de V.N. zouden pogen haar goede dien sten te verlenen om een staken van het vuren in het gebied van Formosa tot stand te brengen. Hij zei, dat dit wel moeilijkheden zou kunnen opleveren, omdat de strijd door de beide partijen zou worden be schouwd als een binnenlandse aange legenheid. voorzitter van het algemeen bestuur van het Prinses Margrietfonds, de heer C. J. Baron van Asbeck. In de gang stonden de kinderen in een rij opgesteld om de jarige geluk te wensen. Ieder kreeg een hand en toen dromden ze de zaal in, waar de poppenkast van mevr. Cia van Boort reeds stond opgesteld. Het sprookje van „Sneeuwwitje” was het eerste stukje van de pop penkast en met spanning werden de avonturen van het koningsdoch- tertje, de boze stiefmoeder, de ze ven dwergen en de jonge prins, die haar in het bos vond, gevolgd. Na een glas limonade ging het licht uit voor het tweede deel van de poppenkastvertoning. „Het is een Brabants stukje”, zo kondigde Cia van Boort aan. ,En het heet „de tien poar klumkes” Zeggen jullie het eens na.” „Tien poar klumkes”, galmde het door het zaaltje. En achter in de zaal zei de Konin gin zachtjes tegen Baron van As beck: „Wat leuk, daar heb ik vroe ger zelf nog eens in mee gespeeld.” Tot slot een grote polonaise door het gebouw, de jarige voorop en achter de kinderen H. M. de Konin gin en de ouderen, die dit zeer ge slaagde kinderfeest meemaakten. ZEEUWSCH DAGBLAD als een duidelijke aanwijzing be schouwd, dat de regering in Peking althans bereid is over de vrijlating der vliegers te onderhandelen. Bijna onmiddellijk na afloop van het onderhoud ontving Dulles de thans in Washington vertoevende nationalistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken. Gemeend wordt, dat zij de gehele Amerikaan se politiek ten aanzien van Azië, in het licht der jongste gebeurtenissen hebben besproken. In een officiële mededeling wordt gezegd, dat Foster Dulles, aan Ham- marskjoeld heeft meegedeeld, dat er een sterke Amerikaanse stroming be staat, die een rechtstreeks optreden der Ver. Naties tegen communistisch China in verband met de kwestie der gevangen vliegers, wenst. Er werd aan toegevoegd, dat presi dent Eisenhower behandeling van de ze aangelegenheid voorlopig aan de V.N. wil overlaten, waarbij de Ver. Staten zich van elk optreden, dat de internationale organisatie in moeilijk heden zou kunnen brengen, zullen ont houden. Het Amerikaanse volk is ernstig verstoord over de onwettige gevangen houding der vliegers. Het wacht ver dere ontwikkelingen terzake met ge duld en ongerustheid af”, zo besluit de verklaring. De Franse spoorwegen maakten Woensdagavond bekend dat twee sta tions in Parijs zullen worden gesloten wegens het gevaar voor overstromin gen. Het „Gare des invalides”, nabij het ministerie van Buitenlandse Zaken, is Woensdagavond na de laatste trein ge sloten en op het „Gare d’Orsay”, te genover de tuinen van de Tuilerieën, zullen Donderdagavond na de laatste trein de hekken worden gesloten. In Rijnland, Duitsland, begint het water in de Bovenrijn te zakken na tot bijna zeven meter boven het normale peil te zijn gekomen, maar in de ha vens aan de beneden-Rijn wordt de hoogste waterstand pas Woensdag avond verwacht. De rivier de Rhone in Frankrijk be reikte in de Rhone-vallei vandaag een breedte van bijna tien kilometer. Het scheepvaartverkeer op de Seine tussen Parijs en Le Havre is geheel stilgelegd en ook op de andere belangrijke wa terwegen is het scheepvaartverkeer bijna of geheel tot stilstand gekomen. enige tijd geleden in Zweden gekocht heeft. Op de foto ziet men de „bediening” van een 37 mm luchtafweerkanon in de kleine versterking van de stad Liberia. Deze stad werd Zaterdag door de opstandelingen gebombar deerd. BELFAST, 19 Jan. Barbara Mc Geehan, een 40-jarige huisvrouw uit Belfast, die in Dublin twee kinderen op straat uit hun kinderwagens had gestolen, is Woensdag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eerste baby verdween vier jaar geleden. In December jl. stal de vrouw in dezelfde straat uit een kinderwagen een jongetje van negen maanden. PARIJS, 19 Jan. In verscheidene delen van Europa dreigden Woensdag nieuwe overstromingen doordat smeltende sneeuw de mees te rivieren nog steeds doet wassen. En voor vele gebieden is nog meer sneeuw en regen voorspeld. Het gevaarlijkst is de toestand in het gebied van Parijs waar het water in de Seine nog steeds stijgt. In de Parijse buitenwijk Passy staat het water al tot aan de drempels. Men verwacht de hoogste waterstanden met het komende weekeinde. 10e JAARGANG, No. 2993 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord OPERATIE SNEEUWVLOK. In Schotland duurde Woensdag de grote hulpactie aan van de buitenwe reld afgesneden dorpen en gehuchten voort. Bijna iedere minuut werd op de verschillende hoofdkwartieren een noodsignaal ontvangen van een van de buitenwereld afgesneden familie op een eenzame boerderij of zelfs van hele geïsoleerde dorpen. Vliegtuigen van de marine en luchtmacht vlogen de ge hele dag door om voedsel te brengen naar plaatsen waar dit het hardst no dig was. In sommige dorpen werden door helicopters landingen uitgevoerd om ernstige zieken op te halen. De offi ciële naam van de gecombineerde hulpactie van marine en luchtmacht is „operatie sneeuwvlok”. Het 13.190 ton metende vliegdekschip „Glory” is Woensdag aangekomen op haar voorlopige plaats van bestemming, Loch^rriboll, bij de Noordwestpunt van Schotland. Intussen wordt in Schotland zach ter weer verwacht, maar op het ogenblik staat het kwik nog onder nul en weerdeskundigen durven niet te voorspellen hoe lang het nog zal duren voordat de dooi zal intreden. GOES, 19 Januari. Het is he lemaal niet ónmogelijk, dat de vuurbol, die Maandagavond door vele Zeeuwen duidelijk is gezien en waarover wij gisteren in ons Plakkebord schreven, in de om geving van Wissekerke terecht is gekomen. Tenminsteals we aanne men, dat de waarnemingen van de heer W. L. Leendertse, melk- handelaar te Wissekerke, volko men juist zijn. De man vertelde het volgende: ,Ik kwam Maandagavond uit mijn schuur, waar ik de beesten had gevoerd en was op weg naar huis. Plotseling zag ik achter mij een fel licht verschijnen en meen de,-dat er een auto in aantocht was. Ik keek om, doch er was geen auto te bekennen. Wat ik wel zag was een vuurbol met daarachter een verbindingsstuk. Het geheel kwam in razende vaart naar beneden. De bol kwam steeds dichterbij om op honderd meter afstand, vanwaar ik stond, achter de schuur te verdwijnen. Toen was het gebeurd!” Dit is het eenvoudige relaas van de melkhandelaar uit Wisse kerke. De juistheid van zijn woorden kan niet bewezen wor den, want er is geen spoor van de bol meer te vinden. Dat is niet zo vreemd, want de mogelijkheid bestaat, dat de bol voor het be reiken der aarde, volkomen ver pulverd is, zodat men nooit enig spoor zal kunnen vinden. DE BILT. Aanvankelijk weinig, later wat meer bewolking. Droog weer, maar aanvankelijk plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, draaiend naar richtingen tussen Zuid en Oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. SOESTDIJK, 19 Jan. - De twaalfjarige Prinses Margriet is vanmorgen aan het ontbijt door haar ouders en zusjes hartelijk toegezongen. Daarna is zij naar haar school van de Baarnse schoolvereniging gegaan, waar, zoals dat voor iedere jarige ge beurt, dit keer ter ere van haar de vlag uithing. Vanmorgen heeft de postbode een grote tas met kleine geschenken en post aan het Paleis Soestdijk afgegeven en de jarige zal aan allen een zelf ge tekende kaart als dank terug schrijven. Vanmiddag heeft Prin ses Margriet met de kinderen van het Margrietfonds haar verjaar dag gevierd. Het was een echt kinderfeest, met limonade, koekjes, opblazertjes, mutsen en een poppenkastverto ning. En niet te vergeten de enor me verjaardagstaart met 12 kaars jes, binnengebracht via een kort to neelstukje door een twaalftal koks maatjes met in hun midden de heer E. W. Plug uit Rotterdam, oud-kok van de Holland-Amerikalijn, en ma ker van het verjaarsbaksel. „Blazen, Margriet”, zei de Konin gin, toen de taart midden in het zaaltje prijkte, temidden van de be wonderende kinderschare. En de jarige blies, met bolle wangen, tot onder luid gejuich het laatste kaars je was gedoofd en Margriet met een groot mes de taart begon aan te snijden. Voorzichtig begon ze aan het moei lijke werk, keurig driehoekjes ma kend in het kostelijke gebak. Maar op de hoek kwam het driehoekje er niet meer uit. „Ik kan niet verder” zei ze, op kijkend naar haar moeder. „Als ik doorga wordt het zo gek”. „Snij dan maar rechte stukjes”, adviseerde de Koningin en toen ging het vlot en zat al spoedig ieder kind met een heerlijk stuk taart op zijn bordje. Na een daverend „Lang zal ze leven” ingezet door de accordeonist Groenweg begon de smulpartij. De kinderen van het Margriet fonds waren voor een groot deel af komstig uit Den Haag en Rotter dam, Margriet zelf had nog vriendinnetjes meegebracht, met haar parmantig hun namen schreven in het gastenboek. Zij wa ren aan de deur ontvangen door de BISKRA, 19 Jan. Franse troepen zijn Woensdag in het Auresgebergte slaags geraakt met groepen Algerijnse opstandelingen. In dit eerste gevecht in een nieuwe campagne van het Fran se leger om het bergland van opstan delingen te zuiveren zijn aan beide zij den zes man gesneuveld. Aan Franse zijde sneuvelden twee officieren, ter wijl de Fransen gisteren op een ver- kenningspatrouille reeds zeven para chutisten hadden verloren. Woensdagmorgen trok ongeveer 5.000 man Franse troepen het gebergte in om een aanval te doen op een groep van ongeveer 600 rebellen ten Zuiden van Toefane. De Fransen zijn er zeer cp gebrand de hand te leggen op Ben Boelaid Moestafa, die de leider zou zijn van opstandelingen die tot dusverre aan de Fransen zijn ontsnapt. Over het al gemeen wordt aangenomen dat Moes tafa zich met 200 volgelingen in het Zuidelijke deel van het gebergte be vindt. Hij wordt ervan verdacht in direct contact te hebben gestaan met de Arabische nationalistische leiders in Cairo. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J Hiiijssen Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, VHssingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zeer critiek is de toestand in de val lei van de Garonne waar de vloed een hoogte bereikte van meer dan tien me ter. Vliegtuigen van de Britse lucht macht in Duitsland zijn Woensdag de Duitse politie bijgesprongen in de hulpverlening in het Rjjndal dat wordt geteisterd door de ernstigste overstro ming van de laatste 50 jaar. In dit ge bied zjjn verscheidene dorpen door het water van de buitenwereld afgesloten en duizenden personen zijn reeds ge ëvacueerd. Eén van de slachtoffers van de overstromingen was de Japanse ambassadeur, Shoenitsji Kase, die uit zijn woning in Oberwinter is verhuisd naar een club. Het water in de Donau en andere rivieren in Zuid-Duitsland daalde Woensdag snel. ZWARE VORST. In verscheidene delen van Oosten rijk vroor het Woensdag 20 gr. Cel sius en in de bergen viel opnieuw sneeuw. Ook uit Stockholm wordt zware vorst gemeld. In Zweden wer den temperaturen genoteerd van 35 graden Celsius onder nul. Denemarken meldde vandaag temperaturen van 9 graden Celsius onder nul, waardoor het daar kouder was dan in het Zuiden van Groenland. MIDDELBURG, 19 Jan. Acht meisjes, allen leerlingen van de kleu terschool aan de Vlasmarkt moesten vanmiddag naar het Gasthuis worden gebracht met brandwonden, die zij hadden opgelopen, toen haar linnen jurkjes omstreeks half vier in brand vlogen bij de ingang van de Bogard- zaal. Zij vormden daar met 15 andere kin deren van de school een ere-haag voor een zojuist in het huwelijk getreden onderwijzeres, die met haar man in de Bogardzaal zou recipiëren. Vier meis jes mochten, nadat zij in het Gasthuis waren behandeld weer naar huis, maar de vier anderen moesten blijven. Juist toen het bruidspaar, de heer M. v. Y. en mevr. M. v. Y.-J. bij de Bo gardzaal arriveerden vatten de kleren van een der meisjes vlam. De kinde ren waren verkleed als sneeuwpoppen en droegen linnen jurkjes of pakjes, waarop watten waren aangebracht. Er ontstond grote verwarring onder de kinderen en door het gedrang deelde het vuur zich mede aan de jurkjes van zeven andere meisjes. De onderwijze ressen, die bij de kinderen waren, ont deden zich onmiddellijk van haar man tels en zij smaakten de voldoening het vuur te doven door de mantels rond de kinderen heen te slaan. De kleuters hadden echter reeds brandwonden op gelopen. Het voorlopige onderzoek dat door de politie werd ingesteld heeft het vermoeden doen rijzen dat een tienja rige jongen die zich in de buurt op hield uit baldadigheid met brandende lucifers heeft gegooid.De jongen heeft al eens eerder moeilijkheden veroor zaakt. SAN JOSE, 19 Jan. In de Costa- ricaanse hoofdstad heeft men de in druk, dat het gewapende conflict zijn einde nadert en dat het optreden van de regeringstroepen in het gebied van La Cruz slechts een laatste zuiverings- operatie is. Een van de leiders der op standelingen is gearresteerd. President Somoza van Nicaragua heeft op een persconferentie meege deeld, dat hij de commissie van onder zoek der organisatie van Amerikaanse staten heeft aangetoond, dat zijn land niets met de gebeurtenissen in Costa Rica te maken had. Voorts zei hij, dat Nicaragua een ontspanning met Costa Rica niet zal belemmeren, mits presi dent Figueres met zijn manoeuvres te gen Nicaragua zou ophouden. In Nicaragua zijn 25 Mustangvlieg- tuigen aangekomen, die de regering Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. rr Telef 326; Middelburg: Korte KSr. 3S.' TeL 2009 Tel. redactie 2347, Ter 2 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Hoogwater Vrijdag 21 Januari: Vlissingen: 0.12 u. 1.53 m., 12.33 u. 1.64 m. Terneuzen: 0.40 u. 1.70 m., 12.58 u. LBO m. Wemeldinge: 1.43 u. 1.41 m„ 14'05 u. 1.43 m. Zierikzee: 1.25 u.1.21 m., 13.49 u. 1.22 m. TAIPEH, 19 Januari. Ongeveer 200 communistische vliegtuigen hebben het eiland Tatsjen, 300 km ten Noorden van Formosa, vandaag zwaar ge bombardeerd. Deze luchtaanval was de zwaarste, die ooit op de door de Chinese nationalisten bezette eilanden is ondernomen. Inmiddels schijnt de strijd op het eiland Jikiangsjan nog voort te duren, hoewel de weerstand van de nationalisten minder wordt. Zoals bekend be gonnen de communisten gisteren met een grootscheepse invasie een poging om het eiland in hun macht te krijgen. Militaire waarnemers zijn van oordeel, dat thans een invasie van de Tat- sjen-groep door de communisten aanstaande is. De nationalisten hebben vandaag een begin gemaakt met wat „vergel- dingsaanvallen” worden genoemd. Vliegtuigen hebben in de loop van de dag het communistische eiland Toe men beschoten en gebombardeerd. Vanaf dit eiland werd de aanval op Jikiansjan ondernomen. Bovendien werden aanvallen uitge voerd op de kust van het vasteland en werden communistische schepen be stookt. De nationalistische artillerie op Quemoy is eveneens in actie gekomen en is een beschieting begonnen van het eiland Tsjioeojoe, nabij de haven van Amoy. GELSENKIRCHEN, 19 Januari. Het Westduitse vakverbond van mijn werkers heeft bepaald dat zijn leden Zaterdag a.s. 24 uur in staking zullen gaan als protest tegen een verklaring van een Westduitse industrieel, die zij „beledigend” achten. De betrokken industrieel, dr Her mann Reusch, president-directeur van de steenkolen- en staalmaatschappij „Gute Hoffnungshütte” had op een vergadering van aandeelhouders ge zegd, dat de arbeiders in de Westduit se steenkool- en staalbedrijven het recht tot vertegenwoordiging in de directie hadden verkregen door „chan tage hunner vakbonden”. Voor heden is een buitengewone bij eenkomst van het Westduitse kabinet uitgeschreven waarop de „mogelijke politieke en economische gevolgen” van de aangekondigde staking zullen worden besproken. ’s-GRAVENHAGE, 19 Jan. Ten gevolge van de hogere voederprijzen in November en December is blijkens de jongste berekening van het Landbouw Economisch Instituut als onderdeel van de tweemaandelijkse herziening van de richtprijs vooi baconvarkens de kost prijs van slachtvarkens ganzienlijl: ge stegen. Op grond hiervan is sedert 17 Ja nuari de richtprijs voor baconvarkens van de 2e kwaliteitsklasse verhoogd van f 2.42 tot f 2.56 per kg koud ge slacht gewicht, aldus deelt het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees zich beraden over de over nameprijs voor baconvarkens. Gezien het feit, dat de afspraken met de En gelse regering geen hogere baconleve- ranties mogelijk maken, is besloten de overnameprijs voor baconvarkens op f 2.32 per kg voor de 2e kwaliteits klasse te handhaven. Hoewel sinds enige tijd alle uitvoer van slachtvarkens en varkensvlees on belemmerd wordt toegestaan, laat het prijsniveau op de andere afzetmarkten een verhoging van ons prijspeil even min toe. Bovendien zou dit het gevaar inhouden, dat andere zeer belangrijke afzetgebieden, die intussen zijn ver worven en die met het oog op de te verwachten hoge productie dringend nodig zijn, verloren zouden gaan. Het wegvallen van andere exportmogelijk heden zou dan weer een te groot aan bod van baconvarkens met een daling van de markt veroorzaken. Het verschil tussen de richtprijs van f 2.56 en de overnameprijs van f 2.32 zal worden gestort in het Vleesfonds. WASHINGTON, 19 Januari. President Eisenhower heeft van daag gezegd, dat de missie van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, naar Peking niet als een mislukk ng mag worden beschouwd. Hij voegde eraan toe, dat dit geldt zolang de derhandelingen, die er uit zijn voortgekomen nog voortduren. Eisenhower zei, dat het van de gemaakte of niet gemaakte vorderingen zal afhangen hoelang de Ver. Staten nog in afwachting zouden blijven van de resultaten van de missie. De president besloot zijn verklaring met te zeggen, dat het belangrijk was geduld te oefenen. Vernomen wordt, dat Hammarskjoeld aan minister Dulles heeft mee gedeeld, dat vrijlating der elf Amerikaanse vliegers mogelijk zal zijn, indien de betrokken partijen met beheersing te werk gaan. De secretaris-generaal der V.N. was vandaag op bezoek bij minister Dulles om hem mededelingen te doen over zijn reis naar communistisch China en zijn poging om vrijlating te verkrijgen van de elf Amerikaanse vliegers, die in de Koreaanse oorlog met hun toe stel omlaag werden geschoten en later door de communistisch-Chinese autori teiten wegens „spionnage” tot langdu rige gevangenisstraffen zijn veroor deeld. Bij het onderhoud was ook de leider der Amerikaanse delegatie bij de V.N., Cabot Lodge, aanwezig. De bespreking tussen Hammars kjoeld en Dulles wordt te Washington i' V

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1