in Arbeidstijden der landarbeiders thans wettelijk geregeld CHINESE COMMUNISTEN VEROVEREN EILAND Overstromingen bedreigen grote gebieden in geheel Europa I (Amerika zal zich er niet mee bemoeien, zegt Foster Dulles Ongunstige liftplaatsen worden onder de loupe genomen van prof. Schweitzer om Besprekingen over de melkprijs Babyvoeding duurder •3 H Loopt geschil Costa Rica op z’n eind? Brits schip aan de grond Leven en werk Invasie op de Tatsjen-eilandengroep en te voort- van Wet wordt pas van kracht als Landbouw- Bosschap geen regeling kunnen treffen ■h Waren garnizoenscommandanten varend bij het uitzoeken geschiktste plaatsen IS1 (pagina 3) T Eerste Kamer aanvaardt wijziging Arbeidswet 1919 r 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Chr. Bond van Overheids personeel dringt aan op hogere salarissen Schotse dorpen geïsoleerd DE BILT ZEGT: Om het vriespunt Militaire overheid beledigd - Smeltende sneeuw veroorzaakt overlast Stichting en dat hij WOENSDAG 19 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Marine, voor men. Bovendien is bet onjuist om de rust- en arbeidsuren te regelen in de C.A.O. Deze zaken mogen geen objec ten van onderhandelingen worden. Wel was hij van mening, dat nu deze wet er eenmaal is aan het Landbouw- en Bosschap ruimschoots de tijd gegeven ia 0 ZEEUWSCH DAGBLAD verwacht, dat het water in de Rijn in de komende nacht of Woensdag ochtend vroeg zijn hoogste punt zal bereiken. Eenheden van de Amerikaanse genie-troepen in Duitsland hebben Dinsdag meer dan 18.000 zandzak ken overgebracht naar een aantal bedreigde punten tussen Ludwigs hafen en Germersheim. Het water in het meer van Neuchatel in Zwit serland is in de afgelopen zeven da gen bijna twee meter gestegen en stond Dinsdag bijna 40 cm boven het gevaarlijke punt. Rondom het meer staan huizen en wegen onder water. In Italië bouwden vrijwilligers en leden van de brandweer vandaag muren van zandzakken op bedreig de punten langs de Westkust tus sen La Spezia en Livorno. Huizen hoge golven, opgezweept door een zware storm, sloegen over de dijken en zetten huizen en straten in Mari na di Massa en Marina di Pisa on der water. Nabij Lyon trad de Rhone Dins dag buiten haar oevers en over stroomde een buitenwijk van deze stad, waardoor 186 mensen hun hui zen moesten ontruimen. Het water in de meeste rivieren in Frankrijk is nog steeds stijgende en men ver wacht de hoogste waterstanden aan staande Zondag. Amsterdam: zoals het zich uit strekt onder degene, die de moed heeft de lange klimtocht in de Oudekerkstoren te on dernemen. Een klimtocht, die dubbel dwars betaald wordt door het de oude hoofdstad door de goed laat UTRECHT, 18 Jan. De Bonds raad van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft op een vergadering te Utrecht vandaag de salarispositie van het overheidsper soneel besproken. Na een inleiding door de bondsvoor zitter, de heer P. Kapinga, hield de vergadering zich uitvoerig bezig met de huidige financiële positie van het overheidspersoneel. De vergadering gaf als haar mening te kennen, dat de regering ten spoe digste een verbetering in de salari ëring voor het gehele overheidsperso neel dient aan te brengen. Uit Zweden wordt opnieuw zware sneeuwval gemeld. In de Zuidelijke provincie Scania werden de scholen gesloten. Ijsbrekers proberen op het ogenblik 30 schepen vrij te krij gen, die op het Vaenernmeer, nabij Gothenburg, zijn ingevroren. Ook uit Oostenrijk wordt verse sneeuwval gemeld. In Tyrol waren sleden de enige vervoermiddelen, die op de meeste wegen werden ge zien. ’s-GRAVENHAGE, 18 Jan. Ten departemente van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft vandaag een bespreking over de verhoogde melkprijs plaats gehad tussen minister Mansholt en staatssecretaris van Rhijn enerzijds en het bestuur van de Stich ting van de Arbeid anderzijds. Naar wij vernemen zijn uit de dis cussie enige punten naar voren geko men, welke het wenselijk maakten, zo mogelijk nog deze week een verde re bespreking te houden op breder vlak en een grotere vertegenwoordi ging uit de ministerraad. vorige jaar van bezetter verwisseld dacht van de wereld te trekken. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J Hunssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AMSTERDAM, 18 Jan. De prij zen van de verschillende babyvoe- dingsartikelen die door enkele grote zuivelfabrieken aan de markt worden gebracht zijn met ingang van Maandag met 2 tot 3 cent per verpakking ver hoogd, zo verneemt „Het Vrije Volk”. Voor de tot baby voedsel verwerkte melk wordt nl. dezelfde consumenten subsidie gegeven als voor de gewone dagelijkse drinkmelk. Dit geldt ook voor de gesteriliseerde chocolademelk in flesjes. Voor deze prijsstijgingen gelden dus dezelfde redenen, die ook voor de drinkmelk tot een prijsverho ging hebben geleid. Niet in prijs verhoogd is koffie melk, omdat voor dit product geen subsidie wordt gegeven. Deze inge dikte melk valt onder de industrieel verwerkte melk waarvoor de prijs vorming geheel vrij is en waarvoor de overheid geen subsidie geeft. De prijswijzigingen voor dit product, evenals die voor andere producten als bijvoorbeeld condens, kaas, melkpoe der etc. zijn afhankelijk van de prijs die de melk voor industriële verwer king opbrengt. 10e JAARGANG, No. 2992 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord tucht. Over de twee gestrafte militairen, die van Amsterdam naar Den Haag liften, zegt de minister, dat hij zich moet onthouden van de beoordeling van de redenen welke tot de strafop legging hebben geleid. Voor de straf oplegging bestaat beroep op de rech terlijke macht. Tot het opheffen van deze disciplinaire straffen heeft hij geen bevoegdheid. moet worden om een verordening op te stellen. De heer Kramer (Arb.) was het niet met prof. Molenaar eens dat door dit ontwerp de klok wordt teruggedraaid. Daarvoor zijn de verschillende sociale verbeteringen van te groot belang. Om een voorbeeld te noemen: de vacantie- regeling geldt op dit moment nog lang niet voor alle landarbeiders. In de wet is dit wel het geval. Het wetsontwerp legaliseert overigens voor een groot deel de thans bestaande toestand. Maar elke verbetering is uiteraard een winstpunt voor de landarbeiders. VEILIGHEIDSMAATREGEL. Staatssecretaris van Rhijn had het met de verdediging niet moeilijk. Voorop stelde hij dat een regeling van de arbeids- en rusttijden in de C.A.O. geen aanbeveling verdient. Daarna stond voor hem vast dat de verorde ning van het Landbouwschap te ver kiezen is boven de invoering van deze wet. Maar de wet is nodig, omdat de Stichting voor de Landbouw in 1950 te kennen heeft gegeven dat het haar onmogelijk was om tot overeenstem ming te komen. En dat, terwijl zij op dit probleem vijf jaar heeft gestu deerd. Trouwens in 1954 is nog geble ken dat het college van Rijksbemidde- laars vaak bij loonregelingen moest optreden en wel viermaal in de land bouw en driemaal in de tuinbouw. Dit wetsontwerp, aldus dr. van Rhijn, is geen stok achter de deur, maar een veiligheidsmaatregel. Het zou onnodig uitstel zijn om met dit ontwerp te ko men als ook het overleg in het Land bouwschap is mislukt, het Landbouw schap, dat per slot van rekening de voortzetting van de Stichting voor de Landbouw is. De beperkende bepaling t.a.v. de kinderarbeid is noodzakelijk, gezien het gevaar voor lange arbeid en de lichamelijke oefening van het kind. Voorkomen moet worden dat deze kinderen te vermoeid op school komen. En uit paedagogische overwe gingen vond hij het onjuist om de kin deren te vroeg te wennen aan het ont vangen van geld. (Van onze parlementaire redacteur) 5s-GRAVENHAGE, 18 Jan. Na vijf mislukte pogingen en na 45 jaar wachten kunnen de rust- en arbeidstijden voor de landarbeiders wettelijk worden geregeld. De Eerste Kamer heeft vandaag nl. „de wijziging der Ar beidswet 1919” z.h.s. aanvaard. Tegen was de heer Mertens (K.V.P.) en de drie aanwezige leden der V.V.D.-fractie, de heren Molenaar, Louwes en de Vos van Steenwijk. Hun tegenstemmen betekent niet dat zij bezwaren hebben tegen deze belangrijke sociale regelingen, maar zij vonden het onjuist, dat een wetsontwerp wordt gebruikt als stok achter de deur. De wet zal pas van kracht worden als het Landbouw- en het Bosschap niet in staat blijken te zijn om een behoorlijke regeling op dit terrein voor de landarbeiders te treffen. Volgens prof. Molenaar (V.V.D.) wordt de klok door dit wetsontwerp teruggedraaid. De regering moge dan wel zeggen dat een verordening van het Landbouwschap haar aangenamer is dan deze wet, maar in wezen tast zij de autonomie van de vrije bedrijfs organen aan. Het Landbouwschap kan niet meer in vrij overleg deze regelin gen vaststellen, want als de verorde ning in strijd zal zijn met de wet, dan zal het resultaat van het langdurig overleg in het Landbouwschap zonder meer worden vernietigd. Waarom dit ontwerp? zo vroeg prof. Molenaar. Zijn de misstanden in de landbouw zo erg, dat de regering niet kan wach ten op de daden van het Landbouw schap? Daar geloofde hij niets van. STEUN. Het wetsontwerp werd krachtig ge steund door de heren Schipper (A.R.), Kramer (Arb.) en Van Lieshout (K.V. P.). Dit wetsontwerp als stok achter de deur vond dé heer Schipper aanvaard baar. In de eerste plaats is gebleken dat de Stichting van de Landbouw niet tot overeenstemming heeft kunnen ko- Duizenden mannen, vrouwen en kinderen in geïsoleerde delen van Schotland zochten vandaag de lucht af, in de hoop vliegtuigen te ont- deken, die hun voedselvoorraden zouden komen aanvullen. De lucht macht en de marine werken op het ogenblik samen in een grootscheep se hulpactie aan de bevolking van geïsoleerde gebieden in Noord- Schotland, de gehele dag door vlo gen helicopters met voedsel en me dicamenten over dit dunbevolkte gebied. Ook het 13.000 ton metende vliegdekschip „Glory” is naar Schotland onderweg, om deel te nemen aan de hulpverlening. Van verscheidene dorpen en gehuchten is al sinds bijna een week niets meer vernomen. Men vreest in het bijzonder voor het leven van fami lies, die alleen op een afgelegen boerderij wonen. TAIPEH, 18 Januari. Communistische strijdkrachten hebben van morgen een landing uitgevoerd op het nationalistisch-Chinese eiland Jikjangsjan, nabij Tatsjen, ten Noorden van Formosa. De operatie werd uitgevoerd door de communistische marine-, luchtmacht- en infanterie- eenheden. Volgens de laatste berichten zouden de communisten het kleine eiland hebben bezet. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington commentaar WASHINGTON, 18 Januari. Be richten uit Costa Rica en Nicaragua, die te Washington zijn ontvangen, rechtvaardigen het vermoeden, dat het geschil tussen deze landen op zijn einde loopt. Bovendien is bekend gemaakt, dat de leider van de opstandelingen, die Costa Rica vorige week binnenvielen, Teodoro Picado, Zaterdag is gesneu veld. In de afgelopen 30 uur is uit Costa Rica geen enkele bijzondere mili taire bedrijvigheid gemeld. Deze rust, zowel op het militaire als poli tiek plan wordt algemeen toege schreven aan de tegenwoordigheid van de commissie van onderzoek van de organisatie van Amerikaanse staten in Nicaragua en aan het feit, dat de commissie vertegenwoordi gers naar het grensgebied heeft ge zonden om te verhinderen, dat de opstandelingen in Costa Rica ver sterkingen en voorraden van deze kant ontvangen. De voorzitter van de commissie van onderzoek heeft enkele uren gespro ken met de president van Nicaragua. Na het onderhoud werd verklaard, dat de president onbeperkte medewerking had aangeboden. LONDEN, 18 Jan. - De Brit se marine en luchtmacht hebben vandaag de handen ineen gesla gen, om een aantal dorpen en ge huchten in Noord-Schotland, die door de zwaarste sneeuwval in dit gebied sinds mensenheugenis al bijna een week van de buiten wereld zijn afgesneden van voed sel te voorzien. Intussen heeft in West-Duits- land het water van de Rijn het parlementsgebouw en het gebouw van de Amerikaanse Hoge Com missie in Bonn overstroomd. Langs de kust van West-Italië heeft de zee verscheidene gebieden in een moeras veranderd en in Frankrijk heeft het water van de buiten haar oevers getreden rivie ren opnieuw honderden personen uit hun huizen verdreven. Het water in de Rijn in Duitsland steeg vandaag gedurende de gehele dag en bereikte kort na de middag een hoogte, die slechts een meter verschilt van het ramppeil. Men Aan de landing ging een zware luchtaanval vooraf, waaraan zestig communistische toestellen deelnamen. Jikjangsjan ligt ongeveer 20 km ten Noordwesten van Tatsjen, dat 35 km uit de kust van het Chinese vasteland ligt op ongeveer 300 km ten Noord westen van Formosa. In de loop van de avond kwam van Formosa het bericht, dat het eiland was gevallen. De nationalistische mili taire commandanten kwamen in Taipeh in spoedzitting bijeen om te spreken over de te nemen tegenmaat regelen. COMMUNIQUE. In een communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, werd gezegd: „Sinds 7 uur op 18 Januari hebben meer dan 100 communistische vlieg tuigen van bases in Sjanghai en Ning- De minister zegt verder, dat hij be reid is de inmiddels aangewezen Uit plaatsen nader te bezien, indien blijkt dat daarin wijziging ten gunste kun nen worden gebracht. Over de ongunstige ligging van de Uitplaatsen zegt de minister, dat het niet uitgesloten is, dat in sommige ge vallen de garnizoenscommandant bij de voortvarendheid, waarmee zij hun opdracht hebben uitgevoerd de gun stigste plaatsen over het hoofd heb ben gezien. Met het oog hierop zal de Nederlandse territoriale bevelhebber reeds op 20 Januari a.s. aan de hand van in de eerste week opgedane erva ringen bespreken welke wijzigin gen in de aanvankelijke regeling van de opneemplaatsen worden gebracht. Daarbij worden suggesties van de DE BILT, 18 Jan. Wisselende be wolking met enkele buien, maar aan vankelijk flinke opklaringen. Over wegend matige wind, krimpend naar duidelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.40 u., onder 17.03 u. Maan op 6.09 u., onder 13.33 u. Hoogwater Donderdag 20 Januari: Vlissingen: 11.37 u. 1.49 m„ u. m Terneuzen:12.02 u. 1.66 m., u. m Wemeidmge: 0.40 u. 1.32 m„ 13.03 u. ƒ.29 m. Zienkzee: 0.24 u. 1.12 m., 12.47 u. 1.10 m. Haken, voor de militaire overheid kwetsend -- over deze belediging is reeds ingediend. oorspronkelijke initiatiefnemers, die tot nu toe bij alle uitgeoefende critiek zijn uitgebleven, gaarne tegemoet gezien. Er is echter niet aan te komen, zo zegt de minister, dat door de lig ging van de legerplaatsen de Verschil lende opneemplaatsen ongunstiger zullen blijven. Verder zal nog worden bekeken op welke wijze kan worden voorzien in de moeilijkheden van de liftende mili tairen, die, terwijl zij onderweg zijn, °P een opneemplaats aankomen op ’n tijdstip, dat buiten de aangegeven uren valt. Minister Staf ontkent, dat er in strijd is gehandeld met zijn toezeg ging in de Tweede Kamer, dat het ingrijpen in de sfeer van de per soonlijke vrijheid van de soldaat buiten zijn bevoegdheid ligt en dat hij alleen wilde ingrijpen in één aspect van de liftgewoonte nl. het vragen met woord en gebaar. Maar wel had hij in de Tweede Ka- mre er bij opgemerkt, dat hij het vraagstuk alleen daar wil benaderen waar voor hem een zeer duidelijke maar delicate verantwoordelijkheid ligt: nl. het handhaven van de krijgs- TERSCHELLING, 18 Jan. Heden avond is het Britse schip „Theta Star” (3587 br. reg. ton) op de Terschellin- ger gronden vastgelopen. De stranding vond plaats tijdens een zware sneeuw bui, waardoor de kapitein vermoede lijk is misleid. Het vaartuig zit vast in de nabijheid van het wrak van een in 1949 ge strand Pools schip en zal moeilijk te bergen zijn. Onmiddellijk voeren de sleepboten „Holland” en „Stortemelk” uit voor het verlenen van assistentie. De reddingboot „Brandaris” spoedde zich eveneens naar het gestrande vaar tuig en nam om negen uur de gehele bemanning van 36 koppen aan boord. De redding was tengevolge van het ruwe weer allesbehalve gemakkelijk. DEN HAAG, 18 Januari. De minister van Oorlog en LI ir C. Staf, heeft met verontwaardiging in de krant gelezen, dat de militaire overheid voor het bewaren van het liftverbod alleen mili taire overwegingen gelden en dat daarbij geen „enkel menselijk stand punt” is ingenomen. De minister acht dit bericht dan ook, zo zegt hij in de beantwoording van de vragen hem gesteld door de heren Ver meer en Haken, voor de militaire overheid kwetsend en beledigend Een klacht - J Uitgave: „Keeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ro Telef 326; Middelburg: Korte Tel. .tolnlslKÜ. 2009 Tel. redactie 2347, ler- 2 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes fraaie uitzicht, dat schoonheid van de nog versterkt sneeuw eens zo uitkomen. po aanhoudende bombardementen uit gevoerd op Jikjangsjan. Zij wierpen meer dan 300 bommen af. Terwijl de communisten op Jik jangsjan landden, schoot de nationa listische luchtafweer op Tatsjen twee communistische vliegtuigen neer. De vliegtuigen kwamen in zee te recht. Het garnizoen van Jikjangsjan be schadigde twee kanonneerboten. Eén van deze twee werd in de richting van Haimen, ten Noord-Oosten van Tat sjen, weggesleept. De andere vatte vlam en zonk. Ook werden zes gemo toriseerde jonken tot zinken gebracht. De leden van de bemanningen van deze schepen zag men in zee springen, om zich het leven te redden. De gehele Oostchinese vloot van de communisten, bestaande uit twee juist aangekomen Russische torpedoboot- jagers, vier kanonneerboten, vijf pa trouillevaartuigen, 20 kleine kanon neerboten en landingsvaartuigen en meer dan 100 gemotoriseerde jonken, nam aan de invasie deel. Volgeladen met troepen, voerden de ze schepen een amphibielanding uit op Jiksjangsjan. Hoewel het aantal guerillas, waaruit het garnizoen be stond, klein was, verdedigden zij het eiland moedig en brachten zij de com munisten zware verliezen toe”. FOSTER DULLER. Tijdens zijn persconferentie in Washington is aan Foster Dulles de vraag gesteld of een staken van het vuren tussen de nationalisten en de communisten wenselijk geacht w’erd. Hij antwoordde, dat dit een mogelijk heid vormde met vele voor- en nade len. In het algemeen, aldus de minis ter, staan de Ver. Staten sympathiek tegenover pogingen om vraagstukken op vreedzame wijze op te lossen en niet met behulp van strijd. Wat dit betrof achtten de Ver. Staten zich te vens gebonden door het Handvest der V.N., dat voorziet in vreedzame rege lingen. Op een desbetreffende vraag ant woordde minister Dulles, dat Ameri ka zich niet zou verzetten tegen mo gelijke pogingen der Ver. Naties om tot een staken van het vuren tussen de partijen te komen. Hij wist echter van geen stappen in deze richting. Ook zou Amerika er niet ’t initiatief toe nemen, althans niet zonder over eenstemming met zijn verbondenen in die regionen. Zowel in Washington als in Londen is vandaag verklaard, dat de Tatsjen eilanden van geen essentieel belang moet worden geacht voor de verdedi ging van Formosa en de Pescadoren. geleverd op deze invasie. Hij zei, dat het aangevallen eiland van geen bijzondere betekenis is. Het is één van de eilanden, die in Mei van het 1 waren zonder de bijzondere aan-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1