s ïïlxüiqhLek uwbdt moï^e/v 12 jacth. SNEEUWSTORMEN WOEDEN OVER GEHEEL EUROPA Geen uniforme pensioengerechtigde leeftijd in de Europese landen ■s 1 IBi li|gl r Nationaal comité begint werkzaamheden Conferentie over wapenpool voor West-Europa begonnen Franse plannen ontmoeten veel tegenstand ■H Geen Rusland biedt aan belastingverlaging in Amerika atoomhulp Engeland wijst Sowjet-aanbod af V ietminh-terreur Noord-Vietnam Rebellen veroverden Costaricaanse stad I» 1 HST; W ijt'-', k zonnebad neemt Terwijl men aan de Riviera een laauvv Leeuwerik en lepelaars op Texel. in Sterk gezwollen rivieren veroorzaken overal ernstige overstromingen zijn Richtlijnen voor waardige viering van de Bevrijdingsdag aangekondigd ERS (pagina 3) g 26 Parijs loopt groot Internationale Arbeidsorganisatie rapporteert: 9 s I Tien jaat herwonnen vrijheid PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Onbestendig Alleen voor communistische landen Pensioengerechtigde leeftijd. Duizenden katholieken het slachtoffer Enkele cijfers Nicaragua wil ook jachtvlieg tuigen kopen Wbrcfc Nederland het zwarte schaap? gevaar 30 pCt der werklozen in Nederland is ouder dan 50 jaar ■Mg ■Si ■MM an agina 4 Stichting 10e JAARGANG, No. 2991 UUR. Foto Meyboom de ZEEUWSCH DAGBLAD DINSDAG 18 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 35 De- aenten doden jonge mensen, die terecht of ten on rechte daaraan verre de voorkeur geven boven handenarbeid. 55. RO: 7.00 0 Gram <O: 8.00 uw. 9.3! O Gram U.: „Di gevalle: en. 11.3) Pianore ed. 12.33 a’s. 13.00 i Muset- io Phil- 90 Sopr. .6.00 Gr. erenwe- iz. 18.00 R.V.U.: door dr omeinse inderen, rmonie- Toneel- Joura twoord- loof dat >rk cal- (Om 13.00 Iradio- 16.02 i. 17.10 Boek- nor de rzang- yrouW ieuws- >-23.00 DE BILT, 17 Jan. Wisselende be wolking met enkele sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige Noordwestelijke wind. In de middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Hoogwater Woensdag 19 Januari: Vlissingen: 10.29 u. 1.35 m„ 23.14 u. 1.39 m. Terneuzen: 10.56 u. 1.53 m., 23.40 u. 1.57 m. Wemeldinge: 11.52 u. 1.17 m., u. m. Zierikzee: 11.35 u. 0.98 m., u. m. Op het strand van La Rochelle, in Frankrijk, is het stoffelijk overschot aangespoeld van de negentienjarige Rulof Scheffer, een der opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Ariël”, die in December j.l. ter hoog te van de Franse kust is vergaan. als nleuw, voetstraai P. huur of gebouwen West, De zitting van heden, die onder voor zitterschap stond van de Luxemburgse gedelegeerde, heeft slechts twee uur geduurd. Er werd voornamelijk over procedurekwesties gesproken. Slechts één verklaring werd voorgelezen en wel door de leider der Franse delega tie, Parodi, die er de nadruk op legde, dat het wapenplan van de Franse re gering in wijder dan alleen in militair verband wordt beschouwd. een nieuw bevrijdingslied te publice ren. Het gehele bakkersbedrijf (ca. 16.000 bakkers) zullen, gedachtig de aan de bevrijding voorafgaande drop pings, gedurende twee dagen Zweeds wittebrood (met een toeslag voor de Stichting 40—45) verkopen. Aanbevolen wordt als reëel element der viering en tegelijk ter ontlasting van de huisvrouw op de feestdag een bijzondere, eenvoudige bevrijdings- maaltijd te houden, de Gezinsraad be reidt een brochure hierover voor. Het comité, dat beschikt over een bureau onder directie van de heer B. L. W. Foppen, gevestigd Gallerij 21, AmsterdamCentrum, telefoon 65690, houdt zich aanbevolen voor ideeën en wenken van wie ook, die kunnen bij dragen het gewenste doel te bereiken. ding van de Garonne over de dijken joeg. Berlijn meldde vanmorgen een zwa re sneeuwstorm met windsnelheden van 110 tot 133 km per uur. IN ONS LAND. Ook in ons land laat het onbesten dige weer zijn invloed gelden. De sneeuwstorm van de afgelopen nacht had tot gevolg, dat tal van treinen ern stige vertraging opliepen. Pas in de loop van de dag werd het treinverkeer weer normaal. Men kampte met be vroren wissels en moeilijk te bedienen seinen. In Schiedam rukte de storm een ge deelte van een dak af. Het gezin, be staande uit man, vrouw en vijf kinde ren moest op- het politiebureau onder dak worden gebracht. In Groningen viel enkele malen de electriciteitsvoorziening uit. Door de hoge waterstanden in de Rijn en de zijrivieren wordt ook in ons land in de rivieren flink hoog water verwacht. Vermoedelijk zal het hoog ste peil, 16.30 m. bij Lobith, niet wor den overschreden, zo meldde de Rijks waterstaat vanavond. Het passagiersschip „Rijndam”, dat van Rotterdam op weg is naar New York, heeft na het aanlopen van Southampton door het zware weer technische moeilijkheden on dervonden. In verband daarmee is het schip naar de Engelse haven te ruggekeerd, waar het in dok zal gaan voor onderzoek. Men hoopt, dat het oponthoud er bevinden zich 900 passagiers aan boord van kor te duur zal zijn. MOSKOU, 17 Januari. De Sow- jet-Unie heeft vandaag bekend ge maakt, dat aan vijf communistische landen atoomhulp voor vreedzaam ge bruik zal worden geleverd. De landen, die „wetenschappelijke, technische en industriële hulp” krijgen bij de ont wikkeling van het onderzoek naar vreedzaam gebruik van atoomenergie zijn China, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Oost-Duitsland. De hulp zal bestaan uit steun bij het maken van plannen voor experi mentele atoomzuilen voor electrische centrales van 5000 kilowatt hetzelf de vermogen als van de Russische atoomcentrale en levering van uit rusting daarvoor. In ruil voor deze hulp zullen de landen grondstoffen aan de Sowjet-Unie leveren. In de be kendmaking hierover wordt gezegd, dat het aantal landen, dat van de hulp kan profiteren, kan worden uitge breid. In Westelijke kringen schrijft men deze handelwijze van de Sowjets toe aan zakelijke motieven. Ongetwijfeld krijgt de Sowjet-Unie uit de genoemde landen reeds grondstoffen. In ruil voor hulp bij het onderzoek wil men zich in Moskou echter verzekeren van gro tere voorraden. Volgens het rapport kan de vol gende opsomming gegeven worden van de pensioengerechtigde leeftij den in de algemene pensioenvoor- schriften. In twee landen (Ierland en Noorwegen) wordt de pensioen gerechtigde leeftijd voor alle perso nen op 70 jaar vastgesteld, in twee andere (Ijsland en Zweden) be draagt de leeftijd voor alle perso nen 67 jaar. Zeven landen (Finland, West-Duitslan,d, Luxemburg (voor loontrekkenden), Nederland, Polen, Portugal en Zwitserland) hebben voor mannen en vrouwen een uni forme pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar vastgesteld. In vijf lan den geldt een uiteenlopende leeftijd voor mannen en vrouwen van 65 jaar voor de mannen en 60 voor de vrouwen (Oostenrijk, België, Dene marken, Griekenland en het Ver enigd Koninkrijk). In vijf landen geldt een uniforme leeftijd van 60 jaar (Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Luxemburg, voor hen, die salaris sen ontvangen, het Saargebied en Turkije). In vijf andere landen (Al banië, Burgarije, Hongarije, Italië en de Sowjet-Unie) is de pensioen gerechtigde leeftijd voor mannen 60 jaar en voor vrouwen 55 jaar. Joe- go-Slavië stelt de leeftijd tenslotte op 55 jaar voor mannen en 50 jaar voor vrouwen. LONDEN, 17 Januari. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft vanavond in een toespraak voor de radio verklaard, dat Enge land, na het in werking treden van de Parijse Verdragen, zal streven naar een nuttige bijeenkomst met Rusland. Eden vervolgde: „De Duitse kwestie ligt Europa na aan het hart. We zijn altijd van mening geweest, dat Duitsland herenigd moet worden. Maar Duitsland kan alleen herenigd worden door eenheid van de Wes telijke wereld, omdat alleen nuttige besprekingen met Rusland kunnen worden gevoerd als eenheid van de Westelijke wereld verzekerd is”. Diplomaten in Londen beschouwen deze verklaring als een krachtige af wijzing van de recente Russische voor stellen Duitsland te herenigen, indien de Verdragen van Parijs worden ge annuleerd. vet Var, iostkapei]( .O; 7.00 sbed et n Katb. e huis- 10.00 V. Ioor dl ,Als de is. 12.03 nbouw- ewijzer. .20 Ka- progr. zestig’" of. 17.00 s v. d. ngsuitz /an El- kkeling 4. 18.20 0 Nws. oed en .55 De :k der looi en iggen”. Jariton Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DEN BURG, 17 Jan. In de moerassige streek Dijkmanshui- zen op Texel hebben de heren W. Rijk en K. du Porto vanoch tend voor het eerst van dit jaar een leeuwerik horen zingen. Dit is bijzonder vroeg want gewoon lijk beg.nt deze vogel zijn zang eerst begin Februari. Bovendien zijn op Texel twee volwassen lepelaars waargenomen. Zij vlo gen in de richting van hun broedgebied, een duinmeer ten Noorden van de Koog. Het is echter niet onmogelijk, dat deze lepelaars in Nederland over winteren. Deze vogels vertrek ken als regel in September naar hun winterkwartier in Egypte. - Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. HAIPHONG, 17 Januari. Vier Noord-Vietnamese vissers, die erin ge slaagd zijn Haiphong te bereiken, heb ben vandaag verteld, dat de commu nistische Vietminh 700 Noord-Vietna- mese katholieke leiders hebben weg gevoerd, geboeid en met proppen in de mond. Dit om te verhinderen, dat zij mededelingen zouden doen over het optreden van de Vietminh aan een mo biele groep van de internationale be- standscommissie. Zij zeiden, dat de communisten ver hinderd hadden, dat tenminste zeven duizend katholieken uit Noord-Indo- China wegtrokken naar het niet-com- munistische Zuid-Vietnam. Sinds 2 Januari zouden zich ernstige hebben voorgedaan tussen de Katholieke vluchtelingen en commu nistische troepen. Volgens de vissers terroriseren de Vietminh-troepen /evolking van Noord-Vietnam. of de kosten van het onderhouden van de niet-actieve bevolking zullen stijgen, doch wel, óf deze sneller dan wel langzamer zullen stijgen dan de productie, uitgedrukt in ver gelijkbare cijfers, van goederen en diensten. Uit statistieken blijkt, dat in Oos tenrijk, Frankrijk en Nederland 30 procent van alle werklozen ouder zijn dan 50 jaar. In Zwitserland, een land waar vrijwel geen werk loosheid voorkomt, bedraagt dit percentage 49. Het zijn meest de oudere werknemers, die, doordat zij als gevolg van hun ouderdom tot de moeilijk te plaatsen werknemers behoren, die de arbeidsbeurzen zo veel moeilijkheden geven. „Paradoxaal genoeg”, zo vervolgt het rapport, „is de werkloosheid on der de oudere werknemers het meest acuut voor die betrekkingen waar de gevolgen van het klimmen der jaren vrijwel van geen beteke nis zijn en waar oudere werknemers normaal zeer geschikt gebruikt zou den kunnen worden, terwijl voor de ruwste en ongezondste betrek kingen, die door jonge mensen ver meden worden, het percentage ou dere werknemers zeer hoog is”.. Er kan geen sprake van zijn, dat de werkloosheid op grote schaal on der de oudere werknemers in de be trekkingen, waarvoor geen handen arbeid vereist is, hoofdzakelijk voortvloeit uit de aantrekkelijkheid van dergelyke betrekkingen voor SAN JOSÉ, 17 Januari. De stad San ta Rosa, gelegen op ongeveer 40 km van de grens tussen Costa Rica en Ni caragua, zou vandaag in handen van de rebellen zijn gevallen. Vijandelijke vliegtuigen zouden hierin een aandeel hebben gehad. Inmiddels is de commissie van on derzoek van de organisatie der Ame rikaanse staten in Nicaragua aangeko men. Men kwam er blijkbaar juist op tijd en signaleerde spoedig, dat drie vliegtuigen van een vliegveld in Nica- fagua opstegen voor aanvallen in Costa Rica. Twee machines keerden te rug en zouden door de regering van Nicaragua zijn ge-interneerd. Eén der machines bleek de „Thunderbolt” te zijn. De president van Nicaragua, So- moza, heeft zich boos gemaakt over de levering van vijf Amerikaanse vliegtuigen aan Costa Rica. Hij heeft zich beklaagd bij de organisatie der Amerikaanse staten en wenst nu ook vijf vliegtuigen in Washington te ko pen De president meende, dat Costa Rica de toestellen zou gebrui ken voor acties tegen zijn land, dat niet over luchtverdediging beschikt. PARIJS, 17 Januari. De conferentie over de vorming van een „wapen- gemeenschap” door de leden van de Westeuropese Unie, is vandaag begonnen onder vooruitzichten, die volgens de meeste waarnemers niet bijster gunstig worden geacht. Het voorstel van de Franse regering wordt, in de vorm, waarin het thans op tafel ligt, vooral in buitenlandse diplomatieke kringen weinig kans ge geven. Men is in die kringen van mening, dat er van alle kanten zoveel be zwaren zullen worden aangevoerd, dat datgene, wat er in de loop van de conferentie tot stand zal komen, wel sterk zal afwijken van wat premier Mendès-France oorspronkelijk voor Ogen heeft gestaan. De perspectieven, die er door wor den geopend, aldus de Franse woord voerder, strekken zich uit tot nauwe Europese samenwerking op het gehele gebied der vraagstukken van gemeen schappelijke verdediging en tevens tot het streven naar Frans-Duitse toena dering en Europese éénwording. De meeste tegenstand verwacht de Franse regering van Italië, daar Men dès-France immers vorige week met de Italiaanse premier, Scelba, over zjjn plannen van gedachten heeft gewis seld en men het eens is geworden over de te volgen gedragslijn. Van Duitse zijde wordt tegenstand verwacht en bovendien vermoedt men, dat de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, met tegenvoorstellen zal komen. De Beneluxlanden staan wel het meest sceptisch tegenover de denk beelden van de Fransen. Van Ne derlandse zijde heeft men al ver klaard vele bezwaren tegen de voor stellen voor een wapenpool te heb ben. Mocht de conferentie misluk ken, zo meende men in Parijs, dan zou dit wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat Nederland door zjjn houding voor het zwarte schaap wordt aangezien. Waar men het dan wel over eens is? Hierover: dat de conferentie ver scheidene weken zal duren met een grote kans, dat het verscheidene maanden worden. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Uit laaggelegen Franse dorpen zijn wegens overstromingen honderden mensen geëvacueerd. In Parijs stijgt het water van de Seine nog steeds en men vreest, dat het water in deze ri vier tegen het eind van de week het peil van de overstromingen van 1807 zal bereiken. In Zuid-Engeland heeft de smelten de sneeuw ook overstromingen ver oorzaakt. In Zwitserland wordt de wintersport in vele centra ernstig be nadeeld door aanhoudend warm weer. Uit Noorwegen daarentegen worden zeer lage temperaturen gemeld. In Denemarken en Noord-Schotland is veel sneeuw gevallen. De Deense hoofdstad Kopenhagen meldt de zwaarste sneeuwval van de laatste 30 jaar. Sneeuwhopen van twee me ter hoogte steeneren het verkeer in de stad en ook het treinverkeer kampt met grote vertraging. Ook in geheel Noord-Duitsland ligt een dikke sneeuwlaag. Duizen den kwamen vandaag in Hamburg te Iaat op hun werk en sommige trei nen hadden bijna vijf uur vertra ging. Vier amphibie-voertuigen van het Amerikaanse leger hebben 48 Duitse inwoners van het enige dorp op een eiland in de Rijn, nabij Germersheim, in verband met het stijgende peil van de rivier, naar veiliger oorden over gebracht. In Bonn bedreigt het water het par lementsgebouw. De politie heeft bain- cades van zandzakken rond het ge bouw opgestapeld om het voor over stroming te behoeden. In Frankrijk staan vele hoofdwegen meer dan een meter onder water. Vrij willigers zijn bezig de dijken langs de rivieren de Rhone, de Saone en de Ain te versterken. Het wijngebied van Bor deaux is ondergelopen, doordat een zware storm met windsnelheden van 140 km per uur het water in de mon- 's-GRAVENHAGE, 17 Januari. Terwijl aan de Riviera de va- cantiegangers aan het strand genieten van de warme zonneschijn duurt het noodweer in het grootste deel van Europa onverminderd voort. Strenge vorst in het Noorden, sneeuwstormen in Midden- en West- Europa en dooi in Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk. De tegenstel lingen in het weer zijn deze winter wel bijzonder scherp. In Duitsland en Oostenrijk zijn vandaag ten minste tien personen om het leven gekomen als gevolg van stormen, die in sommige gebieden tot een orkaan aanzwollen. In verschillende delen van West-Europa staan als gevolg van de sneeuwval, gevolgd door een flinke stijging van de temperatuur, grote gebieden onder water. Tengevolge van de hoge waterstanden in de rivieren is de gehele binnenscheepvaart in West- Duitsland in de war. 's-GRAVENHAGE. 17 Jan. - De laatste tijd is een zekere vrees tot uitdrukking gekomen, dat „Europa veroudert en niet in staat zal zijn de last te dragen van het buitengewoon grote aan tal oude personen”, zo wordt In een rapport van deskundigen van de Internationale Arbeidsorgani satie opgemerkt. Dit rapport houdt zich bezig met het vraag stuk van de pensioengerechtigde leeftijd. Het zal besproken wor den op de eerste Europese Regio nale Conferentie van de organi satie, welke van 24 Januari tot en met 5 Februari te Genève zal worden gehouden. Volgens het rapport kan het ver schijnsel van veroudering niet los van economische factoren be schouwd worden, maar moet het ge plaatst worden tegen de achter grond van de algemene economi sche en maatschappelijke ontwik keling, Zo zou bijvoorbeeld een ver hoging van de pensioengerechtigde leeftijd zonder een vergroting van het aantal beschikbare arbeidsplaat sen het aantal werklozen doen toe nemen. Belangrijk is niet te weten, AMSTERDAM, 17 Januari. Het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag 5 Mei 1955, onder hoge patronage van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden samengesteld uit vertegenwoordigers van alle gele dingen en richtingen van het Nederlandse volk, is vandaag met het werk naar buiten begonnen, dat er op is gericht door het wekken, stimuleren en steunen van pogingen en plannen te geraken tot een zo waardige stijl en tegelijk vreugdevolle viering van de tiende bevrijdingsdag op 5 Mei a.s. oreerst heeft dit comité zich van avond aan ons volk voorgesteld mid dels een rede over de beide radiozen ders van zijn voorzitter, de heer M. A. Reinalda. In deze rede heeft de voorzitter me degedeeld, dat de aanstaande herden king onzer militaire en geestelijke be vrijding van de nazihorden alleszins mogelijk is door de extra vrije dag, die de werkgevers daartoe hebben aangeboden, een mooi aanbod aldus de heer Reinalda, waarvan de waarde op circa 30 millioen gulden moet wor den getaxeerd. De regering zal de militaire be- vrijding op grootse wijze herdenken te Wageningen waar in hotel „De Wereld” de commandant van het Duitse 25ste leger in West-Neder- land, kolonel-generaal Johannes Blaskowitz, de capitulatie tekende - in tegenwoordigheid van Koningin Juliana, Prins Bernhard, die destijds als bevelhebber der Nederlandse Bin nenlandse strijdkrachten bij de ca pitulatie aanwezig was. Ook de Ca nadese luitenant-generaal Charles Foulkes, aan wie Blaskowitz zich overgaf, zal bij deze herdenking, die o.a. bestaat uit een grote parade van internationale legereenheden, aan wezig zijn. Het nationaal comité zal de viering der geestelijke bevrijding een waarlijk nationaal hoogtepunt doen bereiken door een hoogwaardige herdenkings- manifestatie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Omlijst door geëigende muziek zullen redenaars van de R.K. de Prot. Christ., de buitenkerkelijke en de Joodse bevolkingsgroepen de be tekenis der bevrijding en de waarde der herdenking daarvan voor ons volk in zijn wel verscheiden- maar niet ge scheidenheid belichten. RICHTLIJNEN. Aan alle burgemeesters en aan alle bekende comité’s is een samenvatting toegezonden der richtlijnen en sug gesties voor de viering der aanstaande bevrijdingsdag. Het comité schrijft niet voor, laat alle ruimte voor het streek- en plaatseigene, geeft slechts wenken en voorbeelden opdat voor allen, voor de jeugd bovenal het besef levend wordt en blijft voor de onschatbare waarden der geestelijke en staatkun dige vrijheid, opdat bovendien met de ze viering worde gedemonstreerd, dat Nederland feest kan vieren in over eenstemming met het karakter en de waarden van wat gevierd wordt. Het comité distantieert zich volledig van de materiële zijde der herdenking. Alleenhet beveelt elkeen aan te te bedenken, dat de herdenking mede vorm geeft aan dankbaarheid. Welnu zo meent het laat allen deze daadwerkelijk tonen door alle baten van alle herdenkingsfestiviteiten ten goede te doen komen aan de Stichting 1940’45. Deze Stichting vertrouwt zoals bekend - in de komende maan den de laatste bijna vijf millioen zul len ontvangen, die haar in staat zullen stellen zich uit alle collecte-acties te rug te trekken. ZWEEDS WITTEBROOD. Uiteraard onmogelijk is het alle ideeën en plannen te vermelden, vol staan worde met de eerste initiatieven: De Raad van Volkszang met de Fede ratie van Zangersbonden pogen tijdig "C ■iti iss öl

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1