Goud-gele Virginia k de erflaatster van ie. ro Het portret Organisatie van Brits Gemenebest voorbeeld voor Europese eenheid rak over PUZZLE Kamerlid stelt vragen Staf’s zware straffen Evert Vermeer Vijfjarig meisje dronk elet Familiedienst in oom „Amerikaanse agenten’ in Rusland gevangen voorzitter Partij vau de Arbeid? t gedrang Onderzoek naar incident te Katwijk Frankrijk en Engeland hebben tegengestelde politieke structuur FEUILLETON VANDAAG EENS w 1.0 ZEEUWSCH DAGBLAD 3agina 2 pagina 3 'werp Reactie op veroordeling van liftende militairen door K. Jonkheid i in Hij bewees zijn neef een dienst ent or?— Achteloos weggeworpen flesje de oorzaak erlede: Ds de Goede op de studenten-conferentie: „Verzuilen bestrijden door te leven uit Gods Woord” RAADSELVERGELIJKING Oplossing vorige puzzle: Evert Vermeer (Arb.) wil wijziging in aangegeven liftplaatsen Zuilenthecrie leidt onherroepelijk tot verstarring De romantische geschiedenis van een erfenis Binnenkort elf stedentocht Boodschap van Molotof aan Japan? Niet forceren, doch geduld hebben Dr Paul Rijkens 11 sprak in Groningen De voorstanders van een Europese federatie moeten erkennen, dat hun verwachtingen de bodem zijn ingesla gen: na de torpedering van het plan tot vorming van ’n Europees leger tracht men nu te komen tot een militaire or ganisatie op grond van het verdrag van Brussel, waarbij echter van een po litieke, supranationale orgaanvorming in het verlengde daarvan geen sprake is”, vervolgde hij. Westduitse spoor wegen onveilig? CMOW Ingezonden Mededelir. (Adv.) U merkt het en geur gestegen, ondanks rationalisaties, Ingezonden Mededeling (Adv 2) op straat terecht gekomen is. vredesverdrag van San Francisco heeft getekend. het. Ik moét het weten. Moeder wordt een beetje kribbig als ,r aan H.B.S. tl :ese Lj' direct aan kleur, smaak o! va! slui Zo» heeft ooi genome in het bt 1 op ee Is dus a! n. Het dagen o; druk me het weg inder au de rich den. Ovo opneem jouw vat uitgeval- vat haast zien eerst voordat eling va ig onde BlijkeO It de ver ■ester kc: itig saldf A. Lorie TensW inleidini prijspeil ring vol? ZLE: i van kf' iierstr»’1 Er bied e zijn oi A.K. Ni( P de „lift s er geti eemplaat ngel. Ooi eeft zitl mgens o; ■r Vlissir C.O.A.K garnizoen niet veel niets wil- ne buitel gen. de en en sobeerde: Sen op i OPBOUW. Spr. vroeg zich af, wat nu de be tekenis van Engeland kan zijn bij de CENTRALE PLAATS. betekenis heeft het Ge- vooral door de centrale leger- dril hie in zaken hielden de welvaart op peil. Vader Huidekoper is uit een gezin van acht. Maar grootvader kwam uit een ge zin van twaalf. En van die twaalf was grootvader de jongste. Zwak van li chaam, was hij moeders lieveling, op groeiend in een broeikast je van zach te zorg en moederlijke bescherming. Er werd een vrouw voor hem gezocht, die een kapitaaltje meebracht en de acht kinderen daar bijvoegde. Een van die acht is vader. Hij lijkt een flinke man, maar zijn overgrootvaders zouden om hem glim lachen, geërgerd, misschien meelij dend, maar dit laatste is niet zeker, want hun Ijjfleuze was: „Je moet je door het leven slaan zonder flauwe scrupules.’ Toen vader jong was, waande hij zich flink en sterk als zijn voorvade ren. Zelf koos hij zich een vrouw uit een burgerfamilie. Hij had keus zo tal van vragen kwamen. Op deze eerste dag van de conferen tie waren tevens aanwezig: Prof. Dr J. de Jong, Ds J. M. Mulder studenten predikant, en de President der Hoge Raad, Prof. A. M. Donner. Dr J. Schouten behandelde ’s avonds „de politieke vragen van de dag” en door de studenten werd van de gele genheid gebruik gemaakt om de voor zitter van het C.C. te bekogelen met vragen. ^nnie weer begint over hetzelfde on- „Ik wil je moeder haar dienstmeis- derwerp. Vrij da? n de A-J n de hes Wolf va! tierapp°( ■er levefr jaarvei’ ,p Vrijdai mens jntefina!' irzocht t- iren op op MOSKOU, 15 Jan. Het Sowjet-pers- bureau „Tass” heeft Vrijdag een officieel verslag van de Russische Veiligheids dienst gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat verleden jaar zomer in Sow- jet-Estland twee gewapende Amerikaan se spionnen uit een vliegtuig zjjn neer gelaten. Eén van hen was gevangen ge nomen, de tweede werd doodgeschoten toen hij zich tegen arrestatie verzette. De twee mannen moesten, nadat zij uit een Amerikaans vliegtuig waren ge sprongen, zich naar Noorwegen begeven en verslag uitbrengen over hun werk zaamheden aan de Amerikaanse gehei me dienst. Zij hadden een machinepistool, vier revolvers, twee radiotoestellen, cap sules vergif (om in te nemen als zij ge arresteerd zouden worden), kaarten, ca mera’s, valse paspoorten en Noors en Zweeds geld bij zich. De zaak van de gearresteerde is door gezonden aan een militair tribunaal, zo werd hieraan toegevoegd. MEPPEL, 15 Januari Een vijf jarig meisje is bijna het slachtoffer geworden van het feit, dat iemand achteloos een flesje met een vergif tig vliegenverdelgingsmiddel had weg gegooid. Het kind vond het flesje op een hoopje afval op straat, peuterde het open en proefde van de inhoud. Het meisje vond het zo lekker, dat zij er mee naar huis liep om het ook haar broertje t laten proeven. Ge lukkig was haar moeder in de buurt, die ingreep, toen zij een doodskop op het etiket zag met de woorden „zwaar vergif”. Het meisje werd da delijk naar het ziekenhuis gebracht. Na daar behandeld te zijn is de kleine thans weer buiten levensgevaar. Gebleken is, dat het verdelgings- middel arsenicum bevatte. Een be trekkelijk kleine dosis van het vocht ohad reeds dodelijk kunnen zijn. On grote deler en klein quotient, trekkelijk jong stierf en met statie I derzocht wordt thans hoe het flesje Vat ^verlette dene wa -noveerdi e Boft riesproii tien m ten. Hw was he r wagen :van onl nde mat ant va :en kijij liftplaa: Tracht te bewijzen dat: RAP+DOS+EED= krot+rus+vier door de woorden voor en achter het gelijkleken te verenigen tot twee woor den met dezelfde ongunstige betekenis. 1. Diamant; 2. Kalebas; 3. Cabaret; 4. anapest. n de wd at zij idviseerö' tergen ’s-GRAVENHAGE, 15 Januari. Naar „Het Vrije Volk” verneemt heeft het bestuur van de Party van de Arbeid be sloten de heer Evert Vermeer candidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de Party, als opvolger van Koos Vor- rink, die zich zoals reeds eerder werd gemeld, niet herkiesbaar heeft gesteld, wegens zyn gezondheidstoestand. Volgens het partijreglement worden de afdelingen in de gelegenheid gesteld can- didaten voor de bestuursfuncties te stel len. Het Partijbestuur kan aan de lijst der candidaten eigen candidaten toevoe gen. De termijn der candidaatstelling door de afdelingen eindigde jongstleden Woensdag. Thans zal derhalve de bestuurscandi- daat aan de afdelingen bekend gemaakt worden, aldus „Het Vrüe Volk”. LEEUWARDEN, 15 Januari De 24-jarige landarbeider J. P. uit Mo- dV mi-I lenhoek onder Geldringen, gemeente nister dat „voor uiterlijkheden nog Steenwijkerwold heeft in 1954 een - - I TÏTflA A CfrtTTO *1 1 Zx n Z-K 4- "VOO T een mishandeling gepleegd door zijn NIEUW BLOED Het geslacht Huidekoper is oud. Eeuwen lang heeft het solied geleefd zonder enig teken van ouderdoms zwakte of seniele aftakeling. Het heeft burgemeesters geleverd en schepenen en kerkeraadsleden en grote zakenlui. Het familiekapitaal is even oud als de familie. Schatrijke takken zijn er niet. Grote gezinnen brachten deelsommen met L maar goede huwelijken en overwinst isprekinj 1 van ft, 5 Goes ft Sirecteui ngrijk ft ïft, spre. lis terug, mte pro. ‘s-GRAVENHAGE, 15 Jan. - De veroordeling van twee dienst plichtigen, die het liftverbod van minister Staf hebben overtreden, is voor de heer Evert Vermeer (Arb.) aanleiding geweest om de bewinds man vragen te stellen over deze kwestie. ’s-GRAVENHAGE, 14 Jan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt ons mede, dat een omstandig on derzoek is ingesteld naar de toedracht van het incident op 20 Augustus j.l. te Katwijk met enkele Duitse baders, die zich niet aan de waarschuwing van de ter plaatse aanwezige politie zouden hebben gestoord. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat inderdaad de heren Löwenstein pas na herhaalde somma tie gevolg hebben gegeven aan het be vel het water te verlaten. Op aanzeg ging van de politie mede te gaan naar het bureau is, naar mag worden aan genomen, een misverstand ontstaan. De reactie van de heer Lowenstein Jr gaf de politie aanleiding van de gum mistok gebruik te maken. Bij het later ingestelde onderzoek is de indruk verkregen,, dat wellicht niet zo spoe dig tot het gebruik van de gummistok had behoeven te worden overgegaan. Hierbij ware evenwel in aanmerking te nemen de moeilijke positie, waarin de politie verkeerde. Ofschoon niet kan worden ontkend, dat de heren Lowenstein de onaange name situatie, waarin zij zijn komen te verkeren, ten dele aan zich zelf te wijten hebben door geen onverwijld gehoor te geven aan de opdracht van de politie naar het strand te komen, zijn de verantwoordelijke autoriteiten van oordeel, dat de desbetreffende politie-ambtenaren bij hun optreden wellicht wat te ver zijn gegaan, het geen wordt betreurd. HUIS TER HEIDE, 15 Januari Voor de studentenconferentie, die jaar- iyks door de Nationale A.R.J.O.S. in samenwerking met het C.C. georganiseerd wordt, bestaat steeds meer belangstelling. Dat bleek niet alleen uit de op komst, ruim 70 studenten waren ondanks de hevige sneeuwval naar Huis ter Heide getrokken, maar ook uit de vele vragen die Dg M. de Goede te beant woorden kreeg. De Gereformeerde Amsterdamse predikant refereerde n.l. over „Doorbraak en verzuiling”, een onderwerp dat nog steeds in de belangstelling staat. En dat Dr J. Schouten ondanks zyn drukke werkzaamheden naar het Ge reformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei” kwam, was niet alleen voor de vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der A.R.J.O.S., de heer S. Jonker, die deze vergadering leidde, een grote vreugde, maar de rijzige staatsman werd ook door de studenten met enthousiasme begroet. Ds de Goede, die een schetsmatige opzet van de doorbraak gaf, wees eerst op de ontwikkeling van deze richting. Langzaam maar zeker werd het voor de oorlog al zichtbaar dat men zich los maakte van de verhouding tussen de religie en de staatkunde. Steeds werd het duidelijker dat de religie niet meer de wortel is die het hele leven voedt. In de eerste oorlogsjaren, toen de af weer op het nationaal socialisme op zijn hevigst was, ontstond de Ned. Unie. De Unie wilde een nieuwe geestelijke instelling van ons volk met wegne ming van de oude tegenstelling. Man- Schermerhorn, Logemann, nen als Lieftinck cristaliseerden deze gedachte, die leidde tot dr oprichting van de Partij van de Arbeid in 1946. Sprekende over het eerste artikel van het beginselprogram van deze partij bracht de predikant naar voren dat ieder tot de P.v.d.A. mag toetreden mits men zijn handtekening onder het program zet. De verschillende werk groepen in de P.v.d.A. mogen zich op de religie bezinnen, en zij doen dat soms met een frisse openheid, maar ze worden gebonden aan de doelstelling van het democratisch socialisme. Dat ook de figuur van Banning naar voren kwam, die het dem. socialisme als een geestelijke zaak ziet, spreekt van zelf. In de zuil der werkgemeen schappen mag de Christen zijn levens overtuiging uitten, in de P.v.d.A. wordt daar geen rekening mee gehouden. Ds de Goede noemde de critiek van de doorbraak in de P.v.d.A. op de ver zuiling onjuist, doordat de drie zuilen (de werkgemeenschappen) juist voor de verzuiling open liggen. De consequentie van de zuilentheorie leidt tot verstarring. Om uit deze ver starring los te komen is een levend maken van het Chr. volksdeel nodig om radicaal te komen tot een losmaken van de fatale scheiding tussen religie en politiek. „De verzuiling kunnen we alleen bestrijden door integraal te le ven vanuit Gods Woord” besloot Ds de Goede zijn leerzaam referaat waarop je niet afnemen.” „Er is geen werk voor vier vrou wen. Zo groot wonen we niet.” „Kunnen wij dat wel beoordelen? Er is ook naaiwerk en zo.” „Wat voert Annie uit? Handwerk jes, boekenlezen, uitgaan met vrien dinnen en met jongens.” „Jongens?” „Nou ja, die Jan Vermeer, dat weet u wel. Laat ze in betrekking gaan. Waarvoor heeft ze haar M.U.L.O.- diploma? U kunt er met moeder over praten.” Vader wil nog tegenwerpen, dat de betrekkingen ook niet voor ’t grijpen liggen, doch laat het er bij. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- gJJ meert de jeuk in enkele il fiii I a» seconden, doodt de ziek- V SJ U tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN y g y, VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Politieke betekenis heeft menebest vooral door de plaats, die enkele van de belangrijkste gebieden ieder in hun eigen deel van de wereld innemen. In het centrum van het Gemenebest staat Engeland, het moederland waar op alle landen van het Gemenebest zich steeds weer richten. De positie van Engeland is zo uitzonderlijk, dat die van geen enkel ander land er mede kan worden vergeleken. In het licht van deze omstandigheden kan men de Brit se stelling begrepen, dat Engeland ten nauwste kan samenwerken met een nog op te bouwen Europese gemeenschap, maar er niet in kan opgaan, omdat het boven alles moet waken voor zijn po sitie als moederland en centrum van het Britse Gemenebest. Dit te meer omdat het Gemenebest nog steeds vol op in ontwikkeling is. De continentale landen hebben er het grootste belang by, dat het Britse Gemenebest als we reldmacht in kracht en aanzien niet achteruitgaat, maar eerder blijft groei en”. C 150 LEEUWARDEN, 15 Januari. Ged. Staten van Friesland hebben besloten de vaart door de kanalen in die provincie te verbieden. Het gaat hier om de vaarwe gen, die in beheer en onderhoud zijn bij het Prov. Bestuur. Dit met het oog op de aanwezigheid van ijs. Een uitzondering is gemaakt met betrekking tot het ka naal Harlingen--Stroobos. De maatregel is mede genomen om het mogelijk te maken, dat bij het voortduren van de vorst binnenkort de Elf Stedentocht kan worden gehouden over betrouwbaar ijs. „Kind, maak jij je nou niet druk. En ongerust behoef je helemaal niet te zijn. Het is niets, dwaasheid, gek kenpraat, anders niet.” „Mag ik dan niet weten, waarover zo gepraat wordt?” „Waar wordt er gepraat?” vraagt moeder gretig, vrezend dat Annie de buitenwereld bedoelt. Dirk komt bin nen. „Hier in huis wordt gepraat, door vader en Dirk en misschien ook door anderen”, zegt Annie. „O, vader en Dirk”, antwoordt moe der nonchalant. „Die twee maken el kaar blij met een dooie mus.” „Maar dan toch zeker een vette mus”, beweert Dirk met nadruk en een klankje ergernis. Moeder kleine rend zeggen tast hem in eer en waar digheid. „Een vette dooie mus is even dood en waardeloos als een magere dooie”, veel hij wilde. Welk meisje zou niet beslist moeder. „Het is geen mus, laat staan een dooie, U weet er niets van.” „Jij ook niet. Maar maak geen on kosten. Gooi geen goed geld naar kwaad.” Nijdig kijkt Dirk naar Annie. „Waar bemoei jij je mee?” Moeder snijdt een antwoord af door te zeggen: „We gaan eten Annie, mor gen vertel ik jou het hele geval.” Annie kijkt als een triomfator, maar Dirk zegt: „Steekneus! Jij moet zeker weer een onderwerp hebben om over te babbelen.” verdere opbouw van de Europese sa menwerking. „Kunnen wij de continen- taal-Europese gemeenschap opbouwen en stevig maken zonder dat Engeland op dezelfde voet als de andere Euro pese landen daar deel van uitmaakt Dr Rijkens meende van wel, wan neer wij tenminste bij deze opbouw iets weten toe te passen van de poli tieke wijsheid, die heeft weten te be reiken, dat het Britse Gemenebest met al zijn verscheidenheid en ondanks al zijn middelpuntvliedende kracht toch een eenheid is gebleven. Wij moeten uitgaan van een aanvaarding der ver scheidenheid en wij moeten ons er voor hoeden, in vergaderzalen op papier een eenheid te willen construeren, die er nog niet is. „Wanneer wij in deze geest ons werk voor de eenheid van Europa ter hand nemen, dan zal men” zo besloot spr. „zonder enig voorbehoud kunnen rekenen op de steun en de medewerking van Engeland en daarmede ook van de Scandinavische landen. Voor de genen, die noch een Franse, noch een Duitse overheersing op het Europese vasteland een aantrekke lijk vooruitzicht vinden, moet deze medewerking van Engeland wel altijd een vrijwel onmisbare factor zijn”. initiatieven „om de soldaten toch te moeten meerijden” zou zien? LIFTPLAATSEN? Voorts vraagt de heer Vermeer welke maatregelen de minister denkt te nemen om de uitvoeringsbesluiten ten aanzien van het liftverbod in over eenstemming te brengen met zijn na drukkelijk in de Tweede Kamer uit gesproken bedoelingen. Het Kamerlid maakt tevens van de gelegenheid gebruik om ir Staf te vragen of hij bereid is de officieel aangegeven liftplaatsen nader te be zien, opdat wijziging gebracht kan worden voor die plaatsen, die op een afstand van de hoofdverkeerswegen zijn gelegen en die zeer ongunstig ge legen zijn voor automobilisten en mi litairen. De laatste vraag luidt: Kan de mi nister meedelen, op welke wijze zal worden voorzien in de moeilijkheden van liftende militairen, die, onderweg zijnde, op een liftplaats aankomen op een tijdstip, dat valt buiten de offi cieel aangegeven uren? TOKIO, 15 Jan. Volgens het Ja panse blad „Nippen Times” heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, een boodschap aan Ja pan gezonden, waarin de Russische be reidheid om de normale betrekkingen met Japan te herstellen opnieuw wordt uitgesproken. Molotof drong er op aan, dat Japan de eerste concrete stappen zou nemen om tot opening van diplomatieke besprekingen te komen. De vorige maand had Molotof een dergelijke verklaring in Moskou afge legd. Tussen Japan en de Sowjet-Unie be staat technisch nog de staat van oor log, aangezien de Sowjet-Unie niet het me dood schamen. Straks vraag ik In huis heeft moeder de leiding. Als vader met haar spreekt over Dirks voorstel, antwoordt ze: „Dat is goed. Annie heeft geen zin in huiselijk werk. Laat haar naar kantoor gaan. Ze werkt liever met de pen dan met de naald. Later verandert dat wel.” Annie heeft geprutteld en een ach terdochtig vermoeden geuit. „Dit is zeker een bedenksel van Dirk?” Maar moeder kon naar waarheid antwoorden: „Dirk heeft tegen mij geen woord over jou gesproken. Vader en ik ach ten het nodig.” Zo is het gebeurd. Weer zit ze op haar vaste plaats en bespeelt de geduldige Remington. Toch is ze niet rustig. Er hangt thuis een sfeer van onze kerheid. Moeder heeft haar afge scheept met de verklaring, dat Jan er buiten staat. Dat is het dus niet. Maar het is toch iets! En wat? Gaat het mis in de zaak? Personeel ontslagen en ik naar kantoor om iets te verdienen en overal zuinigheid en telkens faillissementen van bouwers en kooplui, het zijn lelijke dingen! Als vaders zaak eens failliet gaat! Ik zou GRONINGEN, 14 Januari. „Nu onze eigen eerste aanloop om tot Europese eenheid te komen, mislukt is doen wij goed een voor beeld te nemen aan de wijze, waarop het Engeland wel gelukt is de eenheid in zijn Gemenebest tussen zo uiteenlopende volkeren te be waren” aldus dr Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur Unilever NV. tijdens een redevoering over het Britse Gemenebest, welke hij hedenavond hield voor de Commerciële Club te Groningen. „In het streven naar internationale samenwerking in Europa komen twee belangrijke geestesverhoudingen tot uiting, die in zekere zin eikaars tegengestelde zijn, n.l. de Franse en de Engelse. De Fransman maakt zich warm voor ideeën en heeft respect voor intelligente, logisch sluitende redeneringen. De Engelsman heeft een zeker wantrouwen tegenover ideeën en respecteert het karakter meer dan de intelligentie. Dit verschil openbaart zich ook in de politieke structuur. De Fransman heeft zyn politiek systeem eerst be dacht en daarna in werkelijkheid toe gepast. Hij weet zijn eigen land, zijn koloniale rijk en ook zijn provincies en gemeenten volgens strak centralisti sche lijnen ingericht. De Engelse geestesverhouding ver toont daarmee het sterkst mogelijke contrast. De Engelsman heeft een af keer van gesloten systemen en logische constructies en zo wijzen de Engelsen er zelfs met een zekere trots op, dat hun land geen grondwet heeft en dat de organisatie van het Gemenebest uiterst slordig in elkaar zit. Naar Franse begrippen heeft het Britse Ge menebest geen organisatie en zou het dus eigenlijk niet kunnen bestaan, maar de Engelsman is tevreden met het feit, dat het werkt en dat het zijn politieke en economische problemen van dag tot dag weet op te lossen. De oorsprong van deze houding ligt ten dele in de Engelse mentaliteit en ten dele ook in de zeer gevarieerde groei van het Britse Gemenebest”, was het oordeel van dr Rijkens, die hierop uitvoerig naging, hoe dat tot stand ge komen was. BONN, 14 Januari Vier ernstige spoorwegongelukken, die zich in de laatste weken hebben voorgedaan, heb ben in de Bondsrepubliek de vraag doen ryzen of de Duitse spoorwegen nog wel veilig zijn. In December volg den twee ongelukken, waarby doden te betreuren vielen, op de grote bot sing by Dortmund, die zestien doden en 65 gewonden eiste. Het nieuwe jaar heeft met twee ongelukken ingezet. De spoorwegdirectie heeft zich dan ook gehaast statistieken te voorschijn te halen, waaruit moet blijken, dat voor bijzondere ongerustheid geen aan leiding bestaat. Sedert 1952 vertoont het aantal ongelukken per jaar name lijk een lichte daling. Dat het aantal slachtoffers daarbij in de afgelopen maanden zo bijzonder hoog is geweest, schrijft de directie dan ook meer aan ongelukkige samenloop van omstandig heden toe, dan aan een vergroting van het gevaar. Het aantal ongelukken per jaar schommelt bij de Bundesbahn rond de tweehonderd. De Duitse spoorwegen blijven verder de aandacht tot zich trekken door hun enorm verlies. Het jaarbericht over 1954 schat het tekort der exploitatie rekening over dat jaar op ruim een half milliard. Het verlies is ten op zichte van het voorgaande jaar nog gestegen, ondanks rationalisaties, die het mogelijk hebben gemaakt het per soneel met 16.000 te verminderen. In de eerste plaats vraagt het so cialistische Kamerlid of het juist is, dat twee dienstplichtigen van het regiment zware luchtdoelartillerie (Waalhaven) gestraft zijn met zes dagen verzwaard arrest met de mu tatie, dat zij het door de minister uitgevaardigde liftverbod voor mili tairen hebben ontdoken door zich op 3 Januari te Amsterdam naar de Slo- terweg te begeven in de hoop daar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters M 3 of soortgelijk teken, waarbij naar hun mening door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting werd gebracht, dat militai- r gratis mogen meerijden. In de tweede vraag, die de heer Vermeer stelt, wordt de minister ver- zccht mee te delen hoe straf en mu tatie in overeenstemming te brengen zijn met de mededeling van de be windsman op 20 December j.l. in de Tweede Kamer gedaan, waar hij ge zegd heeft, dat hij slechts op één aspect van de liftgewoonte wilde in grijpen, namelijk „het door woord of gebaar vragen om een lift”, waarbij hij verklaarde zich te willen onthou den van „verder ingrijpen in de sfeer van de persoonlijke vrijheid”. „UITERLIJKHEDEN”. Als het juist is, dat de betrokken dienstplichtigen zijn gestraft omdat zij probeerden een auto te vinden, voorzien van letters of andere te kens, waaruit de bereidheid van de automobilisten om militairen te laten meerijden zou blijken, welke uitleg moet dan gegeven worden aan de mededelingen van <k. -- nister dat „voor uiterlijkheden nog Steenwijkerwold heeft in 1954 alle plaats blijft” en hoe dient dan week^m^d^ gevangenis de mededeling van de bewindsman -"7 - te worden opgevat, dat hij gaarne achterneef J. P. Tot deze onaangena me ontdekking kwam vanmiddag de Leeuwarder Politierechter, mr H. J. van Maanen, toen J. P. voor hem te recht stond verdacht van mishande ling. Mr Van Maanen voegde de jon geman toe, dat hij te opvliegend van karakter is en dat hij daardoor ook voor mishandeling tot een week is veroordeeld. De verdachte stemde zulks toe en zeide de straf reeds te hebben uitgezeten, maar.... onschul dig en dat hem dit door de plaatse lijke politie was bevestigd. Dit laatste I vooral deed bij de Politierechter de deur dicht, die de behandeling onder brak om het oude dossier te kunnen inzien. En de bestudering van de stuk ken schonk mr Van Maanen de pijn lijke zekerheid, dat er inderdaad bij de vorige berechting een fout was gemaakt, veroorzaakt door het feit, dat in dat proces vele personen luis terende naar de familienaam P. op treden, en zo is het gebeurd, dat J. P., die in plaats van zijn neef M. P. werd veroordeeld. Toen de politie hem kwam halen, gaven natuurlijk tegen werpingen hem niet veel. De Officier van Justitie bood, ver dachte direct aan hem behulpzaam te willen zijn bij het verkrijgen van eer herstel en schadeloossteling. Maandag 17 Januari 1955 graag mevrouw Huidekoper worden? Maar hij deed geen schot, mikte niet op vette duiven, maar koos liever een vlugge zwaluw met lenige wiek slag, nijver bouwend het oude fami- lienest. Gesteund door zijn oude naam en zijn aandeel in het onwankelbaar fa miliebezit dreef hij zijn zaken, die ge stadig liepen door klandizie van men sen, voor wie betrouwbaarheid num mer één en concurrentie nummer twee was. Maar dit slag mensen schijnt langzaam uit te sterven. De eer van één daad komt hem on verdeeld toe. Door zijn huwelijk heeft hij de afstervende tak aan de familie stam met nieuwe kracht doen uit groeien. Zijn vrouw heet Alida van Veen. Haar grootvader was een proletariër, haar vader burgerman, die snel om hoog ging, hard werkte, flink zaken deed, in een groter huis ging wonen, vooraan kwam in de kerk en kiesver eniging, raadslid werd, tenslotte be-1 begraven werd. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3