Haocj sckifk g.aat ten ander KRANIG REDDINGSWERK BIJ HOEK VAN HOLLAND SPOEDIGE UITVOERING DRIE-EILANDENPLAN gfl Sneeuw, regen en overstromingen striemen Europa Dam in Veeregat zo ver mogelijk zeewaarts Voordelen wegen op tegen bezwaren van visserij WBMfe H Constructie afdamming staat niet vast Minister van Glabbeke treedt af Schip in nood op Noordzee Duel aan de grens tussen de presidenten .m. te vegen Delta-commissie adviseert: en van nog Bedrijfsleven gekend in plannen? Mi Vergeet de stoep niet schoon x r I i Ml I- Ijzige kou in Scandinavië Reddingvlet „Directeur Goudriaan” helicopter der Kon. Marine halen 26 opvarenden van boord Eerst bouw van schutsluis in Kanaal door Walcheren Winter vecht tegen de depressies ||g| Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD. VOOR ZEELAND Om geen onschuldig bloed te vergieten Figueres nodigt zijn Costaricaanse collega uit 1 H F* Generale repetitie moet echt zijn Amerikaans oorlogsschip beschiet communistische vliegtuigen DE BILT ZEGT: Tijdelijk sneeuw W, 8 Hl 7 i Stichting van het die dammen kan worden aangevangen, terwijl 'i Een dikke sneewvacht bedekte tenslotte vanavond Zeeland. In te genstelling tot het treinverkeer, dat weinig hinder ondervond, kon het wegverkeer zich langzaam over de weg voortbewegen. VRIJDAG 14 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT v 'LÖ' Een foto van de ,,Gatt”, ge nomen aan boord van de he licopter, tijdens de reddings werkzaamheden. A.N.P.-luchtfoto Het was omstreeks half elf gister avond toen het Duitse schip „Bayern- stein” de Nieuwe Waterwag op voer. Uit het vaarwater kwam op dat mo ment de in ballast varende Noor ,Gatt’. Beide schepen hadden loodsen aan boord. Door nog onopgehelderde oor zaak veranderde het Noorste schip, toen de „Bayerstein” zeer habij was, plotseling van koers kreek veroorzaken. 3. De afdamming van de Zandkreek alleen zou de stormvloedstanden in het Veeregat en de Zandkreek, zij het in geringe mate, verhagen. In de afsluitdam in de Zandkreek is een schutsluis geprojecteerd ten be hoeve van de scheepvaart door het Ka- ZEEUWSCH DAGBLAD erkende ervaring van werken aan open zee, ten nauwste zullen worden betrokken, aldus de Deltacommissie. Ten einde enigszins vergelijkbare omstandigheden te ontmoeten in Veeregat, Oosterschelde en Brou wershavensche gat is het gewenst de dam in het Veeregat, die bij Weste lijke winden de beschuttende in vloed ondervindt van het eiland Walcheren, zo ver mogelijk zee waarts te projecteren. Ook met het oog op een zo groot mogelijke ver korting van de kustlijn is dit ge wenst. ligheid verkrijgt en dat eilanden onderling vaste bindingen zullen krijgen. Al is spoedige uitvoering drie-eilandenplan gewenst, zo is de Delta-commissie zich er van bewust, dat in het kader van de maatregelen, die tot verhoging van de veiligheid in Z. W.-Nederland kunnen leiden, aan de afsluiting van het Haringvliet een gro tere urgentie moet worden toegekend dan aan de uitvoering van het drie- eilandenplan. Eerstgenoemd werk vraagt echter nog enige tijd van voorbereiding aleer met de bouw van de daarbij behoren de grote uitwateringssluizen kan wor den begonnen. De uitvoering van het drie-eilandenplan kan dus in deze pe riode ter hand genomen worden zon der het tot stand komen van de dam in het Haringvliet te vertragen. Door een prachtige manoeuvre voorkwam de „Bayernstein”, die het gevaar tijdig had gemerkt, een aanvaring. De „Gatt” raakte even wel steeds verder uit de koers, pas seerde een boei aan de verkeerde kant en strandde enkele ogenblik ken later ter hoogte van het Zuider- hoofd. Kort daarop zond de „Gatt” noodseinen uit. BRUSSEL, 13 Jan. Zoals wij gis teren reeds meldden is in de Belgische hoofdstad een politieke rel ontstaan. De minister van Wederopbouw en Glabbeke, die tevens burgemeester is van Oostende, wordt er van beschul digd in zijn laatstgenoemde functie ’n familielid te hebben bevoordeeld bij bet gunnen van werken. Na een langdurige vergadering in de nachtelijke uren kwam het Kabinet vanmorgen opnieuw in vergadering bijeen. Kort daarop begaf eerste mi nister, Achiel van Acker, zich naar Koning Boudewijn. Later werd bekend gemaakt, dat de premier met een brief van de heer van Glabbeke, waarin deze zijn ontslag aanbood, naar de Ko ning was gegaan. Koning Boudewijn heeft het ontslag aanvaard. In de middaguren kwam de Senaat bijeen, waar door een C.V.P.-afge- vaardigde een verzoek was ingediend om een interpellatie te mogen hou den over de kwestie. Er werd medede ling gedaan van de ontslagaanvrage van de heer van Glabbeke. Na een fel en rumoerig debat zag de C.V.P. af van een interpellatie in de Senaat. Echter pas na de toezegging van de premier te hebben ontvangen, dat de interpel latie kan worden gehouden in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers (Tweede Kamer). Daar de heer van Glabbeke ook lid is van deze Kamer zal hij zich daar voor zijn daden moe ten verantwoorden. Inmiddels schijnt men in het liberale kamp overeenstemming te hebben be reikt over een opvolger van de heer van Glabbeke. Het Kamerlid Hilaire Lahaye zou als zodanig worden voor gedragen. ’s-GRAVENHAGE, 13 Januari. - Vannacht is tijdens de storm op de Noordzee het Zweedse stoomschip „Bohus” in moeilijkheden gekomen. Het vaartuig zou een lek hebben opge lopen en midscheeps zijn gebroken. In allerijl zijn schepen, die in de buurt 110 mijl ten Noordwesten van Texel waren naar het in nood verkerende schip gaan zoeken. Vanavond bereikte een ander Zweeds schip, de „Norania” de „Bohus”. Toen bleek, dat de „Bo hus” geen verdere hulp meer nodig had. De sleepboot „Holland”, die ter assistentie uit Terschelling was ver trokken, zette de reis naar de „Bohus” voort en bereikte naderhand het schip om het op sleeptouw te nemen. wegen zijn door aardverschuivin gen geblokkeerd. In de Alpen-val- leien worden verscheidene dorpen door overstromingen bedreigd. In Zwitserland is de toestand ook niet gunstig. Als gevolg van zware regens gedurende de laatste 48 uur en door het smelten van sneeuw worden steden en dorpen aan de voet van de Jura door overstromin gen geteisterd. Naar schatting is on-, geveer 25 millioen kub. meter wa ter in het meer van Neuchatel ge stroomd, waardoor het waterpeil van het meer in de afgelopen 18 uur met ongeveer 11 cm steeg. Ook in Oost-Frankrijk hebben overstromingen vele verbindingen verbroken. Volgens de laatste be richten is ook het spoorwegverkeer tussen Dijon en Rijssel stopgezet, doordat de Marne buiten haar oevers is getreden. In Duitsland is de koude Donder dag weer teruggekeerd. In Frank fort vroor het vandaag vijf graden en ijzel bemoeilijkt het verkeer op vele wegen in het midden en Zui den van West-Duitsland. Te Irsina in Zuid-Italië verplet terde een grondverschuiving Don- MANAGUA, 13 Jan. Om geen onschuldig bloed te vergieten heeft President Somoza van Nicaragua President Figueres van Costa Rica uitgenodigd om met hem aan de grens te duelleren. President Figue res heeft de uitnodiging nog niet aangenomen. Inmiddels woedt de strijd verder. De regeringstroepen hebben 25 opstande lingen gevangen genomen. De rebellen bevinden zich voornamelijk in de buurt van Santa Crux niet ver van de kust van de Stille Oceaan. De leider van de opstandelingen heeft officieel verklaard, dat de hoofdstad San José binnen enkele dagen veroverd zal zijn. 10e JAARGANG, No. 2988 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ten einde nu vertraging in het ver krijgen van de nodige ervaring te ver mijden, geeft de commissie de minister van Verkeer en Waterstaat in over weging thans in beginsel te besluiten tot uitvoering van het drie-eilanden plan en op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot de bouw van de sluis- werken in de dam van de Zandkreek. De Delta-commissie meent er voorts op te moeten wijzen, dat de kostbare ervaring, welke zal moeten worden opgedaan bij de bouw van de dam in het Veeregat en bij de daarbij te ver richten proefnemingen, volledig tot haar recht dient te komen en ten nutte gemaakt moet worden bij de in een la ter stadium uit te voeren afdammin gen in het Brouwershavensche gat en de Oosterschelde. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE t Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De Delta-commissie beseft, dat nog niet voldoende inzicht omtrent de bouw der grote dammen is verkregen om thans reeds aan te geven op welke wijze het bedrijfsleven bij de uitvoe ring zal moeten worden ingeschakeld. Zij dringt er evenwel op aan, dat bij het voorbereiden en de uitvoering van de bouw van de dam in het Veeregat en het te voeren overleg over de daar bij te nemen proeven, beschikbare des kundigen op het gebied van dijksbouw en krachten uit liet bedrijfsleven met Noch de reddingboot „President Jan Leis” noch de sleepboot „Maas”, die kort daarop waren uitgevaren, kon het schip bereiken, daar in het ondiep vaarwater lag. Nadat de reddingboot in Hoek van Holand was teruggekeerd stapte men over in het splinternieuwe reddingvlet „Directeur Goudriaan”. Via een vaar geul wilde schipper Seeters de „Gatt” bereiken. Men vond echter op het Zui- derhoofd zeven bemanningsleden van de Noor. Zij waren, ondanks het feit, dat de „Gatt” vrij dicht bij de pier ligt, slechts met inspanning van alle krachten, op het hoofd gekomen. Allen werden aan boord van de „Di recteur Goudriaan” genomen en veilig in Hoek van Holand aan land gebracht Omstreeks kwart over tien vanmor gen cirkelde een helicopter van de „Karei Doorman” boven de „Gatt” oni een poging te ondernemen de zeven tien overige opvarenden 16 beman ningsleden en de loods van boord te halen. Aanvankelijk stonden de mannen allen midscheeps. Door draden en schoorstenen was het echter onmo gelijk voor de helicopter hen daar te bereiken. De piloot slaagde erin de mannen duidelijk te maken, dat zij zich naar het voorschip moesten bege ven, vanwaar toen de eerste twee kon den worden opgenomen. Bij de volgende vluchten werd resp. drie en vier man aan wal gebracht. Om precies vijf minuten over tien werd de laatste man opgepikt, nadat de helicopter op de vierde vlucht nog drie man had meegenomen. Als voor laatste ging de loods van boord en de kapitein, met onder de arm een tas met scheepspapieren, verliet als laat ste de „Gatt”. 7 :7' DEN HAAG, 14 Jan. De studie omtrent de constructie van de in de Oosterschelde en het Brouwershavensche gat te bouwen dammen is nog niet zover gevorderd, dat thans reeds een zodanige constructie voor de dammen van het drie-eilandenplan kan worden vastgesteld, dat met zekerheid de met hun bouw beoogde ervaring zal worden verkregen. Er zal dus nog enige tijd verlopen eer met de bouw van die dammen kan worden aangevangen, terwijl dit ook eerst zal kunnen geschieden, wanneer de sluiswerken in de dam door de Zandkreek gereed zijn. Toch is het nodig de periode van proefnemingen en gesynchroniseerde waanemingen bij de dambouw zo spoedig mogelijk te laten beginnen, omdat de hier opgedane ervaringen de basis moeten leveren voor de nadere ont werpen voor de dammen in Oosterschelde en Brouwershavensche gat. De proeven met de dammen van het drie-eilandenplan zijn dus uitermate be langrijk en urgent. ’s-GRAVENHAGE, 13 Jan. In geheel Europa is de winter bezig ’n fel gevecht te leveren met de de pressies. Voortdurend doen storingen van de Oceaan komende pogingen de vorst uit Europa te verdrijven, doch het succes is nog niet groot. Mocht het er hier en daar op lijken, dat de vorst de wijk moet nemen voor zachter weer, het genoegen is maar van korte duur. Bovendien gaat de strijd tussen koude en zachte lucht gepaard met sneeuw- en regenval en vooral in Engeland en Schotland met stor men. Verschillende delen van West- Europa worden momenteel geteis terd door overstromingen als gevolg van zware regenval en smeltende sneeuw. In de Oostenrijkse Alpen is, als gevolg van de plotselinge dooi, een waarschuwing van kracht voor la wines. Verscheidene belangrijke TAIPEH, 13 Jan. Een Amerikaan se torpedoboot jager heeft in de buurt van het eiland Nantsji op vliegtuigen van Communistisch China geschoten. De torpedobeotjager voer in een es corte van schepen van nationalistisch China. Amerika heeft officieel ontkend dat een van haar oorlogsschepen heeft eschoten. derdag een huis, waardoor een man en twee jongens om het leven kwa men. In Zweden was het Donderdag ochtend zeer koud. De temperatuur daalde er tot 31 graden onder nul. In Noorwegen zijn Woensdag avond twee mannen om het leven gekomen door een lawine, toen zij huiswaarts keerden met medicijnen voor het tien maanden oude doch tertje van een van hen, dat ernstig ziek lag met longontsteking. De Orkaden, ten Noorden van Schotland zijn geïsoleerd door een zware sneeuwstorm. In Schotland is het verkeer tot stilstand geko men. Telefoon- en electriciteitska- bels geraakten onklaar. In -’t Noor den van het land liepen Woensdag avond verscheidene passagierstrei- nen vast in de opgewaaide sneeuw. De passagiers zijn in de loop van vandaag met een speciale hulptrein opgehaald. naai door Walcheren. Uiteraard zal de sluis gereed moeten zijn, voordat tot de afdamming overgegaan kan worden. De sluisbouw komt dus bij de uitvoe ring op de eerste plaats. Door de afdamming zal enige schade voor de visserij en schelp- dierkwekerijen in Veeregat en Zand kreek optreden, doch door een juiste keuze van de plaats van de afsluit dam in de Zandkreek zal deze scha de kunnen worden beperkt. De bovengenoemde bezwaren, die ook zullen gelden wanneer de Del tawerken zijn voltooid, wegen naar het oordeel van de commissie niet op tegen de reeds genoemde voor delen, met name: dat men tijdig ervaring kan opdoen vóór de bouw van de zeer kapitale afsluitdammen een aanvang neemt, zo hiertoe wordt besloten. dat men plaatselijk een grote vei- de drie wegver- HOEK VAN HOLLAND, 13 Januari De bemanning van de nieuwe kleine reddingboot „Directeur Goudriaan”, die sinds kort in Hoek van Holland is gestationneerd, heeft vanmorgen in alle vroegte het stoute stukje uitgehaald om van het Noorse schip „Gatt”, dat gis teravond omstreeks half elf tijdens stormweer voor het Zuiderhoofd in de Nieuwe Waterweg vastliep, zeven mannen te redden, die in een benarde situatie verkeerden. Zij waren n.l. allen via een touw op de pier gekomen. Alsof dit alles niet voldoende was heeft een helicopter van het vlieg dekschip „Karei Doorman” in de loop van de morgen binnen het uur nog 18 opvarenden van de „Gatt” gehaald. Daarmee was de gehele bemanning van de in nood verkerende Noor gered. De „Gatt” bevindt zich in zo’n moeilijke positie, dat wordt aangenomen, dat het vaartuig als verloren kan worden beschouwd. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Aft Telef 326; Middelburg: Korte Wt Wl Tel., administratie 1009 TeL redactie 2347, ler- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes Vlissingen: 6.21 u. 1.79 m. Terneuzen: 6.53 u. 1-89 m. Wemeldinge: 8.03 40.25 r 1-, 20.09 u. 1.36 DEN HAAG, 14 Januari De Deltacommissie heeft in haar vierde interimrapport de regering geadviseerd zo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van het zogenaamde drie-eilandenplan, dat voor ziet in de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek. Dit spoedige begin is volgens de commissie nodig omdat de bouw van de dam in het Veeregat meer ervaring zal kunnen leveren inzake constructiewijzen, materialen en materieel, welke zullen worden toe gepast bij de grote afsluitdammen van Brouwershavensche Gat en de Oosterschelde, zo hiertoe wordt besloten. Het is van groot belang de periode van proefnemingen over enige jaren te kunnen uitstrekken om in ruime mate ervaringen te kunnen opdoen tijdens ongunstige om standigheden van wind, stroom en golven. De Deltacommissie meent, dat het niet nodig is de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek afhankelijk te stellen van de beslissing over de Deltawerken zoals zij deze in het derde interimrapport heeft voorgesteld en waarin uiteraard het drie-eilandenplan past. Immers, wanneer in afwijking van het gegeven advies in het algemeen aan versterking van het bestaande dijksherstel de voorkeur zou worden gegeven, zou toch plaatselijk voor ver sterking der zeeweringen langs Veeregat en Zandkreek afdamming van deze wateren zijn aangewezen. Want evenals vrijwel alle buitenwaterkeringen m Zeeland zijn ook de dijken langs het Veeregat en de Zandkreek te laag en te zwak. In plaats van door versterking van deze dijken kan men door de afsluiting van het Veeregat en de Zandkreek voor verscheidene millioenen guldens minder een veel grotere veiligheid verkrijgen, omdat in dat geval de korte afsluitdammen een betrouwbare zeewering zullen vormen, waarachter de oudere dijken als een tweede verdedigingslinie zullen blijven liggen. Dat zowel de afsluiting van net Vee regat als die van de Zandkreek een on derdeel vormen van elk plan tot ver betering van de veiligheid door mid del van de afsluiting van de zee-armen kan als volgt worden verklaard: 1. In het kader van de afsluiting der zee-armen wordt een enkele dam in de mond van de Oosterschelde, lopen de van Walcheren naar Schouwen, om waterbouwkundige en financiële rede nen niet aanbevelenswaardig geacht, zodat de Oosterschelde en het Veere gat afzonderlijk zullen moeten worden afgesloten. 2. De afsluiting van het Veeregat al leen zou, met open Oosterschelde, on toelaatbare getijstromen in de Zand- 7^ ^an’ Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen sneeuw Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke tot oostelijke wind. puntPeratUren omstreeks het vries- Op- en ondergang van Zon en Maan: i^atvrrdag: Zon 0 p8 45 u onder 16.55 u. Maan op 0.43 u., onder 11.00 u. Hoogwater Zaterdag 15 Januari: J m., 18.50 u. 1.71 u. 1.97 m., 19.19 u. m. Wemeldinge: 8.03 u. 1.39 m., .m- Zierikzee: 7.40 u. 1.17 1.73 m. *7' ;S?S ^«77

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5