Mendès-France wint Italië voor zijn plannen DIJKWACHTEN VANNACHT OPGEROEPEN geld van om Kleuterscholen gebouwd slaven los te kopen WEERLOOS COSTA RICA SMEEKT OM HULP 1 if Koninklijke Nieuwjaarsreceptie Aanvallende rebellen hebben succes Ernstige overstromingen in Griekenland Noors schip vast op pier bij Hoek van Holland Maar de Benelux is tegen de voorgestelde wapenpool f 3.000.000.- voor de vluchtelingen ’s-GRAVENHAGE, 12 Jan. In een vergadering van het Comité Vluchte lingenhulp heeft de voorzitter, de heer M. A. Reinalda, vanmorgen medede ling gedaan van het feit, dat vanavond het overschrijden van het derde mil lioen der inzamelingsactie „een uur voor een toekomst” mocht worden ver wacht. Deze voorspelling is uitgeko men en de actie, die in October j.l. is begonnen, heeft thans het derde mil lioen vol gemaakt. o» I SI Geen ministerie Een fonds, dat toch nog nuttig werd besteed Beperkte bewaking voor district Zuid ingesteld van Onderwijs meer Belgische minister afgetreden Roken is een ver derfelijke gewoonte Meelfabrieken voelen zich achteruitgezet ’s-GRAVENHAGE, 12 Jan. In het Zoals de wind waait, waait mijn jasje Vreemde vliegtuigen vallen aan «i Vandaag besprekingen te Baden-Baden i e Extra hoog water werd verwacht 15 >0 (0 *0 >5 15 >5 het dijkleger is 15 10 F8 5. (pagina 2) Hij zou zijn zwager bevoordeeld hebben PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bij de Paus De „Slavenkas” Plechtige opening te Zierikzee Radio-Moskou; Regeringsmaatregelen gevraagd. Versterkingen naar Malakka V ierdaagse 26 Lm. 29 Juli Wapenpool te Nijmegen van DE BILT ZEGT: Gure Noordwester Moskou De scholen Prinses Beatrix zal tankschip „Vasum” dopen WIP 10e JAARGANG, No. 2987 hun land te verdedigen. ii is (Zie vervolg pag. 2). k DONDERDAG 13 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT s r P i. j DEN HAAG, 13 Januari. Vanmorgen vroeg omstreeks één uur is voor het district Zuid het telegram voor beperkte bewaking uitgegaan. Dat wil zeggen, dat de dijkwachten zijn opgeroepen en gewaarschuwd. Dit telegram wordt uitgegeven wanneer naar verwachting in een be* paald district, in dit geval dus voor het district Zuid, een hogere water* stand optreedt dan die, welke gemiddeld twaalf keer in de tien jaar wordt overschreden. In het algemeen gaat dit telegram uit, wanneer een waterstand hoger dan 3.10 meter plus N.A.P. wordt verwacht. van de Het was die van Guatemala in 1954 toen de aanvallers ook vanuit een aangren zend land opereerden. Deze keer is Ni caragua het aangrenzende land. Maar weer is het geen conflict tussen twee landen. De rebellen zijn huurlingen van buitenlandse monopolies. Het is geen geheim wie achter deze agressie staat, aldus radio Moskou. sidente van de openbare school en voorzitter stuur. ZEEUWSCH DAGBLAD Aan de kust zou het vannacht om streeks 5 uur hoog water zijn. Vlissin- gen had om 4.57 hoog water en de ver wachte hogere stand zou 3.30 plus N.A.P. zijn. Voor Hoek van Holland werd 2.30 plus verwacht. Rilland Bath verwachtte vanmor gen om 6.31 hoog water, Bruinisse om 6.33 en Tholen om 6.49. Het district Zuid omvat de bewa kingsdiensten van Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland benevens het Zuidelijke gedeelte van de Noordhol- landse kust tot IJmuiden. de Europese wapenpool ontbreekt een supranationale parlementaire controle, tegenover het supranationale gezag, aldus meldt de N.R.C. Het Nederlandse standpunt wordt gedeeld door België en Luxemburg. Paus Pius XII heeft vandaag Men dès-France in de bibliotheek van zijn paleis in openbare audiëntie ontvangen. De premier was verge zeld van zijn vrouw en zes leden gens ziekte niet aanwezig kon zijn en hoopte op spoedig beterschap. De heer Catshoek vertelde hier na de geschiedenis van de „slaven kas”. Deze sociale instelling on getwijfeld de oudste in Nederland dateert uit de tijd dat de Alge rijnse zeeschuimers de opvarenden van Hollandse koopvaarders op de slavenmarkt te gelde maakten. De Zierikzeese reders trachtten de sla ven terug te kopen doch de losprij zen werden steeds hoger. De raad van Zierikzee besloot toen in 1657, dat in de stad een collecte mocht worden gehouden om de reders bij te springen. In 1734 echter barstte de bom toen de zeerovers voor de stuurman van „De Palmboom” die in Salee werd gevangen genomen meer dan ^vijfduizend gulden vroe gen. Zo ontstond de slavenkas. In 1735 werden de reglementen vastgesteld en besloten dat de equipage van de Zierikzeese schepen een klein be drag van hun gage zouden afstaan, de reders mee zouden betalen en de stad voor de rest zou bijsprin gen. Dat fonds heeft uitstekend ge werkt tot 1816, toen door een bom bardement op Algiers de zeeroverij werd uitgeroeid. De kas bleef ech ter bestaan, werd later gebruikt om oude zeelieden in een manhuis on- Radio Kanton heeft gemeld, dat het provinciale hoge Gerechtshof van Kwangtoeng 23 Chinezen heeft ver oordeeld tot uiteenlopende straffen wegens spionnage tegen communis tisch China. BRUSSEL, 12 Jan. De Belgische Liberale minister van Openbare Wer ken, Glabbeke, zou afgetreden zijn in verband met een tegen hem uitge brachte beschuldiging. Hij zou een fa- ZIERIKZEE, 12 Jan. In Zie rikzee heeft vandaag burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boeije twee nieuwe kleuterscholen geopend; een openbare en een christelijke. Het zijn twee prachtige vierklassige houten scholen met gloednieuw meubilair. Ze konden gebouwd worden, dank zij het feit, dat twee eeuwen geleden in Zierikzee een fonds werd gesticht om opva renden van Zierikzeese handels- vaartuigen, die door de Algerijnse zeeschuimers werden gevangen, los te kopen! Gelden uit dat fonds, dat nog steeds de naam „Slavenkas” draagt, hebben nu dienst gedaan voor scholenbouw. Een dus wel zeer merkwaardig feit, waarover de heer J. Catshoek, wnd. voorzitter van dit fonds uit voerig heeft verteld tijdens de ope- ningsbijeenkomst, die plaats vond in „De Graanbeurs”. Voordien echter, na een openings woord van de gemeentesecretaris, de heer E. H. Mulder, heeft wethou der A. M. den Boer, die samen met wethouder Gerritsen de directie over de bouw voerde de beide met linten versierde sleutels van de scholen aan de heer Catshoek over handigd. Hij sprak zjjn leedwezen i we- LONDEN, 12 Jan. Radio-Moskou, dat kortgeleden een campagne heeft gevoerd tegen overmatig gebruik van alcohol, wijdt thans aandacht aan het roken, „een verderfelijke gewoonte” waaraan het de volgende nadelen voor het lichaam toeschrijft: Nadelige uit werking op hart, zenuwen en spijsver teringsorganen, geheugenverzwakking, vermindering van het vermogen tot geconcentreerde aandacht en nadelig voor de prestaties van sportlieden. „Goede sportslieden roken niet”, al dus Radio-Moskou, dat er ook nog bij de ouders op aandrong hun jonge kin- •j6?’ ”die vaak het geld voor hun middagmaal gebruiken voor het kopen en heimelijk roken van goedkope si garetten”, een goed voorbeeld te ge ven. 6 WASHINGTON, 12 Januari. Costa Rica heeft een beroep gedaan op de Ver. Staten voor militaire hulp om de aanvallers te verdrijven. De com missie van onderzoek, aangewezen door de organisatie van Amerikaanse Staten om een onderzoek in te stellen naar het conflict tussen Costa Rica en Nicarague is inmiddels uit Washington vertrokken. De Organisatie zelf is vandaag weer bijeengekomen om de toestand te bespreken, die zeer ver ward is. De rebellen schijnen vorderingen te hebben gemaakt na wisselend succes en verscheidene plaatsen te hebben veroverd. De hoofdstad San José is bestookt door vliegtuigen, die Venezolaanse kentekenen droegen. Het aan tal luchtaanvallen neemt geregeld toe. In de vergadering van de Organisa tie van Amerikaanse Staten heeft de afgevaardigde van Costa Rica dan ook onmiddellijk om wapenzendin- gen verzocht. „Onze open steden worden door vreemde vliegtuigen met machinegeweren bestookt. Wij bezitten geen luchtmacht en geen verdediging om het hoofd te kunnen bieden aan deze aanvallen”. Aldus zei de afgevaardigde. Uit alle delen van het land komen berichten van bombardementen en be schietingen binnen. De Regering maakt gebruik van burgervliegtuigen om versterkingen naar de grens te vervoeren. Reeds 1500 vrijwilligers hebben zich gemeld. Sa men met de 1500 man burgerwacht en de 2000 reservisten zou Costa Rica een leger van 5000 man op de been kunnen brengen. Maar er Zijn geen wapenen en geen vliegtuigen. In San José is een grote demonstra tie ten gunste van de Regering ge houden. Duizenden vragen wapens om van de Franse ambassade in Vati caanstad. De Franse premier maakte een diepe buiging bij de ingang van de bibliotheek, een tweede halverwege de bibliotheek en een derde toen hij zich tegenover de geestelijke leider van 400 millioen katholieken be vond. Daarentegen knielde Mendès- France niet en kuste hij evenmin de Pauselijke ring, want hij is zelf niet Rooms-Katholiek. jaarverslag over 1954 van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Bak kerij te Rotterdam wordt er op gewe zen, dat niettegenstaande de meeste Nederlandse hoogmolens door hun per fecte inrichting en economische wijze van fabriceren, tegen een zeer laag maalloon kunnen werken, het er naar uit ziet, dat zij de concurrentie tegen de buitenlandse molens niet meer zul len kunnen volhouden als deze bij voortduring met exportpremies of op andere wijze worden gesteund. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord milielid hebben bevoordeeld bij een aanbesteding van een groot project te Oostende. Een zwager van hem zou een provi sie van enkele millioenen hebben kun nen opstrijken. De Belgische minister raad heeft inmiddels over de kwestie vergaderd en de Katholieke oppositie zal Glabbeke Donderdag over deze zaak interpelleren. SINGAPORE, 12 Jan. Binnen en kele maanden zullen Australische ver sterkingen naar Malakka gezonden worden ter bestrijding van de opstan delingen. Reeds herhaaldelijk hebben Australische officieren Malakka be zocht om de vechitechniek in het oer woud te bestuderen. Thans zijn er ongeveer 40.000 man Britse troepen. Tezamen met de plaat selijke politie en anti-opstandelingen- troepen staan ongeveer 100.000 man tegenover vijf- tot zesduizend commu nistische opstandelingen, die zich in het oerwoud verschuilen. DEN HAAG, 11 Jan.-De internationale vierdaagse afstandmarsen van de Ne- oerl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden zoals ieder jaar gebruikelijk te Nijmegen gehouden in de laatste volle week van de maand Juli. Der halve dit jaar van 26 tot en met 29 Julu BONN, 13 Jan. Vandaag beginnen te Baden-Baden de besprekingen tussen de Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken dr Adenauer. Had Adenauer aanvankelijk zijn Franse collega uitgenodigd om te spreken over het Saaraccoord, op de bespreking zal ook het vraagstuk van de Duitse eenheid en van de wapenpool aangeroerd worden. Gezegd wordt, dat Frank rijk en Duitsland het er reeds nu over eens zijn, dat een gepensioneerde Britse ambassadeur gevraagd zau worden om als eerste neutrale Hoge Com missaris voor het Saargebied op te treden. Deze Hoge Commissaris zal be noemd worden door de Raad van Ministers van de voorgestelde West- europese Unie. De taak van de Hoge Commissaris bestaat uit het leiding geven aan de buitenlandse aangele genheden, de defensie en de uitvoe ring van het Statuut van het Saar gebied zoals dat tussen Frankrijk en Duitsland is opgesteld. Hij zal ver antwoording verschuldigd zijn aan de Raad van Ministers. Na zijn vacantie in Italië stelt de Franse premier alles in het werk om de landen te winnen voor zijn plan nen betreffende de wapenpool. In het begin van de week heeft hij uitvoerige besprekingen gehouden in Rome en inderdaad is Mendès-France er in ge slaagd de Italianen voor zijn ideeën te winnen. De premier had dan ook voor gesteld, dat een Italiaan de leiding zou hebben van het voorgsetelde Bureau ter controle van de Bewapening. Ook zou in Rome overeenstemming bereikt zijn over een Frans voorstel om zo spoedig mogelijk besprekingen met Moskou te beginnen. Vandaag zal de Franse premier trachten zijn Duitse collega voor zijn bewapeningspool-plan te winnen. Maar dan is hij er nog niet. Want Nederland zal niet accoord kunnen gaan met het plan van de premier. Het Franse voorstel houdt het gevaar in van een ambtenarendictatuur, want in de opzet van Mendès-France van ATHENE, 12 Jan. Tengevolge van zware regens in Joegoslavië worden opnieuw Griekse gebieden met over stroming bedreigd. De Axios is reeds op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden en grote gebieden bij de Griekse Joegoslavische grens staan blank. Het dorp Axioepolis is reeds geëvacueerd. In Oost-Macedonië en West-Thracie zijn de rivieren de Strymon en de Nes ten buiten haar oevers getreden. Vol gens de minister van landbouw staan 35.000 ha blank en zijn 225 woningen weggespoeld. Vliegtuigen werpen voedsel en kle ding af op ge-isoleerde gebieden en troepen hebben vele bewoners van ge troffen gebieden in veiligheid ge bracht. Naar gemeld wordt zijn twee vrouwen en t~: L_’_ pogingen verdronken. Overigens neemt de vloed hier af en de genie is doende bruggen te her stellen. De minister heeft gezegd, dat het hier de ernstigste overstromingen in jaren betreft. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 12 Jan. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen sneeuwbuien, af gewisseld door opklaringen. Krachtige nu en dan harde en langs de Wadden- kust tijdelijk stormachtige noordwes- teljjke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Hoogwater Vrijdag 14 Januari: Vlissingen: 5.41 u. 1.96 m., 18.09 u. 1.87 m. Terneuzen: 6.14 u. 2.13 m., 18.38 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.27 u. 1.49 m., 19.47 u. 1.65 m. Zierikzee; 7.06 u. 1.25 m., 19.32 u. 1.42 m. uit, dat wethouder Gerritsen Radio Moskou heeft een heel aparte - lezing gegeven op het gebeuren in twee, baby’s bij reddings- Zuid-Amerika. De „United Fruit Com pany”, een grote Amerikaanse maat schappij is de oorzaak van alle onlus ten. De omstandigheden zijn gelijk aan drag hebben het bedrijfsleven, overheid, vele particuliere en groot aantal acties deel gehad. ’s-GRAVENHAGE, 12 Jan. Het Noorse stoomschip „Gatt” is vanavond om 22.35 uur ter hoogte van het Zui- derhoofd bij de ingang van de Nieuwe Waterweg in moeilijkheden geraakt en aan de grond gelopen. Het schip ligt I dwars voor de pier, met de kop om de Zuidpier. Sleepboten en een reddings boot zijn onderweg. De situatie van het schip wordt be denkelijk geacht. De „Gatt”, die 1550 brt meet, zit in eenzelfde positie als indertijd het Britse schip „Spanker”, dat op het Noorderhoofd vastliep en moest worden gesloopt. De machinekamer is ondergelopen en de vuren zijn reeds gedoofd. In bet Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagochtend een Nieuwjaarsreceptie gehouden, welke door de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in Nederland en vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke wereld* zeer druk werd bezocht. De aankomst van het vorstelijk paar bij het Paleil op de Dam. Uit een ander deel van het kapi taal heeft men de bouw nieuwe scholen betaald, hoog tijd want zowel de burgerbe- waarschool, in 1942 gesticht als de Chr. school die in 1866 werd opge richt voldeden absoluut niet meer aan de eisen die men aan een mo derne kleuterschool mag stellen. Er was echter geen geld. De commissa rissen van de „slavenkas” begrepen echter dat het, met de jeugd, om Zierikzee’s toekomst ging en beslo ten, na overleg met de schoolbestu ren en het gemeentebestuur twee scholen te bouwen op eigen grond, een terrein in het zgn. „vrije”. De heer Catshoek droeg vervolgens de sleutels over aan mevr. Schuur- beque-Boeije Tollenaar, wnd. pre- kleuter- aan de heer den Boer, van het Chr. schoolbe- De voorzitter sprak verder de ver wachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle dan toch om en nabij de vier millioen zou worden bereikt. Aan het tot stand komen van dit grote be de een AMSTERDAM, 12 Jan. „Ik doop u „Vasum” en wens u behouden vaart”. Deze woorden zal Prinses Be atrix Zaterdagmiddag a.s. om drie uur uitspreken, als zij op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam het voor de Koninklijke Shellgroep in aanbouw zijnde tankschip in zijn element zal sturen. Deze doopplechtigheid, is de - eerste officiële daad van de Prinses, hadden tot stand kwam, werd waarbij zij niet vergezeld zal zijn van Melsheimer sociaal-democratisch jus- haar ouders. titie-beambte in Pruisen. BERLIJN, 12 Jan. De 57-jarige dr Ernst Melsheimer, die Woensdag voor een tweede termijn van vijf jaar tot Oostduits openbaar aanklager is ge kozen, begon zijn ambtelijke loopbaan als gerechtelijk ambtenaar onder Kei zer Wilhelm de tweede. Hij heeft sindsdien elke Duitse regering ge diend. Toen de keizer, na de verloren eer ste wereldoorlog, verdreven werd en de republiek van Weimar waarin de socialisten overwegende invloed der te brengen en nog later werd er een pensioenfonds gevormd. Op 17 Maart 1941 is echter de laatste pensioentrekker van dit fonds overleden en is men’ begon nen het kapitaal te vergroten. In 1952 bezat men drie en negentig duizend gulden velk bedrag ge deeltelijk werd belegd in Nationale Lening voor de Woningbouw, wat Zierikzee extra bouwvolume ople verde. titie-beambte in Pruisen. De republiek van Weimar viel op j haar beurt en werd opgevolgd door de nationaal-socialisten onder Hitler, doch dr Melsheimer bleef, namelijk als raadgever der nazi-organisatie voor openbaar welzijn. Ook de tweede wereldoorlog werd door Duitsland verloren en hiermede viel tevens het nationaal-socialistische bewind. De communisten kregen, al thans in Oost-Duitsland, de overhand en dr Melsheimer bleef gerechtelijk ambtenaar, doch werd communist. In 1951 werd hij voor de eerste ter mijn tot Oostduits openbaar aanklager benoemd. Hij heeft sindsdien, in onge veer twintig politiek getinte processen tegen vijanden van de Oostduitse staat, vier maal de doodstraf geëist, dertien maal levenslange gevangenis straf en in totaal meer dan achthon derd jaar dwangarbeid. Zijn eisen werden door het Gerechtshof beves tigd. Voorts heeft dr Melsheimer onge veer negentig terdoodveroordelingen en tweehonderd vonnissen, waarbij le venslange gevangenisstraf werd opge legd en die wérden geveld door la gere gerechtshoven, bekrachtigd. Een verschrikkelijk man. .1. b'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1