kef an Hieuwe helicopter-verbinding tussen Rotterdam-Brussel (via Sluiskil) Actie uit Nieuw Guinea tegen Indonesië is fantasie Dreigende oorlog in Zuid-Amerika I STTKif N WiMI?- Geen animo voor het uniform Treinbotsing in West-Duitsland Mendès-France viert verjaardag in Rome Kamerleden bezochten de Biesbosch Handelsaccoord met Rood-China Rebellen vallen Costa Rica binnen Gouverneur van Baal m Nederland Ontwikkeling gaat voort s s Provincie, gemeenten en bedrijfsleven moeten bijspringen om geraamd tekort (27.000 gulden) te dekken Overleg met Stichting van de Arbeid had geen zin, zegt minister Mansholt Maar de ambassadeur van Nicaragua weet van niets Besprekingen over wapenpool etc. Geheimzinnige vlucht naar Oost-Duitsland A PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pella naar Nederland Zeeuwsch Vlaanderen- Rotterdam Van compensatie is geen sprake Verhoging van melkprijs was niet te voorkomen per helicopter? Ook Verdine komt vrij DE BILT ZEGT: Enige buien Sabena wil een jaar proefvliegen Een maal per week Eenheid van Stevenson niet gevaarlijk voor Rusland De subsidie Kans voor Zeeuwsch Vlaanderen ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2986 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE 9 WOENSDAG 12 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT van een offi- iagen aan Ro sluiten. Men heeft nu een unieke gele genheid om te tonen dat het Zeeuwsch Vlaanderen iets waard is om uit het isolement te worden verlost. vlam, waardoor de reddingsploegen de wrakstukken van de treinen niet kon den naderen. Tenminste twee perso nen, te weten de machinist en de sto ker van de personentrein verloren het leven. Men vreest, dat ook enkele pas sagiers zich niet uit de brandende wa gons hebben kunnen redden. Een over zicht van de geweldige ravage. Nabij Verden in Neder-Saksen (West- Duitsland) zijn gistermorgen een per sonentrein uit Hannover en een goede rentrein met elkaar in botsing geko men. De locomotief en verscheidene wagons van de personentrein en bo vendien enige wagons van de goede rentrein stortten van de spoordijk op een paralel lopende straatweg. Zeven met benzine geladen wagons vatten middels uitdrukkelijk ontkent, dat uit zijn land een aanval op Costa Rica is ondernomen. De ambassadeur zei dat het Costaricaanse volk genoeg heeft van zijn regering en de regering dit tracht te verbergen door Nicaragua te beschuldigen. De leider van de Britse Labourpar- tij, Attlee, is gisteravond uit Londen vertrokken voor een kort bezoek aan West-Berlijn. WERKENDAM, 11 Jan. De leden van de Watérsnoodcommissie uit de Tweede Kamer en de griffier der Ka mer, mr A. F. Schepel, hebben van daag een tocht door de Biesbosch ge maakt. Zij werden o.m. vergezeld door leden van de Stichting voor-de Land bouw in Noordbrabant, de burgemees ters van de Biesbosgemeenten Wer kendam, Made en Dussen. Het gezelschap maakte de tocht in boten van de Rijkspolitie. Het water in de Biesbosch stond vandaag hoger dan een paar dagen geleden en door de dijkbreuken stroomde het kolkend water in en uit. WASHINGTON, 11 Januari. De Amerikaanse soldaat William Verdine, de laatste van de drie Amerikanen die jarenlang in de Sowjet-Unie zijn vast gehouden, zal op een nader te bepalen datum worden vrijgelaten en ter be schikking gesteld van de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn. De Sowjetj-mi- nister van Buitenladnse Zaken, Molo- tof, heeft vandaag de Amerikaanse am bassade in Moskou hiervan op de hoogte gebracht. in Nieuw Guinea en zijn bepaald niet van plan ons in een politiek avontuur te mengen”, aldus heeft vanavond de gouverneur van Nieuw Guinea, dr J. van Baal bij aankomst op Schiphol ver klaard. Vragen over infiltraties in Nieuw Guinea beantwoordend, zeide dr van Baal, dat door de lange kustlijn van het gebied infiltraties altijd mogelijk zullen zijn. Uiteraard zijn er maatrege len genomen om deze infiltraties tegen te gaan. Maar de bevolking waar schuwt trouwens onmiddellijk indien infiltranten worden gesignaleerd. Dr van Baal legde er voorts de na druk op, dat de jongste demonstraties van de Papoeabevolking, waarbij aan hankelijkheid aan Nederland werd be tuigd en de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea werden afgewezen, voor honderd procent door hen zelf waren georganiseerd. In Sorong moest de politie enkele demonstranten, die al te opgewonden van hun anti-Indonesi- sche gezindheid blijk gaven, tot de or de roepen. Op een vraag of het vroegere Pa- poea-bataljon niet weer in de strijd krachten kan worden opgenomen, zei de dr van Baal, dat de bezoldiging van deze mensen een struikelblok vormt. Sprekend over het drie jaren plan zeide dr van Baal, dat in Hollandia, Biak en Manokwari de huizenbouw op gang is gekomen, vooral van volkswo ningen, waarbij ook van particuliere zijde initiatief is getoond. Het land bouwproject bij Merauke vordert goed, hoewel nog veel materiaal moet wor den aangevoerd. Men hoopt in de loop van dit jaar de eerste vijftig van de honderd hectaren (er zijn twee proef- polders) met rijst te kunnen beplan ten. DE BILT, 11 Jan. Zwaar bewolkt met opklaringen en vooral in de kust provincies enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, Overwegend matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. In de ochtend lichte vorst en hier en daar mist, in de middag temperaturen iets boven het vriespunt. De voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamse Kamer van Koophandel, ir C. A. L. Horstmann die ons vanmiddag de plannen heeft ontvouwd, gaf toe dat het kort dag is, Maar, zo zei hij, er kunnen principe-besluiten genomen worden om medewerking te verlenen. De Kamer heeft de onderhandelin- gen gevoerd teneinde mogelijke con currentie tussen de gemeenten uit te GOES, 11 Jan. Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen heeft een belangrijke stap genomen tot opheffing van het Zeeuwsch-VIaams isolement. Na overleg met de directie van de Bel gische Luchtvaartmaatschappij „Sabena” heeft men een plan ontworpen om vanaf 1 Maart a.s. gedurende 1 jaar een proef-helicopterverbinding te gaan onderhouden tussen Brussel en Rotterdam met een tussenlanding in het cen trum van de kanaalzone, vermoedelijk Sluiskil. Het welslagen van dit plan hangt echter af van de medewerking van het provinciaal bestuur, de gemeen tebesturen, het bedrijfsleven, de landbouw en de vlasindustrie. Want de Sabena, die bereid is eventuele tekorten op de verbinding Brussel-Sluiskil te dragen, verlangt, dat het tekort op het traject SIuiskil-Rotterdam, dat op 27.000 wordt becijferd, door een subsidie zal worden gedekt. De Belgische Maatschappij wil voor 1 Maart antwoord hebben of subsidieverlening moge lijk is. De Kamer van Koophandel die 4 dagen geleden dit Sabena-voorstel ontving heeft thans bovengenoemde instanties om medewerking verzocht. ’s-GRAVENHAGE, 11 Jan. - De heer G. Pella, voorzitter van de Assemblee der Kolen- en Staalgemeenschap, maakt op het ogenblik een rondreis door de bij de K.S.G. aangesloten lan den teneinde deze landen te polsen over de opvolging van Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit. Don derdag a.s. zal de heer Pella, die dan in Brussel vertoeft, naar Nederland ko men om Zaterdagochtend weer te ver trekken. SCHIPHOL, 11 Jan. „Het is een grote dwaze fantasie te veronderstel len, dat van Nieuw Guinea uit enige actie tegen Indonesië zou worden on dernomen. Wij hebben onze handen vol Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Iedere week zal, als de plannen door gaan, één maal gevlogen worden en wel op een der Rotterdamse beursda gen, d.w.z. Maandag of Dinsdag. Het tijdstip van vertrek uit de kanaalzone is getimed op des ochtends 9 uur. Aan komst te Rotterdam om ongeveer half tien. Het vertrek van Rotterdam is om 4 uur ’s middags, zodat men dan om half De heer Horstmann die nadrukkelijk zei, dat deze dienst in tegenstelling met LONDEN, 11 Januari. Engeland heeft vandaag een Russische beschul diging van de hand gewezen, als zou den dé luchtstrijdkrachten van brigade generaal Stevenson bedoeld zijn voor een atoomaanval op Rusland. Het doel 42 millioen op de begroting uitge- van deze eenheid is zuiver defensief, trokken. Daarnaast zal er 60 mil- aldus het Britse commentaar. lioen zijn voor consumenten-subsidies. De animo om het burgerpak te verwisselen voor het militaire uniform is bij een grote groep van onze Oosterburen nog niet groot: Dezer dagen organi seerde de plaatselijke afdeling Muenchen van de „Internationale der Krijgs- dienst-tegenstanders” een betoging, waaraan door enige honderden leden werd deelgenomen. In zwijgende optocht trokken zij door de straten, span doeken en borden met zich voerend. Even voor de aanvang van de optocht werd deze opname gemaakt. WASHINGTON, 11 Januari. Een strijdmacht van opstandelingen van Nicaragua is Costa Rica binnengevallen. Villa Quesadu viel in handen van de rebellen. Het garnizoen en de bevolking bood slechts geringe tegenstand. De opstandelingen waren in motorboten de rivier de San Carlos afgevaren. De organisatie van Amerikaanse staten heeft vanavond eenstemmig besloten tussenbeide te komen in het geschil tussen de twee Zuid- amerikaanse landen en te voorkomen dat de vijandelijkheden aan de jreps zich tot een oorlog zou ontwikkelen. Costa Rica heeft inmiddels de di plomatieke betrekkingen met Nica ragua verbroken. De strijd tussen de rebellen en het leger van Costa Rica heeft ongeveer op een afstand van 55 km van de hoofd stad van Costa Rica San Jose plaats gehad. Een geestdriftige menigte stroomde in deze stad bijeen. De opgetogen in woners boden hun leven en alles wat zij hadden aan om de agressie terug te slaan. De ambassadeur van Nicaragua in de /er. Staten Sevilla Sacasa heeft in- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 11 Januari. Het is niet uitgesloten dat het bedrijfschap Zuivel in overleg met de Regering maatregelen zal nemen om ongemotiveerde verhogingen van de melkprijs te voorkomen. Het ligt dus voor de hand dat de prijsstop gehanteerd zal worden als de melkslijters te veel gaan vragen. Dit deelde minister Mansholt vanmiddag mede op een persconferentie over de verhoging van de melkprijs. In de niet gesaneerde gebieden willen de melkslijters de melkprijs met 1 cent verhogen, zelfs gaan er geruchten over een hoger bedrag. Maar zulke verhogingen achtte de bewindsman ongemoti veerd. Berekeningen hebben aangetoond dat in vele gevallen de verhoging van de slijtersmarge met 1 cent reeds te veel is. Er zijn echter gebieden, waar wel enige reden is om de marge te verruimen. Maar als een halve cent vol doende is, mag de verhoogde slijtersmarge geen 1 cent bedragen, zo zeide minister Mansholt. In dat geval zal gedurende zes maanden de melk met 1 cent worden verhoogd. De melkprjjsver hoging vond de mi- Het totale subsidiebedrag is dus 102 de dienst die tijdens de tentoonstelling E 55 zal worden onderhouden, een be ter beeld zal geven van het reizigers- aanbod, wees erop, dat men pas na een jaar zal kunnen overwegen of er reden bestaat tot uitbreiding. De Kamer is thans dus, zoals reeds gezegd, begonnen met een actie om het subsidie van 27 mille bij elkaar te krij gen. Het bestuur heeft het zich veroor loofd een voorstel te doen voor de dek king van dit bedrag. Het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen in Zeeuwsch Vlaanderen zouden samen 15.000, moeten opbrengen. Dit is een bedrag van 16 cent per inwoner. Het bedrijfsleven zou 10.000 bijeen moe ten brengen en de landbouw en de vlasindustrie samen 2000, Het toestel waarmee men deze ver binding zal onderhouden biedt plaats aan zes passagiers. Het zal beveiligd worden voor een vlucht over het water door luchtzakken, die aan bei de zijden en in de staart verborgen, bij eventuele calamiteiten kunnen worden opgeblazen en zo drijvers zullen vormen. Bovendien zullen de passagiers worden uitgerust met Mae W est-zwemvesten Er blijven natuurlijk problemen. De grote puzzle is dat hier een binnen landse lijn door een buitenlandse maat schappij zal worden onderhouden. Ir Horstmann hoopt echter, dat de poging nu eens met succes zal worden bekroond want de Sabena die twee toestellen extra heeft krijgt aanbiedin gen genoeg uit andere delen van ons land en ook uit het Ruhrgebied. Desgevraagd zei ir Horstmann ons, dat over een tussenlanding op Zuid Beveland Goes ligt immers in de lijn? niet is gesproken met de Sa bena. Wij zijn er echter van overtuigd, dat, indien dit plan doorgang mocht vinden ook op de Bevelanden genoeg belangstelling zal bestaan voor een tussenlanding. Want ook vanuit Goes doet men veel zaken met Rotterdam! vijf weer terug is. Het tarief voor een reis SluiskilRotterdam zal ongeveer 30,retour bedragen. Dit is een laag bedrag, aldus Ir Horstmann als men berekent, dat een reis per auto toch nog altijd 50,tot 60,kost. Bo vendien wint men enkele uren. Ondanks het feit, dat de Sabena verlies zal lijden op een dergelijke verbinding, is de directie van deze maatschappij bereid deze proef-on- derneming te wagen. Men wil een jaar lang proefvliegen teneinde nauwkeurig vast te kunnen stellen of de animo groot genoeg zal blijven. Ir Horstman was er echter van overtuigd, dat een dergelijke verbin ding zeker belangstelling zal trekken. Met de Kamer van Koophandel te Rotterdam zal gesproken worden over de beste dag om de verbinding te on derhouden. Met douane en politieautoriteiten zijn reeds besprekingen gevoerd en ook wat het^ landingsterrein betreft in de kanaalzone is men overtuigd tot een goede oplossing te zullen komen. Men denkt aan Sluiskil en ir Horstmann noemde ook nog een terrein achter de glasfabriek te Sas van Gent, dat op .10 meter hoogte ligt en goed ligt voor het aanvliegen. De Rijksluchtvaartdienst, die even eens van de plannen op de hoogte is gesteld zal echter hierover moeten be slissen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” loofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Cantorem Vlissingen: Nieuwstr. ■8 Telef 326; Middelburg: Korte Joordstr. 35. Tel. administratie 2009. Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: losterbaan Le Cointre N.V., Goes ’s-GRAVENHAGE, 11 Jan. De Ne- ?®rl_aondse handelsdelegatie, die van 11 tot 28 December in communistisch Chi- L vertoeft om daar te trachten ndelsbetrekkingen aan te knopen, r eft daar voor een bedrag van 650.000 pond aan transacties afgesloten. Hierin Inn .yerdtsconteerd een bedrag van 400 000 pond aan goederen die Neder land aan China levert en een bedrag van 250.000 pond dat China naar ons «An^al exP°rteren. Dit bedrag van GaO.OOO pond kan misschien nog hoger worden, daar een lid van de delegatie s achter gebleven om te trachten nog verder zaken te doen. De Nederlandse missie is in China zeer hoffelijk en vriendelijk ontvan gen en men heeft zich veel moeite gegeven om haar het verblijf aan genaam en nuttig te maken. millioen, tegen 83 millioen in 1954. De verhoging van de kostprijs is voor een deel het gevolg van de loonsver hogingen. Volgens minister Mansholt zou het onjuist zijn om de laatste pet. -een welvaartsronde niet in de melkprijs door te berekenen. Tot nu toe waren goedgekeurde lonen altijd een onderdeel van de kostprijs. Het niet toestaan van deze doorbereke ning zou natuurlijk verhoging van de subsidies betekenen. En daar wil de regering nu eenmaal niet aan. Een al te stabiele melkprijs vindt minister Mansholt gevaarlijk. Dan zouden alle kostprijs verhogingen door de regering betaald moeten worden. De lonen in de landbouw zijn de laatste tijd met ongeveer 24 pet, ge stegen. Dat was noodzakeljjk gezien de relatieve lage lonen der landarbei ders. Door verschilende factoren is de kostprijs van sde melk op de weide gronden gestegen met 2 cent. Op de zandgronden met 4 cent. De vastgestelde garantieprijs voor de boer van 22 cent, met een toeslag van 1.7 cent per liter voor de zandbedrijven heeft het voordeel dat er niet een te hoge garantie wordt gegeven aan de goedkoop producerende gebieden. De gemiddelde garantieprijs zal ongeveer 23 cent bedragen. De verrekenprijs (is de garantie prijs plus de redelijke winst), die van belang is voor de prijs van de con- sumptiemelk is 1.6 cent hoger dan in het vorig melkjaar. Zij is gebracht van 23.4 cent op 25 cent per liter. Wil men de melk standaardiseren op een vetgehalte van 2.5 pet. dan betekent dit om technische redenen een stij ging van de gestandaardiseerde melk met 2.37 cent. De consumentensubsidie wordt 0.63 cent minder. Deze twee factoren leiden tot een melkprijsver- hoging van 3 cent. Minister Mansholt ontkende dat de ze melkprijsverhoging niet past in het beleid van minister Zijlstra. Naar zijn mening had het geen zin om overleg te plegen met de Stichting van de Ar beid. Over een eventuele compensatie wenste hij niet te spreken. Begrijpen de de psychologische bezwaren bleef hij zich op het standpunt stellen dat gezien de subsidiepolitiek van de rege ring de verhoging van de melkprijs niet te voorkomen was. Het Tweede Kamerlid dr ir W. J. Droessen (K.V.P.) heeft verlof ge vraagd een interpellatie tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening te mogen richten over de verhoging van de melkprijs. ROME 11 Jan. De Franse premier Mendès-France heeft vandaag zijn 48e verjaardag gevierd met urenlange be sprekingen met Italiaanse leiders in Rome, die hij hoopt te winnen voor zijn plan voor een Europese wapen pool. Hij sprak met de Italiaanse mi nister van Begrotingszaken, Vanoni, premier Scelba, minister van Buiten landse Zaken Martino en vice-premier Saragat, de leider der Italiaanse so ciaaldemocraten. Het was de eerste dag cieel bezoek van twee a< me, dat bedoeld is als een spectaculai re bevestiging van Frans-Italiaanse vriendschap na een periode van bitte re teleurstelling in Italië over de Fran se verwerping van het E.V.G.-verdrag. Leden van de Franse en Italiaanse delegaties die aan de besprekingen in Rome deelnemen, vertrouwen, dat op de drie voornaamste punten van be spreking een aanzienlijke mate van overeenstemming kan worden bereikt. Deze punten zijn: 1. Het plan voor een wapenpool, waartegen de Italianen slechts op be paalde punten bezwaren hebben, ter wijl zij volkomen de neiging naar gro tere Europese eenheid steunen. 2. Samenwerking met Frankrijk en Duitsland bij de ontwikkeling van Frans Afrika, waaraan Italië mogeljjk deskundigen en arbeiders zal kunnen bijdragen, en 3. De noodzaak van een nieuwe po ging om te komen tot besprekingen met de Sowjet-Unie, zodra de Parijse accoorden in werking zullen zijn ge treden. BERLIJN, 11 Jan. De politie van West-Berlijn stelt een onderzoek in naar de verdwijning naar Oost-Duits- land van Heinz Stoecker, een vroegere functionaris van de Westduitse organi satie voor vluchtelingen. Hij was lid van een van de noodcommissies, die werkzaam zijn in West-Berlijn en een ^root kamp in Uelzen (West-Duits- '.and), en die beslissen over het lot van duizenden vluchtelingen uit het Oos ten. Volgens de politie was Stoecker op 1 Januari door het Westduitse minis terie voor vluchtelingen ontslagen, doch hij was toen reeds verdwenen, waarschijnlijk met medeneming van een aantal documenten van zijn dienst. Men vermoedt dat Stoecker naar Oos* Berlijn is gegaan. nister een „moeilijke operatie”, De verlaging van de subsidie is het hoofdargument geweest. Het algemene regeringsstreven is een geleidelijke af schaffing van de subsidies. Dat is van belang gezien de afspraken binnen de Benelux, maar dit past ook in de plan nen tot belastingverlaging. Er moet nu eenmaal gekozen worden tussen lagere subsidie en lagere belastingen of hogere subsidies en hogere belas tingen. Zou de melk niet met drie maar met twee centen worden ver hoogd dan vergt deze ene cent verschil 15 millioen extra subsidie. De poging om de subsidie op de melk te verlagen wordt gedwarsboomd door een stijging van de kostprijs. Om die kostprijs te verlagen wordt dit jaar van deze eenheid is zuiver defensief, trokken. Daarnaast zal er 60 miï- ÏW $50 SBSife.. V

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1