1 de Regering Critiek op het beleid van Heeft Hammarskjoeld succes gehad in Peking? Verhoging is in strijd met het streven om het prijspeil te handhaven Eisenhower pleit weer voor vrijere handel ui Gebrok in de dure melk Enschedese jongens zwemmen tussen de ijsschotsen Vliegtuig bij Noord-Hinder C-N*V> Zware last voor gezinnen in zee gestort? Communique Nuttig contact Viruly onkent elke schuld aan „Triton”-ramp VERSE VIS VOOR EEN PREMIER I Op zoek naar vrouw en kind Schoolmelk Veehouderij Consumentenbond Overheidspersoneel Militaire pensioenbond mZerVSe?S he®ft vandaag de Alge mene Militaire Pensioenbond aan de Raad van Ministers meegedeeld, dat hy grote teleurstelling heeft kennis- van de melkprijsverhoging. De Bond vraagt deze prijsstyging on gedaan te willen maken. De kosten van net levensonderhoud voor de gepensio neerde ambtenaren zyn reeds met 1/3 Britten bombarderen communisten op Malakka „Onze veiligheid eist het” Verlaging van douanetarieven met 15 pet in drie jaar i r Koud vermaak J DE BILT ZEGT: Dooi PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND «gr* Het ging vriezen H.te.n, Te,n«z«„; SSS. Koninklijke familie weer thuis - F i F - --v 1 J BW 1 r c Ma, Stichting De x gen hun zwemtrainer Piet Knol. werd een weddenschap afgeslo- VAKVERBONDEN HEBBEN BEZWAAR TEGEN MELKPRI Het N.V.V. behoudt zich zelfs het recht voor het vraagstuk van een even tuele nieuwe loonsverhoging in de toe komst opnieuw aan de orde te stellen indien zou blijken, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud, mede als gevolg van deze maatregel, blijven voortgaan. Chinezen op beschuldiging van spi- onnage tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld, noch over de andere mili tairen der V.N., die sinds de Kore aanse oorlog worden vastgehouden. DINSDAG 11 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT s NORWICH, 10 Jan. De 37-jarige electriclën Leslie Dix uit Wells (Eng.) is Zondag in de omgeving van Nor wich op het strand aangetroffen bjj een op de kust gelopen motorboot die in brand stond. Dix heeft later aan de politie ver klaard, dat hij Zaterdag met zjjn mo torboot „Eleanor” was uitgevaren om naar zijn vrouw en kind te gaan, die zich vermoedelijk bij haar ouders in Oostburg bevinden. Door een ontplof fing was er echter brand aan boord ontstaan, waardoor hij was genood zaakt de tocht te onderbreken. Kort voor Kerstmis hadden Dix en zijn vrouw onenigheid gehad, zij was daarna met hun twee-jarig zoontje John weggegaan. In Oostburg is van het verblijf van mevrouw Dix niets bekend. DE BILT, 10 Jan. Zwaar bewolkt met af en toe regen. In de Noordelijke provincies: overwegend matige Noord- westeljjke wind. Lichte dooi. In de Zui delijke provincies: overwegend krach tige en langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Verde re stijging van temperatuur. ten. Ze zaten er aan vast. In het buitenbad „Havenzicht’’ zouden ze moeten blijven zwemmen, weer of geen weer. Met het N.V.V. meent het C.N.V., dat deze maatregelen opgeschort hadden kunnen worden tot de eerst komende huurverhoging, waarbij dan het gehele probleem van de lo nen en prijzen aan de orde zou kun nen komen. ZEEUWSCH DAGBLAD VLISSINGEN, 10 Jan. Marine schepen, reddingboten, schepen van het Nederlands en Belgisch Loodswe zen, sleepboten en vliegtuigen zijn vanmiddag in actie gekomen op de Noordzee voor de Belgische en de Ne derlandse kust om te zoeken naar een Amerikaans vliegtuig, dat met één per soon aan boord zou zijn neergestort. Er is echter niets gevonden, zodat tegen de avond het opsporingswerk werd ge staakt. In de buurt, waar de ramp zou zijn gebeurd, zou tot morgenochtend vroeg een mijnenveger van de Kon. Marine patrouilleren. Dan wordt het onderzoek hervat. Het merkwaardige was, dat geen en kel vliegveld op het vasteland van Eu ropa en in Engeland een toestel miste. Peilingen van de plaats, waar het toe stel in zee zou zijn neergekomen, wer den gegeven door vier radiostations, n.l. van het vliegveld Ramsgate by Londen, Scheveningen radio en door een Engels en een Belgisch kuststation. De opgaven liepen echter nogal uiteen. De twee, die het meest overeenstem den, meldden, dat er omstreeks kwart voor 2 Middeneuropese tijd in de buurt van het lichtschip Noord-Hinder een vliegtuig zou zijn neergekomen. On middellijk is alarm gegeven. Loods boten hebben het aangeduide gebied systematisch onderzocht, maar er was niets te ontdekken, zelfs geen olie vlekken. Ook de reddingsboot uit Bres- kens „De President Wierdsma” was uitgevaren. NEW YORK, 10 Jan. De secreta- ris-generaal der V.N., Dag Hammars- kjoeld en de premier van communis tisch China, Tsjou en-Lai, hebben van daag hun vierde en laatste onderhoud gehad over de kwestie van de vrijla ting van de militairen der V.N. die nog in China worden vastgehouden. In een gemeenschappelijk communi que wordt gezegd dat het overleg be trekking heeft gehad op kwesties, ver band houdende met de vermindering van de wereldspanning. „Wy zijn van oordeel”, zo zeggen de twee staatslieden in het communi que, „dat deze besprekingen van nut zijn geweest en wij hopen het con tact, dat bij deze byeenkomst is ge legd, te kunnen onderhouden”. Er wordt niets gezegd over de elf Amerikaanse vliegers, die door de Maar de winter kwam en het ging vriezen. Gewapend met een bijl gingen de jongens er nu op uit en hakten eerst het ys stuk in het zwembad en toen maar weer zwemmen. Het was wel erg koud. Maar als je iets begint, moet je doorzetten. Onze foto laat het ij sfestij n zien tus sen de schotsen. Nu de jongens het zo ver geschopt hebben, besloten ze maar te biy ven doorzwemmen tot het nieu we seizoen. Volhouden maar. Wy voor ons houden het voorlopig op een ander ysvermaak niet in maar boven op het spiegelgladde bevroren water. Daar- blijf je warm by. De Franse Minister-president, Pierre Mendès France, met zijn vrouw op vacantie in het Italiaanse vissersplaatsje Positano, juist ten Zuiden van Napeu ontvangt hier van een visser een smakelijk geschenk, bestaande uit verse vis» serijproducten. Na Positano stond voor „P.M.F.” Rome op het programmat aan welke stad een officieel statiebezoek moest worden gebracht. ;t ge leiden Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE RIO DE JANEIRO, 10 Jan. Naby Aracaju, aan de Atlantische kust van Brazilië, tussen Bahia en Recife, heeft zich vandaag een ernstig spoorwegon geluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten werd 40 personen gedood en 112 gewond. Het zwemseizoen was juist sloten, maar de jongens voc er niets voor om er al mee op te houden. Piet Knol geloofde de jongens niet direct en ja, toen 10e JAARGANG, No 2985 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Met betrekking tot het voorstel tot verlenging voor de duur van drie jaag van de bevoegdheid van de President om met andere landen op basis van wederkerigheid overeenkomsten tor verlaging van douanetarieven te sluL ten, zegde de President toe, dat hjj alle landen, met welke Amerika han del dry ft, zal verzoeken overeenkom stige maatregelen ten aanzien van hun onderlinge handel te treffen. De voorgestelde verlaging der doua netarieven zal betrekking hebben op bepaalde goederen en in de komende drie jaar niet meer dan 5 procent per jaar bedragen. Het ligt voorts in de bedoeling op ba sis van wederkerigheid te komen tot verlaging der douanetarieven, die meer dan 50 procent bedragen, tot dit peil.. Ook dit zal in de komende 3 jaar moe ten worden bereikt. De douanetarie ven, die op 1 Januari 1945 van kracht waren, en geheven werden op artike len, die thans niet worden ingevoerd, of waarvan het invoervolume te ver* waarlozen is, moeten volgens de voor stellen van president Eisenhower in de komende 3 jaar met ten hoogste de helft worden verlaagd. liter bedragen. De helft daarvan (een kwart cent dus) vloeide voort uit de loonsverhogingen. Men wilde deze door rationalisatie der slijterijen opvangen. Men berekent deze thans door en zal een half jaar lang een halve cent extra berekenen. Maar, zo redeneert de Bond, er zullen over een half jaar wel reden gevonden zijn om de prijs niet met een cent te ver lagen Als gevolg van de van kracht ge worden prijsverhoging voor de con- sumptiemelk zal het in het algemeen niet langer mogelyk zyn, de normale ouderbijdrage voor de „schoolmelk”, die tot dusverre in vrywel alle i ge meenten 25 cent per liter bedroeg, te handhaven. Zoals bekend, worden door de aan de schoolmelkvoorziening deelnemen de gemeenten en door het centraal schoolmelkcomité subsidies verleend, teneinde de ouders in staat te stellen, hun kinderen geregeld, tegen de laagst mogeiyke prijs en in bepaalde geval len gratis, op school melk te laten drinken. Hierbij wordt uitgegaan van het principe, de ouders voor vier kwartliterf lesjes gepasteuriseerde melk niet meer te laten betalen dan de plaatselyke straatprys voor losse melk. Deze bedroeg vóór 9 Januari ge middeld 26 cent per liter, doch is na deze datum verhoogd tot 29 a 30 cent. Teneinde de door de gemeenten en het centraal comité te verlenen sub sidies niet boven redeiyke grenzen te doen uitstijgen, moet de thans voor al- opgemerkt, dat deze marge thans 6 I le consumptiemelk geldende prijsver ct per liter bedraagt. De kostenstij- I hoging ook voor de schoolmelk wor ging in 1953 heeft een halve cent per den doorberekend. BAARN, 10 Jan. Omstreeks half twee zijn de Koningin en de oudste drie Prinsessen uit Sankt Anton aan het station Baarn gearriveerd. Zy be gaven zich direct per auto naar het pa leis Soestdyk. Prins Bernhard was vandaag op kas teel Sandringham in Engeland, waar hij op uitnodiging van de Engelse Ko ningin en Prins Philips deelneemt aan de jaarlykse fazantenjacht. Met het oog op het grote belang van de schoolmelkvoorziening voor de ge zondheid van de schoolgaande jeugd, hoopt het Centraal Schoolmelkcomité dat de gemeentebesturen de ouders en het onderwijzend personeel, hun me dewerking aan de sehoolmelkvoorzie- ning onverminderd zullen blijven voortzetten. Tot slot heeft de hoofdafdeling vee houderij van het Landbouwschap be zwaar gemaakt tegen de regeringsbe- slissing ten aanzien van de melkprys. Maar deze bezwaren waren van geheel andere aard. Voor de zandgebieden is te weinig rekening gehouden met de beloning van handenarbeid en met de gemaakte kosten, om nog maar te zwijgen van de beloning, die de boer als bedrijfsleider zou toekomen, handenarbeid in de zandstreken im mers maakt een belangrijk deel van de gezinsinkomens uit. De kostprijs voor de zandgronden is willekeurig be rekend, zo meent de hoofdafdeling veehouderij en het gevaar bestaat van uitholling van de garantie. MIDDELBURG, 10 Januari Het dagelijks bestuur van het waterschap Wegschap Walcheren heeft tot waar nemend voorzitter benoemd mr dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg. prijsverhoging wederom verzwaard. De Ned. Consumentenbond staat op het standpunt, dat de nieuwe melkprijs twee cent per liter te hoog is. De Bond meent, dat de verrekenprijs een cent lager zou kunnen liggen en de slijt- harge had niet mogen worden ver hoogd. Daardoor zou de prijsstijging van de drinkmelk over het gehele land tot twee cent per liter beperkt zijn ge bleven. Het zou. volgens de Bond beter zijn geweest om de garantieprijs in werke- lykheid op 22 ct te houden, de verre kenprijs op 24 ct te stellen en daar naast de sociale sfeer op de bedrijven, die qua totale inkomsten beneden de maat blijven, toeslagen te verlenen. Wat de slijtersmarge betreft wordt ct/per liter bedraagt. De kostenstij-1 hoging ook voor de schoolmelk wor- ENSCHEDE, 10 Jan. - „Wij blijven zwemmen tot half Janua ri”, zeiden twee Enschedese kna pen Henny Alrichs en Johan de Kramer het afgelopen najaar te- Het K.A.B. betreurt het gebrek aan overleg, aangezien zodoende niet in gemeenschappeiyk overleg kon wor den gesproken over compensatie in andere sectoren, zoals dit in het ver leden meer dan eens is geschied. De K.A.B. ziet verder de rechtvaar digheid van de drastische prijsverho ging niet in. De garantieprijs voor melk, biykt, aldus de K.A.B., slechts met één cent per liter melk van 3,7 pet. verhoogd te zyn. Ook al houdt men rekening met de vermindering van de subsidie met 0,65 cent per li ter, een vermindering, die op dit mo ment als ongelukkig moet worden be schouwd, er is een niet te verklaren verschil tussen de drie cent verho ging en de verhoging van de garan- tieprijs en de vermindering van de subsidie. De K.A.B. acht verder het besluit voor de slijters met een cent te verho gen onvoldoende gemotiveerd. Ook het C.N.V. acht de verlaging van de subsidie op een moment dat reeds om andere redenen tot een prijs verhoging moest worden overgegaan onjuist. Dit vakverbond meent daaren tegen dat de regering door middel van b.v. haar subsidiepolitiek de prijsver hoging van de melk of voor het groot ste deel had moeten tegenhouden tot dat by de komende huurverhoging het gehele probleem lonen en prijzen aan de orde zou komen. De thans genomen maatregel ver sterkt de onzekerheid over de vraag hoe het verloop van de prijzen zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Dit vormt wel het meest verontrusten de feit. Het bestuur van het C.N.V. hoopt daarom dat een eventueel als nog te voeren overleg tussen de rege ring en de Stichting van de Arbeid tot een resultaat zal leiden dat in meer dan een opzicht een zo groot mogeiyke bevrediging schenkt. De Bond van Nederlands Overheids personeel heeft zich naar aanleiding van de jongste prijsstijgingen van melk, brandstoffen, groenten en andere levensmiddelen, alsmede van de pre mie vry willige ziekenfondsverzekering in een telegram tot de minister van Binnenlandse Zaken gewend. Door de ze prijsstijgingen, aldus het telegram, zijn de als gevolg van de salarisachter- Jeeds bestaande financiële moei lijkheden aanmerkelijk vergroot. Een salarisverhoging van tien pro cent ls urgent. De Bond dringt er in flit telegram op aan ter leniging van de ergste nood in afwachting van de on- oerhandelingen een voorschot te ver strekken. DUBLIN, 10 Jan. De advocaat van de K.L.M. heeft vandaag tydens het onderzoek naar de oorzaak van de „Triton”-ramp gezegd, dat hy de gra fieken van de theoretische vliegbanen van het toestel niet kan aanvaarden. Niemand heeft de „Triton” zien vlie gen en de voorwaarden voor het ma ken van dergelijke grafieken zyn niet aanwezig. Ook gezagvoerder Viruly accepteer de deze stukken niet als ze moeten be wijzen dat hij niet kon doen, wat hy al duizenden malen had gedaan, nl. het starten van een normale „Constella tion” onder normale omstandigheden. Op vragen van MacBride zei Vi ruly nog: „Ik geloof niet, dat ik nog iets kan zeggen. Indien men ziet hoe veel men stygt en dat men op vol doende hoogte is, hoe kan men dan weten dat men er niet is? Ik ben er voor mijzelf van overtuigd, dat ik op de juiste hoogte was. Mijn werktuig kundige is het met my eens en het spijt my, dat de andere lezingen er niet mee in overeenstemming zyn”. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” HÖMdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. R8 Telef 326; Middelburg: Korte KL,: 35. 2009 Tel. redactie 2347, Ter- neuzen: Dykstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes UTRECHT, 10 Januari De verhoging van de melkprijs heeft tal van afkeurende reacties tengevolge gehad. In de eerste plaats hebben het CNV het N V.V. en de K.A.B. hun teleurstelling ken baar gemaakt. De drie vakbonden, die zich ieder afzonderlijk van daag tot de Ministerraad hebben gewend, zijn er met over te spreken dat de melkprijs is verhoogd zonder dat er van voorafgaand overleg sprake is geweest. De bonden zijn van mening, dat deze prijsverhoging in strijd is met het streven van de regering om het prijspeil zoveel mogelijk te hand haven en het beroep dat de regering op het bedrijfsleven heeft gedaan om de hogere loonkosten niet automatisch in de prijzen door te bere- kenen» Het C.N.V. betreurt deze gang van zaken nog meer omdat de ver hoging van de melkprijs een zware belasting voor de gezinnen vormt. gestegen en de lasten zyn door de SINGAPORE, 10 Jan. Britse strijdkrachten, gesteund door vliegtui gen, hebben vandaag het zwaarste bombardement van de strijd op Malak ka uitgevoerd op een groep van 60 communisten die in een moeras waren omsingeld. Het bombardement begon met een beschieting van het Koeala Langat moeras, ongeveer 60 kilometer ten Zuiden van Koeala Loempoer de hoofdstad van de federatie van Ma lakka door oorlogsschepen. De beschieting werd gevolgd door een bombardement met brisantbom men door „Lincoln”-bommenwerpers. Aan het bombardement werd ook deelgenomen door eenheden van de ar tillerie die rond het moeras stonden opgesteld. Over het resultaat van de actie is nog niets bekend. WASHINGTON, 10 Januari. President Eisenhower heeft vandaag het Congres verzocht de wet, die het hem mogelijk maakt de douanetarieven tfl verlagen op basis van wederkerigheid, voor de duur van 3 jaar te verlengen en hem de bevoegdheid te verlenen de tarieven in deze periode met in totaal 15 procent te verlagen. Hij baseerde zijn verzoek op overwegingen, samen* hangende met de nationale veiligheid en de internationale handel. De Prest* dent verklaarde, dat het militaire bondgenootschap van de vrije wereld hel hechste is, indien de samenwerking gegrondvest is op een bloeiende onder* linge handel, zowel als op gemeenschappelijke idealen, belangen en aspi» raties. Wederzijds voordelige handelsbetrekkingen zijn niet alleen winstge* vend, maar ook bindender en duurzamer dan kostbare schenkingen en andere vormen van hulp. De landen van de vrye wereld wor- mingen. den tegenwoordig door talryke oneco-’ nomische kunstmatige hinderpalen voor een wederzijds voordelige handel en voor het internationale kapitaalver keer ervan weerhouden hun volle economische potentieel te ontplooien. De internationale handel en het in ternationale kapitaalverkeer leveren niet hun volle bydrage tot de pro ductie, de werkgelegenheid en het inkomen. In een groot deel van de wereld zijn de valuta’s nog niet in wisselbaar. Amerika en zyn vrienden in het buitenland moeten gezamenlijk de verlaging van de ongerechtvaardig de barrières voor de handel en het ka pitaalverkeer ondernemen en zy moe ten dit op een basis van wederkerig heid doen, opdat de voordelen hiervan allen ten goede komen. DE VOORSTELLEN De voorstellen van president Eisen hower houden in, dat de belasting op de inkomsten uit buitenlandse dochter ondernemingen of vestigingen 14 pro cent lager zal zijn dan de belasting op de binnenlandse winsten van onderne- W >„L - X, -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1