Gaat het Duitsland van Minister Suurhoff samen met Annie Meurs (20 jaar) vertrokken is Hereniging noodzakelijk dooien? Grote uitslaande brand in Amsterdams binnenstad Viruly erkent mogelijke oorzaken „Triton -ramp r President Eisenhower opent nieuw Concres Op Basis van ontspanning mag niet onze verdeling zijn, zegt minister Kaiser Baby in vuur omgekomen Burgemeester van Hanoi vraagt politiek asyl Rusland laat 2 Amerikanen vrij Duitse fabrieken maken geen tanks mijnenveld een PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND en Fantastisch schouwspel op Damrak 11000 liter water Onder veilige hoede vliegtuig zitten Ze gingen naast elkaar in het Ruzie tussen twee Amerikaanse staten Een seizoenverschijnsel Meer werkzoekenden in December De moeilijkheden aan de Zuidpool Zuid-Amerikaanse Onbewaakte overweg in Rijksweg Goes-Middelburg ’s-GRAVENHAGE, 8 Jan. In de rijksweg Goes-Middelburg bevindt zich nabij *s Heer Arendskerke een onbe waakte overweg, waar reeds enkele malen een auto tegen een trein is op gebotst. per minuut Communisten hervatten beschieting staten geven niet toe Sowjet-Unie roept diplomatieke missie uit Bagdad terug Burgess en MacLean adviseurs in Moskou DE BILT ZEGT: Langzame stijging van temperatuur Koningin en Prinsessen terug naar Nederland Storing van hoogtemeter defect noodlampje Vietminh-leiders negeerden bestandscommissie naar Australië ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2984 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 10 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Een der Westduitse politici die ge loven dat de Westelijke binding der Bondsrepubliek de kansen op een Duitse hereniging kan verminderen, de socialistische leider Ollenhauer, schijnt voornemens te zijn de Indi sche minister-president Nehru om in terventie in Moskou ten gunste der Duitse eenheid te vragen. Vermoede lijk zal Ollenhauer Nehru ontmoeten, wanneer conferentie van het Britse Gemene best naar Londen komt. Moeder Meurs vond het echter niet verantwoord haar dochter, een Op dit punt passeren echter uitslui tend tijdens de suikerbietencampagne treinen. Daar er echter wel degelijk een gevaarlijk element aanwezig is, heeft de A.N.W.B. voorgesteld het treinpersoneel opdracht te geven het wegverkeer tijdig te waarschuwen voor een naderende trein, door middel van een rode vlag of een rode lantaarn. Het is nl. gebleken dat de fluitsig nalen van de machinist vaak niet waarneembaar zijn voor de automobi listen, daar de locomotief ver van de overweg verwijderd is als de lengte van de trein groot is, terwijl de weg dan toch geblokkeerd is. LEIDEN, 8 Jan. Vanavond heeft in een woonhuis aan de Burchtsteeg te Leiden een felle brand gewoed waarbij een baby van zeven maanden om het leven is gekomen. De vader en moeder waren met drie kinderen uitgegaan terwijl op het gas stel het avondeten stond. Zij lieten een negenjarige jongen, twee kleinere jon gens en de 7 maanden oude baby Ria achter. De jongste twee jongens staken aan de brandende gaspitten lucifers aan, en staken daarmede de inhoud van een prullemand in brand. Toen de oudste jongen van negen jaar dit be merkte, sloeg hij onmiddellijk alarm uit een raam van de eerste etage. Op dat moment greep het vuur echter reeds zo snel om zich heen dat buren en voorbijgangers de grootste moeite hadden de drie jongens uit het huis te redden. Enkele ogenblikken later arri veerde de brandweer, die na vernomen te hebben dat op de tweede etage nog een baby lag, onmiddellijk alle pogin gen in het werk stelde om ook dit kind te redden. Men slaagde erin de baby naar buiten te brengen doch deze bleek reeds door rookverstikking om het le ven te zijn gekomen. President Eisenhower dankte enthousiast voor het applaus van het Congres na zijn rede, waarmee hij het nieuwe zittingsjaar van het Amerikaanse parle* men heeft geopend. Achter hem zien we links Vice-President Nixon en rechts de „Speaker” van het Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn. SAIGON, 9 Jan. De burgemeester van Hanoi, Tran van Lai, en zijn mede werker Trinh Quoc Quang zijn naar het onder Franse controle staande ge bied gevlucht en hebben politie asyl gevraagd. De burgemeester van Hanoi was een van de bekendste Vietminhleiders. Toen de Vietminh aan de macht kwam was hij burgemeester van Hanoi. Later trok hij zich met de opstandelingen onder Ho Tsji Minh in de bergen terug. In October van het vorige jaar werd hij weer burgemeester van Hanoi. Hij vond het moeilijk om zich, na al les wat hij sedert het begin van het onderzoek heeft gehoord en gelezen, nog precies voor de geest te halen, wat de maximumhoogte van de „Triton” volgens de aanwijzingen van de hoog temeter op de laatste vlucht was ge weest. Het opstijgen van de „Triton” ver liep normaal, zo zei Viruly, zoals in duizenden andere gevallen. Hij gaf toe, dat hij, net voor het toestel los kwam, meende een ongewoon geluid van de motoren te horen, doch dit geluid ver dween weer. Het opstijgen verliep onder ideale omstandigheden en er was een aan zienlijke veiligheidsmarge wat betreft de snelheid van het toestel. AMSTERDAM, 8 Januari Een he vige door de sterke wind aangewak- kerde brand in het hartje van Am sterdams binnenstad heeft vanavond duizenden mensen langs het Damrak en aan de Warmoesstraat op de been gebracht. Tegen half negen rukte de brandweer met groot materieel uit naar een huis in de Warmoesstraat nr 10, waar op de bovenverdieping brand was uitgebroken. Op deze verdieping is gevestigd een koperslagerij, op de verdieping daar onder een matrassenfabriek. Een hevige vuurgloed zette de om geving in een feërieke verlichting, vooral toen de uitslaande vlammen naar de achterzijde van het gebouw aan het Damrak oversloegen. De Amsterdamse brandweer rukte met drie autospuiten, twee ladderwa- WASHINGTON, 9 Jan. Nicarague schijnt een invasie voor te bereiden waardoor de onschendbaarheid van het grondgebied van Costa Rica en zijn souvereiniteit in gevaar wordt ge bracht. Aldus luidt de beschuldiging van Costa Rica aan het adres van Ni caragua, welke beschuldiging de Raad van Amerikaanse staten moet behande len. Vandaag heeft het land een spoed- behandeling van de beschuldiging ver zocht en vanavond reeds zou de be schuldiging behandeld zijn. Overigens behoeft de kwestie niet zo hoog wor den opgenomen, want de presidenten van de twee landen zijn politieke vij anden, die steeds over en weer be schuldigingen uiten. gens en twee waterkanonnen uit en gaf met twaalf stralen water. Met een capaciteit van 6000 liter water per minuut uit de 12 stralen vail de motorspuiten, alsmede de 5000 liter per minuut van de drijvende brand» spuit „Jan van der Heiden”, bestreed de Amsterdamse brandweer het hevigé vuur, dat vooral op de bovenste ver diepingen van het ongeveer dertig me ter lange smalle gebouw woedde. Een hevige vonkenregen daalde op het wa ter aan het Damrak neer en duizenden mensen genoten van dit fraaie, doch lugubere schouwspel. De vrees was groot, dat ook een aantal fraaie ge veltjes langs het water aan het Dam rak verloren zou gaan, doch deze vrees bleek ongegrond, toen de commandant van de brandweer, de heer J. B. Schul- temaker, die de leiding van de blus- singswerkzaamheden had, omstreeks tien uur het sein „brand meester” had gegeven. In ongeveer anderhalf uur had het vuur de zolderverdieping met de in ventaris van het forceer en metaal- warenbedrijf Bosman en Smit aan de Warmoestraat 12, alsmede het carton- nagebedrijf van de heer J. L. Tasking op de daaronder gelegen verdieping en een gedeelte van de matrassenfabriek „Bewo” verwoest. De onderste verdie pingen liepen veel schade op door het neerstortende bluswater. De commissie voor buitenlandse en militaire zaken van de Nationalistisch- Lhinese wetgevende vergadering heeft Amerikaans-Formosaanse 7eekeurddSe verdediginSsverdrag goed- Tot voorzitter van de hoofdcommis sie voor de Normalisatie in Neder land is benoemd dr L. Neher, oud mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting en kort geleden afgetre den als directeur-generaal van de P.T.T. BONN, 9 Januari. Bijna drie millioen mensen uit Oost-Duitsland zijn in het afgelopen jaar in de Bondsrepubliek op bezoek geweest. Omgekeerd hebben anderhalf millioen Westduitsers vrienden of verwanten in de Duitse Democratische Republiek bezocht. De Westduitse minister Jacob Kaiser wilde dit weekeinde met deze cijfers duidelijk maken, dat een politiek die gericht zou z"i op ontspanning met de Sowjet-Unie op basis van een voortzetting der verdeling van Duitsland jammerlijk kortzinnig zou zijn, en aan de werke lijkheid zou voorbijzien. Zulk een politiek zou volgens Kaiser het vertrouwen der 18.000.000 Oost-Duitsers in de Westelijke politiek op het spel zetten en 10.000.000 Duitsers tot rusteloosheid veroordelen. „Wie ontspanning tussen Oost en West op grondslag van de verdeling van Duitsland zoekt, lijkt op een man die gelooft zich rustig op een mijnenveld te kunnen neervlijen” zo waarschuwde Kaiser. Aan de lange reeks van politieke verklaringen die in de laatste weken in de Bondsrepubliek zijn afgelegd over de gevaren van een voortbestaan der Duitse verdeeldheid heeft vandaag ook de vroegere president van de Bonds raad dr Reinholdmaier een bijrage ge leverd. Maier riep de Duitsers op tot actievere herenigingspolitiek. Hij gaf daarbij het motto uit: „Duitslands her eniging wordt ons door de mogendhe den niet op een presenteerblad uitge reikt, doch zij moet door de Duitsers zelf worden bewerkt”. In dit verband zei Maier dat de Bondsrepubliek hoopt na de verkrij ging van een van boven af opgelegde gecontroleerde souvereiniteit een on voltooide en ónvoltooibare staat zou blijven. Hij noemde het verbazend dat de po litici die zich niet bij de Duitse verde ling wilden neerleggen gevaar liepen als neutralist, pacifist of communist te worden gedoodverfd. zware artillerie te gaan labnceren, na dat de Verdragen van Parijs in wer- '--.Ibasis van de Parijse Verdragen heeft West-Duits- land het recht om tanks en zware ar tillerie te vervaardigen, doch fabricage van atoomwapens, bacteriologische en chemische wapens, lange-afstandbom- menwerpers, raketten en oorlogssche pen boven een bepaald tonnage is ver boden. ’s-GRAVENHAGE, 8 Jan. Gedu rende de maand December nam het aantal werkloze mannen toe van 45.071 tot 66.977, terwijl de bezetting voor de aanvullende werken steeg van 7036 tot 14.505, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 29.375 toenam. Deze toeneming van de geregistreer de arbeidsreserve van mannen is te wijten aan het winterseizoen, waar door vooral in de landbouw, de bouw nijverheid en in de voedings- en genot middelenindustrie de werkgelegenheid afnam. Afgezien van de seizoeninzinking handhaafde de werkgelegenheid zich op een hoog peil. De omvang van het aanbod lag eind December ruim 30.000 lager dan een jaar geleden, hoewel de mannelijke beroepsbevolking inmiddels met rond 40.000 is gestegen. In Zeeland waren eind December 1510 werklozen ingeschreven. TAIPEH, 8 Jan. Na een rustpauze van tien dagen hebben de communis ten in de nacht van Vrijdag op Zater dag de beschieting van door Nationa- listisch-Chinezen bezette eilanden voor de Chinese kust hervat. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord SANTIAGO, 9 Jan. Chili, Peru en Ecuador handhaven in nota’s, die Maandag aan de vertegenwoordigers van Engeland, de V.S., Noorwegen, De nemarken en Zweden overhandigd worden, hun standpunt, dat de territo riale wateren van deze landen zich tot een afstand van 200 mijl buiten de kust uitstrekken. Voorts wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de rijkdommen in deze gebieden te beschermen. Engeland en de andere genoemde landen hebben tegen het standpunt van de Zuidamerikaanse staten gepro testeerd. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Toen de President opperde, of vertrouwdheid met het toestel wel licht soms onbewust zou kunnen lei den tot minder waakzaamheid, zei Viruly, dat het opstijgen van een vliegtuig met een gewicht als dat van een „Super-Constellati®n” altijd een ernstige kwestie is, die vooral veel concentratie vergt. LONDEN, 8 Januari. De Sowjet- Regering heeft besloten haar diploma tieke missie uit Irak terug te roepen, aldus heeft Radio-Moskou bekend ge maakt. Deze maatregel is het antwoord op het sluiten van de Iraakse ambas sade te Moskou, dat Vrijdag door het Russische ministerie van buitenlandse zaken het bewijs van een onvriende lijke houding, waardoor de internatio nale spanning wordt vergroot, werd genoemd. van het elftal kinderen (zes meis jes en vijf jongens) alleen de lange reis van 19.021 vliegkilometers te laten maken. Toen zij drie weken geleden in de krant las, dat minis ter Suurhoff naar Australië ging, bedacht zij zich niet lang en schreef een brief aan zijne excellentie met het verzoek Annie onder zijn hoede te nemen. De familie liet mevr. Meurs onkundig van deze brief. Tien dagen geleden kwam het mi nisterieel antwoord: „Ja”. Toen Annie dit hoorde sprong zij een gat in de lucht. Niemand minder dan de minister, tot wiens arbeidster rein de emigratie behoort, en die zelf vader is van vier kinderen, zou haar chaperonneren. Wijselijk had de minister doen informeren of An nie’s papieren in orde waren. Dit bleek echter niet het geval, maar dank zij de bewindsman kwam alles vlot voor elkaar. Vorige week reis den Annie en haar moeder naar Den Haag, naar het departement, waar kennis werd gemaakt met Annie’s begeleider. Vanmiddag zag men elkaar weer op de luchthaven. Moeder Meurs bleek geenszins verlegen voor deze grote belangstelling van de zijde van de pers. Hartelijk dankte zy LONDEN, 9 Jan. Guy Burgess en Donald MacLean, de twee Britse diplo maten die drie jaar geleden op geheim zinnige wijze verdwenen zijn, bevinden zich te Moskou, waar zij optreden als adviseurs bij de Russische propaganda- dienst. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken en bepaalde leden van het Parlement zijn volledig van de wijze, waarop de twee mannen via Praag in Moskou zijn gekomen, en van hun tegenwoordige bezigheden op de hoogte. DE BILT, 9 Jan. Zwaar bewolkt en nevelig weer. Aanvankelijk droog, maar later enige neerslag. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. BERLIJN, 8 Jan. Twee Amerika nen, William Marchulk en John H. Noble, zijn vandaag in West-Berljjn aangekomen na verscheidene jaren in Russische gevangenschap te hebben doorgebracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had op Nieuw jaarsdag reeds bekend gemaakt, dat Rusland in een nota beloofd had de twee Amerikanen op vrije voeten te zullen stellen. Marchuk werd in 1949 in Dresden door de Russen gevangen genomen. John Noble was reeds als jongen naar Duitsland gekomen. Hij werd, samen met zijn familie, in Duits land door de oorlog verrast en in 1945 in Dresden door de Russen gearre steerd, tezamen met zijn vader. Zijn moeder en broer mochten naar de Ver. Staten terugkeren. Marchuk werd in 1949 tegelijk ge arresteerd met nog een andere Ame rikaan, de 28 jarige William A. Ver- dine. De Russen hebben echter ont kend iets van zijn huidige verblijf plaats af te weten. de minister voor diens medewer king en goede zorgen. Ook mevr. Suurhoff deelde in de dankbaarheid. „Als je zelf moeder bent, dan begrijp je het best”. Met deze woorden bracht mevr. Suur hoff het gesprek in een gemoede lijke sfeer. Tot de kleine Bob Suur hoff zei moeder Meurs: „Jij hebt een pracht vader en moeder, daar kan ons land trots op zijn”. „Ik heb een mooi boek over Australië meegenomen, zodat Annie zich niet behoeft te vervelen”, ver telde de minister. Annie op haar beurt had ook iets meegenomen om de reistijd te veraangenamen, na melijk een stereoscoop met vele plaatjes. Voor de microfoon gaf moeder Meurs haar dochter, die in het nieuwe vaderland straks de be langrijkste stap in haar leven zal zetten, nog enkele wijze raadge vingen mee. Ook Annie sprak enkele woorden tot haar ouders, die eigenlijk niet voor publiciteit bestemd waren. Minister Suurhoff en Annie na men naast elkaar in het vliegtuig plaats, de motoren sloegen aan, nog een laatste groet en de reis was be gonnen. INNSBRUCK, 9 Jan. Koningin Ju liana is vanavond om tien uur, samen met de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, in een speciale trein uit St Anton am Arlberg, waar zij een win- tersportvacantie heeft doorgebracht, naar Nederland vertrokken. Voor haar vertrek sprak H.M. met deze an Januari voor de geestdrift over de ski-afdalingen, die zij en de drie Princessen tijdens haar verblijf dagelijks hebben gemaakt. SCHIPHOL, 9 Januari Op de Amsterdamse luchthaven heerste vanmiddag een meer dan gebruikelijke drukte. Niet alleen vertrok een Nederlandse minis ter maar bovendien, en daarvoor waren de talloze persmensen vooral naar Schiphol gekomen, verliet de 20-jarige Annie Meurs uit Tilburg het vaderland. Annie, die op eerste Kerstdag 20 jaar is geworden, zou naar Australië emigreren, waar haar verloofde, Henk, met ongeduld op haar wacht. Op 31 Juli van het vorige jaar vloog Henk naar zijn nieuwe Vaderland. DUBLIN, 8 Jan. Commodore A. Viruly, de gezagvoerder van de ver ongelukte Super-Constellation „Tri ton” heeft vandaag voor het Ierse Hof van onderzoek in Dublin gezegd nu te geloven, dat een combinatie van fac toren, zoals een storing van de hoogte meter een defect aan de lamp op ’t instrumentenbord die aangeeft dat het landingsgestel geheel is ingetrokken en geblokkeerd, een redelijke verklaring zou kunnen verschaffen voor het ver ongelukken van het toestel. Hij meent, dat duidelijker op het instrumenten bord aangegeven dient te worden, dat het landingsgestel geheel ingetrokken is. Uitgave: -hting „Zeeuwsch Dagblad" fdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Voort verklaarde commodore Viruly dat hij na het ongeluk had gemeend, dat er een structurele fout in het toe stel was geweest, doch aan de hand van getuigenissen van deskundigen veronderstelde hij, dat deze mogelijk heid uitgesloten moet worden. LONDEN, 8 Jan. Engeland heeft gisteren aan Rusland een nota gezon- minh de bevoegdheden van de Indo chinese Bestandscommissie hebben ge- negeer. Zij hebben nl. via Rusland over vermeende bestands- schendingen verzonden aan de Engelse Regering. Deze klachten betroffen het ver moorden, gevangen nemen en mishan delen van personen in Zuid Vietnam door Franse en Vietnamese autoritei- ten. BONN, 8 Januari De Westduitse minister van Economische Zaken, Lud wig Erhard, zal op de komende West- Europese conferentie in Parijs meede len, dat West-Duitsland geen gebruik zal maken van zijn recht om tanks en zware artillerie te gaan fabriceren, ----- fcCZAAU- YClUiagCU Vdll den waarin wordt gezegd, dat de Viet- I king zyn getreden. Op Chinese Bestandscommissië*hebh klachten

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1