HET ZWEEDS KONINKLIJK PAAR de van na van MUIDERSLOT HEEFT 'N GROTE MILITAIRE BEZETTING R.M.S.-strijdkrachten zien uit naar hulp uit het Westen Rijk betaalt herstel ramp versterkte dijken Eisenhower belooft verlaging van de handelsbarrières Rampenfonds springt bij in jongste watersnoodschade o. ra H I en Andere dijkgedeelten komen de Waterschappen voor rekening Polders I 1 Britse spoorwegstaking nog niet zeker Tien uur per week televisie Winter wijkt in W*-Europa Eisenhower de Schade door laatste storm 21/a millioen en Weer terug de zeventiende eeuw naar Onze grote strijd gaat om de waardigheid van de mens Dr Nikijuluw hekelt de Ver. Naties maatregelen van Ned. Regering Verse dijken waren het meest kwetsbaar Het gaat om mens als schepsel Gods Zelfde regeling als na de ramp van 1953 - Aj Billy Graham begint tweede kruistocht door Europa DE BILT ZEGT: Afnemende wind PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De opstand in de Zuid-Molukken Protest bij dr Drees In zijn Boodschap aan het Congres Schepsel Gods Hollandse Waterlinie is niets in atoomtijdperk In het Oosten bittere koude Getroffenen worden geholpen L V k X W Bk li r pH tichtlng meerdere glorie van die 2. 3. VRIJDAG 7 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT LONDEN, 6 Januari De Ameri kaanse evangelist Billy Graham zal zijn kruistocht „Terug tot de Bijbel” door Europa op 22 Maart te Glasgow beginnen, aldus een kerkelijke woord voerder te Londen. Eind April zal hij van Schotland naar Engeland gaan, waar hij een aan tal bijeenkomsten in het Wembley- stadion te Londen zal houden. tijd had. Aan de Vechtzijde zal bin nen de wallen de boomgaard wor den geplant. En op de wallen zelf komt een beschuttende haag van bomen echter zodanig, dat het ge zicht op het slot niet wordt onder schept en ook van het hoge huis uit het fraaie gezicht op de lande lijke omgeving niet teloor gaat. Op de wallen wordt een wandelpad aangelegd, zodat men om het slot heen kan lopen. DE BILT, 6 Januari Veel bewol king maar op de meeste plaatsen «droog weer. Tot matige of zwak afnemende Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst, maar in het Zuiden lichte dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.49 u., onder 16.45 u. Maan op 16.57 u., onder 8.39 u. ren. Een nuttige oefening, die de militairen uitvoeren onder het mot to: ,,’t Is weer eens wat anders”. MEER RUIMTE. De plannen van de slotvoogd zijn de omgeving van het slot weer te rug te brengen in de oude toestand van de 17e eeuw. Waar nu nog een parkeerplaats is, die naar achteren wordt verplaatst en ruimte zal bie den aan 70 auto’s, komt volgend jaar de moestuin zoals Hooft inder- De Nikijuluw vertelde dat de strijd krachten van de R.M.S. 10.000 man omvatten, onder wie 4000 militairen van het vormalige KNIL. Deze strijd krachten krijgen geen steun uit het buitenland, zoals in berichten uit Dja karta wordt gezegd. „Wij doen het zelf”, zeide hij, hier aan toevoegend, dat, hoewel het mo reel van de R.M.S.-strijdkrachten nog steeds hoog is, zij uitkijken naar hulp uit het Westen. Dr Nikijuluw critiseerde de Verenig de Naties, waar, naar het schijnt slechts de grote en machtige landen zich kunnen laten gelden, maar waar voor een kwestie als die van de Zuid- Molukken geen belangstelling kan be staan. ’s-GRAVENHAGE, 6 Jan. De mi nister van O.K. en W. a.i., heeft aan de Nederlandse Televisie Stichting we derom machtiging verleend tot het doen van televisie-uitzendingen gedu rende het eerste kwartaal 1955, met dien verstande dat de zendtijd thans is vastgesteld op 8 uren per week, ter wijl daarboven gedurende ten hoogste 2 Ui'en per week televisie-uitzendingen kunnen worden gedaan ter heruitzen ding van programma’s uit het buiten land. door een staat als slaaf te worden ge bruikt ter staat. Doos Regering deze drie doelen: 1. ------ Hoogwater Zaterdag 8 Januari: Vlissingen: 0.16 u. 2.05 m., 12.47 u. 2.11 m. Temeuzen: 1.43 u. 2.40 m., 14.08 u. 2.46 m. Wemeldinge: 3.05 u. 1.88 m., 15.29 u. 1.94 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.62 m., 15.18 u. 1.68 m. ZEEUWSCH DAGBLAD DEN HAAG. 6 Januari „Wat in de laatste maand van 1954 een deel van de wereld heeft verrast zijn de activiteiten van de Republiek der Zuid-Mo- lukken in Ceram, Ambon, Haruku en Sapama. De bedoeling van deze acti viteiten was aan de republiek Indonesië en vooral aan de wereld te tonen, dat de R.M.S. nog steeds bestaat en dat een handjevol R.M.S.-strijdkrachten in staat is met de hun beschikbare middelen het uitstekend bewapend Indo nesische leger met goed gevolg aan te vallen”. Dit heeft vanmiddag de alge meen vertegenwoordiger van de R.M.S. in Nederland, dr J. P. Nikijuluw, verklaard. sico bij hoge vloeden onder te lopen. Daarenboven heeft de Biesbos de functie om bij zeer hoge vloeden als komberging te dienen, en daardoor stormvloedverlagend te werken. Onder de post ad. 30.000.600 voor versterking van zwakke plekken die reeds is uitgetrokken op de Rijksbe- groting voor 1955 vallen ook bijdragen voor het herstel van de Eendrachtspol- der op Texel en de Molengorspolder bij Stellendam. 10e JAARGANG, No. 2982 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord LONDEN, 6 Januari Er bestaat een kans dat de dreigende spoorweg staking in Engeland wordt afgewend. De Britse minister van Arbeid, Monck- ton, heeft vandaag besprekingen ge voerd met de leiders van de vakbond voor spoorwegpersoneel. Na afloop van de laatste bespreking, die vier uur duurde, verklaarde de secretaris van de Vakbond, Campbell, dat er een ze kere mate van vooruitgang is gemaakt. Niettemin heeft premier Churchill zijn vertrek naar Chartwell uitgesteld, om de ontwikkeling in het geschil van na bij te kunnen gadeslaan. Hij ontkende met klem, dat een deel van de in Nederland verblijvende Am bonezen bereid is naar Indonesië terug te keren. Critiek had dr Nikijuluw ook op enkele zaken betreffende de in ons land vertoevende Ambonezen. Zo ia ondanks gedane toezeggingen nog steeds geen betere behuizing aangewe zen voor de Ambonezen, die deze zo mer in het reeds afgekeurde kamp Beenderibben zijn ondergebracht. Ook achtte hij het onjuist, dat 2.50 per dag moet worden betaald voor hen, die bij familie in het kamp willen logeren, zonder dat daarvoor voeding wordt verstrekt. Voorts hekelde dr Nikiju luw het verbod, dat voor hem en enke le andere leiders van de R.M.S. geldt om zonder vooraf gevraagde toestem ming de kampen te bezoeken. Scherpe critiek had dr Nikijuluw op het ver bod van enkele Hervormde dominees op een herdenking in hun kerk, als vertegenwoordigers van de R.M.S. daar officieel voor waren uitgenodigd. „Deze dominees”, aldus dr Nikiju luw, „laten zich nog steeds leiden door verkeerde voorstellingen en waanideeën, zoals die dominees, wier namen stonden onder een bekendmaT king in October 1950, waarin werd gezegd dat „de toekomst van Am bon verzekerd is in een vrij en wel varend Indonesië. Tenslotte verklaarde dr Nikijuluw, dat thans het verzet op alle eilanden van de Zuid-Molukken als een vlam is opgelaaid. Grote bezorgdheid sprak hij uit over de afkondiging van de staat van oorlog door de Indonesische regering, „die terreur, gevangenissen, concentratiekampen en vuurpelotons, dus de dood betekent”. Vanmiddag heeft een delegatie van, het hoofdbestuur van het vertegen woordigend lichaam van de Ambone zen in de kampen in Nederland een protest ingediend bij minister-presi dent dr Drees over het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal van Indo nesië naar de Zuid-Molukken. In dit protest wordt dr Drees verzocht de K. P.M. te verbieden haar schepen ten dienste te stellen van de republiek In donesië voor dit vervoer. Tegelijker tijd werd de directie van de K P.M. in Amsterdam in ernstige overweging ge geven af te zien van elkè medewerking en zijdelingse hulp aan de republiek Indonesië. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Grappen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Een recente opname van het Zweeds Koninklijk Paar, Koningin Louise en Koning Gustaf VI Adolf, dat in April yj een driedaags officieel bezoek aan ons land komt brengen. <5^ê> Os=è> <a#5> WASHINGTON, 6 Januari President Eisenhower heeft in de jaarlijkse Boodschap van de President aan het Congres medegedeeld, dat de Amerikaan se internationale handelsbelemmeringen zullen worden beperkt. „Wij moe ten geleidelijk bepaalde tariefbelemmeringen voor de handel uit de weg rui men”, zo zei de President. Maar hij voegde er aan toe, dat deze maatregelen gepaard moeten gaan met een soortgelijke verlaging van de bandelsbarrieres in andere landen, zodat een groter economisch voordeel voor allen zou ont staan. De President, die in het Congres met groot gejuich werd begroet, wil de verder het douane-beheer en de douane-procedures vereenvoudigen. De kapitaalbeweging moet gemakke lijker worden en verder moeten de Ver, Staten voortgaan met het ver lenen van technische steun zowel rechtstreeks als door bemiddeling van de Ver. Naties aan minder ont wikkelde landen. Als basis voor het nationale leven noemde Eisenhower het gemeenschap pelijk geloof dat elk menselijk wezen van Godswege bekleed is met waar digheid, waarde en onvervreemdbare rechten. Op grond van dit geloof heeft onze Gerechtigheid en vrijheid te hand haven in eigen land en die van an deren te verdedigen opdat wij met succes voor een duurzame vrede kunnen werken. Onze economie krachtig te houden om de levensomstandigheden voor iedere burger te verbeteren. Ons bezig te houden met de men selijke problemen van ons volk op dat iedere Amerikaan in staat kan worden gesteld een gezond, pro ductief leven te leiden. Het is van het grootste belang, al dus President Eisenhower, dat ieder van ons de ware aard begrijpt van de strijd, die thans in de wereld wordt gevoerd. Het is niet alleen een strijd van economische theoriën, regerings vormen of militaire macht. De ware natuur van dé mens staat op het spel. Het gaat er om of de mens een schepsel is, dat, zoals de Psalmdichter het zegt, slechts weinig lager is dan de Engelen, bekroond met zaligheid en eer en beheerder van de werken van zijn Schepper (Psalm 8), of dat hij een zielloze, levende machine is om Premier Mendès-France is gister avond met zijn echtgenote voor een particulier bezoek van enige dagen te Positano, een schilderachtig dorp aan de golf van Napels, aangekomen. AMSTERDAM, 6 Jan. Het Muiderslot heeft tot grote voldoe ning van zijn slotvoogd, Ton Koot, de grootste militaire bezetting, die het ooit in zijn lange historie heeft gehad. Deze moderne bezetting in khaki werkpakken bestaat uit 30 geniesoldaten, die op de hoge wal len rond het slot als oefening het geleerde in praktijk brengen door twee grote half ingegraven z.g. re mises onderkomens voor militai ren te slechten. Een der onderko mens heeft een inhoud van 6000 kub. meter en de andere van 700 kub. meter. Zij dateren uit 1880 en vormden het sluitstuk van wat eens was de roemruchte Hollandse Wa terlinie, waardoor menig indringer in tijden van strijd een halt werd toegeroepen. Deze fortificaties op het strate gische punt waar de Vecht in het IJsselmeer uitmondt, hebben in dit atoomtijdperk weinig reden van be staan meer. Zes jaar lang heeft de slotvoogd geijverd om het gebied rond zijn slot, dat aan het ministerie van Oorlog toebehoorde, in handen te krijgen. Vorig jaar werden zijn pogingen met succes bekroond en de terreinen aan het ministerie van O. K. en W. overgedragen. In de snijdende Oostenwind zijn de geniesoldaten nu in de weer met een dragline, een bulldozer, houwe len, scheppen en pneumatische bo- DEN HAAG, 6 Januari De Regering is bereid de schade ten gevolge van de laatste storm, toegebracht aan de in 1953 krachtens de Noodwet herstelde dijkgedeelten voor rekening van het Rijk te nemen. De andere dijkgedeelten, waarvan de beschadiging overigens zeer ge ring is, blijven voor rekening, van de waterschappen. De schade, toe gebracht aan de Rijkszeeweringen komen uiteraard ook voor rekening van het Rijk. Vandaag hebben de ministers Drees, Van de Kieft en Algera een bespreking gehad met de commissie voor Watersnood uit de Tweede Ka mer over de schade welke door de laatste storm is veroorzaakt. In deze vergadering hebben de ministers in lichtingen gegeven over de stand van zaken en het standpunt van de Regering meegedeeld ten aanzien van de schaderegeling. De schade aan de hoofdwaterkerin gen, die bij de Waterschappen in be heer zijn wordt globaal geschat op 2% millioen gulden. De schade, zo is meegedeeld, wordt voor een zeer groot deel aangetroffen in die dijkgedeelten, die na de ramp van 1953 zijn hersteld. De oorzaak hiervan is, dat het werk aan deze dij ken nog vers is en dus kwetsbaar voor de golfslag. De schade aan deze dijk gedeelten betaalt de Regering nu. Aan de Rijkszeeweringen is tot een bed, g van zes ton aan schade toege bracht. Het herstel van de schade aan de dijken van de buitenpolders, waaron der de Biesbos een belangrijke plaats inneemt, zal niet voor Rijksrekening komen. De buitenpolders dragen, zo als bekend is, uiteraard steeds het ri- LONDEN, 6 Januari Een lang zaam intredende dooi heeft vandaag vele met sneeuw bedekte wegen in West-Europa gevaarlijk gemaakt voor het verkeer, maar in Midden- en Oost-Europa heerst een bittere koude. In België ondervond het verkeer veel last van smeltende sneeuw. De koude in Frankrijk is verdreven door mild, vochtig weer. Alleen uit Oost-Frankrijk wordt nog sneeuw en Ijs gemeld. In Berlijn scheen de zon vandaag voor de derde opeenvolgende dag, doch de temperaturen bleven beneden het vriespunt. Het kwik in de thermo meters in Denemarken daalde Woens dagavond tot onder het vriespunt, doch er is nog geen sneeuw gevallen. In West-Finland moesten 500 boeren hun boerderijen ontruimen als gevolg van overstromingen, veroorzaakt door een ijsversperring- in de mond van de rivier de Kumo. Radio-Moskou meldde, dat de tem peratuur in Tsjita, aan de Mon goolse grens, vandaag daalde tot 35 graden (Celcius) onder het vries punt. Uitgave: lichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Teadmmistratie ?noo TeL redactie 2347, Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes een krachtig program van voorlichting moeten, aldus de Presi dent, de volkeren der aarde naar waarheid worden ingelicht over onze daden en doelstellingen. Kennis en er varing moeten worden uitgewisseld met andere vrije volken. Dit is een krachtige factor bij de ontwikkeling en handhaving van een goed deelgenoot schap tussen vrije volken. (Zie voor verder verslag van Eisenhowers Bood schap pagina drie). s-GRAVENHAGE, 6 Januari. Het bestuur van het Nationale Kampenfonds is gisteren in buitengewone vergadering bijeenge komen, naar aanleiding van de eerste berichten van de Commis sarissen der Koningin in de verschillende provinciën over de van wege het fonds verzochte globale schattingen van de schade, ver oorzaakt door de storm van 23 en 24 December j.l. Op grond van deze berichten heeft het bestuur van het Natio nale Rampenfonds gemeend de gebeurtenissen van die dagen aan te moeten merken als een ramp, waarvan de gevolgen voor de getroffenen mede door het Nationale Rampenfonds moeten wor den opgevangen. Hét bestuur heeft daarom besloten voor de ge troffenen in ieder geval hetzelfde te doen als wat het Nationale Rampenfonds dank zij de mildheid in binnen- en buitenland be toond, heeft kunnen doen voor hen die door de watersnoodramp van 1953 werden getroffen. Zo spoedig mogelijk zullen nadere publicaties volgen omtrent de wijze van aanmelding van schade, aldus vernemen wü van de zijde van het Nationale Rampenfonds.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1