Strooi zand of as op de stoep ZIE ZE ZWIEREN I F Uitstaand landingsgestel oorzaak „Triton-ramp”? FRANKRIJK EN W.-DUITSLAND TRACHTEN ELKAAR TE VINDEN Oost-Duitsland krijgt geen eigen generale staf Het Westen heeft eindelijk vleugels gekregen Adenauer’s verjaardag i en Contact met Rusland en economische samenwerking komen ter sprake H| i °P Molukse eilanden Ex-president Arbenz in Zwitserland Zweeds Koningspaar brengt stafiebezoek I Vooroorlogs Frans kiesstelsel weer in gebruik? Eden op reis door Azië Hammarskjoeld Peking Mevrouw Ollier geen spionne? Soekarno naar Pakistan Staat van Oorlog lm., Het is glad: De conferentie te Baden-Baden in De verdediging is nu safe Onderzoek wijst uit: 50 meter hoogte in 6 seconden verloren Legergroepen in Noord, Zuid en ter zee Saaraccoord aanleiding van bespreking 3<na 6 Wegens activiteit der Rep. Zuid-Molukken? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Van 25 tot 27 April a.s. Eind Februari verkiezingen in Japan Nieuwe diplomatieke missie Overgangstijd Defensie Soivjet-blok georganiseerd. De klok kan men niet terugzetten DE BILT ZEGT: Oostelijke wind I 1 Stichting DONDERDAG 6 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Niet in het hoge Noorden, maar in het verre Zuiden heeft de win- BERN, 5 Jan. Ex-president Jacobo Arbenz van Guatemala, die Woensdag in Zwitserland is aangekomen, heeft oïn een Zwitsers paspoort verzocht op grond van het feit, dat hij Zwitsers on derdaan is, aldus heeft een woordvoer der van de Zwitserse regering mede gedeeld. Arbenz is in Guatemala geboren, maar zijn vader was Zwitser. ZEEUWSCH DAGBLAD ’s-GRAVENHAGE, 5 Jan. De Koning en Koningin ran Zweden zullen van 25 tot en met 27 April a.s. een officieel be zoek aan ons land brengen. zy zijn daartoe uitgenodigd door Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. Het Zweedse Koningspaar vertrekt op 23 April per trein uit Stockholm. De terug reis vangt aan op de avond van 28 April, na een onofficieel verblijf in Nederland gedurende deze laatste dag. e neerser met zijn muc aucui x laagje water in het Sportpark w ard stollen, dat men zich daar v PARIJS, 5 Jan. De Franse minis terraad heeft Woensdag besloten bij het bureau van de Nationale Vergade ring een wetsontwerp in te dienen, dat voorziet in herstel van het voor in de oorlog in gebruik zijnde kiesstelsel, waarbij de kiezer stemt op één persoon die zich individueel candidaat stelt voor een parlementszetel en niet op een lijst van een partij of een politieke groepering. Bij dit stelsel wordt niet per depar tement, doch per arrondissement dat veel kleiner is gestemd. Voor verkiezing in één keer is een absolute meerderheid nodig. Wordt die niet be reikt, dan volgt een tweede ronde, waarbij de candidaat met de meeste stemmen wint. TOKIO, 5 Jan. De Japanse Rege ring heeft besloten op 24 of 25 Januari het Lagerhuis te ontbinden en eind Februari algemene verkiezingen te la ten houden. De juiste data zullen worden vast gesteld, als het standpunt van de op positiepartijen bekend is. Premier Hatojama had, toen hij op 9 December aan het bewind kwam, beloofd spoedig verkiezingen te laten houden. LONDEN, 5 Jan. De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, is voornemens een reis door verschillen de Aziatische landen te maken. Hij zal met de regeringsleiders in de landen, die hij op zijn reis aandoet, spreken over de conferentie van Bang kok, die dan achter de rug is en de ko mende conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, die in April in Bandung wordt gehouden. Naar verwachting zal hij trachten landen als India en Birma, die vij andig staan tegenover een van het Westen uitgaande Zuid-Oost-Aziati- sche Verdedigingsorganisatie, er van te overtuigen, dat een dergelijk pact een defensief karakter heeft. Vol gens gezaghebbende kringen zal Eden niet naar communistisch China gaan. Wel zou een bezoek aan de Egyptische hoofdstad in het reis schema zijn opgenomen. HONGKONG, 5 Jan. De secreta- ris-generaal van de Ver. Naties, Ham- merskjoeld, is vandaag in Peking aan gekomen. Hij zal, zoals bekend in de hoofdstad van communistisch China spreken over de elf op beschuldiging van spionnage veroordeelde Ameri kaanse vliegers. Volgens het persbureau „Nieuw China” werd Hammarskjoeld begroet door de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken, alsmede een aan tal Europese diplomaten, waaronder zich ook de Nederlandse zaakgelas tigde bevond. Twee uur na zijn aankomst in Pe king werd de secretaris-generaal ont vangen door eerste minister Tsjoe en Lai. Tsjoe gaf ’s middags een coctail- party en later op de dag een diner ter ere van Hammarskjoeld. De recepties werden door vele hoge Chinese func tionarissen en Westerse diplomaten bij gewoond. De waterstofbom en de verschrik kingen van een atoomoorlog zijn van nu af aan een altijd aanwezige bedreiging. Men moet zich wat dat betreft niet vergissen. De enige zekere weg om rampspoed binnen te halen is een politiek van zwakheid te vol gen. Onze eventuele vijanden heb ben alleen maar eerbied voor kracht en onze enige hoop op het overle ven ligt daarin dat wij onze kracht en onze luchtmacht zodanig vormen dat niemand ons zal durven aanval len. PARIJS, 5 Januari. De Franse militaire rechter van instructie heeft mevrouw Rose-Marie Ollier uit de Parijse gevangenis, waar zij twee en een halve maand had doorgebracht, op vrije voeten gesteld. Mevrouw Ol lier was indertijd verbonden aan de Franse ambassade in Canberra. Zij was van verraad beschuldigd naar aanleiding van de zaak-Petrof, de Sowjetrussische functionaris, die in Australië asyl vroeg. Zij moet nu afwachten of zij voor het gerecht gedaagd zal worden op beschuldiging van spionnage en het niet-aangeven van spionnage-activi- teit. Voorlopige invrijheidstelling voor een gevangene, die mogelijk voor der gelijke ernstige zaken terecht zal moeten staan, is in Frankrijk onge bruikelijk. Een en ander leidt dan ook tot de conclusie, aldus Reuter, dat zij niet schuldig is aan „daden, die de veiligheid van de staat in gevaar brengen”. voorlichtingsdienst „West” zullen de strijdkrachten der communisti sche Oosteuropesee landen in drie groepen worden verdeeld, een groep ter zee en twee groepen te land. De Westelijke groep te land zou Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslo- wakije omvatten en onder de algehele leiding van de Poolse minister van De fensie, de Sowjet-maarschalk Konstan tin Rokkossofski, staan. De overkoepelende staf zou te War schau worden gevestigd, doch daaron der zouden Polen en Tsjecho-Slowa- kije hun generale staven kunnen handhaven. Oost-Duitsland zou daarentegen geen eigen generale staf krijgen. Zoals be kend heeft Oost-Duitsland aangekon- digd, dat het nationale strijdkrachten op de been zal brengen als de Parijse 10e JAARGANG, No 2981 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De ambtenaar van het Ierse Open bare Ministerie, Sean MacBride vroeg gezagvoerder Peetoom daarop of hij het mogelijk uitblijven staan van het landingsgestel als zeer ge vaarlijk beschouwde. De gezagvoer der antwoordde op deze vraag: „Dat is precies zoals ik het zie”. Op de vraag of hij dit beschouwde als een mogelijke oorzaak van het ongeluk, antwoordde Peetoom: „Ik geloof, dat dit zeer wel mogelijk is.” snelheid van ongeveer 960 km per uur, nu vliegtuigen met een snel heid die groter is dan die van het geluid. Overeenkomsten worden bekrachtigd. Naast de staf te Warschau zou te Praag een politieke operatiestaf wor den gevestigd. De andere groep te land, de „Zuide lijke”, zou Bulgarije, Hongarije en Roemenië omvatten. De groep ter zee zou in de Oostzee opereren en bestaan uit Oost-Duitse, Poolse en Russische eenheden, onder bevel van de Sowjet-admiraliteit. In het overgangstijd vak zullen er onvermijdelijk vertragingen voor komen. Wij zijn nu in de eeuw van de waterstofbom. Wij bezitten hem en onze mogelijke vijanden even eens. Er zijn mensen die zeggen: „Als dat zo is, laten we dan alle hoop op verdediging varen”. Men kan echter de klok niet terugzetten. BONN, 5 Jan. In Bonn wordt aan de op H Januari Degmnenae conferentie tussen dr Adenauer en premier Mendès-France in Baden- Baden een zeer grote betekenis gehecht en men neemt aan, dat de beide staatslieden het gehele complex van de aan beide landen rakende vraag stukken zullen behandelen. Men rekent hier op een conferentie, die drie dagen zal duren. Beide DUBLIN, 5 Jan. Naar schat ting is het K.L.M.-toestel „Triton” slechts 39 of 40 seconden in de lucht geweest alvorens het op 5 Sep tember verleden jaar in de monding van de rivier de Shannon terecht kwam. Deze mening werd Woensdag uitgesproken door H. C. Vermeulen, employe van het wetenschappelijk bureau te Schiphol van de K.L.M. gedurende het voortgezette onder zoek naar de oorzaken van de ramp. De heer Vermeulen zeide dat hij een aantal berekeningen had gemaakt met betrekking tot de gedragingen van de „Triton” op de ochtend van de ramp. Op basis van deze berekeningen was hij tot de conclusie gekomen dat het toestel normaal had gereageerd en dat er geen „ongewone tegenstrevende krachten”en geen verlies van vermo gen waren geweest. De heer Vermeulen zeide dat onder normale omstandigheden het toestel op een hoogte had moeten zijn van tussen de 120 en 150 meter. Dit zou al thans zo hebben moeten zijn tenzij zich tegenstrevende krachten hadden voor gedaan, er te weinig „lift” was ge weest, of een ander mankement was opgetreden. Hij schatte de snelheid op het ogen blik dat het toestel met het water in aanraking kwam op tussen de 295 en 350 kilometer per uur. MOGELIJKE OORZAAK Gezagvoerder F. Peetoom van de KLM verklaarde het mogelijk uitblij ven staan van het landingsgestel van de „Triton” als een mogelijke oorzaak van het ongeluk te beschouwen. De „Triton” had in zes seconden vijftig meter aan hoogte verloren. DJAKARTA, 5 Januari. Met ingang van heden 5 Januari is de staat van oorlog afgekondigd voor verschillende Molukse eilan den. Daaronder bevinden zich Ceram, Boano, Kelang, Manipa, Haroekoe, Saparoea, Noasalaut, de Kei-eilanden, de Aroe-eilanden en de Watoebela-eilanden. Het betreffende decreet is gister avond door president Soekarno ge tekend, nadat het document door de Indonesische regering was op gesteld en goedgekeurd. In Djakarta neemt men aan, dat deze maatregel een gevolg is van de jongste rapporten over activiteit van de Republiek Zuid-Molukken. om elkaar te begrijpen. concentreren. In de zomer van 1953 vond hier in het luxueuse Casino de eerste Europese conferentie op Duitse bodem plaats. Toen beraadden de mi nisters van Buitenlandse Zaken der E.V.G.-landen er zonder resultaat over de mogelijkheid om de politieke ge meenschap der zes Westeuropese lan den op gang te helpen. DE THEMA’S De thema’s, die in Baden-Baden aan de orde zullen komen, reiken vanaf de pogingen om opnieuw in contact met de Sowjet-Unie te komen tot aan de plannen voor een versterkte economi sche samenwerking tussen de Bonds republiek en Frankrijk. De mogelijkheid van een nieuwe sa menkomst met de Sowjetregering zijn sedert de ratificatiedebatten in de Franse Nationale Vergadering in de Bondsrepubliek zeer levendig en met kennelijke onrust besproken. Alom komt hier de vrees naar voren, dat zulke besprekingen de door de Duitsers verlangde nationale eenheid niet na derbij zullen brengen. De Bondsregering staat in het bin nenland dan ook onder een toenemend sterke druk van politici van alle scha kering om zich met versterkte kracht te gaan wijden aan de taak de Weste lijke landen op de noodzaak van een Duitse eenheid te wijzen. Rechtstreekse aanleiding t ot de samenkomst is het meningsverschil over de Saarregeling geweest. In In Bonn wordt aan de op 14 Januari beginnende Hoogwater Vrijdag 7 Januari: Vlissingen: 0.16 u. 2.05 m„ 12.47 u. 2 11 n*Tern4,uzen: °-47 u' 221 13.15 u. -7m„ Wemeldinge: 2.05 u. 1.79 m„ u- 180 m-, Zierikzee: 1.49 u. 1.55 14.21 u. 1.55 m. DJAKARTA, 5 Jan. President Soe karno heeft tijdens het bezoek van de minister-president van Pakistan, Moha med Ali, aan Indonesië, gezinspeeld op de mogelijkheid van een bezoek aan Paki stan. Hiertoe heeft Mohamed All de pre sident en mevrouw Soekarno tijdens een onderhoud uitgenodigd, aldus blijkt uit een mededeling van de voorlichtings dienst van de Pakistaanse ambassade in Djakarta. Soekarno deelde mede, dat hij vaart naar Mekka te ondernemen. Hij het voornemen heeft dit jaar een bede- hoopte bij die gelegenheid op de terug reis Pakistan aan te doen. BERLIJN, 5 Jan. - Volgens de Westberiijnse anti-communistische staatslieden zullen, naar in Bonn wordt verklaard, met omvangrijke staven van medewerkers naar Baden-Baden trekken. Het verlangen bestaat bij de staatsleiders Het wordt in Bonn als een zeer ge waardeerde geste van Mendès-France opgevat, dat deze zijn eerste conferen tie op Duitse bodem met dr Adenauer zal komen houden. De Bondskanselier vertoeft vanaf het einde dezer week in zijn vacantieverblijf bij Baden-Baden en de Franse geste bespaart hem een nieuwe politieke reis in de periode, waarin de artsen hem hebben aange raden rust te houden. Het is voor de tweede maal, dat de politieke aandacht zich op de door de Romeinen gestichte badplaats in het Zwarte Woud gaat LONDEN, 6 Januari. „Het Westen begint ten langen leste de vleugels te krijgen, die het zo hard nodig heeft. Er was, niet zo lang geleden, een tijd dat orize verdediging zo onttakeld en zo mager was, dat wij een gemakke lijke prooi waren voor welke aan valler dan ook. Dat gevaar is aan het voorbij gaan.” Aldus heeft Sir Thomas Sopwith, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Hawker Siddeley Group, vanmiddag in de te Londen ge houden jaarvergadering meege deeld. De „Hawker Siddeley Group” is de overkoepelende organisatie van vliegtuigfabrieken in Groot-Brittan- nië en Canada. De nieuwe productie van vlieg tuigen betekent een hele verande ring ten opzichte van voorgaande typen. Vliegtuigen met rechte vleu gels zijn geworden toestellen met pijlvleugels, machines met een top- BONN, 5 Januari. De „Hoch und Deutschmeister”-mars schetterde Woensdagochtend door de tuinen van de Bondskanselarij als een der eerste felicitaties aan dr Adenauer op zijn 79ste verjaardag. Een kapel van de Grenzschütz, de gemilitairiseerde grenspolitie, was voor dit eerbetoon uit Kassei overgekomen. Reeds vroeg in de ochtend begon in de bondskanse larij de urenlange processie dergenen, die Adenauer hun gelukwensen kwa men aanbieden. Een overvloed van ge schenken werd in de witte Bondskan selarij binengedragen. Zo kwam de minister van Landbouw, dr Heinrich Lübke, met een collectie melkproduc ten van allerlei aard uit alle landen der Bondsrepubliek aandragen. Naar in de feestelijke versierde zalen van het paleis Schaumburg gefluisterd werd, wilde dr Lübke de Bondskanse lier daardoor inwijden in de geheimen van de Duitse melkproductie. Bij zijn laatste bezoek aan Parijs was dr Aden auer namelijk niet in staat geweest antwoord te geven op de hem door Mendès-France gestelde vraag hoeveel de melk in Duitsland kostte. Ook zijn begeleider, staatssecretaris Hallstein, had op deze onpolitieke vraag geen antwoord geweten. De gaven der Duitse landbouwers aan Adenauer om vatte voorts velerlei pluimvee en ook kindervoedsel. Daar de Bondskanselier vandaag in zijn villa in Rhoendorf dertien kleinkinderen te gast heeft kan hem wellicht ook dit laatste van pas komen. Uit alle delen der wereld kwamen gc.ukwensen voor de jarige kanselier binnen, o.a. van premier Churchill. Uitgave: - - -* Zeeuwsch Dagblad” HÖÖfdkant^r: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ?8 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347 Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; n t van Brik St Annaland- Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp, L Huijssen^’rèrneuzen; D^Karelse, Goes; Tuaport, Goes; J. LodderVHssmgen; J Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdmg, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 5 Jan. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en droog weer. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Overwegend matige Oostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.50 u., onder 16.44 u. Maan op 15.36 u., onder 7.53 u. *1 Niet in het hoge Noorden, tervorst het eerst zijn streng re-^ Ja giem doen gelden. In Oss deed de X ijzige heerser met zijn kille adem X een I zo hard stollen, dat men zich daar op de schaatsen voortrepte, eer men goed en wel besefte, dat het nu werkelijk winter was gewor den. Hoe het ook zij en al moeten dan de kachels dubbel zo hard ge stookt, de ijspret is er weer en wie denkt er dan nog aan hoge kolenrekeningen? Beslist niet de A jeugd van Oss, want die zwiert er lustig op los. tt? <J> O^> <3s=ë> Bonn verwacht men niet, dat dr Adenauer zich er door de opposan ten in zijn eigen kring toe zal laten brengen een slechte sfeer in de con ferentie te brengen door aan te drin gen op toegevoegde protocollen. Hij zal veeleer zijn aandacht concentre ren op een gunstige regeling der be voegdheden van de voor het Saar- gebied aan te stellen Hoge Com missaris. r:.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1