1957 een feit N DE HEER VAN GREYLANDS Herbewapening van W.-Duitsland pas in f Calvinistische Wijsbegeerte hield jaarvergadering. Amerika herziet de plannen. ANDERE BLADEN van SPROOKJE IN SNEEUW... faiye. dame aaetfaMen Ratificatie van Parijse Verdragen niet voldoende waarborg voor gesprek met de Sowjet-Unie? Egyptische ambtenaren in huisarrest Wijziging in de loongrenzen brengt grote groepen in nieuwe grenssituaties* Ver. van 9 en Dr Peter van Anrooy overleden. Presidentswisseling bij het Kon. Instituut van Ingenieurs. Agenten te kalt Vrije bewerking van een Referaten van prof. Van Vollenhoven, prof. Zuidema en prof. Van Riessen. Engels verhaal van Mrs Henry Wood. ZEEUWSCH DAGBLAD Gelezen in Hoe ivordt het nu? FEUILLETON V s c 1 Dames! Vooral nu Voorbeelden. Handen en Li ppen ruw2PUROL Een lange strijd ten einde. Jomponist o.a. van de Piet- Hein-rhapsodie. ‘r w* pagina 4 Woensdag 5 Januari 1955 geraamd op 500 millioen tot 750 millioen dollar. der Ingezonden Mededeling (Adv 1 van van van ningswoord onder meer, dat het werk van de vereniging niet alleen rijk is, doch ook moeilijk, dit laatste vooral ’s-GRAVENHAGE, 4 Jan, Dr ir J. A. Ringers, die voor de tweede keer presi dent van het Koninklijk Instituut van In genieurs was, heeft wegens drukke werk zaamheden deze functie willen neerleg gen. In zijn plaats werd gekozen dr L. Ne- her, onlangs afgetreden als directeur-ge- neraal van de PTT en oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In verband met zijn uitzonderlijke ver diensten voor de ingenieurswetenschap pen in binnen- en buitenland en uit er kentelijkheid voor zijn stuwkracht gedu rende de 22 jaar, welke dr ir Ringers lid van de raad van bestuur was, waarvan vele jaren als president, werd hem ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag op 2 Januari j.l. het ere-lidmaatschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs aangeboden. 97) Ondanks zijn inspanning om be daard te blijven, kon George North een kermende zucht niet onderdruk ken. Die zucht vond weerklank bij de Heer van Greylands. „George, neef, het is een ongeluk kig jaar geweest voor de Castlemaines. Mijn broer Peter plotseling overleden; in diezelfde nacht mijn neef Anthony je broer, doodgeschoten en.... en nu Harry dood”. De argwaan, die North had beslopen, omtrent meer dan een zaak, toen hij in „De Dolfijn” had zitten luisteren naar de verhalen en gissingen der dor pelingen, kwam weer met kracht naar voren. „Ik geloof, dat ik er alles van be- g ijp”, zeide hij met gesmoorde stem. „Anthony heeft zijn eind gevonden in een zelfde gevecht met de smokke laars, als vannacht heeft plaats gehad. Het schot heeft hem gedood, evenals het vannacht Harrry heeft gedood. Het schot van een smokkelaar?” „Ja het schot van een smokkelaar”. „Zeg mij alles, oom James. Maak mij deelgenoot van alles uit het ver leden. Ik beloof u, ik zweer het u, dat niemand het te weten komt. Ik heb een vermoeden....”, hij hield op, vre zend hier te veel te hebben gezegd. Want per saldo had hij geen enkel bewijs. „Zeg mij dat vermoeden”. „Ik vermoed, dat de smokkelhandel door u gedreven werd en dat u daar om die nacht in de toren was en waar om Harry er vannacht was. Stel ver trouwen in mij, oom James, zoals u op uw zoon vertrouwd hebt. Ik zal zwij gen als het graf. Ik ben ook een Cast lemaine!” Snel ging de Heer van Greylands met zichzelf te rade, om dan opeens een besluit te nemen. „We kunnen hier niet langer blij ven staan”, zei ik. „Ik ben moe. Ga met mij naar Greylands. In mijn ka- In „Het Orgaan”, het blad van de Chr. Bond van Overheidspersoneel la zen we iets over het „gebrek aan man kracht bij de politie”, de middelen tot verbetering, die minister Beel heeft ge noemd en ook een middel dat de be windsman niet heeft genoemd doch dat dan door de schrijver van het artikel zelf wórdt aangevoerd. Zoals bekend hebben verscheidene kamerleden bij de behandeling van de Begroting van Binnenlandse Zaken op het euvel - tekort aan politiepersoneel gewezen. De minister zag als tijdeljjk middel: verbetering van de huisves- tingsmogelijkheden. Belangrijker nog noemde hij echter het wekken van be ter begrip voor de politietaak. In het algemeen is de politie nimmer bijzon der populair. Toch is in dit opzicht veel veranderd omdat de politietaak een ander aspect ging krijgen. Met die taak is ook het gehalte van het perso neel veranderd. Het oude beeld van de „diender met de bijbaantjes” zoals de dorpsveldwachter uit Dik Trom, is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een frisse figuur, die veel meer in zijn mars moet hebben om aan de sociale en wettelijke eisen te kunnen voldoen. Dat dus over de taak. De schrijver van het artikel noemt echter een ander z.i. belangrijker middel om de ambitie voor het poli tieambt te vergroten, namelijk betere promotiemogelijkheden. De bestaande kaderformatie bij de politiemannen, die sinds jaar en dag de geschiktheid heb ben voor de rangen van adjudant of brigges of opperwachtmeester, nog in hun tegenwoordige rang moeten blij ven dienen. De enige reden daarvoor is het feit, dat het aantal plaatsen in genoemde rangen hun bevordering niet toelaat. (Naschrift redactieBovenstaande valt te begrijpen. Wij begrijpen echter niet, dat in sommige plaatsen het po litiecorps, dat zeker uitbreiding ver- dient niet uitgebreid wordt, eenvou dig omdat het van hogerhand niet nodig wordt geacht}. ’s-GRAVENHAGE, 4 Januari. Het bestuur van het Ned. Bijbelge nootschap is overgegaan tot de benoe ming van een secretaris-binnenland voor het jeugdwerk. Als zodanig zal optreden de heer R. van Holst Pelle- kaan, die van jeugdige leeftijd af werk aam is geweest in de bijbelhui- zen te Makassar, Djakarta en te Am sterdam. voor de conferentie betere perspectie ven zijn, als zich tekenen beginnen te vertonen, dat zij inderdaad vruchten zal afwerpen. Zo zou de Sowjet-Unie eerst te verstaan moeten geven, dat zij bereid is in geheel Duitsland vrije vexkiezingen toe te laten en een ein de te maken aan de bezetting van Oostenrijk. In het Westen heerst .echter geen onenigheid omtrent het voorstel van Ingezonden Mededeling (adv) Hamea-Gelei vpor Uw handen mer zal ik vertellen. Zeg voorlopig niets tegen mij”. George North voldeed aan dat ver zoek. Zwijgend bereikte het tweetal Greylands, waar zij niemand zagen. Alleen toen zij de trap bestegen, om naar de werkkamer te gaan, verscheen Ethel Reene, die vermoedelijk haar stiefvader wilde condoleren. Maar als aan de grond genageld bleef zij staan, toen zij George North ontwaarde, na tuurlijk niets begrijpend van de situ atie. Hij gaf haar een wenk met de ogen. Zonder een woord te zeggen, keerde zij terug. James Castlemaine had haar niet eens opgemerkt. In zijn kamer gekomen zeeg hij in een stoel neer, doodop van de emoties en van zijn smart. George North wachtte rustig af, overtuigd dat alles hem nu duidelijk zou worden. Met moeite beginnend, maar gelei delijk met vaster stem, vertelde James Castlemaine zijn neef van de samen werking met Teague, de ontwerper en de voornaamste uitvoerder van de smokkelhandel. En toen opeens tot grote verbazing van George North: „Greylands behoort aan Anthony”. „Aan Anthony?!” „Ja. Of liever gezegd aan jou, nu Anthony er niet meer is. Maar toen hij destijds overkwam, had hij er recht op. Het is nodig, dat ik je dit dadelijk zeg, want uit het een vloeit het ander voort. Mijn vader wist van die smok kelarij niets af en heeft er ook nooit iets van vermoed. Het geld, dat ik er mee verdiende, werd door een Lon- dense zaakwaarnemer in alle stilte be legd. Een paar weken voor mijn vader stief riep hij mij op zekere morgen bij zich om over het landgoed te spreken.” „Heeft hij een testament gemaakt neem mij niet kwalijk, dat ik u in de rede val, oom James....” „Nee een testament heeft hij nooit gemaakt. Mijn vader begon, tot mijn verrassing, over Basil te praten, die hij stellig terug verwachtte, hij hoopte moderne stromingen van deze tijd te gen zich gekant vindt, alsmede een rij van mede-christenen, die de nood zaak van de arbeid der vereniging niet inzien. De vereniging stelt zich nog immer tot taak het stimuleren en wakker houden van de belangstelling voor het werk onder de bevolking, de stichting maakt de practische arbeid mogelijk aan de rijksuniversiteiten en aan de hogescholen. De stichting heeft tot dusver grote en ongebruikte mogelijk heden, zo zei spreker, waarbij hij zeide te denken aan de vestiging van bijzondere leerstoelen in de Calvinis tische wijsbegeerte aan de gemeente- universiteit van Amsterdam, de land bouwhogeschool in Wageningen en straks na het totstandkomen daar van aan de tv, geschool. Spreker deed een beroep op zijn talrijke toehoorders het bestuur van de stichting te steunen, zodat deze met elan haar taak zal kunnen voort zetten. Prof. dr. S. U. Zuidema hield hier na een ,rircipieel betoog over de premier Mendès-France, zo vervolgde Reuter, om voort te gaan met het uit steken van diplomatieke voelhorens, terwijl de ratificatie van de Parijse Accoorden in de onderscheidene lan den nog gaande is. Eind April is nog steeds de streef datum van het Westen voor de ratifi catie van de Parijse Accocrden. CAIRO, 4 Jan. In Egypte hebben twee onder-staatssecretarissen, Moham med Aboel Ela (Financiën) en Taha el Nimr (Onderwijs), de secretaris-generaal voor stads- en landzaken, Omar Abaza, en kolonel Sadek el Qarmoety, directeur van de burgerluchtvaart, alsmede drie Joodse buitenlandse zakenlieden huisar rest gekregen in verband met een cor ruptiezaak, waarbij een bedrag van een millioen Egyptische ponden is betrokken. Van de politie naar de landbouw. In „De Landbode” lazen wij dat op de Amerikaanse landbouwbedrijven een aantal nieuwe gewassen hun intrede doet, waarnaar in de industrie, de scheikunde en de geneeskunde grote vraag is. „Daaroe behoren o.a. de Jojoba, een plant, die een soort olie ople vert, waarvan de eigenschappen grote overeenkomst vertonen met die van spermaceti; Saffloer, een plant welke een product levert, dat in de verf- en vernisindustrie wordt gebruikt; de Rauwolfia serpentina, waaruit een geneesmiddel wordt be reid, dat wordt gebruikt bij de be handeling van hoge bloeddruk en overmatige weefselspanning; de aga ve en de wortels van de maniok, waaruit de cortisone wordt bereid een geneesmiddel tegen arthritis, asthma en enkele andere ziekten; sesam, waarvan het zaad de sesam olie oplevert; ’n soort zuring, waar uit looistof wordt bereid en onge veer 200 andere planten, die een waarde volle bron zijn voor oliën, chemicaliën en geneesmiddelen. Andere gewassen, die reeds wor den verbouwd, maar nog in onvol doende hoeveelheid, zullen op uitge- breider schaal worden aangeplant, Hiertoe behoren onder meer een vlinderbloemige plant, die als vee voer wordt gebruikt in streken, die soms onder droogte te leiden heb ben. WASHINGTON, 4 Januari. Volgens schattingen van functio narissen te Washington zal het nog twee jaar kunnen duren, voordat West-Duitsland kan beginnen met het leveren van strijdkrachten ten behoeve van de Westerse defensie. Het oorspronkelijke Amerikaanse plan, om West-Duitsland van wapens en uitrustingen te voorzien (gebaseerd op de voor gestelde E.V.G.) wordt thans, nu de Franse assemblee een bewaping van West-Duitsland heeft aanvaard, herzien. Amerika heeft reeds ge- vechtsuitrustingen ten behoeve van ongeveer de helft van de voor gestelde 12 Westduitse divisies in voorraad. De waarde hiervan wordt „Ze kan geen bal zien of hij gaat de lucht in, en hoog ook”. Dat heeft de mama van een Utrechtse jongedame tegen een verslaggever van het A.D. verteld. Deze jongedame, Willy, wil een damesvoetbalteam oprichten. Geen wedstrijd in de omgeving mist ze. Terwijl onze collega daar zo met mama zat te babbelen kwam de spor tieve zeventienjarige binnenstuiven. „Ja, dat moet nu hier ook maar eens gaan gebeuren, een damesvoetbalclub” riep ze. Ze weet haar weetje over voet bal en heeft een werkkring waar ze die kennis voortdurend kan aanvullen. We lezen: „Hockey en waterpolo vond eerst ook niemand een sport voor dames en zo gaat het nu met voetbal ook, zegt Willy. Wanneer je jong en spor tief bent lijkt het mij juist een pret tige ontspanning. Dat ik er niet al léén zo over denk, is de afgelopen dagen wel duidelijk gebleken. Nau welijks was er iets van mijn plan nen uitgelekt,, of er meldden zich tientallen jonge meisjes aan die er heel veel voor voelden en dadelijk mee wilden doen. Nu hebben wij al meer dan dertig candidaten voor de club. Een naam hebben wij ook al gekozen. „Herbido” zal de eerste da mesvoetbalclub gaan heten, een naam die uit Hercules, Bilthoven en DOS is samengesteld. Binnenkort komen wij voor de op richtingsvergadering bijeen. Dan ho pen wij ook reeds definitief over een veld te kunnen beschikken. Voorlo pig gaan wij intensief trainen, waar bij enige heren ons willen helpen. Dan gaan wij tegen elkaar spelen. Ook buiten Utrecht begint men ech ter reeds belangstelling voor het plan te krijgen. Als er in verschillende steden afdelingen tot stand komen, kunnen wij op de duur een competi tie op touw zetten. Het gaat vooral om de sport en wij willen dan ook alleen tegen dameselftallen blijven spelen. Hoe de K.N.V.B. er over denkt, moeten wij nog afwachten. oDe man, die vóór 1 Janual 1954 f 10O een groepje uit de middengroep en voor Per week verdiende en op genoemde da tum op f 105 per week kwam, was niet verplicht verzekerd in de zin van Ziek tewet, Ztekenfondsenbesluit en Invalidi teitswet. Met de laatste 6 pet. loons verhoging komt hij op f 111.30 per week. Door de jongste wetswijziging komt hij volledig onder genoemde wetten te val len, zelfs al zou er nog een zeer royale afronding naar boven tot f 115 per week volgen. Deze man ziet hiermee een zwaar stuk risico van zijn schouders gewen teld. Zou er echter nog een gulden loon per week bijkomen, dan staat hij er weer volkomen naast. Dan opeens Is hjj sterk genoeg om de rlsoco’s van u de Tweede Kamer de wets voorstellen betreffende wijzi ging van de loon-, inkomens- en uitkeringsgrenzen van de diverse sociale verzekeringswetten heeft aangenomen, komen veel mensen in een voor hen nieuwe situatie. Wij nemen althans maar aan dat de Eerste Kamer hier geen spaak meer in het wiel zal steken en dat deze wetten het Staatsblad zullen bereiken. Deze wetten hebben betekenis voor diverse personen. Voor hen die staan aan het begin der actieve periode, voor J oude lieden uit de „vergeten groepen”.' Zo wordt de intrede-grens voori' de Invaliditeitswet van f 3000 op f 3600 gebracht. Het optrekken van de grens van f 5300 tot f 6000 is van belang voor de groep met een Inkomen van f 105 tot f 115 per week. De grensverruimlng van de Noodwet- Ouderdomsvoorzlening zal de categorie uit de „vergeten groepen” met inko mens, variërend van f 1500 tot f 2000, enige verlichting kunnen brengen. Er Is een lange strijd gevoerd om de zo begeerde grenslijn van zes duizend Hollandse guldens te bereiken. De in ’52 ingevoerde Werkloosheidswet kreeg direct dit grensbedrag, toen de andere wetten daar nog circa 1000 gulden be neden lagen. Deze grens heeft sindsdien als rekstok gewerkt en we mogen wel aannemen, dat de grensstrijd voorlopig uitgestreden is en er een periode van rust zal intreden. Het is eigenlijk zeer logisch wat thans is geschied en we kunnen de uni ficatie der loongrenzen niet anders dan toejuichen. Een administratieve hinder paal voor de werkgevers is hiermede te vens opgeruimd. Deze ooerderij in Mexico, Missouri (V.S.), werd door zware sneeuwval omgetoverd in een speelgoeddorpje, dat zo van onder de kerstboom kon zijn weggehaald. Het Oostelijk deel van Missouri genoot in de afgelopen dagen een welkome regen welke werd af gewisseld door perioden van zonneschijn. De andere gedeelten van deze staat gingen in de laatste dagen van het oude jaar schuil onder een dik pak sneeuw, dat voorlopig nog wel niet zal ver dwijnen. Helemaal happy met dit witte nieuwjaar was men in Amerika echter niet, omdat het verkeer zeer vele moeilijkheden ondervond nog bij zijn leven of anders daarna. Dan kon hij Greylands in zijn bezit nemen. Want hij was de oudste zoon. Het kwam hem toe”. Met monotone stem deelde hij toen mede, dat hij zijn vader had gesmeekt, Greylands te mogen erven, omdat hij altijd gehoopt had, dat het na zijn va ders dood aan hem zou komen, ook al om hetgeen er in de Monnikstoren voorviel. Hij kon de plaats niet verla ten of door een vreemde laten bewo nen zonder het andere op te geven. Zijn vader weigerde echter volstandig en wilde niet naar hem luisteren. Grey lands moest op Basil overgaan en na Basil op diens zoon, als hij een zoon had. „Ik smeekte hem om mij Greylands te verkopen tegen de hoogste waarde, dan zou ik hem het geld uitbetalen of voor Basil beleggen. Ik zei, dat ik aan het landgoed gehecht was, om dat ik er mijn hele leven op gewoond had, terwijl Basil het al jaren en jaren had verlaten. Vader lachte er wat om en vroeg, waar is het geld vandaan zou halen. Hij wist niets van mijn ge heime hulpbronnen en ik kon hem daarvan ook niet vertellen, dus noem de ik mijn broer Peter maar, die mij wel helpen wilde. Die baadde toch in overvloed. Maar ’t was alles tevergeefs. Basil was dé rechtmatige eigenaar. Hij maakte een soort akte van schenking op het was geen testament waar in hij het goed aan Basil toewees en droeg mij op, voor het geval Basil te gen de tijd van zijn overlijden niet was komen opdagen, het tijdelijk voor hem in bezit te houden en het voor hem te beheren. Maar hij heeft mij nooit opgedragen let wel, George! om Basil op te sporen. Trouwens we zouden het niet geweten hebben, waar we hem zoeken moesten”. Hij zweeg even, wiste zich het op gekomen zweet van het voorhoofd. (Wordt vervolgd) ziekte en werkloosheid zelf te dragen. Het is te begrijpen (en het is ook voorgekomen) dat in dergelijke grenssituaties de werkgever het ver zoek kreeg een bescheiden- loonsver laging te willen toepassen, om toch maar onder de werking der sociale verzekeringswetten te blijven of te komen. Hetzelfde doet zich voor in de grens zone der Noodwet-Ouderdomsvoorzie- ning. Een verschil van f 10 jaarinkomen brengt het oude echtpaar plotseling on der de werking der verplichte zieken fondsverzekering met nog wat zakgeld toe. Hier is het wel niet „alles of niets” maar een gratis ziekenfonds betekent in veel gevallen al een grote verruiming. In de „vergeten groepen” zitten veel mensen met een „bevroren” vast inko men, dat zich niet aanpast aan de im mer stijgende kosten van levensonder houd. Deze mensen hebben iedere grens wijziging van de Noodwet Oudedoms- voorziening met belangstelling gevolgd. Van de thans ophanden zijnde wijzi ging zullen ongetwijfeld velen profite ren. De inkomensgrens gaat thans met f 155 naar boven. Dit betekent, dat in een 3e klas gemeente de thans geldende inkomengrens van f 1680 op f 1835 ge bracht wordt. In een 4e klas gemeente van f 1595 op f 1750 en een 5e klas ge meente van f 1510 op f 1665. Zjj, die In verband met deze wijziging thans menen aanspraak te hebben op een Noodwet-uitkering, doen verstan dig hun licht eens te gaan opsteken by dé plaatselüke Commissies van Onder zoek of de Raad van Arbeid. Dat voor alle bestaande uitkerings- gevallen de uitkeringen worden ver hoogd spreekt haast vanzelf. Voor echt paren is dit f 6 per maand, voor alleen staanden f 3.50 per maand. 4/ DEN HAAG, 31 Dec. Van ochtend om zes uur is in zijn wo ning te Den Haag overleden de bekende musicus en oud-dirigent het Residentie-orkest, dr Peter Anrooy. Hij bereikte de leeftijd 75 jaar. Na de huldiging ter gelegenheid van zijn verjaardag is de hartslag van de heer van Anrooy vergroot. Sinds enkele dagen was hij bewusteloos. Op verzoek van de overledene zal de teraardebestel ling in alle stilte geschieden. Peter van Anrooy studeerde te Utrecht bij Adelberg en Veerman viool en bij Johan Wagenaar muziektheorie. Reeds in 1896 werd een door hem ge componeerd en onder zijn leiding uit gevoerd werk: „Inleiding en scherzo”, ten gehore gebracht, waarbij zijn lei- dersgaven duidelijk aan het licht kwa men. In 1899 werd hij leerling van W. Kes, eerst te Dresden en daarna te Moskou, voor viool en directie. Tevens nam hjj lessen bij de bekende componist Tanejef. Nadat hij achtereenvolgens eerste violist geweest was bij het sym- phonieorkest te Glasgow en bij het Tonhalleorkest teZurich, kwam h(j in 1903 als tweede dirigent van het „ly risch toneel” naar Amsterdam. Vla Groningen en Arnhem kwam hij naar Den Haag als directeur van het Residentie-orkest, dat onder zijn zeven tienjarig directeurschap tot een en semble van de eerste rang uitgroeide. In 1929 werd dr Van Anrooy tevens leider van het Haagsch Toonkunstkoor. Van de verschillende werken die Van Anrooy componeerde, moet in de eer ste plaats genoemd worden de Plet- Hein-rhapsodie, die wel de populairste van zijn composities is. Ook schreef hij muziek voor het sprookje: „Das kalte Herz” van Wilhelm Hauff, een ballade voor vioolsolo en orkest, ouvertures, een klavierkwlntet, twee klndercanta- ten en andere werken. In 1914 erkende de unlveristelt te Groningen zijn verdiensten door hem tot doctor honoris causa te benoemen. Dr Peter van Anrooy was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. (Op verzoek van de familie wordt dit bericht eerst heden, na de begra fenis, geplaatst). De snelle Westduitse industriële ontwikkeling zal het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Duitsland meer voor zijn eigen bewapening kan doen, dan oorspronkelijk was voorzien. De accoorden van Parijs leggen voor Duitsland beperkingen op waar het de productie van nieuwe en zware wa pens betreft. Lichte wapens voor zijn strijdkrachten kan het daarentegen vervaardigen. De lengte van de peri ode, nodig om Duitse troepen in het veld te brengen wordt, aldus Reuters correspondent, toegeschreven aan de noodzaak om een Duitse opleidings- staf, die weer de troepen zal moeten oefenen, de nodige bekwaamheid te geven. Duitsland zal geen militairen kunnen oproepen voor deze opleidings- staf zelf voldoende geoefend is. Het zou wel eens tot 1958 kunnen duren, voordat de Duitse divisies als zodanig opgeleid zijn. GESPREK MET MOSKOU. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat de Sowjet- Unie zich bereid moet tonen om de voorwaarden van het Westen ter rege ling van de Europese vraagstukken te aanvaarden, alvorens Groot-Brittannlë bereid zal zyn om een byeenroeping van een vier-mogendhedenconferentie te steunen. De ratificatie van de’ Accoorden van Parijs ter bewapening van West- Duitsland zal op zich zelf niet de weg openen tot vier-mogendhedenconfe- rentie, zo voegde hij hier aan toe. In officiële kringen te Londen, al dus Reuter, is men enigszins veront rust over wat men noemt een groeien de neiging in sommige Europese hoofdsteden, om het op een vier- mogendhedenconferentie aan te stu ren, zodra de Accoorden van Parijs van kracht geworden zijn. In genoem de kringen is men van mening, dat er AMSTERDAM, 4 Januari. In het American-hotel te Amsterdam heeft prof, dr D. H. Th. Vollenhoven vanmiddag de negentiende jaar vergadering van de vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte ge opend, waaraan verbonden is een tweedaagse studieconferentie van de van deze vereniging uitgaande stichting „Bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte Prof. Vollenhoven zei in zijn ope- noodzakelijkheid van de arbeid stichting „Bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte”. Prof. dr. ir. H. van Riessen refe- nu de Calvinistische wijsbegeerte de reerde over het onderwerp „De maat- schappij, haar vormen, haar normen Spr. concludeerde, dat voor zover thans valt te overzien, de Westerse samenleving in deze eeuw een om wenteling ondergaat van een indivi dualistische naar een collectivistische vorm. Een beslissende keer in de col lectivistische ontwikkeling is, volgens spreker, allereerst een zaak van gees telijke instelling. En wel een zodani ge, waaraan de leiding toekomt aan een religieuze normstelling geïnspi reerd door Gods Woord. De strijd aan het front der maatschappij tussen de collectivistische en de christelijke vormgeving is gevoegd in het breder front, dat de gestadig veldwinnende verwereldlijking van levensgebieden en het herstel van het godsdienstig karakter van geheel het leven ver deeld houdt.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4