PUZZLE saü2 l- NAAR DE VREDE ADENAUER RAADSELACHTIG VLIEGTUIG I van Eerste emigrantenschip in 1955 vertrokken Oude begraafplaatsen in basiliek van St Denis. I 79 ©e totge w-e-ty- i Churchill-fonds* Vermist IJmuidens meisje terecht Onderwijsmensen bespraken psychologie der leerlingen* Ir* Ik vandaag jaar Graven uit Karolingische tijd ontdekt. over VANDAAG EENS En ook I Scherper toezicht op Nederlanders in Indonesië. III in Liefde basis der opvoeding. (Van een onzer verslaggeefsters). ZEIST, 4 Jan. Gisteren en van daag belegde het Christelijk Paedago gisch Studiecentrum een conferentie voor het personeel van Christelijke scholen in het conferentie-oord „Woud- schoten” te Zeist. Deze conferentie had als hoofdthema de psychologie van de oudste leerlingen van de Lagere School, en daarom was het in tegenstelling tot voorgaande jaren nu eens geen „Hoof- den-conferentae”, maar een conferentie waarvoor ook de onderwijzers van de hoogste klassen waren uitgenodigd. ILIspraten voldoende? nu liet twintig jarig meisje verstek gaan Waterman Politieke tegenstand neemt toe „Berita Indonesia’' meldt: INVULRAADSEL Gesprek van de dag Belangrijke vraag. In Bonn maakt men zich zorgen zijn opvolging Oplossing vorige puzzle: Opgravingen brachten aan het licht naar Australië en Nietnv-Zeeland De angst is wederkerig. ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 5 Januari 1955 i s Rotterdam. BROCADES, pagina 3 Bij de opsporing is de medewerking van de lezers der dagbladen die het ver zoek om inlichtingen opnamen, van veel betekenis geweest. 16. al; 17. ba; 18. zege; 23. si; 24. rob; Voor de Spaanse Middellandse-Zee- kust ter hoogte van Carthagena is een sleepboot van de Spaanse marine, de „RT 21” vergaan. geweest, waarne- niet voor ver- on- Het „lekkere** levertraan product LONDEN, 4 Jan. Het Churchillfonds, dat ingesteld is ter gelegenheid van zijn 80-ste verjaardag zal belastingvrij zijn. Slechts als de premier binnen het jaar na de instelling van het fonds te overlij den komt zullen successierechten geheven kunnen worden, zo hebben de belasting autoriteiten meegedeeld. Men neemt aan, dat het fonds de 300.000 pond begint te naderen (drie millioen gulden) en nog steeds blijven gelden van over de gehele wereld binnenstromen. Het zal nog ten minste tot het einde van de maand open blijven voor stortingen. De premier heeft reeds gelden opgeno men, om zijn huis Chartwell, in Kent, te doen inrichten als een Churchillmuseum en voorts voor liefdadige doelen. k k k k k k - mee. Er is ook een groep van 22 omgeschoolden aan boord. Zij oefenden een beroep uit, dat niet voor immigratie in aanmerking kwam en hebben zich daarom als landarbeider bekwaamd. Zij werden stuk voor stuk toe gesproken door de Australische ambassadeur, Sir Alfred Stirling. Weer is er een 20-jarige dochter ergens ondergedoken, omdat zij er de H H H voorkeur aan gaf in Nederland teblijven. Het is Anna de Greve uit OSS, 4 Januari. Niet het Noor den, maar het Zuiden van Nederland schijnt dit jaar de „ijs-primeur” te hebben. Wij vernemen van de dienst publieke werken in Oss, dat hier van morgen om elf uur een ijsbaan werd geopend op een ondergespoten Tria- bas-terrein. V r a a o Uw leverancier gratis proe ff laconnetje IJMUIDEN, 4 Jan. Hannie Matthij- sen, het 15-jarige IJmuidense meisje, wier opsporing reeds geruime tijd was ver zocht, is terecht. Het kind is na een avon tuurlijke tocht in Parijs aangekomen. De reis daarheen heeft zij deels liftende, deels lopende gemaakt. Zij ging in Parijs in betrekking maar moest weldra in een ziekenhuis worden opgenomen. De emo ties en de moeilijke reis zullen, zo neemt de politie aan, van invloed zijn geweest op haar toestand, vandaar dat het enige dagen heeft geduurd voordat men in Ne derland bericht over Hannie kreeg. De man in wiens gezelschap zij vertrok en die al eerder in Nederland is terugge keerd, bevindt zich in een zenuwinrich ting* wegens een geestelijke storing. hebben voorkomen, dat zich in zijn om geving krachten van voldoende gewicht zouden hebben kun nen ontplooien. alleen van Duitsland, naar deze oude man j jaagt, schijnen hem nu zeker. Maar het is een verjaardags- geschenk, dat het drakenzaad van een nieuwe en moeilijk te helen splitsing in het volk in zich draagt”, zo menen de socialisten. Ook de aanhangers van Ade- nauer maken zich er geen illusie over, dat de bondskanselier zorgen tegemoet gaat die voor vele jonge re schouders te zwaar zouden kun nen zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) 7 Zwet, hield een inleiding over „De persoonsbeschrijving van de leerlin gen, psychotechnisch en paedagogisch beschouwd”, waarbij de vraag- obser vatie of test, nader werd bekeken. In een volgend referaat behandelde drs Van de Zwet het observeren van leer lingen. Nadat het begrip observatie was toegelicht, werden enige kinderen uit het zesde leerjaar practisch ge observeerd, terwijl zij gezamenlijk een opdracht uitvoerden. De belangstelling voor deze confe rentie was overweldigend, groot. On danks het feit dat er op de eerste conferentie een B-conferentie zal vol gen op 4 en 5 Januari, moesten toch nog velen worden teleurgesteld. In de beide oudste gra ven bevonden zich hou ten doodkisten uit de Ga- lisch-Romeinse tijd van heidense origine, hetgeen duidelijk merkbaar is aan de begrafenis-plechtig- heden, die daarbij zijn verricht. Drie andere be graafplaatsen waarin zich nagenoeg geen meubelen bevinden, schijnen chris telijke te zijn geweest en afkomstig uit de tijd van de grote invasies. Op de bovenste verdie ping stond een sarco- phaag uit de zesde eeuw, waarin, behalve kleine buisjes met goud, be stemd om een kleding stuk te versieren er bestaan in Frankrijk slechts drie exemplaren Hoe zal men ooit het antwoord vin den op de vraag wat de Russen wer kelijk denken en niet denken? Hoe zal men ooit weten of die angst wer kelijk of voorgewend is? Kan men dat ooit door conferenties, langs de weg van praten, te weten komen? Of moet men vóór alles daden eisen? Dat eerste middel, die conferenties, is de lange en moeilijke weg. Russen zijn Oosterlingen. Ze hebben iets van het geduld en het ondoorgrondelijke van de Chinees en de Japanner. Ze kunnen uren lang praten zonder iets te zeggen. En als ze op de ene confe rentie hun zin niet krijgen, wachten ze rustig op de volgende. Tijd is in het Oosten nu eenmaal een andere factor dan in het Westen .Helaas is het zo dat wij slaven zijn van de tijd dat is men in het Oosten veelal niet en dat hebben ze op ons voor! En het is zeer de vraag of er Westelijke di plomaten te vinden zijn die werkelijk kunnen peilen wat de Russen bezielt. Op het ogenblik is misschien alleen een Churchill met zijn rondborstige openhartigheid en zijn flitsend-snelle combinatievermogen daartoe in staat. Kiest men de tweede weghet vragen van daden, dan komt de zaak aan de orde die ook het leven van gewone mensen zo dikwijls beheerst: wie moet de eerste zijn? En dat kan juist in dit geval een vraag zijn van leven of dood. Want als men de eer ste stap doet en de tegenstander is onbetrouwbaar, dan is het leed niet te overzien. En toch.is er langs deze weg iets te bereiken! DJAKARTA, 4 Jan. Het blad „Berita Indonesia” heeft in kringen van het ministerie van Justitie ver nomen, dat de regering het nodig acht scherper toezicht uit te oefenen op de Nederlanders in Indonesië. Dit zou volgens het blad een gevolg zijn van de „vijandige houding van de Nederlandse regering ten opzichte van Indonesië”, alsmede van het feit, dat groepen „restanten van de R.M.S. op de eilanden in de buurt van Ambon aan land zijn gezet”. Voorts ia ver band met „de aard der ordeversto ringen op Ambon, die parallel liepen met het debat over Irian in de Ver enigde Naties”. Blijkens het bericht in „Berita In donesia” is de bedoeling meer aan dacht te schenken aan en scherper toezicht uit te oefenen op het doen en laten van de Nederlanders in In donesië. Volgens het blad verklaarde men in kringen van het ministerie van Justitie, dat „vergeleken met de maatregelen, die de Nederlandse re gering ten aanzien van de Indonesiërs in Nederland neemt, de plannen van de Indonesische regering soepel te noemen zijn”. doch ook uit het bui tenland komen even wel de zorgen, die de kanselier druk ken bij het ingaan van het jaar, dat hem naar de leeftijd der sterken zal voe ren. Waarnemers in Bonn zijn van me ning, dat de grootste moeilijkheden dr Adenauers dragspolitiek, danks de Franse be slissing, nog voor de boeg staan. Adenauer viert zijn verjaardag juist in een periode, waarin de vrees zich ver dicht, dat de Weste lijke binding van de Bondsrepubliek de achttien millioen Oostelijke Duitsers niet van hun banden aan het Russische blok zal bevrijden. De socialisten schij nen van plan Ade nauers politiek daar om nog harder te gaan geselen, dan zij tot dusverre reeds hebben gedaan. Een voorbode daar van is de felicitatie, die zij hem hebben doen toekomen. „De Het antwoord te weten op die vraag is eigenlijk het belangrijkste van alles. Want dit antwoord moet bepalend zijn voor de houding die de Westelijken moeten aannemen bij conferenties met de communisten. Als de Russische lei ders die angst alleen maar als voor wendsel gebruiken voor het nastreven van eigen doeleinden wel, dan is elke concessie die men hun doet, teveel. Dan weet men dat men toch achter zijn rug wordt uitgelachen. Stel echter eens dat die angst echt bestaat. Dat de Russen wèl van goe den wille zijn en ook inderdaad een vreedzaam samenleven nastreven ja, dan moet toch eigenlijk alles in het werk worden gesteld om die angst weg te nemen. Dan moet die barrière van wantrouwen doorbroken worden, kost wat het kost. Want dan doemt er op die lange weg naar vrede we zenlijk aan de einder een schim op die aan vrede doet denken! Een der vragen, die in de Bondsrepu bliek steeds meer ge steld worden, is: wie onder de overige po litici kracht genoeg zou hebben om straks het juk van de schouders van „de oude” te nemen. Zulke politici zijn naar het oordeel van waarnemers nog niet in zicht. Veelal hoort men in Bonn de cri- tiek op dr Adenauer, dat hij door zijn per soonlijke politiek zou i is voor ondanks delijke toestemming Franse Vergadering, jaar van harde te genslagen en teleur stellingen Politieke mers voorzien minder grote moei lijkheden voor zijn thans beginnende tachtigste jaar. In 1954 heeft de Bonds kanselier niet alleen zijn E.V.G.-concep- tie zien verloren gaan, doch hij heeft ook moeten ervaren, dat daarmee veel van de glans ver bleekt is, die hem in 1953 in Duitsland zelf tót het toppunt van zijn autoriteit had gevoerd. Alle sedertdien gehouden peilingen hebben aangetoond, dat de kanselier het hoogte punt van zijn popu lariteit reeds voorbij is. De voorzitter van het C. P. S., de heer P. van Duyvendijk, was helaas door ziekte verhinderd op „Woud- schoten” aanwezig te zijn. Als zijn plaatsvervanger trad op de heer J. Wedzinga, die de conferentie opende. „Het leren kennen van de opvoeding zoals hij werkelijk is, is het voor naamste doel van deze conferentie”, aldus de heer Wedzinga. In 1 Kor. 13 wordt de nadruk gelegd op de liefde ook als basis voor de kennis die de opvoeders van hun pupil moe ten hebben vond spreker de liefde hoofdzakelijk. Dr L. de Klerk hield een referaat over de psychologie van het 1214- jarige kind, en behandelde achtereen volgens de lichamelijke verschijning en de betekenis daarvan voor het kind, het 1214-jarige kind in zijn relatie tot de buitenwereld, in zijn relatie tot de volwassene en in zijn relatie tot God en Zijn dienst. De tweede referent, drs C. van de T Tandaag viert dr Konrad Adenauer zijn 79ste verjaardag. Binnen enkele dagen zal de Bondskanselier daarna naar het rustige Zwarte Woud vertrekken om op voorschrift van zijn artsen een paar weken rust te nemen. Sedert meer dan vijf jaar bestiert dr Audenauer thans de Bondsrepubliek, die hij met vaste hand door de moeilijkste periode van haar ontwikkeling heeft geleid. Kort voor het intreden in zijn tach tigste levensjaar is hem de voldoening ten deel geworden, dat hij een belangrijke stap op de weg naar de inschakeling van de bondsrepubliek in de gemeenschap der Westelijke naties heeft kunnen zetten. De Franse stemming voor de verdragen, die deze inschakeling moeten verwezenlijken, heeft een deel van de onzekerheid weggenomen, waarin Adenauers politiek tot dusverre verkeerde. Tegelijk schijnt hij ook aan de grenzen van zijn persoonlijke overmacht in de Westduitse politiek te zijn gekomen. Het afgelopen jaar heeft in toenemende mate weerstanden binnen zijn eigen coalitie te zien gegeven, die de kanselier ergernis en zorgen gebracht heb ben. Niet binnen 1 2 3 4 5 6 Woorden invullen van de volgende betekenis. Bij goede oplossing vormen ga letters op de streepjes van boven naar beneden de veiligste geldbeleg ging voor iedereen. 1. Markttent; 2. verharde laag aan da oppervlakte; 3. dik touw; 4. karpet; 5. cirkel; 6. omlijsting. HORIZONTAAL: 1. Wacht; 5. sijs; 7. aak; 8 ent; 10. ar; 12. Aa; 13. fut; 15. Pas; 17. bagatel; 19. lat; 20. pol; 22. as; 44. re; 25. ais 27. oog; 28. til; 29. tobbe. VERTICAAL: 1. Waas; 2. aar; 3. cL; e.’ stapel; 6. spijs; 9. na; 11. mug; 13. fataal; 14. tap; 16. al; 17. ba; 18. top; 19. lust; 21. 26. st.; 27. Ob. ROTTERDAM, 4 Jan. Het eerste Nederlandse emigrantenschip van dit jaar, het s.s. „Watermam”, vertrekt vanmiddag onder commando van de nieuwe gezagvoerder, kapitein P. Olivier uit Den Haag, naar Nieuw Zeeland en Australië. Het schip, dat geheel volgeboekt is met 823 Neder landse emigranten, onder wie 154 kinderen beneden 12 jaar, zal via Curacao en het Panamakanaal eerst naar Wellington in Nieuw-Zeeland varen en daarna de Australische havens Melbourne en Fremantle aan- doen. Voor de geestelijke verzorging der emigranten op de uitreis, maakt B ds J. J. van Wageningen, Gereformeerd predikant te Schiedam de reis - - - - 1 1 SË= s 1= -K NGST EN WANTROU- ZX WEN zijn de symptomen die het leven der volkeren be heersen. Het Westen wantrouwt het Oosten omdat het Marx niet vergeten kan. Was het ideaal van deze grondlegger van het commu nisme niet de overheersing van gans de wereld door de communis tische ideologie? Marx zag dat als een vanzelfsprekendheid: de arbei dersmassa, het proletariaat zou van zelf in opstand komen tegen haar uitbuiters. De wereld zou commu nistisch worden in een onbloedige revolutie. Dat laatste gelooft ook de meest trouwe aanhanger van Marx niet meer: het gaat de arbeidersmassa in de communistische landen immers niet zo slecht. Ze heeft het zelfs be ter dan onder het communistisch re gime! Maar.heeft het communisme daarmee de droom-van-wereldheer- schappij opzij gezet? Het Westen ziet de immense legers, die het commu nisme op de been heeft gebracht; de machtige vloot met de vele duikboten, de prima vliegtuigen. Het registreert atoomexplosies in communistische landen en het vecht tegen ondergronds werkende communistische cellen. Is het wonder dat men tot de conclusie is gekomen dat het Oosten er toch nog, met legale en illegale middelen, naar streeft de wereld in haar greep te krijgen? Hoe is het nu omgekeerd? Is er werkelijk één mens die gelooft dat'het Westen, de geallieerden, oorlogsplan nen heeft? Gelooft men in Moskou werkelijk dat Duitslands herbewape ning b.v. het begin is van een aanval op het Oosten? Het is er niet één die dat gelooft millioenen niet-com- munisteh geloven in de agressieve be doelingen van het Kremlin! Dezelfde angst die het Westen heeft voor de Russische legers, de Russische atoom bommen en ga zo maar door, die zelfde angst heeft de Rus voor de Navo-legers, voor Amerika’s water stofbommen, voor een herlevend Duits leger. Men doet niet maar alsof men bang Is om daarmee de eigen doel einden te dienen die angst bestaat werkelijk! En weer komen we nu op de vraag van gisteren: „Gaapt er op dat punt een kloof tussen leiders en volk?” Het blijft altijd een vraag of een Ma lenkov, een Molotov en al die be kwame Russische diplomaten die de stemming in het buitenland toch be- oorlijk goed kennen, werkelijk ge loven dat het Westen aanvalsplannen heeft. I van dit soort versiering een kop van een ver guld zilveren doekspeld. In het bovenste deel van deze grafkelder, die 4 meter lang en bijna 3 meter breed is en 2.5 me ter hoog is, zijn de res ten, daterend uit de ze vende eeuw en het Karo lingische tijd aan het licht gebracht. In een vrouwengraf lagen bo vendien prachtige juwe len. Aan deze zeer belang rijke opgravingen heeft het laboratorium van Nancy zijn medewerking verleend door het bestu deren en weer in oor spronkelijke staat bren gen van de kostbare voorwerpen. Zij zijn in de Bonds republiek evenwel niet gevierd als de bekroning van dr Adenauers werk. Veeleer zijn de aan hangers van dr Ade nauer de overtuiging toegedaan, dat zij slechts een surrogaat van matige kwaliteit vormen voor de af gewezen conceptie der Europese ge meenschap, waaraan dr Adenauer hart en ziel verpand had. Adenauer zelf heeft er geen geheim van gemaakt, dat ook hij de verdragen slechts wenst te beschouwen als een overgang naar een periode, waarin wellicht een bovennationale structuur mogelijk zou worden. Het afgelopen jaar Adenauer, de uitein- aarzelende der Nationale een ten van een radioactieve B-38 Superbommenwerper bij de fa briek van de Consolidated Air craft Corporation te Fort Worth in Texas. In een angst vallig voorzichtig opgestelde verklaring heeft Convair een en ander bekend gemaakt over de ontsmettingsprocedure, maar er werd niet bij verteld, hoeveel vliegtuigen besmet waren en waar deze besmet ting zich voltrokken had. Deze exclusieve foto werd door het ministerie van de Luchtvaart pas vrijgegeven een dag nadat zij was gemaakt. Een zegsman van de Nationale Omroep Vereniging verklaarde later, dat het ministerie van Defen sie een film, gemaakt door van deze beslag PARIJS, 4 Jan. De opgravingen, die de laat ste jaren in de basiliek van Saint-Denis zijn ver richt, hebben reeds zeer interessante ontdekkin gen aan het licht ge bracht. Zo zijn er in het Noordelijk deel tussen het monument van Lode- wijk de Twaalfde en het altaar, tal van sarcopha- gen naar boven gehaald om toegang te kunnen verkrijgen tot de binnen kant van de muur van ’t gebouw welke door Dag- obert de Eerste was ge bouwd. Aldus heeft men vijf verdiepingen van be graafplaatsen, uit de vier de en de Karolingische tijd daterend, herkend. mens Adenauer mo ge nog vele geluk kige jaren beleven. Voor de staatsman Adenauer moet ech- ter spoedig het uur slaan, wil het Duitse volk de weg naar zijn eenheid terug vinden”, aldus de bittere gelukwens, die de Socialistische persdienst publiceer- de. Adenauer heeft volgens de socialis ten „te veel Bondsre publiek en te weinig Duitsland” in zijn politiek gelegd. „De Duitse divisies, waar- een N.B.C. operateur, schoonmaakbeurt, in heeft genomen. Arbeiders met speciale hand schoenen, helmen en overalls

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3