T ZEEUWSE PLAKKEBORD A Nieuws uit de Provincie - ’T SPIEGELTJE PU Vlissingse haven boekte nieuw record goodwill P.Z.E.M.-PERSONEEL JUBILEERDE ZEEUWSE RUITERS OOK DIT JAAR ACTIEF! Interkerkelijke massa-meeting in Olympisch Stadion? Ned. Hervormde gemeente acht voorbereidingstijd te kort AMSTERDAM, 4 Jan. Predikanten van vrijwel alle kerkeljjke groeperingen in Amsterdam hebben de afgelopen we ken vergaderd over de mogelijkheid tot het organiseren van een massale bijeen komst op de Tweede Paasdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, naar de idee van de jaarlijkse Kirchentag. Het ligt in de bedoeling tijdens deze bijeen komst interkerkelijk de boodschap van Christus te laten klinken en eventueel na afloop een massaal jeugdappèl te hou den. ©>6 ILI GRABBELTON Ir Sanders heeft drie wensen t.a.v. de ruitersport Schip bij Vlissingen aan de grond* DE BUS RAMMELDE Tankinstallatie uitgebreid; loods ruimte goed bezet 9 van Aankoop door de gemeente Kleurige schilderij siert raadszaal St. Annaland De beste bedden ooit gemaakt! Streekvergadering V.V.V. „De Bevelanden” SCHEEPSTIJDINGEN O Zeeuws vakonderwijs voor Melk- en Zuivelhandel. Mr W. J. E. Crommelin com missaris Stoomtram Walcheren Afscheid Ifliï Internationaal concours hippique te Hoofddorp Centrale ijstraining gaat beginnen Landelijk proefstation te W ilhelminadorp krijgt nieuw laboratorium Schippersknecht brak been Koninklijke onderscheiding Te Westdorpe KORTGENE MELISKERKE R1TTHEM ST ANNALAND ST. LAURENS VROUWENPOLDER C.J.M.V. zendingsweek te Westkapelle Ontwerp van Leen Molnedijk Nederlands kustvaartuig lek BIGGEKERKE BRUINISSE HE1NKENSZAND HOEDEKENSKERKE KAPELLE YERSEKE ZOUTELANDE ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 5 Januari 1955 pagina 2 W oei B: Ingezonden Mededeling (adv.) EN MATRASSEN-FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No 1 is in twee vissersschepen, in een sneeuw storm de haven van Portleven in Corn wall binnengelopen. Het schip had op zee een lek opgelopen. Ho werk West nen werk ning op h dat muni doeli angsi Russi bomr zelfd Navo stofb legei bang eindt werk En van een Het 1 lenkc kwar stemi oor] .over heeft BLOMMERSDIJK 2 te Madras. BONAIRE 3 Fayal-Plymouth. BOSCHFONTEIN 3 Kreta-Port Said. DALERDIJK 4 te Curacao. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 3 Cocos-eilanden-Fremantle. SIBAJAK 3 Aden-Suez. BLOEMFONTEIN 3 Walvisbaai-Las Palmas. BLIJDENDIJK 3 New York-Antwerpen. COTTICA 3 Trinidad-Paramaribo. GROOTE BEER 3 Las Pahnas-Southamp- ton. KOTA INTEN 4 te Alexandria ORANJEFONTEIN 4 te Kaapstad. WATERMAN 4 Rotterdam-Wellington. Wo< betekt de let tiaar 1 ging v 1. J de op] 8. cirk He is eig Want voor moet de c< ders wend: van elke i Dan zijn Ste besta: den vreed ja, d het v weg 1 van kost er op zenlij die a HOI aak; 8 pas; T 24. re; VER 4. te; 13. fat top; 1! 26. st.; ,00, moderne SCHUIMRUBBER BED men$cn heers het vergt deze nism« gans tisch< een dersr zelf j uitbu nistis revol Da1 trouw meer: de c niet ter d gime! Ma daarr schap de ir nism< mach de p: atoon lande werk het i is ge nog, naar te kr De initiatiefnemers hebben circulaires doen uitgaan naar de kerkeraden der on derscheidene kerkformaties in Amster dam. Een deel dezer kerkbesturen heeft de plannen met enthousiasme begroet en medewerking toegezegd, indien de plan nen inderdaad doorgang vinden MIDDELBURG, 4 Jan. In de van middag gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders der N.V. Stoomtram Walcheren is gekozen tot commissaris mr W. J. E. Crommelin, burgemeester van Domburg, in de va cature van wijlen mr H. F. Lantsheer. Het ligt in de bedoeling, dat mr Crom melin ook lid zal worden van de com missie van dagelijks toezicht. Westdorpe gehuldigd. Ook hier sprak ir Michielsen woorden tot de jubilarissen en bood eveneens de gebruikelijke en veloppe aan. Vervolgens spraken ir R. Froyen, hoofd-ingenieur, R. Vis, bedrijfs- ingenieur. De heren D .Sanderse en H. van den Berg overhandigden een ge schenk. Voor de dames waren er bloemen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer J. F. de Dalie, lijnwerker te Vogelwaarde afscheid genomen van het bedrijf. Ir Mi chielsen sprak woorden van dank, in te genwoordigheid van de technische staf en een deputatie van het personeel. De heer H. van den Berg schonk een blijvend aandenken in de vorm van een album. Mevr, de Dalie ontving een bloemstuk. GOES, 4 Jan. Naar wij vernemen zijn er plannen in de maak om dit jaar te Hoofddorp in begin Juli een inter nationaal concours-hippique te organi seren waaraan ook West-Duitsland en Zweden zullen deelnemen. De twee laatstgenoemde landen willen vereni- gingswedstrijden houden met achttal len. De wedstrijden zouden hier gehou den kunnen worden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Haarlemmermeer. GOES, 4 Jan. In Vlissingen is Maan dagmorgen een personeelslid van de PZ EM gehuldigd. Des middags zijn in de gebouwen van de electrische centrale te Westdorp drie jubilarissen in de bloeme tjes gezet en in Vogelwaarde is afscheid genomen van de heer J. F. de Dalie. __Te Vlissingen is des morgens de heer het nageslacht documentatie materiaal in historisch op zicht verschaft. Molendijk heeft een leven dig beeld gegeven van de haven en het dorp en on getwijfeld geeft dit doek een MIDDELBURG, 4 Jan. Er tussen de Commissie Détailhandel Melk, Boter, Kaas, Eieren en Marga rine en de Zeeuwse Melkfederatie overeenstemming bereikt op het ge bied van het vakonderwijs. Deze over eenstemming heeft geleid tot bepaalde vormen van samenwerking, hetgeen tot gevolg heeft, dat de Zeeuwse Melkfederatie bij de totstandkoming en de uitvoering van de vakcursussen mede betrokken zal zijn. De Rijkszui- velconsulent voor Zeeland, ir. W. L. Harmsen, heeft zich bereid verklaard op te treden als directeur van dit vak onderwijs in Zeeland. Het onderricht zal blijven verlopen volgens de lijnen van het bestaande Reglement Vakon derwijs van de genoemde Commissie. De vakexamens zullen worden afge nomen en de vakdiploma’s zullen worden uitgereikt door de Commissie. Het zal bekend zijn, dat ieder, die zich zelfstandig in de melk- of de zui velhandel wil vestigen, o.m. in het be zit moet zijn van het vereiste vakdi- ploma. GOES, 4 Januari Ook in 1955 zal de Gewestelijke Bond Zeeland van Landelijke Rijverenigingen weer heel wat activiteiten ontwikkelen. Op de hedenmiddag gehouden vergadering heeft de voorzitter, ir J. D. Dorst uit Goes, de plannen voor dit jaar ont vouwd. Zo zal in het begin van Mei -weer een bloesemrit worden georgani seerd en van 6 tot 9 Juli in Renesse een ruiterkamp waaraan ook leden uit Brabant zullen deelnemen. Half Juni worden er in Kloosterzan- de landbouwdagen gehouden van de Zeeuwse Landbouw Mij en ook hier aan zou men gaarne willen deelnemen. Tenslotte wil men op 27 Augustus te Vrouwenpolder een concours-hippique organiseren waarbij iedere deelnemen de vereniging met een bijzonder num mer zal optreden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de mogelijk heden tot winter-training. Ir M. Sanders, ingenieur bij de Rij kslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes, heeft vervolgens een „praatje rond het paard” gehouden waarin hij drie wensen naar voren bracht t.a.v. de ruitersport. Allereerst mag men niet alles zetten op het zuivere o sport-element. Het is „landelijke” „Friso” is Dinsdag, geëscorteerd door Naar wij vernemen heeft de kerkeraad van de Herv. Gemeente te Amsterdam ge meend geen steun te moeten verlenen aan de organisatie van deze bijeenkomst. Deze kerkeraad is van mening dat de gezamenlijke kerken op een derge lijke meeting iets te zeggen moeten heb ben en dat de tijd van voorbereiding zo wel tot deze gezamenlijke boodschap als voor de practische organisatie zelf ontoe reikend is. De eerste grabbelton in ’t nieuwe jaar heeft niet veel prijzen opgeleverd. Maar toch komen we niet met lege handen. We steken direct van wal en beginnen helaas met een minder gelukkig bericht. De landarbeider, de heer A. Hirdes, werkzaam op het bedrijf van de heer C. op ’t Hof te Heinkens- zand is namelijk in de schuur van de deelt geval len. Zwaar gewond werd hij opgenomen en is later naar het ziekenhuis vervoerd. Hij was juist de laatste dag aan het werk, daar hij met pen sioen ging. In Bruinisse zijn heel wat dieren onder het slagermes GOES, 4 Jan. Zoals bekend zal de Sluissche Ijsclub een centrale ijstrai ning instellen onder leiding van Jan de Jager en Staf Dobbelaere. Donder dagavond a.s. zal te Schoondijke een aanvang worden gemaakt met de eer ste training. De belangstelling hiervoor is groot, temeer nu de weerberichten vorst melden. Verwacht wordt dat de training niet alleen de wedstrijdrijders uit Z.-Vlaanderen, doch uit geheel Zeeland zal aantrekken, daar elders deze gelegenheid niet bestaat. De Sluissche Ijsclub heeft daarom beslo ten de training open te stellen voor geheel Zeeland, ongeacht het feit of men lid is of niet. feestelijke noot aan het stemmige interieur van de raadszaal. KAPELLE, 4 Jan. In het afgelo pen jaar is Zeelands Proeftuin te Wil- helminadorp omgezet in een Landelijk Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond. Hierin ligt een erkenning van het waardevolle werk dat in het verleden op Zeelands Proeftuin is ver richt. Kort voor de oorlog werd een nieuw laboratorium gebouwd. Dit is echter veel te klein geworden en de plannen zijn thans in een ver gevorderd sta dium om over te gaan tot de bouw van een nieuw modern laboratorium. Te vens zal er dan een nieuwe schuur ge bouwd worden. Het ligt in de bedoe ling om daarna het oude laboratorium te verbouwen tot een geschikte gele genheid voor de fruitteeltvakschool /elke ook erg met ruimtegebrek heeft 2 kampen. HERSTEL De vroegere aanlegplaatsen van de Mij „Zeeland” bleven nog onhersteld. In 1954 werd aan de Oostzijde van de buitenhaven een nieuwe Marinesteiger van 250 m lengte in gebruik genomen, waardoor de handelskale zeer werd verlicht. Een nieuw magazijn is in aanbouw en plannen om een terrein, dat vroe ger door een asfalt- en oliebedrijf ge bruikt werd, gedeeltelijk op te spuiten en voor een deel tot jachthaven te be stemmen, zijn zoals bekend, bij de raad ingediend. De installatie van de N.V. Haven van Vlissingen werd uitgebreid met 3 tanks van 3750 kub. m en heeft thans een ca paciteit van 18.850 kub. m. De bezet ting in 1954 was niet onbevredigend. De loodsruimte kon op bevredigende wijze rendabel worden gemaakt met de opslag van gestort graan. Een der loodsen is sedert enige maanden in ge bruik voor de opslag en behandeling van uien. De totaal verwerkte hoeveelheid in het stuwadoorsbedrijf liep terug, het geen zijn oorzaak vond in het uitval len van de Gasfabriek. Indien verder in aanmerking wordt genomen, dat in 1955 32.000 ton werd verwerkt in ver band met de ramp, dan zijn de cijfers voor 1954 niet slecht te noemen. In to taal werd 62.946 ton verwerkt tegen 83.751 ton in 1953. ENKELE CIJFERS Het aantal bunkerschepen (olie) ver meerderde van 1205 (2.491.3 J6 br. reg. YERSEKE, 4 Jan. Tijdens het vastzetten van de YE 39 kwam de schippersknecht T. H. Schipper in het touw verward en brak zijn been. Dok ter Polderman verleende eerste hulp. viervoeters. In Zeeland telt men 18 van het aantal paarden in het klein bedrijf. Ook hier zal ongetwijfeld het aantal paarden verminderen en daar om achtte hij het belangrijk, dat er goede werktuigen voor paardengebruik worden geconstrueerd. En ook, dat de stamboekverenigingen niet alleen voor de registratie zorgen doch ook voor de afzet. Hij achtte het onbillijk de re gering met het laatste te willen be lasten. Tenslotte heeft de heer P. A. Voor- sluys uit Amersfoort, secretaris-inspec- teur van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen een praat je gehouden dat meer lag op het tech nisch rij kunstige vlak en waarin hij aandrong op aanpassing van de Neder landse ruitersport aan het systeem van de Ned. Rijschool. De middag werd besloten met en kele filmpjes over de Z.L.M. dagen in 1954 te Goes waarbij de Zeeuwse rui ters een belangrijke rol hebben ge speeld. door de gemeente van St. Annaland. Het heeft een plaats gekregen in de raads zaal, zoals hierboven ge schreven is. Met de aankoop van dit schilderij heeft de gemeente niet alleen belangstelling getoond voor de kunst, maar tevens aan belangrijk ton) in 1954. Voorts kwamen er 177 schepen ko len bunkeren (142 in 1953), liepen er 512 bijleggers binnen tegen 339 in ’53. Met de diverse andere schepen, die de haven binnenliepen komt men tot een totaal van 2112 vaartuigen met een tonnage van 4.537.112 br. reg. ton. In 1953 kwamen er 1773 schepen met een tonnage van 3.212.567 br. reg. ton. Het aantal binnenschepen bedroeg 748 (vorig jaar 1022) met een tonnage van 350.251 (433.383). gevallen. In de maand De cember zijn daar 39 slacht- vergunningen voor varkens i afgegeven, zeven voor run- deren en één voor een kalf. Volgens de regenmeter van het proefbedrijf „Schel- demonden” te Bruinisse is ’t erg meegevallen met de neerslag. Normaal bedraagt de hoeveelheid 65 mm en in de afgelopen maand viel er 56.8 mm. St. Annaland laat ons ook niet dikwijls in de steek. De correspondent meldde, dat de heer H. van Dijke is aan gesteld tot gevangenbewaar der aan de strafgevangenis te Norg. Met de afdeling van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond die kort geleden is opgericht, gaat het de goede kant uit. Het ledental is thans opgelopen tot 16. De Chr. bibliotheek, die geves tigd zal worden in het cate- chisatielokaal van de Ned. Herv. Kerk, zal Zaterdag opengesteld worden. Elke Zaterdag tussen drie en vier uur kunnen boeken afge haald worden. In Grijpskerke gaat men deze week het 55-jarig be staan herdenken van de Geref. J.V. „Onesimus”. Daartoe zal Zaterdagavond een jubileumbijeenkomst worden belegd in de Geref. Kerk. Ds C. Gilhuis uit Den Haag zal een feest rede uitspreken over het on derwerp: „5 maal 11 of 50 plus 5”. Verder vermeldt ’t programma nieuws in het kort en declamatie. De ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oran- je-Nassau in zilver is toege kend aan de heer J. F. C. Cuyle te Zelzate, chef van zeker stimuleren. Ir Sanders besprak ook het aantal paarden dat Nederland thans nog telt. Dat zijn er n.l. 241.000 waarvan 200.000 werkpaarden. Er zijn in ons land 90.000 bedrijven met een paard, 30.000 met twee paarden en 22.000 be drijven met drie of meer van deze M. W. E. Millenaar, technische ambtenaar eerste klas toegesproken door de direc teur, ir T. Michielsen, en bood hem de ge bruikelijke enveloppe aan. De hoofdop zichter der centrales, de heer A. F. Linse, gewaagde van de uitstekende diensten van de jubilaris. Verder voerden het woord de heren J. Meyers uit Terneuzen (bood hem een kijker in étui aan), de heer A. P. Leenhouts, technisch hoofd ambtenaar en de heer J. Huser uit Mid delburg, die hem een geschenk overhan digde. Mevr. Millenaar werd ook in de dank betrokken en kreeg een bloemstuk. De heren D. J. Kramer, adjunct-opzich- ter te Terneuzen, J. M. J. Potters, lijn werker te Terneuzen en A. Veerman, hulp in het magazijn te Sluiskil zijn te blijft. In de vacature P. Oele werd als alg. adjunct gekozen de heer J. Bak ker. De financiële kant is gunstig. Na bespreking der verslagen hield de heer J. Groenleer een dagsluiting. Burg. Stand. Geboren: Thomas J., z.v. J. J. de Looff en E. van Hakken; Willem, z.v. H. Janssen en IJ. Sijtema. Gehuwd: G. Blankenstijn, 24 j. te Goes en L. Boot, 21 j.; J. G. de Korte, 23 j. en L. Leendertse, 23 j. Overleden: M. J. Krijger, 73 j., e v. J. A. E. Voorhagen; M. de Bruijne, 59 j., e.v. J. M. Tazelaar te Bergen op Zoom; J. Minderhoud, 88 j., wed. v. G. de Vos te Koudekerke; A. A. Verburg, 68 j., e.v. L. Bouterse te Goes; M. A. Slimmen, 57 j.; M. Post, 79 j., wedn. v. N. B. Markusse; P. A. Oele, 79 j. Burg. Stand. Geboren: Elizabeth, d.v. R. Boogaard en L. Wisse. Burg. Stand. Geboren: Lena M., d.v. C. Verhage en C. J. de Visser. Ondertrouwd: W. P. Dekker, 28 j. en C. P. Barentsen, 30 j. Gehuwd: G. A. F. Bot, 27 j. en A. M. S. Cornells, 22 j. Overleden: D. Polderman, 54 j., e.v. M. Boogaard. Overplaatsing. De wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie de heer C. Koster is met ingang van 1 Januari overgeplaatst naar Stavenisse waar hij de functie van postcommandant zal innemen. Rondgang. De jaarlijkse rondgang voor de Geref. Zendingsbond heeft een bedrag van f 602,35 opgeleverd. De kalenderactie voor dit doel heeft f 924,30 opgebracht. De collecte tijdens de tweede winterdienst in de Ned. Herv. Kerk voor deze Bond bracht f 100.op. Burg. Stand. Geboren: Izaiik, z.v. A. Hillebrand en L. Kluijfhout; Maria ,d.v. L. Marinissen en N. Janse; Cornells, z.v. P. Verhagen en E. van Slooten; Sara W, d.v. P. Polderman en W. Hillebrand; Sara C. , d.v. G. Koole en D. M. Fihus; Albert D. , z.v. W A. Kalkman en J A. den Haan. Ondertrouwd; A. Meijers en P. Vader. Gehuwd: J. Roeleven, 29 j. en G. J. Semeijn, 21 j. Overleden: F. Pouwer, 20 j., e.v. M. Gideonse te Doorn ;C. J. Risseeuw, 62 j. Burg. Stand. Geboren: Maria, d.v. J. Wouters en S. de Regt. Gehuwd: F. de Bree, 43 j. en A. de Witte, 45 j. Overleden: J. van den Bosse, 82 j.; C. MEER JONGEREN. Tenslotte wilde hij, dat elke ruiter- vereniging méér jongeren aan zou trekken. Het valt weliswaar niet mee hen „op het paard te zetten” maar als zij op wedstrijden in kleine groepen zelf mogen optreden zal dit hun animo ruitersport en bij de wedstrijden moet ook bewezen worden, dat het paard kan trekken. Het streven naar toekomstige Olympiade-ruiters mag niet op de eerste plaats komen. Bij de kampioenschappen zou hij ook gaarne zgn. „men-wedstrijden” in gelast willen zien. Een tweede wens was wintertraining voor de zgn. „veelzijdigheidsproef” waaruit blijkt dat de paardenliefhebber werkelijk ook de theorie van de ruitersport kent en ook het wezen van het paard. VLISSINGEN, 4 Jan. Het Nederland- m.s. „Servus" (360 ton), een kustvaarder van W. James uit Rotterdam, is heden nacht om 4 uur bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip zat op de Nolle- plaat in het Oostgat. De sleepboot „Witte Zee” en een bergingsvaartuig van Van der Tak waren voor eventuele assistentie aanwezig. De Servus slaagde er in om 7 uur in de Ochtend vlot te komen. Het vaartuig keerde naar de rede van Vlissingen terug. GOES, 4 Jan. Donderdagavond zal in het „Slot Ostende” te Goes de reorganisa tie van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer „De Bevelanden” worden be sproken. Zoals men zich zal herinneren is dit plan al eerder aan de orde ge weest doch kon men niet geheel tot overstemming raken. Op de komende vergadering zal men tevens trachten een commissie te benoe men die de belangen van Goes en het V.V.V.-wezen zal gaan behartigen. De be doeling is de organisatie van de V.V.V. in de Bevelanden zo op te bouwen dat ze een streek-V.V.V. wordt met onderafde lingen in daarvoor in aanmerking komen de plaatsen, die, elk voor zich, die be langen van hun eigen plaats kunnen be hartigen. Van Zaterdagmiddag 22 Januari tot Maandagmorgen 24 Januari zal in Westkapelle een zendingsweek wor den georganiseerd door de landelijke zendingscommissie van het C.J.M.V. Hier worden uit het gehele land C.J. M.V.-ers verwacht. De leiding van het weekend zal berusten bij ds P. J. Mackaay uit Oegstgeest. Er zal gespro ken worden door ds N. van der Bent, een C.J.M.V.-er, welke op Celebes ge werkt heeft. Verder zal er zang, mu ziek en declamatie zijn terwijl het in de bedoeling ligt dat ds D. A. ten Haaft uit Hoek zal vertellen over zijn werk op Nieuw Guinea. De deelne mers zullen worden ondergebracht in de Westkapelse gezinnen. SINT ANNALAND, 4 Jan. In de mooie raadszaal van het gemeentehuis van St. Annaland zijn de muren be hangen met een groot aan tal schilderijen. Er hangt, om in raadszaaltermen te spreken „zoals te doen ge bruikelijk is”. Dit betekent, dat portretten van H. M. de Koningin, oud-burgemees- ters of secretarissen de wan den sieren. Maar deze week is er een nieuwe schilderij bijgekomen, dat een gezicht geeft op het dorp en de ha ven van St. Annaland. Het ontwerp is vervaar digd door de Arnhemse schilder Leen Molendijk. Reeds in zijn jonge jaren legde hij zich toe op de schilderkunst. Achttien jaar werkte hij samen met de Rotterdamse architect-schil- der Jan Verheul. Honderden aquarellen en pentekeningen werden vast gelegd op het witte doek. Deze grote collectie is in het bezit gekomen van de ge meente Rotterdam. In 1948 bezocht Molendijk voor de eerste keer het eiland Tho- len in opdracht van een kunstmestfabriek te Vlaar- dingen voor het in beeld brengen van de korenmo lens in Tholen en St. Anna land. Hij maakte voor de Oranjevereniging in St. An naland ook een aquarel van de oude Standaardmolen, die in 1950 aan H. M. de Koningin tijdens Haar be zoek aangeboden werd. VELE OPDRACHTEN. In de loop van dit jaar vervaardigde de schilder voor dokter H. R. M. J. van Es, een oude jeugdvriend, een drietal olieverfschilde rijen, die betrekking hebben op het dorp. Ook dokter Zoeteman uit Stavenisse kwam in het afgelopen jaar in het bezit van twee wer ken van Molendijk, een olie verfschilderij, voorstellende een gezicht op Stavenisse en een aquarel van de witte kerk te Simonshaven. Het doek is aangekocht PORTLEVEN, 4 Jan. Het 250 ton metende Nederlandse kustvaartuig de personeelsafdeling bij de eerste Nederlandse Coöpera tieve Beetwortelsuikerfa- briek te Sas van Gent. De collectanten hebben zich ook rustig gehouden. De Unie-collecte heeft nog wat in het laadje gebracht. Te Gapinge bracht deze f 161.75 op, te Biggekerke f 98.75 en te Haamstede f 115.60. In Oostkapelle is nog gecollec teerd voor de klaproos en heeft f 61.87 opgebracht. hazet bedden. Burg. Stand. Bevallen: P. E. Riemens- Sturm ,d.; K. L. Verstraate-Wijkhuijs, z. Burg. Stand. Geboren: Adrianus B., z.v. B. A. Breure en L. Monteban; Maria, d.v. C. Bal en M. de Waal. Overleden: M. van den Berg, 70 j., e.v. F. J. M. van den Berg. Afgeleverde mossels. In de maand De cember 1954 werden door mosselkwekers te Bruinisse aan de handel afgeleverd ongeveer een vierde deel der gezamen lijke standaardcapaciteitscijfers, waar door voor de meeste kwekers de levering steeg boven 100% van dit standaardcapa- citeitscijfer. Opmerkelijk is weer het gro te aandeel der Zeeuwse mosselen in de December-levering te weten 11.475 ton nen, tegen een levering van 24.825 tonnen Waddenzee mosselen. Verkiezing. Het college van notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse heeft als Kerkvoogd herkozen de heer M. Krij ger. s-GRAVEN POLDER Burg. Stand. Geboren: Jobina E. M., d. v. J. Steijn en J. M. Boonman. Gehuwd: P. Zandee, 31 j. en L. A. Al- lemekinders, 23 j.; C. C .van Liere, 26 j. en J. M. Schouten, 22 j. De weegbrug. Op de weegbruggen „Dorp”, „Plaaiensdijk” en „Oudelandse- weg” zijn in 1954 gewogen: 3.890.985 kg bieten; 1.036.160 kg aardappelen; 934.435 kg uien en 1.561.235 kg diversen. Het to taal bedraagt 7.422.815 kg. Overzicht Coöp. Boerenleenbank. Tot 31 Dec. 1954 werd bij de Spaarbank ingc- legd f 1.627.614,10 (v. jr f 1.151.660,36). Te rugbetaald werd f 1.247.932,23 (v. jr f 828.435,45) alles zonder bijgeschreven rente. Het saldo der Spaarbank steeg van f 1.969.565,47 op 1 Jan. tot f 2.349.247,34 op 31 Dec. 1954. Het aantal nieuw bijge komen spaarders bedroeg over 1954 161. Burg. Stand. Geboren: Leintje A., d.v. J. J. van Zweden en M. Saaman; Nico- laas, z.v. J. Breure en A. A. de Kunder; Jacomina A., d.v. M. Wisse en J. v. d. Vrie; Jannetje C„ d.v. H. Slabbekoorn en I. v. d. Linde; Janna M., d.v. J. Slabbe koorn en S. Groenleer. Gehuwd: I. Nijsse, 23 j. en C. van Hoe pen, 23 j.; B. Cok, 25 j. en J. de Jager, 25 j.; S. Houtekamer, 25 j. en J. Sinke, 21 j. Overleden: A. Wattel 93 j„ wedn. v. W. Christiaanse; M .Rottier, 74 j., wed. v. J. Overbeeke. Herv. Mannenvereniging. Op de Dins dag gehouden jaarvergadering van de Herv. Mannenvereniging bleek uit het jaarverslag van de secretaris de heer Jac. Cabboort, dat het ledental stabiel Francke, 68 j. Schoorsteenbrand. Bij de bakker H. ont stond gistermorgen een schoorsteenbrand, die door de sterke wind niet ongevaarlijk leek. Direct waarschuwde men de brand weer, die met twee stralen de brand spoe dig onder de knie had. In moeilijkheden. De YE 30 had gis- steren in de Zandkreek met motorpech te kampen. De YE 63, die ter assisten tie uitvoer, moest echter tengevolge van de sterke wind zijn toevlucht ne men in de haven van Wemeldinge. Sneeuwklokjes. Het dorp, waar de sneeuwklokjes bloeien is Zoutelande, want daar vindt men in de tuin van de dierenarts Hoogstra vele bloeiende sneeuwklokjes. VLISSINGEN, 4 Januari Het aantal zeeschepen, dat in 1954 de haven van Vlissingen is binnengelopen vermeerderde weer aanzienlijk. Met een totaal van 2112 is het grootste aantal sedert 1934 bereikt. Ook de totale ton nage nam beduidend toe. Daarbij werd de 4,5 millioen bruto register ton gepasseerd. In 1954 (op 1 Juni j.l.) kwam het grootste schip, dat ooit in de Buiten haven is geweest, binnen. Het was het 28.000 ton metende P. O-schip „Himalaya”, dat 228 emigranten aan boord nam. Verder werden gedurende de Londense havenstaking enige schepen te Vlissingen gelost. Het aantal binnenschepen liep be- ton) in 1953 tot 1333 (3.441.389 br. reg. langrijk terug, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan de mindere activiteit in het bouwbedrijf en verder aan de omstandigheid, dat de Gasfabriek ge liquideerd werd en de nieuwe centrale van de P.Z.E.M. buiten het havenge bied werd gevestigd. TOERISTENVERKEER Het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen per schip was in 1954 minder dan in 1953. In totaal arriveer den 70 (v.j. 88) schepen in Vlissingen met 11.169 (v.j. 16.104) passagiers. Van deze schepen maakten 19 (v.j. 23) ge bruik van de Buitenhaven en 51 (v.j. 65) van de gemeentelijke voorhaven. Behalve door de genoemde schepen werd van de havens een groot gebruik gemaakt door schepen van de Kon. Marine, het Loodswezen en de Prov. Stoombootdiensten. et blijkt aan alle kanten, dat Ged. Staten niet stil zitten I om de moeilijkheden bij de Provinciale Stoombootdien sten op te lossen. Uit de mededelingen, die wij gisteren konden doen, is dit wel duidelijk naar voren gekomen. Aan de plannen voor de nieuwe schepen wordt hard gewerkt en als alles goed gaat zullen zij binnen niet al te lange tijd in aanbouw zijn. Binnenkort zal zeker bekend worden, of de schepen in Zeeland zullen worden gebouwd. Men weet, dat de Provinciale Staten daarop met klem hebben aan gedrongen. Maar zolang zij nog niet in de vaart zijn blij ven er grote moeilijkheden bij het vervoer over de Zeeuw se stromen en daarom moet er nog iets anders gebeuren. Enkele schepen worden verlengd en verder bestaat de kans, dat enige veerboten zullen worden gehuurd. Dat laatste kost vele hoofdbrekens: er is bijna niets te huur, dat ge schikt is voor de woelige Zeeuwse wateren. Het is daarom van harte te hopen, dat de onderhandelingen over de Ant werpse schepen met succes worden bekroond. Dan kunnen zij op het veer Kruiningen~Perkpolder worden ingezet en zullen de lange wachttijden aan beide kanten van de Wes- ter-Schelde tot een minimum kunnen worden teruggebracht. In de laatste zitting van de Provinciale Staten is door één der leden gezegd, dat het misschien gemakkelijker zou wor den, wanneer er tarieven zouden worden ingevoerd in alle klassen. Wij zetten daar een vraagteken achter. De minis ter van Verkeer en Waterstaat is volledig op de hoogte met de problemen en heeft er ook alle begrip voor. De bouw der nieuwe schepen zal er zeker niet door worden versneld. Naar onze mening dient men de kwestie van de tarieven los te zien van de vervoersmoeilijkheden in de praktijk. Hoogstens kan men het op de lange termijn zó stellen, dat het Rijk misschien eerder bereid zal zijn nog meer voorzieningen te treffen, indien de exploitatietekorten door het heffen van tarieven in min of meer belangrijke mate zullen verminderen. Overigens is het al zo. dat de Provincie iets van deze tekorten voor haar rekening gaat namen, maar deze beslissing houdt o.i. geen verband met een poging om b.v. tot een snellere bouw van schepen te komen. onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED warni

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2