ERNSTIGE BOSBRAND IN AUSTRALIË GLADDE WEGEN ONTWRICHTEN HET VERKEER Mobiele tentoonstelling luidt atoomtijdperk Melk 3 cent of meer per liter duurder Personeel van Russische ambassade niet verdubbeld, zegt ambassadeur Kirsanow Senatoren bepleiten meer zelf standigheid voor gemeenten in f t I Twaalf doden in Parijs Sliiii in Atoomtijdperk wordt voor Begrafenis van President Renon ingeluid pag. 1 Sneeuwstormen jagen over Europa verwezenlijkte droom Voorlichting over 2c. Journalisten mochten tijdens persconferentie geen vragen stellen Duitse communisten willen samenwerken met socialisten Maar in Lapland dooit het Voldoende aandeel in belasting opbrengst gevraagd f f t van r I I PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND Kernenergie in dienst de vrede De energie Landbouw en industrie In de geneeskunde DE BILT ZEGT: Bezoek aan minister Beyen Communistisch blad meldt: Vluchteling moest terug om te spionneren Er wordt aan gewerkt „LiftplaatserT militairen In Zeeland Peking wil Aziatische en Afrikaanse landen helpen Viola da HONGKONG, 4 Jan. Premier 18.30 Gr£sl°u en Lai heeft Dinsdag op een re- Qrganlsa;ePf*e te Peking ter gelegenheid van 19.00 Nws1” zevenjarig bestaan van Birma’s on- jus. 19.30 afhankelijkheid .de hulp van commu- 00 Radiokri'j'jh^h China aan de Aziatische en te. 21.00 Afrikaanse landen in hun strijd tegen pol. part«elet k^omalisme aangeboden. dg Rijksambtenarenapparaat ichting 10e JAARGANG, No. 2980 LAD t E 1 i i WOENSDAG 5 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.50 u., onder 16.42 u. Maan op 14.26 u., onder 6.52 u. ’s-GRAVENHAGE, 4 Januari Zo als gemeld heeft de A.N.W.B. naar aan leiding van de mededeling van minis ter Staf in de Kamer bij het debat over het liftverbod vooi’ militairen, dat hij particuliere en vërkeersorganisaties uitnodigde met voorstellen te komen, zijn bereidheid te kennen gegeven, om medewerking te verlenen aan het ar rangeren van „opneemplaatsen” in of nabij garnizoenen.» Naar aanleiding hiervan, heeft de territoriaal bevelhebber de plaatselijke commandanten verzocht, hieraan op korte termijn aandacht te schenken. Nadat de voorgestelde „opvangplaat sen” op hun geschiktheid zullen zijn onderzocht, hoopt de territoriaal bevel hebber genoemde toeristenbond over circa tien dagen een opgave van deze plaatsen te kunnen verstrekken» ZEEUWSCH DAGBLAD DEN HAAG, 4 Januari De Eerste Kamer heeft vandaag de wetsont werpen, regelend de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten be sproken. De heer Tjalma (A.R.) was van mening, dat de regering met deze wetsontwerpen de inconsequentie begaat niet te zorgen voor de dekking ten laste van ’s Rijks kas van hogere lasten voor de gemeenten. Hij betoogde, dat van de 88 millioen die aan de gemeenten toekomt, er slechts 8 millioen ten behoeve van de collectiviteit komt. Volgens hem moet er een vorm ge vonden worden om de onjuiste regeling van voor 1953, waarbij de verplich tingen van het Rijk op de Gemeenten worden afgewenteld, ongedaan te maken. De heer Tjalma vroeg zich verder af waarom, nu de middelen van het gemeentefonds over 1954 en 1955 nog wel enige speling toe laten er zo een stroef beleid ten aanzien van het uit keringspercentage wordt toegepast. Volledige aanpassing van het ge meenlijk aandeelpercentage in de rjjksbelastingopbrengst achtte hij bij de komende belastingverlaging drin gend noodzakelijk. De heer Reyers (C.H.) aanvaardde de in de wetsontwerpen aangekondig- de regeling slechts als een noodmaat regel. Hij was van mening, dat men thans hard bezig is de financiële zelf standigheid der gemeente om te zetten in een Rijksambtenarenapparaat. De minister van Binnenlandse Za ken zag in het nieuwe wetsontwerp meer dan een noodvoorziening. Er zal nog een lange weg moeten worden be wandeld, maar men kan niet ontken nen dat we in bepaalde opzichten reeds ’s-GRAVENHAGE, 4 Januari Een mobiele tentoonstelling, die een beeld geeft van het gebruik van de kernenergie voor vreedza me doeleinden en onder meer de internationale samenwerking op dit terrein in beeld zal brengen, zal de ze en de volgende maanden ock in ons land te zien zijn. De tentoon stelling zal van Januari tot en met Maart verschillende plaatsen in Ne derland aandoen. Indertijd heeft President Eisen hower in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties 8 December 1953 onder meer ge zegd, dat het atoomtijdperk in kor te tijd reeds zozeer een stempel op onze samenleving heeft gedrukt, dat elke burger althans enig begrip moet hebben van de omvang dezer ontwikkeling, die van zo verstrek kende betekenis voor ons allen is. Hij heeft daarbij opgemerkt, dat de Ver. Staten weten, dat het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden geen toekomstdroom is. De mogelijkheid deze kracht ook in die zin te gebruiken, is reeds bewe zen. Die woorden geven in het kort weer wat met de tentoonstelling worden beoogd. Zij wil een beeld geven van de vele mogelijkheden van de vreedzame toepassing van de atoomenergie en de indruk weg nemen als zou die kracht alleen voor vernietiging kunnen worden gebruikt en zij wil voorts de fun damentele beginselen van interna tionale samenwerking in het licht stellen. Deze mededelingen werden gedaan op een persconferentie, gehouden op de Russische ambassade te Den Haag Toen na voorlezing van het pers communiqué werd geopperd of er ook vragen mochten worden gesteld, kregen de Nederlandse journalisten ten antwoord, dat dit niet de ge woonte was op de Russische ambas sades. Minister Beyen heeft de mondelinge verklaring van de ambassadeur aange hoord en zo spoedig mogelijk antwoord beloofd. pagina Zo wordt dan in de eerste trailer verteld, dat een kilogram uranium 235 evenveel energie kan opleveren als 2.600.000 kilogram kolen. Daar door kan een 60 watt gloeilampje onafgebroken gedurende ruim 108 millioen uur blijven branden. Om een ander voorbeeld te noemen, met dezelfde hoeveelheid energie zou een trein driemaal om de aarde kunnen rijden. De buitengewone betekenis van de energiebron wordt duidelijk ge maakt. Men denke aan de toene ming der wereldbevolking en dus ook van het energieverbruik, waar door de bronnen van de conventio nele energie aardolie en kolen voortdurend slinken. In trailer no twee wordt op een wereldkaart door middel van lamp jes aangegeven waar zich thans de vindplaatsen van uranium bevin den. Zij leveren voldoende uranium om de wereldbevolking in de eerst komende 6000 jaar van atoomener gie te voorzien. Op een kaart wordt dan aangegeven waar zich de be langrijkste atomische productie- installaties en researchcentra ter wereld bevinden. Ook kan men zien op welke wijze en naar welke lan den de radio-actieve isotopen wor den gezonden, die worden geprodu ceerd in de atoomzuilen in Enge land, de Ver. Staten, Canada, Noor wegen en elders. In één der trailers kan men zien hoe het atoomonderzoek de land bouw ten goede komt. De toepas sing van de kernenergie leidt tot verbetering van de landbouw en tot een verhoogde productie. Belang rijk zijn de proeven, die worden ge nomen met radio-actieve fosfor te gen de plantenziekten. Voorts toont men aan hoe de toepassing van ra dio-actieve stoffen heeft geleid tot verbeteringen op het gebied van de voeding en het fokken van vee. Op een lopende band laat men vervol gens zien hoe het gebruik van ra- dio-isotopen de industrie geld en tijd spaart. Verder wordt aangetoond hoe ra- dio-isotopen een belangrijk middel zjjn om bij een aantal ziekten de medische diagnose niet alleen snel ler te doen verlopen maar ook nauwkeuriger te maken. Aan de hand van doorsneetekeningen van het menselijk lichaam wordt het ge bruik van de atomische hulpmidde len in de geneeskunde aangetoond. actief bezig zijn aan de verwerkeling van de geponeerde ideeën. Ook de regering betreurt dat deze regeling tot 1958 moet gelden, maar de definitieve regeling zal waarschijnlijk niet voor die tijd gereed kunnen zijn. De door de watersnood 1953 getrof fen gemeenten zullen met souplesse worden bezien wat betreft de straat- belasting. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DEN HAAG, 4 Januari De stijging van de kostprijs van de melk maakt voor de consument een melk- verhoging noodzakelijk van 3 cent per liter. Deze verhoging gaat in op 9 Januari 1955. Bovendien is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhandel zal besluiten tot een tijdelijke extra verhoging van een cent per liter. Deze cent zal de mar ge moeten verhogen voor de mfilK- slijter. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, heeft bij het neme.> van ait besluit .•vt-.iva ,,:er. dat de kostprijs voor de melk is geste gen. Het vorige jaar heeft de Regering de algemene subsidie op de consump- tiemelk vastgesteld op 3 cent per liter. Hiervan is afgeweken door het ver lenen van een extra-subsidie van 0.95 cent per liter, als gevolg van de loons verhoging in de landbouw. Hoewel de ze maatregel slechts tijdelijk was be doeld, acht de Regering het gewenst, de extra-subsidie alsnog voor een deel te handhaven, waardoor de totale sub sidie 3,3 cent per liter zal bedragen. Niettemin heeft de stijging van de kostprijs de prijsverhoging van 3 cent per liter noodzakelijk gemaakt. Er zijn voor de mobiele expositie vijf trailers ontworpen, waarvan vloer en wanden met behulp van een electromotor kunnen worden uitgeschoven, zodat voldoende ruimte wordt verkregen. De ten toonstelling laat de bezoeker op zo eenvoudig mogelijke wijze zien hoe de atoomenergie voor vreedzame doeleinden kan worden toegepast, hoe ver men met die toepassing in het begin van het atoomtijdperk reeds is en in de toekomst nog zal worden. Men is niet op de vele technische kanten van het split singsproces ingegaan. Men gaat uit van de aanwezigheid van de kern energie, om dan het gebruik voor vreedzame doeleinden in baeld te brengen. PANAMA, 4 Jan. Gistermiddag is president Jose Remon van Panama ter aarde besteld, minder dan een etmaal na zijn vermoording. De lijkwagen werd gevolgd door een rij met bloemen versierde auto’s van functionarissen, die zich door de nau we straten van Panama wond, van de kathedraal op weg naar het kerkhof. Een dichte menigte had zich langs de weg verzameld, zodat vele functiona rissen hun auto’s achter moesten la ten om de stoet te volgen. De menigte hield zich zeer rustig, alsof zij nog verdoofd was door het plotselinge verlies van president Re mon, die, sportlievend en vrolijk als hij was, grote populariteit bezat. De lijkwagen werd gevolgd door gehelm de en met geweren bewapende leden van de nationale politie, waarvan Re mon voor zijn verkiezing tot president jarenlang bevelhebber is geweest. De begrafenisplechtigheid droeg een oud- Spaans karakter. In de stoet liepen ook in het rood en wit geklede brandweerlieden en Ame rika was o.m. vertegenwoordigd door een eenheid militairen uit de kanaal- zóne. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 4 Jan. In het Zuiden van het land veel bewolking met enigé sneeuw of ijzel. In het Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Overwegena lichte vorst. Hoogwater Donderdag 6 Januari: Vlissingen: 11.48 u. 1.85 m., u. m. Terneuzen: 12.14 u. 2.02 m., u. m. Wemeldinge: 0.58 u. 1.67 m., 13.29 u. 1.62 m., Zierikzee: 0.41 u. 1.45 m., 13.15 u. 1.38 m. Uitgave: Ichting „Zeeuwsch Dagblad” jofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. antoren: Vlissingen: Nieuwste. Telef 326; Middelburg: Korte óordstr. 35. Tel. administratie i09 Tel. redactie 2347, Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: osterbaan Le Cointre N.V., Goes DEN HAAG, 4 Jan. In verband met de opmerkingen van de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, de heeren Beyen en Luns, naar aan leiding van het aantal personeelsleden van de ambassade en de handelsver- tegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland heeft vandaag de ambassa deur van de U.S.S.R., de heer S. P. Kirsanow een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen, en aan deze een monde linge verklaring afgelegd. In zijn verklaring aan de minister van Buiten landse Zaken heeft de ambassadeur erop gewezen, dat de bewering van de ministers van Buitenlandse Zaken, dat in de laatste anderhalf jaar het perso neel van de Sowjet-ambassade bij de politieke afdeling is verdubbeld, niet met de werkelijkheid overeenstemt. WENEN, 4 Jan. Een Poolse vluch teling, Bronislaw Tarnowski, is na een verblijf van vijf maanden in West* Duitsland naar Polen teruggekeerd en heeft de Poolse autoriteiten meege deeld, dat hij naar zijn geboorteland is teruggezonden om te spionneren voor de Verenigde Staten. Dit wordt gemeld in een editie van het Poolsé communistische blad „Trybuna Ludu”. Een troosteloze, geblakerde ruïne is het enige, dat er is overgebleven van de zomerre sidentie van de gouverneur van Zuid Australië, Sir Robert George, nadat het huis door een zware bosbrand in vlam men is gezet. Bij deze bos brand, welke zich in hoofd zaak localiseerde in de omge ving van Adelaide, zijn ver scheiden slachtoffers te be treuren. Oss© Q BONN, 4 Jan. De Westduitse communisten hebben vandaag in hun partijblad in Dusseldorp een oproep tot de sociaal-democraten 4 gericht om gezamenlijk de strijd aan te binden tegen de bewapening. De socialisten hebben daarop ter stond van antwoord gediend en ge zegd, dat zij alle pogingen van de communisten om zich aan de jas panden der socialistische partij vast te klampen, van de hand zullen wij zen. Weliswaar beogen ook de socialis ten hun actie tegen de Westelijke verdragen niet alleen binnen, doch ook buiten het parlement te verster ken, doch zij willen dat, volgens een woordvoerder van de partij, op zo danige wijze doen, dat de commu nisten geen kans zullen krijgen deze acties te beïnvloeden. De socialistische partij heeft daar mee haar vaak verkondigde standpunt nog eens herhaald, dat zij zich im muun zal houden voor alle pogingen tot toenadering, die van communisti sche zijde worden gedaan. De West- Duitse communistische partij heeft vo rige week, op haar eerste partijcon gres na de oorlog, dat in Hamburg ge houden werd, de wens uitgesproken met de socialisten een gemeenschappe- lijk front tegen de Verdragen te vor men. komen, de fietsers en de automobolis- ten trachtten zo voorzichtig mogelijk een goed heenkomen te zoeken. Al vlug werd op verscheidene plaatsen zand gestrooid, maar veel Succes had dit niet, doordat het zand wegwoei en het bleef ijzelen. Op de Rijksweg onder Nieuw- en St Joosland kwamen twee personenauto’s tengevolge van de gladheid met; elkaar in botsing. Het liep af met materiële schade. Vele automobilisten, die in de namiddag naar Holland terug wilden keren, namen de trein en brachten hun wagens zo lang in garages onder. De meeste garages zaten vol. De Stoom tram Walcheren moest om ongeveer 2 uur de diensten op de dorpen, met uit zondering van Domburg, staken. Tot diep in de avond werd, zij het ten koste van grote inspanning en met vertraging, doorgereden op de lijnen Goes, Domburg en Vlissingen over de Nieuwe Vlissingseweg. Uit Middelburg werd tot laat in de avond slechts een valpartij gemeld van een dame van middelbare leeftijd op het Seisplein. Zij werd een huis bin nengedragen. De dokter constateerde vlug mogelijk binnen te een lichte hersenschudding. Het aantal diplomatieke medewer kers van de ambassade is gedurende deze tijd niet verdubbeld, maar is on veranderd gebleven, hetgeen overigens ook wordt bevestigd door de officiële lijsten van de leden van het diploma tieke corps, die door het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nederland worden uitgegeven. Het totale aantal personeelsleden van de ambassade is gedurende deze tijd van 21 tot 25 personen uitgebreid. Wat de handelsvertegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland betreft, is de hier gedurende de genoemde periode plaatsgevonden uitbreiding van het aantal personeelsleden van 15 tot 31 personen het gevolg van de aanzienlij ke uitbreiding van de handel tussen de U.S.S.R. en Nederland. Zoals bekend, is de totale omzet van de handel tussen de U.S.S.R. en Ne derland gedurende de laatste 2 tot 3 jaar tientallen maal groter geworden. Derhalve is de uitbreiding'van het aantal medewerkers van de handels vertegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland volkomen gewettigd en is rechtstreeks het gevolg van de uitbrei ding van de handel tussen de Sowjet- Unie en Nederland. Gezien het hierboven uiteengezette is het volkomen duidelijk, dat de ver klaring van de ministers van Buiten landse Zaken van' Nederland onge grond is en slechts kan voeren tot mis leiding van de openbare mening in Ne derland. In midden-Zweden daalden de temperaturen tot onder het vries punt, maar in Lapland regende het en werden temperaturen boven het vriespunt genoteerd. Vanmiddag waren de straten en de wegen in Zeeland binnen enkele mi nuten spiegelglad, doordat de regen als ijzel neerviel. Er ontstonden heel wat valpartijen door deze plotseling optredende ijsvorming, maar zij liepen gelukkig bijna alle goed af. Iedereen probeerde zo 1 hte muz. ”Hef Chinese volk stelt de vrede op 5 Avondov1?!6 Prbsaldus Tsjou en Lai. „Het m t.ezamen met Birma en andere 11 45 Gr\Alau S,che Afrlkaanse landen tegen 13 00 kolonialisme strijden ten einde het n i s no idTedes<ebled Ult. te breiden en de vre- le in Azië, Afrika en de rest van de Koersen, wereld te handhaven”, zo zei de pre- nr. ork. J,-nier. p Voordr. 1 i° ?9640 rGri- 2r°J)t-Brittannië zal °P 28 Februari e muz. Clepdehnp?“ de ^CnS met Somaliland Gram. 22.5.^^® beheerd heeft sinds Britst oepen m de tweede wereldoorlog de- ‘)lvSrUHden Van d£ Italiaanse bezetting >evrijdden, aan Ethiopië teruggeven. 17.20 Gram Gifsjou LONDEN, 4 Januari Uit verscheidene delen van Europa is van* laaq melding gemaakt van sneeuwstormen en gladde wegen als gevolg /an ijzel. In bijna geheel Frankrijk woedden sneeuwstormen en vooral iet treinverkeer en de posterijen ondervonden last van de sneeuwval. In Parijs verloren als gevolg van ongelukken op gladde wegen twaalf personen het leven. Ook in Noord-Italië wordt sneeuw en ijs gemeld, ïn het gebied van Alto Adige en in de Dolomieten daalde de temperatuur tot 25 graden onder het vriespunt, de laagste temperatuur die deze win ter tot dusverre is genoteerd. In België ondervindt het weg trein en luchtverkeer veel last van ijzel. De luchthaven van Brussel werd Dinsdag middag voor alle luchtverkeer gesloten als gevolg van ijsvorming op de lan dingsbanen. In Engeland was vandaag als gevolg van de eerste sneeuwstorm van dit jaar op verscheidene plaatsen het weg en treinverkeer in de war. Kleine schepen buitengaats hebben beschut ting gezocht in nabije havens Uit Devon worden opeenhopingen van sneeuw gemeld tot een hoogte van vier meter. In Londen en de vallei van de Theems was de sneeuwval de zwaarste sinds 1947 en bereikte de sneeuwlaag een dichte van 15 cm. In Engeland hebben tot dusverre door de sneeuwstormen vier personen het leven verloren. De haven van Great Yarmouth is tijdelijk voor alle scheepvaartverkeer gesloten, aangezien de havenhoofden door de zware zee zijn beschadigd en de ingang van de haven hierdoor is geblokkeerd. Bij de kust van Yorkshire bevindt zich in zwaar stormweer het 11.000 ton metende Britse tankschip „Royal >own” in moeilijkheden. Twee sleep boten zijn ter assistentie uitgevaren. In deze sector zijn windsnelheden ge noteerd van ongeveer 120 kilometer per uur. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft haar diensten naar Am sterdam en Parijs gestaakt. De veer diensten over het Kanaal en de Ierse Zee ondervinden door stormen ern stige stagnatie. enleenbank UITING voor afb ensdag 5 Ji uur; nalat it in te leve 4> ■-ö 'Ss

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1