PLECHTIGHEID TE PARAMARIBO en en Nederlands vee IRAK VERBREEKT DIPLOMATIEK CONTACT MET RUSLAND HELICOPTERDIENST ZEELAND-ROTTERDAM Engeland en Amerika hielpen benden in Indonesië I Mendès-France en Adenauer gaan samenspreken ging scheep op Columbiaans regeringsschip was g g Sowjet-ambassade had toch weinig te doen de bezetting was veel te groot tl' niet alleen Zn, voor den Kwestie Algerië de V.N. Rijk betaalt DELTAWERKEN 5 F Eerste bijeenkomst Z.O.A.V.O.-Raad Europa in de greep van de winter ENGELAND „vijandig gebied" Internationalisering van Berlijn de legatie in Moskou Na het sluiten van iE Vliegtuigen Tijdens de E 55 \D Nog geen beslissing over vergoeding stormschade Ontmoeting op neutraal terrein? Russen mogen niet overal reizen in de V\S» van de ambassades gooiden de wapens uit Met 800 ton 200 km per uur PARIJS, 3 Jan. De locomo tief 7113 van hetzelfde type als de 7621 cc, die het snelheidsre cord met 243 kilometer per uur heeft geslagen, heeft in topsnel heid proefgereden op de lijn Bor- deaux-Dax tussen Morceux en Lamothe, ter controle van het spoormaterieel en de spoorbanen. Bestond bij het record van de 7621 cc het treinstel maar uit drie wagons, tussen Morceux en Lo- mothe liepen er 17 wagens achter de locomotief. Het treinstel dat een gewicht van ongeveer 800 ton vertegenwoordigde, heeft een snelheid van 200 kilometer per uur kunnen halen. De ingenieurs en de technici der Franse spoor wegen waren zeer tevreden met dit resultaat van snelheid en kracht. -aMtóüts: pag. 2 1 IHEID ïn, ms Na de hevige gevechten Getuigen in zaak Jungschlager beweren: 1277 <s> PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kabinet kwam bijeen DE BILT ZEGT: Oostelijke wind De eerste stap Hammarskjoeld spreekt met Nehroe Opmerking op Duitse ambassade te Londen: Weer over het Saaraccoord „Sinen” heeft scheepsdierenarts aan boord Communistische proefballon „Zwanezang” van McCarthy 460 vaarzen en 1' 40 stieren gaan varen I [ina 4 10e JAARGANG, No. 2979 j tegen talages i >pen zijn. waar morden Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.51 u., onder 16.41 DINSDAG 4 JANUARI 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Gistermorgen is in een van de grafe lijke zalen van het Binnenhof in een intieme bijeenkomst het vijfentwintig jarig bestaan van de Rijksluchtvaart dienst feestelijk herdacht. Om negen uur gisteravond is de loods- dienst A 1 in de Wielingen tijdelijk gestaakt wegens stormweer. A r. 20.30— t”, spel. .00 Gram. i.00 Nws. >2 Orgel- L10 Zang oekbespr. soldaten. 50 Syndi- 00 Gram. ;5 Piano- em. 15.30 ken. 16.30 ren. 17.45 e wereld: ieven der 20 Sport- 4ws. 19.10 n lit. kal. 15 De ge sol. 22.00 15 Viool- leggen?” 1.40—24.00 De Surinaamse politie is het nieuwe jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschiede nis van Suriname schijnt te zijn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Nicke- rie wordt n.l. een bedrag van 3,5 ton vermist. ens de ons nu Aan de elsavond- diploma gen): T. A. Gué- J. van ortenhof, J. Lands - er, M. v. M. de -.atuheru. 0 aansla- Verhoeff- eijers. ZEEUWSCH DAGBLAD NEW YORK, 3 Jan. Saoedi-Arabië zal de Algerijnse kwestie voor de Vei ligheidsraad brengen. Zoals bekend hebben zich onlangs in Algerië, dat in tegenstelling tot de protectoraten Tu nesië en Marokko een onderdeel van het Franse moederland vormt, hevige gevechten voorgedaan. Westelijke kringen te New York be twijfelen echter of de klacht van Saoe di-Arabië veel succes zal hebben. Zij herinneren in dit verband aan de mis lukte poging van de Aziatische-Arabi- sche groep in 1952 om de Tunesische kwestie door de Veiligheidsraad te la ten behandelen. ’s-GRAVENHAGE, 3 Jan. Naar wij vernemen heeft de vraag of van overheidswege schadevergoeding zal worden gegeven aan degenen die door de laatste storm waterschade hebben geleden vandaag in de Kabinets-verga- dering een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De Regering kwam echter nog niet tot een bepaald standpunt. Donderdag a.s. komt de Commissie voor de Wa tersnood, een vaste commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit 15 leden, bijeen. Aan de besprekingen zullen deelnemen de ministers Drees, van de Kieft en Algera. worden hierin tot overeenstemming te komen. Voorts zullen de Frans-Westduitse betrekkingen in het algemeen ter spra ke komen, waarbij aandacht zal wor den geschonken aan handelsaangele genheden en eventuele deelneming van Duits kapitaal aan projecten voor de ontwikkeling der Franse gebieden in Afrika. Het ligt in de bedoeling de samen komst op vijftien of zestien Januari te houden, wanneer Mendès-France te rugkeert van een bezoek aan Italië. Het zou de bedoeling zijn hetzij te Bonn, hetzij ergens in Zwitserland bij een te komen. DE BILT, 3 Jan. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaat selijk wat sneeuw. Matige tot krach tige en aan de kust tijdelijk harde Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. PARIJS, 3 Januari Langs di plomatieke weg worden voorberei dingen getroffen voor in de naaste toekomst te houden officiële bespre kingen tussen Frankrijks premier en minister van Buitenlandse Zaken Mendès-France en de Westduitse Bondskanselier en minister van Bui tenlandse Aangelegenheden Aden auer. Het voornaamste onderwerp van bespreking zal worden gevormd door de uitlegging van sommige ge deelten van de Frans-Westduitse overeenkomst over het Saargebied, die 23 October j.l. door beide staats lieden werd gesloten. Gepoogd zal WASHINGTON, 3 Jan. Ongeveer 27 pct. van het gebied van de Verenig de Staten zal voor de Sowjet-burgers afgesloten zijn. Vandaag is de Russi sche ambassadeur in Washington, Za- roebin, door minister Foster Dulles van dit besluit op de hoogte gebracht. De voor de Russen verboden gebie den zijn in het algemeen industriege bieden waar grote militaire installaties en atoomfabrieken gevestigd zijn. In Rusland is ongeveer 30 pct. van het gebied verboden voor Amerikanen. Foster Dulles heeft nu de Russi sche ambassadeur verder meegedeeld dat Amerika de beperkingen op rei zen van Sowjet-burgers in Amerika ongedaan wil maken als Rusland het omgekeerd ook doet. se geheime organisatie, de NIGO, zou de oprichting van een Islamie- tische staat bewerkstelligen, omdat de „Negara Islam” voordelen zou brengen aan het Westelijke blok. Daarom, nog steeds volgens de ge tuigenverklaringen, ontving de NI GO financiële steun van landen van het Westelijk blok. u. Maan op 13.30 u., onder 5.38 u. Hoogwater Woensdag 5 Januari: Vlissingen: 10.39 u. 1.61 m., 23.15 u. 1.83 ^nTerne^Zen: 1105 u- J-79 m - 23.46 u. -.00 m. Wemeldinge: 12.16 u. 1.50 m., u. m. Zierikzee: 12.00 u. 1.29 m - u. m. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BAGDAD, 3 Januari De Regering van Irak heeft vandaag besloten de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Baha Awni de Iraakse onderminiser van Buitenlandse Zaken heeft de Russische zaakgelastigde in Bagdad, Jakoetsjin van dit besluit op de hoogte ge bracht. De bekendmaking van dit besluit van de Iraakse Regering heeft in Bagdad weinig opschudding verwekt. Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Rusland wordt ge zien als een logisch gevolg van het be sluit van de regering om de Iraakse legatie in Moskou te sluiten. Irak had er eigenlijk eerst op ge wacht dat Rusland, na het sluiten van de Iraakse legatie in Moskou, zijn ambassade in Bagdad ook zou sluiten. Maar uit niets bleek, dat dit het geval zou zijn. Om deze reden heeft men besloten de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbre ken. Het besluit wordt door de diploma ten uit Irak als volgt gemotiveerd: De Russische ambassade had toch slechts weinig te doen en de bezetting was veel te groot voor de geringe werk zaamheden. Verder bestaat weinig handelsverkeer tussen de Sowjet-Unie en Irak en ook de betrekkingen op an der gebied hebben weinig te beteke nen. LONDEN, 3 Jan. De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht lan den van de Zuidoostaziatische Ver- dragsorganisatie (Z.O.A.V.O.) zullen op 23 Februari in Bangkok bijeen ko men ter bespreking van militaire, eco nomische en politieke maatregelen om verdere groei van communistische in vloed in Zuid-Oost-Azië te verhinde ren. Men verwacht dat de ratificatieoor- konden die nog gedeponeerd moeten worden om het verdrag van kracht te laten worden voor 23 Februari inge diend zullen zijn. De vergadering zal dan dus de eerste officiële bijeenkomst van de Z.O.A.V.O.-raad zijn, die door ’t Vevdrag is ingesteld. Bij het besluit van de regering van Irak wordt aangetekend, dat het is gevallen slechts enkele dagen voor de komst van premier Menderes van Turkije. Dit wijst er op, dat de be trekkingen tussen de beide landen nauwer zullen -worden. derlands vee en dat van vee uit Frankrijk en de V.S. is van groot belang zowel voor de handelsbe- trekkingen tussen Nederland en Co lumbie in het algemeen als voor de rasverbetering van de Columbiaanse veestapel in het bijzonder”, zo ver klaarde de gezant en gevolmachtigd minister van Columbie, de heer V. G. Ricardo in de kajuit van de „Si nu” waar hij de pers ontving. „Dit is de eerste stap op de weg naar verhoging van onze veeteelt- relaties met Nederland maar wel licht ook naar een toenemend goe derenverkeer tussen onze«danden, dat wegens het ontbreken Van een handelsverdrag nog niet sterk is ontwikkeld. Columbie is voor veertig procent een agrarisch land en Nederlands vee met zijn hoge melk- en vetpro- ductie wordt er zeer hoog aangesla gen. Wij van onze kant willen o.a. koffie en grondstoftabak uitvoeren. Ikzelf ben een voorstander van de mogelijkheid een Nederlandse bank instelling in Columbie te vestigen”, aldus zei de Columbiaanse gezant. LONDEN, 3 Jan. Uit bijna allo delen van Europa wordt koude en sneeuw gemeld. Op veel plaatsen on dervindt het verkeer veel hinder. In Zweden is door een sneeuwstorm, waardoor spoor-, weg- en luchtver keer ernstig werd belemmerd, een einde gekomen aan enige dagen van helder vriesweer. Bij Grenoble in Frankrijk zijn bijna honderd auto’s vastgelopen in do sneeuw, die plaatselijk tot twee me ter hoog ligt. Op het station van Innsbrück (Oostenrijk) kwam het verkeer Maandag gedurende twee uur tot staan, doordat als gevolg van de vorst een electrische kabel brak. Op het Station-West in Wenen ston den door de kou de klokken stil. Ook in België is het koud. In het Zuiden van het land ondervindt het verkeer veel hinder van sneeuw en gladde wegen. Hetzelfde geldt voor West-Duitsland, waar het kwik tot acht graden onder het nulpunt zak te. In Denemarken was het vandaag droog winterweer, doch er werd sneeuw verwacht. Aan de Italiaanse Riviera is Zondagavond de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Ook in vele delen van Noord-Italië heeft het gesneeuwd. NIEUW DELHI, 3 Jan. De Secre- taris-Generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjoeld, heeft vandaag te Nieuw Dehli twee uur en een kwartier met de Indische eerste-minister, Neh roe, gesproken. Nehroe hoopt, dat het aanstaande onderhoud tussen de Chinese eerste- minister, Tsjoe en Lai, en Hammars kjoeld zal bijdragen tot toelating van Communistisch China tot de V.N. Nederlandse koeien en stieren in Columbie. Behalve kapitein Luigi Malfati is met de leiding belast een speciale kapitein, genaamd Heinrich Jahn die gedurende twintig jaren ervaring heeft opgedaan met het vervoeren van vee. Dr Frans Kop pen uit Zaandam die met zijn Co lumbiaanse collega dr G. Rico toe zicht zal houden is ongetwijfeld de eerste scheepsdierenarts in de Ne derlands geschiedenis. En de uitrus ting van het schip bevat allerlei ge heel nieuwe elementen, zoals de zelfbediening van het drinkwater en een verloskamer voor de dieren. Vanavond of morgenochtend ver trekt de „Sinu” via Teneriffe en Trinidad naar Baranquilla waar het schip over twintig dagen wordt ver wacht. Er bevindt zich 300 ton water aan boord waarvan 250 voor het vee is bestemd, voorts 500 kubieke meter hooi dat zo nodig op de pleister plaatsen kan worden aangevuld met voorraden die al vooruit zijn ge stuurd. „Dit experiment dat o.a. bedoeld is om een vergelijking te maken tussen het acclimatiseren van Ne- ROTTERDAM, 3 Jan. Naar wij vernemen kan vrijwel als vast staand worden aangenomen, dat de „Sabena” gedurende de energie- manifestatie „E 55” op de Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen per helicopter een dienst Brussel-Walcheren-Schouwen-Duiveland-Rotter- dam zal gaan onderhouden. Tevens zullen er dan rondvluchten boven de expositie en de stad worden ondernomen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BONN, 3 Jan. De echtgenote van de Duitse zaakgelastigde Oskar Schut ter in Londen, heeft op een Kerstvie ring in Londen Engeland „vijandelijk gebied” voor Duitsland genoemd. Mevr. Schlitter had op het Kerstfeest onver wacht als gastvrouwe moeten optre den. Zij was toen zeer nerveus geweest en had de onvergefelijke uitdrukking „vijandelijk gebied” gebezigd. Oskar Schlitter heeft zijn ontslag moeten aanbieden voor de opmerking van zijn echtgenote. Bondskanselier Adenauer heeft inmiddels opdracht ge geven onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken tij dens dat Kerstfeest. Mevr. Schlitter had in de oorlog behoord tot verzetsgroepen, die be trokken waren bij de mislukte bom aanslag op Hitler in 1944. Zij had bij zuiveringen na de bomaanslag vier familieleden verloren DJAKARTA, 3 Januari De Nederlands Indische Guerilla Organisatie, welker leider Jungschlager 13 Januari voor het landgerecht te Djakarta zal terechtstaan, heeft financiële hulp van Westelijke mogendheden ontvangen. Vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse ambassades in Djakarta zouden in West-Java voor benden wapens en munitie hebben afgeworpen. Enige malen ontvingen leden der organisatie grote bedragen geld ten kantore van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta en op de Britse ambassade. Dit alles blijkt uit de officiële stukken, die betrekking hebben op deze zaak. Jungschlager zelf wordt ervan be schuldigd de leiding te hebben ge had van een illegale beweging, ge wapende en andere acties te hebben 1 gevoerd om de regering omver te werpen, staatsvijanden steun te heb ben verleend en de hand te hebben gehad in het afwerpen van wapens en uitrustingsstukken in 1951 en 1952 ten behoeve van benden in W.- Java. De heer Jungschlager werd 11 maan den geleden gearresteerd. Zijn aanhou ding geschiedde in het raam van ar restaties van een groot aantal perso nen in Djakarta en Bandung. Blijkens de stukken, die betrekking hebben op deze zaak, geschiedde het afwerpen, behalve met vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse ambassades, ook met vliegtuigen van de B.P.M. en de Standard Vacuum Oil Company en met een vliegtuig van de Indonesische Luchtmacht, dat aan de voormalige Nederlandse Militaire Missie ter be schikking was gesteld. Waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat voor de zaak-Jungschlager mogelijk nog grotere belangstelling zal bestaan dan voor de zaak-Schmidt, die wegens ziekte van rechter Liem on langs voor onbepaalde tijd werd uit gesteld. De doelstelling van de Nederland- r AMSTERDAM, 3 Jan. Vanmorgen zijn omstreeks 460 Nederlandse vaarzen en 40 jon ge stieren aan boord gebracht van het splinternieuwe Columbi aanse regeringschip ,,Sinu” (ge noemd naar de rivier Sinu waar omheen een belangrijk Columbi- aans veeteeltgebied is gelegen), dat de dieren ter veredeling en verdere opbouw van de veesta pel in Columbia naar Bogota zal vervoeren. Aan de „Sinu” zijn tal van novi teiten verbonden. Het transport zelf al is het eerste dat het schip gaat volbrengen. De onderhavige dieren kunnen als pioniers worden be schouwd want er bevinden zich naar schatting niet meer dan een vijftig BERLIJN, 3 Jan. West-Berlijn heeft vandaag zijn Nieuwjaars verras sing gekregen in de vorm van een be richt van het anti-communistische voorlichtingsbureau „West”, volgens hetwelk het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij in Oost- Duitsland zich momenteel bezig houdt met plannen voor een internationalise ring van de vroegere Duitse hoofdstad. Deze plannen zouden inhouden, dat na het in werking treden van de Pa- rijse verdragen het bestuur van Ber lijn zou moeten worden overgenomen door een internationale gouverneur die zou worden bijgestaan door een demo cratische volksvertegenwoordiging. Alle acht landen zouden moeten zijn vertegenwoordigd in deze organisatie, waaraan de gouverneur verantwoor ding verschuldigd zou zijn. Peter Flo rin van de afdeling internationale con tacten van het Centrale Comité van de Socialistische Eenheidspartij zou over deze plannen verslag hebben uit gebracht aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Oost-Duitsland. Deze plannen zouden uitvoerig zijn be handeld in een memorandum dat op 20 September 1954 zou zijn voorgelegd aan de Oostduitse Ministerraad. In W.- Duitsland wordt deze kwestie be schouwd als een proefballon. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. WASHINGTON, 3 Jan. „Ik neem aan, dat dit mijn zwanezang is”, zei Senator McCarthy vandaag, toen hij voor de laatste maal optrad als voor zitter van de subcommissie van onder zoek uit de senaat, tot zijn opvolger, de democraat John McLellan. McLellan antwoordde, dat de sub commissie onder zijn voorzitterschap het onderzoek naar communistische in vloed in fabrieken, welke voor de de fensie werken, zal voortzetten. Op 29 December werd in Paramaribo het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlan den plechtig afgekondigd voor wat betreft Suriname. Een beeld uit het Statengebouw te Paramaribo. De gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz, heeft juist het Statuut afge kondigd en luistert hoe de aanwezigen een driewerf hoe ra op H.M. Koningin Juliana uitbrengen. <^S> Os=S> <5> K ft i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1