WEST: stem? hoe klonk Hoe luidde antwoord ons I HET MANDEMENT s OOST: de stem van de rassen- en Het jaar onzes Heren 1954 onze VOOR NEDERLANDERS EEN RUSTIG JAAR! OF WAS HET TOCH NIET ZO’N RUSTIG JAAR? n feil en nam bezit van het politieke het sociale leven. de stem van de vriend schap. van haat. ZEEÜWSCH DAGBLAD zrijdag 31 December 1954 van Stemmen uit het politieke leven MWl 1 EEN KOOR VAN STEMMEN SPRAK ONS TOE listen op te zeggen. de kelijk tot stand dat het daar in n de wereld klinkt de stem van de haat is het mogelijk dat die stem Nederland onberoerd laat? Dat wij maar rustig voortleven in alle pais en vree? Wie dat gelooft is wel ziende blind! ik 'r* Dr W. J. A. KERNKAMP .positief succes. Y Y T aar klinkt w menwerking wil zeggen dat men sa men wérkt, samen doet wat er ge daan kan en moet worden voor het welzijn van onze volkeren. Hoe dat zal gaan zal nog moeten blijken. Maar de stem van vriendschap heeft ge sproken en daaruit mag men ver trouwen putten voor de toekomst! binnen het huidige kabinet tussen rooms en rood gehandhaafd bleef. En nu lijkt het dan alsof de storm is uit geraasd en het hoog- Een droef ogenblik: de ondertekening van de ontbinding van de Unit, Links Mr Luns, rechts minister Sunarjo, Een plechtig ogenblik: de ondertekening van het Statuut met de West in de Ridderzaal te Oen Haag, gist zich. En wie gelooft dat hier enige dwang van Nederlandse zijde is toe gepast, slaat de plank ver mis. Het Westen had dezelfde weg kunnen kie zen als Indonesië: het heeft die niet gekozen omdat het zich verbonden voelt met Nederlands Vorstin en Ne derlands traditie en omdat het in sa menwerking meer heil ziet dan in het gaan van eigen wegen. Neen, gemakkelijk is het niet ge gaan. Er zijn twee Ronde Tafel Con ferenties voor nodig geweest. De eer ste duurde nog geen twee maanden (van 27 Januari tot 18 Maart 1948), de tweede echter meer dan twee jaar (van 3 April 1952 tot 3 Juni 1954). In die laatste periode vooral is er heel wat gedokterd en de eerste maanden van 1953 zullen de minister van Over zeese Bijksdelen, prof. Kernkamp, nog lang heugen. Toen immers speelde de vraag of r at recht van zelfbeschik king ook automatisch het recht van afscheiding in zich bergt, ook nadat ’t Koninkrijk nieuwe stijl van kracht zou zijn geworden. In die dagen sprak de K.V.P.-afgevaardigde dr de Kort in de Tweede Kamer over „De tijd bom onder het Koninkrijk”! Hoe gelukkig zijn al deze moei lijkheden echter opgelost in het af gelopen jaar. Op 8 Februari kwam het bericht, dat in de „kleine com missie’, die in het leven was ge roepen om een oplossing uit de im passe te zoeken, volledige overeen stemming was bereikt. En toen liep de zaak verder vlot: op 20 Mei kwam de tweede R.T.C. opnieuw bijeen en na een zitting van vijf da gen werden de handtekeningen ge plaatst onder het ontwerp. Even nog heeft het accoord aan ’n zijden draad gehangen, toen bij de behandeling in de Tweede Kamer ver scheidene juridische bezwaren naar voren werden gebracht. Speciaal dr Schouten, de anti-revolutionaire frac tieleider zag de overeenkomst in strijd met de grondwet en hij weigerde er zijn stem aan te geven. De andere an tirevolutionairen stemden echter voor, zodat toch de vereiste meerderheid werd verkregen. En daarop is dan de Koninklijke goed keuring gevolgd hij de ondertekening In de Ridderzaal in Den Haag. Een sprookje, de grootsheid van het mo ment waardig. Vrijwillig heeft Neder land afstand gedaan van het gezag over grote gebiedsdelen vrijwillig heeft de bevolking van die gebieden weer aansluiting gezocht bij Nederland. En die aansluiting is verkregen op voet van gelijkheid. Daarmee zijn we gekomen aan het einde van een lange periode maar daarmee staan we tevens aan het be gin van een nieuwe weg. Want sa- uit de geschiedenis van het afgelo pen jaar is wel de behandeling die Nederlanders in Indonesië hebben ondergaan. Rechtszekerheid blijkt voor hen niet te bestaan; door me thodes, die aan de Russische doen denken, worden hun bekentenissen afgedwongen; haast machteloos staat Nederland hiertegenover, want ook de scherpste protestnota’s hebben geen enkele uitwerking. Al het ge praat over „rechten van de mens’’ wordt hier wel heel duidelijk over- schreeuwd door de stem van de ras senhaat, die schreeuwt om het bloed der Nederlanders! ons aller stem luider dan hier in Neder land, waar wij wonen en werken? Daarom is het zaak eerst om ons heen te zien om te weten wat dit jaar aan Nederland gebracht heeft. En och, dan weet U het wei: dit is het beste jaar geweest dat we na de oorlog hebben mogen beleven. De armoede heeft het veld moeten ruimen voor een zekere welvaart. En verreweg de meesten hebben hiervan geprofiteerd in de vorm van loonsverhogingen: vijf pet. aan het begin van dit jaar en zes pet. per 1 October. En tal van groepen hebben nog meer gekregen doordat het verschil tussen stad en platte land is ingekrompen. En bovendien zijn de belastingen niet onaanzien lijk verlaagd. Terwijl voor het ko mende jaar nogmaals een belasting verlaging op het programma staat. Daar staat dan wel het een en an der tegenover: de huren zijn ver hoogd en de prijzen zijn gestegen: maar slechts weinigen zullen kun nen volhouden, dat zij er in de loop van dit jaar niet beter op gewor den zijn! Nog een reden waarom men met dankbaarheid aan dit jaar mag te rugdenken: de werkloosheid, vijand No. 1 van de volkskracht, die nog maar zo kort geleden ons bedreigde, bestaat nauwelijks meer. In tal van sectoren van ons maatschappelijk leven is er zelfs een tekort aan werkkrachten. Speciaal voor de vrouwelijke beroepen geldt dit. Na tuurlijk heeft dit wel wrijvingen gegeven: verschil van mening over de vraag wanneer men tot nieuwe belastingverlaging kan overgaan, is inds 30 Mei van dit jaar beheerst het mandement der rooms katholieke bisschoppen het politieke leven in Nederland. „De katholieken in het openbare leven van deze tijd’’ heet te dit herderlijk schrijven en het zou nauwelijks onder de aan dacht van de grote massa der niet-roomsen gekomen zijn, ware het niet, dat in het derde deel van dit boekje aan de roomse ge lovigen op straffe van kerkelijke tucht verboden werd lid te zijn van het N.V.V. of van andere rode organisaties, regelmatig socialistische kranten te lezen of naar de Vara te luisteren en dat op de roomse werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid sterke pressie werd uitgeoefend de samenwerking met de socia- er in het parlement het gevolg van geweest. En het woord „conjunc- tuurbeheersing”, vroeger een begrip voor economen, wordt nu ook al door de gewone man gehanteerd, ’t Is een modewoord geworden in dit jaar. We zouden nog heel wat van die woorden kunnen noemen die ons leven hebben beheerst in het afge lopen jaar: Deltaplan, Schelde-Rijn- verbinding, huurbelasting, vluchte lingenhulp we hebben daar al len zo’n beetje een mening over en we praten er dan ook over. Maar raakt dat alles ons ook wer kelijk? Als wij daarover praten, klinkt dan ook werkelijk de stem van ons hart? Of is dat slechts onze stem-voor-de-buitenwereld? Is die stem van ons binnenste niet onge lijk aan die vele valse stemmen uit het wereldconcert? Laten wij die valse stemmen van het wereldconcert eens toetsen aan wat hier in Nederland leeft. U ver foeit de onverdraagzaamheid van ’t communisme: het is immers een systeem dat zich blind staart op zichzelf en niets anders naast zich duldt? En hoe is het hier? Merkt U hier iets van verdraagzaamheid tussen groepen die toch heel dicht bij elkaar moesten staan? Merkt U iets van die verdraagzaamheid op ’t terrein van de christelijke politiek? Hoever zijn we in het afgelopen jaar gevorderd op de weg van sa menwerking (om van eenheid niet te spreken!) tussen die partijen die water langzaam weg ebt. Zo lijkt het maar het is niet an ders dan schfjn. Naar mate de verkiezin gen in 1956 naderen zal men zien dat het vuur steeds is blij ven smeulen. Want dan zullen de vlam men weer hoog op laaien. En dan zal zonder enige twijfel de P.v.d.A. zijn ver- kiezingsgreep doen naar de macht: een millioen heeft zij ervoor over om de grootste partij te blijven en het ver leden heeft wel ge leerd, dat de socialis ten weten wat ver kiezingspropagan da is! wapengekletter! Er is ook de stem van dë naar schoonheid dorstende mens. De mens die wil genieten van het al mooie dat God in de natuur gelegd heeft. De mens die niet geloven kan, dat al dat andere: die twee dracht en die strijd, de boventoon moet voeren in dat stemmenkoor! Stemmen klinken. Sommige heel dichtbij. Stemmen die verkonden dat Nederland leeft in een periode van hoogconjunctuur; dat de armoede voorbij is en dat welvaart ons tegenlacht. Stemmen die luid en dringend het eigen aandeel in die welvaart opeisen. In dat koor mengt zich de stem van de aandeelhouder zo goed als die van de arbeider. Ja, ze schreeuwen tegen elkaar in, want in elk van die stemmen ligt het wantrouwen, de angst om niet voldoende aan zijn trekken te komen. Zei daar iemand dat de klassenstrijd voorbij is? Dwaas, sluit toch Uw ogen en luister. Luister naar de stemmen die rond U opklinken. Luister naar de stem van Uw eigen hart, want daar zetelt (bij U en bij mij) de afgunst! TEMMEN KLINKEN. Sommige schel en brutaal. Daar is de stem van het communisme, die U opwekt een knieval te doen voor de almachtige staat en daar is de stem van de dollar-aanbidder, die meent dat al het schone en goede van deze wereld voor geld te koop is. Daar zijn de stemmen der rassen, sommige schuchter, sommige krijsend rassen die in een strijd gewikkeld zijn over de vraag wie heer en wie dienaar zal zijn. Hoort U daartussen niet de krijsende beschuldiging over koloniale uit buiters"? Hoort U niet hoe deze stemmen naar bloed dorsten? Stemmen klinken. Sommige schuchter en bedeesd. De stem van de geleerde, die weet welk een inmense krachten ook in dat jaar 1954 aan de natuur ontworsteld zijn. Een stem die klinkt als een angstschreeuw om het vreselijke dat met die kracht teweeg gebracht kan worden. En met hem schreeuwt de stem, de angstige stem van ieder denkend mens maar het is alles zo zwak, vergeleken bij al die leuzen en al dat H UISTER! LUISTER Hoort gij die stemmen? Stemmen van verre, voor U nauwelijks ver staanbaar, nauwelijks te begrijpen omdat ze een voor U vreemde taal spreken. Voor U en voor mij zijn ze nauwelijks meer dan een onder toon in dit helse wereldconcert. Stemmen van dichtbij ook, uit Uw eigen werelddeel, uit Uw eigen land. Stemmen uit Uw eigen kring, uit Uw eigen gezin, ja.Uw eigen stem. Want die klinkt mee. Duidelijk en helder. Misschien zelfs klinkt die stem in Uw eigen oren het hardst! Misschien verhindert die U wel die andere stemmen te horen Hoort gij die stemmen? Op deze oudejaarsdag? Op deze oudejaars avond van het jaar 1954? Of hebt ge ook nu, zelfs nu!, geen tijd om te luisteren? Jacht U op deze oudejaarsavond ook door, net als anders: vlug eten, vlug naar de kerkdan koffie en even napraten over wat U in de kerk gehoord hebt en wie U gezien hebtdan een spelletje omdat dit immers een gezellige gezinsavond moet zijnen dan even, een paar minuten maar, rust omdat U wacht op de klok van twaalf. Waarna U jachtend het nieuwe jaar ingaat! Zo is het toch niet bij U? Want dan is het wellicht beter, dat U ook op deze avond maar bijtijds naar bed gaat - dan hebt U Uw rust hard nodig! WEEMAAL is in dit afgelo pen jaar de gouden koets door de straten van Den Haag gereden. De eerste maal (der tra ditie getrouw) op Prinsjesdag bij de opening van het parlementaire jaar. Maar er volgde een tweede keer: op die zonnige Deecemberdag toen H. M. Koningin Juliana het Statuut met de West ondertekende. Daarmee was liet „Koninkrijk nieu we stijl” een feit geworden met die pennestreek bevestigde onze Vorstin, dat zij niet langer de kroon over een Rijk met koloniën, maar dat zij de Souvereine is over een Koninkrijk, waarin drie landen vrijwillig samenwerken! Dit statuut is ook niet zo gemak- gekomen. Wie meent Suriname en de An tillen maar zoete jongens zijn, die '-"es doen wat Nederland zegt, ver- RIEST is het drama, dat zich ook in het afgelopen jaar vol trokken heeft in en rond In donesië. Welk een schrille tegen stelling tot de ontwikkeling die de West heeft doorgemaakt na de Koninklijke boodschap van 7 De cember 1942. Ginds vrije landen, maar van harte samenwerkend met het Koninkrijk der Nederlanden. Hier in Indonesië ook een vrij land maar op welk een wijze vrij! Hier heerst een dictatuur die zich slechts op de been weet te houden in felle haatcampagnes tegen Nederland. Hier de schelle, brutale stem van de rassenhaat, zijn heil zoekend in leugens en bedrog. Afkeer van Nederland en van de Nederlanders dat heeft de sfeer en de gedragingen in Indonesië bepaald. Ook dit jaar zijn de leiders er op uit geweest alles wat nog aan de tijd her innert dat Nederlanders dit land tot z Men kent de ge volgen van dit her derlijk schrijven: een felle tegenaanval van de zijde van de Partij van de Arbeid, waarin dit mande ment getypeerd werd als een aanval op de in Nederland heersende vrijheid; woedende en soms ook merkwaardige speeches voor de ra dio en in kranten; een rede van de heer Ruppert, de voorzit ter van het C.N.V., waarin hij niet min der fel dan de bis schoppen het socia lisme aanviel, zij het dat hij zich uitdruk kelijk van de room se sanctiemaatrege- len distantieerde; toen de verbreking door het N.V.V. en de aangesloten orga nisaties van de sa menwerking met de andere vakcentralen en -organisaties. En tenslotte een vrij fel debat bij de politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, waarbij wel lelijke woorden werden ge zegd, maar waardoor de samenwerking de Bijbel als hun grondslag gekozen hebben? Geen stap zijn we verder realiseert U zich dat wel? De hebzucht der dollar-aanbid- ders hebt U het fanatisme wel opgemerkt, waarmee ieder getracht heeft zijn aandeel binnen te halen in de gestegen welvaart? Dat is ieders goed recht, natuurlijk! Maar het is de geest die de daad bepaalt. En heus, maak U over die geest geen illusies! Het rassen-fanatisme kent Neder land gelukkig niet maar net zo goed als door Zuid-Afrika b.v. loopt door Nederland een diepe kloof: de tegenstelling tussen de werkgever en de werknemer. Och we weten het wel! We hebben publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie, in sommi ge bedrijven functionneren perso neelscommissies (in de meeste on dernemingen heeft men het zelfs nog niet zo ver kunnen brengen: er is te weinig interesse!) en er wor den schone pogingen ondernomen om te komen tot winstdeling, tot medezeggenschap en medeverant woordelijkheid. Maar.... lééft dat ook in ons of zijn het maar schone leuzen? We zijn zo bang dat dat be grip „medewerker” voor 99 pet. der mensen nog een inhoudloos begrip is. We zijn nog zo vertrouwd met die woorden „baas” (vrij om te doen en te laten wat hij wil) en „knecht” (is er om te werken en niet an ders) Dat zijn onze stemmen! En maar een heel enkele keer beleven we werkelijk de Goddelijke opdracht: „Heb U wnaaste lief als U zelve!” En toch is dat het belangrijkste ge luid, dat wjj kunnen laten horen, medechristenen bloei en ontwikkeling brachten uit te roeien. En men tracht de wereld diets te maken, dat de eenheidsstaat van Soekarno in die paar jaar meer ge presteerd heeft voor het algemeen welzijn dan 300 jaar Nederlands be wind....! Gelukkig zijn er tekenen dat de wereld dat toch niet meer wenst te slikken! Vier feiten vragen in dit verband de aandacht: a. de opheffing van de Nederlands-In- donesische Unie. Na een periode van merkwaardige conferenties, welke begon op 29 Juni, werd op 10 Aug. een protocol ondertekend, waarbij de Unie werd geliquideerd. Aan vankelijk hadden de heren Sunarjo en Yamin getracht ook Nieuw-Gui- nea in de wacht te slepen. Minister Luns maakte hun echter onomwon den duidelijk dat ze dan maar beter konden terugkeren. Daarop kozen ze eieren voor hun geld, in dit ge val het halve ei verkiezend boven de lege dop! Met de opheffing is alle militaire, culturele en buitenlands politieke samenwerking verbroken (overigens was daar toch niets van terecht gekomen!). Slechts enkele financieel-economische passages bleven gehandhaafd. b. de kwestie Nieuw-Guinea. Ondanks de smerigste pogingen om onrust in dit Nederlands gebiedsdeel te zaaien ondanks infiltraties, laster en lie derlijke verdraaiing der feiten is Indonesië er niet in geslaagd de Ver. Naties van haar gelijk te overtui gen. De politieke commissie dezer volkerenorganisatie had zich aan vankelijk uitgesproken voor een „gematigde resolutie waarin Ne derland verzocht werd de onder- handelingen te heropenen. Door uit stekend werk van minister Luns kon ook deze resolutie de vereiste meer derheid niet behalen in de algeme ne vergadering. Daarmee is de kwestie Nieuw- Guinea voorlopig weer van de baan. Maar men kan er zeker van zijn, dat deze zwakke Indonesische rege ring steeds weer op dit punt zullen aanvallen, omdat dit hun enige kans is om het volk enigszins eens gezind te houden! c. de zaak der Ambonezen. Helaas is er op dit punt in het afgelopen jaar weinig vooruitgang geboekt. Diplo matiek wil de wereld nog niets we ten van een Republiek der Zuid-Mo- lukken ondanks alle fraaie woor den over zelfbeschikkingsrecht! Mili tair staat de zaak er misschien wat beter voor. Er komen hierover schaar se en weinig betrouwbare berichten binnen. Maar het feit dat men in Indonesië Nederland ervan beschul digt op Ambon militaire acties op touw te zetten, is wel het beste be- wijs, dat het verzet tegen de afge dwongen eenheidsstaat nog lang niet is gedoofd. Er is nog een toekomst voor Ambon d. de rechten der Nederlanders in In donesië. Een der zwartste bladzijden Wat gaan wij, pro- testanten, nu doen? Zal onze stem ook i gehoord worden als straks de felle kreten van socialisme en rooms-katholicisme de politieke rust van Nederland zullen verstoren? Hebben wij een eigen geluid of zullen wij achter de bisschoppen aan lopen in de strijd te gen de doorbraak? Men denke aan de ernstige waarschu wing die gehoord is op de antirevolutio naire partijconferen- tie jegens het room- 1 se wereldlijke stre ven! Onze stem zal ge hoord moeten wor den. Met een eigen, een zuiver bijbels geluid. En het zal geen zwakke stem mogen zijn. Ziehier onze politieke en maatschappelijke taak voor het ko mende jaar. Een zware taak die veel gebed, veel beleid en veel inspanning zal vergen. En zijn wij daartoe bereid, staan de op de drempel van dit nieuwe jaar? UISTER! LUISTER Hoort gij op deze oudejaarsavond de kerkklok beieren? Ook dat is een stem die roept! Een stem temidden van vele stemmen. Een stem die nog maar nauwelijks gehoord wordt temidden van het helse rumoer dat de wereld maakt. En toch....... is dit de stem die uiteindelijk al die andere stemmen zal overheersen. Hij roept ons en Hij heeft een opdracht voor ons. Neen, niet om onze oren te sluiten voor het hels concert dat deze wereld maakt Zijn opdracht luidt dat wij er in deze wereld aan mee zullen werken dat Zijn stem steeds duidelijker wordt gehoord. Dat wij, als zijn soldaten, strijden voor de eindoverwinning van die Goddelijke roepstem. Dat kunnen wij niet zelf. Als wij al dat stemmengeroep niet toetsen aan Gods Woord, dan zijn wij maar al te spoedig misleid. En ookdan hebben wij geen rust meer op deze wereld. Want het is alles zo angst aanjagend, zo uitzichtloos, zo troosteloos. Slechts de wetenschap dat God door dit alles Zijn Rijk doet komen, kan ons moed geven om op de levensweg verder te gaan! Maar dan ook: staande midden in dit leven. Onze stem verheffend in dat wereldkoor. En dan gaat het erom wat wij zeggen; wat wij gezegd hebben in dat jaar dat voorbijging. Het is goed zich daarop een ogenblik te bezinnen. Mr J. M. A. H. LUNS -JÉ

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9