geen van 1 s gunstig jaar MOSSEL VISSERIJ DIT JAAR IN GUNSTIGE SITUATIE Bruinisser vissers willen hogere schadeuitkering Vervangingswaarde aangeboden Garnalenvissers hadden Ook Zeeland profiteerde hoogconjunctuur i-uwi i „Zevibel" staat steeds op de bres '3! Export bereikte grote hoogte goede I ■i Vangsten schraal, prijzen niet veel hoger dan in 1953 Zeeuwse vissers en de visserijnota J Deltaplan niet funest als er weer verwaterplaatsen komen j Drs M. C. Verburg j oogstwaarde gevraagd Een probleem sociale voorzieningen Haringvisserij Levensbelang voor Breskens 1 „Er zijn goede zaken gedaan!” kW ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 31 December 1954 'n nieuwe haven vinden op I l 1 directeur van het E.T.I. gaf zijn visie Zeelands économie Waar zullen, als het j Drie-eilandenplan doorgaat, i l de vissers van Arnemuiden f 'n nieuwe haven vinden? 1 1 ---- - - Productiviteit Waarom trekken zij weg? Druk jaar voor E.T.I, Sociale zorgen. Mosselpercelen door dijkherstel vernield. ars CAMB1ER Zeeuwse visserijbelangen De vloot. Verbetering. Ook uitbreidinc iSÖiW WatS JÊ i ij i •i BW s waterplaatsen kan worden beschikt. Zodoende kan ook de mossel van de Waddenzee voor de export zand vrij gemaakt worden, hetgeen be- tot stand brachten of de plannen daar voor gereed maakten. En in het raam van de grote economische activiteit mag zeker niet worden verzuimd te wijzen op de bouw van diverse silo’s en koelhuizen, die een bewijs vormen van het feit, dat de Zeeuwse landbouw haar tijd verstaat. Vestiging en uitbreiding van bedrij ven kostten uiteraard grote investerin gen. Hoe in vele gevallen intern de fi nanciering tot stand kwam onttrekt zich aan het oog en aan de beoorde ling. Wèl is na te gaan tot welk bedrag er dit jaar bankcredieten onder Staats garantie en overheidsfinancieringen zijn verstrekt. Naar schatting zal dit een millioen gulden bedragen. &41 Minister Mansholt heeft in het af gelopen jaar bij de Staten-Generaal de Visserijnota ingediend. De ge hele zaak is nog in bespreking. Ver der dan de Kamercommissie voor de Visserij is alles nog niet geko men, doch het spreekt vanzelf, dat men zich in de kringen der vissers intensief met deze nota heeft bezig gehouden. In Zeeland, zo deelde men ons mee, zijn de vissers verheugd over het verschijnen van deze nota. Er blijkt uit, dat de regering een open oog heeft voor de moeilijkheden, waarin de visserij verkeert en an derzijds hoopt men, dat er wegen zullen worden gevonden om ver betering in de positie der vissers te brengen. De nota is voornamelijk ook voor de garnalenvissers van belang. Er wordt n.l. gesproken over een sanering van de vloot. De suggestie jvordt gedaan om met tweede hands Schepen te gaan vissen. Maar nie mand In Zeeland weet of begrijpt Jvaar de minister deze tweede- nands-vaartuigen vandaan wil ha len. Men is windsman deze kwestie zal oplos sen. de mosselvisserij heel wat gunsti- derf tegengaat en waardoor de kwa liteit goed blijft. Waarom niet de gehele mossel visserij naar het Noorden verlegt nu daar driemaal zoveel mosselen worden gevist dan in Zeeland? En tenslotte spreekt de geogra fische ligging van Yerseke ook nog een woordje mee. Frankrijk en België zijn-nog altijd de groot ste afnemers en het feit, dat men honderden kilometers spaart wanneer men de mosselen in Yer seke en niet in het Groninger Zoutkamp moet halen, telt zeker ook mee. ger zijn. De verkoop heeft dit» jaar een grote hoogte bereikt en volgens de voorlopige cijfers wordt het nieuwe mosselseizoen nog beter. Tot 1 November j.l., zo blijkt uit de gegevens, is reeds 10.000 tón meer verkocht dan in de overeenkomstige periode van 1953. En dan is er niet eens reke ning gehouden met het feit, dat men dit jaar drie weken later met leveren is begonnen. En wat zeker even belangrijk is: de kwaliteit van de Zeeuwse mosselen is en blijft goed. Men heeft dit jaar bovendien weinig last gehad van de parasiet. Kort om: de mosselvisserij kan terug zien op een gunstig jaar. Men is er zelfs in geslaagd om de naaste concurrenten op de we reldmarkt, Duitsland en Dene marken, behoorlijk voorbij te stre ven. In ronde cijfers kan men het zo stellen, dat 75 procent van de mos selen dit jaar uit de Waddenzee zijn gekomen en 25 procent uit dé Zeeuwse wateren. In onze provin cie heeft [men het grote voordeel, dat over goede en beschutte ver- VORDERING. Er is een vordering in gediend bij de Kanton gerechten van Sommels- dijk, Zierikzee en Mid delburg. Uiteindel.jk heeft de Kantonrechter ie Sommelsdijk zich bevoegd MOSSELZAAD. Het mösselzaadvissen is tegenge vallen in het Afgelopen jaar. Dit geldt zowel voor de Waddenzee als voor de Zeeuwse wateren. Men ver wacht zelfs Voor het komende jaar een tekort aan halfwasmosselen in Zeeland. Er :zijn kwekers, die an ders nooit zaad behoeven aan te ko pen, doch die er ditmaal toe zijn overgegaan. Als oorzaak hiervoor kan medë aangewezen worden de stormramp van 1953, toen zeer veel mosselzaad is verloren gegaan. DELTAPLAN. Ook hier komt het Deltaplan om de hoek kijken. De strijd ertegen werd dit jaar met kracht voortge zet. De commissie van dertien ont plooide grote activiteit. Minister president dr W. Drees kwam per soonlijk naar Yerseke om te worden voorgelicht over de situatie in de mossel- en oestercultuur indien de zeegaten zouden worden afgeslo ten. De zaak draait voor de mossel visserij voornamelijk om één be langrijk punt: de verwaterplaat- sen. Wanneer men bij de uitvoe rig van het Deltaplan de mossel- vissers verwaterplaatsen kan ge ven, die minstens even gunstig ge legen zijn als de tegenwoordige, dan valt alles misschien nog wel mee. Lukt dit echter niet, dan wordt gevreesd, dat de export een ernstige klap zal krijgen. Daarom zal men blijven strijden voor de belangen van de mosselvisserij in Zeeland. En gezien de grote be langen, die hier op het spel staan, Hl is de zaak dit volkomen waard. Nu moge dit op het eerste gezicht niet zo heel veel lijken wanneer men dit millioen stelt in verhouding tot een stad van zeg 275.000 inwoners (het bevolkingsaantal van Zeeland), dan ziet het beeld er heel anders uit en dan mag men zeker zeggen, dat het niet zo gering is. Overigens ware het te wensen, zo verzuchtte de heer Ver- burg, dat men in Den Haag wat meer rekening hield met een zo sterk gede centraliseerde „stad” als Zeeland b.v. op het punt van de woningen! Een ander uiterst belangrijk onder werp, dat in 1954 aan de orde werd ge steld was de productiviteitsverhoging. In Terneuzen werd de eerste Nijver- heidsdag voor Zeeland gehouden en die was een groot succes. Een speciale commissie voor de verhoging der pro ductiviteit werd opgericht. Daarbij aansluitend kreeg Zeeland een afde ling van het Ned. Instituut voor Effi ciency en dit alles wijst erop, dat ook het Zeeuwse bedrijfsleven belangstel ling heeft voor de vele problemen, die hier liggen en bereid is zijn aandeel te leveren in het zoeken naar de oplossing daarvan. In het voorbijgegane jaar is ook weer uitvoerig gesproken over de vraag, waarom zovele Zeeuwen wegtrekken uit hun provincie. Heel wat veronder stellingen zijn daaromtrent geopperd en de huizenkwestie stond daarbij ze ker niet op de laatste plaats. Ged. Sta ten hebben opdracht gegeven tot het instellen van een diepgaand onderzoek naar de oorzaken van deze ontvolking, terwijl op Walcheren een soortgelijk onderzoek al aan de gang is. Drs Verburg meende, dat hier van zeer belangrijke initiatieven gesproken mag worden. Uiteindelijk gaat het er hierbij om aan de weet te komen hoe elders de levensomstandigheden zijn in vergelijking met die in Zeeland, opdat kan worden nagegaan wat er hier eventueel zou moeten veranderen. Het E.T.I. zelf heeft ook weer een druk jaar achter de rug. De financie ring van bedrijven vroeg alle aandacht en niet minder het onderzoek naar de vestigingsmogelijkheden van bepaalde industrieën. Deltaplan en Drie-eilan denplan wierpen ook hier hun scha duwen vooruit, hetgeen betekende, dat tal van onderzoekingen moesten wor den verricht èn rapporten geschreven. Wanneer wij daaraan dan nog toe voegen, dat er onderzoekingen wer den verricht voor de vestiging van een uitgebreid technische school en dat een rapport gereed kwam over de Franse vlas-politiek, dan mag ze ker worden gezegd, dat het E.T.I. ook in 1954 zeer veel voor de bevor dering van Zeelands welvaart heeft gedaan. n tegenstelling tot hetgeen wij schreven over de garnalenvis serij kunnen de geluiden over De vissersvloot voor de garnalen vangst is ook dit jaar weer enigszins ingekrompen. In totaal zijn er nu nog 50 schepen die ter vangst gaan, t.w. 25 uit Breskens en 25 uit Veere en Vlissingen samen. Dit betekent een vermindering van drie schepen in het afgelopen jaar. voor het welzijn VOORDELEN. De Zeeuwse wateren bieden ech ter vele voordelen. Zoals gezegd, men beschikt over uitstekende ver waterplaatsen. Daar komt bij, dat de mosselvisserij op de Waddenzee zeer afhankelijk is van het weer. Bij storm wordt vaak grote schade aangericht. Verlegging van de mos selvisserij naar het Waddengebied zou betekenen, dat de risico’s er al leen maar groter door zouden wor den. De kwaliteit van Zeeuwse en Waddenzeemosselen is volgens in gewijden practisch gelijk. Men kent Wegens het herstel aan de dij ken heeft men in 1953 gebaggerd in Greve- lingen en op de Oude Tongense bank. Nader hand bleek, dat de per celen met mosselzaad waren verwoest. Fr werd schadevergoeding ge vraagd en verkregen, doch de vissers wilden geen „genoegen nemen met de vervangingswaar de. do Arnemuidense vissers) als het Drie- eilanden-plan zal worden verwezenlijkt. Zoals men weet ligt de Arnemuidense vissersvloot vóór een goed deel in Vee re. Wanneer het Veeregat zou worden afgesloten betekent dit voor hen, dat de vaarweg naar de visgronden niet langer aanwezig is. Er zou dan voor hen naar een andere haven moeten worden omgezien. Daarvoor zijn vier mogelijkheden genoemd: Cöïijnsplaat, Bürghsluis, Breskens en Vlissingen. Geen der vier kan als ideaal worden bestem peld, doch naar de mening der vis sers verdient Cöïijnsplaat de voor- VAN GARNALEN, MOSSELEN EN BARING MM&iï van i/i&wiï! De sociale verzorging van de mensen, die by de garnalenvisserij betrokken zjjn, kon ook dit jaar niet afdoende worden geregeld. Wel zijn er door de stichting „De Ned. Visser y” met me dewerking van het ministerie van So ciale Zaken enkele regelingen getrof fen, doch opgelost is de zaak nog lang niet. Het personeel aan boord van de schepen deelt immers in de besom mingen. Er is geen sprake van dienst betrekking, zodat de sociale wetten zoals de Wachtgeld- en Werkloos heidswet op hen niet van toepas sing zijn met uitzondering van de Ongevallenwet. Het betalen van premie voor het personeel zou de vissers een te grote last opleggen. Men is nu zover, dat de vissers gedurende de wintermaanden, in dien zij zich laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, te werk kunnen worden gesteld vol gens de G.S.W.-regeling. Gelukkig zijn er ook enkele gunsti ge dingen te vermelden. De minimum prijs voor de garnalen kon in 1954 met 5 cent per kg worden verhoogd. Bo vendien wordt de heffing voor het z.g. Garnalenfonds nu door de vissers zelf betaald. Tot voor kort was het zo, dat de handel 3 procent van de kilo prijs in dit fonds stortte. Een zeer moeilijke zaak wordt het voor de garnalenvissers (en vooral voor voor verder niets. Wie echter de artikelen op déze pagina goed leest, zal tussen de regels door kunnen zien, dat het met name de „Zevibel” is ge weest, die op allerlei terrein ook in het afgelopen jaar voor het welzijn van de vissers in Zeeland heeft gewerkt. e garnalenvissers in Zeeland hebben bepaald geen gunstig jaar achter de rug. De vangsten waren aan de schrale kant; er werd veel minder gevangen, dan bijv, in 1953 het geval was. En hoéwél de prijzen hoger lagen dan het jaar tevoren, de besommingen die werden gemaakt waren van die aard, dat men kan zeggen, dat de garnalen visserij in 1954 net lonend is geweest. Maar daarmee heeft men zowat alles gezegd. Wat de vangsten betreft is hiervoor wel enige verklaring te vinden. De strenge vorst in het begin van het jaar was oorzaak, dat men niet kon uitvaren. Later heeft men enige tijd vanuit IJmuiden en Schevenin- gen gevist. De Zeeuwse visgronden hebben ook niet veel opgeleverd. Hoa slecht de vangsten in dit jaar wel zijn geweest blijkt o.m. uit de cij fers van de Vismijn in Veere, die ons ter beschikking staan. De aanvoer be droeg 265.600 kg export-garnalen te gen niet minder dan 396.000 kg in 1953. De gemiddelde prijs in Veere lag op 1.29 per kg tegen 1.10 in 1953. Hieruit blijkt wel, dat de hogere gemiddelde prijs niet in staat was de e Zeeuwse vissers voelen zich wel eens achteruitgezet. „Er wordt altijd met veel ophef ge sproken over de landbouw en de industrie in Zeeland”, zo zeggen ze dan, „maar de visserij, die zeker met evenveel, zo niet meer problemen kampt, wordt vaak vergeten.” Het is mede daarom, dat wij dit jaar in onze Oudejaarskrant flinke aandacht willen be steden aan de Zeeuwse vissers en hun problemen. Voornamelijk wat betreft de garnalenvisserij en de mosselvisserij. We zijn hiervoor te rade gegaan bij drs R. Cambier, secretaris van de „Zevibel”, de Pro vinciale Stichting met een goede klank in Zeeland, immers alle vissersverenigingen en sinds dit jaar ook een groot aantal oesterkwekers in Zeeland hebben zich bij de „Zevibel” aangesloten. Over de organisatie zelf, die uitstekend werk doet en voor de belangen van de gehele Zeeuwse visserij op de bres staat, leest men i 0 en wisselend aantal Urker vis- sers trekt regelmatig vanuit de haven van Breskens op de haringvangst. Zware vrachtwa gens rijden dagelijks uit deze Zeeuwse vissersplaats het land door met het Zeebanket, dat door de Urkers wordt aangevoerd. De haringvangst is voor Bres kens van zo grote betekenis ge worden, dat zonder overdrijving van een levensbelang voor deze nijvere Zeeuwse gemeente kan worden gesproken. De moeilijk heden, die voor deze tak van de visserij optreden, zijn uiteraard niet groot, maar ze zijn er. Zo wil de Vissersbond pogen de minimumprijs voor de haring te verlagen. Deze prijs zou te hoog liggen in verband met de export. In Breskense visserskringen voelt men helemaal niet voor een dergelijke maatregel en men hoopt nu maar, dat er geen nieuwe re geling komt. de feiten, verklaard iri deze; kwes tie een uitspraak te doen, hetgeen echter door de Landsadvocaat in twijfel wordt getrokken. In. Zie rikzee en Middelburg nam de Kantonrechter nog geen beslissing. Dit wil dus zeggen, dat in deze moeilijke affaire het laatste woord voorlo pig nog niet is gesproken. Nog altijd wordt on derhandeld over de mo gelijkheden om de billij ke eis van de vissers in gewilligd te krijgen. Of dit gebeuren zal Men hoopt, dat het nieuwe jaar dat leren zal. t ft „Economisch is het jaar 1954 voor Zeeland zeer gunstig ge- weest. De hoogconjunctuur, dié de wereld en ook ons land be- heerst, heeft Zeeland zeker niet overgeslagen en zo werd het een goed jaar, dat gekenmerkt werd door een grote economische activiteit en waarin goede zaken zijn gedaan.” Ongeveer op deze manier karakteriseerde drs M. C. Verburg, de directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, het afgelopen jaar. En hij voegde eraan toe, dat er ook in Zeeland tekorten op de arbeidsmarkt bleken te bestaan, voor een deel veroor zaakt door de wederopbouwwerkzaamheden en de herverkaveling, die vele arbeiders vroegen. Het jaar 1954 mag zeker ook worden geken schetst als het jaar van de reconstructie en het herstel na de ramp van de watersnood. Men mag zeggen, dat economisch gezien deze reconstructie zich goeddeels voltrok en dat reeds heel wat aan de uitbouw kon worden gedaan. In de eerste plaats waren op indus trieel gebied de resultaten zeer verheu gend. De landbouw in onze provin cie nog altijd een buitengewoon be langrijke bestaansbron ondervond de gevolgen van het ongunstige weer en ook door de ontwikkeling van som mige prijzen in het buitenland kwam weer eens duidelijk naar voren, dat de landbouw een economisch kwetsbare positie inneemt. Ook deze tak van be drijf had op sommige tijden met een niet gering tekort aan arbeidskrachten te kampen tengevolge van herstel- en wederopbouwwerkzaamheden. Wanneer men zich af vraagt hoe en waar van de heersende hoogconjunc tuur is geprofiteerd in Zeeland, dan moet dat concreet ergens kunnen wor den aangewezen, aldus drs Verburg. Hij wees o.m. op de vele opdrachten, die kleine en grote bedrijven (b.v. „6e Schelde”) hebben gekregen en op de vestiging van nieuwe industrieën. Daarvan konden worden genoemd een constructiewerkplaats in Terneuzen, een ceramischè industrie, die voor Zeeland belangrijk belooft te worden, een textiel-ververij, een visverwerkend bedrijf in Tholen enz. Van betekenis was ook, dat de tweede batterij cokesovens in Sluis kil gereed kwam en (al ligt dit ‘op een enigszins ander terrein) dat de nieuwe centrale van de P.Z.E.M. in gebruik kon worden genomen, een centrale, die buitengewoon belang rijke diensten kan bewijzen bij de verdere industrialisatie van Zeeland. Er waren ook heel wat bedrijven klein en groot die een uitbreiding vissers een geldelijke opbrengst te verschaffen als in 1953. T~N e Bruinisser vissers, I J die schade hebben x geleden aan hun mosselzaadpercelen tij dens het dijkherstel in 1953, weten nog altijd niet op welke vergoeding ze kunnen rekenen. Of eigenlijk is hun dat wel bekend: het ministerie van Verkeer en Water staat ia bereid de schade te vergoeden op basis van vervangingswaarde. Maar in de practijk is dit voor de vissers geen aanvaard bare regeling. Zij willen de oogstwaarde vergoed zien. En daarover werd dit jaar een proces be gonnen. Het einde hier van is echter nog niet in zicht. keur. Men is dan niet zover van de visgronden verwijderd, terwijl de vissers (indien het Drie-eilanden plan zal zijn verwezenlijkt) de ha ven van Cöïijnsplaat gemakkelijk zouden kunnen bereiken. Ook de haven van Burghsluis is aantrekkelijk in verband met de lig ging in de buurt van de Zeeuwse vis gronden. De verbinding met Arne muiden is dan echter moeilijker. En verhuizen, dat is het laatste waaraan een Arnemuidense visser denkt! Breskens en Vlissingen zijn ook ge noemd, doch beide havens liggen vrij ongunstig voor de tocht naar de vis- gebieden, waar de Arnemuidense vis sers de garnalen vangen. De zaak wordt echter nog ingewik kelder gemaakt door het feit, dat de haven van Coljjnsplaat wellicht wordt afgesloten als het Deltaplan wordt uitgevoerd. Misschien, dat een nieuwe haven aan de Noordkust van Noord- Beveland, waarover gesproken wordt, dan meteen de oplossing van dit pro bleem betekent. de minister igc_ benieuwd hoe de be- -■ I H O

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 23