l/eef keil aan Pakistan biedt goede diensten in de kwestie Nieuw-Guinea Nederlandse Geref. Jeugdraad start op 1 Februari 1955 I en een van van Mej. dr. H. C. M. Ghysen ridder in de Orde van Oranje Nassau Vorming van de Westeuropese Unie wapenbureau door de Natio nale Vergadering goedgekeurd HF r Urent Dagen, Maanden, Jaren meerderheid van zeven-en-twintig stemmen! Met een Oudejaarsnummer 24 pagina's naar Nehroe waarschuwt Hammarskjoeld Peking Vreugde in Londen, Washington en Bonn Amerikaanse raketproeven Overnameprijs baconvarkens verlaagd Hoe groot is de schade der stormvloed Ruhrgebied geen wapensmidse meer Koningin verwelkomd in Oostenrijk tegen atoomproeven Bk in ’t nieuwe jaar Opnieuw beroep op Nederland om onderhandelingen te beginnen Prof, dr ir H. de studie-sector van Riessen, directeur van protestantSychristelijkibladïvoor zeeland Erkenning van verdiensten op litterair terrein Mededeling van premier Mohammed Ali DE BILT ZEGT: Kouder. Samenstelster van Zeeuws Woordenboek onderscheiden Nieuw overkoepelend orgaan HUIS TER HEIDE, 30 Dec. - De stichtingsacte is gepasseerd van de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad. Deze Jeugdraad komt te staan naast de eerder opgerichte Katholieke Jeugdraad, de Hervorm de Jeugdraad en de moderne Jeugd raad. r' 1 wl aw 3® 4.JII OfSi I F i po - f? ’i A 10e JAARGANG, No. 2977 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE <2?^o> <2^q> <S^> 3* ge- VRIJDAG 81 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord UITGESTOTEN. Het bestuur van de Franse socialis tische partij heeft Donderdagnacht be sloten Max Lejeune, voorzitter van de defensiecommissie van de Franse Na tionale Vergadering, uit de partij te stoten en zestien andere afgevaardig den, die evenals Lejeune tegen de Pa- rjjse accoorden hebben gestemd, te schorsen. De premier van Italië, Mario Scelba, zal begin volgend jaar een bezoek aan Washington brengen. Een datum is nog niet vastgesteld. ver een ver nodig voor het verstrekken van adviezen aan de aangesloten organi saties ten aanzien van jeugd vraagstuk ken in het algemeen en vraagstukken het Gereformeerde jeugdwerk betref fende in het bijzonder. DIRECTEUR BENOEMD. De betekenis van het studie-aspect achten de stichters zo belangrijk, dat zij besloten een studie-sector onder wetenschappelijke leiding te vormen. Tot directeur van deze afdeling is be noemd prof. dr. ir. H. van Riessen, buitengewoon hoogleraar in de wijs begeerte aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij zal zijn directeursarbeid vervullen naast de hoogleraarsfunctie. Voorlopig zal als voorzitter van de nieuwe Jeugdraad fungeren ds W. A. Wiersinga, te Baarn, als secreta rissen zullen optreden ds J. M. van Krimpen te Rotterdam en de heer Ad Kuiper uit Huis ter Heide. De Nederlandse Gereformeerde Jeugd raad hoopt te beginnen op 1 Febru ari 1955. Uitgave Stichting „Eeeuwsch Dagblad” ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes FRANKRIJK AANVAARDT WESTDUITSE BEWAPENING Er bleven uiteindelijk nog twee mo ties te behandelen. In de eerste motie, irgediend door een rechtse afgevaar digde, wordt uitstel voor onbepaalde tijd van de toepassing der accoorden gevraagd om onderhandelingen met de Sowjet-Unie mogelijk te maken. De tweede motie, die we gisteren uitvoerig hebben beschreven en die wordt ge steund door alle fracties, behalve de communisten, bevestigt opnieuw de solidariteit van Frankrijk met zijn At lantische bondgenoten. De Nationale Vergadering heeft ech ter besloten de beide moties naar de commissie voor Buitenlandse Zaken te verwijzen. Deze commissie zal na het Nieuwjaarsreces, dat 11 Januari ein digt, verslag uitbrengen. WASHINGTON, 30 Dec. De Ver. Staten zijn met Groot-Brittannië on derhandelingen begonnen om hun proef terrein voor geleide projectielen in Florida 7200 km naar het Zuiden uit te breiden. Het ligt in de bedoeling de Britse eilanden St. Lucia (Antillen) en Ascension (in het Zuiden van de Atlantische Oceaan) op te nemen in een keten van proefstations, aldus een verklaring van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse zaken. St. Lu cia ligt op ongeveer 2400 km en As cension op ongeveer 7200 km van Flo rida. Te Londen wees men er op, dat het besluit voor Frankrijk nog niet het einde is van het ratificatieproces, maar een ommekeer in dit stadium achtte men onwaarschijnlijk. Men verwachtte in de Britse hoofdstad, dat alle betrok ken landen de accoorden op korte ter mijn zullen bekrachtigen, zodat zij in of omstreeks April van kracht kunnen worden. De Franse beslissing heeft een druk kende zorg van de Westduitse Bonds regering weggenomen. Dr Adenauer heeft dan ook terstond na het bekend worden van de uitslag der beslissende stemming verklaard, dat het besluit hem en zijn regering bevrediging heeft geschonken. Men schijnt er zich in Bonn evenwel nog zorgen over te ma ken, dat de meerderheid in de Natio nale Vergadering (27 stemmen) niet groter is geweest. ’s-GRAVENHAGE, 30 Dec. De ontwikkeling van de varkensmarkt en de beperkte leveringsmogelijkheden van bacon en bevroren varkens aan Engeland nopen het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de overnameprijzen van varkens bestemd voor uitvoer naar Engeland te verlagen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede. Met ingang van 3 Januari 1955 zijn de overnameprijzen voor varkens van 63 kg t.m. 72 kg koud geslacht gewicht van de tweede kwaliteitsklasse vastge steld op f 2.32 en voor varkens van 56 kg t.m. 62 kg op f2.26. De genoemde prijzen worden voor varkens van de eerste kwaliteitsklasse met 5 cent ver hoogd en voor varkens van de derde kwaliteitsklasse met 5 cent vermin derd. Het blijkt, dat in de gewichtsklasse van 56 t.m. 62 kg meer afwijkende var kens dan normaal worden aangevoerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de leveranciers het risico lopen, dat deze varkens voor uitvoer ongeschikt worden bevonden. ZEEUWSCd DAGBLAD meevoeren van leuzen over Nieuw- Guinea niet was toegestaan. Als deze wereld-opinie dusdanig is, dat de besprekingen tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea dienen te worden hervat, ben ik ervan overtuigd, dat Nederland daaraan gevolg zal geven, aldus de premier van Pakistan. In zijn toespraak deelde de bur gemeester mee, dat deze onder scheiding moet worden gezien als een erkenning van de verdiensten van mej. dr. Ghysen op litterair terrein. Hij noemde daarvan twee voorbeelden. In dit jaar, waarin de herdenking viel van Betje Wolff en DJAKARTA, 30 December. Pakistan is bereid zijn goede diensten aan te bieden in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. Dit ver klaarde de minister-president van Pakistan, Mohammed Ali, vandaag op een persconferentie te Djakarta. Nu de Ver. Naties de resolutie ten aanzien van Westelijk Nieuw- Guinea, die ook door Pakistan gesteund werd, hebben afgewezen, is het voor Indonesië de aangewezen weg, van zoveel mogelijk landen in de V.N. sympathie voor zijn standpunt in deze kwestie te verwerven, aldus meende Mohammed Ali. Hij voegde daaraan toe, dat Nederland de mening der wereld zal moeten respecteren. NEW YORK, 30 December. De secretaris-generaal der V.N., Hammars- kjoeld, is vandaag uit New York ver trokken naar Peking, waar hij wil trachten de vrijlating van de gevan gen genomen Amerikaanse vliegers te verkrijgen. Hjj zal omstreeks 6 Januari in Pe king aankomen en er vijf of zes dagen blijven. Premier Mendès-France van Frankrijk heeft hem verzocht Parijs aan te doen. Het is zeer waarschijnlijk dat Hammarskjoeld op Nieuwjaarsdag in de Franse hoofdstad zal aankomen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huljssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 30 Dec. Het Tweede-Kamerlid de heer N. van den Heuvel heeft aan de minister-president eh de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers reeds een overzicht geven van de schadelijke ge- volgen, welke de jongste stormvloed aan hoofd- en buitenwaterkeringen, aan levende have, gronden en gewas sen en aan ander roerend en onroe rend goed heeft veroorzaakt? 2. In hoeverre kunnen de ministers onderschrijven, dat met name het Bra bantse Biesboschgebied met inbe grip van de Langstraat door de jongste stormvloedramp zeer ernstig is getroffen, de nieuwe dijkdoorbraken in de Biesboschpolders een gevolg zijn van het niet voldoende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken en naast de afsluiting van Donge en Oude Maasje ter voorkoming van nieuwe calamiteiten een stormvloed- kerende dam rond de Biesbosch drin gend noodzakelijk is? 3. Kunnen de ministers mededelen, in hoeverre de bestaande regelen be treffende noodvoorzieningen dijkher stel, de wet op de watersnoodschade 1953, de gewijzigde en aangevulde re geling hulpverlening oorlogsslachtof fers 19401945 naast de geldende uit keringen uit het Nationaal Rampen- RUMOER. Toen de vergadering werd ge schorst men zou nog een begin maken met de behandeling van de begroting klonken kreten als „verraad”, „moordenaar” en „socia listische honden” van de banken der communisten. Tot een handgemeen kwam het evenwel niet. Zaalwach ters vormden snel een cordon tus sen communisten en de rest van de afgevaardigden en binnen vijf minu ten was de zaal leeg. In de loop van de dag had de Franse maarschalk Juin aan Premier Mendès- France meegedeeld, dat hjj als bevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in de Midden-Europese sector zou af treden, indien de Parijse overeenkom sten niet werden bekrachtigd. Het was de eerste maal, dat de maarschalk zich MASSAMEETING. In de morgenuren was in Djakarta een massa-bijeenkomst gehouden, waar de premier van Pakistan zei: „Wij ho pen van ganser harte, dat de kwestie West-Irian spoedig bevredigend zal worden opgelost”. Hij zegde Indonesië nogmaals de steun van zijn land toe bij het zoeken naar een oplossing. Tijdens de bijeenkomst werden span doeken meegevoerd, waarop uitban ning van het kolonialisme gevraagd werd en aangespoord tot vreedzame samenwerking in de wereld. Er waren geen spandoeken inzake West-Irian. Eerder was bekend gemaakt, dat het PARIJS, 30 December. De Franse Nationale Vergadering heeft zich vanavond met 287 tegen 260 stemmen en 70 onthoudingen uitge sproken voor de herbewapening van West-Duitsland. Daarmee zijn de Verdragen van Parijs, ..Ismede het Saarstatuut definitief goedgekeurd. Mendèc-F.ance is als overwinnaar uit de strijd gekomen en in de Westelijke hoofdsteden hé^ft men zich zeer verheugd getoond, dat na dit uitermate enerverende debat in het Franse parlement een der gelijke uitslag tenslotte toch uit de bus gekomen is. Met deze stemming is het laatste der Parijse Verdragen goedgekeurd, waarin werd voorzien in de vorming van de Westeuropese Unie en de instelling van een wapenbureau. Het komt er dus op neer, dat de Franse regering gemachtigd is alle accoorden te bekrachtigen onder dit voor behoud, dat de Senaat er zich nog over moet uitspreken, waarschijnlijk begin Februari. Bij de diverse stemmingen heeft premier Mendès-France de ver trouwenskwestie gesteld, zodat de grote krachtproef voor de regering op een behoorlijke overwinning is uitgelopen. op deze wijze ten gunste van een her bewapening van West-Duitsland uit sprak. BONN, 30 Dec. De minister-pre- gident van Noordrijn-Westfalen, Karl Arnold,heeft in het CDU-blad „Ruhr Nachrichten” verklaard, dat het Ruhr gebied er niet naar zal streven de „wa pensmidse van het atoomtijdperk” te worden. Bij de arbeiders en de dege lijke ondernemers, wier successen niet berusten op voortdurende ondersteu ning of opdrachten der overheid, be staat de sterkste af keer tegen zulk een ontwikkeling, zo meent Arnold. Hij verklaart, dat Noordrijn-Westfalen als sterkste land van de Bondsrepubliek ervoor zal waken, dat het soldatendom in Duitsland niet opnieuw een doel in zichzelf zal worden. De ernstige be denkingen, die tegen de bewapening bestaan, beperken zich naar Arnold op merkt, niet tot diegenen, die de Duitse verdedigingsbijdrage afwijzen of haar te vroegtijdig achten. INNSBRUCK, 30 December. Koningin Juliana, die enige dagen dagen geleden in St. Anton arriveerde voor een vacantieverblijf, is Donder dag officieel in Oostenrijk verwelkomd door dr Hohenlohe, een functionaris van het Provinciale bestuur van Tirol, die namens president Körner van Oos tenrijk optrad. VREUGDE. In regeringskringen te Bonn, Washtington en Londen is het besluit van de Franse Nationale Vergadering met vreugde ontvangen. Minister Dulles (V.S.) ging onmid dellijk na het horen van het nieuws in conferentie met zijn voornaamste ad viseurs. President Eisenhower klaarde, dat het Franse besluit grote voldoening is, niet alleen voor Amerika, maar voor de gehele vrije wereld. DE BILT, 30 Dcc. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust vrij krachtige wind tus sen Oost en Zuidoost. Temperatuur ook in het Zuiden van het land dalend tot om het vriespunt. NEHROE. De minister-president van India, Nehroe, die tevoren een ontmoeting met de pers had, verklaarde in ver band met Westelijk Nieuw-Guinea slechts, dat India zich in deze kwestie volledig achter de eisen van Indonesië stelt. fonds op de thans getroffen slachtof fers natuurlijke en rechtspersonen van toepassing zijn? 4. Mochten de ministers onverhoopt van oordeel zijn, dat de sub 3 genoem de nationaal geldende regelingen op de gevolgen van de jongste stormvloed niet van toepassing zijn, welke maatre gelen ter vergoeding van de thans ont stane schade ook in de persoonlijke sfeer denken zij dan te nemen? Aagje Deken is duidelijk gebleken, dat de werkzaamheid van mej. Ghysen veel heeft bijgedragen tot een beter begrip van deze beide schrijfsters. Het proefschrift „Betje Wolff.... jeugd en huwelijks jaren”, waarop zij cum laude pro moveerde te Leiden, gevolgd door de verschijning van dit jaar van haar boek „Dapper Vrouwenleven” legden getuigenis af van de studie welke zij op dit terrein heeft ge maakt. Vermelding verdient even eens dat zij onder de titel „Daatje Leevend” een gedeelte van het werk der beide schrijfsters voor toneel bewerkte, welk stuk bij de herdenking werd opgevoerd. Naast dit werk moet worden gc noemd haar werkzaamheid om te komen tot de samenstelling van een woordenboek voor de Zeeuwse dia lecten. Jarenlang heeft zij daaraan gewerkt, waarover wij onlangs uit voerig schreven. Mej. Ghysen beweegt zich voorts ook op het terrein der muziek. Reeds zeer lang speelt zij als vio liste mee in het orkest van de „Ver eniging voor Instrumentale Muziek” te Middelburg en reeds tientallen jaren is zij secretaresse van de Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.51 u., onder 16.36 Maan op 11.34 u., onder 0.07 u. Hoogwater Zaterdag 1 Jan.: Vlissingen: 6.16 u. 1.76 m., 18.50 u. 1.79 m. Terneuzen: 6.44 u. 1.93 m., 19.15 u. l. 97 m. Wemeldinge: 7.52 u. 1.44 m., 20.19 u. 1.64 m. Zierikzee; 7.29 u. 1.24 m. , 20.02 u. 1.44 m. DJAKARTA, 30 Dec. Jawaharlal Nehroe, de minister-president van In dia, heeft heden tot de wereld een waarschuwing gericht in verband met de gevaren die haar bedreigen door proef-ontploffingen van atoom- en wa terstofbommen. Op een persconferen tie, gehouden na het beëindigen van de bijeenkomst der vijf Colombo-landen zeide hij, dat dergelijke ontploffingen de atmosfeer zouden kunnen besmet ten en veel leed over de gehele wereld tengevolge kunnen hebben. „Wij allen aldus Nehroe weten, wat de ge leerden over de oorlog zeggen. Een Franse Nobelprijswinnaar, Prins Louis de Broglie, heeft verklaard en an dere geleerden zeiden het eveneens dat een explosie van zes of zeven atoombommen de atmosfeer zou be derven”. DOMBURG, 30 December. Het heeft H.M. de Koningin be haagd mej. dr. H. C. M. Ghysen te benoemen tot ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Dit heeft de burgemeester van Domburg, mr. W. J. E. Crommelin, in ge zelschap van de wethouders he denmiddag medegedeeld ten hui ze van mej. Ghysen. Hij heeft haar de onderscheiding opge speld. Mej. Ghysen is onlangs zeventig jaar geworden. Zangvereniging „Oefening en Uit spanning”. Ook plaatselijk treedt zij in verschiedene verenigingen op de voorgrond. Ieder jaar kan men verder haar naam vinden bij de door de minis ter van O., K. en W. benoemde ge committeerden voor het afnemen van examens voor de einddiploma’s H.B.S., Gymnasium en Kweekscho len. Spreker besloot met mej. Ghysen hartelijk geluk te wensen met deze welverdiende onderscheiding. Mej. Ghysen heeft daarna H. M. de Koningin dank betuigd voor de verleende onderscheiding. Zij me moreerde, dat het verzoek om sub sidie voor de uitgifte van het woor denboek der Zeeuwse dialecten bij de Provinciale Staten een gunstig onthaal heeft gevonden, zodat mag worden vertrouwd dat dit college in de eerstvolgende vergadering subsidie zal verlenen. Wanneer ook de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W. O.) de gevraagde subsidie verleent, waaromtrent een beslissing nog dit jaar is toegezegd, dan zal met de uitgifte in afleveringen kunnen worden begonnen. De Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad is een koepelorgaan, een centrale plaats voor studie, beraad en advies ten dienste van de organisaties, die deze raad hebben gesticht. Dat zijn de drie organisaties, die samenwerken in het Gereformeerd Jeugdcentrum (Bond voor Geref. Jeugdorganisaties, Bond van Meisjesverenigingen op Geref. grondslag in Nederland, de Ne derlandse Bond van Jongelingsvereni- gingen op Geref. grondslag) en de drie secties van „Evangelisch herstel en op bouw” (stadswerk, plattelandswerk en De Poort). De koepel is het trefpunt voor de vrije jeugdbeweging en de jeugdzorg. De Jeugdraad zelf is geen jeugdor ganisatie, hij is vooral een studie-cen- trum. Dat blijkt uit artikel drie van de stichtingsacte: het doel der stich ting is als overkoepelend en represen tatief orgaan te dienen voor onderling overleg en samenwerking en voor zo-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1