en ook nog gratis BONTE-AVONDEN DE SPAR 0E SP&R toost meet dan oo'1 ANDERE BLADEN van üD,e ïtadia brengt U PUZZLE -- 10% korting Hoffelijker ontvangst reizigers aan de Duitse grens Grieken demonstreren tegen de V.N. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Verwarmde straat in Parijs De brand in de Tweede Kamer Ofa g£ad Installatie van de Algemene Bedrijfscommissie* VANDAAG EENS y JFJU 7‘ZEUWSCH DAGBLAD Woensdag 29 December 1954 Pag’na 4 Gelezen in k uw een nu nu nu gels 1 gulden 1 1 Mevr. Molanus-Stamperius overleden 200 zegels 200 zegels 200 zegels IMPORT SHERRY DOURO PORT kwaliteit WOORD VERANDERING Op elke fles Bii elke fles gulden korting ITAL. VERMOUTH a f 4. - a f 5.25 a f 5. Oplossing vorige puzz*e' I Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Aan verbetering der middelen tot bestrijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onophoudelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! Vacantie in St Anton begonnen® Opnieuw ontslag van theolo gische professoren in Argentinië. on nog voor oudjaar (dé w'in 'z00' Ou( J°85 K r n cn VOO» van Een loflied op de gewone man. Slechts een 200 ze Brandende lampen staken geluiddempende platen aan. De eerste hulp-wagens in de Sahara. en pAaat. Minister Schröder wil het nieuwe jaar goed beginnen. De gewone man. noodoplossing. Voor uitvoering van wet op de onder nemingsraden, ‘°«w0 F t Ingezonden Mededeling (Adv.) i' met Bii 2-50 45 ci 5* hebben reeds denken, wat brengt 1955. Welnu, één ding zeker: geen bedrijfscommissie was. De Algemene Bedrijfscommissie voorziet dan ook in een leemte. De Staatssecretaris sprak de hoop uit, dat het werkgebied van een Commissie zo spoedig mogelük zal ineenschrompelen door de instelling van de afzonderlijke bedrjjfscommisies in daarvoor in aanmer king komende sectoren. met 1 pak van Zelfstandige kruideniers bedrijfstakken is .de algemene bedrijfs commissie een noodoplossing van tijdelij ke aard. De heer Van Rhijn wilde niet ingaan op de oorzaken van de vertraging, welke is ontstaan in de totstandkoming der be- drijfscommissies. Hij meende dat deze ge noegzaam bekend zijn. Thans legde hij er de nadruk op, hoe belangrijk het is, dat deze vertraging kan worden opgevan gen door de insteling van de Algemen Bedrijfscommisie. Daardoor was het im mers mogelijk de wettelijke verplichting om ondernemingsraden in te stellen, van af 1 Januari a.s. van toepassing te ver klaren ook voor al de zo-even bedoelde bedrijfstakken, waar de instelling van on dernemingsraden nog geen voortgang kon RARE de opgang heeft vertoond en Voor het eerst 17 millioen mannen en vrouwen in het productieproces werden ingeschakeld, wanneer opnieuw meer dan een half mil lioen woningen konden worden gebouwd, en de inleggingen bij de spaarbanken tot 15 milliard mark konden worden ver hoogd, dan verdient niet het laatst de spaarzame en vlijtige bevolking dank en waardering voor deze imponerende ba lans, aldus minister Schroeder. Hij prijst het voorts in „de gewone man”, dat deze een nuchtere blik heeft bewaard voor de mogelijkheden der Duit se politiek en houw en trouw is gebleven tegenover alle radicale parolen. vullen in die sectoren van het Nederland se bedrijfsleven, waar een eigen zelfstan dige bedrijfscommisie mocht worden ver wacht. Zeker, daar zullen bedrijfstakken onder zijn, waar deze wellicht nooit tot stand zal komen, waar een eigen bedrijfs commissie geen zin zou hebben, b.v. om dat er een te gering aantal ondernemin gen te vinden is, dat voor een onderne mingsraad in aanmerking komt, dan wel omdat de aard van het bedrijf een te he terogeen karakter draagt. In die sectoren zal de algemene bedrijfscommisie een blijvende taak hebben. Doch daarnaast zal de algemene bedrijfscommissie zich voorshands ook bezig moeten houden met de uitvoering van de Wet op de Onder nemingsraden in die bedrijfstakken, waarvan wij hadden verwacht, dat er een eigen bedrijfscommissie zou komen, en ten aanzien waarvan wij deze ver wachting ook nu nog koesteren, Voor die. U SPAART DUBBEL BIJ DE SPAR Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tUdelük Carter’s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 67 Dat heeft de „Nieuwe Haagsche” dan toch maar eens netjes gezegd. Maar wat denkt U van het volgende bericht, dat we in de „Nieuwe Prov. Groninger Courant” lazen? „De Gazet van Antwerpen schrijft, enigszins verontwaardigd, dat zijn ad- vertentie-afdeling van een Nederland se publiciteitsfirma een tekst ter op neming ontving, welke vergezeld was van de vogende opmerking: „Bijgaan de Nederlandse tekst zou in het Vlaams vertaald moeten worden. Mo gen wij, daar wij deze taal niet mach tig zijn, voor vertaling op uw redac tie rekenen?” De Gazet van Antwerpen tekent hierbij aan hartelijk gelachen te heb ben om deze regels en maar niet ge antwoord te hebben om deze regels en maar niet geantwoord te hebben dat zijn personeel de Hollandse taal niet machtig is.®„Wij hebben eenvou dig de Franse woorden in de tekst door Nederlandse vervangen en een paar geslachten verbeterd en wij ho pen nu maar dat de tekst voor onze Vlaamse lezers begrijpelijk is”, aldus dient het blad van repliek”. „De Unie van Sowjet-schrijvers heeft haar tweede congres in het Kremlin be sloten met een slotboodschap aan het Centrale Comité van de communistische partü Rusland”, zo schrijft de Volkskrant. Deze boodschap houdt o.m. het volgende in; Het oude jaar gaat nu snel voorbij. En wij moeten PIAS Door afwisselend rechts an en één lettergreep te vervangen dooi andere, zodat goed Nederlandse I den ontstaan, verkrijgen wij u staande woordverandering. HORIZONTAAL: 1 Vonk; 4 stof; I A.M.; 8 lat; 10 si; 11 buran; L< ^.1 14 aat; 16 martelaar; 19 aa% uroei-| 21 as; 22 lok; 24 li; 25 zegen; 27 VERTICAAL: 1 Vat; 2 om; 3 4 staal; 5 os; 6 fit; 9 ar; 1 171 naar; 13 maas; 15 tael; 165 Zr; eloge; 18 reis; 22 Leo; 23 kei, 23 1 26 Ne. ’"gezonden Mededeling <Adv In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is hei mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Hef bleek, dat de werking van een der meest ge bruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combina tie werkt bijzonder weldadig en krach tig, ook dan, wanneer andere middelen talen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I t/ Chefarine ,4 last TEGENPUNEN en GRIEP. 20 TABLETTEN è85e PARIJS, 28 Dec. Op een bij zonder koude dag, die dit experiment nog aantrekkelijker maakte, hebben de Franse minister voor Handel en Industrie, de voorzitter van de ge meenteraad en de prefect van politie met grote belangstelling gekeken naar de gasstraalplaten in de Rue Tronchet welke sinds half December veiwarmd wordt. De minister en. de voorzitter van de gemeenteraad hebben hun grote waar dering geuit over de activiteit van de winkeliers en de nieuwe geest in het gasbedrijf waardoor dit initiatief tot stand kon komen. Op een hoogte van ongeveer drie meter van de grond aangebracht, en op 50 centimeter van de gevel af, met een tussenruimte van 2 a 3 meter, verbruiken de platen, die door reflectoren van gepolijst alu minium worden beschermd, elk negen tiende kubieke meter gas per uur. Want U krijgt bij DE SPAR 1. 10% korting op meer dan 200 artikelen. 2. Altijd 100% kwaliteit. De beste kwaliteit is het voordeligste en geeft meer profijt. HAR»'®' 0UOJ*AR DONDERDAG 30 DECEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws, weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. K RO; 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. (12.30—12.33 Land- en tuin bouw med. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zohnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Sopraan en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Sopraan en piano. 18.10 Trio-sonates. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „De Antwoordman”. 11.15 Amus. muz. 11.55 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.25 „In ’t spion netje”. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven”. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.25 Dans- muz. 13.55 Koersen. 14.00 „Christoforo Co lombo”, hoorsp. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Pianorecital. 16.00 „Van vier tot vijf”. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Mr Th. Bot: „Nederland en de wereld”. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Pianorecital. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon- vinden, omdat er nog geen „bovenbouw”, den. 19.10 Rep. 19.15 Jazz-muz. Surinaam se muz. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. In de pauze (20.30—20.45): „De waarde der gra- phologie”, caus. 21.10 Herinneringen aan Kathleen Ferrier. 21.30 Gram. 22.00 Disco- caus. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. NTS TELEVISIE PROGRAMMA. 21.28—22.15 Duitse volksgebruiken tussen Kerstmis en Nieuwjaar (relais v. Duits land). In zeer vele Griekse steden is het tot botsingen gekomen tussen demon stranten en politie. De betogingen waren georganiseerd uit solidariteit met de „Enosis”-beweging op Cyprus, uit protest tegen de huidige beslissing van de Verenigde Naties om de Griekse aanvraag tot behandeling van het „Enosis- probleem terzijde te leggen. Een van de betogers in schermutseling met een lid van de gewapende macht, die een menigte demonstrerende studenten in de hoofdstraat van Jannina, hoofdstad van de provincie Epirus, tracht uiteen te drijven. INNSBRUCK, 28 Dec. - Ko ningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, zijn even na middernacht met de spe ciale Koninklijke trein in Sankt An ton aangekomen. Zij zullen deze nacht nog in de trein doorbrengen. BUENOS AIRES, 28 Dec. De Rector van de Universiteit van Cordoba heeft het ontslag bekend gemaakt van 43 pro fessoren en assistenten, voornamelijk van de theologische faculteit en docenten in de ethica. De ontslagen volgen op de beschuldi ging van president Peron, zes weken ge- ?e<Je.n’, dat kerkelijke hoogwaardigheids bekleders zich in de politiek mengen. Sindsdien zijn godsdienstige processies verboden, is echtscheiding wettelijk toe gestaan en is het katholieke onderricht p scholen beperkt --de Wet op de Ondernemingsraden, f 7 50 aan artikelen B" 10’1. korting 1 fl. rode of misteua Ja, De Spar begint 1955 goed. U krijgt niet alleen 10% korting en 100% kwa liteit maar bovendien GRATIS BONTE-AVONDEN U hoeft voortaan voor de Bonte-Avonden geen zegelboekjes meer te geven. U houdt Uw 10% korting volledig en krijgt bovendien gratis en extra Bonte-Avond-Bonnen. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Gram, 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.30 Frans6 les. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 15.45 Orfc conc. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 en 18.15 Idem. 18.30 Voor de solo. 19.00 Nws. 19.40 Zang en piano. 20.10 Mis* sie-montage. 20.40 Verz. progr. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. ’s-GRAVENHAGE, 28 December. Uit het verdere onderzoek naar de oorzaak van de brand in de vergader zaal van het gebouw van de Tweede Kamer is vanochtend gebleken, dat de oorzaak niet zoals aanvankelijk werd verondersteld een o. .slui ting is geweest. Waarschijnlijk hebben werklie den, die gistermiddag bezig waren met het verwijderen van de uit Ce- lotexplaten bestaande geluiddem pende wand in de koof van de zaal, enkele platen laten liggen op de lampen van de indirecte verlichting die op dat moment niet brandden. Na vijf uur, toen de werklieden waren vertrokken, heeft iemand in de zaal de verlichting aangedraaid, waarop binnen enkele minuten de- ze platen zijn gaan smeulen en in brand raakten. Een proef, die vanochtend is geno men en waarbij enkele losse platen op brandende lampen werden ge legd, toonde aan, dat de voor geluid- demping gebruikte platen inderdaad 1 m enkele minuten gaan branden. Overigens is zowel de directe scha- B(j de interpellatie in de Tweede Ka mer over het liftverbod heeft minister Staf, zo schrijft de „Nieuwe Haagsche Cou rant”, een ietwat scheve schaats gereden, zoals uit onderstaand blijkt: „Een van ’s ministers bepaald on tactische opmerkingen was, dat bij twintig-jarige jongens een meisje nog geen rol zou behoeven te spelen. De onmiddellijke reacties van vele Ka merleden hierop, die zich uitten in ge joel, moeten de bewindsman toch wel het gevoel hebben gegeven, dat hij zich op zeer glad ijs begaf. Het bewijs hiervan is te vinden in de officiële Handelingen van de Tweede Kamer: daarin kgmt n.l. de desbetreffende mi nisteriële zinsnede niet voor. Hoe verheugd wij er ook over mo gen zijn, dat ir Staf blijkbaar bij nader inzien tot de ontdekking is gekomen, dat hij er bepaald geen goed aan ge daan heeft, in de Kamer zijn stand punt met dergelijke, van een juist in zicht in de verhoudingen gespeende argumenten te verdedigen, toch moet het ons van het hart, dat het ons lie ver ware geweest, wanneer hij zulks openlijk had erkend. Door het eenvoudig, niet in het openbaar, wegcorrigeren van een zin snede, die terecht niet door de Kamer werd geappricieerd, heeft de bewinds man de schijn op zich geladen, langs niet-officiële weg zich voor de ge schiedenis te willen zuiveren van het verwijt, als zou hij de 20-jarige leef tijd niet au serieux willen nemen. Daarom heeft hij de meisjes uit zijn rede laten weg-liften. Wij achten deze handelwijze niet fraai. Of de be windsman had op zijn stuk moeten blijven staan, öf hij had ruiterlijk moeten erkennen, dat 'hij er naast was geweest. Daarom eindigen wij met de vraag: „Excellentie, waar bleven de meisjes?” PARIJS, 28 Dec. De automobi listen die zich in de Sahara in moei lijkheden mochten bevinden, kunn6‘ voortaan rekenen op snelle hulp, twee eerste hulp-wagens zijn nan'e in Algiers aan de vertegenwoordig van het gouvernement generaal aa I geboden. Over de verschillende i* alen in de Sahara zal een groter aan tal worden verdeeld. „Wij verplichten ons alle inspannin gen te richten op de dienst aan de communistische partij en de staat en aan de strijd tegen elke afwijking van het communistische realisme. De Russische letterkundigen ver plichten zich voorts te strijden tegen elke vorm van „bourgeois-nationalis- me, formalisme, cosmopolitisme en ka pitalistisch zedelijk verval”. De schrijvers oefenden zelfcritiek uit door te verklaren, dat zij voor het communisme niet genoeg hebben ge daan. Zij verklaarden van mening te zijn, dat de Sowjet-schrijvers te veel geld hadden verdiend en te veel on derscheidingen hadden gekregen. Zij spraken als hun mening uit, dat de schrijvers in de Sowjet-Unie thans een vermindering van hun honoraria dien den te krijgen”. Onder het kopje „Badkamer voor de olifant” lazen we het volgende niet van humor ontblote bericht in het „Algemeen Dagblad”: „Premier Jawaharlal Nehroe van In dia heeft in het parlement betoogd, dat pracht en praal bij officiële ge beurtenissen gerechtvaardigd zijn om wat kleur te brengen in de levens van gewone mensen, wier bestaan veelal zo eentonig is. Hij zei dit bij de verdediging van een voorstel tot beschikbaarstelling van 20.000 ropijen voor de bouw van een stal en een badgelegenheid voor een olifant op het terrein van de ambtswoning van de president. tractatii 1 200 9’am StSORT. KANSJES nu van 73 voor 4» BONN, 28 Dec. - De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr Gerhard Schroeder, heeft verordend, dat de Duitse grensbeambten buitenlandse bezoekers voortaan met opgewekt gemoed en zonder kleine fitterijen moeten verwelkomen. Hij heeft in een dienstbevel aan alle grensposten opdracht gegeven het nieuwe jaar in te zetten met het goede voornemen alle bezoekers der Bondsrepubliek, snel, hoffelijk en tactvol te ontvangen en bij de nu eenmaal nodige formaliteiten geen onnodige strengheid te tonen. Onder meer zullen de grensposten de controle voortaan zo moeten inrichten, dat het voor automobilisten’ niet meer no dig zal zijn hun wagen te verlaten. Tot dusverre werd het aan de grens der Bondsrepubliek nodig geacht, dat alle passanten zich in het douanekantoor be gaven om daar een stempeltje in hun pas poort te ontvangen, mitsgaders een soort entreekaartje voor het land achter de slagboom. Ook op de spoorwegstations aan de grens moeten de beambten er voortaan op letten, dat zij de reizigers zo weinig mogelijk overlast bezorgen en de behandeling zo snel te doen geschie den, dat de bezoekers niet het risico lo pen hun eerste aansluiting op een Duits station te missen. Wie in een slaapwagen over de grens rolt, behoeft er in de toekomst niet meer voor te vrezen, dat hij door luid ruchtige douaniers uit zijn slaap ge wekt zal worden. Zij moeten voortaan alles afwerken met de slaapwagencon ducteurs en mogen alleen in dringende gevallen confrontatie met de reizigers zelf verlangen. In het bijzonder moeten de Duitse grensbeambten in het vervolg buitenland se diplomaten, zieken en ouden van da gen ontzien. Dat wil niet zeggen, dat mi nister Schroeder de „gewone man.” een minder goed hart zou toedragen. Hoezeer hij deze waardeert, heeft hij zojuist be wezen, door „de man in de straat” tot de belangrijkste man van het jaar 1954 te proclameren. Zonder zijn vlijt en discipli ne zouden alle plannen van de regering lapwerk zijn gebleven, zo vindt de mi nister. „Wanneer bijvoorbeeld In het jaar 1954 de productie opnieuw een verbazen- UTRECHT, 28 Dec. De gisteren te Bilthoven op 66-jarige leeftijd over leden mevrouw M. L. Molanus Stamperius werd op 12 December te Amsterdam geboren. Zij was een dochter van de bekende schrijver van kinderboeken Stamperius. In navol ging van haar vader heef; zij ook wel kinderboeken geschreven, o.m. „Op vacantie in Zwitserland”. In de jaren 1930/1935 schreef zij in de wereldkroniek schetsen ep korte verhalen. De meeste bekendheid heeft mevrouw MolanusStamperius ge kregen door haar vertaling van boe ken uit het Engels, Duits, Fins en ook Jiddisch. Vooral vertaalde zij veel boeken (circa dertig) uit de Scandi navische landen, voornamelijk Noor wegen en Zweden, zoals van de Noor se schrijfsters Sigrid Undset en Sigrid Boo. Vrij kort geleden heeft de over ledene nog kinderboeken vertaald van de Noorse schrijfster Gost'i KnudssÖn. ’s-GRAVENHAGE, 28 Dec. In het ge bouw van de Sociaal-Economische Raad is vanmiddag op plechtige wijze geïnstal leerd de Algemene Bedrijfscommissie, waarvan de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. Van Rhijn, de beteke nis in een installatierede heeft uiteenge zet. De staatssecretaris zei, dat wat de Alge mene Bedrijfscommissie betreft, van een kind van de nood kan worden gesproken. De Algemene Bedrijfscommissie zal im mers in het algemeen gesproken de taak van~,.bedrijfscommissie”, als bedoeld in ver-, °tORRASS°NG Bij 200 fl’- 52 et per nu de als de waterschade beperkt geble ven. Op een plaats is het pleisterwerk aan de zoldering beschadigd en op vijf plaatsen is het plafond zwart ge blakerd. De rijksgebouwendienst zal een aluminium steiger in de zaal op stellen, zodat het herstelwerk en het schoonmaken een kwestie van enkele dagen zal zijn. "v VOO» f 2.50 vo°’ Bij 250 9’. ROZIJNEN voo.1-- 10% korting BAKMEEl 41 voor 3G c’ EEN VOOR *HAMPUNI 10% korting. -r 100 grom me> 20 ze8el» eX’ra in totaal 41 «9*2 XUES VOOR OUDJAAR dranken De ’hortiae hapl«» Alle» Ve's en snoep'»» ‘Bakmeel enz. B

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4