Een stroom van kalenders H EEN DAG OP DE KINDERAFDELING VAN EEN GROOT ZIEKENHUIS o-*- de loupe massa- Vrijere handelspolitiek der Ven Staten. Leerling-verpleegster is 'n pracht beroep, dat veel voldoening geeft N* C* G*V* is geroepen de vorming tegen te gaan* totaal aantal leden van 53.502 tot 55.842. Ook in de kring Zeeland valt vooruitgang te bespeuren. Het aantal aangesloten verenigingen werd n.l. op 10 gebracht. Het teken aan de wand n z Het is fijn om anderen te helpen Groeiende belangstel ling in Zeeland. Verpachting in de Noordoostpolden Iets groots! vertoont het kunnen van Nederlandse tekenaars en Nederlandse drukkers 1 b Er is iets mis! Het eigen belang i ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 29 December 1954 pagina 3 Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers de door I Het kantoormeisje: Eisenhower zet door En het wordt goed betaald 9oe/e ■^ree/t &7e Een eigen kamertje. verpleegster” ^/rSff'nê^ Gesprek van de dag Coufeuse en isolette. v» 9 Dis W Ook is het „Ik ben liever Ingezonden Mededeling (adv.) I i i; drie keer per week om le- een uit- dau Na een langdurige ziekte is in Nijmegen overleden prof, dr Ch. Raaymakers, oud- hoogleraar aan de R.K. Universiteit. Hij bereikte de leeftijd van 83 jaar. westelijke wedstrijden. 1 van het bestuur om in de week van 23 en zullen de die WASHINGTON, 28 Dec. Volgens de Washington Post zal de buitenlandse han delspolitiek van president Eisenhower in belangrijke mate bijdragen tot verster king van de economie der Ver. Staten en die van andere vrije landen. Uit het be sluit van de Democratische Partij en de Regering om in het nieuwe Congres het eerst het Programma van de president voor de buitenlandse handelspolitiek aan de orde te stellen blijkt volgens het blad hoe groot de steun van het volk is voor een meer liberale handelspolitiek. De be kendmaking van de President, dat hij in Januari een speciale boodschap over deze aangelegenheid tot het Congres zal rich ten geeft zijn vastbeslotenheid te kennen om een overwinning te behalen, die hen in 1954 ontzegd bleef. Als alle kinderen hun bordje leeg hebben gaan de gordijnen dicht. Tot ongeveer twee uur duurt het middag- Op de kinderafdeling is het stel lig het prettigst werken. Geen wonder, dat de meisjes er dol op zijn hier de dag door te brengen. Maar ja, op de andere afdelingen UTRECHT, 28 Dec. Op de alge mene vergadering van het Nederlands Christelijk Gymnastiekverbond die te Utrecht gehouden werd, wees voor zitter A. F. den Boeft er op dat het N.C.G.V. zich kan verheugen op een gestadig groeiend ledental: van 1 No vember 1953 tot 1 Mei 1954 steeg het Churcnill-initiatief meer zien aan al leen een politieke zet. Want de me ning in de Duitse pers dat er iets mis is zelfs als Frankrijk de Parijse verdragen geheel goedkeurt is on miskenbaar juist. Er is in West-Euro- pa geen hartelijke samenwerking als er samenwerking is dan geschiedt die alleen onder de druk van de fei ten. nisme in vrede te leven. En hoe ster ker die gedachte wordt, des te minder ziet men het nut van samenwerking. Het nut voor het eigen land wel te verstaan! er sportafgoderij te ontstaan. Niet al leen de ontspanning, maar ook het ele ment van de wedijver gaat een belang rijke rol spelen. Als men ziet hoe kam pioenen in een bepaalde tak van sport moeten trainen en hoe wedstrijden zelfs een dodelijke afloop kunnen hebben (autoraces) en ontaarden in waaghal zerij, gaat men zich afvragen of dat wel ontspanning is. Ook de wedden schappen en de omkoperij nemen in sterke mate toe. Maar spr. wilde vooral de toestand niet door een té donker gekleurde bril bekijken en wees erop, dat sport ook voor veel mensen karaktervorming be tekent en dat eigenschappen als moed en volharding erdoor worden bevor derd. EMMELOORD, 28 Dec. Vanmorgen vroeg zijn door de afdeling Domeinen van de directie van de Wieringermeer de namen bekend gemaakt van 136 geluk kigen, aan wie voor 1955 een landbouw bedrijf in de Noordoostpolder is toege wezen. Bij dit aantal van 136 zijn inbe grepen de 37, wier namen reeds eerder, 17 November, werden bekend gemaakt en die voornamelijk afkomstig waren van Schouwen-Duiveland en het eiland Tho- len. In de plaats van die „negatieve sa menwerking”, geïnspireerd door de angst voor Rusland, moet iets anders, iets positievers komen. Iets groots dat geestdrift vermag te wekken in geheel West-Europa. Dan en dan alleen is er kans het onderlinge wantrouwen te doorbreken en van West-Europa een werkelijke eenheid te maken! Ziet Churchill iets dergelijks? Maakt hij daarom die verre reis om eerst zijn Amerikaanse collega te polsen alvo rens hij de wereld zijn plannen kan voorleggen? Sir Winston is een man van een grootse visie en in zijn brein zijn al vele plannen gerijpt. Zou hij inderdaad in deze opzet slagen, dan zou hij niet slechts de onbetwiste over winnaar zijn in de oorlog maar ook de winnaar van de vrede! Tenslotte noemen we nog de kantoor- kalenders, die soms een gehele wand in beslag nemen. Voor op gaat de bekende kalender van Douwe Egberts. De D.A.F. tot 30 Juli 1955 in het opleidingsinsti tuut te Overveen een zomerwerkweek te beleggen, werd aangenomen. In de middagvergadering werd het rapport van de commissie inzake het voorstel van „Advendo” te Sneek, be treffende reorganisatie van het bonds- werk, behandeld. Het voorstel de naast elkaar liggende kringen verschillende districten te laten vormen, om zo tot een nauwere samenwerking te komen, werd aangenomen, met dien verstande, dat de kringen volkomen vrijheid heb ben en niet gedwongen worden tot dis- trictvorming. Prof, dr I. A. Diepenhorst hield een vooraf gegaan zullen worden door ge- toespraak over het onderwerp: De Chr. Een voorstel sport. Door de geweldige ontwikkeling ..„L 23 van de sport in de laatste jaren, dreigt schilderijen van Pau- lus Potter. Humoristisch is de Ford-kalender. De bekende Nederlandse tekenaar Jo Spier is naar Amerika ver trokken. In opdracht van Ford leverde hij zes momentopnamen uit Amerika. De te- keningen zijn raak getroffen en humo- ristisch. Bepaald leuk zijn ook de tekeningen op de kalender van De Kuyper Schiedam. Voor de kinderkamer iets prachtigs. De Prinsessenka lenders vinden altijd veel aftrek en de uit gaven van dit jaar zullen ongetwijfeld hun weg gevonden hebben. De foto’s zijn interessant en aardig. Een pluim voor „Pro Juventute” en de uit gever van de kalen der. xN een goede ^gedachte van de Nederlandse Spoorwegen om ook dit jaar weer een ka lender te doen ver schijnen voorzien van schilderijen en aquarellen. Deze spoorwegkalender spant zeker de kroon! Maar ook de Nillmij- kalender, vervaar digd door de schilder Jan Korthals mag er zijn. De reproducties van zijn aquarellen, stadsgezichten en ha vengezichten, zijn buitengewoon fraai. Deze kalender is eveneens een mooi bezit. De P.Z.E.M. gaf ’n kalender uit met keurige reproducties van dê romantici uit de negentiende eeuw. Voor wie er van houdt zeer aanbevo- len. Calvé Delft brengt op haar kalender 2 reproducties van kwam wel heel roy aal voor de dag met haar autokalender. Verder verschenen nog kalenders van de Nillmij, Coca-Cola, over de laat Sensationeel is de onthulling ge weest dat Sir Winston Churchill in voortdurend telefonisch contact staat met president Eisenhower en dat de Britse staatsman het plan heeft om in het begin van het nieuwe jaar naar Amerika te reizen om eens grondig over Frankrijk en de verhouding FrankrijkDuitsland te praten. Het is natuurlijk niet toevallig dat dit juist nu bekend is geworden: op dit ogenblik moet de hardste noot, de herbewapening van Duitsland, nog ge kraakt worden in de Franse Nationale Vergadering. En Churchill heeft in zijn lange loopbaan als politicus ge noeg ervaring opgedaan met de Franse trots om te weten hoe scherp deze doorn zal steken in het Franse vlees! Het is niet onwaarschijnlijk dat juist deze mededeling de schaal zal doen doorslaan ten gunste van Mendès- France (die overigens zelf ook met een haast ongelooflijke geslepenheid de mening te zijnen gunste tracht te be7"’'''' Toch moet men in dit Waterborg, de Spaar- 1 bankkalender, Leid- sche onderwijsinstel lingen en H.A.V.- Bank. Tegenover de gemengde zaal is de et zijn de gewone dingen van de dag, die een heel belang- rijke plaats in ons leven innemen. Zo belangrijk zelfs, S dat de verstoring van de orde van deze dingen, die we doorgaans nauwelijks ons realiseren, ons direct uit het even wicht brengen. Soms kan deze verstoring zo ingrijpend zijn, dat ze reden is tot groot verdriet, maar ook kan ze ons onbehagen opwekken en ergeren en prikkelen, omdat van de normale gang van zaken wordt afgeweken. Zo zijn wij, wij die ons veilig wanen in de o zo betrekkelijke loop van gebeurtenissen. Een van die vertrouwde dingen is de kalender. De kalender, ’’die wel een heel aparte plaats inneemt. Deze wijzer van dag durven we, evenals de huiskamerklok, symbolisch te noe men voor de orde van die dingen van de dag. Immers, het is de kalender toch, die ons bij het afscheuren van de bladen, sterker nog, bij het raadplegen, ons dagelijks bepaalt bij het memento mori gedenkt te sterven maar nog meer als het Een aparte vermei- ding verdient de ka lender van „The ïn- ternational Wool Se cretariat” die, in prachtige die, kleuren uitgevoerd, de gala- uniformen gehele wereld zien. De P.T.T. liet een handige (en heel fraai uitgevoerde) kantooragenda het licht zien en de Ne derlandse Spoorwe- gen en de Kon. Rott. Loyd verrasten ons met fraaie zakagen- da’s. coufeuse-kamer. Niemand mag daar binnenkomen, behalve de zuster, die de babies helpt. Maai de wanden be staan voor het grootste gedeelte uit glas, zodat de coufeusjes vanuit de verte bewonderd kunnen worden. Ze zijn werkelijk schattig, die hele kleine mensjes in hun glazen huisjes. In de isolette zitten aan de zijkant twee ga ten, zodat de baby er nooit uitgehaald hoeft te worden als de zuster hem helpt. Kalm en uiterst voorzichtig wast en voert zij de babies. Naast de coufeuse-kamer is de bad kamer, waar de patiëntjes die niet ernstig ziek zijn worden gebaad onder de douche of in de grote badkuip. Dit baden is het werk van de leerling- verpleegsters, die na afloop van het badfestijn rode konen hebben van de warmte en van het gesjouw met de soms zware kinderen. Maar de jongens vinden het prachtig en willen liefst urenlang onder de douche staan! Elk kind heeft in zijn kastje op de zie kenzaal zijn eigen handdoeken, was handjes en zeep; drie keer per week gaan alle kinderen van top tot teen in bad. Nadat alle bedden weer goed zijn gelegd en de zaal geveegd is, is het tijd voor de koffie. In ploegen trekken de zustertjes naar de eetzaal, waar iedereen zoveel koffie kan drinken en boterhammen eten als ze wil. En als je een hele morgen zo hard ge werkt hebt, lust je heus wel een paar boterhammen! De stapeltjes zijn dan ook in een ommezien achter de kno pen. Al vroeg moet er weer een begin gemaakt worden met het klaarmaken van het middageten. Dat is een hele uitzoekerij, want de patiënten hebben natuurlijk verschillende soorten diëet. Iedere afdeling stuurt tegen etenstijd een zuster naar de centrale keuken. Je moet in het ziekenhuis wél goed de weg weten, want anders heb je kans dat je verdwaalt in de doolhof van gangen. In de centrale keuken wordt de uit twee verdiepingen bestaande „kar” volgeladen met allerlei potjes en pannetjes. In de afdelingskeuken wordt alles met zorg uitgezocht en op de borden gedaan. Dan breekt er een druk uurtje aan voor de zusters, vooral op de kleuterafdeling waar alle kinderen nog moeten worden gevoerd. Een extra hulpje komt dan ook mooi van pas. r'X ruk met elkaar pratend stap- 1 pen de verpleegsters om kwart over zeven de trap af. Ze hebben net ontbeten en zijn nu op weg naar het kerkzaaltje van het ziekenhuis, om de dagopening bij te wonen. Het is nog 'vroeg, maar toch heerst onder de verpleegsters al een opgewekte en vrolijke stem ming. Op de kinderafdeling, want daar zal ik vandaag werken, is het enorm druk. De zusters rennen heen en weer. In de keuken wordt het ontbijt voor de patiëntjes klaargemaakt: ’n brood trommel vol gesneden boterhammen moet worden gesmeerd en bestrooid met hagelslag. Op een lei aan de muur staan de namen van alle kinderen met de voorgeschreven hoeveelheden voedsel die elk patiëntje per dag moet ge bruiken. Ook moet er op gelet wor den, dat de kinderen die pas geope reerd zijn of die gauw geopereerd zul len worden, vasten. Deze dag liggen er juist nogal veel blindedarm-patientjes op de zaal, maar de meesten daarvan zijn alweer aardig opgeknapt en maken evenveel lawaai als hun zaalgenootjes met ge broken armen en benen. Ernstige zie ken zijn er gelukkig niet bij, zodat het niet erg is als de jongens eens een beetje kabaal maken. Ieder kind krijgt zijn ontbijtbordje op de plank voor zich en de meesten prikken zelf ijverig de stukjes brood aan hun vork. Alleen de kleintjes moeten gevoerd worden en natuurlijk Nu moet men zich nooit illusies ma ken over politiek! Politici hebben tot taak hun land te dienen als die dienst aan het eigen land tevens in houdt een dienst aan een ander land, of aan een werelddeel, of aan de ge hele wereld, dan is dat een aangename bijkomstigheid. Maar gaat die dienst aan het eigen land althans zoals de politici die beoordelen tegen ande- rer belangen in, dan gaan zij toch hun gang. Churchill verdedigde in de oorlog Engeland dat de belangen van En geland en die van de rest van de we reld samenvielen was een gelukkige bijkomstigheid. En omdat Churchill zo heed is hij een groot staatsman. Een *nan als Schermerhorn stelde in het Indonesische drama Nederlands be langen op de achtergrond in een po ging tot een „fantasierijke politiek” daarom gaat hij als een der slechtste staatslieden de geschiedenis in! Uit dit gezichtspunt dient men ook de Europese eenwording te bezien, ^at is voor Duitsland en wat is voor frankrijk het voordeel van een der gelijke poging tot eenheid? Is men ge- sarnenlijk sterker tegen het Russische gevaar? Let wel: dat is een te zwakke inding. Naar mate de Sowjet-voge- aar lieflijker fluit zijn er steeds meer ensen die menen dat er toch wel een ’’’“gelijkheid bestaat met het commu-l ook degenen die hun handen niet kun nen gebruiken omdat ze in het ver band of in ’t gips zitten. Een jongetje dat aan zijn ogen ge opereerd is en nu zo dik in het ver band zit dat hij niets kan zien, heeft zó’n goede neus, dat hij elke keer zijn mond al open doet, als er een lepel yoghurt in aantocht is! Later ligt hij stil te luisteren naar de andere jon gens van de zaal, die zich met hun speelgoed vermaken of een boek zen. Over het algemeen heerst er prettige stemming. Bijna zonder zondering vinden de meisjes het ook het leukste om op de kinderafde ling te werken. Het is maar goed dat zij daar zelf niet over kunnen beslissen, want dan zouden de andere afdelingen waarschijnlijk wel een beetje stiefmoe derlijk worden bedeeld met verpleeg sters. Boven op onze grote stapel ligt de Zendingskalender van de Gereformeer de Kerken in Neder land, die in een op lage van 90.000 exemplaren is ver spreid. De uitvoering is eenvoudiger dan vorige jaar, maar daarom niet minder fraai. Ds B. Richters heeft knap zijn, dutje en in die tijd moet het muisstil zijn op de zaal. Maar het is wel eens moeilijk om die stilte te handhaven! Als de kinderen slapen kunnen de zusters eten. Na de maaltijd hebben degenen die gewone dienst hebben drie uur vrij. Twee van de leerling-verpleegsters nemen me mee naar hun kamertje in de vleugel van het ziekenhuis, die he lemaal bestaat uit zalen en kamertjes voor de usters. Het „hok” is erg ge zellig gemaakt met schilderijtjes, bloemen en schemerlampjes en zelfs de radio ontbreekt niet! Om zo te zien is het er best uit te houden in je vrije tijd. De twee kamerbewoonsters moeten eerst naar een repetitie van het zie kenhuiskoortje voor een Kerstuitvoe ring, maar daarna vertellen ze iets over het leven in het ziekenhuis. Zij zijn in September als leerling-ver pleegster begonnen. De opleidings cursus voor verpleegsters duurt drie jaar. Behalve het gewone diploma kun je o.a. ook nog het „ooievaartje” een diploma voor kraamverzorging halen en een diploma voor wijkver pleegster. De omstandigheden waaronder een verpleegster moet werken zijn al veel beter dan enkele jaren geleden. De verpleegsters hebben nu ook een acht urige werkdag en de salarissen zullen binnenkort weer aanzienlijk woruen verhoogd, vooral die van de leerlingen. Ook de vacanties worden goed geregeld. Een der meisjes, dat eerst op kan toor geweest is, zegt dat ze veel lie ver in een ziekenhuis werkt. Je moet er natuurlijk wel de handen flink uit de mouwen steken, maar het werk geeft voldoening en het is fijn anderen te helpen. Het is ondertussen alweer vier uur geworden en de vrije tijd is voorbij. Door een kopje thee gesterkt, begin nen we weer met nieuwe moed ons werk. De kinderen liggen allemaal te spelen of met elkaar te praten als we binnenkomen. Voor de derde maal die dag worden alle bedden weer recht getrokken en de temperaturen worden opgenomen. Er is een groot boek in de zaal, waar de gegevens en de bijzonderheden van ieder kind in staan en daar moet elke dag de temperatuur in worden aan getekend. Om een uur of half zes krij gen de patiëntjes alweer een bordje met boterhammen voor zich en het voeren begint opnieuw. Om half zeven is een fijne dag voorbij. Ja, een leerling-verpleeg ster moet wel flink werken, maar het geeft oneindig veel voldoening. bewezen een fotograaf te die op zijn jongste reis door In- Tweede Pinksterdag 1955 zal in de Houtrusthallen in Den Haag de jaar lijkse Bondsdag worden gehouden. In September zullen te Utrecht nationale athletiekwedstrijden plaats vinden, die donesië wel heel treffende opnamen heeft gemaakt. Deze kalender is een da gelijkse confrontatie met onze zendings- roeping. De N.C.R.V.-kalen- der is de voortzet ting van een goede traditie. Elk jaar worden deze kalen ders beter en deze kalender op kunst druk, met prachtige natuuropnamen uit gevoerd in kleuren- diepdruk, en op de achterzijde allerlei geïllustreerde artike len voor het gezin, zal het zekre doen. Wat kan men be ter voor de kalen ders gebruiken dan reproducties van schilderijen en aqua rellen. De trein is voor menig schilder steeds een fascine rend onderwerp ge weest. Het is daarom goed is bij het gedenkt te leven De kalender is uit ons leven niet meer weg te denken. Is ’t daarom een wonder dat tallozen de ka lender als middel hebben aangegrepen om de mens te be ïnvloeden? De recla me heeft zich er van meester gemaakt. Daar is geen enkel bezwaar tegen. Zelfs kan gezegd worden, dat de reclame dit niet onverdienstelijk gedaan heeft. Want opvallend dit jaar is, als we de stapel ka lenders, die we op ons bureau gedepo neerd kregen, door snuffelen, dat vele firma’s buitenge woon veel zorg heb ben besteed aan de aesthetische vorm geving, zodat ze niet een noodzakelijk kwaad, maar veelal een sieraad in kan toor, fabriek huiskamer s zijn. Evangelisatie, door middel van de blok-kalenders in- gang tracht te vin- den in de huiska- mers. Duizenden zijn in deze dagen weer verspreid en zullen in de gezin nen weer woorden van troost en be moediging brengen. De „Maranatha-ka- lender”, de enige die we helaas dit jaar toegestuurd kregen, heeft een vrij schild. Deze kalender zal zeker haar weg vin- den.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3