T ZEEUWSE PLAKKEBORD Stichting de Landbouw in Zeeland voor bracht veel tot stand E Nieuws uit de Provincie en Premies worden verhoogd contributies gewijzigd - ’T SPIEGELTJE en Achttien keer Vruchtbare samenwerking tussen boer en arbeider Zeeuwse Muziekschool start begin volgend jaar Half millioen voor kankerbestrijding. vrij vervoer per jaar ’s-GRAVENHAGE, 28 December. -~ De minister van Oorlog en MaU, heeft bepaald, dat aan ongehuw militairen van land- en luchtrna1 ingaande 3 Januari 1955 éénmaal P drie weken vrij vervoer kan wor verleend, uitsluitend naar en van woonplaats van het gezin, waartoe betrokkene behoort. r GRABBELTON nu Ook ik vlieg nu door de was heen! ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Wo< Nu het Landbouwschap zijn intrede doet woord c. Onrendabelberucht in Zeeland DE BUS RAMMELDE Het „jenevermuisje” heeft wel een staartje. Jongeman uit Oud- Vossemeer maakte .Jeestrit" door Bergen Zoom Redt de hongerende vogels. Kamer van Koophandel vergadert. Stichtingsacte gisteren gepasseerd. Vlissingse chauffeur veroorzaakte aanrijding te Bergen op Zoom. J.. HKAPELLtt RETRANCHEMENT YERSEKE Vier evangelisten bevestigd te Vlissingen. Voor de laatste maal vergaderd Maar er is een kans, dat het jaren is vergeten! over enkele Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord-Beveland Buitengewone algemene vergadering U vliegt nu door de u)as heen op Middelburg Burgerlijke Stand. HRU1N1SSE HEIN KENSZAND KAPELLE KERK EN SCHOOL b. d. e. de Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.51 u., onder 16.34 u. Maan op 10.44 u., onder 21.33 u. het Comité VOVAVO, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland, de Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Bescherming van dieren. een waar- sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in’t Ch lee nir is vei mi: Pa als die ten 1 kei taa die: hot of hel bijl aan poli rer gan C Eng gek relc bijk deei mar Indi lang ging daai staa U de Wat Erai gelij zam geve bind laar men mog. c we voc me Bri hel An ov< Fr: I dit dit hei kr: Ve zijl no, tre doi He de: doi Fr. eer de be' ■leend, gezins- maal Provincie èn het bedrijf gel den beschikbaar stellen. Het zal zeker nog wel een paar jaar duren, voordat de laat ste aansluiting in onze pro vincie tot stand is gebracht, maar er wordt hard aan ge werkt. En dan zullen ook die vaderlanders het genot van stromend leidingwater kunnen beleven! GOES, 28 Dec. Zoals bekend is, heeft het strenge winterweer in Januari en Fe bruari een groot aantal slachtoffers ge maakt onder de in het wild levende vo gels in het algemeen en onder de water vogels in het bijzonder. Reeds toen heb ben vele burgemeesters, de Rijks- en Ge meentepolitie en talloze particulieren zich beijverd de nood zoveel mogelijk te leni gen, in de regel met gunstig, soms ook met zeer gunstig resultaat. De organisatie op het gebied van vogel en dierenbescherming hebben in dit alles aanleiding gevonden van gedachten te wisselen over de vraag, op welke wijze in voorkomende gevallen op doeltreffende wijze hulp kan worden verleend. Zij heb ben gemeend een beroep te moeten doen op de burgemeesters, in het vertrouwen dat deze er in zullen slagen toezeggingen te krijgen voor het beschikbaar stellen van voer en in het werven van vrijwilli gers voor het eigenlijke buitenwerk. Indien deze pogingen slagen, zullen stellig vele vogels gered kunnen worden, die anders aan honger en koude ten prooi zullen vallen. De organisaties, die in deze samenwerken, zijn: de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, MIDDELBURG, 28 Dec. De eer ste algemene vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden is vastge steld op Woensdag 5 Januari a.s. in Ho tel „De Korenbeurs” te Goes. In deze vergadering zal de voorzitter de heer C. A. Kammeraad, zijn jaarrede uit spreken. van de ramp was ook het optrekken der lonen in de landbouw, waardoor er thans een minder hoopvolle situatie is ontstaan. Het werk met betrekking tot een goede arbeidsvoorziening was steeds een belangrijke taak. Een mijlpaal in de geschiedenis van de Stichting was ongetwijfeld de tot standkoming van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw. In 1949 wer den in Zeeland de eerste pensioenen aan landarbeiders uitgereikt. I s Verplichte T.B.C.-bestrijding onder het rundvee; Het geven van adviezen over in polderingen, het streekplan Wal cheren en de uitbreidingsplannen der gemeenten; De bestrijding van schadelijke vo gels, de coloradokever en de ver- gelingsziekte in de suikerbieten; De uitvoering van de maatregelen op het terrein der aardappelmoe- heid. MIDDELBURG, 28 Dec. De oprich ting van de Stichting Zeeuwse Muziek school is een feit geworden. Vanmiddag is ten kantore van notaris R. Batten te Middelburg de Stichtingsacte gepasseerd. In het begin van het volgende jaar zal het muziekonderwijs aan de dependances van de .school in Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Zierikzee, Hulst en Oost burg beginnen. In verband hiermee kun nen spoedig nadere benoemingen van leerkrachten aan de school tegemoet wor den gezien. PROBLEMEN. De Stichting heeft zich in de jaren van haar bestaan tot tweemaal toe ge steld gezien tegenover de problemen van wederopbouw en landbouwherstel: in 1946 de oorlogsschade en in 1953 werd niet minder dan een vierde van de cultuurgrond door de watersnood getroffen. Tot grote tevredenheid kon met de overheid een doeltreffende regeling worden getroffen over de schadever goeding, terwijl de schenkingen uit binnen- en buitenland de verwachtin gen verre overtroffen. De plannen tot herverkaveling van diverse gebieden kwamen tot stand. Tenslotte sprak de heer de Putter woorden van dank tot allen, die be trokken zijn geweest bij de werkzaam heden van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland. Woensdag 29 December 1954 terecht opgemerkt. Ieder zal begrijpen, dat het van de instanties, die voor de aansluitingen op het waterleiding- en het electri- citeitsnet zorgen, geen onwil is en dat zij bepaald niet met opzet de vèrafgelegen gebie den verwaarlozen. Het is zuiver een kwestie van geld. In vele gevallen moeten er kilometers lange leidingen worden aangelegd voor één aansluiting en de grote vraag is dan maar wie deze hoge kosten moet dragen. Heeft een particulier het no dige geld ervoor over, dan hoeft hij maar een kik te ge ven en binnen korte tijd kan hij de kraan open- en het knopje om draaien. Maar volkomen begrijpelijk schrikt hij er meestal voor terug, als hem even wordt voorgerekend welke lasten hij op zich neemt. En dus komt het er in de praktijk op neer, dat anderen moe ten bij springen. Voor de electriciteitsaan- sluitingen bestaat al geruime tijd een regeling, waarbij èn ’t electriciteitsbedrijf èn de betrokken gemeente ’n deel van de kosten voor hun re kening nemen. Heel wat personen hebben daarvan al geprofiteerd, maar het is ook hier zo, dat de laatste lood jes het zwaarst wegen: de moeilijkste gevallen zijn de meest vèrafgelegen en dus de duurste gevallen. Er is aangedrongen op een alge meen provinciaal plan en het ziet er naar uit, dat het daarvan ook wel komt. Maar de uitvoering ervan zal vele millioenen vergen. Het is daarom erg verheugend, dat BERGEN OP ZOOM, 28 Dec. Maandagavond kwam de heer F. S. uit Vlissingen op de hoek Steenbergse- straat-Noordsingel te Bergen op Zoom in botsing met de motorrijder A. H. uit Dinteloord, daar de heer S. geen voor rang verleende. De motorrijder reed tegen de auto, waardoor hij een vrij stevige hoofdwonde opliep en naar ’n dokter werd gebracht. De motor werd totaal vernield. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en tegen de heer S. proces verbaal opgemaakt. lijkgesteld, althans zolang de zieken- huisverpleging medisch noodzakelijk is en blijft. De heer Vader sprak in zijn ope ningswoord zijn blijdschap uit over het herstel van mr dr A. J. J. M. Mes. „Sursum Corda” gaf uitvoering. Voor een geheel gevulde Geref. kerk gaf het Chr. Gemengd Koor „Sursum Corda” Maandagavond onder leiding van de heer W. Gast zijn jaarlijkse uitvoering. Er werd duidelijk en beschaafd gezon gen. Hoogtepunten van het nogal over laden programma waren „Zomeravond- lied” van Lanner en „Sledevaart” van Provaart. Het koor bleek over goede bassen en alten te beschikken, de te noren kunnen wel wat versterking ge bruiken en het uitdrukkingsvermogen van de sopranen kan zeker iets sterker worden. Na de pauze konden de aan wezigen meezingen. Een psalm en en kele gezangen werden afwisselend uit gevoerd door vierstemmig koor, ge- ïneente, met tegenzang van het koor. De begeleiding was goed. Mevrouw J. VisserWalraven uit Domburg bege leidde op de piano enkele liederen, maar helaas liet het instrument wel wat te wensen over. Tot slot werd ge zongen het „Eere zij God” voor koor, kinderkoor en piano, van P. Kiel. Er bleek op dit niet gemakkelijke nummer hard geoefend te zijn. Vooral de kin deren zongen helder en maatvast. Gemeentehuis wordt brandweergarage. Het voormalige gemeentehuis zal omge bouwd worden tot brandweergarage, kluis en verenigingslokaal. De verbou wing werd gegund aan de laagste in schrijver, fa Van Dale te Retranchement voor f 15.355,50. De raming was f 15.200. Restauratie van toren en molen. In de laatste zitting van de gemeenteraad deel de burgemeester Leenhouts mede, dat binnenkort de restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk een aanvang kan nemen. De gemeente besloot 25% bij te dragen in de kosten voor restauratie van de oude open standaardmolen. Zowel de kerk als de molen staan op de lijst van Monumentenzorg. C.J.M.V.-uitvoering. Maandagavond gaf de C.J.M.V. met medewerking van Tovi- do een goed geslaagde feestavond in Ho tel Nolet. Muziek, zang en een goed opge voerd stuk gaven een aangename avond. Er was veel belangtelling. AMSTERDAM, 28 Dec. Het Konin gin Wilhelminafonds heeft opnieuw be langrijke bedragen ter beschikking ge steld van enige kankercentra ten behoe ve van voortgezet kankeronderzoek en uitbreiding van genezingsmogelijkheden. De verdeling is als volgt: Nieuw opge richt sub-centrum voor de kankerbestrij ding te Eindhoven voor diverse doelein den f 16.000; Rotterdamsch Radio Thera peutisch instituut te Rotterdam voor aan- Universitair kankercentrum Amsterdam voor inrichting van een isotopenlaborato rium f 5000; Nederlands Kankerinstituu te Amsterdam voor uitbreiding laborato riumruimte f 331.000; Universitair Kan kercentrum Utrecht voor aanschaffing apparatuur f 20.000; Universitair kanker centrum Groningen voor aanschaffing ap paratuur f 11.400. VLISSINGEN, 28 December. Van daag was het voor de Vlissingse ge meente der Evangelisch Molukse Kerk een blijde dag. In de avonddienst zijn niet minder dan vier evangelisten be vestigd door ds W. H. Tuttuarima uit Amsterdam. Het zijn de heren Manu- bulij, Ralakalo, Mustamu en Ranco. Het zangkoor en een fluitorkest ver-, leenden medewerking. Gemeenten over de brug komen, ligt voor de hand. En nu hopen we maar, dat zo over een jaar of tien het laatste huis in Zeeland van stroom zal zijn voorzien. Ook met de watervoor ziening blijkt het er toch niet zo ongunstig voor te staan als velen dachten en vreesden. Op Noord-Beve- land wordt de zaak radicaal aangepakt en men mag aan nemen, dat daar over een zeer gering aantal jaren ook de boerderijen in de polders water hebben. Dan zijn er de herverkavelingsgebieden, welke op voetspoor van Walcheren ongetwijfeld op het waterleidingnet zullen worden aangesloten. De W ater leidingmaatschappij „Zuid-Beveland” stelt op eigen initiatief een speciaal fonds voor deze onrendabe le aansluitingen in en gaat de Poel en de Yersekse Moer aanpakken, terwijl er ook voor Zeeuwsch-Vlaan deren plannen worden ge maakt. Ook hier geldt de regeling, dat èn Rijk èn De heer de Putter noemde de oprich tingsdatum 26 Maart 1946 van historische betekenis. Toen kwam voor de eerste maal in de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw een samenwer king tot stand tussen boeren en arbei ders in een lichaam, dat rechtspersoon lijkheid bezit. Het werk van de Stichting is veelom- Voorts werd uit vattend geweest. Hij noemde de com- -mjssies die ingesteld zijn voor zaken op sociaal gebied, akkerbouw, veehou derij, tuinbouw, grondgebruik, voeder en weidebouw, kleine boeren en land bouwherstel. In verband met de mecha- nisatieproblemen werd later een tech nische commissie gevormd. GOED CONTACT. Met voldoening kan gezegd worden dat het contact met de landelijke stich ting, de overheidsinstanties en in het bijzonder met het provinciaal bestuur van Zeeland steeds uitstekend is ge weest en de stichting had haar verte genwoordigers in diverse belangrijke besturen en commissies. VELE WERKZAAMHEDEN. Het is onmogelijk alle werkzaamhe den van de Stichting te releveren. Daarom zullen we volstaan met het noemen van de belangrijkste punten, Tt Is in Zeeland het woord onrendabel wordt gebruikt, A dan denkt zo goed als iedereen aan electriciteit en waterleiding. De uitdrukking onrendabele gebieden is eigenlijk niet juist. Er moet van onrendabele aansluitin gen gesproken worden. Maar ieder weet zo langzamer hand wel wat ermee wordt bedoeld. Vooral in de uithoe ken van onze provincie zijn er nog duizenden woningen en bedrijven, die van waterleiding en electriciteit zijn verstoken. Nu kan men zeggen: deze mensen weten niet beter, ze hebben het nooit anders gekend, maar dat standpunt is zeer aanvechtbaar. Waarom mogen wel de stedelingen en degenen, die in de dorpskommen wonen, van de voordelen en genoegens van het water en het licht profiteren? „Die mensen in de uithoeken zijn toch ook vaderlan ders en de overheid weet hen wèl te vinden voor alle mogelijke belastingen!” zo heeft een Zeeuws Statenlid GOES, 28 Dec. Onder leiding van de tweede voorzitter, de heer J. Vader te Krabbendijke, hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Z. en N. Beveland vanmiddag in de „Prins van Oranje” te Goes een buitengewone al gemene vergadering. Gezien de financiële uitkomsten over de eerste negen maanden van 1954, de voortdurende stijging van de ziekenhuistarieven sedert 1950, de ver hoging dezer tarieven en de extra-uit- gaven voor de rhenma patiënten stelde het bestuur voor over te gaan tot een herziening van de tarieven en van sommige uitkeringen per 1 Jan. 1955. Het achtte het onjuist om de uitke ringen te verlagen, maar gaf de voor keur aan wijziging van de contributies, het Rijk bereid blijkt te zijn een niet onbelangrijke by drage te geven in de aan- sluitingskosten. Dat het daarbij als voorwaarde stelt, dat ook de Provincie en de .«•A- ‘r..Z.’-'' - *■- U.' '■'"Jü/ I AUU1 Cl Cl 11 W J.JZ,JLg.U..Lg van XUOUIUUI VKS ZIUVVOIUUI** waarmee de vergadering kon instem- schatting apparatuur en research f 140 OU, men. Na enige bespreking werd met al gemene stemmen een voorstel van het bestuur aangenomen om de pre mie voor de A-verzekeringen en de uitkeringen te verhogen, zodat de le den zich hierbij voldoende kunnen I verzekeren tegen de kosten van ver pleging derde klas. De premie van de B-verzekering werd met, 10 verhoogd, maar te vens werd het aantal B-verzekerm- gen van 1 op 6 gebracht, zodat de leden, die zich tegen de kosten van verpleging voor de 2e klas wensen te verzekeren, zich daarbij ook kun nen richten, evenals bij de derde klas-verzekering, op het tarief van het ziekenhuis. Ook de C-verzekering (voor de bij komende kosten en de specialistenno- I ta) onderging enige verhoging van con tributie, evenals de Aanvullende Ver zekering. Zij, die tevens bij het Zieken fonds verzekerd zijn en deze Aanvul lende verzekering hebben gesloten, be houden onverkort hun tegenwoordige rechten (alles op derde klasbasis). De vergadering verenigde zich met het voorstel van het Bestuur om deze ver zekerden niet in deze rechten te be knotten. Ook de rheuma-patiënten blij- BERGEN OP ZOOM, 28 Dec. Een jongeman, J. P. genaamd, uit Oud-Vossemeer, heeft vanavond met zijn auto enkele drukke straten te Bergen op Zoom onveilig gemaakt en bijna een ernstig ongeluk veroor zaakt. Hij had namelijk te lang in een café vertoefd. Met een vrijwel nieuwe wagen kwam hij van de rich ting Haven gereden, een straat kwam hij zonder hindernissen door, maar bij de Gevangenpoort kwam hij voor moeilijkheden te staan. Hij ramde de poort en de voorzijde van de wagen werd ernstig beschadigd. Blijkbaar had P. niets gemerkt en reed met de zelfde snelheid de Lieve Vrouwen straat in. Op de hoek-Potterstraat vloog hij het trottoir op, waar juist enkele personen wandelden, die op het nippertje opzij konden springen. De wagen botste tegen de muur, waardoor een wieldeksel werd verlo ren. Maar nog was het niet genoeg en zigzaggend wilde hij de Steenber genstraat inrijden, richting Tholen. Hij nam zijn draai echter te groot en voor de derde maal ramde hij een gevel, waar de wagen eindelijk tot stilstand kwam. Een militair, die het rijden van P. angstig had gevolgd, sprong hem in de nek om het rijden te beletten. En toen was het gebeurdHet verbolgen publiek wilde hem nog een pak slaag verkopen. De wacht van de kazerne belde de politie op, die zich over hem ontfermde en mee nam naar het politiebureau. Geboren: Peter L. A., z.v. A. J. M. Stommen en M. E. Wolterbeek; Johan nes P., z.v. J. H. W. Wiegel en J. Groenen- berg; Dorina J., d.v. C. Kalahatu en J. Anganois; Janna, d.v. A. C. van Gemert en G. Stroo; Maria G., d.v. J. C. van Beek en J. van Belzen; Janus J., z.v. S. J. Corbijn en Z. Westerbeke. Ondertrouwd: M. R. van Yzerloo, 25 j. te Vlissingen en M. C. Jobse, 24 j.; P. Baljeu, 44 j. en J. C. Maas, 58 j. Overleden: C. Kole, 74 j., geh. m. Th. C. Kögeler; W. Kwekkeboom, 84 j., geh. m. L. M. ’t Gilde; M. K. Lacor, 54 j.; M. P. C. Biesen, 80 j., geh. m. H. J. van Houte; P. van Sluys, 73 j., geh. m. S. W. Holt- huijzen. Kerstfeest Zondagsschool. De reeks van kerstfeestvieringen eindigde in het tradi tionele kerstfeest van de Zondagsschool, dat ditmaal in de kerk werd gevierd en van de gezamenlijke jeugdclubs in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij de Zondagsschool vertelde de heer Krijger het kerstverhaal en de heer De Korte een kerstvertelling. Zij die afscheid namen kregen een bijbeltje, de anderen een leesboek. Het kerstfeest van de ge zamenlijke Jeugdclubs had een gezellig PROEFBOERDERIJEN. De Stichting Proefboerderijen heeft veel activiteit ontwikkeld, waar door reeds een proefboerderij te Bruinisse en een voorbeeldbedrijf te Grijpskerke tot stand kwam. Een voorbeeldsaneringsbedrijf op Schou wen ligt in het verschiet en verder bestaan er plannen om te komen tot stichting van een voorbeelddemon- stratiebedrijf in de Braakman. Met enige teleurstelling consta teerde de heer de Putter, dat de reeds ver gevorderde plannen voor oprichting van een strocellulosefa- briek in Zeeuwsch-Vlaanderen niet konden worden verwezenlijkt, aan gezien de medewerking van de boe ren onvoldoende was. Een optimistisch geluid kon hij la ten horen over de werkzaamheden van het Bouwbureau voor de Landbouw, dat in 1949 werd gesticht en ruim 200 opdrachten mocht ontvangen tot een gezamenlijke waarde van ruim zeven millioen gulden. Het bureau blijkt in een behoefte te voorzien. In Sint Laurens heeft naj aarscollecte voor de zen ding der Ned. Herv. Kerk f 123.opgebracht. De rondgang voor de diaconie der Geref. Kerk te Middel burg (de z.g. wintercollecte) leverde ruim f 6350.op. De opbrengst van de Unie- collecte was in Brouwersha ven f113.09, in Rilland- Bath f 93.83 en in Zóute- lande f 155 F> e aandacht, die in Zeeland aan het buitengewoon LJ lager onderwijs wordt besteed, wordt steeds groter. Niet, dat men er in alle delen van onze provincie niet reeds lang van overtuigd was, dat er meer scholen moesten komen. Weer al verschillende jaren geleden is er een rapport verschenen, waarin uitvoerig op de noodzaak daarvan werd gewezen, maar de verwezen lijking van de wensen stuitte voor een groot deel af op de kosten. Die moeilijkheden zijn er zeer zeker nog, maar het heeft er de schijn van, dat er wat schot in komt. Wij denken speciaal aan Tholen, waar zeer binnenkort een rapport zal verschijnen en de kans op een school niet gering is. In Terneuzen is vorige week de eerste steen voor een nieuw schoolgebouw gelegd en ook in Goes zijn er plannen voor een nieuw ge bouw, dat broodnodig is. Middelburg heeft voor Wal cheren al enkele jaren de beschikking over een mo derne school en in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat een rooms-katholieke inrichting voor de geestelijk misdeelde jeugd. Dit alles is bijzonder verheugend, maar aan de andere kant toch eigenlijk niet meer dan normaal. Zeeland heeft op dit punt een achterstand in te halen. Door gebrek aan scholen in delen der pro vincie is er geen voldoende gelegenheid kinderen, die voor dit onderwijs in aanmerking komen, daarvan ook te doen profiteren. Tot grote schade van die kinderen zelf, tot verdriet vaak van de ouders en niet minder van het onderwijzend personeel. Wat Tholen betreft is ui eens gedacht aan het bezoeken door de kinderen van de school voor buitengewoon lager onderwijs in Steenbergen. Het zou een allerminst prettige oplossing zijn. Moeten de kinderen dan dagelijks heen en weer reizen of wil men hen in een internaat opnemen? Dat zal niet goedkoop zijn en bovendien wordt de band met het gezin veel losser. Het is daarom te hopen, dat het uiteindelijk komt tot de bouw van een eigen streekschool op het eiland. intiem Karakter. Door glazen deur gevallen. Het zes-ja- rig zoontje van de heer L. Bal alhier had Zondagavond het ongeluk, door een gla zen deur te vallen in de woning in de Hjeuwbouw. ’t Kind verwondde zich ern stig aan de pols zodat dokter Quaak, die eerste hulp verleende, opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het kind werd naar Bergen op Zoom vervoerd. Lijk opgevist. Door de veerman C. J. Maas is in het Zijpe een in verre staat van ontbinding verkerend lijk van een manspersoon opgevist, dat in het Zijpe dreef. Het stoffelijk overschot werd aan de Rijkspolitie te Anna Jacobapolder overgegeven, doch het kon tot heden nog niet worden geïdentificeerd. Kerstfeestviering Zondagsschool. De zondagsschool „Maranatha” vierde Maan dagavond het kerstfeest in de Herv. kerk. De liturgie „Hij heeft in onze nacht het Licht des Heils gebracht” werd onder leiding van de heer H. Lammers uitge- yoerd. Het kerstverhaal werd verteld door Dr Klijn en de vrije vertelling door Rinus Blok. Het orgel werd bespeeld door mevrouw Op *t Hof-Blok. Kerstfeest Zondagsschool. Maandag avond is in de Ned. Herv. Kerk het kerst feest voor de Zondagsschool gevierd. De kerstgeschiedenis werd verteld door de heer J. G. Bijl en de voorzitter, de heer J. Glas vertelde een verhaal. 35 leerlin gen, welke de Zondagsschool verlieten, ontvingen een kinderbijbel. Voor de zieken. Ter gelegenheid van het kerstfeest hebben de Kapelse zieken van de Herv. Vrouwenvereniging een kerstgroet gekregen bestaande uit een boekwerk of een bloemstuk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biezelinge J. H. J. Hoff man te Baardwijk; te Koudum S. Kooi- stra te Welsrijp. Aangenomen naar Oudshoorn G. Ca- dee te Haaksbergen; de benoeming tot vicaris te Nieuwe Pekela J. Lalleman, cand. te Den Haag; naar Dunedin (Nieuw-Zeeland) A. Evers, ziekenhuis predikant te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Overschie (2e pred. pl.) j W. van der Kolk te Bellen; te Drach- ter-Compagnie J. Nielsma, cand. te xx^xxcx.xxxx.5 vQ11 Amsterdam-Zuid; te Oppenhuizen en de Nederlandse Vereniging tot Bescher- te Zweeloo D. H. Borgers, cand. te ming van Vogels, het Dierenrampenfonds, Utrecht; te Scheemda W. C. van Hat- I tem te Noordwolde. Aangenomen naar Assen (voor de miss, dienst op Soemba) H. J. van Oostrum, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Boskoop A. de Blois te Rotterdam-Zuid. De commissie Waterbeheersing en Verzilting heeft in samenwerking met het Provinciaal Bestuur, de N.F.O. en de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond de problemen op het terrein der verzilting aangepakt en vele belangrii. ke onderzoekingen zijn reeds verricht, DE SOCIALE COMMISSIE. Speciale aandacht wijdde de heer de Putter aan het werk van de sociale commissie in stichtingsverband. Talrij. ke zaken op het gebied van lonen, arbeidsvoorwaarden in de landbouw en sociale verzekeringen zijn afgehan deld. De samenwerking was steeds goed, getuige het feit, dat slechts een maal een bindende regeling t.a.v. de lonen moest worden opgelegd. De naleving van de C.A.O.’s gaf in de praktijk tot voor de ramp reden tot optimisme, maar een der gevolgen Bij bewegingsvrijheid of ver'",,.. gelegenheid van Kerstmis c.q. N1 jaar, moet eenmaal extra vrij ve als vorenbedoeld worden ver met dien verstande dat voor bezoek in totaal ten hoogste lo per jaar vrij vervoer kan worden ven dus met de andere patiënten ge- leend. water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de vee] kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Cas tella Parels (47 ct. per pak) in huis! Vandaag eerst enkele ker kelijke verkiezingen. Tot notabel der Ned. Herv. Ge meente te Scherpenisse is gekozen de heer W. Slager Hzn., zulks in de plaats van de heer M. K. Rijstenbil. In de Geref. Kerk van Colijns- plaat is benoemd tot ouder ling de heer J. Karman Azn en tot diaken de heer J. van Gilst-Zuidweg. Vervolgens naar Sint Annaland. Daar zag de heer A. H. Grosman Jr zich per 1 Januari a.s. aangesteld als vast onder wijzer aan de School met de Bijbel. De heer C. van Dijke Mzn uit deze gemeente werd benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Sint Maar tensdijk. Sint Annaland gemeld, dat er van de Prot. Lectuur- voorzieningsraad in Den Haag een gift is ontvangen, waardoor het mogelijk wordt de plaatselijke biblio theek vanaf 8 Januari 1955 open te stellen voor het pu bliek. De heer A. F. G. Hellwig uit Goes is in Den Haag geslaagd voor de akte VII Nederlands b M.O. In Waarde heeft de Zangver eniging der Geref. Gemeen te Maandag in het kerkge bouw onder leiding van de heer Nieuwenhuize zangavond gegeven, voor grote belangstelling be stond. Ouderling Goud sprak een openingswoord. GOES, 28 December. Zoals bekend lopen de werkzaamheden van de Stichting voor de Landbouw en dus ook van de provinciale com missie per 1 Januari ten einde. Op die datum zal het werk worden overgenomen door het Land bouwschap. Dezer dagen is voor de laatste maal het bestuur der pro vinciale Stichting in vergadering bijeen geweest. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer C. de Putter een rede uitgesproken, waarin, hij de voornaamste punten van de arbeid gedurende de afgelopen jaren de revue liet passeren. Heel veel werk is verricht, zowel door boer en arbeider, want in de Stichting werkten beiden samen. Ingezonden Mededeling (adv.) Bij deze kom ik U mijn grote tevre denheid betuigen, sinds het gebruik van Castella Parels. Ik wil U eer lijk vertellen, dat ik als stijfkop pige Friezin nog maar kort tevoren nooit een goed wasmiddel kon vin den. Als ik dan las „U vliegt nu door de was heen”, was ik dan ook al tijd enigszins ont stemd. Totdat ik het ook eens ging proberen met Cas tella Parels. En het resultaat is ver bluffend. Ook ik vlieg nu door de was heen! Zo schrijft ons één der vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- zoals de heer de Putter dat deed in zijn rede: a. Handhaving van de vrije veren op de Westerschelde;

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2