over In de Biesbosch schreeuwt men om uitvoering van Deltaplan I te- r Parijs beslist vandaag Europa's toekomst NIEUWE GARANTIEPRI|S VOOR MELK VASTGESTELD I r- Gemeenten wensen steeds opening van zaken door Rijkswaterstaat Plaatselijke- en streekbelangen zijn direct gemoeid met het Deltaplan 1 J snakt naar Deltaplan Een toeslag de zandgebieden voor naar Tal Noodkreet van Stellendammers aan de J I Ook Biesbosch minister Straaljager verongelukt Nationaal monument te Amsterdam Franse vloot Haiphong Colombolanden te Bogor bijeen Spoorwegstaking dreigt in Engeland Regering beraadt zich nog over prijsverhoging consumptiemelk ZaZ Mendès-Prance Duitslands bewapening Schade groter dan in de rampnacht (Pagina 1) winnen Minister Cals weer ziek van boerderijen weer in het water Ned. Antillen vieren afkondiging van het Statuut Eigen taak komt in het gedrang Nieuw ontwerp over zal waarschijnlijk worden aangenomen i- PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Deens schip na brand verloren Gunstig voorteken. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht. ZANDGRONDEN. In Duitsland neergestort. V oorzorgsmaatregelen Wettelijke regeling gevraagd DOBI ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG, No. 2975 e g lioen gulden per jaar kosten. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat hij Don derdag naar Peking zal vertrekken. Hij zal via Londen en Nieuw-Delhi reizen. n e Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord n it P e e n it e ’s n ff it r g e I, d i- t Met nog slechts elf uur vliegen voor de boeg om het wereldduurrecord voor éénpersoonszweefvliegtuigen te breken, stortte de 21-jarige Parijse zweef- vliegkampioen, Bertrand Dauvin, te Saint Remy de Provence te pletter. Dauven was reeds houder van het wereldduurrecord voor tweepersoons zweefvliegtuigen. Het geheel vernielde toestel wordt hier onderzocht door de recordhoudster voor tweepersoons Marinette Gardarino (links), en de chef vliegdienst van Marignane, Charles Pech. Pech heeft de leiding bij het onderzoek. regionale betekenis. kunnen vinden. Ingeval van blijvend verschil van inzicht zou bijv, langs de weg van beroep ons inziens een be- worden verkregen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SINGAPORE, 28 Dec. Het Deense schip „Lexa Maersk”, waarop Kerst mis brand uitbrak, is thans, na 72 uur gebrand te hebben uit de vaarroute bij Singapore gesleept. Het brandt nog. De romp was door de hitte zo verbogen, dat men heel voorzichtig te werk ging om te voorkomen, dat het wrak in de golven zou verdwijnen, waardoor een gevaar voor de scheepvaart zou zijn ontstaan. Het wrak is nu aan de grond gezet. Het schip wordt als totaal ver loren beschouwd. De situatie is thans zo, dat het proto col voor het herstel van de Duitse sou- vereiniteit definitief is aanvaard. Ook de Frans-Duitse Saarovereenkomst is definitief goedgekeurd. Als bepaling heeft de Nationale Ver gadering daarbij gesteld dat de ratifi- catiedocumenten van de accoorden van Parijs en de Saarovereenkomst tegelijk gedeponeerd zullen worden. De bedoe ling hiervan is dat West-Duitsland de Saarovereenkomst definitief aanvaard, alvorens de accoorden van Parijs in werking treden. Deze clasule maakt deel uit van het wetsontwerp, waarin de Westduitse toetreding tot de NAVO wordt goedgekeurd. Over ieder onder deel is afzonderlijk gestemd, maar vol gens de Franse regels moet over een wetsontwerp, dat uit meer dan één ar tikel bestaat nog als geheel worden ge stemd. De goedkeuring van de toetre ding tot de NAVO van West-Duitsland is dus nog niet definitief. Evenwel is men over het algemeen voldaan over de gang van zaken in de Iedere dag betekent in de Bies bosch toename van de schade, die groter is dan in de beruchte Fe bruaridagen van 1953. Doch ditmaal zijn er geen slachtoffers gevallen, daar de bewoners tijdig gewaar schuwd werden. Wel zijn enige hon derden mensen met boten van de Rijkspolitie van de bedreigde plaat sen gehaald en ook het feit, dat vrijwel alle boerderijen na de ramp van 1953 telefonische aansluiting hebben gekregen heeft waarschijn lijk veel onheil voorkomen. Nu was ieder voorbereid en kon tijdig maatregelen voor evacuatie nemen. De stemming in de Biesbosch on der de landeigenaren en pachters is vanzelfsprekend mismoedig. Niet alleen door de klap, die men thans weer heeft gekregen, maar ook door het perspectief, dat deze biedt. De kosten van herstel van sommige van de 80 tot 90 polders in dit ge bied zullen nu vaak zo hoog zijn, dat het niet meer de moeite loont ze te maken. Waarbij men dan nog het risico loopt, dat het water bij de volgende storm weer zijn vernie lend werk kan doen. Het herstellen van de schade door particulier ini tiatief zou voor vele polders een vrijwel ondrageljjke verhoging van de waterschapslasten met zich mee brengen en op sommige plaatsen zouden die komen op een eenmalige heffing van 70 tot 80 gulden per hp, hetgeen het dubbele betekent van het huidige tarief. DÈ BILT, 28 Dec. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en over wegend droog weer. Matige tot zwakke Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. STELLENDAM, 28 Dec. Een aan tal „voor de tweede maal getroffen en verontruste bewoners van Stellendam” heeft vanmiddag een telegram gezon den aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. De bewoners zeggen o.a., dat er nu Dinsdagmiddag, nog geen vordering is gemaakt met sluiten der gaten. Bij provisorisch her stel blijft Stellendam aan gevaar bloot gesteld. Afdoende verhoging en ver zwaring is dringende noodzaak. Zij verzoeken directe maatregelen. Zoals is gemeld is tijdens de storm van Don- derdag 23 December jl. de dijk van de slissing van de Kroon moeten kunnen polder Molengors op vijf plaatsen door gebroken. WAT NU? De schade is zoals gezegd belang rijk groter dan vorig jaar, omdat de kosten van herstel veel meer zullen bedragen dan toen. In de eerste plaats kan men thans nergens vol staan met provisorische maatrege len, omdat men misschien nog de winterstormen te wachten heeft, voorts zijn de werkdagen korter dan in Februari en vólgende maanden en tenslotte is er naar verhouding minder materiaal beschikbaar om dat de meeste aannemers aan het werk zijn in Zeeland en moeilijk hun objecten daar in de steek kun nen laten. re het geval was gelijk is aan de gemiddeld aan de productie verbonden kosten. Hierbij is ook nu geen reke ning gehouden met een vergoeding voor de organisatorische, commerciële en administratieve arbeid van de on dernemer. Over de uitvoering van dit systeem, dat gezien moet worden als een voor lopige oplossing, zal met de georgani seerde landbouw en het zuivelbedrijfs- leven nog uitvoerig overleg worden gepleegd. Daarom kunnen nog geen nadere mededelingen worden gedaan over de wijze van uitvoering van de toeslag. WILLEMSTAD-CURAqAO, 28 Dec. De Antilliaanse regeringsraad heeft besloten, 29 December 1954 te procla meren tot een officiële feestdag en de dag als Zondag te beschouwen. Des avonds zal een militaire taptoe worden gehouden aan het Waaigat en er wordt een grote bijeenkomst van de Vereniging van Surinamers in Willem stad, „Justitia Pietas Fides”. De Regeringsraad nam voorts het be sluit, aan gevangenen een gedeeltelijke gratie te verlenen, die zal neerkomen op een vijfde deel van de straftijd tot een maximum van zes maanden. Na afloop van de plechtige vergade ring der staten zal op 29 December op het Gouvernementshuis een bijeen komst worden gehouden met leden van de Regeringsraad en Statenleden en genodigden. Er zal dan een heildronk op het Koninkrijk worden uitgebracht. BROKKEN. Met een scheef oog kijkt men in de richting van Dordrecht, waar men de polders wel voldoende hoge dijken heeft gegeven en waar over stromingen thans sinds jaren niet meer voorkomen. „Waarom zij wel en wij niet”, roept men in de Bies bosch. Maar de waterstaat heeft er goede redenen voor: dit waterge bied moet dienen als bergboezem bij hoge vloeden en verhoging van de dijken hier, zou waarschijnlijk vernietigende gevolgen elders kun nen betekenen. Maar de Biesbosch zit nu weer met de brokken en de vraag is nu maar: „Wie helpt de ge troffenen uit de nood?” veroorzaakt wordt door een factor, die op korte termijn niet door de bedrijfs voering kan worden beïnvloed. TOESLAG. Bij de vaststelling van de garantie prijs, waarbij is uitgegaan van een ge wogen gemiddelde van de kostprijzen in de zandgebieden en in de weidege bieden is daarom met deze factor geen rekening gehouden. Daardoor leidde de berekening tot een garantieprijs van 22 cent per kilogram. Aangezien de ondernemer in de zandgebieden met de hogere pacht wel rekening moet houden, wordt de in de aanhef be doelde toeslag van 1,7 cent per kilo gram in het vooruitzicht gesteld. Hierddbr is het mogelijk te blijven werken met één landelijke garantie prijs gebaseerd op het gemiddelde van de kostprijs in de weidegebieden en van de met de toeslag gecorrigeerde kostprijs in de zandgebieden. In de zandgebieden wordt uiteindelijk door middel van deze algemene garantie prijs en de toeslag een opbrengst ge garandeerd die evenals tot dusver- Uit de rapporten van het Landbouw- Economisch „Instituut is reeds geble ken, dat het verschil in kostprijs tus sen zand- en weidegebieden ten dele een gevolg is van een verschil in be- drijfsgrootte en bedrijfsvoering, mede samenhangende met de grondsoort, en voor een ander deel voortvloeit uit het onvoldoende in de pachtprijzen tot uitdrukking komende verschil in bo demvruchtbaarheid. De pachtprijzen in de zandgebieden zijn namelijk be langrijk hoger dan zij op grond daar van zouden moeten zijn in vergelijking met de pachten in de weidegebieden. Daardoor ontstaat een extra kostprijs- verschil van ongeveer 1,7 cent per ki logram melk, welk verschil derhalve De Egyptische politie heeft zes Jo den gearresteerd, onder wie een meis je, dat voor een Belgische onderne ming werkte. ’s-GRAVENHAGE, 28 Dec. Een straaljager van het type F84 Thunder jet van de Koninklijke Luchtmacht, ge- stationneerd op de vliegbasis Völkel, is vanmiddag op een oefenvlucht bo ven Duits grondgebied, 3 kilometer ten Oosten van Breitenburg, verongelukt. De bestuurder, de gehuwde sergeant- vlieger P. J. Oostdijk uit Nijmegen is daarbij om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. AMSTERDAM, 28 Dec. Het ligt in het voornemen om op Zaterdag 5 Mei 1956 elf jaar na de bevrijding het Nationaal Monument te onthullen, dat zal verrijzen op een terrasvormig pla teau, op de plaats waar thans het voor lopig Nationaal Monument in het Dam- plantsoen in de hoofdstad staat. Uiter lijk in de eerste helft van Mei 1955 moet worden begonnen met de uitvoe ring der werkzaamheden voor de bouw van dit monument. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van 263.000 gld beschikbaar te stellen voor fundering van monument, terras en bestrating daarvan. Aan de openbare verlichting rondom het monument (ontworpen door de Rotterdamse architect J. J. P. Oud met beelden van de Amsterdam se beeldhouwer John Radecker) dient naar de mening van B. en W. een bij zonder karakter te worden gegeven. Dit onderdeel van het werk is nog in studie. ’s-GRAVENHAGE, 28 December. Minister Cals zal niet, zoals werd ver wacht bij de aanvang van het nieuwe jaar zijn werkzaamheden kunnen her vatten. Na zijn terugkeer uit Zwitser land, waar hij voor herstel zijner ge zondheid enige tijd verbleef, had hij reeds het contact met het ministerie weer opgenomen, toen hij tijdens de Kerstdagen tengevolge van een long ontsteking werd gedwongen wederom rust te nemen. SAIGON, 28 December. De Franse vloot voor het Verre Oosten zal in de eerste week van Januari van Saigon naar het Noorden varen om Franse burgers en militairen in Haiphong te beschermen in een critieke fase van de evacuatie uit de delta van de Rode Ri vier. De Franse firma’s, die fabrieken in de delta bezitten, zijn tegen de wens van de Vietminh bezig hun eigendom men weg te voeren, ondanks het com munistische aanbod hun bezigheden voort te zetten na de machtsovername. Franse functionarissen vrezen, dat de Vietminh stakingen en relletjes zal organiseren om te verhinderen dat waardevolle uitrusting, o.a. af komstig van het Amerikaanse hulp programma, uit Haiphong wordt weggevoerd. Er is reeds gestaakt door de arbeiders, die uitrusting naar de dokken vervoeren. Men verwacht, dat Franse troepen het grootste deel van het werk in de havens zullen moeten doen in de periode van eind Januari tot 19 Mei, wanneer volgens de bestandsovereenkomst de Viet minh het bestuur over Haiphong overneemt. DJAKARTA, 28 Dec. De premiers van India, Pakistan, Birma, Ceylon en Indonesië, die vandaag in Bogor de conferentie van de Colombo-landen hjn begonnen, hebben een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij een conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen bijeen zullen roe pen in de laatste week van April 1955, ..teneinde de wereld-problemen in be schouwing te nemen”. Morgen zullen hj de verdere aspecten van het houden van een dergelijke conferentie en „an dere zaken” bespreken. Woensdag zal te slotzitting van de Colombo-confe- ntie worden gehouden. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DRIMMELEN, 28 December. „Dijken rond de Biesbosch” is thans de roep, die over het water van boerderij tot boerderij in deze streek gaat. En als dat niet kan, dan liever vandaag dan morgen beginnen aan het Delta plan, met als primair object de bescherming van de zwaar ge troffen Biesbosch. 30.000 Nederlanders hier wachten op de uitvoering van het Deltaplan, zo zei burgemees ter Odenkerk van de gemeente Dussen en Hank. Vanwaar deze kreten in de Biesbosch over het Deltaplan? Omdat bij de jongste storm dit stukje West-Brabant opnieuw is getroffen. Zo zwaar, dat de boe ren geen gat meer zien in het herstel. Het hoge water, opge zweept door de Noordwester storm heeft ruim 50 stroomgaten geslagen in de dijken rond de Biesbosch en sommige zijn meer dan 60 meter breed. Nog steeds doet daar het water zijn verwoestende werking en maakt de gaten groter. De schade wordt PARIJS, 29 December. Na het succes van de Franse premier Mendès- France in de Nationale Vergadering gelooft men in Parijs dat ook het accoord over de Westduitse bewapening goedgekeurd zal worden. De goedkeuring van de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO wijst in deze richting en wordt als een persoonlijke overwinning van de premier beschouwd. Ook is het een goed teken, dat de commissie voor buitenlandse zaken het nieuwe ontwerp over de Westduitse bewapening, dat de premier in de plaats heeft ge steld van het eerste reeds door de Nationale Vergadering verworpen ontwerp, heeft aangenomen met 18 tegen 17 stemmen en vier onthoudingen. Het heeft er dus alles van dat de premier dit Marathon-debat zal winnen. LONDEN, 28 Dec. Het 24 leden tellende bestuur van de Britse Natio nale Spoorwegarbeidersbond, die 400.000 leden telt, heeft vandaag een beroep van de regering om de oproep voor een staking op negen Januari ter ondersteuning van looneisen in te trek ken, van de hand gewezen. Het stemde er echter in toe mede werking te verlenen aan een rege- ringshof van onderzoek, dat door de de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, is ingesteld. De kwestie gaat om een eis van vijf tien procent loonsverhoging, voor alle spoorarbeiders (behalve machinisten, stokers en kantoorpersoneel), welke eis de vakbondsleiders vorig jaar aan de commissie hebben gesteld. Dit zou een loonsverhoging van acht tot tien shilling per week betekenen en de commissie ongeveer tachtig mil- Nationale Vergadering. President Eisenhouwer sprak zijn voldoening uit over de uitslag van de stemmingen in de Nationale Vergadering. In Bonn werd de goedkeuring van West-Duits land tot de NAVO met instemming be groet. De gunstige beslissing werd een gunstig voorteken genoemd voor de andere stemmingen over de toelating van West-Duitsland tot de Westeuro- pese Unie en de bewapening van dit land, welke stemmingen vandaag zul len worden gehouden. op 5 tot 6 millioen gulden ge raamd. Is het een wonder, dat de bevolking in zak en as zit en niet meer weet hoe men nu de zaak moet aanpakken? ’s-GRAVENHAGE, 28 December. - De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten, voor het melkprijsjaar November 1954—November 1955 één algemene garantieprijs voor de door de veehouders afgeleverde melk vast te stellen van 22 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 procent. Daarnaast zal voor nog nader aan te wijzen gebieden men denkt aan de zandgronden een toeslag op deze prijs worden verleend van 1,7 cent per kilogram. Deze toeslag zal alleen dan worden uitgekeerd, indien en voorzover de landelijke gemiddelde opbrengst over de gehele periode lager is dan 23,7 ct per kilogram. De zogenaamde verrekenprijs voor de afgeleverde consumptiemelk zal in het nieuwe melkprijsjaar 25 cent per kilogram bedragen. De regering zal binnenkort bepalen tot welke gevolgen de verhoging van de kostprijs van de melk voor de melkprijs voor de con sument zal leiden. ’s-GRAVENHAGE, 28 December. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een uitvoerig adres gericht, waarin er met klem op wordt aangedrongen, dat in de wettelijke regeling met betrekking tot het Deltaplan rekening gehouden wordt met de taak die volgens onze staatsinrichting aan de gemeentebesturen toekomt met betrekking tot behartiging van algemene belangen van plaatselijke en Bij contact dat gemeentebestuurders hadden met ambtenaren van de Rijks waterstaat is reeds gebleken aldus het adres dat soms projecten wor den geschetst, die zeer ingrijpende ge volgen zouden hebben voor die be langen welke de gemeentebesturen dagelijks behartigen. Woningbouw, stads- en dorpsuitbreiding, riolering, plannen voor recreatie e.d. zullen de gemeentebesturen niet doelmatig kun nen ontwerpen zonder rekening te houden met wat de Rijkswaterstaat t.a.v. de beveiliging tegen de zee pro jecteert. Dikwijls en wij begrijpen dat dit onvermijdelijk is worden na korte tijd andere schetsen gemaakt, die de eerst getroffen belangen ontzien maar weer andere aantasten. Wij zouden het nu in overeenstemming achten met de te onzent geldende taakverdeling tus sen Rijk, Provincie en Gemeente, in- dieh de Gemeentebesturen een wette lijk geregelde gelegenheid werd gebo den om de betekenis der in het geding zijnde of komende plaatselijke of streekbelangen naar voren te bren gen. Zou dit geschieden in een vroeg tijdig stadium dan behoeft daarvan geen vertraging te worden geducht. Wel kan door zulke inschakeling van lagere overheden voorkomen worden dat bepaalde belangen over het hoofd worden gezien of te licht wor den geteld. Het moet ook van uitnemend belang worden geacht dat de gemeentebestu ren zo spoedig mogelijk, en wel op officiële wijze, te weten komen in wel ke richting de plannen gaan en hoe zij uiteindelijk komen te luiden. Ge meentelijke maatregelen zullen im mers veelvuldig van de beraamde Wa terstaatkundige werken invloed onder gaan. In de kringen van de gemeentebe sturen verlangt men naar wettelijk gewaarborgd overleg op bestuurlijk ni veau. Men denkt aan een horen van de gemeentebesturen met tussenscha keling van de provinciale besturen. Aldus zouden de plaatselijke belangen die in het geding worden gebracht reeds aanstonds een zekere coördinatie Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter toelichting mededeelt, zijn de prijzen en de toeslag gebaseerd op de uitkom sten van het door het Landbouw-Eco- nomisch Instituut ingestelde onderzoek naar de verwachte kostprijzen der melk. Uit deze berekeningen is, behal ve een algemene kostprijsstijging, ge bleken, dat sterker nog dan in voor gaande jaren de kostprijzen van de melk in de verschillende gebieden on derling grote afwijkingen vertonen. Met name het verschil tussen de ge middelde kostprijs van de zandgebie den en van de weidegebieden is aan zienlijk toegenomen en wel van twee cent tot vier cent per kilogram. De toeneming van de kostprijsver schillen heeft geleid tot het voorne men, een diepgaande studie daarvan te maken, niet alleen voor wat de geconstateerde kostprijsverschillen be treft, doch ook ten aanzien van de ge volgen van deze verschillen voor het prijsbeleid. Het voorstel dat door de Stichting voor de Landbouw is inge diend teneinde voor dit jaar het vraag stuk op te lossen was voor de rege ring in deze situatie niet aanvaard baar. '9 n 4

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1