AtnuiUa DER TWEEDE KAMER Veteranen Legioen Nederland herdacht de gevallenen BEGIN VAN BRAND IN GEBOUW Neerslachtigheid in Duitsland wegens de Franse houding I- land der wonderen Valt de uiteindelijke beslissing pas Woensdag? het van Plechtigheid te Amsterdam Vertrouwensvotum voor Mendès- France in de Franse Nationale Vergadering Stand vluchtelingen actie 2.595.000 gulden ZangKoor bekeurd wegens zingen in de Kerstnacht De zaak verlopen bankpapier Koninklijke familie naar Sankt Anton Kolendampvergiftiging eist slachtoffers Frankrijk en de atoombom (Pagina 3) Kortsluiting vermoedelijke oorzaak; schade bleef beperkt Levenskracht van Parijse Verdragen wordt niet meer hoog aangeslagen Pater Van Waterschoot en Ds J. v. cl Blink hielden toespraken Moeilijkste zaak komt pas later Bondsregering - zwijgzaam - wacht af Oplettende concierge voorkwam een ramp PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stakingsoproep aan Belgische mijnarbeiders. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Hip 10e JAARGANG, No. 2974 WEST-DUITSLAND LID VAN DE N.A.V.O KRANSLEGGING. DINSDAG 28 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT VREES. De grote vrees, die in alle commen taren doorklinkt, is dat de eerste stemming in Parijs nog eens heeft be wezen hoe weinig vorderingen de tot dusverre gevolgde politiek in de rich ting van zulk een eerlijke samenwer king, die op wederzijds vertrouwen moet zijn gebaseerd, heeft gemaakt. De neerslachtige toon van de in de Bondsrepubliek geleverde com mentaren wordt dan ook vooral ver oorzaakt door het feit, dat de hou ding der Nationale Vergadering op nieuw het bewijs heeft geleverd, dat het Franse verzet tegen de Duitse bewapening ook na ettelijke jaren van Europese samenwerking niet geringer geworden is. schien in tientallen jaren niet weer ge daan zal worden, van de hand te wij zen. Dat zou een onvergeeflijke en on- ZEEUWSCH DAGBLAD ’s-GRAVENHAGE, 27 Dec. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 51.000 gulden ontvangen. De stand van de actie voor de vluchtelin gen in Oostenrijk en Griekenland is daarmee geworden: 2.595.000 gulden. 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. - De concierge van de Tweede Ka mer, de heer A. Netten, kreeg van avond een hand van de voorzitter mr L. G. Kortenhorst. Hij was n.l. de man die het parlementsgebouw misschien voor een ramp gespaarc heeft, door omstreeks half zes de rookontwikkeling in de vergader zaal te ontdekken en direct politie en brandweer te waarschuwen. Het vuur was ontstaan in het pla fond, waar de leidingen van de in directe verlichting liggen, die na de verbouwing enige jaren terug is aan gebracht. Twee brandplekken boven de publieke tribune en de zetel van Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” aoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes verstoord zullen worden”, zo be sloot de predikant zijn herdenkings- woord. de voorzitter wezen de plaats aan, waar het vuur was ontstaan en dat smeulde, toen de heer Netten het ont dekte. Vanmiddag waren werklieden be zig geweest met de celotexplateh, van de zoldering te halen, die daaè als geluiddempend materiaal bij dé verbouwing waren aangebracht. Meii meende n.l. dat dit geluiddempend materiaal de accoustiek niet bevor dert en wilde een proef nemen zon der de celotex. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting in de lichtleiding, waarbij mogelijk iemand op de dra den heeft getrapt. De schade is naar verhouding ge ring en zal waarschijnlijk binnen en kele dagen wel hersteld zijn, zo was de mening van de griffier der Tweede Kamer, mr J. A. Schepel. De Haagse brandweer was, onder persoonlijke leiding van de comman dant Oostveen met groot materiaal op getreden, doch hoefde er weinig van te gebruiken. Omstreeks half zeven was men de situatie meester. Voorts was de hoofdcommissaris van politie de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezel bij het blussingswerk aan wezig en mr Kortenhorst werd gezel schap gehouden door zijn echtgenote. Zoals bekend is de Kamer op reces tot 1 Februari zodat het parlemen taire werk van dit brandje geen hin der zal ondervinden. W.E.U.—E.V.G. Mendès-France verdedigde de over eenkomsten op grond van het feit, dat zij voorzagen in minder bovennationa liteit dan de E.V.G., doch deze toch op zekere hoogte bewaarden, daar zij het raam bevatten, waarin men voort kon gaan met de organisatie van Europa. De eerste minister vroeg of men van plan was het Britse aanbod, dat mis- BRUSSEL, 27 Dec. De Belgische vakbonden, die 150.000 mijnarbeiders vertegenwoordigen, hebben op hun le den een beroep gedaan op drie Januari te staken ter ondersteuning voor een Nieuwjaarsbonus en hogere lonen. Afgevaardigden der vakbonden zul len Dinsdag een bespreking hebben met de socialistische minister van Ar beid, Leon-Eli Troclet, die naar ver wachting zijn bemiddeling zal verlenen bij hun onderhandelingen met afge vaardigden der werkgevers. Ricaldo Balbin, leider van de Ar gentijnse Radicale (oppositie-)partü, die Eerste Kerstdag te Eva Peron by een bezoek aan zijn zoon, die in de gevangenis zit, was gearresteerd „we gens minachting van de president”, is na 48 uur op vrije voeten gesteld. Deputaties van het Veteranenlegioen Nederland hebben Maandagmiddag 27 December in de Lutherse Kerk en bij het Nationaal Monument te Amsterdam een herdenking gehouden van de militairen, welke in de jaren 19451949 in het voormalige Nederlands Indië sneuvelden. Nadat verschillende depu taties bij het Nationaal Monument op de Dam kransen hadden gelegd, zette een stoet, met de drumband van de afdeling Amsterdam voorop, zich in be weging tot het houden van een défilé. PARIJS, 27 December. Vanavond laat is in de Franse Nationale Vergadering een hernieuwd begin gemaakt met de stemming over de onderdelen van de Verdragen van Parijs. Mendès-France heeft hierbij de vertrouwenskwestie gesteld. De eerste ronde is door hem gewonnen: De Nationale Vergadering keurde met 289 stemmen tegen 251 de toelating van West-Duitsland tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie goed. Dit is echter nog maar het begin van een reeks stemmingen. De assemblee had zich ook Vrijdag zonder dat de premier toen de kwestie van vertrouwen had gesteld voor de Westduitse toelating tot de N.A.V.O. uitgesproken. Waar het vooral om gaat is de herbewapening van West-Duitsland en de opneming van de Bondsrepubliek in de West-Europese Unie. Dc stemming over deze twee belangrijke onderdelen van de overeen- omsten van Parijs wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag verwacht. NIJVERDAL, 27 Dec. Sinds ja ren bestaat te Nijverdal de gewoonte, dat in de Kerstnacht en tijdens de Kerstdagen zangkoren van de kerken, van het Leger des Heils en ook dé muziekvereniging „Advendo” Kerst liederen zingen en spelen, waaronder ook bij zieken en bejaarden. Tot nu toe heeft de burgemeester van Hellen doorn, waaronder Nijverdal behoort, steeds toestemming hiervoor verleend. In verband met de nieuwe Zondags wet kon de burgemeester deze toe stemming dit jaar niet geven. De ko ren legden zich hierbij neer, behalve het uit ongeveer 50 personen bestaan de zangkoor der Vrije Evangelische Gemeente, dat in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag bij zieken ging zingen. De gemeente-politie van Nij verdal heeft toen direct proces-verbaal opgemaakt, waarna het zingen werd gestaakt. De openluchtsamenkomsten, die van wege het Leger des Heils elke Zon dagavond te Nijverdal worden gehou den, en ook Tweede Kerstdagavond zijn toegelaten. Bij deze samenkomsten wordt ook gezongen. DE PREMIER SPRAK. Premier Mendès-France had voor aan de stemming begonnen werd een laatste beroep op de parlementsleden gedaan om de Verdragen te bekrach tigen. „Het gaat om het Atlantisch Pact. De kwestie is duidelijk. Zullen wij onze plaats in de N.A.V.O. be houden of zullen wij ons afscheiden van onze bondgenoten en hen de N.A.V.O. laten organiseren? Wat zou het betekenen, als wij volkomen van mening verschillen met alle andere leden van de organisatie en weigeren ons aan te sluiten bij hun eenstem mige beslissingen?” Dit riep de Fran se premier aan het begin van zijn rede uit. Hij wees er op, dat de assemblee zich juridisch ten gunste van het toetreden van Duitsland tot de N.A.V.O. kon uit spreken en het toelaten van West- Duitsland tot de West Europese Unie kon verwerpen. De regering heeft ech- Pater P. J. van Waterschoot, le- ger-aalmoezenier te Wezep, zeide in zijn toespraak in de kerk o.a.: „Wij Nederlanders zijn in het algemeen niet groot in waardering en erken ning van vaderlandsliefde. Onze oorlogsvrijwilligers in Indonesië en onze Korea-strijders worden als avonturiers beschouwd. Er is wat groots verricht zowel in Nederland in de bezettingsjaren als na 1945 in Indië. Er is gestreden voor hoge ide alen en een betere wereld. Deze do den in Indië worden vergeten door de overheid, dezelfde die hen tot de strijd riep en zelfs in zekere zin rechtvaardige wereld”, de leger-aalmoezenier spraak. Nadat op het orgel „Blijf bij mij, Heer” ten gehore was gebracht, nam ds J. van den Blink, vlootpre- dikant te Amsterdam het woord. Sprekende over de herdenking zei de predikant o.m., dat hij deze zag als een familie-apartje naast de of ficiële dodenherdenking. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BRUSSEL, 27 Desc. Niet alleen het parket van Mechelen doch ook dat van Brussel en Antwerpen houden zich thans intensief bezig met de deviezen- smokkel en de malversaties met ver vallen verklaard bankpapier en behal ve de Mechelse notaris, die de leider blijkt te zijn geweest, zijn nog 35 an dere personen gearresteerd. Onder hen bevindt zich een ambte naar van het ministerie van Financiën J. Jacobs, die zorgde voor de omwisse ling van de vervallen bankbiljetten, welke in het bezit waren van personen, die door de Duitsers waren weggevoerd of om andere redenen in het buiten land vertoefden toen deze bankbiljet ten na de bevrijding tegen gangbare munt moesten worden omgewisseld. De Gazet van Antwerpen schrijft dat se nator De Stobbelaer uit Aalst zeer gro te bedragen aan vervallen geld ontvan gen zou hebben van industriëlen uit Aalst. Dit geld zou dan door allerlei oneerlijke manipulaties in gangbare munt omgezet zijn. De Stobbelaer zou volgens het blad in betrekking hebben gestaan met notaris Huysmans en een zekere Violetta Janczak, die beweert in 1925 te Lodz (Polen) geboren te zijn en tijdens de oorlog ondergedoken te Zijn geweest nabij Enschedé. Volgens het blad zou er ook wel degelijk sprake zijn van wapensmokkel. De wapens zouden afkomstig zijn van de Britse militaire basis in de Belgische Kem pen. Zij zouden echter niet naar N.- Afrika vervoerd zijn, zoals aanvanke lijk werd beweerd, doch naar Iran. Een diplomaat, die bij deze zaak betrokken zou zijn, zou inmiddels België hebben verlaten. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 27 Dec. Zwaar be wolkt met in het Noorden van het land tijdelijk wat lichte regen of mot regen, elders verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwater Woensdag 29 Dec. 1954 Vlissingen: 4.07 u. 1.94 m., 16.35 u. 2.05 m.; Terneuzen: 4.36 u. 2.11 m., u. 1.65 m., 18.19 u. 1.82 m.; Zierik- zee: 5.39 u. 1.40 m., 18.05 u. 1.58 m. SOESTDIJK, 27 Dec. Uitgeleide gedaan door Prins Bernhard en Prin ses Marijke zijn de Koningin en de oudste drie Prinsessen vanmorgen per trein uit Baarn vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard zal over enkele dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes dit maal niet vergezellen maar gaat twee weken logeren in het zeer zonnige Zwitserse dorpje Villars. Zij zal ver blijven in een „home d’enfants” met een twintigtal jongens en meisjes van verschillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen beoefenen, waartoe in Sankt Anton weinig gelegenheid bestaat. De speciale trein waarmee Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zich naar Sankt Anton be geven, is Maandagavond bij het station Bregenz de Westduits-Oostenrijkse grens gepasseerd. ELSPEET, 27 Dec. Bij de we duwe Stegeman te Uddel (Gld.) heeft zich in de Kerstnacht een ernstig ge val van kolendampvergiftiging voor gedaan. Een bij haar inwonende zoon vond ’s morgens zijn moeder en zus ter bewegingloos in bed. Bij onder zoek bleek de moeder overleden te zijn. De dochter werd buiten kennis naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd, waar zij twee dagen bewuste loos heeft gelegen. Zij is vandaag weer oij gekomen. „Wanneer Parijs thans nog ja zou zeggen, dan zou het dat slechts doen onder de druk van de internationale toestand en niet uit innerlijke over tuiging”, zo schrijft „Die Welt”. De „Frankfurter Allgemeine” karakteri seert de instelling der Franse politici als volgt: „De enige macht, waarin zij vertrouwen hebben, is de volkomen onmacht der Duitsers, hun duurzame en totale ontwapening”. In de Bonnse „General-Anzeiger” en de Muenchen- se „Sueddeutsche Zeitung” wordt uit deze instelling de consequentie getrok ken, dat de levenskracht van de even tueel tegen deze stroming geredde verdragen niet zeer hoog meer zou kunnen worden aangeslagen. Het eer ste blad ziet de Verdragen van Parijs reeds gerangschikt in de categorie der internationale overeenkomsten, die weliswaar werden geratificeerd, doch die nooit werkelijkheid zijn geworden. Het Muenchepse blad gelooft, dat een redding der verdragen zal resul teren in een pauze, waarin nog weer eens opnieuw een poging gedaan zóu kunnen worden om tot een algemene ontspanning in de wereldpolitiek te komen. alle geduld jegens Frankrijk, wanneer de afwijzing der bewapening inder daad definitief mocht worden. Dit zou volgens dit blad slechts tot een verde re verdieping der tegenstellingen in de Westelijke wereld kunnen voeren. „Laat ons van het Kerstfeest le ren, dat er is een: op de plaats rust maar waar onvoorwaardelijk bij hoort een: voorwaarts mars. De re sultaten van de strijd in Indonesië zijn op zijn zachtst gezegd: zeer du bieus geworden. Wij moeten niet teveel achterom zien, maar ook vooruit. Mogen wij bij deze her denking der doden de wens uitspre ken, dat in die brandende wereld van het Oosten hun graven niet ter alle artikelen van de Parijse Ver dragen als één en ondeelbaar be schouwd. de dood indreef”, aldus spreker, die voortging: „De duizenden, die na de bevrijding vielen, worden niet herdacht, omdat het lijkt alsof hun offers nutteloos zijn geweest. Doch door hun werk zijn destijds in Indië rust en vrijheid gebracht. Honger, armoede en roof verdwe nen met de T.N.I., zolang de Neder landers mochten strijden. Indië is thans overgeleverd aan leiders, die niet in staat zijn leiding te geven”. „Het idealisme is in vele jongeren gedood. Onze jeugd is het vertrou wen in de ouderen kwijt. Onze ve teranenherdenking moet ons blijven herinneren aan de strijd en offers. Wij moeten voltooien wat wij zijn begonnen en waarvoor zij hun le ven offerden. Wij moeten strijden voor de vestiging van een vrije en zo besloot zijn toe- BONN, 27 December. Ofschoon men in Bonn de verwachtingen koestert, dat de Franse Nationale Vergadering deze week haar eerste negatieve votum over de Duitse bewapening binnen het verband der Westelijke Unie zal herzien, heeft de stemming in Parijs er toch toe geleid, dat de toekomst van het Parijse verdragsysteem met een hoge graad van neerslachtigheid wordt bezien. Officiële woordvoerders hebben hier weliswaar nog afgezien van het leveren van commentaren op de situatie, doch de in de politieke ge moederen levende gevoelens zijn duidelijk genoeg tot uitdrukking gekomen in een aantal commentaren, die in de Duitse pers zijn geleverd. De officiële zwijgzaamheid van de I Hetzelfde blad waarschuwt trouwens Westduitse regering in dit critieke bij voorbaat tegen Jiet verliezen van stadium van de verdragspolitiek vindt naar het oordeel van politieke waar nemers haar grond in het besef, dat een enkel aanmoedigend woord uit Bonn de stemming der Parijse afge vaardigden tegenover de verdragen nog slechts ten ongunste zou kunnen beïnvloeden. Daarom heeft men hier ook met geen woord gerept over de Angelsaksische dreigingen om des noods het bewapeningsplan voor Duitsland ook zonder Frankrijk door te zetten. AMSTERDAM, 27 Dec. - Ter nagedachtenis aan de ge sneuvelde militairen van zee-, land- en luchtmacht in het voor malige Nederlands-Indië in de jaren 1945—1950 zijn vanmiddag (op 27 December 1949 werd de souvereiniteit aan Indonesië overgedragen) in Amsterdam door het Veteranen Legioen Nederland een herdenkingsdienst in de Oude Lutherse Kerk 'aan het Spui en een korte plechtig heid bij het voorlopig Nationaal Monument op de Dam gehouden, waarvoor grote belangstelling stond. PARIJS, 27 Dec. Zondag is onder voorzitterschap van premier Mendès- France een vergadering gehouden over de vraag of Frankrijk al dan niet zijn eigen atoombommen zal vervaardigen, zo wordt te Parijs vernomen. De ver gadering, waaraan een aantal belang rijke Franse ministers deelnamen, werd met gesloten deuren gehouden. Er is geen besluit genomen. Men meent echter, dat Frankrijk in het huidige stadium van zijn nationale defensie spoedig een beslissing zal moeten ne men. Sommige ministers zijn van oordeel, dat Frankrijk zijn eigen atoomwapens dient te vervaardigen, ter vergroting van de Franse invloed op internatio nale conferenties. De genodigden, deelnemers en nabestaanden begaven zich daarna in een stoet, voorafgegaan door een in tropen-battledress gestoken vaandelwacht van het Veteranen Legioen, naar de Dam. Bij het Na tionaal Monument en de vlaggemast stond een erewacht van legionnairs opgesteld. Na namens ’t V.L.N. een krans aan de voet van de Indone sische urn te hebben gelegd, sprak de algemeen voorzitter, de heer B. H. J. Doppen, een kort woord: „Zij, die wij herdenken, hebben de goe de strijd gestreden. Voor vrede, vrijheid en recht gaven zij hun le ven”. Zich daarna „over de hoofden der aanwezigen tot de regering richtend” deed spreker het verzoek ook hen te herdenken. „Ook zjj zijn voor u gevallen. Zij stierven in uw opdracht”. Vervolgens werd de taptoe ge blazen, gevolgd door een minuut stilte, die werd afgesloten met het Wilhelmus. Diverse deputaties leg den kransen neer, o.m. een deputa tie van de Republiek Zuid-Moluk- ken. De herdenking werd o. a. bijge woond door de voorzitter van de raad van advies van het V. L. N., luitenant-admiraal b. d. C. E. L. Helfrich, de oud-commandant der 7-December divisie, generaal-ma joor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, en door twee vertegenwoordigers van de Belgische en Franse oud-strij- dersorganisaties met vaandels. Nadat twee afgevaardigden moties hadden ingetrokken die strekten tot vertraging van de uitvoering van de Parijse Verdragen, heeft de Franse regering de vertrouwenskwestie, die zij had verbonden aan een motie, waarin om verwerping van derge lijke moties werd verzocht, ingetrok ken. De twee moties waren van Loustaunau-Lacau en Palewski. Er bleef nog slechts één motie over, namelijk een tweede van Pa lewski. Dit overgebleven amende ment, dat betrekking heeft op de ge lijktijdige uitwisseling van de ratifi- catie-oorkonden van alle Parijse Verdragen, werd bij handopsteken door de Nationale Vergadering aan genomen. Alleen de communisten stemden tegen. Hierna moet het verdrag betreffende het herstel van de Westduitse souverei niteit worden aangenomen. Daarop volgt de stemming over de Frans-West- duitse Saarovereenkomst en tenslotte het wetsvoorstel tot het toelaten van West-Duitsland tot de West-Europese Unie en de herbewapening van West- Duitsland. Dit wetsvoorstel werd Vrij dag met 280 tegen 259 stemmen ver worpen. herstelbare vergissing zijn. Frankrijk en zijn bondgenoten zijn van oordeel, dat onderhandelingen met de Russen meer kans op succes hebben na bekrachtiging van de accoorden van Parijs, dan voorheen, aldus Mendès- France. Volgens hem zullen de Russen, indien Frankrijk de accoorden ver werpt, zeggen, dat de Fransen bang zijn. Hij meende, dat verwerping be tekent, dat het moeilijker zal zijn tot besprekingen der Grote Vier te gera ken, dan ooit. Er zal misschien wel een conferentie der grote mogendheden ge houden worden, maar daaraan zal Frankrijk dan niet deelnemen. Ook zal Frankrijks crediet in de V.S. en Groot-Brittannië tot het nulpunt dalen en in de Sowjet-Unie zal het niet veel groter zijn. Frankrijk, zo besloot Mendès-France, is niet in staat zich tegen Duitse her bewapening te verzetten. De kwestie is alleen op welke voorwaarden en waar borgen zulks dient te geschieden. Veer tien landen zijn het eenstemmig eens over één ding: het beginsel van Duitse herbewapening. Kunnen wij alleen ons tegen hun oordeel verzetten?” OVERLEG? In Washington doen geruchten de ronde, dat in het nieuwe jaar bespre kingen op hoog niveau tussen Enge land en Amerika te verwachten zijn, zulks in verband met de debatten in de Franse Nationale Vergadering over de herbewapening van West-Duitsland. De geruchten werden van officiële zij de echter niet bevestigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1