en MARKT VEILING BEURS 1 Daken en bomen moesten het 5.95 COEBERGH’S ontgelden tijdens de storm PHILIPS lampen Be r HET BOEK de Verrukkelijke spijzen in 10 gangen. van In de stad zijn de dames de slavinnen de mode. Grote diefstal uit villa in Aerdenhout FRAMBOZEN Brandewijn Schoolkinderen kregen nuttige cadeaux Vaste markt onder leiding van Philips Zeeuwse Wandelingen Bezwaar tegen politiek karakter van herdenkingsbijeenkomst Twee personen verloren het leven K.A.B. richt zich tot Raad van Ministers in Luxemburg Actie voor liftende militairen, Wil echtpaar Field in Hongarije blijven? Tuinman en kruiden dokter. 7ZEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Maandag 27 December 1954 Nagekomen Advertentiën Geneeskruiden. Het bleef niet alleen bij hoog water Voor 25.000 gulden aan sieraden verdwenen. De moestuin. k PER L/TER Geschil tussen V.L.N. en Amsterdamse kerkeraad. Rusland geeft marinevaar- tuigen terug. Bezwaar tegen aanwezigheid van Ambonnees minister. Vruchten en bloemen. ’t Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op do maag - met een of twee Rennies. Reflecterend materiaal voor hun fietsen Het conflict tussen C.N.V en K.A.B. Uit de wereld van Commissie de dienst plicht van academici en technici ingesteld. ’s-GRAVENHAGE, 24 Dec. Ingezonden Mededeling (Adv.) 102% 102% 90% Dr „S.O.S. Varen Ingezonden Mededeling (Adv). Ds HONDIUS BEZINGT 1 In het vierde hoofdstuk beschrijft hij Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.50 u„ onder 17.50 u. Maan op 9.36 u., onder 17.50 u. „Zelver dit ons klein convent Berst van nijd en alle zonden”. Het begon al in het paradijs: de eerste mens werd gezet in een hof. Na de val begonnen ze steden te bouwen. Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 159% 250 226% 102% 100% 98% 55% 153 203 314% 159% 257 230 251 281 341% 251% 316% Aan een reisje naar Zwit serland moet U maar niet meer denken, als het van deze averechtse „bespa ring” moet komen ten minste. 243% 42 221 217 22% 218B 99 145 75% 38 132% 54 180 153 147 149 155% 168 135% 56 76 125% 90% 225% 241 86% 139% 12% 104 69% 101 76% 86% 139 12%. 43% 49% 103% 69% 97% 70 59% 24% 38% 44 94% 59% 104% 75% 38% 69% 26% 124 72 99% 70 59% 24% 40 45 9% 30% 23% 32% Het vijfde deel beschrijft de voort brengselen van dat gedeelte van zijn tuin, waar geneeskrachtige kruiden groeien. Er is haast geen ziekte, of Ds Hondius heeft er een plant voor. Zelfs voor de pest en de kanker. „Kortom, onze God en Heer Geeft geen ziekte, kwaal of zeer, Of geeft ook de medicijne voor de ziekte en de pijne”. WASHINGTON, 24 Dec. De Sowjet- Unie heeft er in toegestemd 27 kleine marine-vaartuigen, die zij in de tweede wereldoorlog van Amerika leende, terug te geven. De Verenigde Staten hadden reeds zes jaren de teruggave van deze en nog 121 andere oorlogsschepen geëist, die door Rusland voornamelijk in de Baltische en de Poolzee tegen Duitsland zijn gebruikt. De 27 schepen, vier onderzeebootjagers, acht motor-torpedoboten en vijftien lan- dingsschepen voor infanterie, zullen in de haven van Maizoeroe in Japan wor den overgedragen. en weer in een zeldzaam grote ver scheidenheid. Ds Hondius was zeer Oranjegezind en het was dan ook een grote vreugde voor hem, dat prins Maurits zijn tuin bezocht, twee jaar achtereen zelfs. Een kers, die Maurits proefde en nog geen naam had, noemde de predikant- tuinier naar hem Mauritskers. Met genoegen vertelt hij, dat men zijn hof komt bezoeken of zijn raad komt vragen. Uit alles is op te maken, dat Ds Hondius wel een tikje trots was op zijn grote prestaties op de Moffen schans. Alleen goede lampen zijn zuinige lampen! Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen! 54 151 203 309% 310% Bergh’s en J. 315 Berkel’s Pat. Calvé Delft Fokker Gelder Zonen 250 K. Hoogovens 279 Nederl. Ford 339 Ned. Kabelf. Phil. Gloeil. Unilever W. Feijenoord Billit. I rubr. Billit. II rubr. 294% Dordt. Petr. Dito 7 pref. Kon. Olie Kon. Olie St.v.M. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden 21 Ver. Deli Mij Ï24% Senembah Muller Co. Amst. Bank Esc. Bank Rott. Bank I’w. Bank ST.B. Aniem Overz. Gas Verloofd: NETTY VAN KAMER en FRANS BUITELAAR Gaarne wachten wij bezoek 30 Decem ber 1954 nam. 45.30 uur, Singelstraat 15, Middelburg. Middelburg, Seisweg 17. Den Haag, Usselincxsstraat 3. Nauwkeurig beschrijft hij hoe de geneeskruiden moeten gebruikt wor den, zowel voor inwendige als uitwen dige toepassing. Vermoedelijk zullen de dokters van tegenwoordig in dit hoofdstuk veel vraagtekens zetten. We zijn nu nog maar halverwege in de Moffenschans en daarom in een volgend artikel de tweede helft. L. v. W. Slechts twee vijanden heeft hij hier: een onderaardse (de mol) en een bo venaardse (de kat). Ondanks alle moeite die hij heeft aangewend om ze te verdrijven, is het hem niet gelukt. Daarom troost hij zich maar met de ge dachte (wat een nederig man!): dat het hert Al te zeer verwilderd werd, Zo de lust van ’t geen het nuttet Somtijds niet en werd gestuttet”. Vorig jaar aldus vernemen wij van de zijde van de kerkeraad heb ben zich moeilijkheden voorgedaan i. v. m. het officieel aanwezig zijn van Ir Manusama als minister der Repu bliek der Zuid-Molukken. Dit jaar was opnieuw een aanvraag ingediend. Het kerkbestuur had voor de ter beschik kingstelling als voorwaarde gesteld, in een mondelinge bespreking, dat er geen politiek karakter aan zou wor den gegeven door de officiële uitnodi ging van de minister der Republiek der Zuid-Molukken. De voorzitter van de kerkeraad deelde ons nog mede, dat er vanzelfsprekend geen bezwaar tegen zou zijn, als Ambonezen of groepen Ambonezen aanwezig zouden zijn. De tegentelling tussen de stad en het land is geen onderwerp van onze tijd alleen; ook Ds Hondius had er mee te stellen en heeft er heel zijn eerste hoofdstuk aan gewijd. We begrijpen, dat hij onvoorwaardelijk het leven op het land kiest en wel in het bijzonder vooral de mode. In ’t bijzonder de dames zijn er slavinnen van. De vrij gezel heeft blijkbaar goed gekeken, hoe de vrouwen gekleed zijn, want hij geeft een zeer gedetailleerde beschrij ving van wat ze zoal aan haar lichaam dragen. Maar hij heeft er geen goed woord voor over, ’t is allemaal hoog moed en ijdelheid. Zelfs in het kleine stadje Terneuzen is het niet veel zaaks: HEEMSTEDE, 2 4Dec. Toen de familie H. Speyer gisteravond Iaat in haar villa aan de Asterlaan te Aer denhout terugkeerde, bleek dat er tus sen acht en elf uur ongewenst bezoek was geweest. Kasten waren opengebro ken en de inhoud was geheel overhoop gehaald. Gisteren zijn sieraden, waar bij een groot aantal gouden en platina juwelen, voor een waarde van 25.000 gulden. Voorts hebben de inbrekers, die door het inslaan van een ruit aan de achterzijde der villa zijn binnen gedrongen, een bedrag van 1200 gul den in contanten meegenomen. Door een hevige rukwind is het dak van een houten noodschool te Breda tegen de grond geslagen. Toen het dak werd opgetild hebben de wanden van het gebouw het bege ven. Twee klassen met ongeveer 90 meisjes kwamen onder de ravage te recht. Onmiddellijk werden brand weer en politie gewaarschuwd, die uit de puinhoop een meisje levenloos te voorschijn haalden. Van de ove rige kinderen zijn er zes min of meer gewond. De wind greep ook een deel van het dak van een kleuterschool in Amster dam, maar persoonlijke ongelukken kwamen daar niet voor. In Maastricht is een houten opslag plaats vernield. Met veel geraas plofte het dak naar beneden, waarna de he vige storm de wanden met de grond gelijk maakte. In een houtzagerij ont stond brand, maar de brandweer was het spoedig meester. 249% 303 Dito 6 pref. •*- 369% 378 225 werd een windsnelheid gemeten van bijna honderd kilometer per uur. Op verscheidene plaatsen werden daken van huizen afgerukt en bomen ont worteld. In Maastricht werden enkele fietsers en motorrijders tegen de grond geslagen. In de buurt van Sit- tard kreeg een knaap een dakpan op zijn hoofd en liep een zware hersen schudding op. PRACHTIG REDDINGSWERK. De reddingboot „Koningin Wilhel mina” van Stellendam was gealar meerd voor twee schepen, die ter hoogte van Willemstad in nood zou den verkeren. Het bleek loos alarm te zijn. De bemanning van de reddingboot ging in Willemstad even aan wal, waarbij zij, lopende door een straat, een huis ontdekten dat in brand stond. De mannen gingen binnen, waarbij bleek dat zich in het huis drie kin deren bevonden. Deze werden door hen in veiligheid gebracht, terwijl zij de brand wisten te blussen. „In Holland staat een huis”, door Frans Berni. Serie „Naar ’t zonlicht toe”, f 1.05, Uitgave van Gorcum Comp. N.V. te Assen. Het verhaal over een jongen uit Stavenisse-in-de-watersnood. Of Be ver een samenvatting van hetgeen een verhaal had kunnen worden. De te keningen vullen de gaatjes. Ze zijn niet best afgedrukt. Ad. K. GOES, 24 December. Tijdens de storm van gisteren is het niet alleen gebleven bij hoog water. Op verschillende plaatsen in ons land zijn daken van dé huizen afgerukt, ruiten gesneuveld, schoorsteenen, markiezen en dakpannen kwamen naar beneden. In Breda is een 10-jarlg meisje gedood, doordat een dak van een school ’t begaf; te Overschie Is een wielrijder opge nomen door een rukwind. Hij kwam onder een autobus terecht en overleed in het ziekenhuis. En in Dieren werd een zware boom ontworteld, waarbij Oostenrijk hebben dertig personen van de storm en in Zuid-Frankrijk DEN HAAG, 24 Dec. Het Vetera nenlegioen Nederland zal de traditie getrouw op 27 December zijn gevallen strijdmakkers uit de jaren 1945—’50, in Indonesië gevallen, te Amsterdam her denken. Na een plechtige bijeenkomst in de Lutherse kerk, waar een aalmoe zenier en een veldprediker de herden kingstoespraken zullen houden, wordt bij het monument voor de gevallenen op de Dam de „Last Post” geblazen en zal de voorzitter van het V.L.N. een krans leggen, waarna een défilé wordt gehouden. In tegenstelling tot vorige jaren zullen de bijeenkomst en de toespra ken niet worden gehouden in de Nieuwe Kerk op de Dam, doch in de Lutherse kerk. Het moderamen van de kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente heeft dit jaar het Veteranen legioen Nederland de kerk niet ter beschikking gesteld. Het legioen is voornemens ernstig te protesteren tegen deze, wat het noemt politieke houding van de Ned. Hervormde kerk te Amsterdam. één persoon zwaar werd gewond. In verwondingen opgelopen tengevolge kwamen vier mensen om het leven. ZIJN MOFFENSCHANS. Nu bezoeken wij zijn boomgaard en zijn bloementuin. Eerst bekijken we de stallen met koeien, kalvers, varkens en schapen en zijn rijke verzameling pluimgedierte. Maar het puikje van de tuin is wel de boomgaard. Ge kunt geen vrucht bedenken, die niet op de Moffenschans groeit, voorzover het klimaat er ten minste geschikt voor is. Het is verba zingwekkend wat hier al niet te vin den is. Ook in bloemen is hij geweldig ge sorteerd. Voor één ding wil Ds Hon dius zijn lezers waarschuwen. We moe ten de bloemen en planten niet enkel kweken voor sieraad of vermaak. Wie dat doet is een dief van Gods gaven! We moeten in de eerste plaats vragen, welk nut ze ons brengen. Het gezin, -dat U hier in het halfduister om detafel ziet geschaard, koestert een schone wens. Deze mensen willen de vol gende zomer een vacan- tiereisje naar Zwitserland gaan maken. Daar sparen zij nu voor op allerlei manieren. Maarhelaas... op één post sparen zij averechts. Zij menen na melijk zuinig te zijn door onvoldoende licht te branden. Het tegendeel is waar, want slecht licht is duur! Op Eerste Kerstdag is na een kortstondig lijden overleden onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ADRIANA PIETERSE, weduwe van Andries Wisse, in de ouderdom van bijna 84 jaar. Zwaar valt ons dit verlies. Middelburg: E. WISSE. P. WISSE. Bergen op Zoom: J. WISSE. J. WISSE—VOS. en Kinderen. Middelburg, 25 December 1954. Veerseweg 53. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 29 December. Vertrek sterfhuis 12 uur. Veel licht, zuinig en laag in prijs I De sfeer in Uw zit- en woonkamer wordt nog gezelliger door het zachte licht van de Philips „Argenta" lampen. Ingezonden Mededeling (adv.) Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, ’t Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En.Rennies zijn nog smakelijk ook. Wanneer hij de schoonheid van zijn bloemen beschrijft, komt de predikant naar voren, met een preekje over de vergankelijkheid van het leven. Waar is het paradijs gebleven? Wat is er nog over van beroemde tuinen uit de Oudheid? En wat zal er eenmaal van zijn Moffenschans worden? UTRECHT, 24 Dec. Als antwoord óp een speciale actie van het Verbond voor Veilig Verkeer ter bevordering van het gebruik van reflecterend ma teriaal voor de veiligheid van het ver keer bij duisternis, heeft een fabri kant te Geesteren aan 450 leerlingen van lagere scholen lichtreflecterende strips ten geschenke gegeven, rode strips voor dé achterspartborden van de fietsen, en witte strips voor de vork en de voorzijde. De gever van dit goeds heeft dit initiatief genomen om de veiligheid van de jeugd op het platteland, die in vergelijking met de stadskinde ren aan bijzondere gevaren bloot staat van de zijde van het snelver keer, te verzekeren. De Minister van Oorlog en Marine heeft op grond van het feit dat het gewenst is ten aanzien van de dienstplicht van academici en technici regelmatig van advies te worden gediend ter zake van de belangen van de strijdmacht, de wetenschap, de industrie en de re search, ingesteld de commissie in zake de dienstplicht van academici en tech nici. Deze commissie heeft tot taak een studie te maken van en regelmatig van idvies te dienen omtrent de beschik baarheid van en de behoefte aan aca demici en technici, zowel in als buiten de strijdmacht. De minister heeft benoemd tot voor zitter: prof, dr G. J. Sizoo, voorzitter i/an de Rijks ver dedigingorganisatie. Zo ook vindt Ds Hondius het ideaal in zijn tuin: daar heerst eenvoud en reinheid. Daar leeft hij gelukkig. Zijn geld is niet belegd in handel of koopmanschap, hij doet niet aan „ver- assureren”, bankiers of makelaars spe- m ucl vterue uuuiusiuk. oescnryxi mj cuieren niet met zijn geld, maar hij zijn moestuin. Hier groeien alle krui- vertrouwt het toe aan de ploeg! den, die in de keuken gebruikt worden TE DIEREN. De storm heeft in Dieren ook danig huisgehouden. Tal van zware bomen moesten het ontgelden, zodat verschil lende wegen versperd raakten. Tegen negen uur stonden vier kinderen bij een afgesloten spoorwegovergang te ’vachten, toen plotseling een grote boom omver viel. Een 14-jarig meisje werd zwaar gewond en de drie andere kinderen liepen slechts licht lichame lijk letsel op. In Amsterdam is een woonschip in moeilijkheden geraakt. Er bevonden zich geen mensen aan boord en de brandweer heeft de inboedel van het scheepje gehaald. In Zuid-Limburg bereikte de storm omstreeks elf uur het hoogtepunt. Er 102% 100% 98% Invest. Certif. 101% 101% Ned. 1962-64 Grootb. 1946 Cultuurbank Nat. H.bank Ned. H. Mij A.K.U. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V„ GOES. Moeara Enim 950B 958B A’dam Rubber 96% Bandar Rubb. 145% Kend. Lemb. O. J. Rubber De Oostkust Serbadjadi H. Am. lijn Hoogwater Dinsdag 28 Dec. 1954 Vlissingen: 3.36 u. 1.96 m., 15.57 u. 2.06 m.; Terneuzen: 4.05 u. 2.13 m., 16.24 u. 2.23 m.; Wemeldinge: 5.26 1.69 m„ 17.42 u. 1.83 m.; Zierik- zee: 5.10 u. 1.43 m„ 17.29 u. 1.57 m. „De strijd van de Aartsbisschop”, door Will» Cather. Ondanks de vele drukken, die dit boek in Amerika beleefd heeft, geloof ik, dat het geen gelukkige greep van de uitgever geweest is, het in het Ne derlands te doen vertalen. Met alle re spect! voor de aartsbisschop, die dit geestelijk verwilderde gebied weer on der het gezag van zijn kerk tracht te brengen, heeft dit boek als roman ons in ’t geheel niet kunnen boeien. Uit land- en volkenkundig oogpunt biedt het ons veel interessants over het Nleuw-Mexico van omstreeks 1850. M. „De navolging van Christus”, door Thomas d Kempis. Daarentegen heeft dezelfde uitgever ons zeer aan zich verplicht met deze nieuwe uitgave van het op de Bijbel na meest gelezen boek der Christenheid. Er bestonden in ons land reeds zeer goede vertalingen, maar het nieuwe van deze prachtige overzetting van Merkx Is, dat het hem gelukt is het oorspronkelijke rhythme hierin te be houden. Met wat een zuivere, eenvoudige vroomheid spreekt deze 15e eeuwse my sticus over de practijk van het geloofs leven. Zo heel veel hiervan kan de volle instemming van ons Protestanten vin den. Zelfs veel wat hij zegt over de mis, is voor ons van toepassing op de viering van het H. Avondmaal. Door de zeer lage prijs van f 1.25 Is dit klas sieke werk nu binnen ieders bereik ge komen. M. UTRECHT, 24 Dec. De oorzaak van het conflict, dat is ontstaan tussen het C.N.V. en de K.A.B. over het feit, dat de minister van Economische Za ken, de heer Zijlstra, een lid van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond heeft voorgedragen als werknemersverte genwoordiger in het Raadgevend Co mité van de Kolen en Staalgemeen schap, is zo wordt van K.A.B.- zijde medegedeeld dat er misver stand blijkt te zijn over een brief, welke de K.A.B. op 20 December 1952 aan de minister van Economische Za ken zou hebben verzonden en waarin zij evenals het C.N.V. zich een voor stander toont van ’n rouleringssysteem in deze vertegenwoordiging, waardoor èn C.N.V., K.A.B. èn N.V.V. bij toer beurt een effectieve zetel in dit co mité zouden bezetten. De K.A.B. heeft een uitvoerig onder zoek ingesteld naar de wijze, waarop destijds deze brief verzonden is, om dat zij van mening is, dat hetgeen in de brief wordt voorgesteld niet beant woord aan de wensen van het ver- bondsbestuur der K.A.B. Binnenkort zal het bestuur bijeenkomen om zich over dit onderzoek te beraden. Inmid dels heeft het verbondsbestuur zich tot de Raad van Ministers in Luxemburg gewend, welke Raad de voordracht van de minister van Economische Za ken moet sanctioneren. 128% 128 AMSTERDAM, 24 Dec. Een ver rassende hausse voor Philips heeft de beurs vandaag omhooggestuwd. Het be gon reeds gisteravond toen claims Phi lips zeer vast waren en tot 666 werd betaald, de aandelen golden toen 313. Dit is hoger dan Maandag toen de Phi- lipsaandelen nog cum claim noteerden. Vanmiddag ging het verder de opwaartse richting in. Na opening op 666 steeg de prijs zelfs tot 683, slot 682 (giste ren slot ƒ636). De aandelen noteerden circa 316% (303). De beurs toonde zich enigszins verrast door deze ontwikkeling. Men had een dergelijke hausse niet eer der dan in het nieuwe jaar verwacht. Philips trok eigenlijk de gehele markt mee. Kon. Olie noteerde 7 punten hoger op 539. Unilevers kwamen van 370 op 378%. AKU eveneens vast op 311 (309). De activiteit in deze hoeken, ook bij Philips, was niet groot. De scheepvaartsector opende enigszins aarzelend, doen toen de stemming voor de hoofdfondsen gaandeweg vaster werd gooide men er ook hier een schepje bo venop. De koerswinsten bleven echter beperkt tot 1 a 2 punten. De cultuuraf- deling lag weer verwaarloosd, maar wist zich toch goed te handhaven. Amsterdam Rubber zelfs bijna 3 beter op 99. Gul- densbeleggingen stil en ruim prijshou dend. Prolongatie 2(4 pet. ’s-GRAVENHAGE, 24 Dec. Het Ka tholiek Thuisfront zal onder de automo bilisten in Nederland een etiket ver spreiden met als opschrift „M 3” (mili tairen mogen meerijden). Het is de be doeling van het Thuisfront, dat de auto mobilisten dit etiket op de voorruit dat op zijn Moffenschans, plakken om daarmee te kennen te geven T.’_.. dat zij bereid zijn militairen die van hebben. Daar heersen nijd, jaloezie, l Januari af niet meer om een „lift” mo- twist, krakeel, brutaliteit, 1 leu vragen te laten meerijden. WENEN, 24 December. Radio-Boedapest heeft Vrijdag ge meld, dat de onlangs in Hongarije vrijgelaten Amerikanen Noel en Herta Field op hun verzoek politiek asyl in Hongarije is verleend. De Hongaarse regering had een maand geleden de vrijlating van Noel Field, een oud-ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, en zijn vrouw Herta bekend gemaakt. Vijf jaar eerder wa ren zij op beschuldiging van spionnage gearresteerd. De 50-jarige Noel was in Mei 1949 te Praag gearresteerd. Noels broer, Hermann Field, ver dween drie maanden later te War schau. In October van dit jaar werd hij vrijgelaten. Hij voegde zich in No vember bij zijn vrouw te Zürich. Het echtpaar bevindt zich nog in Zwitser land. 75 38% 132 54% 180 K. J. C. Pktv. 153 Kon. Boot 185% 187% Kon. Paketv. 147% K. Rot. Lloyd 148% N. Sch. Unie 154% Om. Sch. vrt. 212% 212 167% 134% 55% 75 Piet Bakker, Uitg. van Holkema en Waren dorf, Amsterdam, f 7,90. Als je deze boeiende reportage leest over het reddingswezen aan onze kus ten, schaam je je, dat je als doorsnee- Nederlander tot nogtoe zo vé.él-te- weinig wist, van wat daar tot op de dag van vandaag aan moed en hel dendom aan de dag werd gelegd. De schrijver, die het reddingswezen van dichtbij kent, heeft ons volk zeer aan zich verplicht met dit waarlijk nationale werk. Tot uit de recente tijd geeft hij ons ongeromantiseerde staaltjes van heldenmoed en belicht hiermede één van de beste zijden van ons volkskarakter. Ik zou dit boek graag een plaats wensen in ieder gezin en op iedere school. Hierin de jeugd te laten meebeleven lijkt mij minstenszo karaktervormend als ze te laten smullen van geromantiseer de verhalen vande zilvervloot of van het Bredase turfschip. M. „In de greep van het ijs”, door Edward Ellsberg. „Het Spectrum”, Utrecht-Ant werpen. Weer een nieuw Prisma-boek, dit maal een vertaling van het Ameri kaanse „Heil on ice”, een, of liever, dè tocht van het Amerikaanse marine- vaartuig „Jeanette” naar de Pool in 1879. Twee jaar in de Poolstreken, een verschrikkelijk avontuur dat zeer spannend is beschreven. Een der beste reportages over een tocht naar de Pool die ik ooit las. Ad. K. 296B 577% 578% 531% 537% 532 538% Born. Sumat. Internatio Am. Motors Am. Radiator 24% 24exd Am. Smelting 45% Anae. Copper 49 Bethl. Steel Chrysler Ford Canada 110%B Gen. Motors 96 Intern. Nickel 59% Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel 69% North Am. C. 27% Cities Serv. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Oil Tidewater Baltimore Che. Ohio Miss. K. Texas 9 New York C, 30% Pennsylvania 22% Canadian Pac. 31% r~~7 oals ik in het vorig artikel X reeds zei, verdeelt Ds Hon dius zijn dichtwerk in 10 hoofdstukken, die hij „gangen” noemt. Dit staat in verband met een onderdeel van de titel, de twee Latijnse woorden: „dapes inemp- tae”, d.w.z. ongekochte spijzen. De verschillende spijzen, die hij uit zijn hof haalt, dient hij ons dus op in 10 gangen. Van de stad, moet hij absoluut niets l-, o., b. u.l.A'.l-lt, heerszucht en dergelijke goddeloze toestanden. En

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5