Franse Nationale Vergadering tegen Duitslands herbewapening en Mendès-France deed nogmaals beroep op Nationale Vergadering s Sowjet-minister en medeplichtigen ter dood gebracht. en ip c u PUZZLE ilF/'J z Lot en zo moeilijkheden in Tito op bezoek bij Pandit Nehru, 21 socialisten stemden tegen brachten zo Mendès-France Expositie over atoomonderzoek Lieftinck naar het Midden-Oosten, I Problemen rond A.M.S.-U.L.O. Ontvoerde baby teruggevonden LONDEN, 23 Dec. De enkele dagen geleden in het hartje van de Ierse hoofdstad Dublin met kinderwa gen en al ontvoerde zuigeling is terug gevonden. Het kind, de jeugdige Pa trick Berrigan, bleek te zijn meege nomen door een jonge vrouw, die de trein van Dublin naar Belfast had ge nomen. Zij slaagde er in de trein niet in de huilende zuigeling tot bedaren te brengen, hetgeen de aandacht trok van een medepassagiere. Deze waar schuwde, direct na aankomst te Bel fast, de politie, die zij een nauwkeu rige beschrijving van de jonge vrouw met de huilende baby gaf. Dit leidde tot arrestatie van de ontvoerster, die de echtgenote blijkt te zijn van een employé in gemeentedienst van Bel fast. zijden draad Parijse verdragen aan een van Alexandra 18 jaar, VANDAAG EENS Ontdekkingsreiziger door Indianen gedood, Opvolger van Beria viel in ongenade. West-Duitsland wordt bewapend, ook al weigert Frans parlement Ui Maandag valt de beslissing Opvangcentra voor „Uitende’' militairen pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 27 December 1954 i Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers In dienst van Wereldbank r.nses Reizende tentoonstelling Vonnissen in Moskou. DE RADIO BRENGT ONS - Pakt/ De Parijse accoorden in Nederlands parlement. ^ie cke VERBORGEN ZEGSWIJZE Oplossing vorige puzzle: Wat nu gaat gebeuren. g H ingezonden Mededeling (adv.) de 1. 2. 3. elk van Hei joego-Siaviscne siaaisnooïd, iviaarschaik Tito, brengt, zoals men weet, die de toetreding van de Bonds- van Brussel, met 280 tegen 259 LONDEN 24 Dec. Het Sowjet- persbureau „Tass” heeft verklaard, dat V. S. Abakoemof, een vroegere minis ter voor de nationale veiligheid, en Leonof, Konarof en Lochatsjef, gewe zen beambten van dit ministerie, als medeplichtigen van de inmiddels dood geschoten Beria, door het militaire col legium van het oppergerechtshof ter dood veroordeeld zijn. De vonnissen zijn voltrokken, aldus de mededeling. Een aantal andere beschuldigden zijn tot uiteenlopende gevangenisstraffen -oordeeld. LA PAZ (Bolivia), 24 Dec. Ole Mueller, een 27-jarige Deense ontdek kingsreiziger, die in het oerwoud van Bolivia rondtrok, is door de giftige pijlen van Zuidamerikaanse Indianen gedood. Volgens berichten vonden de passagiers van een boot, die op de rivier de Itenez op de grens tussen Bolivia en Brazilië voer, het lijk van de Deen in hetzelfde gebied, het oerwoud van Rio Itenez, waar 29 jaar geleden de Britse ontdekkings reiziger kolonel Percey Fawcett is ver dwenen. Enige tijd geleden had Mueller uit Santa Cruz aan zijn familie geschreven, dat hij een dergelijke expeditie als ko lonel Fawcett voorbereidde. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU DEN HAAG, 23 Dec. Het wets ontwerp tot goedkeuring van de Pa rijse verdragen zal door een commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer in de afdelingen worden on derzocht. Leden van de commissie van voorbereiding zijn de heren Schouten, Vermeer, Welter, Bruins Slot, Mej. Klompé, de heren Korthals, Fens; Ti- lanus, Van der Goes van Naters, Ruygers en Blaisse. DINSDAG 28 DECEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerork. 11.50 „Als de Ziele luistert”, caus. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Gram. 14.00 Orgelconc. 14.30 Parijse liedjes. 15.00 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdeien En daarna kwam de kwestie van herbewapening. Er was gerekend op een krappe meerderheid voor Mendès- France. Het kwam anders uit omdat 21 socialisten, die op last van het par tijbestuur voor moesten stemmen, hun stem tegen dit ontwerp uitbrachten. Dit betekende de verwerping! Onmiddellijk nadat de uitslag bekend was, nam de premier het woord. „De uitslag van Uw stemming is nadelig voor Frankrijk” zo zei hij. „Ik ben van mening dat de Vergadering onverwijld voort behoort te gaan met de behande ling der Parijse overeenkomsten om te voorkomen dat in het buitenland een voor ons land gevaarlijke uitleg aan de ze stemmingsuitslag wordt gegeven. ’s-GRAVENHAGE, 23 December. Naar wij van het ministerie van Bui« tenlandse Zaken vernemen, zal gedu« rende de eerste maanden van het ko mende jaar in verscheidene steden van ons land een reizende expositie t« zien zijn, die tot onderwerp heeft dè toepassings-mogelijkheden voor in dustriële, agrarische en medische doel einden van de resultaten, verkregen Overzee: „Naar het witte hart van Nieuw Guinea” door Cl. Belloni. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU; „De boom als symbool” door drs D. G. Rua- rus. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Lichte muz. 20.15 Gram. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Radio Philh. ork. en solist. 22.15 Gram. 22.20 Uit het Boek der Boe ken. 2.35 Gram. 22.45 Gram. 22.50 Rep. 3.00 Nws. 3.15 Brabants ork. en solist. 23.50 24.00 Gram. BEHOEDEN KALVERLIEFDE VERJARING RANONKEL VERHOUDING VOEGZAAM PROTSERIG KEERPUNT VOORONDER LEKKERNIJ Uit elk woord drie opeenvolgende letters nemen en achter elkaar plaat sen. Bij goede oplossing ontstaat een ge zegde, waar wel iets in zit. 1. Verdrag, 2. Beb, 2. Baret, 3. Beril, Tevoren had premier Mendès- France in een rede, die een uur duurde, getracht het lot te zijnen gunste te doen keren. Over het al gemeen was te merken, dat hij er in geslaagd was de sfeer van som berheid te verdrijven, die er de af gelopen dagen had geheerst. Maar geestdrift verwekken voor Duits lands herbewapening dat ver mocht zelfs Mendès-France niet! De grootste troef die hij uitspeel de was deze, dat naar zijn mening Amerika en Engeland erop zullen staan, dat West-Duitsland binnen de Navo wordt bewapend, onge acht wat de Nationale Vergadering doet! ARNHEM, 24 Dec. „Eer het jaar 1955 ten einde is zullen de boeken wor den opengelegd aangaande de activitei ten van het hoofdbestuur inzake het pro bleem AMS-ULO en ik wacht in groot vertrouwen het moment af, dat die boe ken zullen worden opengelegd”, aldus sprak gisteren de afgtreden voorzitter, de heer H. v. d. Tol, aan het slot van de te Arnhem gehouden algemene vergadering van de vereniging tot behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor MU LO in Nederland. Zijn woorden oogstten luide bijval van de honderden aanwezi gen. Hieraan vooraf was bij de rondvraag door de afdeling Amsterdam ondermeer de vraag gesteld, of het hoofdbestuur wel voldoende aandacht heeft besteed aan het werk inzake genoemd probleem, dat deze afdeling zo moeizaam heeft gedaan. Er werd gevraagd waaraan het hoofd bestuur het recht ontleent positie te kie zen in de problematiek AMS-ULO of zijn de ideeën van de minister evenzovele richtlijnen voor het hoofdbestuur. Hierop antwoordde de heer Broekstra, dat een besluit als waarop de afgevaardigde doel de niet was. Hij zeide dat men het vraag stuk nog steeds in studie heeft. Als tweede spreker op de algemene ver gadering voerde Donderdag prof, dr W. J. Kooiman uit Amsterdam het woord over het onderwerp: „De betekenis van de Kerkgeschiedenis voor de leerlingen on zer scholen”. Vanuit de hedenaaa^e omwikkeling wilde hij de vraag beantwoorden wat de betekenis van de kerkgeschiedenis voor de leerlingen is. Ten aanzien hiervan leg de hij er de nadruk op dat het niet gaat om historische feiten, maar om Christus’ heilsgeschiedenis. Ze mogen nooit de in druk krijgen, dat kerkgeschiedenis een stuk wereldgeschiedenis is. Alles moeten we doen om te vermijden, dat dit twee verschillende vakken zouden zijn en ’t ene een beeld zou geven met God en ’t ander zonder God, aldus spreker, die ook onderstreepte, dat dé kinderen geen ge schiedenis moeten leren van „heiden” van het geloof. Dat is valse geschiedenis, zei hij. overeenstemming zal worden bereikt over de verdeling van de Amerikaan se hulp via een Europese instantie. DE SAAR De premier had nog meer toezeg gingen ontvangen. Van minister Dul les, zowel als van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, was bericht binnengekomen, dat Ameri ka en Engeland bereid zijn de tus sen Mendès-France en Bondskanse lier Adenauer gesloten Saarovereen- komst te garanderen tot een vredes verdrag met Duitsland is gesloten. De ministr-president zei niet van plan te zijn een controverse over de interpretatie van het Saaraccoord te beginnen, waardoor slechts de verhou ding tussen Frankrijk en West-Duits land zou kunnen worden vergiftigd. In het geval, dat er moeilijkheden over de toepassing of uitleg van het acoord zou ontstaan, zou een internati onaal hof moeten beslissen op grond van de tekst en niet op grond van de lezingen van beide partijen. FRANKRIJK-RUSLAND De premier zei er van overtuigd te zijn, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst, doch hij vroeg de Russische re gering te begrijpen, dat ook de landen van het Westen geen oorlog willen. Als de Oosteuropese landen een soort gelijk verdedigingsstelsel als het Wes ten zouden vormen, met dezelfde pu bliciteit, dan zou het Westen geen re den hebben om zich zorgen te maken over dreigingen uit het Oosten. Ten slotte herhaalde de premier zijn voor stel om in Mei viermogendhedenbe- sprekingen te houden. Tenslotte verklaarde Mendès France, De ontvoerster is moeder van een jongen van vijftien en een meisje van vier. Men vraag, zich thans echter af of dat meisje niet de jeugdige Eliza beth Browne is, die 25 November 1950 op ongeveer dezelfde plaats als Patrick Berrigan, en onder geheel gelijklui dend omstandigheden, is verdwenen. Een derde zuigeling is in 1952 te Dublin ontvoerd. Dit misdrijf is nog volkomen .onopgehelderd. Prof. Ir R. J. Forbes: „De techniek in de Oudheid”. Derde lezing. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Instr, kwart. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kookpraatje. 14.15 Alt en piano. 14.40 V. d. jeugd. 15.30 Voor de huisvr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Ama- teursprogr. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle”. 19.10 Gram. 19.15 Vi ool en piano. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. en sol. 21.00 Med. en rep. 21.10 Lichte muz. 21.35 Gevar. progr. 22.20 „De Antwoordman”. 22.35 Or gelconc. 22.55 „Ik geloof, dat....”, caus. 23.00 Nws. 23.15 „New York calling”. 23.20 —24.00 Filmprogr. De premier deed vervolgens op hen, die zich accoord hadden verklaard met een Westduitse bewapening binnen het kader van een Europees leger een be roep om thans niet van hetzelfde afke rig te zijn. Hoewel er grote politieke en psychologiesche verschillen tussen de E.V.G. en de Parijse overeenkoms ten bestaan, aldus de premier, zijn de verschillen op zuiver militair terrein onbetekenend. In de nieuwe verdra gen waren, naar zijn mening, zelfs meer waarborgen tegen herleving van een Duits militairisme opgenomen. Mendès-France deelde mee, dat hij een brief had ontvangen van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, waarin deze verklaarde, dat de Amerikaanse presi dent bereid was dezelfde beloften om trent de handhaving van Amerikaanse dat Frankrijk zich getrouwelijk zal troepen op het Europese vasteland te houden aan de geest van het vriend- cmuen vou uc .counaia,, geven, als die welke ten aanzien van schapsverdrag met Rusland, ongeacht/ bij atoomsplitsing. De expositie is in de E.V.G. had gedaan. Hieraan voegde of de Russen het zullen opzeggen of hij toe, dat binnenkort met de V.S. niet. op het ogenblik een officieel bezoek aan India. Tito en Nehru bestuderen een kaart tijdens een van hun besprekingen in New-Delhi. Alexandra, vechter van _riogin van Kent, zal op 25 Decem- jer haar achttiende verjaardag vieren. Deze zeer recente foto werd speciaal ter gelegenheid hiervan door de be roemde Britse fotograaf Cecil Beaton gemaakt. Hare Koninklijke Hoogheid raagt hier een avondjurk van witte geborduurde mousseline. De veroordeelden werden ervan be schuldigd opdrachten van Beria uitge voerd te hebben, welke tegen de Rege ring en de Sowjet-Russische commu nistische partij waren gericht. Victor Abakoemof werd bekend, toen opdracht van de Amerikaanse rege« ring en met medewerking van belang' hebbenden uit verscheidene landen vervaardigd. Zij heeft reeds vele lan den bezocht en reist thans door Bel» gië. De tournee door Nederland zal on der auspiciën gaan van de Nederland se regering en de Amerikaanse am bassadeur hier te lande, en geschiedt met medewerking der onderscheidens gemeentebesturen en van Nederland se deskundigen die zich met het kern- physisch onderzoek bezighouden. De ze laatsten zullen o.a. het gedeelte van de expositie verzorgen, dat gewijd ij aan de vorderingen op kern-physisch gebied hier te lande. De expositie zal kosteloos toeganke lijk zijn. Men zal Maandag als volgt te werk gaan: Er zal eerst worden gestemd over een vertrouwensmotie over het voorstel om West-Duitsland toe te laten tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Dit onderdeel van de Parijse overeen komsten is Vrijdag in het geheel niet behandeld. In een tweede vertrouwensmotie zal de Nationale Vergadering worden verzocht alie voorstellen te verwerpen, om toepassing van de Parjjse over eenkomsten uit te stellen tot na de datum der ratificatie. Een der be langrijkste voorstellen is, dat de rati- ficatiedocumenten niet vóór üecembe. 1955 moeten worden uitgewisseld, z. dat er voldoende tijd zal zijn voor c derhandelingen met de Russen. Indien de premier er in slaagt m. steun van de Nationale Vergadering voor deze twee punten te verwerven, zal hij een tweede lezing moeten ver krijgen voor dat deel, dat voorziet in bewapening van West-Duitsland en toetreding van dit land tot de West- Europese Unie. Er zal dan in de volgende volgorde worden gestemd: 1. De toelating van West-Duitsland tot de Navo. 2. Het toekennen van souvereiniteit aan de Westduitse Bondsrepubliek. 3. De Frans-Westduitse Saar-overeen- komst. 4. De bewapening van West-Duitsland en zijn toelating tot het uitgebreide verdrag van Brussel. Vermoedelijk zal aan elk van deze punten de vertrouwenskwestie worden verbonden. De Regering hoopt, dat het op deze wijze en na een weekeinde, dat de Fran se afgevaardigden in staat zal stellen de zaak nog eens te overdenken, mogelijk zal zijn de toestand te redden en be- Krachtiging der Parijse overeenkomsten te verkrijgen, ook al zal dit 'ongetwijfeld slechts met een zeer geringe meerder heid geschieden. Er is thans in het Franse Parlement een uiterst gecompliceerde situatie ont staan en het is buiten kjjf dat het lot der Parijse accoorden en daarmee de hele Westelijke samenwerking aan een zijden draad hangt. Het kan niet ge zegd worden dat de stemming vijandig was jegens de premier. Na zijn rede en na een uitvoerig gesprek met de partijleiders (overigens een zeer onge bruikelijk middel, maar Mendès-France is een meester in het gebruik van deze op het menselijke gevoel werkende kunstgrepen!) heeft men de verschil lende accoorden onder de loupe geno men en aan stemming onderworpen. Allereerst keurde men met een over weldigende meerderheid goed het toe kennen van de souvereiniteit aan West- Duitsland. Er waren 372 stemmen voor tegen 154 stemmen. De premier had dit blijkbaar niet verwacht. Hij was eerst van plan de stemming over deze zaak uit te stellen en de vertrouwenskwestie hieraan te verbinden. Na zijn gesprek met de partijleiders bleek dit in het ge heel niet nodig! Vervolgens kwam artikel 2 aan de or de; de status van de geallieerde troepen in Duitsland. Het succes voor de premier was hierbij nog groter: alleen de com munisten stemden tegen; er waren 517 voorstemmers! Met 380 tegen 180 stemmen aanvaardde men vervolgens de regeling die een ein de maakt aan het bezettingsregiem in West-Duitsland. En de Saarovereenkomst kreeg 368 stemmen tegen 145. Hierbij stak echter een addertje de kop op: bij handopsteken werd een resolutie aangenomen, die inhield, dat de ratifi catie van de accoorden afhankelijk wordt gesteld van ratificatie van de Saarover eenkomst. Mocht de Westduitse Bonds dag derhalve de Saarovereenkomst niet goedkeuren, dan zal Frankrijk het hele complex van accoorden weigeren! hij in 1946 benoemd werd tot minister voor de Nationale Veiligheid, als op volger van Beria. In October 1952 deden geruchten de ronde, dat Abakoemof gearresteerd en doodgeschoten was, precies een jaar na de terechtstelling van zijn vroegere su perieur Beria, die 23 December 1953 terechtgesteld werd. Volgens radio- Moskou had Abakoemof de zelfde weg gevolgd als Beria, namelijk die van een avonturier en een politieke provoca teur. Abakoemof had onware beschul digingen samengesteld tegen bepaalde partijleden, leden van de regeringsap- paratuur en vertegenwoordigers van de Sowjet-Russische intelligentia. Thans waren de personen, die valselijk door Abakoemof in staat van beschuldiging waren gesteld, gerehabiliteerd. Abakoemof was een van de bekende figuren, die niet in de door Malenkof samengestelde regering opgenomen werd. In het voorjaar van 1953 gingen ge ruchten, dat Abakoemof terechtgesteld was, omdat men een „zwart schaap” nodig had voor de „valselijke beschul diging” van de inmiddels op vrije voe ten gestelde 15 medici. dit onderdeel nogmaals in stemming dan zal hij wel het lot van zijn regering hieraan ver- AMSTERDAM, 23 Dec. Vanmor gen om negen uur is uit New York op Schiphol aangekomen de Neder landse oud-rninister van Financiën, prof. mr, P. Lieftinck, thans in functie bij de Wereldbank. Prof. Lieftinck zal de Kerstdagen in Nederland doorbrengen en Maan dag 27 December naar Beyroet ver trekken. Daar zal “hij de regering van Libanon van advies dienen over da economische en financiële ontwikke ling van dit land. Vervolgens vertrekt hij als hoofd van een missie der We» reldbank naar Jordanië, waar hij d< Regering eveneens over de ontwikke ling zal adviseren. Over geruchten, dat hem in het midden van 1955 een hogere en be- langrijker functie zal worden toebe deeld bij de Wereldbank, zeide da minister: „Zelf weet ik weinig bij zonders. De hierover verschenen be richten zijn gedeeltelijk juist”. PARIJS, 24 December. Na een emotievolle nacht is de Franse Nationale Vergadering vanochtend om 7 uur uiteengegaan tot Maan dagochtend. Men had negen uur aan één stuk vergaderd en in die negen uur had men dat deel der Parijse accoorden, dat de herbewa pening van West-Duitsland regelt en de toetreding van de Bonds republiek tot het uitgebreide verdrag stemmen verworpen. Voor premier Mendès-France, die tevoren een bloedvolle rede had gehouden, betekent dit een zware slag. Desalniettemin hoopt hij de Parijse verdragen toch nog in veilige haven te kunnen loodsen. Dit maal had hij aan de stemming niet de vertrouwenskwestie verbonden zodat de verwerping niet tevens de val van zijn regering betekende. Hij heeft nu de gelegenheid om te brengen en binden. ’s-GRAVENHAGE, 24 Dec. Met het oog op de vraagstukken, welke zich rond om het liften van militairen voordoen, heeft de A.N.W.B. thans de Legervoor- lichtingsdienst in overweging gegeven een lijst samen te stellen en te publi ceren van plaatselijk te treffen regelin gen inzake opneemcentra, waar militairen zich kunnen verzamelen teneinde te wor den afgehaald door automobilisten, bereid zijn hen mede te nemen. De A. N. W. B. heeft zich bereid ver- ;.ard onder zijn leden beKendheid aan „opvangplaatsen” te geven. Hi

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3