troepen op het voor DE WERELD VIERDE KERSTMIS 1954 I KotünqLn, Juliana trffbak tot het Britse garantie vasteland wordt ingetrokken Vrede betekent gerechtigheid voor mens en mensheid J I Britse stratocruiser ver- ongelukt; 28 doden Koningin Juliana Demonstraties Nieuw-Guinea Zeeuwse scholieren op bezoek bij soldaten Texelse vuurtoren loopt gevaar Krasse taai van Milovan Djiias Ontvoerd kind teruggevonden waarschuwt Groot-Órittannië Lawine-gevaar de Alpen Als Parijs opnieuw de Duitse bewapening afwijst na over Scherpe reacties na beslissing in Frans Parlement Vanaaag stemming de Verdragen X Pagina 1 Ontdekking in Dublin. J I in Kerstboodschap van in DE BILT ZEGT: BW Koninklijke Kerscbuodscnap Vreugde over V.N.-beslissing. Diplomatieke betrekkingen tussen communistisch China en Zuid-Slavië? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VERONTRUST. Argentijnse oppositieleider gearresteerd. Vliegtuigramp op Prestwick Een passagier en zeven bemanningsleden ontsnapten aan de dood Communistisch Chinees eiland Tienao gebombardeerd. Koningin Elizabeth en Premier Mendès-France Ned. militairen onthaald Vrij zacht. RB 10e JAARGANG, No. 2973 de MAANDAG 27 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Naar het A.N.P. verneemt is de N.V. Philips voornemens, in Berlijn een fa briek te bouwen. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. BERGEN OP ZOOM, 26 December. Op Donderdag 13 Januari zal bij het regiment Veld Artillerie Prins Frede- rik in de Cort Heyligerkazerne te Ber gen op Zoom weer een jeugddag ge houden worden. Hiertoe zijn uitgeno digd de leerlingen van de Ü.L.O. scho len uit Tholen, Axel en andere Zeeuw se plaatsen. i In de afgelopen nacht is in een mo demagazijn te Valkenswaard ingebro ken. De buit bestond uit dameskleding ter waarde van 4000 gulden. De die ven waren binnengedrongen, nadat zij het raam van de keuken hadden uit gesneden. DEN BURG, 27 Dec. De 35 meter hoge Texelse vuurtoren aan het Eier- landse Gat staat sinds de laatste twee stormen nog maar 50 meter van het strand verwijderd. Voor de laatste stormen bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een 87 meter brede strook duin, waar van nu opnieuw 37 meter door het water verzwolgen is. Hoe snel de afstand tussen de toren en het strand af neemt blijkt wel als men weet, dat deze 3 jaar geleden nog 125 meter bedroeg en een kwart eeuw geleden enkele honderden meters. De toren is in 1864 in gebruik gesteld en tijdens de laatste wereldoorlog ver woest. In 1948 is de toren op de oude plaats herbouwd. des Vaders was en hiermee heeft J Hij de grondslag onder de mensen gexegd, waarop eenmaal vrede op aarae tot stand komen kan en zal. ui de razende storm brak Donderdagmiddag de 2,80 meter hoge buitendijk langs de Noord op drie plaatsen door, hetgeen tot gevolg had, dat de polders Donkersloot en Woude onder water liepen. De bevolking kon snel worden ge ëvacueerd zodat tot op heden nog geen melding van slachtoffers werd ge daan. In de Churchill-school te Slikkerveer werden de geëvacueerden onder gebracht, die bij familieleden in Ridderkerk geen onderdak konden vinden. met Kerstmis van dit jaar, 1954, hoe ’t ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter wereld oorlog is. ZEEUWSCH DAGBLAD Een woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat president Eisenhower en de Amerikaanse rege ring verontrust zijn over de gebeurte nissen in Frankrijk. Namens Eisen hower werd gezegd: „De afwijzende Uitgave: hting „Zeeuwsch Dagblad” geldkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. ;g. Telef. 326; Middelburg: Korte Xoordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes de ran.p worden gehouden op last van de minister voor Vervoer en Burger luchtvaart. De gezagvoerder, Geordie Stewart, is een der meest ervaren be stuurders van de Boac. Stratocruisers kunnen normaal on geveer 81 passagiers, in twee verdie pingen, vervoeren. De enige overlevende passagier zat bij het gat waar het toestel door de explosie brak en hij kon hier door ontsnappen. De vier bemanningsleden die zijn omgekomen, zijn drie stewards en de stewardess. Zij waren in de pas- sagiersafdeling toen het ongeluk ge beurde. De vrouw en de zoon van een der omgekomen stewards, die zich eveneens in het vliegtuig be vonden, hebben ook het leven ver loren. wone man en vrouw hangt op de lange duur de opwaartse ontwikke ling van de geschiedenis van een natie af, zelfs al lijkt hun leven door oninteressant, dagelijks het zelfde werk monotoon”, aldus de Koningin. Wij kunnen ons de aarde zonder strijd niet denken, strijd tegen de natuur en helaas strijd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien hebben, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kort zichtig machtsbegeren. Het hele le ven is een strijd, en die in onszelf is de allerzwaarste. En door die in nerlijke strijd groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen gerijpt tot wat ze op dit moment zijn, en alle strijd heeft de mensheid gestempeld tot wat ze thans is met haar verlangen naar vrede. dere hoge ambtenaren naar Augusta komen voor besprekingen. President Eisenhower had Zondag een bespreking per telefoon met minis ter Dulles over de politieke toestand in Frankrijk. Ook had de president de vorige dagen al verscheidene malen met zijn minister van Buitenlandse Za ken overleg gepleegd over Frankrijk. In een zeer scherp gesteld artikel pleit de „New York Times” voor eert herbewapening van West-Duitsland zonder Franse medewerking. Het is te gek, zo schrijft dit invloedrijke blad, dat de veiligheid van West-Europa af hangt van een dozijn Franse parle mentsleden In Moskou werd de Britse verkla ring bestempeld als een grove pressie op de Franse openbare mening en parlementsleden. In Oost-Duitsland heerste vreugde over de verwerping van de herbewapening van West- Duitsland. De dag van heden zal duidelijk ma ken of men in Oost-Duitsland wellicht toch nog te vroeg heeft gejuicht Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Hem tot de Zoon des Mensen en tot de Weg, de Waarheid en het Leven. Als Zoon des Vaders opende Hij de Weg der Genade, zonder weer- men en gaan als Overwinnaar van dood en leven. Laten wij niet vergeten, dat de Vredesvorst neer van dood en leven is, en dat in Zijn hand de bevesti ging ligt van Opstanding in de Va der. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De Vredesvorst heeft daarin be wezen wie Hij is, dat Hij het we- 'J derstaan van de boze niet heeft ge- g wild, en dat Hij desondanks vol- BUENOS AIRES, 26 Dec. Dr Ri cardo Balbin, leider der Argentijnse radicale oppositiepartij, is, blijkens een Zaterdag jl. door de partijleiding uit gegeven bekendmaking, gearresteerd op beschuldiging van smaad jegens de persoon van president Peron. Dr Balbin geraakte bij een bezoek aan zijn zoon, die is opgesloten in de gevangenis van Eva Peron, de hoofd stad der provincie, waarin Buenos Aires is gelegen, in een fel twistge sprek met een der gevangenis-autori- teiten, waarop zijn arrestatie volgde. In Parijs hield premier Mendès- France een toespraak, waarin hij niet over de politiek wilde spreken. „Ik zal u slechts de wensen over brengen van iemand, die op plaats waar hij zich bevindt, de plicht heeft, voortdurend te denken aan hetgeen voor het algemeen wel zijn moet worden gedaan”, aldus de Franse eerste minister. Hij zei, dat hij graag zou willen, dat deze Kerstmis een teken zou zijn van het verbond om gezamen lijk zodanig op te treden, dat de wereld wordt gevonden, waarin .geen mensen meer zijn, die honge rig, koud en bevreesd zijn, een we reld, waarin allen in vrede kunnen leven rondom de haard, waarop zij recht hebben. BELGRADO, 27 Dec. Volgens het Zuidslavische blad „Borba” wordt in een telegram uit India gezegd, dat communistisch China Zuid-Slavië heeft voorgesteld diplomatieke betrekkingen aan te knopen. BELGRADO, 27 Dec. Voor het eerst na de oorlog is in Z.-Slavië cri- tiek op het regiem geoefend. Zij kwam van de zijde van de gewezen vice- president Milovan Djiias, die in Janu ari 1954 uit al zijn openbare functies is verwijderd. Hij is een der vier stichters van het communistische Zuid- Slavië. In een interview met de „New York Times” spreekt hij zich uit voor eeii twee-partijenstelsel in Zuid-Slavië. Er moest een nieuwe democratisch-socia- listische partij komen naast de com munistische. „Ik sta dit interview toe”, zei hij „om de vrije meningsuiting in mijn land aan te moedigen. Ik neem risico, maar met ons huidige stelsel kan men niet vooruit komen zonder risico’s te nemen. Men weet nooit wat er kan gebeuren, maar ik geloof niet dat het iets kwaads zal zijn. Het is een goed ding voor ons land om een burger te hebben, die zegt wat hij denkt Er bestaan volgens Djiias democra tische elementen in de communistische partij, maar zij waren ongeorganiseerd. De partij zelf was in de greep van an- ti-democratische krachten. De anti democratische ontwikkeling van de communistische partij was te wijten aan president Tito, die daarin overi gens door de meeste partijleiders werd gesteund. Djiias verwacht, dat binnen de tien jaar de omstandigheden voor een politieke democratie gunstig zullen worden. Het politieke aspect van het huidige regiem verschilde niet veel van Stalinisme. BELFAST, 27 Dec.. Detectives uit Dublin en Belfast hebben in het huis van de vefertigjarige mevrouw McGee- ham te Belfast, die Woensdag in hech tenis is genomen na een mislukte po ging een baby van negen maanden uit Dublin te ontvoeren, een vierjarig meisje gevonden, dat vier jaar geleden uit Dublin is ontvoerd. In het huis der McGeehams was alles voor de Kerstviering gereedgemaakt. Het meisje, dat te Belfast onder de naam „Bernadette McGeeham” leefde, is de dochter van John en Julia Brow ne krantenverkopers te Dublin. Zij werd door haar ouders herkend. De politie zet de speurtocht voort naar een andere vermiste baby uit Dublin, een meisje van zes maanden, dat op negentien October j.l. ontvoerd werd. zijn onmacht voelt in de nood. Om- g dat wij dat vergeten, zien wij vre- a de als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkander. PRESTWICK, 25 December. - Een Brits lijnvliegtuig, de Strato cruiser „Cathay” van de „British Overseas Airways Corporation” (Boac), is Zaterdagochtend bij de landing op het vliegveld Prestwick in Schotland in brand gevlogen, ont ploft en omgeslagen. 28 personen vonden de dood: 24 van de 25 pas sagiers, voor het grootste deel Schotten, die thuis Kerstmis wilden vieren, en vier van de elf beman ningsleden. Vier personen werden gèwond, van wie twee zwaar. Het ongeluk gebeurde bij slecht weer, het regende en de wolken hin gen zeer laag. Het toestel was op weg van Londen naar New York. Het was wegens de weersomstandigheden vier uur later uit Londen vertrokken. De brandweer slaagde er na twee uur in de brand meester te worden. De wrakstukken lagen over een af stand van zestig meter verspreid. Er zal een openbaar onderzoek naar BIJ DE MILITAIREN. De schoolkinderen van Nunspeet, Elspeet en Vierhouten helpen de militairen, die in de legerplaats Nunspeet de Kerstdagen moesten doorbrengen, een verrassing bereid. Vrijdagavond boden honderd kin deren evenzovele taarten aan. Dat de militairen daarop de kinderen ook hebben getracteerd, spreekt welhaast vanzelf. In Harderwijk is een kerstdiner gehouden, waaraan 700 personen deelnamen, manschappen van de staf vierde divisie. Koningin Juliana en Prinses Wil helmina hebben aan de vooravond van Kerstmis onofficieel het grote kerstvuur in het Baarnse bos bijge woond. Er werd een korte toespraak gehouden en men zong gezamenlijk Kerstliederen. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet woonden Eerste Kerstdag de Kerstdienst bij in de Herv. Bergkerk te Amersfoort, waar ds A. Braakman voorging. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft Vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het Britse aanbod tij dens de conferentie te Londen ge geven om Britse troepen op het vas teland van Europa te houuen tot het einde van deze eeuw, afhankelijk is van de ratificatie der Parijse Ver dragen, door alle betreffende rege ringen. Verwerping der verdragen, aldus de Britse verklaring, betekent niet, dat de Duitse herbewapening geen voortgang zal vinden. Het gaat er niet om of de Bondsrepubliek zich zal bewapenen, maar op welke wijze dit zal gebeuren. W estauitse regeringsfunctionarissen hebben hun instemming betuigd met dit Britse standpunt. Men sprak in Bonn de hoop uit, dat dit alles ge noeg Franse afgevaardigden van ge dachten zou doen veranderen om de schaal ten gunste van dë verdragen te laten doorslaan. TAIPEH, 26 Dec. Nationalistisch Chinese bommenwerpers hebben Za terdagavond tien bommen geworpen op het in communistische handen zijn de eiland Tienao, ten Noorden van het nationalistische eiland Tatsjen. Het communistische afweergeschut was zeer zwak, aldus een communiqué van het Nationalistische ministerie van Defensie. Nationalistische schepen en vliegtui gen hadden eerder communistische stellingen op het eiland Tsjikoeosjan, acht mijlen ten Noorden van Tatsjen gebombardeerd de eerste gecombi neerde nationalistische aanval uit zee en uit de lucht sinds September. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Van oudsher zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en misschien ook vreugde, verwant, en beduiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. Vrede in de ziel en vrede op aarde kan pas tot groei, en uiteindelijk tot wasdom komen, en ons tot zegen worden, als wij voortdurend vech ten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd. Die gaat om een leven op een steeds iklllHBIIOIII!IHIHHIIIIIIIIIttllllllHIUUIIIIIIIIIIIIIllllliy 1v e wereld heeft weer Kerst- 1 feest gevierd. In Bethlehem hebben duizenden in de Kerstnacht de tocht naar de kerk gemaakt, die daar is gebouwd. Vooraanstaande staatslieden hebben Kerstboodschappen uit gesproken en in ons eigen land hebben de inwoners van garni zoensplaatsen de militairen, die de Kerstdagen niet thuis konden doorbrengen toch een prettig Kerstfeest bereid. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in een Kersttoespraak gespro ken tot de „onbekende millioenen” van het Britse rijk: „de gewone man en vrouw, wier namen nooit bekend zullen worden”. „Van de gezondheid van hart en van de ge- hoger peil, niet meer om gelijk te krijgen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om tot overeenstemming te komen in iedere strijd, in iedere verhouding, en in iedere ontmoeting. Waar le ven is, is groei en actie. PARIJS, 27 December. Nu de Franse Nationale Vergadering in eerste aanleg de herbewapening van West-Duitsland heeft verworpen, loor in meerderheid tegen dit deel van de Parijse verdragen te stem men, zijn de reacties los gekomen. Reacties, die niet mis zijn. Reacties, die tevens zijn bedoeld als laatste poging om de Franse parlementariërs tot andere gedachten te brengen. Vanmiddag immers wordt opnieuw over de Verdragen gestemd en nu heeft premier Mendès-France de vertrouwenskwestie aan de zaak verbonden. Volgt een hernieuwde ver werping, dan zit Frankrijk in de laatste dagen van 1954 dieper in het diplomatieke moeras, dan ooit tevoren het geval is geweest. Want...... er wordt al gesproken over een herbewapening van Duitsland buiten Frankrijk om, als het parlement mocht weigeren....... uitspraak wordt beschouwd als een zeer ernstige zaak. Wij kunnen niet aannemen, dat dit de laatste Franse beslissing in deze kwestie is”. President Eisenhower zal, indien de Franse Nationale Vergadering bewa pening van West-Duitsland van de hand wijst, overwegen zijn Kerstvacan- tie te Augusta in Georgia af te breken om naar Washington terug te keren, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty meegedeeld. Ook is het mogelijk, dat minister Dulles enan- VreUe is geen toeviuchtsooru voor welke onvruchtbare instelling aan ook. Vreue is geen asyl voor ge- maKzucntigen, noen een rus muis voor nen, aie nun twist later wmen gaan hervatten. Vrede is geen viucnt m net onoeKende iueaal. Men Kan zien ook met op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauwe ren rust omuat men ue strijd niet onaer ogen aurft te zien, wien kan niet op de vreae teren, wanneer men werKciijKe vre«e Kent en weet noe nem te verwerven. Vrede betekent ue positieve ge- recntigneid voor mens en mensheid. De vrede te naaeren is eigen strijd gestreden te hebben, in over winning op onszelf, terwille van on ze naaste. En terwille van onze naaste en ons zal de Vredesvorst zich buigen naar elk onvermogen, wat wil, en met kan wat wil omdat het zichzelf wil geven, en wat niet kan omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd verwikKeld is. Men ver geet zo licht in eigen leven, en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is, en komt, wanneer men HONGKONG, 26 December. In een rede voor de politieke raadgeven de Chinese volksconferentie heeft de premier van communistisch China, Tsjou en Lai, gezegd, dat Amerika op zettelijk spanning veroorzaakt door een een luide protestactie op te zetten tegen de „gegronde” veroordeling van dertien Amerikanen op beschuldiging van spionnage. Het had de Ver. Naties bewerkt „een belachelijke resolutie ter /eroordeling van China” aan te ne men, aldus de premier. Tsjou waarschuwde Engeland, dat de regering de diplomatieke betrekkingen met communistisch China in gevaar bracht door Amerika te steunen in de politiek, die het land voert op Formosa. Tijdens de conferentie is een reso lutie goedgekeurd, waarin wordt uit gesproken, dat de Chinese communis ten niet zullen rusten voor Formosa in bun handen zal zijn. HOLLANDI, 27 Dec. Om uiting te geven aan haar vreugde over de be slissing der Verenigde Naties met be trekking tot Nieuw Guinea (het ver werpen der resolutie inzake overleg tussen Nederland en Indonesië, op 10 December j.l.) en voorts om uiting te geven aan haar gevoelens van trouw en aanhankelijkheid aan- en verbon denheid met Nederland, heeft de Pa- !>oea-bevolking te Hollandia het ver- oek ingediend, vandaag, de dag van de souvereiniteitsoverdracht, behalve «ver Nieuw Guinea, aan Indonesië, een grootse demonstratie te mogen houden. De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft dit verzoek ingewilligd. Teneinde oen ieder in de gelegenheid te stellen, aan de demonstratie deel te nemen, ■ian wel haar bij te wonen, bepaalde de gouverneur, dat heden een vrije dag zal zijn. Het programma vermeldt o.a. het 'ouden van kerkdiensten, optochten, olksfeesten en adat-dansen. Een co- -ité, bestaande uit Papoea’s deed aan e gehele bevolking het verzoek, op >e dag de vlag uit te steken. WENEN, 27 December. ZoWel in Oostenrijk als in Zwitserland zijn de laatste dagen grote hoeveelheden sneeuw gevallen. Nu de temperatuur is gaan oplopen tot boven het vries punt dreigen weer lawines in de Alpen voor te komen. Er is de toeristen de raad gegeven zich niet buiten de win- tersportcentra te begeven. Reeds zijn een aantal wegen en passen onbegaan baar geworden door enkele kleinere sneeuwstortingen. Men vreest, dat nu er in Midden-Europa storm op til is, dat de komende dagen vele lawines zich een weg naar de dalen zullen zoe ken. In de week voor Kerstmis zijn in het Zwitserse kanton Wallis al 4 mensen door een lawine gedood. Eén persoon wordt nog vermist, terwijl twee ande ren ernstig werden gewond. DE BILT, 26 December. Veran derlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en langs de Wad- denkust tijdelijk nog stormachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. bracht heeft, omdat het de wil g Zijn volstrektheid hierin maakte =j -J rt '7 zlnn TX/TzCim Con ga, en bevestigde dit door Zijn ko- H I Zijn aanwezigheid zonder enig compromis, of bevestiging, of ont- kenning, maar onoverwinnelijk als Overwinnaar van de dood |J zodat alle strijdtonelen 't zij |j klein, of afzichtelijk groot g moeten doodlopen op zijn over- winning. -T. Is wij, in deze jaren, met Z\ Kerstmis „vrede op aarde” horen verkondigen, worden uiize gedachten steeds weer ver vuld van hoop en vrees, 't Is ons daarbij vreemd te moede, dat er

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1