PLAKKEBORD de in Prov. Staten doken diep Zeeuwse problemen L Rijksbijdrage in onrendabele electriciteitsaansluitingen ’T ZEEUWSE ’T SPIEGELTJE Provincie steunt cultuur met 45 mille. p van Aanvaring in haven Hansweert De I Kosten van Zeeuwse Muziekschool hoger dan geraamd. Onderzoek naar bouwactiviteit in alle Zeeuwse gemeenten GRABBELTON Kinderen plantten bomen in Oosterland Wegschap Walcheren komt 5 Januari a.s. bijeen Bouwvolume, verkeer en Deltaplan werden uitvoerig beschouwing genomen HHK ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 23 December 1954 Pagina 2 -nd Mandement werd druk besproken in Ged. Staten verdedigden hun beleid KERK In morgi Vlak een h der t zijn oude gang autor lacht zou 5 r Am voe in vee ong ner uit, Begrip voor Zeeuwse argumenten Niet defaitistisch Voor concentratie Eerste boomplantdag Automatisch bellen naar het district Haarlem. £E er der be- Naar het oordeel van de heer Mes zou het een ernstige culturele verarming voor Zeeland betekenen, indien niet of minder voor beroepsmuziek beschikbaar zou wor den gesteld. Wat het toneel betreft was 'hij van mening, dat er gesproken kan worden van versnippering van geld en krachten en dat een coördinerend orgaan om tournée’s van gezelschappen uit te stippelen zeer noodzakelijk is. Hjj zal po gen hiertoe te komen. MEER GELD VOOR St. MAARTENSDIJK Namens alle fracties vroeg de heer Van Oorschot de PZEM te verzoeken in het tekort der Coöp. Electrische Januari zal het een te E wo< 1 2. heii Dit eindi kunn de c< de b zou wees onve W; wor< juist glim eigei verb grip ten ook ten. D< peet gem Dit sie i de 1 maj moe zegf lijk luk! de moe van per seei hon kee mei ten heii doo ber pol: tot I EA sch ver ma: de kee dai see dig des De vei wa Of het beter is de muziekschool bij „on derwijs” onder te brengen kan worden bekeken. Maar dan zal in elk geval het totaalbedrag voor cultuur met f 15.000. verminderd moeten worden. Indirect zul len de muziek- en zangverenigingen van de muziekschool ten zeerste kunnen pro fiteren. Dat bij de beoordeling der subsi dies het persoonlijke element een rol speelt, is inderdaad het geval, maar daar staat tegenover, dat de Z.C.A.R. na afwe ging van alle belangen zijn adviezen geeft. Het zou overigens niet juist zijn deze raad (die een sectie is van de Stich ting Zeeland) onafhankelijk over de be steding der gelden te laten beslissen. Na korte discussie werd ook besloten tot deelneming aan de oprichting Zeeuwse Muziekschool als zodanig. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) vroeg nog aandacht voor de Arbeiders- kunstkringen, die, meer dan de Z.V.U., juist het arbeiderspubliek bereiken. Hij wilde deze kringen ook in de subsidie regeling opnemen. Mr Mes zei, dat uit de 10 mille van het Rijk misschien nog wat kan worden gedaan, al zal er waarschijn lijk reeds 2 mille nodig zijn voor hoger subsidie der muziekschool. Het is n.l. niet zeker, dat het Rijk daarvoor nog meer zal geven. Mr van der Weel gaf de stellige ver zekering, dat de dag, waarop het laats te huis in Zeeland van electriciteit zal worden voorzien, de meest blijde dag in de PZEM-geschiedenis zal zijn, maar hij vroeg de Staten toch vooral niet te vergeten, dat het hier om millioenen gaat en dat het geen enkele zin heeft enkele tienduizenden guldens voor an dere subsidies voor dit doel te schrap pen. Het plan bestaat tot een algemene oplossing te komen, met medewerking van het Rijk. Men mag niet zeggen, aldus de Ge deputeerde, dat Zeeland door Den Haag is benadeeld wat het bouwvolu me betreft. De bezwaren richten zich tegen het systeem. De nieuwe direc- teur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft volledig begrip voor de Zeeuwse argumenten en voeg de er zelfs nog enkele aan toe! Het gevaar voor overspanning van de ar beidsmarkt is reëel, maar daar staat tegenover, dat tal van bedrijven hun arbeiders moeten loslaten omdat er ter plaatse niet kan worden gebouwd. Alle gemeenten hebben nu een brief ont- „.1tussen Rijks- e» Waterstaat achtte de spreker een moeilijk probleem. Rijkswaterstaat de plicht Ged. Staten rechtstreeks op de hoogte te houden van de plannen, die gemaak worden. Op dit punt is de V.V.D. we gerust. Tenslotte vroeg de heer ver hagen aandacht voor de noodzakeiu uitbreiding van Vlissingen, waarm tot heden nog geen voortgang is 8e' maakt. Z.i. is er maar één mogelijkheid om Zeeuwsch-Vlaanderen vast aan Ne derland te binden, n.l. inpoldering van Saeftinge en aanleg van een tunnel. Voorts drong deze spreker aan op het opstellen van een provinciaal plan door de PZEM voor de aansluiting van de onrendabele gebieden. GOOCHELEN MET CIJFERS. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) meende, dat de P. v. d. A. zichzelf in de weg staat om te be reiken wat zij wil: de geestelijke ver heffing van de mens. Over het man dement wilde hij niet veel zeggen: er zijn zoveel andere dingen, die be slag op ons leggen. Zeker wilde hij niet de gehele inhoud van het man dement voor zijn rekening nemen. De gewraakte advertentie is niet van enige officiële instantie der C.H. af komstig geweest. Hij wist niet, wie er dan wel verantv-oordelijk voor was. De C.H. is zeker geen principieel tegenstandster van samenvoeging. Met instemming citeerde de heer Van der Feltz een artikel uit ons blad, waarin werd gezegd, dat iedere partij met de verkiezingscijfers goo chelde om haar tevredenheid te tonên. De C.H.-spreker wilde gaarne we ten, wat er op Schouwen-Duiveland is terecht gekomen van de vrijheid der bevolking in verband met de uit voering der Staten-motie omtrent de gemaakt. De huizen worden weer herbouwd, het herstel vordert en ook de beplan ting van de wegen zal over enkele jaren zijn beslag krij gen. Voor tachtig procent zullen Ooster- en Sirjans- land volgend jaar herbe- plant zijn. We moeten echter niet vergeten, dat wij wel kunnen planten, maar dat God de wasdom schenken moet. Voor deze dag hadden we niemand beter kunnen uitnodigen dan de jeugd om dat deze er liefde en zorg voor de natuur uit zal le ren.” De beplanting, waardoor heeft gekregen, werd bij ge woond door ’t dagelijks be stuur van de gemeente, ver tegenwoordigers van Staats bosbeheer en Ned. Heide Mij en dat spreekt welhaast vanzelf vele ouders van de kinderen. BEGRIPSVERWARRING. De heer S. Kodde (S.G.P.) consta teerde een verwarring van begrippen ten aanzien van de geestelijke vrij heid. Wat verstaat de P. v. d. A. daar nu precies onder? En beschouwt zij de beginselen van de S.G.P., gebaseerd op Gods Woord, als onverdraagzaam? Het is volgens de heer Kodde altijd ge makkelijk verdraagzaam te zijn, als men maar volgen wil. Maar waar blijft zodoende de democratie, die men zo gaarne wil handhaven? Slechts dan is er heil voor ons volk te verwachten, als èn volk èn overheid terugkeren tot de ordinantiën Gods. Wat de Zeeuwse zaken aangaat zag de heer Kodde meer mogelijkheden in samenwerking dan i* samenvoeging van polders. Hij meende, dat het geld, dat nu voor cultuur wordt uitgegeven, beter voor de electriciteitsvoorziening van het platteland kan worden be steed. Verheugd was deze spreker over de gunstige financiële positie, maar hij was wel eens bang, dat er van schijn welvaart gesproken moet worden. Ten slotte drong de heer Kodde aan op het verzamelen van zoveel mogelijk exacte gegeven over de woningbehoefte en op het instellen van een algemeen onder zoek door de P.P.D. naar de structuur- H ren, 16 s 22 c V zes, •1 s BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Engwierum A. van der Bovenkamp, vic. te Berlikum; te Lien- den E. S. de Lint te St. Philipsland. Aangenomen naar Odemirdum E. Chr. Poepjes, cand. te St Johannesga. Benoemd tot vicaris te Veere: F. Don Jr te St. Laurens (voor de tijd, dat ds C. D. Otte legerpredikant is). Geref. Kerken i Beroepen te Rilland-Bath A. Treur niet, cand. te Den Haag; te Baflo dr L. Zielhuis te Arum. Aangenomen naar Brussel E. H. Na gel te Hengelo. MIDDELBURG, 21 December. Uitvoerig hebben de Prov. Sta ten gediscussieerd over de subsidiëring van cultureel werk met een bedrag van f 45.000.— gedurende 1955. Er bleek veel waardering te bestaan voor het beleid van Ged. Staten, maar ook waren er nog heel wat wensen. Uiteindelijk werd het voorstel aanvaard met de stemmen van de leden der S.G.P.-fractie tegen. Namens de A.R. sprak de heer P. Me- liefste zijn waardering uit over het feit, dat Ged. Staten niet het advies der Stich ting Zeeland volgden en de subsidiëring enigszins wilden afremmen. De stichting van de Zeeuwse Muziekschool juichte hij van harte toe, maar hij vroeg zich af, of er daarnaast nog behoefte bestaat aan subsidiëring met ruim f 10.000.der ama teur- en beroepsmuziekverenigingen. Liever wilde hjj dit geld ten goede doen komen aan de dorpsmuziek- en -zang verenigingen via de provinciale organen daarvan. De post voor toneel kon z.i. wor den teruggebracht ten bate van deze verenigingen. Subsidie voor uitvoeringen als van de Mattheüs Passion achtte de heer Meliefste niet nodig. In het alge meen dient de Provincie slechts stimule rend op te treden. Hij verwachtte, dat de post voor onderzoek en inventarisatie het laatst op de begroting zou staan: hier ligt een normale taak voor de Stichting Zee land. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (CH) meende, dat bij de beoordeling der sub sidieverlening voor culturele doeleinden de persoonlijke instelling en voorkeur sterk meespreken. De post voor onder- zoe.: en inventarisatie vond hij een ver kapte subsidieverhoging aan de Stichting Zeeland. De heer J. L. Verhagen (WD) stemde in met het culturele beleid van het Col lege, maar vroeg, waarom de muziek school niet onder het hoofdstuk onderwijs wordt gebracht. Daarvoor is f 15.000. uitgetrokken, maar vermindert men het totaal van f 45.000.— met dit bedrag, dan blijft er minder voor andere culturele zaken over dan dit jaar. De heer Verhagen meende ook, dat een andere positie van de Zeeuwse Culturele Adviesraad eens nauwkeurig bekeken moet worden. Namens de KVP uitte de heer J. M. A. C. van Dongen waarderen de woorden. Hij vond, gezien de goede adviezen der Stichting Zeeland, de post voor onderzoek en inventarisatie zeker verantwoord. Ook verzocht hij na te gaan of behalve de Z.V.U. niet méér organisa ties (b.v. de kunstkringen in Zeeuwsch- Vlaanderen) van het subsidie kunnen profiteren. vangen met het verzoek een opgave te verstrekken van de bouwactiviteit. Blijkt daaruit, dat men zit te springen om woningen te bouwen, dan zal dit in Den Haag zeker grote indruk maken. Wat de samenvoeging van gemeen ten betreft merkte hij op, dat de wind in Den Haag niet gunstig waait en dat er op korte termijn geen initiatieven zijn te verwachten. Tenslotte deelde mr van der Weel mede, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe financiële regeling voor de verpleging van be hoeftige krankzinnigen in werking treedt, die van de Provincie grote of fers zal vragen. De visserij-vragen werden door de heer Lockefeer beantwoord. Na op de brief aan de minister te hebben gewe zen deelde hij mede, dat er momen teel 377 schepen bij de oester- en mos- selcultuur zijn betrokken en dat de oester- en mosselcultuur dit jaar resp. 4 en 9 millioen aan deviezen zullen op leveren. Volledig werd onderschreven de mening, dat de capaciteit der provin ciale schépen veel te gering is en fnuikend voor de economische ont plooiing van Zeeland. Voor défaitis me is echter geen reden. Medege deeld werd, dat zowel de pont „Dordrecht” als de „Koningin Em ma” zullen worden verlengd en dat bij de „Emma” de kopoppervlakte van 102 tot 248 vierk. meter wordt vergroot. Opheffing van de vrijdom der veren noemde de heer Lockefeer een stap terug: de vervoercapaciteit wordt er niet groter door en het Rijk zal zeker niet bereid worden gevon den meer te doen. Bekeken zal wor den, of er voor de veerboten mobilo foons kunnen worden aangeschaft. Naar een mededeling van de heer G. Philipse wordt door de Technische Dienst van Domeinen voortgewerkt aan de voorbereiding der inpoldering van Saeftinge. Ged. Staten worden door de Rijkswaterstaat volledig inge licht en om advies gevraagd omtrent de dijksverzwaringen. Binnen enkele weken krijgen Ged. Staten de rapporten en voorstellen der commissies, die de concentratie van polders op Schouwen-Duiveland en op Noord-Beveland hebben bestudeerd. Op Schouwen-Duiveland was slechts één der commissieleden voor twee wa terschappen, op Noord-Beveland was men unaniem voor één waterschap. Eind April zal waarschijnlijk een bui- (Zie vervolg op pagina 7). MIDDELBURG, 22 Dec. Vandaag hebben Ged. Staten hun be leid verdedigd, met overtuiging en ook met succes. Want bij de replie ken bleken er bij de Statenleden niet zo heel veel vragen meer te be staan. Nu moet erbij worden vermeld, dat onderwerpen als bouwvolume zo langzamerhand waren doodgepraatMr A. J. van der Weel nam de financiën voor zijn rekening en kon (wat de electriciteitsvoorziening der onrendabele gebieden betreft) mededelen, dat het Rijk bereid is een niet onbelangrijke bijdrage te geven, indien van de zijde van het bedrijf, de Provincie en de gemeenten eveneens gelden worden beschikbaar gesteld. Voorlopig zal deze regeling gelden voor de herverkavelings- gebieden, maar Ged. Staten wensen daarna ook voor de andere delen der provincie een soortgelijke regeling tot toepassing te zien gebracht. Een mededeling van Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer was, dat het col lege minister Algera de ernstige bezwaren van de visserij tegen de afsluiting van de Ooster-Schelde onder het oog heeft gebracht en het grote belang van het voortbestaan der oester- en mosselcultuur heeft onderstrèept. Mr van'der Weel stelde het zó, dat de begroting voor 1955 inderdaad con servatief is opgesteld, maar een pro gressief beleid inhoudt. Vorig jaar moest hij waarschuwen voor over schrijding van de grens. Uit Den Haag kwam later de mededeling, dat de bij drage uit het Provinciefonds werd ver hoogd, zodat wat meer ruimte ont stond. Ged. Staten zijn daarvan echter niet op hol geslagen, maar maakten gebruik van de mogelijkheden tot uit bouw en het aanpakken van nieuwe taken. De wind is ons zeker mee, maar wij blijven bedacht op verslechtering van de conjunctuur, aldus de heer van der Weel. Hij beklemtoonde opnieuw, dat Ged. Staten een speciale commissie voor het Deltaplan onnodig en ongewenst achten. Het was hem gebleken, dat onder de Statenleden geen eenstem migheid bestond over doel en taak dezer commissie. Bedoelt men er een studiecommissie mee, waarin des kundige Zeeuwen, ook uit de ambte lijke kring, zitting hebben, dan komt de zaak anders te liggen. Maar voors hands is er aan zo’n bespiegelende commissie geen behoefte. Wél zul len Ged. Staten zoveel mogelijk voorlichting geven. De heer A. R. de Lange te Rotterdam, vroeger te Goes, is geslaagd voor het examen economie M.O. De oudste inwoonster van Oost- en West-Souburg, mevr. wed. Arendse-Adri- aanse, hoopt vandaag haar 93ste geboortedag te herden ken. De jarige geniet nog ’n goede gezondheid. Haar ge zichtsvermogen is niet meer zo sterk. Wij wensen haar van harte geluk en een pret tige dag toe. Ongeveer overal in de provincie behoort het „bie tenseizoen” weer tot het verleden. In de ene plaats is de aanvoermeegevallen, in de andere plaats tegen, maar over het algemeen is weinig reden tot klach ten. In Souburg b.v. werd tijdens de laatste bietencam pagne niet minder dan 11.978.960 kg aangevoerd. Een aantal, dat nog nooit werd behaald. voering van het Deltaplan. TELEURGESTELD. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) wilde ruiterlijk erkennen, dat zijn par tij teleurgesteld was, toen de zetel van de Middenstandspartij aan haar voor bijging. Hij bestreed, dat de doorbraak ’n socialistisch monopolie zou zijn. De uitbouw van het provinciale subsidie systeem juichte hij toe. Drie zaken vormden z.i. de grootste problemen in Zeeland, n.l. het bouwvolume, het ver keer en de geringe voortgang der in dustrialisatie. Van een woningtelling verwachtte hij weinig heil: Den Haag zal een politiek moeten voeren, die ge richt is op de ontplooiing van een randgewest als Zeeland. Voorts vroeg deze spreker, of het niet gewenst is nog meer schepen te bouwen. Hij ver wachtte n.l., dat de twee, die binnen kort worden besteld, in 1957 al onvol doende zullen zijn. De verhouding Prov. eveneens heeft de 1 tt et was Dinsdagmiddag een drukte van belang in het il park rondom het gemeentehuis van Oosterland. Hon derd en vijftig kinderen hadden de kou en regen getrot seerd om een voor hun zeer gewichtige daad te ver richten: een boom te planten op deze eerste boomplant dag voor Schouwen en Duiveland. De gemeente-arbeiders, die toezicht uitoefenden op dat alles volgens de plannen Zou verlopen, stonden per plex toen de kinderen, leer lingen van de drie scholen Uit Oosterland en Sirjans- land, met trots de spade, die soms groter was de de jeug dige beplanter zelf, gingen werken en hun boompje met akelige nauwkeurigheid in de grond zetten. Hun boom pje, want aan elk der boom pjes komt een plankje, waarop de naam van de planter staat vermeld. Bur gemeester S. W. A. Lauren- se van Oosterland was trots op zijn ingezetenen, die tij dens de ramp zoveel hebben moeten meemaken en nu in de gelegenheid waren om het feit, dat de eerste mas sale boomplantdag in zijn gemeente plaats vond. Alvorens de scholieren MIDDELBURG, 22 Dec. Tijdens het stormweer van Dinsdagavond kwam het Engelse zeeschip „HulJ- gate” in de buitenhaven van Han's- wëert in aanvaring met het Belgische sleepschip „Alice”. De boeg van de „Alice” werd ingedrukt en er ont stond grote schade aan het huisraad aan boord. Het schip liep geen lek kage van betekenis op. Dé „Hullgate” kwam naar Rotterdam en kon later de reis naar Antwerpen voortzetten. De veerboot op het traject Zijpe Anna Jacobapolder kwam tengevolge van het ruwe weer in aanvaring met de steigerpalen in Anna Jacoba. Daar door moest de dienst om negen uur Dinsdagavond worden stopgezet. aan het werk werden gezet, had de burgervader hun eerst op de stoep van het oude gemeentehuis toege sproken. Hij zei o.m. dat Oosterland voor de oorlog een der meest idyllische plekjes op Duiveland was. Elke dag nog voelen de ouderen wat zij verloren hebben. Na de oorlog was men echter weer in staat de gemeente met beplanting te versieren. Maar.... toen kwam de ramp, die alle groen uit ’t dorp wegvaag de. „En zodoende staan we hier boomloos, aldus de bur gemeester, „maar gelukkig .to, --- kan vandaag weer een begin Oosterland 75 jonge bomen met de beplanting worden bevriezing der kernen. Hij had het gevoel, dat men in Zeeland wel eens het hoofd verliest, als men over het Deltaplan spreekt. wjjz’igïngen van Zeeland door de uit- Het is niet nodig reeds nu een spe- ciale commissie in het leven te roe pen. Wél dienen Ged. Staten de ont wikkeling nauwlettend te volgen. DE FINANCIËN. Namens de A.R. sprak de heer J Hommes. Hij koos zijn uitgangspunt in de toestand der provinciale finan ciën en ging na hoe deze langzaam maar zeker verbeterden, dank zij een gezond conservatief beleid van Ged Staten en hogere uitkeringen uit het Provinciefonds. Bij sommige subsidievoorstellen vraagt men zich echter wel eens af, of de waarschuwing van vorig jaar', dat de grens van het financiële kun nen nadert, niet meer geldt, aldus de GOES, 22 Dec. Woensdag 5 a.s., des middags om half twee, college van beheer van het watersc Wegschap Walcheren in de raadszaa Middelburg in openbare vergadering eenkomen. Het dagelijks bestuur zal op deze gadering o.m. een voorstel ter tafel gen omdat reeds in de nabije toe uitgaven zijn te doen om bij de terdamse Bank N.V. te Middelburg rekéning-courant overeenkomst aan gaan. Voorgesteld wordt om het m mum-crediet voor het jaar 1955 te len op f 100.000.—. Vervolgens zalj de MIDDELBURG, 22 December. Even half tien vanmorgen zijn de Prov. Staten gestart met de behandeling der begroting voor 1955. Tot klokslag één uur zijn de fractievoorzitters aan het woord geweest voor hun algemene beschouwingen en des middags werden, voordat Ged. Staten antwoordden, nog tal van losse opmerkingen gemaakt over onderdelen van de begroting. Het was wel te verwachten, dat ook in deze Statenvergadering het mande ment niet onbesproken zou blijven. Toen de socialistische fractievoorzitter, de heer L. P. van Oorschot, er eenmaal over begon, konden de vertegen woordigers der andere partijen er niet over zwijgen. Nieuwe gezichtspunten leverde deze discussie uiteraard niet op na alles wat er reeds over is ge sproken en geschreven. Toch, ondanks dit politieke debat, bleef er voldoende aandacht voor de begroting zelf en voor het beleid van Ged. Staten. Er was veel lof en waardering voor dit college. Maar voldaan waren de meeste spre kers niet. Het bouwvolume, het Deltaplan, de verkeersproblemen, de con centratie van polders, de subsidiepolitiek, ziedaar enkele punten, waarover druk is gediscussieerd. De heer Van Oorschot constateerde, dat de laatste Statenverkiezingen slechts één partij zetelwinst oplever den, n.l. zijn partij. En zijn conclusie was opnieuw de doorbraak naar het socialistische beginsel is een feit. De verwarring in het r.k. kamp leidde tot de verschijning van het mande ment, dat zeer uitvoerig werd becri- tiseerd. De heer Van Oorschot meen de ook, dat de voortgaande verzuiling en versplintering ons volk in het moe ras voert en dat wanneer straks iedere denkrichting om subsidie bij de overheid aanklopt de overheid invloed moet krijgen of een plaats gaat bezetten in de besturen van al die organisaties. BESLISSENDE JAREN. Met het Deltaplan breken voor Zeeland beslissende jaren aan. Over het probleem Yerseke kón de heer Van Oorschot zich niet uitspreken: wij zullen hier moeten varen op het kompas van de deskundigen, maar het is nu reeds noodzakelijk de con sequenties te onderzoeken en maat regelen te treffen voor het geval de Ooster-Schelde wordt afgesloten, op dat de bevolking van Yerseke niet verpaupert. Ook de verplaatsing van de Veerse haven moet worden bestudeerd. Wat Schouwen-Duiveland aangaat meende de socialistische woordvoerder, dat op het belangrijke punt van de samen voeging van gemeenten het werk van de P.P.D. niet is aanvaard. De heer Van Oorschot las een ad vertentie, daterend uit April, voor, waarin de C.H. opriep haar bij de verkiezingen te steunen, omdat zij zou strijden tegen de annexatie. Voorts wilde hij weten, of de plaats van de nieuwe Bresk'.nse haven al vaststaat en of de eventueel gedu peerden schadevergoeding krijgen. Het vraagstuk Zijpe-Anna Jacoba wil de hij op hoog niveau bespreken met inschakeling van de volksvertegen woordiging. Dit veer hoort aan de Provincie en het is te dwaas, dat de R.T.M. hier een eeuwigdurende con cessie heeft. Centrale te St. Maartensdijk het vol ledige derde deel te dragen en aan de f 10.000.nog f1700.toe te voegen. De heer P. V. M. Vercau teren (K.V.P.) noemde het mandement in de eerste plaats een elementair stuk van katholieke zielzorg, hetgeen hij nader uiteenzette. Dankbaar toonde hij zich voor de hogere bedragen voor de wegen en ook hij meende, dat de gevolgen van het Deltaplan voor Zee land nauwkeurig moeten worden onderzocht. Merkwaardig vond de heer Van der Feltz het, dat Ged. Staten over het Drie-eilandenplan (in dit stadium be langrijker dan het Deltapbn) in alle talen zwijgen. Hij toonde zich voor- stander van de concentratie van pok ders, waarbij men zich niet mag ver', schuilen achter het vraagstuk der calamiteuze polders. Een verheugend bericht voor abonné’s, die zijn aan gesloten op de onderstaan de telefoonnetten. Met in gang van vandaag bestaat voor hen de gelukkigen, die op het automatische net zijn aangesloten de moge lijkheid hun verbindingen met de aangeslotenen van de geautomatiseerde netten van het district Haarlem langs automatische weg tot stand te brengen. Dit betreft hier dus de plaatsen Axel, Bors- sele, Colijnsplaat, Domburg, Ellewoutsdijk, Goes, ’s-Gra- venpolder, ’s-Heer Arends- kerke, Hoedekenskerke, Hoek, Kapelle-Biezelinge, Kats, Kortgene, Koudeker- ke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Nisse, Nieuw- dorp, Oost-Souburg, Ove- zande, Philippine, Sas van Gent, Serooskerke, Sluiskil, Terneuzen, Veere, Vlissin gen, Wemeldinge, Westka- pelle, Wissekerke, Wol- phaartsdijk, Zaamslag, Zou- telande en Zuiddorpe. HET ANTWOORD. Namens Ged. Staten wees mr dr A. J. J. M. Mes erop, dat de pogingen om meer van het Rijk te krijgen zjjn geslaagd. Van de 25 mille is, evenals vorige jaren, 15 mille voor de Z.V.U. bestemd. Diverse bedragen aan subsidie zullen hoger ko men te liggen. Zou men de post voor on derzoek en inventarisatie schrappen, dan zou onmiddellijk het subsidie voor de Stichting Zeeland verhoogd dienen te worden. Zij verricht op cultureel gebied oortreffeljjk werk. zal voor- I gesteld worden de bezoldiging ,val’,.||(S I voorzitter en de leden van het ““'■‘L I bestuur als volgt te regelen: jaal" be. I voorzitter' f 2000.leden dagelij St VóorVzal worden voorgesteld 't I lijks bestuur te machtigen sollicitan I te roepen voor de functie van hoo de technische dienst. De jaarwed e I deze ambtenaar behoort naar de m I van het D.B. f 7296.- in ^“Ljel I f 8332 in maximum te bedragen, ex 6 pet. Tevens wordt voorgesteld 'tr8. I wedde van de waarnemend "tarjs I teur, momenteel de gemeentes I van Koudekerke, te bepalen op I per jaar. Tenslotte zal de ontwerp- I ting voor het dienstjaar 1954 weide geboden. heer Hommes. Inderdaad is het be leid van Ged. Staten dynamisch en voortvarend, maar er zal toch ge waakt moeten worden tegen over schrijding van de grens. Uitvoerig ging hij in op de finan ciering der wegenplannen en in da’, verband besprak hij de wel bijzon der lange weg, die de diligence van de Commissie-Oud aan het afleggen is. De electriciteitsvoorziening der on rendabele gebieden zal z.i. niet spoe- di® kunnen slagen, indien ooi. het Rijk niet gaat bijdragen. Wat het bouw volume betreft drong hij aan op het vaststellen van andere richtlijnen door Den Haag. Ook de heer Hommes besprak het mandement, waarvan hij zeker ge deelten kon onderschrijven. En wat de doorbraak betreft: men klaagt steeds meer over de verzuiling, maar men vergeet, dat de doorbraak zeer vaak voert tot verwereldlijking van het leven. r\e laatste tijd wordt er heel wat geschreven en gesproken LJ over het landarbeidersvraagstuk. Kortgeleden verscheen een interessante studie, gebaseerd op uitgebreide onder zoekingen, van het Landbouwkundig Economisch Instituut, dat geheel aan dit probleem was gewijd en dat tot opmerke lijke conclusies voerde. In het algemeen blijkt, dat er weinig maatschappelijke waardering voor de landarbeider bestaat en komt het nog niet vaak voor, dat een jongen „dan maar landarbeider moet worden" bij gebrek aan beter? Historisch is dit standpunt misschien wel verklaarbaar, maar het blijft radicaal verkeerd. Het gaat er gelukkig op lijken, dat dit standpunt wordt herzien. Het wordt de hoogste tijd! Niet in de eerste plaats uit zakelijke overwegingen, maar vooral om deze arbeider zélf als beelddrager Gods. Wij lazen, dat tijdens het onderzoek door het L.E.I. ook werd gevraagd op welke plaats de landarbeider op de „sociale ladder" dien de te staan tussen een aantal beroepen, die varieerden van winkelier tot D.U.W.-arbeider. Een aantal boeren zetten hem op de zevende plaats maar zij stelden zichzelf drie plaatsen lager! Een gevoel van minderwaardigheid of een zich bewust zijn van de beoordeling door de grote „men"? Hoe het zij: als er één beroep is, dat ernstig ondergewaar deerd wordt, dan is het dat van landarbeider. Het is verder wel opvallend, dat steeds meer (en het blijkt in de praktijk!) wordt ingezien, dat ook op sterk gemechaniseerde bedrijven de arbeider of een vaste kern van arbeiders niet kan worden gemist voor een goede en solide bedrijfsvoering. De ervarin gen met losse arbeiders zijn voor vele boeren niet altijd even gunstig. Het is hier nu niet de plaats om uitvoerig na te gaan wat er moet gebeuren om de landarbeidersstand omhoog te heffen. Deze ligt o.i. vooral in het morele vlak. Daarnaast zal de beloning de aandacht vragen en verder zijn er kwesties van behoorlijke huisvesting en opleiding. U moet ook in Zeeland maar eens letten op de mensonwaardige krotten, waarin nog altijd vele landarbeiders moeten wonen. Ligt hier ook niet een taak voor de boer om zélf voor zijn arbeiders te laten bouwen? Want zij zijn toch bedrijfsgenoten!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2