NIEUWE PROTESTNOTA NAAR INDONESIË Schepen in moeilijkheden de Noordzee Schade door storm Gedachte van geïntegreerd Europa nog niet opgegeven Infiltranten op Nieuw-Guinea leverden voldoende bewijsmateriaal Parijse Verdragen maakt Grote Vier onmogelijk! zei, dat het zelfs waarschijnlijk is, vooral als de accoorden verworpen zouden worden, dat er in het ge heel geen conferentie van de Grote Vier zal komen. In het gunstigste geval dat van twee of drie mogend heden (Engeland, Amerika en de Sowjet-Unie). Dat wil dus zeggen, aldus de premier, dat Frankrijk dan niet meer zou kunnen meespreken in een Westelijke alliantie in poli tieke zin. Alleen als Frankrijk de accoorden op krachtige wijze zou ratificeren en de Westelijke mo gendheden duidelijke taal zouden kunnen spreken, zou een conferen tie van de Grote Vier nuttige resul taten opleveren, zo besloot de pre mier. op inNoord-Nederland ■B I Og van Verwerping van conferentie ■M Minister Luns in de Tweede Kamer: op Formosa Alfred van Sprang ■Bf j Tweede Kamer aanvaardde begroting van Buitenlandse Zaken Belgisch schip vermist- sloep aangetroffen a* 1 - z Minister Beyen: teleurgesteld realist Mendès-France waarschuwt Nationale Vergadering Sleepboot „Holland” ontsnapte aan groot gevaar Water steeg hoger dan in de rampnacht Eerste Kamer keurt aankoop emigrantenschip goed ’s-GRAVENHAGE, 22 December De Eerste Kamer heeft hedenavond met 19 stemmen tegen 17 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot wijzi ging der begroting 1954 van ’t scheep- vaartfonds, waarbij f 6.500.000 wordt aangevraagd voor de aankoop van een emigrantenschip. Tegen stemden de C.H., V.V.D., C.P.N. en enige K.V.P.ers. Twee personen gewond Aanrijding te Middelburg Kleine meerderheid: bewijs van innerlijke verdeeldheid Tegenstand DE BILT ZEGT: Veel wind PROTESTANTS* CHRI STEL IJK BLAD VOOR ZE ELAN D OONDERDAG december 1954 Vooruitzichten BW 10e JAARGANG, No. 2971 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE (pagina 7) geluk- en i Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord de voorzitter, -op MIDDELBURG, 22 Dec. Vanavond kort voor acht uur reed op de hoek Herenstraat-Turfkaai de heer J. de R. uit Middelburg met zijn motor tegen een met twee paarden bespannen groentekar. De heer R. en zijn duopassagier wer den zo ernstig gewond, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De voerman van de groentekar de heer H. de R. kwam met de schrik vrij en ook de paarden liepen geen let sel op. De motor werd ernstig bescha digd. LEUGENS Minister Luns was het er mee eens dat de grootst mogelijke paraatheid op Nieuw-Guinea is geboden. Op de ge vangen genomen infiltranten is zeer overtuigend bewijsmateriaal gevonden. Dat wordt nu verwerkt in een uitvoe rige, gedocumenteerde protestnota, die binnenkort gepubliceerd zal worden. Het lot van de hoofdambtenaar van Krieken baarde hem zorg. Weliswaar heeft Indonesië laten weten, dat hij een goede behandeling geniet, maar zijn verblijfplaats is nog onbekend. Mochten Nederlandse militairen op zee Indonesische troepen tegenkomen, die een duidelijke vijandige bedoeling hebben, dan zullen de nodige maatre gelen worden genomen. De Hoge Commissaris, Graaf van By- landt, zal na een kort, welverdiend In de grote garage van de kazerne der Koninklijke Ma rechaussee bij het Paleis te Soestdijk heeft de Nederland se Koninklijke Familie Woens dag 22 Dec. met het personeel van het paleis het Kerstfeest gevierd. In het programma was ook opgenomen het kerstspel „Van overal naar Bethlehems Stal”, waarin Prinses Marijke meespeelde. (Zie voor verslag pag. 5). Een overzicht tijdens het kerstspel. In het midden achter de kribbe herkent men Prinses Marijke in de rol van het Hol landse meisje Stientje. redelijk. Hier past een protest tegen het om dit onrecht ongedaan te maken. treuren dat niet alleen de regerings partijen, maar ook de oppositie de In donesische regering heeft gesteund. En dat terwijl de Nieuw-Guinea-kwestie voor dit land niet van essentieel be lang is. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. §8. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 22 Dec. Volgens minister Luns is er kig nog niets te bespeuren van een massale vijandigheid der Indone sische bevolking tegen de in dit land verblijvende Nederlanders. Maar als er voortdurend gif wordt ingespoten is het mogelijk dat dit gif eens zijn werking zal doen. De bewindsman hoopt nog op het nuchter in zicht van de Indonesische bevolking en dat de regering haar de baas zal kunnen blijven. Nog is niet alles verloren. Zo’n houding mogen we niet aannemen, want dat zou de taak van de Nederlanders aldaar niet ver gemakkelijken. Het is begrijpelijk dat ons volk geschokt is door de be handeling van de Nederlandse arrestanten. Dat is niet alleen begrijpe lijk, maar ook menselijk en redelijk. Hier past een protest tegen het on recht, maar ook een poging De gang van zaken met de arrestan- ,en heeft de regering toch niet weer houden om met Indonesië te gaan on derhandelen, op de „formele” basis van de opheffing van de Unie. De sfeer voor die onderhandelingen was niet prettig. Er waren duidelijke tekenen van geprikkeldheid, maar de regering meende dat onderhandelen ’t beste zou zijn voor de Nederlanders in Indonesië en voor het Nederlands be drijfsleven aldaar. We hebben echter niet kunnen vermoeden zo vervolg de minister Luns dat ondanks het Indonesisch succes opheffing van de Unie een beroep zou worden gedaan op de Verenigde Naties. Het is te be- PARIJS. 22 Dec. Premier Mendès-France heeft vandaag harde en duidelijke taal gespro ken in de Franse Nationale Ver gadering, die momenteel een de bat houdt over de Parijse Ver dragen. Zoals men weet heeft hij de kwestie van vertrouwen verbonden aan de stemming over de accoorden. Verwerpt het par lement de Verdragen, dan treedt de regering af. Vandaag voegde de premier daaraan toe, dat een aanvaar ding met een kleine meerderheid even ernstige gevolgen voor de regering zou opleveren en daar door opnieuw het bewijs zou le veren van Frankrijks innerlijke verdeeldheid, de regering niet 't initiatief zal kunnen nemen voor een conferentie van Vier. Zoals men weet heeft Mendès-France onlangs voorgesteld in Mei een conferentie van de Grote Vier te houden. De premier ging nog verder. Hij IN ZEELAND In Zeeland was vanmiddag de toe stand weer vrijwel normaal. Tijdens het laagwater van vanmorgen bleek er nog een flinke verhoging te zijn, doch en de wind ging liggen liep het wa- terug, zodat bij het laagwater van hedenavond de toestand weer normaal was. In Zierikzee heeft men bij wijze van voorzorgsmaatregel ook vanmiddag de Vloedplanken bij de haven neergezet, omdat het water op de kade kwam. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. verlof, naar Indonesië terugkeren. Zijn aanwezigheid kan een ruggesteun ge ven aan de Nederlanders die in dit land vertoeven. Nog steeds worden er leugenachtige berichten in Indonesië verspreid over Nederlandse landingen en duikbootacties in de Zuid-Molluk- ken. De bevoegde autoriteiten spreken dit niet tegen. Wat de behandeling van de Neder landse arrestanten betreft deelde mi nister Luns nog mede, dat het moeilijk is het wereldgeweten wakker te schud den. Al het mogelijke is gedaan langs diplomatieke wegen maar het is nu eenmaal een feit dat dit geweten makkelijker wakker te schudden is, als het een groot land betreft. Het Nederlandse motorschip „Coeta” uit Groningen deelde vanavond mee in moeilijkheden te zijn op de Noordzee. De motor was gestopt en het anker hield het niet. Het schip zou op sleep touw zijn genomen naar Esbjerg. Ook een Deens schip, dat N.O. van Ter schelling in nood geraakte wordt ge sleept. Wegens de nieuwe storm, die vanavond werd verwacht, zal het vaar tuig naar de rede van Den Helder wor den gebracht. De sleepboot „Holland”, die assisten tie verleent, is vannacht bij het uit varen tussen Vlieland en Terschel ling door een grondzee overspoeld, waardoor de voormast afbrak. De sleepbootbemanning zette echter door en bereikte het Deense vaar tuig. Bij het zoeken naar de schepen wordt geholpen door een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, dat op het vliegveld Valkenburg is ge- stationneerd. Het Britse schip „Woodcock” heeft gemeld, dat het zestig mijl ten Noord westen van Den Helder in nood ver keert. De machines zijn buiten wer king. Het schip heeft om sleepboothulp gevraagd. Mendès-France was tot deze uit spraak gedwongen, omdat uit de tot heden gehouden redevoeringen is gebleken, dat vele parlementsleden weinig voelen voor de verdragen en anderen een weifelende houding aannemen. De enige steun van be tekenis kwam tot nu toe van de ra dicaal Maurice Faure, die verklaar de, dat de premier gered heeft wat er nog te redden viel na de ver werping van de E.V.G. Vandaag is ook gesproken door de socialistische oud-minister Jules Moch. De socialisten hebben beslo ten voor te stemmen en daar-Moch tot de tegenstanders behoort, werd zijn rede met belangstelling gevolgd Hij zei, dat als de accoorden werden 's-GRAVENHAGE, 22 December De Noordwester storm heeft de afgelopen 24 uur niet alleen in ons land maar ook elders in West- Europa en op de Noordzee danig huisgehouden. Uit Engeland, België, Noord-Duitsland en zelfs uit Zwitserland kwamen berichten binnen over grote windsnelheden, die schade veroorzaakten. Van scheepsrampen is tot op heden geen melding gemaakt. Men ver keert thans echter in het onzekere over het lot van het Belgische schip Henri de Weert”, dat geseind heeft in zinkende toestand te verkeren. De positie van het schip was toen 100 mijl N.O. van Texel. Later is gemeld, dat een een t Omstreeks vier uur vannacht is het Panamese schip „Katinga” ter hoogte van IJmuiden in moeilijkheden geraakt Het vaartuig bleek moeilijk bestuur baar en werd op het strand bij Bergen aan Zee geworpen. Er bevindt zich een bemanning van 32 koppen aan boord. De reddingmaatschappij van Egmond aan Zee staat met behulp van een wip- pertoestel met het schip in verbinding, daar de bemanning heeft geweigerd om aan land te gaan. Een bergingsmaat- schappij wil trachten het schip van het strand te verwijderen. Deskundigen schatten deze pogingen op een half iaar. ANDERE SCHEPEN Een Zweeds schip, de „Petra”, ver keerde ten Noorden van Terschelling DE BILT, 22 Dec. Wisselend be wolkt met enige buien, hier en daar met hagel. Krachtige tot harde en tij delijk tot storm toenemende wind tus sen West en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogwater Vrijdag 24 Dec. 1954 Vlissingen: 1.22 u. 1,83 m., 13.32 u. 1.83 m.; Terneuzen: 1.47 u. 2.02 m 13.55 u. 2.02 m.; Wemeldinge: 3.00' u. 1.65 m., 15.11 u. 1.60 m.; Zierik zee: 2.46 u. 1.41 m., 14.59 u. 1.35 m. toen 100 mijl N.O. van Texel. nieuwe grote sloep was gesignaleerd door treiler. °Van het schip is echter geen spoor te bekennen. in nood. Een Engels schip en twee Duitse vaartuigen vertoeven in de na bijheid. De „Petra” schijnt niet direct in gevaar te zijn en tracht thans de reis voor te zetten. ZEEUWSCH DAGBLAD Directeur: JACQ DE SMIT ’s-GRAVENHAGE, 22 Dec. De Noordwester storm heeft het water in de afgelopen nacht aan de Groningse en Friese kust op sommige plaatsen ho ger doen stijgen dan in de rampnacht het geval was. En dat terwijl het niet eens springvloed was! De schade in Groningen is meegeval len. De dijkwachten waren ook hier paraat. Waar gevaar dreigde werd met zandzakken voor versterking der dij ken gezorgd. Militairen uit Zuid-Laren werden klaar gehouden om zonodig hulp te verlenen. In Friesland is een kleine polder on dergelopen, waarbij 30 schapen ver dronken. De schade aan de dijken was niet groot. Op de Waddeneilanden was het echter erger. De duinenrij van.West- Ameland is over een lengte van twee kilometer 4 tot 5 meter afgenomen. De bevolking maakt zich zorgen over de regelmatige afname de duinen. De bewoners van de Texelse pol der „Eendracht” zijn geëvacueerd, omdat in de dijk enkele gaten zijn geslagen. Te Stellendam wordt met man en macht gewerkt om de dijk langs de ha ven te versterken, omdat op verschei dene plaatsen het water door het dijks- lichaam sijpelt. In Rotterdam kwam het water ook hoog, waardoor enkele straten blank kwamen te staan. Een gezin van 10 personen werd uit de wo ning verdreven. geratificeerd, ze onmiddelljjk daar na overbodig gemaakt moeten wor den door een ontwapeningsaccoord in wijder verband. Hij meende, dat een wereldcatastrofe alleen kan worden voorkomen door ontwape- ningsmaatregelen van ingrijpende aard. Ex-premier Paul Reynaud ver klaarde vanavond, dat hij en zijn politieke vrienden (de gematigde conservatieven) zich van stemming zullen onthouden. Namens de M.R.P. zei oud-minis ter Teitgen, dat de Verdragen van Parijs een terugkeren betekent tot het oude stelsel van nationale le gers. Dit is een stap terug en daar om kon hij de politiek van de pre mier niet steunen. De vooruitzichten zijn nu atfus: Een absolute meerderheid kan wor den verkregen voor het toekennen van politieke souvereiniteit aan W.- Duitsland en goedkeuring van de Saar-overeenkomst, zoals Mendès- France die uitlegt. Er schijnt geen absolute meerder heid te zijn voor een onvoorwaar- deljjke herbewapening van West- Duitsiand, waarin de overeenkom sten van Parijs voorzien. Verwacht wordt, dat in feite minder dan de helft der Franse parlementsleden zich positief voor de bekrachtiging zal uitspreken. Mendès-France zal aan het eind van ’t debat nog een rede houden. De „Katingo”, zoals het vaartuig thans aan de grond zit op onge veer twee kilometer ten Noorden van Egmond aan Zee. (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 22 Dec. Het probleem van Europa kan alleen opge lost worden door veelzijdige samenwerking van een zo groot mogelijk aantal gelijkgezinde Europese landen. Een werkelijke oplossing zal echter op de duur slechts gevonden worden door samenwerking in een supra-nationale gemeenschap. Zij die bergtochten maken kennen teleurstelling. Het kan zelfs gebeuren dat men moet overnachten, voordat men zijn tocht kan voortzetten, wachtend op beter weer. Allen, wien de eenwording van Europa ter harte gaat, ondervinden thans die teleurstelling. Maar wij weten dat het land- schap er is. „Wij staan niet voor niets en wij behoeven daarom niet ontmoe digd te zijn”, zo zeide vanmiddag minister Beyen in de Tweede Kamer, die dus evenals het merendeel der fracties vasthield aan de eenwording van Europa. De bewindsman was overigens vol doende realist om te beseffen dat men de supra-nationale wagen niet gemak kelijk op gang zal krijgen. Daarvoor is in de eerste plaats nodig, dat de ge dachte der supra-nationale gemeen schap in de betrokken landen weer gaat leven. Dit zal vooral in Frankrijk moeten gebeuren. In ieder geval zal men niet moeten proberen het parle ment in de hervormde West-Europese Unie meer dan raadgevende bevoegd heden te geven. Zolang men in de W.- E.U. geen bovennationaal uitvoerend orgaan wil scheppen kan dat eenvou dig niet. De W.E.U. is nu eenmaal geen supra-nationale organisatie en binnen afzienbare tijd bestaat er ook geen kans dat’ zij dat zal worden. FRANKRIJK-DUITSLAND In zijn uitstekend gedocumenteerde redevoering zeide de bewindsman dat de Frans-Duitse tegenstelling de pijn lij kste herinneringen oproept. Maar het probleem van Europa, het probleem van de plaats van Duitsland in Eu- ropa, is daarom nog niet een Frans- Duits probleem. Dat vraagstuk kan niet uitsluitend worden opgelost door een samenwer king tussen Frankrijk en Duitsland. Niemand zal bezwaar hebben tegen een samenwerking tussen deze twee landen op bepaalde gebieden en ook zal niemand het betreuren als de Frans-Duitse tegenstelling omslaat in een vriendschappelijke verhouding. Maar de vorming van een Frans-Duits economisch bloc zal het Europese pro bleem niet oplossen, want daardoor wordt de veelzijdige samenwerking tussen de landen in Europa in gevaar gebracht. De Benelux maakt zich daar aan niet schuldig. GEEN ALARMIST Het was niet de bedoeling van de minister van Buitenlandse Zaken om alarmist te zijn. Ook wilde hij niet be weren, dat ue veelzijdige samenwer king in Europa in gevaar is. Maar het veel geprezen realisme in de politiek eist, aat men zich tijdig van de realiteit van bepaalde gedachtenstromingen re kenschap geeft. Tegenover het verlies van de supra-nationale gedachte staat de winst van een nauwere band met Engeland. Hij was het niet eens met de heer v. d. Goes van Naters (Arb.), die evenals Mendès-France, een voorstander was van de wapenproductiepool in de West Europese Unie, die belast zou worden met de controle op de productie en het verstrekken van orders. Nu wenste de socialistische afgevaardigde een supra nationale pool. Engeland, dat toch niet gecontroleerd zou worden, kan er bui ten blijven. Daarvoor voelde de minis ter niets. De eenwording van Europa hangt nu eenmaal van Frankrijk af. En Mendès-France zal een supra-nationaal orgaan in de West Europese Unie nim mer aanvaarden. Maar minister Beyen verklaarde zelfs „zekere principiële be zwaren” te hebben tegen elke wapen- pool. Uitvoerig is hij op de techniek van deze pool ingegaan. Maar het ein de van dit lange verhaal was toch wel dat de West Europese Unie nimmer de kern kan worden van een Europese economische samenwerking in niet- supranationaal verband. Zij bevat voorlopig nog slechts zeven leden en men moet oppassen dat zij de Nato samenwerking niet gaat overlappen. De begroting werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Na een korte rede van 1 dr Kortenhorst ging de Kamer Kerstreces.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1