DE HEER VAN GREYLANDS Medische Encyclopaedic aanbevolen boekwerk. I Voor watervrees: Demonstratie van veiliger tank. ANDERE BLADEN Markeer nu reeds de auto's beter op duistere wegen* Boeken maar Engels verhaal Mrs Henry Wood. van n lil De dokter zei: zalf gebruiken. militaire detentie of ontslag uit de dienst? dagelijks leven, had niet alleen ge weigerd te gaan zwemmen, maar was ook niet te bewegen geweest om een beetje te gaan pootjebaden in het on diepe. W,e£ een zeer Landbouwers kunnen gemakkelijker naar Canada» Vrije bewerking van een Uitwendig Many. (lafc een iiandfount. Kanin ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Gelezen in „Ik loop nooit in de wei!” zei verdachte FEUILLETON Advies van de K.N.A.C. tnceA. 'v. de was heer,! Ki Woensdag 22 December 1954 Boeken het Geneeskundige Uitgave Bi- Biggles Co, door Captain W der vele tien- reeds wisten wat er aan (Wordt vervolgd) v. B. des hun Het bestuur van de nationale coöpera tieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau” G.A. te Rot terdam heeft ir IJ. de Boer, tot dusverre adjunct-directeur van de onderneming, met ingang van 1 Januari 1955 benoemd tot directeur. E. Johns. Uitgeverij Born N.V., AssenAmsterdam. Nieuwe spannende avonturen van majoor James Biggies over wiens da den reeds acht boeken zijn versche nen. Zijn geestelijke vader Capt. John was elf jaar lang R. A. F.-piloot en weet dus wat vliegen is. In dit boek ontmaskert Biggies een complot van gouddieven. Goede brieven schrijven, door A. Hesp. Uitgave: Born N.V., AssenAmsterdam. Een duidelijk en handig werkje om behoorlijke brieven te leren schrijven. Het hoofdstuk over solliciteren is zeer goed. Vele voorbeelden en een prac- tische titulatuurlijst maken het werk je nog waardevoller. Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in ’t water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is. nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Cas tella Parels (47 ct. per pak) in huis! Zo schrijft ons één duizenden huisvrouwen, die opgetogen zjjn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Het Bonds-T.C.-lid van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, de heer F. W. Brouwer uit Leeuwarden, heeft zijn hart eens uitgestort over de tegenwoor dige verkeerde ontwikkeling van de sport. In Groningen heeft hij een vurig betoog gehouden en een gedeelte van zjjn verkwikkende rede ontlenen we aan de Nieuwe Provinciale Groninger Courant: De mens speelt niet meer om het spel. Dit spel is arbeid geworden. De mens beoefent de sport niet meer om de ontspanning, maar is gewor den een speelbal van publiek en geld. Sterk afhankelijk van de volksgunst, die na de prestatie deze mens naar het luchtledige voert: hij heeft zijn leven gehad; nieuwe uit blinkers treden op de voorgrond. Jesse Owens, eens de beroemdste athleet van de wereld, leeft nu in de onderwereld van Parijs. De mens gaat onder de omstandigheden van eer en lof voor geleverde sport prestaties vergeten, dat hij ook nog een hart heeft. Tegenover dit dwaze sportgedoe stelt het Ned. Chr. Gym- nastiekverbond het bewegen, d.i. het presteren tot Gods eer. En deze tri logie van het N.C.G.V.: God, mens, prestatie, geeft door onze hoge re latie de juiste interpretatie aan de prestatie”, aldus de heer F. W. Brouwer. en waarnemingen had gedaan. Hij telt ons over de taal der bijen, chirurgie bij de mieren en over plan ten die voor hun gasten de centrale verwarming ontsteken. Het boek is bovendien verlucht met talrijke prachtige foto’s van de schrijver zelf die een uitstekend macro-fotograaf blijkt te zijn. Eén bezwaar kleeft er aan dit on getwijfeld prachtige boek, n.l. de prijs a 11.90, ondanks de prachtband m.i. te hoog. Ad. K. Een „moot” van een vliegtuigvleugel wordt hier met een snelheid van 70 mjjl per uur tegen een stapel zandzakken gekwakt, die tegen een metalen muur steunt. Het betreft hier een proef met een nieuw soort benzine-tank voor vliegtuigen; deze tank is vervaardigd uit nylon met daaromheen een rubberen laag, speciaal ontworpen om het verlies van mensenlevens door brand bij vliegtuigongevallen tegen te gaan. Men ver wacht dat door het gebruik van deze tank het aantal gevallen, waarin brand ontstaat nadat ’n vliegtuig is neergestort, zeer sterk zal verminderen. DEN HAAG, 21 Dec. „Gaat u nooit in bad en wast u zich nooit?”, vroeg de president van het Hoog Mili tair Gerechtshof aan de Eindhovense soldaat N. van R. van het bewakings- corps te Leiden. „Jawel, edelachtbare, maar altijd on der de douche”, was het antwoord van deze militair, die geweigerd had zich te ontkleden en mee te doen aan zwem- instructie, omdat hij zei watervrees te hebben. Deze weigering kostte hem voor de krijgsraad een maand militaire detentie, waarvan hij in hoger beroep was gekomen. De soldaat, wever van beroep in het Ingezonden Mededeling (Adv.) Onze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dokter zei: „Met deze zalf zullen de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uit gaan”. En het resultaat? Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels te wassen en er bleef geen vlek in! Driewerf hoera voor Castella Parels! lectuur, terwijl de smaakvolle wijze van uitvoering eveneens tot aanbeve ling strekt. v. B. „Het wonder van het Instinct”, door prof. Rober Nachtwey. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem- Antwerpen (207 blz. f 11,90). Robert Nachtwey, hoofd van een biologisch laboratorium aan de „Peda gogische Hochschule” te Bremen heeft- kans gezien een boek te schrijven over insecten en bloemen dat de saaiheid mist van onze plant- en dierkunde- boeken. Hij schrijft over het wonder van Gods natuur nadat hij met liefde en bewondering voor alles wat leeft met grote nauwkeurigheid zijn ver over „Laat commentaar van Bras Cubas”, door Machado de Assis. Uitg. G, J. A. Ruys, Bussum. f 7,90 (206 blz.). De Assis die gerekend wordt tot de grootste schrijvers die de Braziliaanse literatuur heeft gekend heeft dit boek schrik niet reeds vijf en zeventig door hun cliënten op het belang van deze actie voor een ieders ver keersveiligheid te wijzen, en in het bijzonder aandacht te schenken ss aan dit punt bij de motorrijtuigen, welke bij hen worden gestald, dan J wel in reparatie worden gegeven. In het bijzonder zou een beroep op de J Sf a vrachtautohouders kunnen worden gedaan om hen op te wekken reeds B thans vrijwillig deze voertuigen van twee goede achterlichten te doen voorzien en niet te wachten tot de datum van 1 Juli 1955, waarop dit een wettelijke verplichting wordt. dat hij het was, die haar had verrast. Hij kookte van verontwaardiging bij dat verhaal. „En is dat dikwijls zo, Ethel?” „O ja, heel dikwijls. Al jaren. Sinds mijn vader stierf, heeft niemand mij ooit lief gehad. Ik weet niet, wat een echt gelukkig thuis is. Ik wou, dat ik dit maar kon ontvluchten”. George North verloor alle voorzich tigheid uit het oog. Spontaan trok hij haar naar zich toe, wat zij, dolgeluk kig, toeliet en zeide: „Ethel, je moet het begrepen hebben, dat ik je lief heb. Ik zou mij al lang verklaard hebben, maar de omstandigheden hiel den mij er van terug. Nu kan ik het niet langer voor me houden, nu ik je zo aantref. Wil je mijn vrouw wor den?” „Ik heb op je gewacht”, antwoord de zij eerlijk en openhartig, zoals zij altijd was. „Haze laar-reeks”. got en van Rossum, Blaricum. Het is zoals de uitgevers mede- dëlen thans voor het eerst dat meisjesboeken in een pocket-uitgave verschijnen. Dit heeft stellig een groot voordeel, n.l. dat de prijs laag gesteld kan worden, slechts 1.50 per deel. In de reeks verschijnen thans een zestal deeltjes, n.1. „Het zusje van Flip” door Anje Boswijk; „Vacantie in de Bovenlanden” door Mieke de Ouden; „Margreet” door Ria v. d. Wolf; „Diet Ardonck” door Agnes Wonderlah; „Lavinia” door Caroline Inedekes en „Aat’s padvindstersavon- turen” door Nell de Bock-Luitmg. Stuk voor stuk vind ik het goede boeken voor jonge meisjes van 14 tot 18 jaar. Het is frisse ontspannings- „Doodeenvoudig, omdat u bang bent hebt u zich steeds aan dé zwemin- structie onttrokken door wacht en andere dienstbezigheden. U pleegt trouwens meerdere malen lijdelijk verzet om niet mee te hoeven”, zo zei de President. „Bovendien hebt u een verhaal gefantaseerd over een avon tuur, waarbij u met een touw om de nek uit het water bent gesleept”. De soldaat gaf dat toe. Hij had dat verhaal verzonnen om zijn werkelijk motief: „watervrees”, te verbergen. „Ik durfde er niet voor uit te komen”, zeide hij. „Maar als u nu in de wei loopt en er komt een dolle stier op u af, zoudt u dan ook niet in de sloot springen?” vroeg een der raadsheren. „Ik loop nooit in de wei”, antwoord de de soldaat. MET LEEUWENMANEN De advocaat-fiscaal vond het maar een raar geval. Een psychiater con stateerde bij de soldaat pathologische watervrees, waardoor deze verminderd toerekeningsvatbaar moet worden be schouwd. „Maar”, aldus de advocaat-fiscaal, „blijkens mijn inlichtingen bij school hoofd en badmeester te Eindhoven heeft deze man wel de instructies schoolzwemmen gevolgd. Hij heeft her-opvoeding nodig”. Twee maanden militaire detentie leek de advocaat- fiscaal het juiste middel daartoe. De verdediger van de soldaat was het met die opvatting volmaakt on eens. Hij schilderde het a-sociale mi lieu, waaruit deze soldaat stamt. Deze is gewend aan vervuiling en slordig heid. „Voordat hij naar dit gerechtshof ging heb ik hem strenge instructies gegeven om zich goed te wassen en zijn haren te laten knippen. Hij was gewoon smerig en droeg leeuwen manen”, zo zeide de verdediger. En wat de mededelingen van de Eindhovense badmeester en het schoolhoofd betroffeninderdaad ging de soldaat als schooljongen mee naar de zwem-instructie, maar hij bleef altijd veilig op de kant.... Het psychiatrisch rapport leek de verdediger volkomen juist. Soldaat Van R. is geen normale jongen. Hij is ongeschikt voor de dienst. „Geef hem een boete en ontslag uit de dienst”, zo vroeg de verdediger. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 28 December uitspraak doen. Het is maar een spannende geschie denis met de Paus. Dan zijn de berich ten over zjjn ziekte weer iets gunstiger, dan weer minder hoopvol. En de R.K. lezers van de R.K. bladen worden maar tussen hoop en vrees heen en weer ge slingerd. En intussen begint men te denken over de opvolging van de Kerk vorst, een interessante, maar huive ringwekkende bezigheid. Maar de „Volkskrant” durft dit -probleem aan en met gemengde gevoelens zullen vele abonné’s van dit veel gelezen blad de namen hebben gelezen van eventuele candidaat-Pausen. Een ander R.K. blad „De Tijd” was dit spelletje wel wat te bar en schrijft een beetje spottend: Enfin, eigenlijk weet de speciale vérslaggever het toch ook niet. Hij acht de mogelijkheid wel aanwezig dat er tenslotte dan toch iemand ge kozen wordt, die hij niet vermeld heeft. Want „de kunst van het com promis is Rome niet vreemd”. Welaan dan, beminde gelovigen, moge de Heilige Geest alle aarze ling overwinnen en te rade gaan bij de speciale verslaggever v^n het niet nader te noemen katholiek och tendblad. Het is maar een kwestie van een compromis. Wat zei u? Leeft de Paus nog? Gaat het hem zelfs beter? Wat zou dat, voor een katholiek ochtend blad? 89) Enige tijd later kleedde madame Guise zich aan, om haar dochtertje bij de zusters te brengen. Zij liep wat ach terom, om nog even te kijken naar de kippen en de eenden. Toen zij de weide wilde oversteken, die haar naar de oprijlaan brengen moest, trof zij Geor ge North aan, die op een boomstronk de oude schuur zat te tekenen. „Jij hier, George? Wat voer je hier uit?” Als antwoord toonde hij haar de schets en trok het kleine ding naar zich toe, om haar een kus te geven. Het kind snapte vrolijk met hem tot haar moeder haar tot voortmaken aanspoor de: „Kom, Marie, we moeten gaan. Je mag je wel wat haasten met je teke ning, George. Je kunt niet lang meer zien”. „O, ik krijg ze nog wel af”. „Heb je nog iets gehoord of opge vangen, dat enig licht kan versprei den?” fluisterde zij. „Niets hoegenaamd”. „Ik ook niet Ik begin er haast aan te wanhopen”. Het was vredig op het plekje, waar North werkte. Maar in het landhuis leek het wel oorlog. Flora, die de klei ne Marietje langer had willen houden om met haar te spelen, had haar zin niet gekregen en vierde nu de volle teugels aan haar woede. Zij schopte alles wat los en vast was, stootte aan de tafel, om Ethel in haar tekenwerk te hinderen en sloop toen naar de pi ano, met een harde slag op de toetsen beukend. „Wil je ’t eens laten, Flora? riep Ethel. „De piano is pas gestemd, dat weet je toch?” Een honend gelach. Een tweede bons nog sterker dan de eerste. Mama, wilt u het haar eens ver bieden?” vroeg Ethel- aan mevrouw Castlemaine, die ingespannen een ro man zat te lezen. Weer een slag. De moeder nam er totaal geen notitie van. Woedend sprong Ethel op. „Denk je, dat ik mijn piano laat ruineren door jou! Moeten de snaren breken? Wat een ondeugend kind ben je toch!” Het werd een worsteling bij het in strument, want het kleine kreng was sterk. Eindelijk gelukte het Ethel haar weg te trekken en de piano te slui ten. Maar toen keerde Flora zich on», nam Ethels schetsboek op en begon de bladeren te verkreukelen. „O, mama, mama, waarom verbiedt u haar toch niet?” riep Ethel wanho pig uit. „Wat ben je toch lastig, Ethel”, viel mevrouw Castlemaine driftig uit even van haar boek opziend. „Ga zittten en houd je bedaard. Het lieve kind zou geen kwaad doen, als je haar maar met rust liet”. „Het lieve kind was naar het midden der kamer gesprongen, stond daar als een onwijze te dansen en slingerde de bladen van het schetsboek spottend naar Ethel toe. „Geef dat boek hier!”, beval Ethel, die kookte van woede. Onrechtvaar digheid kon zij niet verdragen, al had zij ook nog zulk een zacht, meegaand kar aktor „Dat vertik ik!”, riep Flora. Zij hield het boek boven haar hoofd en lachte hartelijk. Plotseling wierp zij het Ethel vlak in het gelaat. Het deed haar ge ducht pijn en toornig greep zij het on deugende kind bij de arm, waarop Flo ra gilde en riep, dat zij geknepen werd. Vermoedelijk had zij gelijk, want Ethel had haar stevig te pakken. Flora liet het boek vallen en. sloeg Ethel met de vlakke hand in het gezicht. Bleek tintelend van pijn, geagiteerd en heftig verontwaardigd stond Ethel nu voor mevrouw Castlemaine. „Moet ik dit alles nu maar zoetsap- lig verdragen, mama? U ziet het aan en zegt er niets van”. 't Is pe eigen schuld. Dan moet je haar maar met rust laten”, gaf me- vrouw Castlemaine minachtend te i kennen. 1 Ethel vefliet het vertrek: gerech- tigheid voor haar in dit huis, ten- minste als de heer Castlemaine er niet was, bestond eenvoudig niet, maar deze behandeling was al te erg; die I stelde haar geduld op een te zware] n de vorm van „Eerste Medische Sy- stematisch Ingerichte Encyclopaedic” hebben we een belangrijke aan winst gekregen van po pulair medische lectuur. Dit boekwerk is ten zeer ste aan te bevelen voor diegenen die een gezonde belangstelling hebben voor: le de bouw van menselijk lichaam; 2de de normale functie, ook van de afzonderlijke organen; 3e de ziekten die ons leven bedreigen. van deze uit 2 delen be staande encyclopaedic. Het eerste deel bevat de volgende onderwer pen: 1ste. De doorzichtige mens; door het omslaan van fraaie gekleurde fo to’s krijgt men een over zicht van bouw en lig ging van de organen. 2de. De natuurlijke his torie van de mens. 3e. De zieke mens, met de vragen: Wat is ziekte? Hoe stelt men een ziekte vast? Oorzaken van een ziekte, enz. Onder dit hoofdstuk wordt ook behandeld, de beroepsziekten, de aange boren ziekten en het kan- kervraagstuk. 4de. Redactie J. T. Buma, H. L. Heyermans, K. Vuylsteek e.a. Uitgave: Amsterdamse Boek- en Courantenmij, Amsterdam. Prijs 49.—. de specialismen b.v. ziekte van het bloed en organen. 5de. Geneeskunst, hier onder valt een bespre king over voedings en di- eetleer. 6de. Maatschappelijke gezondheidszorg met tal rijke vraagstukken waar van we er hier enkele aanstippen, b.v. het Rode Kruis, Wereldgezond heidsorganisatie, sexuele opvoeding en voorlich ting, sociale zorg en ver zekering, enz. Zeer in het kort is dit de inhoud van het eerste deel van de medische en cyclopaedic. Het is werkelijk meer dan de moeite waard om dit boekwerk in z’n be zit te hebben. M.P.B. jaar geleden geschreven. In Portugal kende men het boek reeds eerder, want de Portugezen vroeg goede humor te waarderen. Want dat is een van de kenmerken van dit boek: het is zeer humoristisch. Het fijngeestige deed me soms aan Leonard Huizinga denken. Dit zegt Lx s Cubas zelf aan het begin van ooek tot zijn lezers: „Ik schreef met de pen der uitgelatenheid en de inkt der droefgeestigheid en het is moeilijk te voorzien wat uit deze ver eniging kan ontstaan. En dan, ernstige mensen zullen in het boek enkele as pecten van zuivere fictie vinden, ter wijl luchtige lieden er niet de ge bruikelijke romanliteratuur in zullen aantreffen. Daarmee is het dus defi nitief verstoken van de achting der ernstigen en de liefde der luchtharti- 8en, de twee steunpilaren der open bare mening”. Welnu, het boek begint heel geestig en zwakt dan af. Het is vertaald door A. Mastenbroek en geschikt voor wat anderen .gevorderden’ noemen. Ad. K. Vele uitstekende kundigen hebben medewerking verleend tot het tot stand komen proef. Zij snelde door de voordeur naar buiten, het pad af, en gaf haar overkropt gemoed lucht door in snik ken uit te barsten. Het begon reeds te donkeren. Bij het buitenhek gekomen, bleef zij staan, de armen er over heen, nog steeds snikkend. Zij staarde de laan in, alsof zij niets liever wenste dan voor goed de wijde wereld in te trek ken. Maar daarop was niet veel kans. Zij was aan dit huis gebonden waar het leven haar zo vaak ondragelijk werd gemaakt. Zij liet haar tranen de vrije loop, in de mening verkerend, dat geen levende ziel in de omtrek was. „Ethel, wat scheelt er aan?” vroeg opeens een deelnemende stem. En een zachte hand werd op haar hoofd gelegd, dat op het hek rustte. George North had zijn schets van de oude schuur voltooid en was op weg naar het dorp. Hij opende het hek, trok haar mede naar de bank onder de laurierboom en zette zich naast haar neder. „Vertel me nu eens scheelt”. En zij vertelde open en rond, blij, ’s-GRAVENHAGE, 21 December. De Canadese Regering heeft besloten de selectienormen voor landbouw- emigranten naar Canada te verruimen. Tot nu toe was het zo, dat men alleen voor emigratie als landbouwer naar Canada in aanmerking kwam, wan neer men op het tijdstip van aanmel ding voor de emigratie gedurende tenminste vijf jaar in de landbouw werkzaam was. De bepalingen zijn thans in deze zin gewijzigd, dat in het algemeen voldoende landbouwerva- I ring wordt vereist, maar dat de periode, waarin deze werd verworven niet meer behoeft te liggen in de pe riode onmiddellijk voor de emigratie. Wel moet de adspirant-emigrant het ernstige voornemen hebben in Canada in de landbouw te gaan en daarin ten- minste een jaar na aankomst werk zaam te blijven. Ds H. Veldkamp, „Jeremia en Klaagliederen”. Uitg. A. Jong bloed, Leeuwarden. In de serie: „de Bijbel en zijn bood schap” onder redactie van ds H. Veldkamp en dr H. J. Langman, ver scheen deze uitgave van Jeremia’s profetie en de Klaagliederen. De methode is uit de reeds versche nen deeltjes bekend. De nieuwe ver taling is gevolgd, terwijl op de blad zijde naast de tekst een korte samen vatting van de inhoud der pericopen wordt gegeven. Deze bevatten soms verrassende aanwijzingen tot het be ter verstaan van de profetie. Daarom bevelen we deze uitgave ten zeerste aan, als een uitnemend hulpmiddel tot het beter verstaan van onze Bijbel. S. Dr H. Kakes, „De Doop in de Nederlandse Belijdenisgeschrif ten”. Uitg. J. H. Kok N.V„ te Kampen. Het was een goede gedachte van dr Kakes, om deze studie, waarop hij de doctorstitel verkreeg, uit te geven. Een dergelijke samenvattende studie over het Sacrament van de Doop is in onze dagen zeker op zijn plaats. Het grote belang dezer uitgave is, dat hier de zin der belijdenisgeschriften wordt nagegaan en op wetenschappe lijke wijze de tekst wordt behandeld. Zo is het b.v. zeer leerzaam, wat hier naar voren komt over Ursinus inzake de Doop. Deze opsteller van de Cate chismus heeft over de vraag van we dergeboorte en Doop heel diep nage dacht. Hij is niet vervallen tot een zijdigheden, of tot het absoluut stel len van één bepaalde kant der zaak; maar de correlatie wedergeboorte- doop heeft Ursinus blijkbaar beter Schriftuurlijk gezien, dan menige schrijver of spreker na hem. Het is jammer, dat aan studies als deze niet meer aandacht wordt be steedt. Tal van populaire geschriften verschijnen op tafel. Wie een studie als deze grondig doorneemt, die zal zijn inzicht verrijken inzake de ver kondiging in de belijdenis-schriften, en die zal zich beter kunnen oriënte ren in sommige probleemstellingen van vandaag. Daarom vestigen wij r?t nadruk de aandacht op dit werk. S. „DE DOORBRAAK VAN HET KONINKRIJK”, door Samuël Dieterle. Uitgave: Wever te Franeker. Dit boek bevat korte predikaties over verschillende gedachten van het Mar- kus-evangelie. De schrijver ziet voor al in dit evangelie de grote invasie van Gods Koninkrijk. Persoon en werk van Jezus Christus worden ge geven onder het aspect van deze doorbraak. Hij is nl. slechts Verlos- ser-Israëls. Hij komt ook met radicale eisen, die het ondeugdelijk fundament moeten verbreken, om tot een nieu we opbouw te kunnen geraken. Vooral probeert de schrijver ook het contrast aan te tonen tussen het Evangelie en wat er door de christen heid van is gemaakt. Het zal goed zijn critisch te lezen, maar wanneer men dit doet, is lezing van dit boek aanöeveienswaardig. Prof, dr J. H. Bavinck, „Het raadsel van ons leven”. 3e druk. J. H. Kok, Kampen, f 3,50. Een boek, dat ik 25 jaar geleden reeds las, maar.... onder een andere titel. Als men in deze heldere behande ling van allerlei levensvragen dan ook een confrontatie verwacht van de Chr. geloofsvisie met de typische geestesstromingen van onze dagen wordt men hier teleurgesteld. Dat wil niet zeggen, dat dit boek daarom waardeloos zou zijn. Integen deel, er staan heel mooie dingen in, die ons even goed ook nu nog verrij ken. M. „Het oude Hospitaal”, door He len Ashton. Uitgave: Jan van Tuyl. De schrijfster moet wel zeer goea °P de hoogte zijn met „het zieken- huisleven” om te kunnen schrijven 8oals zij in dit boek doet. Het is een verhaal uit een oud en klein ziekenhuis in een provinciestad je van Engeland en wij ontmoeten er berustende en wanhopige patiënten, 'en mee met Hef en leed der zus- s en gaan iets begrijpen van de 'Penningen in het leven der chirur- Pn- Het is een door en door menselijk °ek en doet enigszins denken aan de erken van Dr. Cronin. Toch is het Ken imitatie. Ik kan dit boek van harte aanbe llen. Maar om op het erf der vaderen te rug te keren, in het Centraal Week blad” lezen we: In het kerkeraadsverslag van Vreeland lezen wij, dat een broeder der gemeente bedankt heeft voor de commissie van uitwendige belangen. Onder de talrijke gereformeerds commissies in Nederland zijn we die naam nog niet tegengekomen. Hoe het met de inwendige uitbouw- commissie gaat, staat er niet bij. We blijven nog even in de buurt en knippen uit „De Meerklok”, kerkblad van de classis Hoofddorp: „Wij hoorden onlangs van enige jongelui, waarvan de een hervormd en de andere gereformeerd was en die ook niet erg goed konden be sluiten waar ze bij zouden gaan ho ren als ze goed en wel getrouwd waren. De keus viel tenslotte op de gereformeerde kerk, niet uit allerlei bijkomstige overwegingen, maar uit het weloverwogen en welgefun- deerde motief, dat in de plaats waar ze gingen wonen de gereformeerde kerk het dichtst bij was. Daar is tenslotte niets tegen in te brengen, dat zal iedereen moeten toegeven”. En om neutraal te eindigen, dat mag in deze rubriek, een stukje uit de Nieu we Haagse Courant: Twee electrische ontgeuringsap- paraten zijn door het ministerie van Openbare Werken in Windsor Castle het verblijf van de Britse ko ninklijke familie, aangebracht. De koningin vindt het leuk ’s avonds zelf een hapje klaar te maken en de hertog van Edinburgh, haar gemaal, kende enkele recepten met knoflook en uien. De lucht daarvan (en van een toast, die aanbrandde) drong in het koninklijk boudoir door, dat naast de keuken ligt. j ’s-GRAVENHAGE, 21 December. De K.N.A.C. heeft de Bond van B Automobiel- en Garagebedrijven in Nederland verzocht leden op te wek- gj ken opdat de voertuigen welke zich bij duisternis op de wegen bevinden g 3 beter worden gemarkeerd. De K.N.A.C. meent dat zulks kan geschieden

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5