HOG GEEH SUBSIDIE VOOR PLAKKEBORD BEROEPSKEUZEVOORLICHTING Tholen B.L.O.-school maakt goede kans Zes ton voor Vrederust” ’T ZEEUWSE - ’T SPIEGELTJE In Terneuzen verrijst nieuwe B.L.O.-school Verbetering van straten te Goes van per Het wordt in ieder geval f 3.- per consult Veertig jaar ten dienste de treinreizigers Aansluiting van Sluiskil op mijngasleiding? GRABBELTON van Slatogo 1955 te Goes waarschijnlijk in Maart. Tegelijkertijd zal jaarlijkse Paasveetentoonstelling worden gehouden. Coöp. Boerenleenbank te Kloetinge geopend Provinciaal plan binnenkort gereed DE BUS RAMMELDE ten behoeve paviljoenbouw nagina 2 Ged. Staten hun voorstel terug nemen Eerste steenlegging Advies van Gemeentewerken Statenkringvereniging Sluis van de C.H.U. heeft nieuw bestuur V isserij-conf eren tie te Vlissingen. Waterleiding in onrendabele gebieden Nieuwe vloedplanken voor St. Annalanders. Onaangename ontdekking. Thijs van de stationsrestauratie Een bezoek aan de P.Z.E.M.-centrale. De gasvoorziening van Zeeland V/o' ZEEUWSCH DAGBLAD ^Voensdag 22 December 1954 al- 1. 6. in I morgen het verslag sie tot onderzoek nomisch-structurele van he ge is tai scl re ge di: va he ee vo di, ta tie andere Overi- voor leer- Zij of d de poos paar bat gega gesP mini gesc vert aanl gele tij er D de v de s gen dat kig Ver dat ger nod oef< Pre be ee el] la: in da in ve te; rm St! wi aa go gn dr me He ga ve da bli ge: W m: ei{ an in en no tn( wa leg da: lar go< 1 OVl 'ie hoi no, bei op vei Tr< die Pre eer ge? lev toe rug tijd not ver tijd hur 2. 3. 4. 5. OOSTBURG, 21 Dec. In de onder leiding van de heer G. J. van de Waal ge houden vergadering van de Statenkring vereniging Sluis van de C.H.U. werd het volgende nieuwe bestuur gekozen: Bier vliet; A. J. van Hoeve; Breskens: F. Ver- duijn; Groede: C. W. Cijsouw; Oostburg: J. P. Vercouteren; Schoondijke; G. J. van de Waal; Sluis: Joz. de Bruine-Snoep; Cadzand: L. M. van Liere; Nieuwvliet: L. J. de Groote. Na de opening door de voorzitter, waar in deze met een enkel woord het heen gaan van de voorzitter van de Staten kring, ds Wiebosch, had herdacht, had de heer Van de Waal een inleiding gehou den over „Geloof en politiek”. Tijdens de discussie naar aanleiding van dit onder werp kwamen o.m. de problemen van het voetballen op Zondag ter sprake. Ook werd de winkelsluiting op Zondag bespro ken. Door deze vragen kwam weer eens duidelijk aan het licht hoe moeilijk vaak de practische politiek is. De weg van het compromis, die in de politiek dikwijls moet worden bewandeld, biedt in laatst genoemd geval geen uitkomst. Hier valt niet te schipperen. In dit geval de „Kerstpotten rammelden”, want in deze potten, die het Leger des Heils op enkele plaatsen te Goes heeft neergehangen, werd Zaterdag niet minder dan f 225.gedeponeerd. GOES, 21 December. De volgende straten komen in Goes in de eerste plaats voor verbetering in aanmerking: Vanaf Grote Markt naar Oostsingel (Lombardstraat, Oude Vismarkt, Kleine Kerkstraat) Nieuwstraat. Oostsingel, vanaf Magnoliastraat tot aan de brug over de haven. Grote Kade, vanaf brug tot Opril Grote Markt. Stationsweg en Stationsplein (voor het stationsplein een gedeeltelijk spe ciaal crediet). Bestratingen samenhangend met de voortgang van het rioleringsplan. Dit bljjkt uit een schrijven van de waarnemend directeur van gemeentewerken aan B. en W. van Goes, welk schrijven het College ter kennis brengt van de raads leden. De raadsleden hadden tijdens de officieuse raadsvergadering een nadere toe lichting gevraagd op de post; Onderhoud van straten en pleinen. GOES, 21 Dec. De bekende nationale slagersvakwedstrijd- en tentoonstelling „Slatogo” te Goes, zal volgend jaar ver moedelijk eind Maart worden gehouden. Het is tevens de bedoeling tegelijkertijd de grote jaarlijkse paasveetentoonstelling te houden. De juiste datum, waarop een en ander zal worden gehouden moet nog in overleg met verschillende medewerkende in stanties worden geregeld. De voorberei dingen zijn nog niet in vergevorderd sta dium, zodat nog niet veel over deze ten toonstelling kan worden medegedeeld. Interessant is te weten, dat vele slagers, zelfs van buiten de provincie nu reeds om inlichtingen verzoeken over voorwaarden van deelname enz., dat meerdere hande laren, firma’s e.d. zich nu reeds als stand houder hebben aangemeld en dat de ten- toonstellingstafels een groot aantal sier- stukken zal bevatten. De verdere regeling zal volgende maand plaatsvinden. KLOETINGE, 21 Dec. Onder grote belangstelling is vanmiddag het nieu we gebouw van de Coöp. Boerenleen bank te Kloetinge- officieel geopend. Het pand is gevestigd in de Lewestraat en is zowel buiten als binnen een grote aanwinst. Het kantoor is modern inge richt en er is hoe kan het ook an ders een brand- en inbraakvrije kluis. De kassier, de heer C. Corstanje, heeft een woning in het gebouw. De burgemeester, mr H. N. Schim- melpenninck v. d. Oije verrichtte de opening door met een 'symbolische han deling de kluisdeur te openen. Hij wees daarbij op het belang en het nut voor de boerenstand van een instelling als deze. De heer D. W. Lindenbergh voer de hierna het woord als voorzitter van de Raad van Toezicht der Coöp. Cen trale Raiffeissenbank te Utrecht. Te vens sprak hij als voorzitter van de ring van Boerenleenbanken op Noord en Zuid-Beveland en namens de bank te ’s Heer Arendskerke. Hij bood een huldeblijk aan. Oud-burgemeester C. Zandee was de volgende spreker. Hij bood namens de speciale commissie van leden van de Bank te Kloetinge een geschenk aan. Verder waren er talrijke bloemstuk ken ontvangen van zusterverenigingen. Het nieuwe gebouw zal heden, Woensdag, en ook Donderdag van 2 tot 4 uur te bezichtigen zijn voor belang stellenden. Op- en ondergang van Zon en Donderdag: Zon op 8.49 u., u. Maan op 7.23 u., ondei’ 14.51 versplintering en practisch gezien zal daardoor minder efficiënt kunnen wor den gewerkt. Jhr Schorer verzocht Ged. Staten het voorstel terug te ne men en alsnog te pogen tot een sa menwerking te geraken. Ook ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) was allerminst tevreden met het ne gatieve standpunt van Ged. Staten. En nog minder vanwege het feit, dat een subsidie-aanvraag van r.k. zijde vier jaar is blijven liggen. Twee gulden per behandeld geval vond hij te ge ring en met nadruk verzocht hij allen, die met de beroepskeuzevoorlichting bemoeienis hebben, te trachten alsnog tot een oplossing te komen, die ook wetenschappelijk verantwoord is. DRIE GULDEN? De heer P. Meliefste (A.R.) juichte Thijs kwam op 26 Decem ber 1914 in de Stationsres tauratie. In het jaar 1904 kwam hij eigenlijk al in het vak, want toen werd hij pic colo in hotel „De Draak” te Bergen op Zoom. In de loop van de jaren heeft Thijs heel wat meege maakt. Hij heeft zich ont zaglijk veel vrienden ver worven en is bekend door geheel Nederland. Zijn oud ste en trouwste klanten zijn zeker de Vlissingse loodsen, die hij van jongsaf aan heeft bediend. Als de leukste tijd noemt Thijs de jaren 1914 ’18 toen de wachtkamers vol zaten met (of liever ge zegd uitpuilden van) Belgen. Mooie herinneringen heeft de jubilaris aan de bezoeken van H. K. H. Prinses Wilhel mina, de huidige koningin en Z. K ,H. Prins Bernhard. Met enige trots vertelt hij In de commissie uit de Prov. Staten van Zeeland, die de herziening van de provinciale wét zal bestuderen, heb ben op verzoek van Ged. Staten zit ting genomen de heren jhr mr T. A. J. W. Schorer, J. M. A. C. van Dongen, A. H. S. Stemerding, A. I. Catsman, D. Kodde en mr J. F. G. Schlingemann. (CH) meenden, dat het bestuur van de Stichting op dit punt vrij dient te zijn. En Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel was het daarmee eens: de relatie met „Vrederust” is zodanig, dat een bepaling als werd gewenst niet noodzakelijk is, GELUKWENSEN. Aan het begin der vergadering richtte de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een speciaal woord van welkom tot het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die na een ernstige ziekte weer aanwezig kon zijn. De heer Van Oorschot mocht geluk wensen in ontvangst nemen ter ere van zijn 69e^,verjaardag en even later werd voor hem op de tafel ’n bloemstukje neergezet. Er zat veel rood in en juist dat waardeerde hij zo, temeer, daar het van alle Sta tenleden afkomstig was! Ook Gede puteerde C. Philipse werd gefelici teerd met de 69e verjaardag van zijn vrouw. GOES, 21 December. De Zeeuwse Volkshoge school en de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbedrijven „Zevibel” organiseren in nauwe sa menwerking met drs A. G. U. Hildebrandt van het Landbouw-Economisch In stituut op 7 en 8 Januari ’55 een eerste Zeeuwse visserij- bijeenkomst. Een program ma is samengesteld, dat vol ledig in het teken staat van de moeilijkheden, waarvoor de Zeeuwse visserij zich in dit tijdsbestek gesteld ziet. Ir Dibbits, een van de meest deskundige hoofdambtena- ren van de Rijkswaterstaat, heeft zich bereid verklaard te spreken over het Drie-Ei- landen-Plan en het Delta- Plan. Dr J. Reuter van ’t Visse rij proefstation te Utrecht zal het een en ander vertellen over de verlenging van de levensduur der visserij mate- TERNEUZEN, 21 Dec. In de Zuidlandpolder aan de Hondiusweg, de straat die is genoemd naar de predik ant-dichter-piantkundige ds Hondius die 350 jaar geleden in Terneuzen veel bekendheid verwierf, verrijst op het ogenblik een prachtige nieuwe chr. school voor buitengewoon lager onder wijs. Vanmiddag heeft de voorzitter van de Vereniging voor Chr. B.L.O., de Ned. Herv. predikant ds J. Scholten, in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, w.o. het schoolbestuur, de burgemeester mr P. H. W. F. Telle- Jen, de leerkrachten en de architect ir P. ’t Hooft, de eerste steen gelegd. architect een rondgang gemaakt door het in aanbouw zijnde gebouw, dat als het ware is verdeeld in een afdeling voor becile en imbecile kin deren. Beneden komen drie lesloka len, twee keukens, een overblijflo kaal en een lokaal voor handenar beid. Boven komen twee leslokalen, een lokaal voor handenarbeid en een keuken benevens enkele andere lo kaliteiten. De school telt ongeveer 55 kinderen verdeeld over drie leer krachten. Na afloop van de plechtig heid waren de genodigden nog enige tijd bijeen in het Jeugdgebouw. MIDDELBURG, 21 Dec. Een be drag van 5000,is voor 1955 uitge trokken tot het verlenen van 50% als provinciale bijdragen in de tekorten van waterleidingaansluitingen in de Zeeuwse onrendabele gebieden. Gede puteerde mr dr A. J. J. M. Mes deelde mede, dat op korte termijn een over zicht gereed komt van de projecten in de gehele provincie, die voor aanslui tingen in aanmerking komen. De Rijksconsulenten vormen onder leiding van een lid van Ged. Staten een com missie, die het vraagstuk bekijkt en ge adviseerd wordt door deskundige in stanties, w.o. de waterleidingmaat schappijen. Aan de minister is, aldus de heer Mes, een plan voorgelegd om Noord- Beveland in drie etappes te voorzien. De Waterleidingmij „Zuid-Beveland” gaat zelf een fonds voor onrendabele gebieden stichten en zal de Poel en de Yersekse Moer aansluiten. Een plan is er al. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen komt binnenkort zo’n plan gereed, ter wijl er in herverkavelingsverband al heel wat projecten klaar liggen. Ir G. P. M. Dikötter (KVP) juichte de opstelling van een plan toe, maar vreesde, dat, wanneer de investerings- limiet op 1100,per aan te sluiten perceel wordt gehandhaafd, niet veel eigenaren van de regeling zullen pro fiteren. De heer D. Kodde (SG) pleitte o.m. voor aansluiting der weiden op de waterleiding, met name in de ge troffen gebieden, waar de maatregelen wellicht nog in het raam van het her stel getroffen kunnen worden. -Mr J. F. G. Schlingemann (VVD) verzocht inschakeling van de georganiseerde landbouw bij het maken van plannen en het opstellen van urgentielijsten en de heer L. P. van Oorschot (Arb.) drong aan op een vastomlijnd plan: al le partijen zullen rond de tafel moeten gaan zitten en ook de gemeenten zul len over de (financiële) brug moeten komen. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer Jac. Poelman te Wemeldinge. Geslaagd is ook de heer J. L. Schipper aldaar, niet voor het candi daatsexamen theologie, maar voor de op 1 Januari te ope nen cursus rijkspolitie te Nistelrode. Tot organist van de Ned. Herv. kerk te Nieuwland werd benoemd de heer P. C. Reijnhoudt. De St. Annalanders op de Haven hebben nieuwe vloedplanken gekregen. De planken zijn voorzien van rubberranden en kunnen gemakkelijk voor de deuren en ramen geschroefd wor den, wanneer dit bij hoog water noodzakelijk is. De Havenbewoners zullen van de planken meer gemaakt hebben dan van de oude waterkering, die zeer primi tief was en men zal stellig nu wat geruster kunnen gaan slapen. Een onaangename ontdek king deed een in Bruinisse werkzame aannemer toen hij tijdens de uitvoe ring van de muziekvereni ging „Nu met Hope” iets wilde betalen. In het zakje van zijn colbertjasje moest f270.zitten, maar hoe hij ook zocht, het geld was ver dwenen. De politie werd in de arm genomen en men slaagde er in de dader op heterdaad te betrappen. Een zekere W. L., die werkzaam is op een dragline in de Vier Bannenpolder had zijn pa troon dit geld afhandig ge maakt. Hij legde een volle dige bekentenis af. rp HIJS VAN DE STATIONSRESTAURATIE gaat bin- 1 nenkort zijn veertigjarig dienstjubileum vieren. Wie Thijs is? Kom, kom, bent U nooit eens in de stations restauratie te Bergen op Zoom geweest? E— d— jw -a 1-.^.4^. restauratie te Bergen op Zoom geweest? En hebt U daar dan nooit eens een gezellig kopje koffie zitten drinken? Nu, die koffie werd U voorgezet door Thijs, zoals men de heer A. Bogers pleegt te noemen. over deze bezoeken en ook over verschillende officiële personen. gens ligt het helemaal niet in zijn aard om hierover veel ophef te maken, want daarvoor is hij veel te be scheiden. Dat is dan ook een van de reden, waarom Thijs zo veel bekendheid geniet en zoveel vrienden heeft. Vrijdag a.s. wordt hij offi cieel gehuldigd en volgende week Dinsdag zal dit feit met het personeel tijdens een intiem feestje worden herdacht. Een oppervlakkig onderzoek door de schoolarts wees uit, dat zeker 42 kinderen voor dit onderwijs in aan merking komen, welk aantal waar schijnlijk het dubbele zou bedragen, als een diepgaander onderzoek wordt ingesteld. Hij verzocht Ged. Staten dit vraagstuk nog eens in studie te nemen. Uit mededelingen van Gedeputeerde A. Schout bleek, dat de zaak de vol ledig® aandacht heeft. Reeds zijn di verse besprekingen gehouden en bin nenkort zal een rapport gereed komen van het onderzoek, dat door een com missie uit de burgemeesters van het eiland is ingesteld. Eenvoudig ligt de zaak niet, aldus de heer Schout, die voorts verklaarde, dat al eens is ge dacht aan het onderbrengen der kin deren in de blo-school in Steenbergen, afstandsgas. Bij het beantwoorden van Namens de Prov. Staten zal Fries land worden dank gebracht voor de gift van 30.000.De heer A. H. S. Stemerding (CH) verkreeg de toezeg ging, dat de Staten te zijner tijd zul len worden ingelicht over de besteding van het geld. Ged. Staten werden ge machtigd uit de provinciale kas een gelijk bedrag als het provinciaal per soneel voor de vluchtelingen zal bij eenbrengen beschikbaar te stellen. Het gaat om ongeveer f 900. VOOR „VREDERUST”. Een korte discussie werd gevoerd over het voorstel om een geldlening van 600.000.aan te gaan voor de Stichting „Vrederust” ten behoeve van de bouw van een nieuw paviljoen. Mevrouw E. J. van den Broeckede Man (Arb.) verzocht bij het vaststel len van een nieuwe overeenkomst tussen Provincie en „Vrederust” een bepaling op te nemen tot het reser veren van een zeker aantal bedden voor uit Zeeland afkomstige patiënten, maar zowel de heer D. Kodde (SGP) als mr. W. F. E. Baron van der Feltz MIDDELBURG, 21 December. De Prov. Staten hebben van van de commis- van de eco- vraagstukken het eiland Tholen voor kennis geving aangenomen. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) sprak de hoop uit, dat de minister van Eco nomische Zaken Tholen straks tot ontwikkelingsgebied zal verklaren. Hij meende, dat in het rapport ont brak een suggestie tot oprichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs op het eiland, waaraan zeer grote behoefte be staat. maar hij meende, dat een bedrag van f2 de financiële moeilijkheden der organisaties niet zal opheffen, waarom hij vroeg er f 3.van te maken. Hij kon zich voorstellen, dat Ged Staten niet wilden ingaan op de voor geschiedenis, omdat blijkens het voor stel elke organisatie bij de Provincie kan aankloppen. Dat het werk daar door duurder wordt betwijfelde deze spreker: of men nu één of vier bu reaux heeft, de kosten per geval blij- ven gelijk. Voorts bestreed de heer Meliefste dat de Chr. Stichting de vermoorde on schuld zou spelen. Hij had de notulen der samensprekingen gelezen en daar uit bleek, dat de Z.L.M. zich zonder geraaktheid te tonen had teruggetrofc. ken om redenen, die als zodanig niet ter beoordeling van de Staten staan. BEMIDDELEN. Nadat de heer G. J. de Waal namens de C.H. had verklaard, dat deze het voorstel van Ged. Staten zou steunen, deelde de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) mede, dat hij zich zowel van jhr Schorer als van de heer Meliefste distancieerde. Hij was van mening, dat in een kleine provincie als Zeeland twee bureaux naast elkaar teveel zijn. Waarom kan hier nu niet worden be reikt was bij de geestelijke volksge zondheid wel mogelijk bleek? Hy ver zocht Ged. Staten dringend een be middelingspoging te ondernemen en het voorstel aan te houden tot het eind der zitting. Namens de V.D.D. onder schreef de heer P. Hearing het socia listische standpunt. Wellicht kan sub sidie worden verleend, maar laat men Ned. Herv. predikant ds J. Scholten, in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, w.o. het Jen, de leerkrachten Alvorens tot deze handeling over te gaan heeft ds Scholten een korte toe spraak gehouden, waarin hij allereerst het woord richtte tot burgemeester Tellegen, die niet alleen het gemeente bestuur vertegenwoordigde maar ook in zijn functie van wnd. voorzitter van de Stichting ter behartiging van de zwakzinnige kinderen in Zeeuwsch Vlaanderen, aanwezig was. Hij bracht de burgemeester dank voor de steun en medewerking, die het schoolbestuur had ondervonden mede waardoor van daag deze plechtigheid kon plaats vin den. Een ogenblik van grote dankbaar heid jegens God, zoals ds Scholten de steenlegging betitelde. Vervolgens wijdde hij enkele woor den van dank aan het ontstaan van de school, die Terneuzen nog maar sinds September van het vorig jaar rijk is. Reeds is gebleken, dat deze onderwijs inrichting in een grote behoefte voor ziet ook al moet voorlopig nog gewerkt worden in enkele noodlokalen. Op 27 September j.l. geschiedde de aanbeste ding en begin October kon reeds met <je werkzaamheden worden begonnen. Tot nu toe is de bouw vlot verlopen. Men heeft slechts enige stagnatie on dervonden door niet tijdig de beschik king te krijgen over de gevelsteen. Ds Scholten eindigde zijn toespraak met de bede, dat de bouw verder normaal mag verlopen en dat God zijn onmis bare zege mag geven aan dit zo mooie maar moeilijke onderwijs. TOESPRAKEN Burgemeester Tellegen merkte op, dat hij volgaarne zijn medewerking had gegeven niet alleen omdat de ge meente met deze school verrijkt zal worden maar bovenal de zwakzinnige kinderen niet langer van hulp versto ken blijven. Ir ’t Hooft wees erop, dat deze eer ste steenlegging niet zo maar een han deling is, maar in de eerste plaats een sprekend bewijs, dat het bestuur deze school bouwt. Hij hoopte, dat het be stuur en de leerkrachten de verant woordelijkheid, die zij op zich hebben genomen kunnen dragen en dat de school een instrument mag zijn, waar door de zwakzinnige kinderen Zeeuwsch Vlaanderen rijk gezegend zullen worden. Hierna werd onder leiding van de r 1 et was een verheugend bericht, dat Friesland on- 11 ze provincie vanwege de watersnoodramp heeft bedacht met een bedrag van dertigduizend gulden. Een woord van zeer hartelijke dank voor dit mooie gebaar is alleszins op zijn plaats en zal straks on getwijfeld nog officieel tot de Friezen worden gericht! Wat er met het geld zal gebeuren is momenteel nog niet bekend: Gedeputeerde Staten hebben daarin te beslissen en zij zullen zeker nog wel een goed doel weten te vinden! Want ondanks de vrij ruime schade vergoedingen, die worden gegeven, zijn er altijd nog noden te lenigen, die niet vallen onder de officiële schaderegelingen. Toen wij hoorden van deze dertig mille, moesten wij denken aan een andere mede deling over geschonken gelden, die ook voor Zeeland zijn bestemd, maar nog niet werden ontvangen, mede doordat er geen bestedingsplannen zijn. Het gaat daarbij om bedragen, die aanmerkelijk hoger liggen dan enkele honderdduizenden guldens. Er zal reeds heel wat rente zijn bijgekomen! De gedachte is nu ge opperd (en zal ook worden verwezenlijkt) om al de organisaties, instellingen en personen, die over deze geschenkgelden beschikken, bij elkaar te roepen mét de vertegenwoordigers uit de drie getroffen provin cies om eens na te gaan hoeveel er nog te verdelen is en op welke wijze dit het beste en naar evenredig heid kan gebeuren. In Zeeland is al aan de gemeente besturen gevraagd welke wensen zij nog hebben, op dat een „verlanglijstje” kan worden opgemaakt. Het klinkt allemaal wel een beetje erg zakelijk, maar het is o.i. de enige oplossing om te komen tot een beste dingsplan, waarmee ieder accoord gaat. En tegenover de milde gevers, die het geld voor de getroffen pro vincies hebben bijeengebracht, is het beter met iets concreets te komen dan te volstaan met het indienen van versnipperde lijsten. Wij hopen van harte, dat men spoedig tot overeenstemming kan komen en dat aan het geld een bestemming kan worden gegeven, die ook in onze provincie tot in de verre toekomst zijn rente ruimschoots zal af werpen! rialen, terwijl dr Kranen burg, secretaris van de Stichting van de Nederland se Visserij, de organisatori sche kant van de Nederland se visserij zal belichten, waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Bovendien zullen enkele visserijfilmpjes worden ver toond. De bijeenkomsten worden gehouden in de Jeugdher berg te Vlissingen. Burgemeester, wethouders, raadsleden en enkele afde- --- de gemeente Vlissingen heb ben, natuurlijk in gezelschap van hun dames, een bezoek gebracht aan de nieuwe P. Z. E. M.-centrale. Met veel belangstelling hebben de be zoekers in vier groepen ver deeld het hoe en wat van de Zeeuwse electriciteitscentra- le gehoord en in ogen schouw genomen. En met ’n zekere trots over het feit dat Vlissingen dit alles- mag herbergen, een trots waar over burgemeester Kolff nog in zijn dankwoord sprak, is men weer naar huis gegaan. MIDDELBURG, 21 Dec. Ged. Staten hebben hun voorstel tot subsi diëring van de beroepskeuzevoorlichting teruggenomen tot de aanstaande zomerzitting. Zij zullen trachten alsnog overeenstemming te verkrijgen tus sen de Prot. Chr. en de Algemene Stichting, al ontveinzen zij zich niet, dat dit zeer moeilijk zal zijn. Reeds nu staat vast, dat Ged. Staten volgend jaar zullen voorstellen 3,per behandeld geval te geven. Dit deelde de heer A. Schout namens het college vanmiddag mede naar aanleiding van de be schouwingen over het onderwerp, die des morgens waren gehouden. Hij sprak van een Babylonische spraakverwarring, die Ged. Staten hadden moe ten constaterenDe K.V.P.-er ir G. P. M. Dikötter kreeg ten antwoord, dat een subsidieverzoek van r.k. zijde vier jaar geleden op voorstel van een lingschefs ter^ secretarie, van „niet, onvermaard” K.V.P.-lid was blijven liggen totdat de zaak in het al- tt, gemeen zou worden bekeken. Namens de P. v. d. A. gaf jhr mr gevolgde methode leidt tot onnodige T. A. J. W. Schorer een uitvoerige be schouwing. Hij betreurde het, dat Ged. Staten een neutraal standpunt inna men ten aanzien van de voorgeschie denis: zij deden nèt alsof hun neus bloedde. Jhr Schorer meende, dat ook op het punt der beroepskeuzevoorlich ting de levensbeschouwing zeer zeker een rol kan en mag spelen, maar hij stelde daartegenover, dat dit steeds minder wordt naar gelang een zaak in de objectief wetenschappelijke sfeer komt. Het was z.i. wel vréémd, dat Ged. Staten bij onderwerpen als maat schappelijk werk en geestelijke volks gezondheid, waar de levensbeschou wing nog veel sterker spreekt, wél een standpunt bepaalden en hier niet. Er kenning van eikaars levensbeschou wing sluit samenwerking volstrekt niet uit De brief, die de Prot. Chr. Stichting aan alle Statenleden had gezonden, had op hem de indruk gemaakt, dat de vermoorde onschuld werd gespeeld. De feiten waren misschien wel jtiist, maar in feite werd de zaak op haar kop ge zet en werd aan het belangrijkste punt van de samenwerking voorbijgegaan. WEERSTANDEN. De ontwikkeling der beroepskeuze voorlichting had in Zeeuwse Hervorm de kringen vele weerstanden opgeroe pen, aldus jhr Schorer. Het kan niet worden geaccepteerd, dat een kleine groep de dienst uitmaakt en dat een christelijke organisatie de kerk voor schrijft wat zij moet doen. Achter de pretentie der Chr. Stichting zette de spreker een groot vraagteken: haar houding is niet in overeenstemming met het aanvaarden van de christe lijke solidariteit. Zij heeft grote delen van Zeeland buiten spel gezet. Hij maakte tot heden een samenwerking, die èn principieel èn practisch aan vaardbaar is, onmogelijk. De tot nu toe vragen van ir G. P. M. Dikötter (KVP) deelde Gedeputeerde mr A. J. van der Weel o.m. mede, dat het zeker niet uitgesloten is, dat binnen enkele jaren onder Bergen op Zoom een aansluiting tot stand zal komen tussen de gaslei ding vanuit Sluiskil en die van de Staatsmijnen. De hoop is voorts ge rechtvaardigd, dat het provinciaal gas bedrijf over enkele jaren geen tekor ten meer zal hebben. Ir Dikötter wilde weten, of het col lege zich al beraden had over de toe komstige gasvoorziening van Zeeland tegen de achtergrond van de steeds groeiende concurrentie van het bu taangas. Hij meende, dat het niet op ging grote bedragen te investeren al leen voor de gasvoorziening van d steden. „Ged. Staten zijn niet defaitis tisch, maar hebben geloof in de toe komst van het gas”, zo zei de heer va der Weel. Er zullen echter- ongenuj- feld gebieden en gemeenten bllJ'e,' die worden overgeslagen vanwege hoge kosten. Er kan echter nog ne wat aan de acquisitie worden geda zeer vele kleinere bedrijven kun nog op het gasnet worden aangeslot De samenwerking met betrekking de gasvoorziening der Zeeuwschvia se gemeenten hebben Ged. Staten g stimuleerd, maar tot heden zondei ces. Ir De Staten besloten vanmiddag 5.500,beschikbaar te stellen de A.V.O. voor de aanstelling van e tweede ambtenaar, tot verhoging het E.T.I.-subsidie met f ee tot deelneming aan de E 55, «'aL -e 10.000,- is gemoeid De Com voor de Hygiene van het 20 cent per consult, de Dienst vooi Geestelijke Volksgezondheid J per jaar, terwijl de opleidingen kleuteronderwijzeres 60,— Pel ling per jaar zullen ontvangen. .Maan: onder l6-29 u. het toe, dat ook de Provincie de be- I direct trachten tot één apparaat of bu- roepskeuzevoorlichting wil steunen, reau te komen. MIDDELBURG, 21 Dec. De Prov. Staten hebben zich accoord verklaard met het sluiten van een overeenkomst met de Staat inzake de levering van

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2