Tweehonderdduizend communisten bedreigen Tachen-eilanden Zelfs H I maar aan- van Emigratie loopt terug, deel van C.E.C. in het totaal stijgt ZWITSfll ■SIMM XL1 1 PUZZLE 1 vissen verspreiden propaganda Ge/.o/u/e Bab/es Chinese karakters onthullen Hoewel de mogelijkheden talrijk zijn. HHH 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen „Dat nooit (weer) I VANDAAG ÉÉNS BW i ZEEUWSCH DAGBLAD )t KRUISWOORDRAADSEL 3 3K ix,:; POEDER-ZALF-ZEEP.01 V. S* geven inlichtin gen over atoomwapens Grote neus. De zonne-oven in Algiers is voltooid gh 30 Uitspraak ambtenarengerecht Huiswerk voor officieren niet verplicht Guerrilla’s. Voorlichting. kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. ledig; 3. schuldig; Y°°rzetsel; 9. zangnoot; 10. vracht- ?P; 13- tenen mandje; 15. de naam "gekend; 16. grasveld; 18. pers, voor- Wiwoord; 21. gezelschapsspel; 23. Msel; 24. drank; 25. roofvogel; 27. roep; 29. voorzetsel; 30. ondergrond- spoorweg te Parijs; 31. oestervat. Oplossing vorige puzzle: ^Ik G las, moed E loos, on W eer, i vaa?5en' sPa N iel, mat A dor, kar A dak R aam, GEWELDENAAR. Ondergronds. r Onder de loupe - 'X- Watergebrek. Canada sterk teruggelopen, Australië verdrievoudigd. ■99HM pagina 3 <Hnldag 21 December 1954 en -n) a Ingezonden Mededeling (Adv.). ■monden Mededeling (Adv.) 5 I 7 29" en- D. J. te f e na- er- ies- En- ten liet Aan boord van het Chinese korvet „Tai Ho” kijkt deze kanonnier uit over de Straat van Formosa, waar commu nistische vliegtuigen en schepen regel matig verschijnen. te un- mr ra ta n a n n n n Q k n en: iw* )en ard eu- •d. Ja- een lin en de stel ;m- -U □r m ie 'ij n. n- de f- ar te er Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tüdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter s Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 door predikant en kerkeraad opge vangen zouden kunnen worden, zo als ook bij de Reformed Church gebeurt. Wij hebben geschreven, dat dit niet minder dan een ramp zou zijn en we hopen dat dit plan niet volvoerd zal worden, aldus de heer Cnossen. De emigratie naar de Ver. Sta ten onder het Special Migration Program is wat stroef begonnen met 1 aanmelding in Mei en 12 in Jvuii. Thans worden echter 50 hebben tot nu toe niet veel slacht offers en schade veroorzaakt. En de nieuwe toestand heeft ook zijn voor delen. Sinds het leger in groten getale op Tachen is heeft men er een weef fabriek geopend, welke elke maand tienduizend militaire uniformen pro duceert. De Stichting „Kunst en Gezin” zal van 24 December tot 4 Januari a.s. in de academie van beeldende kunsten te Breda een internationale tentoonstel ling van affiches houden. <en lar- veg net en >rs- liet, zee legt de generaal uit, „de wa- NEW YORK, 19 Dec. Een correspon. dent van de „New York Times” te Washington meldt, dat de Verenigde Sta ten hun bondgenoten-N.A.V.O.-leden bin nenkort zullen laten delen in de Ameri kaanse kennis van het gebruik en de uit werking van atoomwapens. President Eisenhower heeft dit reeds meer dan een jaar bepleit. Het is thans mogelijk geworden door het, in Augustus j.l., aanvaarden door het congres van de nieuwe wetgeving betreffende het ge bruik der kern-energie. De inlichtingen zullen, volgens de cor respondent, worden verstrekt in het ka der van een door de N.A.V.O.-raad op te stellen overeenkomst. nis voor Formosa, vliegtuigen Naar officieel wordt meegedeeld, zal de Paus zich Vrijdag, de dag vóór Kerstmis, om 12 uur Ned. tijd via de radio in een Kerstboodschap tot de Rooms-Katholieken in de wereld rich ten. Op Eerste Kerstdag zal de Paus op hetzelfde uur voor het venster van zijn studeerkamer verschijnen om de inwoners van Rome en de pelgrims op het Sint Pieterplein zijn zegen te geven. Uitsluitend bij Apothekers en water gedaan. „Reservoirs bouwen en opnieuw bebossen. Het leven op de Tachens is in vele opzichten moeilijk en onzeker. Met Formosa vierhonderd kilometer ver wijderd en geen enkel vliegveld, zijn ze min of meer geïsoleerd. En de com munisten zijn zo dichtbij dat men “e vr ias, moed E loos, on W eer, gebieden onder ponder L aag, para p ijs, gk-^t naar veiliger gebieden te verhuizen.. legen is), vormen de Tachens een be langrijk centrum voor de psycholo gische oorlogvoering. Men past vele manieren toe om nationalistische pro paganda op het vasteland te krijgen. Pamfletten worden met luchtballon nen, met flessen, met bamboekokers en zelfs in kleine, onbemande bootjes naar de overkant gestuurd. Maar men maakt ook gebruik van de vissers van het vasteland, die dlk- wijls door nationalistische patrouilles aangehouden worden. De vissers zelf geeft men stukken zeep, pakjes siga retten en doosjes lucifers waarin pro pagandamateriaal verstopt is. En men propt speciaal-geïmpregneerde strooi biljetten in de magen van de vissen, die zij gevangen hebben en die zij later op het vasteland verkopen. De commu nisten op hun beurt natuurlijk ook niet stil. Het resultaat is een complete pro- paganda-oorlog. Ta Sta-tou is uitgelopen. De halve bevolking van het typische vissersdorp staat op de zwarte, steil uit zee op rijzende rotsen als we aan land stap pen. „Okay, okay....!” roepen sommi- *ge inwoners in het Engels. Er wordt gelachen en gezwaaid. Enkelen klappen zelfs in de handen. Het is om hun erkentelijkheid te betuigen voor de steun, welke Amerika geeft om de eilanden tegen de communis ten te verdedigen. De eilanden lig gen tenslotte vol met Amerikaans oorlogsmateriaal. Het is een voort durend komen en gaan van Ameri kaanse officieren. En de machtige Zevende Vloot van de Verenigde Staten patrouilleert in het gebied. Maar behalve het „okay, okay”, klinken ook de woorden, waarmee buitenlanders sinds eeuwen in China betiteld worden: „yang kwei tze” (wat vreemde duivel betekent) en „ta pi tze” (wat grote neus is). We klimmen tegen de rotsen op en slenteren door de smalle, schemerach tige steegjes met hun kleine winkel tjes en hun door elkaar krioelende mensen. De sfeer heeft veel van die in een Arabische bazaar. Het leven schijnt hier als overal elders op de eilanden volkomen normaal te verlo- PARIJS, 20 Dec. De zonne-oven van de Bouzarea, dichtbij Algiers, is klaarge komen. Het bouwen van de oven, die veertig ton weegt, heeft ongeveer twee jaar geduurd. Het richten van de spiegel geschiedt door twee kleine 3 pk electri- sche motoren. Dank zij de uurwerkbewe- ging die van het sousterrain uit wordt ge leid, blijft de spiegel constant naar de zon gericht. Samengesteld uit 144 alumi- nium-elementen, electronisch gepolijst, waarvan de totale bruikbare oppervlakte 50 vierkante meter bedraagt, produceert de spiegel door de convergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel een vlek zo groot als een bord waarvan de temperatuur ongeveer 4.000 graden bedraagt. Deze hitte doet in lut tele seconden een stalen plaat van een dikte van 25 mm smelten. RT lat len ten net ge- j ge ien De de ne- ng- ou- iis- EN erd liet ter ou- luk ijk, int, ers ge ïnd tter ver ■t ’t Drogisten er ternauwernood meer aandacht aan De werkloosheid in Canada is waarschijnlijk slechts van korte duur en de industrialisatie schrijdt ook in dit land snel voort. Te ver wachten valt dan ook, dat Canada in het komende jaar weer vol doende emigranten zal kunnen op nemen. De laatste synode van de Chr. Reformed Church heeft over wogen om de fieldmen in volledige dienst af te schaffen vanwege de hoge kosten. Men hoopte, dat de immigranten dan wel plaatselijk De heer G. W. Kaemingk uit Hoo- geveen hield een boeiend betoog over zijn bezoek aan de Hollandse kolonie Castrolanda in Brazilië. Deze nederzetting van de Coöpera tieve Groepsemigratie Hoogeveen, waarop 50 boeren 7000 ha land bewerken, is z.i. een uitstekend voorbeeld van geslaagde emigratie in groepsverband. Alles staat nog wel in de kinderschoenen, maar reeds nu openen zich wijde pers pectieven voor deze pioniers. De mensen wennen er spoediger, dan het Friese stamboekvee, dat daar wel 1% jaar voor nodig heeft. De bodem is er uitstekende maar zonder stalmest is er niets mee te beginnen. Ook de echte bouw- boeren hebben ontdekt dat deze stof met recht de naam van „het goud van Parana” draagt. De proefnemingen met producten en vee zijn nog in volle gang en een bekwaam landbouwdeskundige zou hier prachtig werk kunnen doen. De heer P. J. M. de Bruin, oud- secretaris van de C.E.C. en thans directeur van de Holland Amerika Lijn in Toronto bekeek de emi grant naar Canada nu eens door de ogen van de Canadezen. Ds J. Batelaan, directeur van de Geref. Zendingsbond, sprak over de gees telijke verzorging van de emigrant, die al moet beginnen in de Neder landse kerkelijke gemeente, waar uit hij vertrekt en die dan aan boord moet overgaan van zorg voor de emigrant in zorg voor de immi grant. Voor het grote besluit valt, moet ook de geestelijke kant van de emigratie worden belicht en aan boord moet de immigrant ook gees telijk op zijn nieuwe bestaan wor den voorbereid. gezinnen per maand behandeld en de enige moeilijkheid vormt nog de noodzakelijkheid om voor elk gezin een sponsor te vinden. De C.E.C. heeft daarom al voorgesteld, dat enkele ervaren fieldmen uit Canada enige tijd in de V.S. zou den gaan werken. De voorzitter, de heer A. Warnaar, sprak er zijn voldoening over uit, dat in dit jaar het werk van de C.E.C. volkomen werd geconsoli deerd. Door de vijf bijkantoren en de vele andere contact-adressen wordt thans het gehele land be streken en het aandeel van de cen trale in het totaal van de emigra- tie-bemiddeling is dan ook nog ver groot. Spr. beklemtoonde, dat de subsidiëring nog onvoldoende is, ondanks alle waarderende woorden van de regering. Dit spreekt te meer als men let op de milde hand, waarmee de overheidsorganen op emigratie-gebied bedeeld worden in de begroting van Sociale Zaken. ’s-GRAVENHAGE, 20 Dec. Reser- ve-officieren behoeven geen huiswerk te maken. Dit is de uitspraak van de reserve-majoor der luchtdoelartillerie mr J. Waller te Arnhem, die schrifte lijke militaire lessen thuisgestuurd kreeg. Mr Waller en vele andere re- serve-officieren vonden het volgen van deze cursussen uiterst bezwaarlijk in verband met hun dagelijkse arbeid. Daarom werd een uitspraak van het militaire ambtenarengerecht gevraagd. Aangevoerd werd, dat men weliswaar meer dagen voor herhalingsoefeningen in de laatste jaren moest opkomen, maar dit zo niet inhouden, dat in de plaats daarvan schriftelijke cursussen zouden kunnen worden opgelegd. Vol gens de voorschriften, zo voerde mr Waller aan, zouden uitsluitend die re- serve-officieren herhalingsdagen door schriftelijke cursussen kunnen vervan gen, die daartoe uitdrukkelijk de wens te kennen geven. Na uitvoerige overwegingen heeft het militaire ambtenarengerecht de heer Waller in voverre in het gelijk gesteld, dat inderdaad een reserve-of- ficier uitsluitend op diens verzoek een schriftelijke militaire cursus kan wor den thuisgestuurd. Met andere woor den: reserve-officieren behoeven geen huiswerk te maken als zij dat niet willen. Een gemotoriseerde Chinese jonk met verscheidene stukken geschut op voor- en achterschip brengt ons van Noord-Taehen naar Zuid-Tachen. Het schip behoort aan de guerillia’s. De hele bemanning bestaat dan ook uit guerilla's: meestal vissers, die van het vaste land afkomstig zyn en derhalve het plaatseiyke dialect spreken en de toestanden daar kennen. „Gaan ze dikwijls naar het vaste land....?” informeer ik. „Bijna elke nacht. „Waarvoor „Het verzamelen van inlichtingen, het uitvoeren van sabotageopdrachten en het maken van propaganda....” Er is een speciale school op Tachen, waar de guerilla’s in de moderne me thoden van spionnage en sabotage op geleid worden. Behalve mannen, ge bruikt men ook vrouwen en zelfs kinderen. Evenals Quemoy (dat honderden kilometers verder naar het Zuiden ge- 'b Het vissersdorp Ta Sha-Tou is tegen De middagvergadering was weer gewijd aan de voorlichting over verschillende emigratie-gebieden. We hebben een brief gekregen uit gissingen. Ondertekend door negen mensen. In die brief worden wij ver- z0Cht onze lezers op te wekken hun handtekening te plaatsen onder een circulaire, die uitgaat van het comité pat nooit weer!” In die circulaire wordt geprotesteerd tegen de herbe wapening van Duitsland en wordt ge pleit voor directe hervatting van de onderhandelingen tussen Oost en West over een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk. Vanwaar die naam: „Dat nooit weer!”? Dat zit zo. De ondertekenaars van onze brief „zien in een herbewa pend West-Duitsland een gevaar voor de vrede. De rol die de voormalige Nazi-generaals in de nieuwe Wehr macht is toebedeeld, laat hierover wei- nig twijfel bestaan. De oprichting van een nieuwe Wehrmacht onder leiding van dezelfde generaals die de verwoes tende veldtocht van het Hitlerleger hebben geleid, stellen ook ons land bloot aan de verschrikkingen van een derde wereldoorlog”. Hoe aardig klinkt toch dit commu nistische vredeslied! Want het is zon neklaar, dat hier een communistisch ef een half-communistische organisatie aan het werk is. Is die angst voor een herbewapend Duitsland dan zo vreemd? En zou het dan niet beter zijn als de wereld langs een weg van onderhandeling tot ontspanning kwam in plaats van via de gevaarlijke en kostbare weg van herbewapening? Natuurlijk is dat allemaal waar. Maar.het is maar een halve waar heid en daarom erger dan een leugen! Waarom ziet ’t Westen de herbewape ning van Duitsland als een noodzaak? Omdat er achter Duitsland, achter het ijzeren gordijn, enorme legers klaar staan, goed uitgerust en goed bewa pend. Die legers worden gecomman deerd door mensen die maar één ideaal hebben: de wereld te veroveren voor het communisme. En hoe sterker hu het Westen is, des te geringer is de kans, dat die legers zullen gaan mar cheren! Daarvoor riskeert dat Westen een herlevend Duits militarisme. Dat kan men (hopenlijk) nog wel onder de duim houden. Het is het minst kwade van twee kwaden waaruit men moet kiezen. Daarom ook wil het Westen met Rusland praten als men zich sterk ge noeg voelt om te praten. Als men van weerszijden zonder angst rond de tafel kan gaan zitten, praat men heel wat gemakkelijker. Eerst de Parijse ac- coorden binnen dén pas onderhan delen, is op dit ogenblik de Westelijke tactiek. En naar ons gevoelen een goe de tactiek! We geloven dan ook dat die leuze: „Dat nooit weer!” enige correctie be hoeft. Die leuze slaat op een nieuwe Duitsland-oorlog. Dreigender zijn op dit ogenblik echter de vooruitzichten op een communistische oorlog en een communistische bezetting. En dan bid den we uit de grond van ons hart: „Dat nooit!” de rotsen gebouwd. De smalle steegjes pen. Weliswaar zijn er geregeld lucht en kleine schemerachtige winkeltjes alarms, maar de bevolking is daar vertonen overeenkomst met Arabische langzamerhand zo aan gewend, dat zij wijken. k fücaal: 1. verscheurend dier; 2. 4- maat; 5. Ind. kinderver- biJS er’ 6- Inhoudsmaat; 8. ijstap; 11. 17 X’ 12. rondhout; 14. voegwoord; ren-onUr 18, heerschappij over ande- Üd-' oo ^rank; 21. uitroep; 22. gezins- 23- voegwoord; 24. bedrag; 26. °°mschors; 28. slede. De generaal legt de aanwijsstok neer en schuift de gordijnen weer voor de stafkaarten om hen aan on gewenste blikken te onttrekken. u nu wat van het eiland vraagt hij in behoorlijk s s x' l et meest-bedreigde deel van Nationalistisch China is de Tachen- eilandcngroep: zes kleine, kale eilanden, ongeveer 400 km ten Noordwesten van Formosa gelegen en slechts 32 km van het onder communistisch regiem staande Chinese vasteland. Met het kor vet „Taiho" van de Chinese Marine, heeft onze correspondent Alfred van Sprang een bezoek gebracht aan deze eilanden, die zich over een afstand van bijna tweehonderd kilometer uitstrekken. In deze repor tage brengt hij verslag uit van zijn indrukken van deze voorpost, die zowel defensief als offensief voor beide partijen van groot belang is. TACHEN-EILANDEN, De beschietingen en bombardementen December 1954. n een houten, half in de kale, bruine heuvels van Noord- Tachen ingegraven loods, staat generaal Liu Lien-Yi met een aan wijsstok voor een grote stafkaart. ,,Hier zijn de Tachens...” zegt hij. En wat is de dichtstbijzijnde com munistische positie...?” De generaal buigt zich voorover naar de kaart en wijst een klein stipje aan. ,,Het eiland Chikoshan...” „Hoe ver is dat van hier...?” „Vijftien kilometer...” „En hoe ver van het vaste land...?” „Een kilometer of zeventien...” Een adjudant (evenals de generaal in een uniform zonder onderscheidings teken) trekt het gordijn voor een an dere kaart weg. Deze kaart toont het deel van het vasteland, dat tegenover de Tachens gelegen is. Hij staat vol mét cijfers en Chinese karakters. Met el kaar- onthullen ze de militaire macht welke de communisten daar geconcen treerd hebben200.000 man troepen (waaronder parachutisten) met Russi sche tanks en zwaar veldgeschut, 65.6-00 ton aan scheepsruimte van torpedo- bootjagers tot gewapende jonken en mogelyk ook onderzeeërs en meer dan 400 vliegtuigen, waarvan bijna de helft Russische MIG-straaljagers. Generaal Liu geeft eerljjk toe dat het een grote macht is. En dat hij het met heel wat minder moet doen om die macht het hoofd te bieden. besteedt, tenzij de communistische vliegtuigen werkelijk laag overkomen. Dan begeeft iedereen zich naar een van de hol-achtige schuilplaatsen in de heuvels en wacht er tot het gevaar geweken is. De verhouding met de militairen is goed. De burgerij weet, dat zij er zijn om hen tegen de communisten te be schermen. En de militairen beseffen, dat zij voor veel op de medewerking van de burgerij aangewezen zijn. Een van de mannen die veel doet om die geest van broederschap te bevorderen, is een kleine, forse Chinees in een verschoten, khaki uniform zonder sterren of strepen. Uiterlijk ziet hij er precies uit als de duizenden andere militairen. Maar op Tachen weet iedereen, dat hij luitenant-generaal Chiang Ching kuo is, de oudste zoon van genera lissimo Tsjiang Kai-shek. Als het korvet „Taiho” vroeg in de morgen het anker licht om naar For mosa terug te varen, waaien van de hoogste top van Noord-Tachen twee zwarte vlaggen. Het is het waarschu- wingssein voor de aanwezigheid van communistische vliegtuigen in het ge- gebied. En het bewijs, dat de Tachens in de frontlinie van deze half-koude, half-warme oorlog liggen. De nationalisten zijn van plan, deze eilanden ten koste van alles te verdedigen. In de eerste plaats vanwege hun strategische beteke- de 'bescherming van daar communistische en schepen de eilanden moeten passeren op hun weg naar Formosa en derhalve tijdig gesig naleerd en onderschept kunnen worden. En in de tweede plaats omdat zij een ideale springplank vormen voor een invasie van het vasteland. En dat is tenslotte het uiteindelijke doel van Tsjiang Kai- shek en de Kuomintang. De stoffige weg leidt over de heu vels en in de dalen. Overal bevinden zich kazernes, loopgraven en bunkers. Daar tussen in leeft de burgerbevol king. Vissen en het verbouwen van zoete aardappelen vormen de voor naamste bezigheden. De eilanden kunnen echter niet in hun eigen behoeften voorzien. En ze ker niet nu er zoveel militairen ge legerd zijn. Weliswaar hebben de sol daten hun eigen groentetuintjes, maar er moet niettemin nog veel van For mosa ingevoerd worden, in het bij zonder rijst. Een van de meest schaar se artikelen is echter zoet water. „We vechten hier tegen twee vij anden”, lc6C g-r.craz- u:_, communisten en het gebrek aan ter....” ,Wat wordt er tegen dat gebrek aan de eilanden „Wilt zien Engels. „Graag. In een open jeep maken we een rondrit. Tachen (dat eigenlijk uit twee eilanden bestaat, gescheiden door en kele kilometers zee) is niet groot. De beide eilanden beslaan'samen een op pervlakte van 24 km2 en er wonen nog geen 15.000 mensen. Er is echter een uitgebreid wegen net. Het grootste deel daarvan is door de militairen aangelegd. Negen-en- negentig procent van het verkeer be staat uit militaire voertuigen. Het mi litaire element overheerst trouwens overal. Er zijn meer s oldaten dan burgers. Veel van de woningen en an dere gebouwen zijn in gebruik bij het leger. En de kale heuvels zitten vol ondergrondse kazernes, stafkwartie- ren, opslagplaatsen en loopgraven. „Het lijken wel enorme mols- pen....”, merk ik op. „Inderdaad....”, geeft de generaal toe. Het is echter bittere noodzaak om in de grond te kruipen. In de eerste plaats beheerst de communistische nen het bereik van de communistische artillerie en luchtmacht. In de tweede plaats beheerst de communistische luchtmacht min of meer de lucht bo ven de Tachens, daar de eilanden zelf geen vliegvelden hebben en de Chi nese luchtmacht derhalve helemaal van Formosa moet komen. En in de derde plaats groeit er practisch geen boom, zodat het moeilijk is om mili taire installaties te verbergen. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 20 December. De emigratie is dit jaar sterk terug gelopen, wat vooral veroorzaakt wordt door de werkloosheidsperiode in Canada. Het vorig jaar werden in de maanden October en No vember resp. 253 en 241 gezinnen door de Chr. Emigratiecentrale naar dit land bemiddeld tegen thans 71 in beide maanden. De aan melding voor Australië is daarentegen verdrievoudigd en de be langstelling voor dit land neemt nog steeds toe. Dit werd Zaterdag medegedeeld op de te Utrecht gehouden najaarsvergadering van deze centrale door de directeur-secretaris, de heer T. Cnossen. id ar te n, n.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3