en I SOWJET-VERMANING THANS TOT ENGELAND GERICHT Deltaplan eist aanpassing op sociaal en cultureel gebied kosten voor afsluiting der zeegaten ongeveer gelijk zijn aan die voor ophoging der dijken, geeft de rege ring de voorkeur aan het Deltaplan. hi half r Ruime meerderheid voor Mendès-France premier Liftverbod niet ingetrokken; wel meer vrij vervoer Brits-Russisch verdrag wordt opgezegd als Parijse verdragen worden aanvaard Twee en millioen binnen! Treinbotsing bij Dortmund Nu Frankrijk zich niet laat intimideren Schoolgeldwet Ernstig verkeersongeval in Mexico aangenomen Nieuwe salarissen voor verplegend personeel SE 1 irg irg over Debat over Parijse Verdragen in Nationale Vergadering Kerstfeestviering op Soestdijk Tweede Kamer aanvaardt motie-Vermeer, maar minister Staf houdt been stijf N. Ir M. A. Geuze tijdens rede te Kortgene: es ot laf Voor de vluchtelingenactie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Documentaire over ramp op Schouwen DE BILT ZEGT: Nu en dan buien Ir Van Beekom landbouwkundig herstel Begroting voor Indo-China goedgekeurd Levendig debat rond interpellatie 1 jk iOS en, dus 161. ske nis ige DINSDAG 21 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT eind zich tot len VAAG In Westelijke kringen te Moskou was men van oordeel, dat de tekst opzettelijk vaag gehouden is. In deze kringen dacht men ook, dat de nota eigenlijk meer voor Parijs dan voor Londen bestemd is. De waarschu wing aan Groot-Brittannië werd niet voor het debat in het Lagerhuis ge daan, want het Huis heeft de ver dragen van Parijs reeds goedgekeurd De Sowjet-Unie zou echter van plan zijn de Franse Nationale Vergadering, die immers vandaag is begonnen met de behandeling van de .verdragen van Parijs, niet alleen verantwoordelijk te stellen voor opzegging van het Frans- Russische, maar ook voor het Brits- Russische verdrag. DUIDELIJK Al is de tekst van de nota dan vaag, de uitspraak van Britse diplomatieke 10e JAARGANG, No. 2969 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord kringen in Londen is duidelijk. Daar zei men vanavond, dat het niet denk baar is, dat Groot-Brittannië de huidi ge politiek naar aanleiding van de no ta zal veranderen! ens ide dit >en ET ;k- rs: I- te is- 0- et ;n is. lie 'g. ir. ZEEUWSCH DAGBLAD treft de minst draagkrachtige militai ren. En daarom wilde de heer Vermeer het Amerikaanse systeem aanbevelen, n.l. het liften alleen toe te staan in de nabijheid van de verkeersplaatsen. De eerste opmerking van de minister over dit betoog was al niet verstandig. Men doet alsof dit een zeer belangrijke zaak is, zo zeide hij. En vanaf dit mo ment kon men terecht spreken van een levendig debat. Van alle kanten wer den interrupties geplaatst, die'het de bewindsman niet gemakkelijk maak ten, waarbij we de kunstmatige opge wondenheid der communisten maar vergeten. Algemeen stelt men het zo, dat het hier gaat om een „harde” mi nister en een „arme” soldaat, aldus vervolgde de minister, die direct daar op de stelling verkondigde, dat con tact met het gezin natuurlijk belang rijk is, maar dat een twintigjarige jongeman toch niet veel thuis is, ter- ler, dit Zaterdagochtend in alle vroegte is bij het station van de Duitse stad Dort mund een gewone reizigerstrein op een D-trein gebotst. Veertien personen zouden in de ravage, welke ontstond, het leven hebben verloren, terwijl meer dan 75 reizigers verwondingen opliepen. De expressetrein kwam, geladen met kinderen, uit Kiel en trof de andere trein, welke juist uit het centraal station van Dortmund was vertrokken met bestemming Hamm. Onze foto toont twee wagens hangen, volkomen vernield, over elkaar heen in een algemene chaos van verwrongen staal. PARIJS, 20 December Aan alle vrees, dat een eind zou komen aan de regering Mendès-France, is vandaag door de stemming over de motie van vertrouwen in de Franse Nationale Vergadering een gemaakt. Voor de regering stemden 310 afgevaardigden, terwijl er 172 tegen het beleid van de premier verklaarden. De begroting voor Indo-China, waarover een geschil was ontstaan, was daarmee aangenomen. De Nationale Vergadering is thans begon nen aan het debat over de Verdragen van Parijs. Mendès-France heeft zich vanmor gen met een rede fel gekeerd tegen het beleid van de vorige regeringen ten aanzien van Indo-China. Hij sprak van „acht jaren fouten”. De volksrepubli- keinen met oud-premier Bidault aan ’t hoofd, namen dit niet en verscheidene malen werd de rede van Mendès-Fran ce onderbroken door felle interrupties. De minister-president zei echter tot de M.R.P.-afgevaardigden, dat zij hem een rampzalige toestand in In do-China hadden nagelaten, toen hij in Juni j.l. aan de regering kwam. Volgens rapporten van Franse ge- BRUINISSE, 20 Dec. De uitgave „Gebroken dijken” over de ramp van 1 Februari 1953, zoals die zich voor deed op het eiland Goeree-Overflakkee blijkt een succes te zijn, zodat, mede gezien de grote documentaire waarde van een dergelijk werk ook de Stich ting „Nieuw Schouwen Duiveland” zal onderzoeken of een dergelijke uitgave, waarin dan de overstroming van Schouwen Duiveland alsmede de dak dichtingen op dit eiland, worden be handeld, wenselijk en economisch mo gelijk worden geacht. MEXICO, 20 Dec. Niet ver van de stad Mexico is een autobus in een ra vijn gestort waardoor 40 personen om het leven zijn gekomen en een tiental passagiers gewond is. Van de omge komenen werden 22 op slag gedood. De anderen overleden tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. De bus, die bestuurd werd door een dronken chauffeur, vervoerde arbeiders van een stuwdam in aanbouw. De tien overlevenden zijn zo zwaar gewond, dat men ook voor hun leven vreest. Uitgave: jchting „Zeeuwsch Dagblad’ oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. j8. Telef. 326; Middelburg: Korte fióordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes expeditionnaire strijdmacht in Indo- China bedreigd door een werkelijke catastrofe. Er bestond gevaar, aldus de premier, dat zij in een val zouden worden gelokt en vernietigd. Dit was het resultaat, waartoe acht jaren van fouten hadden geleid, zo besloot hij. DE VERDRAGEN Bij het begin van de debatten over de Parijse verdragen is bekend ge maakt, dat de commissie van overzee se gebiedsdelen zich met elf tegen ne gen stemmen bij vijf onthoudingen uit gesproken heeft voor ratificatie van de overeenkomsten. Behalve deze com missie hebben nog drie andere zich voor de verdragen uitgesproken, w.o. de commissie voor buitenlandse zaken, De ex-gaullist generaal Bilotte deed voorlezing van het besluit van laatst genoemde commissie en zei, dat de verdragen afdoende waarborgen tegen een herleving van het Duitse militai- risme bevatten. Hij meende, dat dit de enige weg was om eensgezind het hoofd te bieden aan de dreiging uit ’t Oosten. DE BILT, 20 Dec. Flinke opkla ringen, afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien, vooral in het Noorden van het land. Tot vrij krachtig afne mende en naar West of Zuidwest krimpende wind. Kouder dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.29 u. Maan op 6.22 u., onder 14.10 u. Hoogwater Woensdag 22 Dec. 1954 Vlissingen: 12.14 u. 1.54 m., u. m..; Terneuzen: 0.26 u. 1.84 m., 12.41 u. 1.74 m.; Wemeldinge: 1.28 u. 1.55 m., 13.47 u. 1.38 m.; Zierikzee: 1.12 u. 1.35 m., 13.29 u. 1.17 m. wijl bovendien het argument dat de soldaat naar zijn meisje wil, op hem niet veel indruk maakte, omdat de jongeman pas twintig is. Het liften is niet verboden. Alleen maar het liften „door woorden en gebaar”. Een uit spraak die uiteraard de nodige vrolijk heid veroorzaakte. Het zal dus ook niet toegestaan zijn, dat de soldaat met krijtletters de plaats van bestemming op zijn koffer schrijft, ook al staat hij nog zo model langs de weg. De minis ter is tegen het liften uit verkeers- overwegingen. Het is naar zijn gevoe len een. half-openbaar personen-ver- voer geworden. Honderden militairen dringen zich in een onordelijke tros aan de automobilisten op. Velen van hen kunnen best de reis naar huis be talen. Er zijn genoeg goede Nederland se ouders, die hun zonen en dochters verbieden om te liften. Minister Staf neemt daar een voorbeeld aan. Per slot van rekening vindt hij de auto een privé bezit. Jvr. Wttewaal (C.H.) deed mededeling van de verdeeldheid in haar fractie. Zij vond de maatregel niet ge slaagd. Van de militairen vragen wij offers en daar moet iets tegenover gesteld worden. De „freule” betreur de het dat de automobilist nu aan- gemoedigd wordt om door te rijden. De militairen zijn ook hinderlijk op het station. Zij gedragen zich daar soms als „spreeuwen in de kersen boomgaard”, maar moeten wij hen daarom vervoer per trein verbieden. Scherpe critiek heeft Prof. Oud uit geoefend op minister Staf omdat hij in het openbaar blijk heeft gegeven van de mening van Prins Bernhard in deze kwestie. Natuurlijk had hij grote waar dering voor het werk van de Inspec- teur-Generaal, maar hij achtte het een „volstrekte en eigenlijk niet te verge ven fout”, dat de minister kennis heeft gedaan van de instemming van de Prins me tdit liftverbod. De minister mag zich nooit achter een lid van het Koninklijk Huis verschuilen. Hij draagt zijn eigen verantwoordelijkheid. Voor de dammen gelegd worden zullen evenwel de zwakke plekken in de Zeeuwse dijken bijna 50 in getal versterkt moeten worden. De uitvoering van het Deltaplan zal grote voordelen voor het ver keer met zich brengen, zowel te land als te water. Wanneer er een verkeersweg over de dammen komt, geeft deze aansluiting op de kust wegen in Holland en België. Uit toeristisch oogpunt is deze weg van veel belang. Mocht de kustweg er niet komen, dan zal de verbindings weg tussen Zeeland en Rotterdam via Zuid-Beveland naar Dintelsas lopen en verder over Goeree, Tien Gemeten en Beijerland naar een punt tussen Vlaardingen en Schie dam. Ook deze weg is van grote be tekenis, omdat men tijd en kilome ters spaart. Als het Drie-eilanden- plan tot stand komt, aldus ir Geuze, zou er ook sprake kunnen zijn van een soort middenweg via Noord- Beveland naar Schouwen en Goe ree en dan aansluitend op de reeds genoemde wegen. Landaanwinning De kwestie van de landaanwin ning is helaas niet van zo grote be tekenis, daar de grond voor een groot deel uit zand bestaat. Ir Geu ze wees op de werkgelegenheid, die door het Deltaplan zal ontstaan. Het plan heeft ook directe invloed op de plattelandsbevolking. Net zal KORTGENE, 20 Dec. Tij dens de vanmiddag te Kortgene gehouden vergadering van de Kring Noord-Beveland der Z.L. M. zijn twee uiterst belangrijke en interessante redevoeringen gehouden. De voorzitter der Z. L.M., ir M. A. Geuze, gaf een beschouwing over Drie-eilanden en Deltaplan, waarbij hij wees op de belangrijkheid hiervan voor Zeeland. De Rijkslandbouwconsulent, ir C. W. C. van Beekom, sprak over het landbouwkundig herstel in de voormalige geïnundeerde gebieden en hij gaf daarbij een schets van hetgeen er het komen de jaar zal kunnen worden ver bouwd. Ir Geuze wees er allereerst op, dat wanneer men de dijken zou gaan verhogen, dit de landbouw op 2500 ha cultuurgrond zou komen te staan, waarbij dan nog niet wordt gerekend met percelen, waarvan men de klei voor ophoging zou móeten gebruiken. Omdat er in Ne derland toch al een gebrek aan cul tuurgrond is, aldus ir Geuze, en de ’s-GRAVENHAGE, 20 Dec. De Tweede Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp inzake de afschaffing en de verlaging van het schoolgeld aange nomen met 5916 stemmen. Tegen stemden de A.R. (met uitzon dering van de heer Hazenbosch), de S.G.P., K.N.P en C.H. Het amendement Fortanier de Wit (V.V.D.), dat een uit breiding van het kosteloos onderwijs bevatte, werd verworpen met 1164 stemmen. Slechts de V.V.D. en de C. P.N. stemden voor.' Het Nederlandse motorschip „Prins Willem van Oranje” van de Oranje- lijn, is bij het vertrek uit Hamburg op de Elbe in botsing gekomen met het Italiaanse stoomschip „Olympia” uit Napels. Beide schepen zijn ernstig bescha digd. ’s-GRAVENHAGE, 20 Dec. De jaar lijkse viering van het Kerstfeest op pa leis Soestdijk geschiedt ditmaal op Woensdag 22 December ’s middags om drie uur in de garage van de kazerne van de Kon. Marechaussee. Het programma wordt geopend met een welkomstwoord door Prins Bernhard. Daarna wordt de Advents- en Kerstlitur- gie gelezen. H.M. de Koningin leest ook ditmaal weer het Kerstevangelie uit Lu cas 2. Nadat personeelsleden van het pa leis de Kerstsuite uit het Weihnachtsora- torium van Bach hebben uitgevoerd, houdt Prins Bernhard een rede. „Jesu joy of man’s desiring” wordt eveneens uitge voerd door een koor van het personeel. Opgevoerd wordt het Kerstspel „Van overal naar Bethlehems stal”, geschreven door ds H. J. W. Modderman, waarna de bijeenkomst wordt gesloten met het ge meenschappelijk zingen van „Ere zij God”. Maandagochtend is een elec- trisch treinstel op het Oostelijk ei land tussen het Centraal- en Mui- derpoort-station te Amsterdam ont spoord, tengevolge waarvan een deel van de stroom door de boven leiding uitviel en er zoveel sporen werden versperd, dat de treinen uit het Oosten van het land het Centraal Station niet meer konden bereiken en evenmin de treinen, die vanochtend uit het C.S. naar Oostelijke richting zouden ver trekken, het station konden verla ten. De foto toont liet ontspoorde treinstel dwars over een aantal sporen; men is reeds druk bezig de Ir van Beekom Na de pauze sprak ir van Beekom over het landbouwkundig herstel van de geïnundeerde gebieden. De keuze van de gewassen mag thans gebaseerd zijn op de structuur van de grond. Niet meer op het zout- cijfer. Wanneer de structuur nog uitgesproken slecht is, verdient het aanbeveling geen fijnzadige gewas sen of bieten te verbouwen. Dan kan men beter nogmaals granen verbouwen of wanneer de structuur minder slecht is erwten. Wat de aardappelen betreft raadde ir van Beekom aan deze alleen te telen op percelen met goede structuur. Op Noord-Beveland zal er onge veer 5 jaar mee gemoeid zijn voor men weer op normale diepte kan gaan. De Duitse gips bleek in vele gevallen slecht strooibaar. Daarom zal Landbouwherstel aan boeren, die hierdoor gedupeerd zijn, als compensatie voor 75 pct. van hun totaal nieuwe gips verstrekken, wat voor Noord-Beveland neerkomt op 500 ton. Hij raadde aan, deze gips zo snel mogelijk op het veld te brengen, aangezien ze anders geen uitwerking heeft. Op percelen met slechte structuur is bovendien meer stikstofbemesting nodig. begin van het nieuwe jaar in Londen ’s GRAVENHAGE, 20 Dec. Naar ’wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars nieuwe salarisscha len voor verplegend personeel in parti culiere ziekenhuizen per 1 Januari a.s. van kracht verklaard. Het betreft hier een bindende regeling, die morgen in de Staatscourant zal worden gepubli ceerd. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Sterner ding, Souburg; R. Zuidema, Goes. voor het nageslacht betekenen, dat zij in een geheel andere streek en in een andere samenleving zullen wonen. Er zal een groot aanpas singsvermogen op sociaal- en cultu reel gebied nodig zijn. Ook voor de Z.L.M. ligt hier een belangrijke taak. Engeland zal in de subcommissie der V.N. voor ontwapening, welke aan het zal vergaderen, voorstellen, dat de proeven met atoombommen beperkt worden, zo verneemt A.F.P. van wel ingelichte zijde. Dit voorstel zou atoom en waterstofbommen betreffen doch niet de taktische atoomwapens. Het zou hier een beperking doch geen ver bod betreffen. ’s-GRAVENHAGE, 20 December Met 45 tegen 28 stemmen heeft de Tweede Kamer vanmiddag een motie Vermeer (Arb.) aangenomen, waarin de Kamer van oordeel was „dat het gewenst is dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd gedurende het week-einde zoveel mogelijk in gezinsverband doorbrengen” en waarin minister Staf werd verzocht „die maatregelen te nemen, die aan dit verlangen tegemoet komen”. Voor deze motie stemden de P. v. d. A., V.V.D., K.N.P., S.G.P., C.P.N., de heren Stapelkamp en v. d, Zaal (A.R.), Beernink, Krol en Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.). De enige toezegging, die minister Staf deed was de uitbreiding van vrij vervoer voor dienstplichtigen. Momenteel krijgen zij dertien maal vrij ver voer. Dit aantal wordt nu gebracht op achttien, met dien verstande dat een maal van dit vrije vervoer gebruikt móét worden met Kerstmis, of met Nieuwjaar. Voor de meerderheid der Kamer ging deze tegemoetkoming ech ter niet ver genoeg. De K.V.P. en de meeste A.R. stem den tegen deze motie, omdat zij het wel eens waren met de opvatting van de minister dat zijn verantwoorde lijkheid voor de handhaving van het moreel en de tucht der militairen niet afhankelijk mag zijn van het overleg tussen regering en volksvertegenwoor diging. Als het om discipline en moraal gaat moet de Kamer terughoudend zijn, aldus de bewindsman, want ik kan deze verantwoordelijkheid alleen maar dragen als de commandanten weten dat ik achter hen sta. Eigenlijk vond minister Staf deze zaak dus niet dis- putabel. Maar daarom diende de heer Vermeer dan ook een motie in, waar in niet werd gesproken over het op heffen van het liftverbod. Want hij zal wel begrepen hebben, dat zo’n motie als zij ooit zou worden aangenomen het prestige van de minister onder mijnt. Met handhaving van het liftver bod zou de minister naar zijn mening toch andere maatregelen kunnen ne men. En daaraan gaf zijn motie uiting. ONTACTISCH VERWEER Hoe klemmend de argumenten van de minister misschien dan ook mo gen zijn, niemand zal willen bewe ren dat hij deze gevoelige zaak tac tisch behandelde. Integendeel hij verweerde zich op een wijze, die deed denken zoals de heer Oud (V.V.D.) zeide aan een ouderwet se generaal, die geen enkel oog heeft voor een psychologische benadering van de problemen. De liberale frac tievoorzitter toonde zich ongerust over het antwoord van de minister. De heer Vermeer (Arb.) nu vroeg in zijn interpellatie hoe groot het aantal klachten over wanordelijkheden bij het liften zijn. En hij begreep niet dat het liften wordt verboden, zodra men een militair uniform aantrekt. Dit verbod MOSKOU, 20 December De Sowjet-Unie heeft vandaag in een nota aan Engeland gedreigd het Brits-Russische verdrag op te zeggen als de Parijse verdragen over West-Duitsland worden goedgekeurd. In de nota wordt Engeland ervan beticht, dat het pressie op andere Europese landen uitoefent om de ratificatie der Parijse accoorden te bespoedigen. Hierdoor zou het verdrag tussen Engeland en de Sowjet- Unie zijn betekenis hebben verloren. Deze openlijke „vermaning” van Russische zijde komt nog geen week na de nota aan Frankrijk, waarin werd gedreigd het Frans-Russische vriendschapsverdrag te verbreken als de overeenkomsten van Parijs worden bekrachtigd. Nu Frankrijk zich niet laat intimideren moet Enge land er blijkbaar aan geloven Het Britse Russische verdrag werd in 1942 gesloten. In de nota wordt gezegd, dat alle ver antwoording voor het opzeggen van het verdrag op Engeland zal rusten. Na de bekrachtiging van de Parijse verdragen zal de Sowjet-regering geen andere keus hebben dan een voorstel tot opzegging van het verdrag in te dienen bij het presidium van de op perste Sowjet. «w iW 111!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1