en na aan Nederlandse directie van Engeland accoord Spoorwegongeval eist 14 doden luehtverdedigingscentrum Vriendelijke woorden van Moskou Europese landen Amerika garanderen Saar- ratificatie Parijse Verdragen I van Deining rond benoeming voorzitter Prot. Chr. Mijnwerkersbond Autobus in een ravijn Zitting N. A.V. O.-Raad gesloten Hebt ge goed geslapen? Finse regering blijft Sowjet-agente gearresteerd Betogingen op Cyprus Italiaans vliegtuig neergestort Prof, dr G. J. Sizoo wordt tot voorzitter benoemd Pater Pierre (tot daklozen) Pleidooi voor veiligheidsverdrag MOSKOU, 19 Dec. De Sowjet- Unie heeft bijzonderheden bekend ge maakt van nota’s aan Finland, Zwe den, Joego-Slavië,, Zwitserland en Oostenrijk, nota’s naar aanleiding van de afwijzing van de Sowjet-uitnodi- ging tot de conferentie van Moskou. Praktijk wordt een „vvüfabriek” Parijse Minister Staf deelt mee: goed Om 25 inzittenden gedood 8 MAANDAG 20 DECEMBER 1954 Amerikaanse officieren ge makkelijke prooi Waarschuwing tegen Duitse herbewapening Kerstcampagne voor daklozen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Katholieken verontwaardigd over minister Zijlstra „Cijfers” Hammarskjoeld 30 Dec. naar Peking De kinderen kwamen er af Zweeds schip bij Schotland vergaan De Bilt zegt: OPKLARINGEN Medewerking nog toegezegd Tandartsen tegen verhoging van de loongrens Na het besluit van de V.N. BEVOEGDHEDEN een functie bij de K.S.G. 10e JAARGANG, No. 2968 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Z.-VIETNAM WORDT MILITAIR VERSTERKT Directeur: JACQ DE SMIT Z.O.-AZIE De ministers spraken vooral over In- do-China en in het bijzonder over de slechter wordende toestand in Zuid- i. kwartaal, cent. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. tijdstip van de eerste bijeenkomst van de Raad van het verdrag voor Zuid- Oost-Azië. bemanning bereikte spoedig de Het zicht was- uitermate slecht. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. Losse nummers 13 Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Door weigering van de liberalen om deel te nemen aan een coalitie zal de nieuwe senaat (regering) van West- Berlijn samengesteld zijn uit sociaal democraten en christen-democraten. De twee partijen zullen besprekingen over de verdeling der portefeuilles be ginnen. DE zwaar lichte regen of ook wel gen.^maar in de loop van de dag van tige tot krachtige wind, ruimend -- - raturen als gisteren of iets lagere. PARIJS, 19 Dec. Zondag gingen 500 Sandwichmannen door Parijs met de nieuwe leus van pater Pierre: „Hebt gij vannacht goed geslapen? De dak lozen niet”. Pater Pierre, de beschermer van de Parijse daklozen, luidt hiermede een Kerstcampagne in om 20 milliard francs bijeen te krijgen voor de bouw van woningen voor daklozen. ZEEUWSCH DAGBLAD overeenstemming zijn met het Hand vest der Verenigde Naties. Het antwoord aan Oostenrijk zegt, dat de bewapening van West-Duits- land het gevaar voor Oostenrijk zou vergroten en dat daardoor nieuwe ob stakels zouden ontstaan op de weg naar een definitieve regeling van het Oostenrijkse vraagstuk. Joego-Slavië, aldus de nota aan dit land, had erkend, dat een conferentie in de geest van de door de Sowjet- Unie voorgestelde, aanzienlijk tot ver mindering der internationale spanning zou bijdragen. Joego-Slavië was twee maal in een generatie het slachtoffer geworden van een verwoestende oor log, welke „door het Duitse militairis- me is ontketend”. Een autobus, waarmee een aantal Franse onderwijzeressen een uitstapje maakte, is tijdens dichte mist in botsing gekomen met een vrachtauto en op een tien meter lager gelegen spoorbaan terecht gekomen. Het ongeval gebeurde bij Lens; acht van de inzittende vrouwen werden gedood, twintig zwaar gewond. Onze telefoto geeft een beeld van de plaats des onheils: redders bezig met het in veiligheid brengen van de slachtoffers uit de smeulende resten van de bus. Volgens gezaghebbende kringen waren zij het eens over de noodzaak om binnen drie maanden een bijeen komst van de ministers van Buiten landse Zaken van de Zuid-Oost-Azi- atische-Verdragsorganisatie te hou den, zelfs indien de ratificatieproce dures nog niet in alle acht leden staten voltooid zijn. Zij namen ech ter nog geen besluit aangaande het tijdstip en de plaats van de vergade ring. De Franse premier deelde zjjn ambt genoten nog mede, dat er geen sprake van is, dat zijn regering voor de Rus sische druk zal bezwijken. Kort daarop zei de premier in zijn wekelijkse radiopraatje dat de Russen niets van zich hadden laten horen in antwoord op zijn uitnodiging om te streven naar overeenstemming over Oostenrijk, Duitsland en andere kwes ties. Hij herhaalde zijn uitnodiging aan de Russen om in Mei a.s. te Parijs een viermogendhedenconferentie bij te wo nen. HEERLEN, 19 Dec. De minister van Economische Zaken, prof. Zijl stra, heeft de heer C. Feenstra, voorzitter van de Prot. Christ. Mijn- werkersbond, met ingang van 15 Januari tot lid benoemd van het Raadgevend Comité der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij zal de heer F. S. Dohmen, voor zitter van de Ned. Kath. Mijnwer- kersbond, opvolgen. Rond deze be noeming is, in het bijzonder in K.A. B.-kring, grote deining ontstaan. Op de vergadering van de Kath. Vereniging van Mijnbeambten is ’t tot een uitbarsting gekomen en de voorzitter heeft scherpe critiek ge oefend op het besluit van minister Zijlstra en zijn benoeming eenvou dig belachelijk genoemd. Het aftre- Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” jloóidkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: .Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oostorbaan Le Cointre N.V., Goes De heer Dohmen toonde aan de hand van de volgende cijfers aan, HELSINKI, 18 Dec. De Finse re gering, die Vrijdag aftrad, heeft haar ontslagaanvrage op verzoek van pre sident Paasikivi ingetrokken, nadat ’n onafhankelijk econoom geweigerd had zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. Het Kabinet was afgetreden, nadat het in het parlement niet de vereiste NEW YORK, 19 Dec. De secreta- ris-generaal van'de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, zal omstreeks 30 De cember uit New York vertrekken voor zijn voorgenomen reis naar Peking, waar hij met de Chinese regering zal spreken over vrijlating van de elf we gens spionnage veroordeelde Ameri kaanse vliegers. De kust. DUSSELDORF, 18 Dec. Een spe ciale trein ,die 500 kinderen van va- cantie terugbracht, bleef bijna onbe schadigd bij de botsing met een andere trein, waarin 14 mensen omkwamen en 34 ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde Zaterdagoch tend even buiten Dortmund (Ruhr- gebied). In de beschadigde trein zaten meest arbeiders die naar hun werk gingen. Verscheidene rijtuigen van deze trein werden in elkaar gedrukt, maar de moderne stalen wagons van de andere trein weerstonden de schok goed. De trein met kinderen kon de reis naar Dusseldorf voortzetten met vijf uur vertraging. De vreugde van de ou ders, toen zij hun kinderen heelhuids terugzagen, was groot. Slechts drie van de kinderen hadden zich licht bezeerd. meerderheid van vijf zesde had verkre gen voor zijn wetsontwerp ter verlen ging van de uit de oorlog stammende bevoegdheden op het gebied van han del en industrie. De agrarische premier, Kekkonen, heeft beloofd een nieuwe wet op te stellen. LOCHBUIE (Schotland), 19 Dec. In de nacht van Zaterdag op Zondag is voor de Schotse kust het Zweedse schip „Hispania” (1.337 ton) op een klip gelopen en snel daarna gezonken. De kapitein is om het leven gekomen. Hij wilde de brug niet verlaten toen de bemanning reeds in de boten was. Waarschijnlijk zag hij de ernst van het gevaar niet in. Het schip was namelijk op eigen kracht vrij gekomen doch klaarblijkelijk had het een groot lek opgelopen. BILT, 19 Dec. Aanvankelijk bewolkt met plaatselijk wat regen of ook wel motre- :x_ i het Noordwesten uit opklaringen. Ma- J van Zuidwest naar West. Dezelfde tempe- BERLIJN, 18 Dec. Het gesprek van de dag in West-Berlijn is de thans bekend geworden aanhouding van de aantrekkelijke 25-jarige Sowjet-agente Irmgard Schmidt. In exclusieve gelegenheden in West- Berlijn had zij betrekkingen met offi cieren van de Amerikaanse luchtmacht aangeknoopt en tenslotte was zij in nauw contact met een hoge Ameri kaanse officier gekomen. In officiële Amerikaanse kringen legt men grote terughoudendheid aan de dag in deze zaak, maar er is bekend geworden, dat de spionne zich reeds Dinsdag voor een rechtbank van de Amerikaanse Hoge Commissie moet verantwoorden. Zij zou de Sowjets om gedetailleerde gegevens over de taak en het personeel van een Amerikaanse eenheid in handen gespeeld hebben. De aan de Sowjets verstrekte inlich tingen zouden van die aard zijn, dat zij de veiligheid van de geallieerde strijd krachten in Berlijn in gevaar brachten. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie is er geen enkele disciplinaire maatregel te gen een Amerikaanse officier genomen in verband met deze zaak. Mej. Schmidts „te grote nieuwsgierigheid” was haar noodlottig geworden. Volgens een Amerikaanse bron leef de zij „in grote stijl” en was zij hier meer op uit dan op het verzamelen van geheime gegevens. dend lid van het Raadgevend Co mité, de heer Dohmen, beweerde zelfs, dat deze benoeming niet on der competentie van de minister viel. De minister had zich eenvou dig niet met deze zaak te bemoeien. De heer Hennekens drukte zich als volgt uit: „Deze onbegrijpelijke miskenning van de feitelijke ver houdingen in ons mijnbedrijf is een slag in het gezich van allen, die ’t wel menen met onze bedrijfsge- meenschap, onverschillig welke denkrichting of geloofsovertuiging zij zijn toegedaan. Sedert jaar en dag hebben wij als onze eerlijke overtuiging uitgedragen, dat men voor de samenstelling van de repre sentatieve organen van overleg niet mag zien naar de landelijke situa tie maar naar de situatie in de be drijfstak zelf doorslaggevend is”. De heer Hennekens beweerde, dat de Mijnindustrieraad de meest aan gewezen instantie is, waarover deze zaken moeten lopen. de leiding van de Nederlandse delega tie op de zitting van de Noordatlanti- sche Raad had, noemde de tot stand gebrachte regeling van de bevoegdhe den inzake het mogelijke gebruik van atoomwapens logisch en bevredigend, al vond hij het onmogelijk precies te voorspellen, hoe een eventuele oorlog zou kunnen beginnen. Hij vertelde dat, tijdens zijn gesprek met de Franse premier Mendès-Fran- ce, na het diner van Donderdagavond in de Nederlandse ambassade, ook het Franse plan voor een „wapenpool” ter sprake was gekomen, maar dat zijn opinie omtrent zulk een „pool” ook door dit gesprek niet was veranderd. PARIJS, 18 December Het technische centrum voor luchtverdediging van de NAVO, dat, zoals is gemeld, Vrijdag in de Noordatlantische Raad is aangekondigd en in ’s-Gravenhage zal worden gevestigd, zal in het bijzonder aandacht wijden aan de verdere ontwikkelingsmogelijkheden op dit gebied, bijvoorbeeld door middel van radar en van geleide projectielen, zo heeft de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, Zaterdag na afloop van de zit ting van de Raad verklaard. De werkzaamheden van het centrum zullen echter geheel en al worden geleid door civiele personen en niet door mili tairen. Het is de bedoeling, dat een Nederlandse geleerde wordt benoemd tot directeur van het centrum, waaraan naar schatting van de minister, een vijf en twintigtal binnen- en buitenlandse wetenschapsmensen in leidende func ties en ongeveer 75 anderen zullen medewerken. Nederland en wel speciaal ’s-Gra venhage zijn uitgekozen als plaats van vestiging voor het centrum, nadat een afvaardiging van NAVO-autoriteiten en Amerikaanse specialisten verschei dene landen had bezocht en in de loop van die reis bijzonder gunstige indruk ken had opgedaan van de Nederlandse organisatie voor toegepast-natuurwe- tenschappelijk onderzoek ten behoeve van de rijksverdediging (Rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O.), zowel wat de technische prestaties van dit instituut als de daar toegepaste veiligheidsmaat regelen betreft. De Rijksverdedigingsorganisatie T.N. 0. zal dan ook in belangrijke mate bij dragen tot een snelle verwezenlijking van de plannen voor de oprichting van het luchtverdedigingscentrum. De Voorzitter van de Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O., prof, dr G. J. Sizoo, zal tevens het voorzitterschap van het 'entrum bekleden. LUCHTSTRIJDKRACHTEN Minister Staf verklaarde verder, dat de opmerkingen van het secre- tariaat-generaal van de NAVO over onvoldoende numerieke uitbreiding van de luchtstrijdkrachten van de organisatie gedurende 1954 geen be trekking hadden op Nederland, dat hjn toezeggingen op dit gebied trouw was nagekomen. Wel zal Ne derland in de naaste toekomst een Probleem hebben op te lossen ten danzien van de vernieuwing van zijn tactische luchtmachteenheden en die “er „interceptors”, welke ongeveer tegelijkertijd aan de orde komt. minister was echter minder be rge dan verleden jaar over het pro- eetn der jaarlijkse terugkerende kos- Vqjan het Nederlandse deel der NA- ens*e’ aan£ezien deze keer de tiuï» len der militaire NAVO-auto- Va»lten In opzicht in dezelfde orde Je wS°°^e als wat er voor in /jMerlandse begroting van defensie ’«‘getrokken. NICOSIA, 19 Dec. Het besluit van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties om de kwestie Cyprus van de agênda af te voeren heeft gro te onlusten op het eiland ten gevolge gehad. De gehele Zaterdag hebben zich anti-Engelse relletjes voorgedaan. De Britse politie moest het vuur op de demonstranten openen. Verschillende mensen werden gewond. Vandaag hebben de autoriteiten strenge maatregelen afgekondigd om nieuwe betogingen te voorkomen. Sa menscholingen van meer dan vijf per sonen werden verboden en er zou on middellijk geschoten worden. Evenwel gingen de betogingen door. In het to taal zijn nu 50 personen gearresteerd. De ministers bereikten voledige over- Vietnam, het niet-communistische deel eenstemming over maatregelen om I van Vietnam, maar ook over de be- Zuid-Vietnam te versterken, voordat in trekkingen met de Sowjet-Unie en het 1956 verkiezingen in geheel Vietnam worden gehouden. Zij waren van mening, dat Zuid- Vietnam grote economische en militai re hulp moet krijgen, indien men wil verzekeren, dat de anti-communisti- sche krachten een kans hebben om de verkiezingen voor een centrale rege ring, die op grond van de wapenstil- standsovereenkomst moet worden ge houden, te winnen. De Westelijke mogendheden zijn eveneens bezorgd over de Indo-Chi nese staat Laos, waar, naar zij ver moeden, de Vietminh-strijdkrachten hun verplichting om zich terug te trekken uit de bergachtige oerwoud- gebieden in het Noorden, niet nako men. Een nieuwe bedreiging van Laos, Cambodja en Thailand zou ontstaan, indien de Vietminh bij de verkiezingen in 1956 zou winnen, aldus verklaren diplomaten. uitgaande van het standpunt dat de representatie in het kolen- en staal bedrijf doorslaggevend is, dat de benoeming belachelijk is: de K.A.B. telt in deze bedrijfstakken 28.650 le den, het N.V.V. 4500 en het C.N.V. 1700 leden. Van het overleg met het C.N.V. verwachtte de heer Dohmen weinig. Van de minister verwachtte hij, dat hij de nodige realiteitszin aan de dag zou leggen voor de verhoudin gen, die in het mijnbedrijf liggen. Ook verwachtte hij dat de minister de verantwoordelijkheid zou besef fen, die het Katholiek Mijnwerkers- verbond in het mijnbedrijf draagt. Tenslotte vroeg de heer Dohmen minister Zijlstra dat hij rekening wilde houden met het feit, dat zijn organisatie telkens als de regering en het Nederlandse volk tengevolge van internationale spanningen in moeilijkheden zaten, steeds alles gedaan hebben om door overleg voor die moeilijkheden een goede oplossing te vinden. De heer Doh men geloofde dat als de minister met dit alles rekening houdt, de kwestie spoedig tot het verleden be hoort. UTRECHT, 18 Dec. De Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft vandaag in een vergadering te Utrecht doormiddel van een motie de verantwoording van de verhoging van de loongrens voor het Ziekenfonds van de hand gewezen. De moeilijkheden worden door deze verhoging steeds groter, zo wordt ge zegd. Evenwel is men bereid indien het wetsontwerp tot verhoging van de loongrenzen door de Staten-generaal wordt aangenomen, voorlopig voort te gaan met het verlenen van tandheel kundige hulp aan verzekerden. In een toelichting wordt gezegd, dat door ’t ziekenïondsnesluit in 1941 een kolossale toeneming van tandheelkun- mge hulp ontstond. Met het vastleggen van de rechten van de ziekenfondsver zekerden zijn de moeilijkheden begon nen wat de financiering betreft. Door de grote toeloop van patiën ten dreigt een tandartspraktijk te ontaarden in een „vulfabriek”. Bij een verhoging van de loongrens wordt dit nog erger. De onuitvoer baarheid van de tandheelkundige verzorging wordt dan nog groter. De maatschappij ziet alleen een oplos sing in de voorgestelde wijziging van de verzorging. Inmiddels is de Ned. Maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde het eens geworden over de noodzake lijk geachte honoreringskwestie. De verhoging der honorering, zo zal be paald worden, zal geen verhoging be tekenen van de bijbetaling die de pa tiënt voor bepaalde verrichtingen in rekening wordt gebracht. In de nota aan Finland wordt onder meer gezegd, dat de Sowjet-Unie „ge zien de positieve toon van het Finse antwoord” hoopt, dat Finland zijn bij drage zal leveren aan de zaak van een Europees collectief beveilingsstelsel. In het antwoord aan Zweden wordt gezegd, dat de Sowjet-regering moge lijke Zweedse voorstellen voor een Europees beveiligingsstelsel zal bestu deren. Het door de Sowjet-Unie voor gestelde beveiligingsverdrag zou in ®hiister van Buitenlandse Zaken W. Beyen, die, zoals men weet, NEW YORK, 19 Dec. Men vreest, dat 25 personen zijn omgekomen bij het verongelukken van een viermoto rige DC6 van de Italiaanse luchtvaart maatschappij, die op het vliegveld Idle- wild van New York bij een poging in een hevige regenbui te landen, is neer gestort en ontploft. Er bevonden zich 22 passagiers aan boord en tien bemanningsleden, allen Italianen. Er zijn zes inzittenden gered en acht lijken geborgen. De passagiers waren dertien Italianen, zeven Ameri kanen en een Pers. Er waren zes vrou wen en twee kinderen aan boord. Het toestel, dat een derde poging deed na een vlucht uit Rome via Mi laan en Boston, raakte een pier, die uitsteekt in de Jamaica Baai, nabij een van de landingsbanen van het vlieg veld. De reddingspogingen werden be moeilijkt door de vuurzee van het brandende toestel en mist, die onge veer een uur na het ongeluk neerdaal de. PARIJS, 18 December De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S. en Engeland, John Foster, Dulles en Sir Anthony Eden, heb ben Zaterdag hun Franse ambtgenoot, Pierre Mendès-France, toege zegd, dat de V.S. en Engeland de Saar-overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland zullen garanderen, zodra de Franse en Westduitse parlementen deze hebben goedgekeurd en, in overeenstemming met ar tikel acht van de overeenkomst, om deze garantie verzoeken. De minister hebben hierover overeenstemming bereikt tijdens be sprekingen, die vier en een half uur duurden, nadat de Atlantische Raad zijn zitting had beëindigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1