over van Centrum voor van Kosteloos verplicht onderwijs haalt de eindstreep het gebrüik luchtverdediging de NAVO te Den Haag Regeringen beslissen de atoomwapens NAVO-Raad: over Maandag debat in Parijs W.-Europese Unie Eenstemmig oordeel van Tel de zegeningen Onassis betaalt zijn boete Duikboot uit droogdok gesleurd Kerstboodschap van Eisenhower Russische nota's aan Westelijke landen Voor wetenschappelijk onderzoek Socialisten in de Tweede Kamer laten liberalen in de steek Saaraccoord een struikelblok Moskou veranderde slechts van methode Moeilijkheden over de honorering van apothekers Eisenhower i Wet Kleuteronderwijs begin 1955 De Vier doden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hammarskjoeld mag naar Peking komen 7^^ - «ifeTï— Keus viel op Nederland. DE BILT ZEGT: Zelfde weertype vestiging Nat. Vergadering wenste geen uitstel Amerika betaalt de kosten van de ■I 10e JAARGANG, No. 2967 j RUSSISCH GEVAAR ONVERMINDERD heeft gelegd, ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.46 u., onder 16.27 u. Maan op 2.59 u., onder 12.55 u. een protest tegenover de Duitse hou ding ten aanzien van het Saaraccoord. De Franse Raadgevende Vergade ring, een lichaam met een adviserende functie, heeft zich met 100 tegen 65 stemmen uitgesproken voor de Parijse Verdragen. Tenslotte wordt uit Parijs gemeld dat de Franse Assemblée de begroting van de Regering voor Indo-China heeft verworpen. De Regering was niet bij machte geweest haar beleid ten aan zien van dit land duidelijk uiteen te zetten. ZEEUWSuH DAGBLAD ■i ■■j (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 December Minister Beel heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld dat het wetsontwerp tot afschaffing en verlaging van schoolgeld zal worden ingetrokken als de Kamer het amendement-Fortanier- De Wit (V.V.D.) aanneemt. Door dit amendement zou niet alleen het ver plicht onderwijs kosteloos worden, maar ook het uitgebreid lager onderwijs, het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en het onderwijs op kweekscholen en lagere land- en tuinbouwscholen. Deze houding was te verwachten. En hoewel socialisten en liberalen nu hand in hand gaan als het de afschaffing van schoolgeld betreft, de heer Burger (P.v.d.A.) ver klaarde tegen het amendement te zullen stemmen. Hij wil zelfs geen enkel risico nemen dat het ontwerp er niet door komt. Met deze verklaring ver dween de eenheid in de linkse gelederen en werd het amendement volmaakt kansloos, zoals we Maandag zullen merken. Kabinet. Aanneming van het amende ment betekent het terugnemen van het gehele wetsontwerp. En na de woorden van de heer Romme was het voor hem niet moeilijk te verklaren dat hij er aan twijfelde dat er in het Kabinet overeenstemming is te bereiken over een verdere uitbreiding van het koste loos onderwijs. Aanneming van het amendement zou dus de schoolgeld-verlaging aanmerke lijk vertraagd hebben, of zelfs geheel in gevaar hebben gebracht. Maar toch hield mevrouw Fortanier-De Wit vol. Zij argumenteerde de ommezwaai. In 1951 en 1952 wisten we niet wat we nu weten. Nu is bekend dat met het innen van het schoolgeld f 5 millioen is gemoeid, dat is 20 pCt van de gehele opbrengst van het schoolgeld. En deze verhouding vond zij dermate belache lijk, dat alleen om die reden van stand punt veranderd kan worden. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) had wel bewon dering voor de reactie van mevrouw Fortanier-De Wit. Hij vond haar zelfs „heel handig”. Maar hij kon haar niet vergeven in ’51 tegen zijn motie te heb ben gestemd en daarom hield hij vast LONDEN, 17 Dec. De premier en minister van Buitenlandse Zaken van Rood-China, Tjoe en Lai, heeft de se- cretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld geantwoord op diens aanbod om na Kerstmis in Peking te komen onderhandelen over de veroor deelde elf Amerikaanse vliegers. De vliegers werden onlangs „wegens spionnage” tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld. Minister Tsjoe en Lai heeft geant woord, dat hij bereid is Hammarskjoeld te ontvangen om over deze zaak te spreken. Hij beschouwde de veroorde ling der Amerikanen als een binnen landse aangelegenheid. De Griekse reder Onassis, die enkele weken geleden een gedeelte van zijn walvisvloot, welke in de wateren ten Westen van Zuid-Amerika op jacht was in beslag zag nemen door de Peruaanse autoriteiten, heeft de boete van 3.000.000 dollar, hem opgelegd als losgeld voor de geconfiskeerde schepen, door een vertegenwoordiger van Lloyds doen betalen. De Panamese advocaat Robert Aleman (rechts) en de vertegenwoordiger van Lloyds, Charles Dixon (links) bij het overhandigen van de boete. zeker Maandag wacht wordt dat heid voor zijn. De verheugende beslissing viel kort nadat de Commissie van Defen sie had aanbevolen het debat uit te stellen. Gestemd werd over de con clusies van de rapporteur van de Commissie, de Radicale afgevaardig de, Vincent Badie, die vijandig staat tegenover de accoorden. Voor uitstel stemden de communis ten, de Gaullisten, de twee Radicalen en enige anderen. In deze Commissie hebben enkele personen zitting die zeer fel gekant zijn tegen iedere vorm van Duitse bewapening. Rapporteur Badie had gezegd, dat speciaal om het Saaraccoord het debat uitgesteld moest worden. Eerder op de dag had de Financiële Commissie zich uitgesproken tegen de ratificatie van de Parijse Verdragen. Deze commissie had zich reeds uitge sproken voor het herstel van de West- duitse souvereiniteit. De uitslag van de stemming wordt dan ook gezien als digingsorganisatie TNO als een on afhankelijk, niet op winst ingestelde organisatie, die al zeer goed „re- search”-werk op dit terrein had ver richt in het psychisch laboratorium in Delft. De Amerikaanse Regering heeft daarop een civielrechtelijke overeenkomst gesloten met de TNO, waarbij aan dit lichaam opgedragen wordt een „research”-instituut, dat zal heten „Shape Air Defense Tech nical Center” op te richten en te beheren. De bedoeling is, dat in dit instituut 20 a 25 academici te werk zullen worden gesteld, die zoveel mogelijk betrokken zullen worden uit de NAVO-landen. Met dit amendement was 1,6 millioen gulden gemoeid. Hoe kan men nu in deze tijd van hoogcorijunctuur zo’n ge ring bedrag weigeren?, zo vroegen mevrouw Fortanier-De Wit en de heer Oud (beiden V.V.D.)Zij plaatsten dit amendement in het kader van de be lastingverlaging. En de heer Oud meende zelfs dat door de weigering van minister Beel de goede verhouding tussen Regering en Parlement verbro ken wordt. Prof. Romme (K.V.P.) vond de redenering van de heer Oud logisch. Alleen is zijn uitgangspunt fout. Het gaat, zo zei de katholieke fractievoor zitter, niet om een zaak van 1,6 mil lioen, maar over de vraag of ook kos teloos onderwijs gegeven moet worden aan de niet-leerplichtige jeugd. Zo ge zien wordt dit amendement niet een financiële kwestie, maar een princi piële aangelegenheid. Minister Beel was verwonderd dat de liberale afgevaardigden deze zaak zo simplistisch stellen. De Regering heeft in dit ontwerp grenzen getrokken. De voornaamste pijler daarvan is: koste loos verplicht onderwijs. Op dit punt is er een compromis gesloten in het De Nederlandse Regering heeft op zich genomen voor de nodige faciliteiten te zorgen, waardoor het centrum in Nederland, en wel in ’s-Gravenhage, gevestigd zal kun nen worden. De kosten van de ves tiging zullen worden gedragen door de Verenigde Staten, die dit op zich hebben genomen om een zo spoedig liteit van de verdediging der N.A.V.O.- landen in 1954 verbeterd is, dat de voorraad munitie minder gevaarlijk klein is dan een jaar geleden en dat de aanwezigheid van Amerikaanse atoomartillerie de defensieve sterkte van West-Europa beslist heeft ver groot. Maar er wordt ook een achter stand op sommige gebieden geconsta teerd, b.v. bij de luchtmacht, die nu meriek slechts met 20 pCt in plaats van de gewenste 25 pCt is toegenomen. Voor 1955 wordt nu naar een verdere numerieke toeneming met 8 pCt ge streefd. Ook op het gebied van de or ganisatie en van het aantal vlieguren zal in 1955 een achterstand, die in 1954 is ontstaan, moeten worden ingehaald. BELANGRIJKE BESLISSING. Wat betreft het rekening houden met atoomwapens bij de defensievoorberei- dingen besloot de N.A.V.O.-Raad, dat de politici moeten uitmaken of bij een conflict atoomwapens zullen worden gebruikt of niet. Het besluit is in mi litaire kringen te Parijs met veel ge noegen ontvangen. De snelheid waar mee de Raad tot zijn conclusie geko men is, heeft zowel bij militairen als diplomaten verrassing gewekt. mogelijke oprichting van het cen trum tot stand te brengen. De Nederlands-Amerikaanse overeenkomst zal aan de Staten- Generaal worden voorgelegd met verwijzing naar artikel 62 van de Grondwet, waardoor het mogelijk zal zijn de oprichting van het cen trum voortgang te doen vinden, zonder dat daarbij vertraging be hoeft te ontstaan. De Nederlandse Regering heeft haar medewerking toegezegd op het gebied van belas tingvrijheid en vrijheid van natio nale rechtspraak voor het personeel van het centrum, dat daardoor een soort van semi-diplomatieke status zou krijgen. Enige tijd geleden heeft „Shape” de wens te kennen gegeven te kun nen beschikken over een eigen research-instituut om in eerste aan leg onderzoekingen te verrichten op het gebied van de luchtverdedi ging en te komen tot de ontwikke ling van het te standaardiseren ap paratuur. De Amerikaanse Regering heeft „Shape” hierbij willen helpen en een missie door de NAVO-lan- den gezonden om naar de beste aanknopingspunten voor zulk een instituut te zoeken. Deze missie heeft tenslotte haar keus laten val len op de Nederlandse Rijksverde- Dte achtergrond van de verklaring van generaal Gruenther is geweest de aandacht van de ministers van Defensie der NAVO-landen op dit instituut te vestigen en bovendien hun medewerking te verkrijgen voor detachering van prominente geleerden aan dit instituut. De Ne derlandse Regering heeft dit initia tief bijzonder toegejuicht en tot het tot stand komen ervan alle mede werking verleend. De laatste jaren zijn in Neder land op electronisch gebied (radar) uitvindingen van zeer grote bete kenis gedaan, die zeker een belang rijk onderwerp van studie in het nieuwe instituut zullen worden. UTRECHT, 17 December Het spoorwegpersoneel zal ook dit jaar een Kerstgratificatie ontvangen. De direc tie van de N.S. heeft het personeel me degedeeld, dat de bedrijfsresultaten over 1954, hoewel minder bevredigend dan die over 1953, haar nochtans in staat stellen tot het verlenen van een extra uitkering. De Nederlandse Spoorwegen willen hiermede uiting geven aan haar waar dering voor de inspanning, die haar personeel ook dit jaar aan den dag en voor de wijze, waarop het zich heeft weten aan te passen aan de steeds wijzigende omstandigheden, welke een gevolg zijn van de verder gaande modernisering van het bedrijf. De uitkering bedraagt voor gehuw den en daarmee gelijkgestelden 50, en voor ongehuwden 25, aan de algemene gedachtengang dat de V.V.D. gezwenkt is Ook de heer Peters (K.V.P.) bleef volhouden dat de V.V.D. een reuze zwaai heeft gemaakt. Maar er waren nog andere bezwaren tegen het amen dement. Zowel de K.V.P;-afgevaardig- de, als de heer Lemaire (K.N.P.) en Van Sleen (P.v.d.A.) waren van me ning dat dit amendement zo verstrek kend is, dat het nauwelijks meer een amendement genoemd kan worden. Het lijkt wel een geheel nieuw wets ontwerp, zo zeiden zij. MINISTER BEEL. Minister Beel ontkende nadrukkelijk dat dit ontwerp een eerste stap is op weg naar het studieloon of naar de selectie. Dit voorstel zag hij in geen geval als een belastingmaatregel, al brengt het verlichting van lasten. Vol gens hem is het de vraag of het school geld de dupe moet worden als een be lastingverhoging weer eens noodzake lijk zal zijn. Er is nog maar één land dat geen kosteloos verplicht onderwijs heeft. Hij hoopte dat het nieuwe ontwerp kleuter wet nog dit jaar de minister raad zal passeren ën dat het in het eerste kwartaal van 1955 bij de Ka mer zal worden ingediend. De compensatiewet voor de bijzon dere scholen zal spoedig in het Staatsblad worden gebracht. Maandag wordt gestemd over het wetsontwerp en het liberale amende ment. De heren Roosjen (A.R.), Tila- nus (C.H.), Van Dis (S.G.P.) en Le maire (K.N.P.) hebben te kennen ge geven tegen te zullen stemmen. Zij hebben principiële bezwaren tegen de afschaffing van het schoolgeld. Daar door wordt de band tussen ouders en school te los gemaakt. Het amende ment zal dus worden verworpen of in getrokken, terwijl het wetsontwerp stellig de eindstreep zal halen. DE BILT, 17 December Zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Hoogwater Zondag 19 Dec. 1954 Vlissingen: 9.10 u. 1.34 m., 21.57 u. 1.55 m.; Terneuzen: 9.37 u. 1.54 m., 22.22 u. 1.76 m.; Wemeldinge: 10.36 U. 1.20 m, 23.18 u. 1.48 m.; Zierik- zee: 10.14 u. 1.01 m„ 23.03 u. 1.29 m. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” jjoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «8 Telef. 326; Middelburg: Korte Moordstr. 35. Tel. administratie 9009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes PARIJS, 17 Dec. Nederland en de Verenigde Staten hebben van daag, bij de Noord Atlantische Mi nisterraad mededeling gedaan van het sluiten van een overeenkomst, die de vestiging in Nederland mo gelijk zal maken van een technisch luchtverdedigingscentrum, dat on dergeschikt zal zijn aan „Shape”, het hoofdkwartier van de NAVO. Dit feit werd tijdens de zitting van de Noordatlantische Raad bekend gemaakt door generaal Gruenther, de opperbevelhebber in Europa. Het centrum zal zijn werkzaamhe den uitvoeren op het gebied van wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot de luchtverdediging van de NAVO-landen. PARIJS, 17 December Franse Nationale Vergadering heeft vanavond met 469 tegen 102 stem men een voorstel afgewezen om het debat over de ratificatie van de Parijse Verdragen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het debat zal nu a.s. beginnen. Ver- er een meerder de Parijse accoorden zal De ministers Dulles, Mendès-France en Eden toonden zich volkomen eens gezind in hun commentaar op deze analyse van het secretariaat-generaal. Mendès-France zei, dat de Sowjet-Unie Frankrijk niet kent als zij meent, dat zij door het gebruik van dreigementen kan bereiken, dat Frankrijk zijn poli tiek wijzigt. Hij verklaarde met de meeste nadruk, dat de nieuwe Russi sche nota niets zou veranderen aan het vaste besluit van de Franse regering om te streven naar de zo snel moge lijke ratificatie van de Parijse accoor den door het Franse Parlement. Anthony Eden wees er op, dat al leen West-Europa’s eenheid en kracht de Sowjet-Unie tot matiging van haar politieke tactiek zou kunnen brengen. Wel zou West-Europa, als de Parijse accoorden eenmaal door allen geratifi ceerd zijn, bereid moeten zijn om te allen tijde met de Russen te onder handelen. De Noordatlantische Raad heeft ook ten aanzien van andere punten grote voortvarendheid en eensgezind heid aan de dag gelegd. Dit was o.a. het geval met de behandeling van het jaaroverzicht, welks conclusies en aanbevelingen door de ministers in re cordtijd werden aanvaard. Het overzicht stelt vast, dat de kwa- PARIJS, 17 December De Noordatlantische Raad heeft vandaag op on dubbelzinnige wijze getoond, dat er in de Westelijke wereld geen verschil van mening tussen de regeringen bestaat omtrent de uitleg, die moet worden gegeven aan de jongste uitingen van de Sowjet-Russische politiek. Zoals elk jaar bij de Decemberzitting van de raad was er ook nu weer een analyse van de militaire capaciteit en van de vermoedelijke politieke bedoelingen van de Sowjet-Unie door het secretariaat-generaal van de N.A.V.O. voor bereid. Volgens dit document is de grotere soepelheid, welke de Sowjet- politiek sinds enige tijd toont, slechts een verandering van methode, maar niet van inhoud. Er wordt in geconstateerd, dat, ondanks het herhaalde gebruik van de term „vreedzame coëxistentie” door leidende Sowjet-persoon- lijkheden, er geen enkel bewijs is, dat men de Leninistische theorie van de principiële onverzoenlijkheid van de communisten en de vrije wereld heeft verworpen. De tegenwoordige politiek van de Sowjet-Unie is er op gericht, be paalde sectoren van de openbare mening te beïnvloeden, maar er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de bedreiging van de Westelijke wereld is verminderd. Bovendien blijkt uit de beschikbare gegevens, dat de militaire sterkte van de Sow jet-Unie in „indrukwekkende mate” blijft groeien. De Engelse duikboot „Talent” welke te Chatham in droogdok langs de ri vier de Medway lag, is uit dit dok de rivier ingedreven en aan de grond ge lopen, toen de deuren die het water uit het dok hielden bezweken en een ware vloedgolf met groot geweld naar binnen kwam. Voor de boot lossloeg bevonden zich een dertigtal arbeiders aan boord, die zich echter vrijwel allen Mig in veiligheid konden brengen, “ij het appèl na de ramp bleken drie arbeiders vermist te zijn, welke later als verloren moesten worden be schouwd. Van de arbeiders die bij het ongeval verwondingen opliepen, over leed er later nog een in het zieken huis, waardoor het aantal doden steeg gezonken duikboot werd eerst vlot gesleept, maar liep later met de sleep boot weer vast op een zandbank. be duikboot op de modderbank naast Qe gestrande sleepboot. DEN HAAG, 17 December Een openlijk conflict tussen de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacie en de Ziekenfonds organisaties is op het laatste ogenblik nog bijgelegd. De eerstgenoemde maat schappij heeft de onderhandelingen over de honorering der apothekers af gebroken. Vertegenwoordigers van bei de partijen zijn er evenwel vandaag toch in geslaagd na overleg overeen te komen de onderhandelingen Maandag a.s. te hervatten. Op 1 Januari a.s. loopt het bestaan de contract af, zodat per die datum de pharmaceutische verzorging der zie kenfondsverzekerden voor rekening van de Ziekenfondsen niet langer ge waarborgd is. Alles wordt op het ogen blik in het werk gesteld, dat de ver zekerden van het meningsverschil zo min mogelijk nadeel zullen ondervin den, getuige het feit, dat men er in geslaagd is de onderhandelingen toch weer te openen. WASHINGTON, 17 December President Eisenhower heeft Vrijdag bij de opening van de eerste grote „Vredesfeest”-plechtigheid ter gele genheid van het komende Kerstfeest in Washington verklaard, dat de Ver. Staten zullen voortgaan op de moeilijke weg van geduldig en on vermoeid zoeken naar vrede. Doch laat niemand denken, zo voegde hij hieraan toe, dat wij vrede willen tegen elke prijs, dat wij be ginselen zullen verzaken of dat wij onze eer zullen verpanden voor kort stondige concessies. De hoop van de wereld op vrede brandt nu helderder dan menig jaar het geval is geweest, aldus de Presi dent, doch zij wordt nog getemperd door sommige wrede feiten, zoals on derdrukking en wreed lijden naar li chaam en geest, opgelegd door onmen selijke meesters aan hulpeloze slacht offers. Zelfs met Kerstmis mogen wij niet de misdaden tegen het recht, het ont houden van mededogen, de schending van de menselijke waardigheid verge ten, omdat vergeten is door de vingers zien, hetgeen nieuwe gewelddaden uit lokt. Wij mogen echter ook niet onze zegeningen vergeten. Door deze te tel len krijgen we nieuwe moed en nieuwe kracht, een standvastiger geduld onder beproevingen en een krachtiger ge loof in het fatsoen van de mensen en de Goddelijke voorzienigheid. MOSKOU, 17 December In Mos kou zijn vandaag nota’s overhandigd aan de diplomatieke vertegenwoordi gingen van niet-communistische Euro pese landen w.o. Nederland, waar in de Sowjet-Unie antwoordde op de weigering van deze landen om de in November gehouden veiligheidsconfe- rentie in Moskou bij te wonen. Op 9 December waren reeds derge lijke nota’s gezonden aan Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten. De nota’s werden overhandigd op de ambassades van België, Denemarken, Finland, Italië, Luxemburg, Neder land, Zweden en Zuid-Slavië. Men verwachtte, dat ook aan de Oostenrijk se, Griekse, IJslandse, Noorse, Zwit serse en Turkse ambassades dergelijke nota’s gezonden zouden worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1