Historisch moment in de Ridderzaal y fc ts ■■i 1 jjb S Wl Wanhopige pogingen om de ratificatie van Parijse Verdragen te voorkomen ÜBi Grote Drie te Parijs bijeen Prot. Christelijke fracties tegen kosteloos verplicht onderwijs 1944 jH I I g B BONDSDAG NEEMT PARIJSE ACCOORDEN AAN Voor niets naar school? Noo steeds stormschade Verdrag Herinnering van aan Roofoverval op bejaarde landbouwer Kerken in Oost-Duitsland Zes gewonden bij autobotsing Bi protesteren aaliaanse arbeiders naar Nederland «LM J lil Maar dan moet Saarland in theorie tot Duitsland behoren F JW, ING 1 rw lül t ■•■y 1 fei H i V De band tussen de ouders en de school wordt losgemaakt (pagina 1) <1 V.V.D. gaat verder dan socialisten I H - I I 4 w TE PEIZE IN DRENTE. O DE BILT ZEGT: Beter zicht - Stand Vluchtelingenactie 2.300.000 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indien Adenauer weer gaat onderhandelen Zuid-Slavische partisanen- leider ontvoerd? Cngds motorschip in Nieuwe Waterweg aan de grond daao^ HAAG, 16 December Van- zenr j°,n?streeks half elf is tijdens de Wnii- e bet Engelse schip „Port '.iaacln,gf01^” tussen Vlaardingen en sluis in de Nieuwe Waterweg aan grond gelopen. De „Port Welling- “ieet 10.609 brU - 10e JAARGANG, No. 2966 I MOSKOU MAANT '■4 teruggekeerd, Zij vreesde dat hij 1 T i' 4 f':: 'T VRIJDAG 17 DECEMBER 1951 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BROOD. De motie-Jansse (K.V.P.) over de af schaffing van de minimumprijs van brood werd vanmiddag ingetrokken, zodat minister Zijlstra het pleit heeft gewonnen. bouw y GRONINGEN, 15 Pee. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een roof overval gepleegd op de 69-jarige land bouwer W. T„ die op een afgelegen boer derij te Peize woont. De landbouwer werd gewond aan het hoofd en het linkeroog. De overvallers verdwenen met de geld kist, waarin zich een paar honderd gulden aan waardepapieren bevond. Vermoedelijk zijn de indringers in de loop van de avond reeds binnengekomen. Er zijn namelijk geen sporen van braak gevonden. De voordeur was de gehele avond niet gegrendeld geweest, totdat de dochter van de heer T. omstreeks mid dernacht thuiskwam. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.46 u., onder 12.38 u. Maan op 1.49 u., onder 12.38 u. Hoogwater Zaterdag 18 Dec. 1954 Vlissingen: 8.03 u. 1.37 m., 20.49 u. 1.53 m.; Terneuzen: 8.32 u. 1.59 m., 21.12 u. 1.78 m.; Wemeldinge: 9.34 u. 1.22 m., 22.11 u. 1.48 m.; Zierik- zee; 9.11 u. 1.03 m., 21.56 u. 1.29 m. ’s-GRAVENHAGE, 15 Dec. Op de rijksweg bij het vliegveld Ypenburg is vanavond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen werden gewond. Twee hunner zijn naar het ziekenhuis te Voorburg overgebracht. ■g bii >ijko- oidet H r l< n d® me* wen- ren.) tegen ireau eren, uc w^ieis»ioouramp, welke ons land op 1 Februari 1953 trof, is alweer bijna twee jaar geleden. De schade, welke werd aangericht, is nog niet geheel her steld. Bij het plaatsje Zürich op de Franse oever aan het uiteinde van de Afsluitdijk, is men op het ogenblik nog volop bezig met het verrichten van herstelwerkzaamheden. Tevens heeft men deze gelegenheid aangegrepen om de noodzakelijke vernieuwingen aan de Friese zeedijk uit te voeren. BONN, 16 December Westduitse Bondsdaglsden hebben, na twee dagen van debat over de bijeenkomsten van Londen en Parijs, verklaard dat Bonds kanselier dr Adenauer verzekerd kan zijn van een tweederde meerderheid. Maar dit zal alleen het geval zijn als de besprekingen, die hij toezegde met de Franse premier Mendès-France over het Saargebied te zullen heropenen, een bevredigend resultaat opleveren. Adenauer heeft, als gemeld, gisteren ingestemd met het standpunt van de drie partijen, waarmede zijn Christen- Democraten de Regering vormen, dat de Saar-overeenkomst niet in over eenstemming is met het algemene streven der verdragsluitende partijen. tische oppositie nog verlangd, dat klare wijn wordt geschonken over de kosten van de opstelling van twaalf divisies in een tijdsbestek van drie jaar. Reeds enkele weken geleden waren de bewapeningskosten in de Bondsdag hevig omstreden. Toen werd de begro ting voor het komende jaar behandeld, waarop slechts negen milliard voor de verdediging was uitgetrokken. De Re gering heeft toen staande gehouden, dat zij niet meer dan dit bedrag zou kunnen opbrengen, hoewel deskundi gen de kosten in werkelijkheid aan zienlijk hoger schatten. Vlak voor de opening van het debat in de Bondsdag zijn de Duitsers opge schrikt door de mededeling, dat zij volgens Geallieerde berekeningen in de eerste drie jaar niet op negen, doch op zestien milliard per jaar voor de- fensie-uitgaven moeten rekenen. Welk een gat daardoor in de Duitse begro ting geslagen zou worden, wordt dui delijk, wanneer men nagaat, dat de negen milliard toch reeds een derde deel van de begroting uitmaakt. De uit Geallieerde bron stammen de berekening gaat ervan uit, dat de kosten van uitrusting der Duitse di visies zestig milliard zullen bedra- invloeden aan de vooravond van het ratificatiedebat, dat Maandag begint. In ambtelijke kringen te Washing ton komt de Russische nota niet als een verrassing. Men had een dergelijke stap verwacht in het kader van de Russische pogingen om de Franse Na tionale Vergadering tegen de Parijse Verdragen op te zetten. In de Russi sche pers zijn al eerder dreigementen gepubliceerd. In diplomatieke kringen te Londen ziet men de Russische stap als een nieuwe zet in de steeds feller worden de zenuwoorlog tegen de Franse As semblee. Men acht het mogelijk, dat de nota nog niet de laatste vorm van pressie op de Franse openbare mening is. In Westelijke kringen te Moskou ziet men de nota als een laatste wan hopige poging om de bekrachtiging van de Parijse Verdragen tegen te houden. DEN HAAG, 16 Dec. - Minis ter Beel toonde gisteravond een moedig man te zijn. Als plaatsver vanger van minister Cals, die nog steeds overwerkt is, durfde hij he’ aan om het wetsontwerp „regeling van de heffing van schoolgeld” te verdedigen. Het wetsontwerp dat de Prot. Christ, fracties heftig werd bestreden. Rusland en Frankrijk verbonden zich geen bondgenootschap te sluiten en niet deel te nemen aan een coalitie die tegen de ander is gericht. REACTIES. In Franse parlementaire kringen is men van mening dat de nota bedoeld is om de Nationale Vergadering te be- Mevrouw Fortenier de Wit (V.V.D.) ging uit van het beginsel dat voor ver plicht onderwijs een laag schoolgeld moet worden geheven en dat al het onderwijs kosteloos moet zijn. De ouders, die dan iets meer willen doen voor hun kinderen kunnen zodoende geholpen worden. Zij begreep, dat een amendement in die richting geen schijn van kans zal hebben. Daarom ging zij met het kosteloos verplicht onderwijs accoord maar tegelijk poogde zij vrij stelling van schoolgeld te geven voor het U.L.O., het voorbereidend H.O. en M.O., het nijverheidsonderwijs en voor het dagonderwijs op kweekscholen en lagere land- en tuinbouwscholen. Dat was dus een belangrijke uitbreiding. De heer Roos jen (A.R.) noemde dit amendement een rigoreuze amputatie van het wetsontwerp. Hij was zeer ver rast omdat de heer Zegering Harders (V.V.D.) nog in 1952 had verklaard niets te willen weten van het afschaf fen van schoolgeld. Maar zijn mening wordt de band tus sen ouders en school door dit wets ontwerp losgemaakt. De ouders moeten een bijdrage leveren naar draagkracht. Als zij niet kunnen betalen moeten zij worden vrijgesteld. Het argument van de minister dat de opbrengst van het schoolgeld maar heel gering is in vergelijking tot de kosten van het onderwijs vond hij een argument met een baard. .■gu' ’■s middelbare scholen was geweigerd on danks voortreffelijke prestaties op school. Ook andere kinderen waren niet aangenomen, omdat hun ouders de materialistische philosophic niet hadden aanvaard. De Protestantse Kerken deden een beroep op de waarborg van vrijheid van geweten en van godsdienst in de Oostduitse grondwet. Wanneer de vrijheid van godsdienst niet op de openbare scholen door de staat werd geëerbiedigd, zouden con fessionele scholen evenredig aan het aantal christelijke kinderen toegestaan moeten zijn. DE BILT, 16 December Noorde lijke helft van het land: zwaar be wolkt met kans op wat lichte regen. Matig tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. Zuidelijke helft van het land: aanvankeijlk plaatselijk mist. Later half tot zwaar bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. De drie coalitie-partijen de Vluchtelingenpartij, de Duitse partij en de Vrije Democraten willen dat in de Saar-overeenkomst tot uit drukking komt dat het Saargebied theoretisch deel uitmaakt van het vooroorlogse Duitsland en dat een thans te treffen regeling tot het van kracht worden van een Duits vredes verdrag een tijdelijk karakter zal dragen. De vrije democraat Hasso von Man- teufel, voormalig géneraal der Duitse vechtwagendivisies, verklaarde dat het de taak is van de Bondsdag er op toe te zien dat het nieuwe Westduitse le ger geen „staat in de staat” wordt, zo als het geval was met de vroegere Duitse generale staf. Katholieke en Protestantse leden der Christendemocratische Bondsdagfractie sprongen verontwaardigd op, toen de sociaal-democraat Erler sprak over „de rol van de Kerk in de politiek”. Erler maakte melding van een aan tal Evangelische voorgangers, waaron der professor Gollwitzer, die zich te gen bewapening hadden uitgesproken. SCHRIK. Tijdens het debat heeft de socialis- BERLIJN, 16 December Heinrich Grueber, de vertegenwoordiger der Protestantse Kerken bij de Oostduitse Regering, heeft vandaag een protest van de organisatie van Protestantse Kerken in Oost-Duitsland ingediend tegen de politieke en materialistische richting, die meer en meer op de Oost- Duitse scholen wordt ingeslagen In de nota werd geprotesteerd tegen het feit, dat aan kinderen van Christe lijke huize aan het begin van het lo pende academische jaar toegang tot de DEN HAAG, 16 December Van daag is bij het Comité Vluchtelingen hulp 1954 48.000 binnengekomen. De stand van de actie is daardoor gewor den: 2.300.000. Uitgave: ■tjchting „Zeeuwsch Dagblad” ’(oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. irantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte \inordstr. 35. Tel. administratie Öno9 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes gen. Deze zouden in de eerste drie jaren moeten worden uitgegeven. De Bondsdag heeft gisteravond met 236 tegen 153 stemmen bij 3 onthou dingen, een motie van de oppositie ver worpen, waarin gevraagd werd om on middellijke viermogendhedenbespre- kingen met de Sowjet-Unie. De ver gadering besloot de Parijse verdragen, die voorzien in bewapening van een souverein West-Duitsland, naar de parlementscommissies te verwijzen. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. s-GRAVENHAGE, 16 December e Regeringen van Nederland en Italië •«studeren thans de mogelijkheid tot ^werkstelling van Italiaanse arbeiders Nederland teneinde in ons land be- 8ande algemene tekorten op de ar- eidsmarkt ongedaan te maken. Het JKsarbeidsbureau voert inmiddels be- Xreklnger? met het bedrijfsleven over ,,i„vraa8 in hoeverre door de betrek- ïan haliaanse arbeiders in de be- e behoefte kan worden voorzien, j tewerkstelling van Italiaanse arbei- s zou_ hoofdzakelijk kunnen ge- ,en in de bouwnijverheid en de metaalnijverheid. KLAGENFURT, 16 Dec. Een man, die volgens de Oostenrijkse politie een stafchef van de koningsgezinde Zuidsla- vische partisanenleider Mihailovic is, heeft zijn hotel te Klagenfurt in Zuid- Oóstenrijk verlaten en wordt sedertdien vermist, aldus de politie. De man, die zich Lugar noemde en een Hohdurees paspoort bezat, moet volgens de politie kolonel Pazarac-Ogokolic zijn. Hij had zijn intrek genomen in het be doelde hotel. Twee dagen daarna had de vrouw die de vermeende partisanenleider vergezelde, de politie medegedeeld, dat hij de dag tevoren was uitgegaan en niet was 1 - - naar Zuid-Slavië ontvoerd was. FRANKRIJK MOSKOU, 16 December. De Sowjet-Unie heeft Frankrijk ge waarschuwd dat zij het in 1944 gesloten Frans-Sowjetrussische Verdrag zal opzeggen als Frankrijk de overeenkomsten van Parijs bekrachtigt. Dit is medegedeeld in een nota, die de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof vandaag persoonlijk aan de Franse am bassadeur te Moskou Joxe heeft overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat de Sowjet-Regering het noodzakelijk acht de aandacht der Franse Regering te vestigen op het feit, dat de handelingen van deze Regering, zoals zij tot uiting komen in de over eenkomst van Parijs, volslagen in tegenstelling zijn met de verplichtin gen, die Frankrijk, in het kader van het Frans-Sowjetrussisch Verdrag van 1944, op zich genomen heeft. De Sowjet-Regering stelt met leed wezen vast, dat Frankrijk weigert deel te nemen aan de organisatie van een gemeenschappelijke veiligheid voor de Europese staten en aan de oplossing van hieruit voortvloeiende dringende vraagstukken. De huidige Franse politiek gaat lijn recht in tegen die der Sowjetrussische nota. Het Frans-Russische Verdrag, dat 10 December 1944 te Moskou is gete kend door Georges Bidault en Molo tof, bepaalt dat geen der partijen zal overgaan tot afzonderlijke onderhan- delingen met Duitsland, zonder weder zijds goedvinden een wapenstilstand of vredesverdrag sluit, hetzij met de Regering van Hitler hetzij met enige andere regering of autoriteit die in Duitsland zou worden ingesteld met het doel de politiek van Duitse agres sie te doen voortduren of te steunen. Een ander artikel bepaalt dat beide partijen na de oorlog gezamenlijk alle maatregelen zouden nemen die nodig zijn voor het uitschakelen van even tuele nieuwe gevaren van Duitse zijde. PARIJS, 16 December De minis ters van Buitenlandse Zaken van „De Grote Drie” zijn vanavond te Parijs bij eengekomen om te spreken over hun betrekkingen met Rusland en ter voorbereiding van de belangrijke con ferentie van de Atlantische Raad over de atoomstrategie, die morgen begint. Kort tevoren had een gedachtenwis seling plaats gehad tussen Eden, Dul les en de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Lester Pearson. Foster Dulles heeft zijn Britse'en Franse collega’s meegedeeld, dat Pre sident Eisenhower het congres had ge adviseerd de nieuwe Westeuropese Unie dezelfde waarborgen voor Ameri kaanse steun te geven, als de E.V.G. zou hebben gekregen. Hij zei te hopen, dat de Verenigde Staten hierover een officiële verklaring zouden afleggen voor de ratificatie van de Parijse ver dragen was voltooid. Mendès-France zou de kwestie van Brits-Amerikaanse garanties voor het nieuwe Saar-statuut hebben geopperd. Eden en Foster Dulles zouden de Fran se premier hiervoor genoegdoening nebben gegeven. De Franse premier zei, dat hij niet voor ’n viermogenhedenbespreking van de Saarkwestie was, zoals de W.- Duitse Kanselier Woensdag in het debat in de Bondsdag opperde. In de overeenkomst betreffende het Saar gebied van vorige maand was voor zien in verdere onderhandelingen over de toepassing van bepaalde ar tikelen. Deze onderhandelingen zou den volgens plan plaats vinden. •- „Is er politiek doopwater over het hoofd van mevrouw Fortenier de Wit gegaan?”, zo vroeg de heer Peters (K. V.P.). Zo’n amendement zou hij wel verwacht hebben van de socialisten. Ook hij verkeerde in de stellige over tuiging dat de'V.V.D. tegen kosteloos onderwijs was. Hoewel de heer Peters daarvan een voorstander is, zal hij toch niet vóór het amendement stemmen omdat zij vreest dat minister Beel het wetsontwerp zal intrekken. Er wordt 95 pCt van de totale schoolkosten betaalt door het Rijk. Als het ontwerp wordt aangenomen be draagt dit percentage 99% pCt. Het Regeringsvoorstel, aldus de heer Peters, draagt daarom geen princi pieel karakter. Het is slechts een ver schuiving van de verantwoordelijkheid der ouders naar het vlak van de alge mene verantwoordelijkheid der belas tingbetalers. „De V.V.D. en P.v.d.A. zullen nu sa men de strijd voeren voor kosteloos on derwijs over de gehele linie”, zo juich te de heer van Sleen (P.v.d.A.). Maar hij vond toch, dat het geluid van me* vrouw Fortenier de „bekoorlijkheid1* van het frisse” mist. Het wetsontwerp is een verwezenlij king van een socialistisch dogma, al dus de heer Tilanus (C.H.). Hij was dan ook hoogst verbaasd, dat de Libe ralen nu nog verder dan de socialisten gingen. Dit ontwerp maakt een gat ili het systeem. Het houdt namelijk ook in, dat binnenkort het kleuteronderwijs gratis moet zijn. De kosten zullen ver der stijgen als de leerplicht wordt ver lengd. Met dit ontwerp is o.m. 30 mil- lioen gemoeid. Dat bedrag kan meft beter besteden voor het kleuteronder wijs. De conclusie van de heer Tilanus was dat hij het wetsontwerp niet kon be wonderen en het beleid van het Ka binet niet kon begrijpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1