Commissaris installeerde College Beheer Wegschap Walcheren ZWITSAL KAPELLE KRIJGT EEN NIEUWE UITVALSWEG T ZEEUWSE - PLAKKEBORD z- ’T SPIEGELTJE Middelburgse bezwaren tegen nieuw wegenplan FELLE DISCUSSIE OVER BEROEPS KEUZEV00RLICHT1NG Een novum aan GRABBELTON Begroting 1955 afdelingen der in elk huisgezin: ené és t l WA aangenomen Een tijdedjk administrateur Bevredigde deelname schoolsportdagen Voorzitter J.L.Dregmans: „Wij hebben I een kapitaal bezit gekregen! Oudermiddag Chr. Lagere Landbouwschool te ’s-Heer Arendskerke Ds A* van Stuijvenberg te Aagtekerke overleden Voorgeschiedenis kwam in Staten ter sprake ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeiand de geschiedenis van in Openstelling Goese P.T.T. kantoor tijdens de feestdagen. Raadsvergadering "'J De heer T. Willems te Yerseke overleden Bak met pannen gezonken Een besluit, dat zeer wordt toegejuicht College van. Ged. Staten neemt neutraal standpunt in T uinbouwvakonder wijzers vergaderden te Goes. Een verkeerscursus te Goes. 6000 Leerlingen van 125 scholen ■1 Pagfna j Donderdag 16 December 1954 H de heer D. J. dagen Te de Bijzondere Lagei ver- tal van bestuursfuncties. mening kenbaar gemaakt was dat land ramp dat de gemeente er niets aan kan doen, omdat de weg in beheer en onderhoud is in de in- en vGeref. Gemeenten te Rotterdam êh De begrafenis zal .plaats hebban op Er werd ook gezegd, dat in de alge- «■d1eafdelin?fnv^ej Staten nogal band te moeten bezien en met het uit brengen van een advies te wachten tot dat de verschillende groeperingen in de provincie de organisatie der beroeps keuzevoorlichting zouden hebben vol tooid. Verder dan 2,per ge'val'kuri- nen Ged. Staten op het moment niet gaan. Het werk is nog in het beginsta dium en er is nog weinig bekend over de financiële behoeften der organisa ties. werden nam de voor en vrijwel zeker, dat dit eiland GOES, 15 Dec. Op de beide Kerst dagen 25 en 26 December wordt de Post- zowel als de Telegraafdienst uit gevoerd als op Zondagen. Op Nieuwjaarsdag 1 Januari 1955 is het kantoor voor de Postdienst geslo ten. Voor de Telegraafdienst is het kantoor geopend, van 8—9; en van 1314 uur. Er vindt op Nieuwjaarsdag één brief- bestelling plaats. Voor de busrechthouders bestaat er op die dag van 89 uur gelegenheid om dè vóór hen bestemde correspon dentie af Je .halen. tengevolge van dé de organisatie nog In... jii Mededeling <Adv.). Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Kapelle krijgt een nieuwe uitvals weg. Hiertoe heeft de raad besloten in de gistermiddag gehouden vergadering. Het plan werd door de voorzitter, bur gemeester van Suylekom, uitvoerig tóegelicht. De nieuwe uitvalsweg loopt vanaf de Rijksweg, via de Smokkel- hoekweg, Abdijstraat, Jufïerswegje, Noordstraat, naar de veiling. De totale kosten van de aanleg zullen ƒ380.000 bedragen in welk bedrag is begrepen 70.000 voor de riolering van deze weg. Het onderhoud buiten de bebouw de kom zal voor rekening komen van de Provincie, aldus de voorzitter. De nieuwe weg zal twee rijbanen krijgen met gedeeltelijk aan beide zijden rij wielpaden en trottoirs. Verschillende raadsleden veerden het woord over dit plan. Allen waren zij er van overtuigd dat vooral in verband met de afvoer van het fruit van de vei ling er dringend behoefte is aan een goede uitvalsweg naar de Rijksweg. Hoewel de kosten thans belangrijk ho ger zijn dan volgens het oorspronke lijke plan deed het de heer J .de Jager (A.R.) genoegen dat de instanties toch hebben ingezien dat de weg naar de veiling een internationale weg is ge worden. Daarom is het plan thans op de urgentielijst van het secundaire wegenplan geplaatst. Tenslotte deelde dé voorzitter mede dat men hoopt in Februari a.s. de aan besteding te kunnen houden indien dan althans met de betreffende grond eigenaren overeenstemming is bereikt. Tegelijk zal dan worden aanbesteed het aanbrengen van een nieuwe riole ring in de Biezelingsestraat. Deze ob jecten zullen gezamelijk een half mil- lioen gulden kosten. Wegens het bereiken van de Lore 1 gerechtigde leeftijd zullen cow }Jes;el J. Moll en gezagvoerder G. fuI)Ctie met ingang van 1 Januari 19» van vlieger bij de KLM neer s t-w»>; i ------ MIDDELBURG, 15 Dec. Met algeme- bij de Provincie. Wat de Koudekerkse- ne £1 Li 4 —4,,^,-111.™ L” -> --- -- sloten bezwaarschriften in te dienen te- grens, met betrekking tot het gemeente- L het plan van wegen en waterlopen en te gen de toewijzing in eigendom, beheer en onderhoud daarvan. De bezwaarschrif ten hebben betrekking op een deel van de Oude Veerse weg, de Schorersdreef, het Oud Arnemuids voetpad, het voetpad langs de Westelijke Havendijk, een deel van de Koudekerkseweg, de Industrie weg en de Beltweg. De commissie van bijstand voor gemeentewerken had me degedeeld het onjuist te achten, dat in het tweede bezwaarschrift een opmer king werd gemaakt over de toewijzing van rijwielpaden op Walcheren buiten de gemeente. B. en W. onderschreven deze aanmerking en stelden daarom voor de betreffende alinea te schrappen. De raad ging daarmee accoord. Bij de behandeling van het beroep schrift omtrent de toewijzing merkte de heer M. Wattel (AR) op het gewenst te achten, dat het eerste gedeelte van de Veerseweg en van de Koudekerkseweg bij de gemeente in beheer komt. Dan kan men er tenminste zelf voor zorgen, dat de weg in goede staat verkeert en b.v. de Veerseweg een betere bestrating krijgt. Nu luidt het antwoord altijd, wanneer Maandag 20 December a.s., te Waar denburg (Gld) om 2 uur. Vooraf wordt een kerkdienst gehouden in hei be- .bouw der Geref. Gemeente. dé aandacht van de heer A. de Waard (S.G.P.). Deze zou graag elk geval in de raad behandeld willen zien. Hij was sterk voor woningverbetering en ook dat hiervoor premie wordt gegeven maar dan alleen voor degenen die de verbetering niet zelf kunnen betalen. Verder vroeg de heer J. de Jager op nieuw de aandacht voor de weg verbe tering waarvoor volgens hem wel wat weinig was uitgetrokken. Hierna werd de begroting goedge keurd met de aantekening dat de heer A. de Waard (S.G.P.) wenste geacht te worden te hebben tegengestemd voor de posten subsidie muziekvereniging en sport en spel alsmede tegen de post verzekeringen. Voorts besloot de raad tot het aan gaan van een geldlening van 90.000 voor de verbouw en inrichting van de O.L. school te Kapelle (dorp). Zes Woningwetwoningen te Bieze- linge aan de Waardekensstraat werden aan de bewoners verkocht. Voor de buitenwoningen is de koopprijs aan de ze woningen 4.500 en voor de binnen- woningen 4.000, inclusief grond- en overdrachtskosten. De pacht van het oude sportterrein in het Dij kwel werd wederom voor een jaar verlengd. Voor aanvulling van de meubilering van de O.L. school te Ka- aangelegd, terwijl ook bezwaren zul. len worden ingebracht voor sommige wegen, die te smal zijn. Felle critiek was er op de toegezonden wegenkaart die zeer slecht werd genoemd en waar op de aangegeven weglengtes met deugen. Ook werd nog gesproken ever de mogelijkheid het werk of een deel daarvan bij een bestaande technische dienst onder te brengen. In een vol- gende vergadering zal het dagelijW bestuur met voorstellen komen. YERSEKE, 15 Dec. -Afgelopen nacht is in de ouderdom van 86 jaar overleden de heer T. Willems.Hij heeft zich op allerlei gebied verdien stelijk gemaakt. Zo is hij raadslid; ge weest van 15 September 1911 tot 4 September 1923. In de jaren 1917 tot 1919 diende hij de gemeente als wet houder. Daarnaast is hij jarenlang lid Van de Prov. Staten geweest. Ver der bekleedde hij in plaatselijke Ver-, enigingen LI i'L- I Sinds enkele jaren had hij zich uit het openbare leven teruggetrokken. rj et Wegschap Walcheren is officieel gestart. Het Li heeft lang geduurd, voordat het zover was, maar nu is er dan één orgaan belast met het beheer en onderhoud van de Walcherse wegen met uitzonde ring van de provinciale wegen en die binnen de be bouwde kommen der gemeenten. De voordelen, die er ongetwijfeld aan deze vorm zijn verbonden, hebben wij al meermalen uiteengezet. Eendracht maakt ook hier macht; concreet gezegd: het werk aan de wegen zal efficiënter en dus doelmatiger kunnen geschieden, terwijl het straks niet meer mogelijk zal zijn te zeg gen, dat de kwaliteit van de wegen per gemeente verschilt. Vooral de gemeentebesturen zijn niet erg enthousiast geweest over deze nieuwe vorm, die een hele uitgave vraagt, maar aan de andere kant werd toch wel ingezien, dat de versnippering in beheer en onderhoud van vóór de inundatie zeer grote bezwaren opleverde en dat er reden is tot dankbaarheid voor het nieuwe wegennet. Overigens zijn de gemeenteraden op het eiland er de laatste jaren zo’n beetje aan ge wend geraakt spoedeisende vergaderingen te houden om beroepschriften te bespreken. Het begon met de gemeentelijke herindelingsplannen. Een paar jaar later volgde het Streekplan (dat nog altijd op goedkeuring of verwerping? wacht), daarna kwam het Weg schap en nu moesten de raden zich dan uitspreken over het plan van wegen en waterlopen als een uit vloeisel van de Herverkavelingswet Walcheren. Men heeft al kunnen lezen, dat daartegen van verschillen de zijden nogal wat bezwaren zijn ingébracht. Die van Koudekerke over de vroonslag en van Vrouwenpolder over het uitgebreide agrarische gebied lijken qns zeer steekhoudend. Gaat het plan door zoals het er ligt, dan worden deze gemeenten in haar ontwikkeling zeer ernstig geremd en dat kan toch nimmer de bedoeling van de Herverkavelingswet zijn. Maar afgezien van dl deze zeker niet onbelangrijke details mag bij de totstandkoming van dit Wegschap worden gezegd, dat het nieuwe Walcheren wat het wegennet aangaat ge reed is gekomen. Degenen, die het bestuur van dit Wegschap uitmaken, moge veel sterkte en succes wor den gewenst.' bestuur van de Bijzondere Lagere! School te Kapelle kreeg een bedrag van 756,75 voor de aanschaf van nieuwe leerboekjes. Door de voorzitter werd vervolgens! meegedeeld dat de kwestie van vei. koop op Zondag aan de Rijksweg in de eerstvolgende raad zal worden behan deld omdat eerst uog enkele adviezen ingewonnen moeten worden. In verband met de financiële bezwa ren zal de aanschaf van aen nieuwe! vuilnisauto even moeten wachten. In de rondvraag vroeg mevrouw] Bakker-Hatersel om de wegkanten aan de Stationsstraat onder handen te r.e-| men, daar dit ware modderpoelen zi;a| Hierop deelde de voorzitter mede dat] in de eerstvolgende raadsvergadering] een definitief plan voor de straatverl lichting zal worden ingediend. De heer Goud (Schore) zou graad zien dat als straks het tehuis voorl ouden van dagen gereed is de ruimtel ook werkelijk aan ouden van dagen enl behoeftigen zal worden toegewezen. I - - '5 YERSEKE, 15 Dec. Een bak geladen met pannen, die. de motorboot YE 48 op sleeptouw had, schepte bij dé Kijkuit wa ter en zonk in enkele ogenblikken. De schipper van de bak werd, hoewel door nat, door de YE 48 gered. Zo 'spoedig'mö- gelijk zal men trachten de gezonken boot te lichten. Het Wegschap Walcheren heeft nog geen administrateur en dat leverde wat moeilijkheden op gistermiddag. De bezwaarschrift ten, die aan de Kroon verzonden moeten worden, dienen n.l. te worden ondertekend door' de voorzitter èn door de adminis trateur. Dat ligt vast in het re- glement en als het niet gebeurt dan is de kans groot, dat het be roep niet ontvankelijk wordt ver klaard. Een lid van het dagelijks bestuur mag ook niet tekenen en de Griffie-ambtenaar, die aan de voorbereidingen tot de oprichting van het Wegschap medewerkte, kan dat evenmin, omdat hij dan geacht moet worden in te stem- men met bezwaren, die tegen het Provinciaal Bestuur zijn gericht.,, Wie moest het worden? ha enige bespreking kwam deze oplossing uit de ’bus: de gemeente-secreta’ ris van Koudekerke zal als tijde lijk administrateur worden oeë- digd en de stukken tekenen, ban is aan de voorschriften voldaan en kan geen enkel bezwaarschrift om formele redenen terzijde wor den gelegd. BEGROTING. De heer J. de Jager Joszn. bracht vervolgens verslag uit namens de be grotingscommissie van het Burgerlijk Armbestuur. Deze Werd goedgekeurd. Tot leden van het' Burgerlijk Arm bestuur werden gékö2en de heren J. Van Koeveringe té Schore en H. Zuid- weg té Biezelingé. Hierna werd de begroting voor 1955 behandeld. De post welke was uitge- in het komende jaar niet Lvkasse zal achterblijven. De gemeentebesturen ver leenden overal prettige medewerking, met name ten aanzien van de finan ciën. Gemiddeld werd een bedrag van f 0.50 per kind bijgedragen, waardoor het mogelijk was, om niet al leen de diploma’s en enkele prijsjes te kopen, maar ook om de deelnemertjes op li monade te tracteren. dig is en waarbij twee mensen moeten worden ingeschakeld, kost per jaar al 18.000.-— en één maal doden van het onkruid op de wegen vraagt 12.000. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat het Wegschap zijn zelfstandigheid bewaart en een niet te groot apparaat opbouwt. Grotere werken kunnen het beste worden uit besteed. De vaste kern moet zo klein mogelijk zijn en tot elke prijs zal voorkomen moeten worden, dat er een college van luiaards wordt gekweekt. DAGELIJKS BESTUUR. Aan het begin der vergadering wer den, na het onderzoek der geloofsbrie ven, de leden vart het College beëdigd. Tot leden van het dagelijks bestuur werden gekozen de heren mr. F. Loeff, mr. dr. N. Bolkestein, F. G. Sprenger en wethouder Joh. Cevaal van Rit- them. Uitvoerig werd daarna het plan van wegen en waterlopen besproken, alsmede de toedeling daarvan. In di verse gevallen zal beroep worden in gesteld, o.a. wanneer het betreft we gen, die in slechte staat verkeren en in herverkavelingsverband werden lichamelijke opvoeding op de lagere scholen in^de een L^,—-- werdén namelijk vrijwel overal in de provincie -- 7 waardoor dit onderdeel van de vorming van het jonge Assepoester vervult, eindelijk kreeg. Het eerst, kind, dat helaas op de scholen nog eens trokken' vóór woningverbetering had stemmen heeft de raad vanmorgen be- weg betreft was hij van oordeel, dat. de gen de vaststelling door Ged, Staten van lijk beheer ter hoogte van de lagere land bouwschool moet liggen. De burgemeester, mr dr N. Bolke stein, was het hier niet helemaal mee eens. Hij meende, dat het logisch is, dat de invalswegen in handen zijn van. Pro vincie of Rijk. Wanneer zij er slécht voor zorgen, dan heeft de gemeente het recht critiek te oefenen. Voorts wordt Middelburg toch al zwaar belast door het Wegschap, zodat het zeker niet ge wenst is nog meer wegen erbij te ne mén. Dë heer Wattel meende, dat de Veerseweg tot de bebouwde kom kan worden gerekend en vond het mits dien niet juist, dat deze in handen der Provincie is, maar de burgemeester achtte het juister de gemeentelijke taak te beperken tot de binnenstad. De raad benoemde tot leden van het College van Beheer Wegschap Walcheren burgemeester Bolkestein en wethouder L. J. van ’t Westende. Er werd een aanvul lend crediet van f 9500.verleend voor de bouw van negen woningen aan de Naereboutstraat. Op een vraag van de heer Wattel antwoordde de burgemees ter, dat Middelburg meedoet aan de ac hterover opmerkingen worden gemaakt, tie tot bestrijding van de ratten en dat hij bereid is aan dit werk meer bekend- heid te geven. pelle werd 1.600 uitgetrokken en het GOES, 14 Dec. Vanmiddag is in hotel „Centraal” de vereniging van tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant bijeengeweest in algemene ledenvergadering. De heer J. de Jager, D. de Pundert en P. Klaassen hebben in een speech hun mening kenbaar gemaakt over het onderwerp: „Van hoogstam naar spil- vorm”. Deze teeltwijze komt in Zee land steeds meer naar voren. De con clusie was, dat men tot goede resul taten kan komen. De heer W. J. Ro- :;n had de leiding. „PROPAGANDA Een ander punt, dat bij de Statenle den bedenking ontmoette, was het feit, dat de christelijke stichting ook ver wijst naar het bijzonder onderwijs op elk terrein. Gaat de voorlichting hier niet over in propaganda en kan het wel de taak der overheid zijn een dergelijk instituut te subsidiëren? (Ook hier een kanttekening: in de Middelburgse raad is hetzelfde verteld. Enig concreet be wijs niet kon worden geleverd. Waar om overtuigt men zich niet eerst van de juistheid alvorens dergelijke bewe ringen te plaatsen? Red.) Waarom een subsidie-aanvrage van de Stichting Katholiek Paedagogische Beroepskeuze Bureaux vier jaar op de Prov. Griffie heeft gelegen was een volgende vraag aan het adres van Ged. Staten. Het antwoord luidde, dat dit zat in de moeilijkheid der materie en dat de Stichting Zeeland terecht meen plicht stand bleek dat zijn jongste spruit de vijftigste in 1954 was. Het valt dus helemaal niet te verwonderen, dat deze recordverbetering gepaard ging met het aanbieden van een spaarboekje met een in- legbedrag van f 25. Van Hoedekenskerke naar Waarde. Daar hebben glun derende vaders en blijde moeders het schoolwerk van hun kinderen kunnen be zichtigen tijdens de jaar lijkse ouderavond van ’de o.l.-school. Maar er was ook ontevredenheid, want men heeft namelijk niet de be schikking over een ge schikt speelterrein en daar om werd besloten ’n schrij ven te richten tot het ge meentebestuur. Tijdens de ze bijeenkomst heeft de heer Hart gesproken over de Nederlandse Jeugd- herbergcentrale, verduide lijkt met enkele films en heeft de heer Stel van de U.L.O. te Kruiningen een uiteenzetting gegeven over het toekomstige leerplan op de U.L.O.-scholen. Tenslotte een bericht uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Oostburg zijn twee mobilo foons gearriveerd voor de B.B. De commandopost al daar beschikt over twee vaste posten in Breskens en Cadzand en een verplaats bare van het waterschap „Het Vrije van Sluis”. Dinsdagavond leden op ’n maquette, opgesteld in res taurant „De Opril” te Goes auto’s over de weg. Daarom heen zaten vele personen die dagelijks met het ver keer in aanraking komen. In het midden van hen stond de heer Paardekoper uit ’s-Heer Hendrikskinderen, op wiens initiatief deze cursus wordt georganiseerd en die ook zelf de maqu ette opgesteld heeft, de aanwezigen te wijzen op de vele verkeersproblemen. -Maar daar bleef het niet bij. Ook de oplossingen kwamen voor de dag. Op de maquette is menig bochtje genomen de verkeerslichten hebben gebrand en menig cursist kreeg een „beurt” om te to nen, dat hij zonder gevaar voor zichzelf en voor ande- ren kan manoeuvreren. naar ’UM a t om daar l>et werk van hun kinderen te bekijken ei ze ook zelf bezig te zien. Het hoofd der school, de lieer C-1 Blaauw, had een aantal vragen sa mengesteld om de kennis te bepi*| ven van zijn leerlingen. Hij deed n»| in wedstrijd vorm. Het belangrijkste was evenwel rede, die hij uitgesproken heeft het onderwerp: Ons Chr. Landbou''"| onderwijs”. In het kort vertelde hy geschiedenis van het chr. onderwijs I het algemeen. „Het is erg belang11) I hoe we de kinderen onderwijzen zei hij. „Als we chr. onderwijs will] hebben moeten we bij de ieu= I ginnen”. Hij deed een dringend ‘3er°!'l op de ouders om hun kinderen - I maar niet een. vak te laten w I Daarna ging hij dieper in op de - I tekenis van de chr. landbouwsc» I Velen zijn nog niet doordrongen I deze betekenis. Hij vertelde, dat momei leerlingen zijn op de lagere bouwscholen, waarvan land. De landbouwwinterschoo ons gewest telt thans Tj et nu bijna achter ons liggende jaar heeft voor de JlT lichamelijke opvoeding op de lagere scholen in de provincie een bijzondere betekenis gehad. Voor het eerst werden namelijk vrijwel overal in de provincie schooldagen voor de lichamelijke opvoeding gehouden, - w -• -w - steeds de rol van wat meer aandacht zijn vaderlijke op de burgerlijke kwam vervullen, inteel 16^ I land’l 639 in Zee" I - 1 1’I 176 leerW11 Hij noemde deze scholen een Pr"1^ I tige gelegenheid om kennis te garen. Als de inspecteur, ir. van ^vefl zij plannen kan doorzetten za een termijn van vijf jaar eeIL,;iejd I lokaal voor hand- en vakvaan s bij elke landbouwschool worn bouwd. A JAerW I De school te ’s-Heer ^11^ I die begonnen is met 15 t- telt er nu 59. MIDDELBURG, 15 December. Jhr. A. F. C. de Casembroot, de Commis saris der Koningin, heeft vanmiddag in de Statenzaal het College van Beheer van het Wegschap Walcheren geïnstalleerd. Al is dit Wegschap dan niet het eerste in onze provincie (er bestaat er n.l. al één voor de 12 kilometer lange weg Hulstde Paal), in de geschiedenis van Zeeland is dit Wegschap, dat honderden kilometers in handen heeft, een novum, zo zei de Commissaris. De voorzitter, de heer J. L. Dregmans, antwoordde o.m., dat het eerste jaar zoekend en tastend de weg gevonden zal moeten worden, omdat een Weg schap van deze omvang als alle wegen achter elkaar werden gelegd, zou men in Groningen of Friesland terechtkomen! niet bestaat en toetsing dus niet mogelijk is. „Wij hebben een kapitaal bezit gekregen en wij zouden geen goede beheerders zijn, als wij er niet voor zouden zorgen, dat dit kapitaal intact blijft”, aldus de heer Dregmans, die de hoop op een prettige samen werking in het belang van Walcheren uitsprak. De Commissaris herinnerde eraan, dat oprichting van het Wegschap nood zakelijk was tengevolge van de her verkaveling. Zekér niet uit gebrek aan waardering voor wat vóór de inundatie op vele plaatsen op Walcheren reeds aan de wegen was gedaan. Die konden vaak ten voorbeeld worden gesteld aan andere delen van Zeeland, hetgeen slechts mogelijk was ten koste van grote offers der bewoners. Maar na de herverkaveling was het practisch on- mogelijk uit te maken aan wie de nieuwe wegen moesten worden toege- wezen. Na veel gereken is éen basis gevonden voor de verdeling tussen ge- meenten en Polder Walcheren. Het aantal bezwaarschriften tegen het 1 nieuwe wegenplan van de gemeente- besturen is niet gering, maar zij had- 1 den het volste recht van dit besluit van Ged. Staten in beroep te komen. Succes wensen kon de Commissaris niet doen, maar wel gunde hij de ge meenten dat succes! BEKORING VERDWEEN. Hoewel ruggespraak met de gemeen tebesturen niet is voorgeschreven hoopte jhr. De Casembroot toch, dat het contact tussen gemeenten en Weg schap intensief zal zijn. Mét het nieuwe wegenstelsel is naar het oordeel van de Commissaris een zekere bekoring verdwenen en is er een deel van de charme van het werk der gemeente- en polderbestuurders af. Toch mag worden verwacht, dat de belangstelling blijft bestaan en ook, dat de grootte van het lichaam geen aanleiding zal zijn, dat het werk aan de technici wordt overgelaten door de leden van het College van Beheer en het dagelijks bestuur. „Uw taak is mooi, maar mooie wegen kosten veel geld. Dat is vooral van toepassing voor de Polder Walcheren, die al een hoog dijkgeschot moet heffen, terwijl het voor de gemeenten door een hogere uitkering iets gemakkelijker ligt”, zo zei de Commissaris, die tenslotte de leden van hef College Gods kracht en wijsheid toewenste om, hun taak voor Walcheren te vervullen. ZUINIG WERKEN! De heer Dregmans dankte jhr. De Casembroot voor zijn installatierede en verklaarde, dat allen met een ernstig voornemen tot samenwerking zijn be zield. Er zal dus nog heel wat tijd mee gemoeid zijn, voordat het apparaat kan gaan draaien. De illusie als zou het Wegschap genoeg geld hebben moest de voorzitter wegnemen: er zal zuinig moeten worden gewerkt en in dat verband noemde de heer Dregmans enkele voorbeelden van kleine zaken, die veel geld kosten: een wagen met teer, die voor kleine calamiteiten no- ’s-HEER ARENDSKERKE, 15 M In tegenwoordigheid van de coninii>'| sie van toezicht en het bestuur is het schoolgebouw van de chr. ln»er* landbouwschool een oudermiddag, vens contactmiddag, van deze scho«| gehouden. Vele ouders waren Arendskerke gekomen Wegens het bereiken van G. van GOES, 15 Dec. De predikant van de Geref. Gemeente te Aagtekerke, ds A. van Stuyvenberg, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan een hartverlamming overleden. Hij is 60 jaar geworden. Op 15 Augustus 1894 werd hij ge boren eri Werd in 1936 candidaat ge steld in de Geref. Gemeenten. Hij aanvaardde op 26 Augustus 1939 zijn ambt te Benthuizen. Vandaar vertrok hij naar Yerseke, waar hij 31 Maart 1940 zijn intrede deed. Op 22 Septem ber 1948 werd hij bevestigd te Nun- speet en kwam op 7 October 1954 naar Aagtekerke, welke gemeente hij dus slechts twee maanden heeft gediend. Ds van Stuyvenberg was o.m. curator van Ajreiex. - xvuite.ruain- en deputaat van -de emeriti-predikanteh. de Theologische Hogeschool der de, dat dit minder wordt naar mate r r.--r,_xx_ jj.. menmeerindeobjectievëw’etenschap- pelijke sfeer komt zoals op düt terrein. mene stichting o.a. samen werken het. N.V.V., de Z.L.M. en de Hervormde Kerk, welke ongewenste partners wer den geacht door de uitgetreden groep, die overging tot het oprichten van een aparte Stichting, welke nu subsidie vroeg. (Wij moeten hierbij opmerken, dat deze voor stelling van zaken volko men bezijden de waarheid is: er is ge discussieerd over grondslag en karak ter der stichting, waarbij bleek, dat sa menwerking niet mogelijk was. Van uittreding of oprichting ener aparte or ganisatie kon niet gesproken worden om de eenvoudige reden, dat men zelf het initiatief nam en toen samenwer king onmogelijk bleek ook zelf door zette. Red.) niet voor het cr in Zeeland schoolsportdagen gehouden. In 1950 consulent voor de lichame lijke opvoeding i. -»jrl J J specties l.—— Goes van het lage: wijs het i,..t— eerste schoolsportdag. 1952 Te Hoedekenskerke is een niet^ mogelijk was. Hierbij record gesneuveld of liever dient te worden opgemerkt, gezegd verbeterd. Het was dat vooral op Schouwen- daar namelijk nog nooit Duiveland veel interesse be- voorgekomen, dat het aan- Middelburg en staat voor de schoolsport- tal geboorten per jaar vijf- L„ ir onder- dagen en het is dan ook tig bedroeg. Maar toen de- initiatief tot de vrijwel zeker, dat dit eiland zer dagen de heer D. J. Deze werd in Kruiningen gehou den. In 1952 waren er schoolsportdagen in Haam- stede en Hulst en in 1953 in Hulst en Yerseke. Het programma bestond toen uit vereenvoudigd korfbal en slagbal, touwtrekken, esta fetteloop en hindernisloop. Een landelijke actie van de consulenten had tot ge volg, dat in overleg met de inspecties van het lager onuerwijs besloten werd, om overal in het land er naar te streven, één dag van het schooljaar te beste den aan het vak lichame lijke opvoeding. Om de or ganisatie en de deelname te animeren stelde men vijf verschillende diploma’s in. Wil de scholier een van deze diploma’s verwerven, dan moet hij aan bepaalde eisen voldoen, waarbij ech ter keus mogelijk is uit en kele nummers van de drie hoofdvormen: lopen, sprin gen en werpen. De diploma’s worden uit gegeven door de drie hoofd inspecties van he' lager on derwijs en de eisen werden samengesteld door een com missie van consulenten. In Zeeland mag de deel name aan deze schoolsport dagen alleszins bevredigend worden genoemd. In 15 cen tra werden zij gehouden en er werd aan deelgenomen door meer dan 6000 leerlin gen van 125 scholen. Deze cijfers worden nog spreken der, indien men bedenkt, dat op Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philips- wijs MIDDELBURG, 15 Dec. Het heeft de het vraagstuk in provinciaal L J- -- flink gewaaid bij de behandeling van het voorstel tot subsidiëring van de beroepskeuzevoorlichting met 2, per geval. Heel wat Statenleden be treurden het, dat men in Zeeland niet is kunnen komen tot de oprichting van één algemeen beroepskeuzebureau, dat economischer had kunnen werken en waardoor dus de uitgaven beperkt had den kunnen worden. De woorden „ver zuiling” en „vakjes” werden natuurlijk ook weer gebruikt Het antwoord van Ged. Staten was erg kort: „Ten aanzien van de organisatie der beröepskeuze- voorlichting en de voorgeschiedenis daarvan menen wij als college een neu traal standpunt te moeten innemen”. Onverkwikkelijk Werd de vóórge schiedenis in de afdelingen genoemd. Men erkende, dat ook hier de levens beschouwing niec-spreekt, maar meen men meer irt de objectieve wetenschap-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 8