en DE HEER VAN GREYLANDS I vandaag eens [Joet prachtig initiatief gedood worden? w UZZLE - VA LD A liacka AMSTERDAMSE IJ-TUNNEL KRIJGT GEEN BOCHT van de „Forrestal" Adres tegen het afwijzen van vergunning voor arbeids bemiddeling* Russische afgevaardigde beschuldigt Britse delegatie „Portugees Timor ge vaarlijk voor Indonesische veiligheid'1 V*V*D» vraagt afschaffing van schoolgeld voor diverse takken van onderwijs De tewaterlating enthousiasme over Engels verhaal Machinefabriek ,egio klachten arbeidsbureaux. Amsterdamse Joy-riders” krijgen strenge straffen AMSTERDAM, 15 Dec. „Joy riders”, dus lieden, die met gemis aan eerbied voor een andermans ei gendom ritjes in auto’s maken, waarop ze geen enkel recht hebben, zullen door de Amsterdamse justitie krachtiger worden aangepakt dan tot dusverre: zij zullen wanneer zij °P „joy-riding” betrapt zijn in voor lopige hechtenis worden genomen op grond van diefstal van benzine of auto. De Amsterdamse kinder rechters hebben het voornemen voortaan als regel onvoorwaardelij ke tuchtschoolstraffen op te leggen aan jeugdige „joy-riders”. Vrouw in Londen wegens moord opgehangen Watervliegtuigen met straalaandrij ving Sommige bijzondere scholen zouden geen volledige compensatie ontvangen en Marine-etablissement zullen moeten verhuizen Vrije bewerking van een van Mrs Henry Wood. ZEFTTWSCH DAGBLAD derdag 16 December 1954 pagina 5 t Interessante FEUILLETON r 3 P^OverwIn Uw vermoeidheid Drink kracht in met Rondom de zeeroverij in de Chinese zee. r.Het leven begint bij 40" protesteert t mededeling tijdens begrotingsdebat bteJigt. anó Jaarvergadering vereniging Chr.-Hist. leden van gemeentebesturen. ONTHULLING VAN „KENG PO”. oh. BorusvvrjK-Roepman «^poneerde „wederopbouw”. ’s-GRAVENHAGE, 15 December. ïnna BordewijkRoepman heeft •'ür dagen een nieuw werk voltooid ”“r Mannenkoor, getiteld: wederop- I W. Da eerste uitvoering zal in 1955 eindhoven worden gegeven door k" Koninklijk mannenkoor „La Bonne "«rance”, onder leiding van zijn n?ent P. van der Goor. Zandloper. I ^plossing vorige puzzle pil# ®nJaaI: 1. Taps, 4. beet, 8. eng, 9. '*rticakiPa?’ 281 agio’ 291 rite' Kamercommissie voor Onderwijs besprak Schoolgeldivet Portret „Aagje Deken” geschonken aan Ned. Letter kundig Museum. aan de minister door- i De 3 e werk bij de Stichting binnenkomen. C '=-n Meder’1'1 van I. k (Adv.) MededeHr e e succes g .1 (Wordt vervolgd). 5 s r n r t i 1. 5 n t: 4/ HET ZENtJWTONICUM J geraken door gedeeltelijke afschaffing der schoolgelden. Verschillende commissieleden vrees den, dat onder de nieuwe regeling het oprichten van nieuwe scholen, zonder dat men de zekerheid heeft dadelijk subsidie te ontvangen, feite lijk onmogelijk wordt. Het bijzonder onderwijs wordt daardoor in een ui terst moeilijke positie gedrongen, zo meende men. De minister was van oordeel, dat niet gevergd kan worden, dat iedere nieuw» opgerichte school aanstonds subsidie ontvangt. Het spreekt volgens de be windsman vanzelf, dat zij eerst aan de gebruikelijke normen moet voldoen, al vorens daartoe kan worden overge gaan. Tot dat tijdstip zullen nieuwe scholen uiteraard uit eigen middelen de kosten moeten dekken. Ook onder de huidige omstandigheden zullen de besturen dan ook een hogere bijdrage van de ouders moeten vragen, dan ten aanzien van overeenkomstig gesubsidi eerde of openbare scholen het geval is. Uit de commissie werd er op gewe zen, dat ook de land- en tuinbouw scholen met deze moeilijkheden te kampen zullen krijgen. De minister deelde echter mee, dat dit niet het ge val kan zijn, daar deze scholen van de oprichting af worden gesubsidieerd. taten van het rapport der commissie- De Vos van Steenwijk. Ten aanzien van de brug bij Schel- lingwoude, deelde de wethouder mede, dat B. en W. grote snelheid bjj de tot stand koming van de plannen betrach ten. De wethouder zeide van mening te zijn dat deze verbinding over 2% a 3 jaar geheel gereed zal zijn, indien niet al te grote tegenslagen worden onder vonden. jch ten doel stelt om aan werklozen zowel mannen als vrouwen boven een- w JTdit adres ligt in de mededeling van de bewindsman, deze week in de 1 - hii rlz» knRo Mrlnlinn- vm/M «w WVM.A». lAS'S’ 3J de Stichting geen vergunning tot arbeidsbemiddeling zonder winstoog- i oneens. „Leden van de Staten-Generaal”, zo vervolgt het adres, „zijn wij in ons vaderland nu reeds zover gekomen, d. t zulk een prachtig initiatief, zulk een groot entho" dasme gedood moet worden?” Met een klap slaat de traditionele fles champagne te pletter tegen de boeg van een schip. In dit geval is het echter een bijzonder schip dat hier te water wordt gelaten: n.l. het grootste oorlogsschip ter wereld: het Ameri kaanse vliegdekschip de „Forrestal”. De plechtigheid vond plaats te New port News en werd voltrokken door mevrouw Forrestal, de weduwe van de eerste Amerikaanse Staatssecretaris van Defensie. Onder de toeschouwers zien we Legersecretaris Robert Stevens (links met bril), William E. Blewett, President van de scheepsbouw-maatschappij (op de voorgrond) en de zoon van mevrouw Forrestaldie achter haar staat. schenker; 2. ringvormig; 3. schraal; 4. zangnoot; 5. klinker; speelbakje; 8. kurk; 9. ter hoogte van het Meeuwenplein. Met de autoriteiten van de Marine is in principe overeenstemming bereikt tot het verplaatsen van het Marine- etablissement, waar de tunnel onder door zal lopen. Deze marinewerf zal thans worden overgebracht naar het driehoekige eiland bij Schellingwoude, zo deelde de wethouder mee. Men is ook tot afsluiting gekomen wat betreft de plannen tot verbreding van de Foeliestraat, die de Zuidelijke ingang van de tunnel zal gaan vor men. Deze plannen worden thans na der uitgewerkt en binnenkort zullen de raad daarover nadere voorstellen bereiken, alsmede ook over een ont worpen circuit tussen de Nieuwe Am- stelstraat en de Lazarussteeg. B. en W. van Amsterdam zullen binnenkort een bespreking met de minister van Water staat hebben over de spoedige beslis sing van het ministerie over de resul- OPRICHTING Een tweede punt betrof de moeilijk heden, waarin nieuw te stichten bjjzon- Alle leden van het kabinet van Maarschalk Papagos hebben hun ont slag ingediend teneinde de weg te effenen voor een regeringshervorming. Het kabinet heeft twee jaar geregeerd. 84) „Ik zal er voor zorgen, mijnheer”. William Blake Gordon wilde ver trekken, toen z’n oog op George North viel, die opgestaan was, om ook heen te gaan. Hij stak hem de hand toe. „Hoe gaat het mijnheer North? Nog altijd in Grey lands?” „Ja, voorlopig nog wel’. „Vergeet dan niet, dat het mij zeer aangenaam zal zijn, u eens bjj mij te zien. Kom maar, wanneer je wilt”. „Dank u. Ik zal er gaarne gebruik van maken”, antwoordde North, ter wijl William Blake Gordon het ver trek verliet. Dobie, de bediende, die North straal genegeerd had, begon nu toch te be grijpen, dat die vreemde mijnheer wat meer beleefdheid waard was. „Het spijt me voor u, dat mijnheer Knivett weggeroepen werd maar er is niets aan te doen. Kan ik u ook in iets van dienst zijn?” „Nee, ik vrees van niet. Ik wilde mijnheer Knivett iets vragen omtrent een familie hier in de omtrek”. „Mogelijk kan ik u antwoorden. Ik ken al de voornaamste families even goed als mijnheer Knivett”. „Kent u de Castlemaines?” „Wel, natuurlijk. Mijn familie, de Dobies van Dobie Hall, is zeer be vriend met de familie van Greylands. Harry Castlemaine is een vriend van mij”. George North dacht even na: mis schien kon dit jongmens hem toch wel enige inlichtingen geven. „Ik ben hier een vreemdeling”, be gon hij. „Tot voor enkele maanden was ik nooit in dit gedeelte van de wereld geweest. In Greylands heb ik met enkele mensen kennis gemaakt, onder andere ook met de Castlemai nes. Hebt u de overgrootvader, An thony, ook gekend?” „Even goed als mijn eigen groot vader”. „Het landgoed Greylands was im mers diens eigendom?” „Zeer zeker”. „Aan wie heeft hij het vermaakt?” „Ja, dat is nu juist de kwestie”, zei Doble. „Verleden winter is er onver - in verband met de weigering van minister Suurhoff gemeend zijn func tie te moeten neerleggen, zo werd vanmorgen meegedeeld. Het bestuur heeft hem onmiddellijk het ere-voor- zitterschap aangeboden. Zoals bekend verschijnt binnenkort een orgaan, waarmee de Stichting beoogt door middel van daarin op te nemen vragen en aanbod, voort te gaan met het streven werkloze oude hoofdarbeiders wederom aan een po sitie in het bedrijfsleven te helpen BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND ^[STERDAM, 15 December. De S tichting „Het leven begint bij 40”, die ich ten doel stelt om aan werklozen zowel mannen als vrouwen boven een passende werkkring te verschaffen, heeft zich in een adres ";ènd tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Mrhoff, alsmede tot de beide Kamers der Staten-Generaal. De aanleiding ,1 dit adres ligt in de mededeling van de bewindsman, deze week in de p.eede Kamer by de behandeling van zijn begroting voor 1955 gedaan, dat C»— - •rk zal worden verleend. De Stichting is het daarmee volkomen [n de brief aan minister Suurhoff wrdt voorgesteld, dat de Stichting jwrgaat als particuliere organisatie, julks om de geweldige goodwill bij jet bedrijfsleven, alsook der werk eenden niet te verspelen. Men ver- Loekt de bewindsman tevens onmid- Mellijk een of meer deskundige amb- ■enaren op het gebied der arbeids- Gniiddeling ter beschikking van het Secretariaat der Stichting te stellen. Daardoor zou het werk kunnen ge bieden op een wijze, zoals minister Suurhoff dit wenst. Alle klachten, die Ln binnenkomen, kunnen onmiddel- üjlt door de ambtenaren worden op- Lvangen en ■~:~t-* :egeven. Deze waarschuwing aan de „joy- I riders” is het gevolg van het feit, to het „joy-riding” in Amsterdam en omstreken schrikbarend toegeno- ®en is. In het bijzonder hebben buurten, waar veel auto’s geduren de lange tijd geparkeerd staan, hier veel van te lijden. Ook in diverse I straten en lanen van enkele ge- I meenten in het Gooi doet zich het I euvel steeds meer voor. I De daders zijn voor het merendeel I jeugdige leeftijd en het percen- I ®6e van hen, die 17 jaar of jonger I !|jn, is zeer groot. r®iin spatte hoog op; het verblin- LONDEN, 15 Dec. Mevrouw Styllou Christofi, een 53-jarige vrouw afkomstig van Cyprus, is Woensdag ochtend te Londen opgehangen, nadat zij op 23 October schuldig was bevon den aan moord op haar 36-jarige Duitse schoondochter Hella. Parle mentsleden hadden nog bij de minis ter van Binnenlandse Zaken stappen gedaan om haar terechtstelling te voorkomen. Mevrouw Christofi was de dertiende vrouw, die deze eeuw in Groot-Brit- tannië is opgehangen. lach, „Knivett de zaken van een van zijn cliënten verklappen?!” zeide hij dan. „Je kunt het met evenveel aan die stoel gaan vragen”. Het gesprek werd afgebroken en kon ook niet worden hervat, omdat twee klerken binnen kwamen, wier schafttijd om was. George North wandelde naar Greylands terug, mis moedig en ontevreden. Hij was nog even ver. Hij had moeite tegen de wind op te tornen. Het leek hem toe, dat het nog heviger stormde dan die morgen. Dat bevestigde men hem in Greylands ook, waar een aantal dorpelingen, on der wie een aantal vrouwen, zich op het strand verzameld hadden. Het schuim spatte hoog op; het verblind de schier de ogen. De zee raasde. Op het strand waren ook mevrouw Castlemaine, Ethel en Flora, in ge sprek, voorzover dat mogelijk was met de waardin van „De Dolfijn”. Op dit groepje trad North toe. t Is geloof ik, nog erger dan van morgen”, zei hij. NEW YORK, 15 Dec. De Witrussi- sche afgevaardigde Kisilef is Dinsdag in de bijzondere politieke commissie van de Verenigde Naties bij de behandeling van de Russische klacht over zeeroverij in de Chinese zeeën beschuldigd van belediging van het hoofd van de Britse afvaardiging. Nutting. De beschuldiging werd geuit door de Brit Pink, die zeide, dat Kisilef de opmerking had geplaatst, nadat Nut ting had gezegd, dat hij „vierkant achter de Verenigde Staten” staat. De voorzitter van de commissie ,de IJs lander Thor Thors, sloot zich bij het pro test van Pink aan. De Syrische afgevaardigde Daoeby heeft Dinsdag bij de commissie een reso lutie ingediend, waarin er bij beide partijen op wordt aangedrongen de kwes tie met vreedzame middelen tot oplossing te brengen. LOS ANGELES, 15 Dec. De Ver enigde Staten nemen proeven met watervliegtuigstraalbommenwerpers. Dit heeft de Amerikaanse Minister van Marine op een persconferentie medegedeeld. Hij zeide geen reden te zien waarom dergelijke vliegtuigen niet „zo groot zouden kunnen zijn als wij ze zouden willen maken”. De V.S. hadden thans 165 duikboten en de Sowjet-Unie naar schatting 400. Verder had de Russische Marine on geveer 35 kruisers, 125 torpe doboot- jagers en 3,500 vliegtuigen, doch geen vliegdekschepen. gaan; anderen, daar behoor ik ook toe, geloven, dat het niet van hem is, maar van de jonge Anthony”. „Maar de Castlemaines hebben toch altijd, geloof ik, de naam gehad, man nen van eer te zijn”. „Zeker, en we twijfelen er ook niet aan, dat James een man van eer was, als hij niet geweigerd had, zijn neef en het publiek opening van zaken te geven. Daardoor alleen is men achter docht tegen hem gaan koesteren. Dat begint trouwens nu al af te zak ken”. „Dus u weet volstrekt niet, hoe of aan wie Greylands vermaakt is?” „Nee. En ik geloof, dat niemand het weet, behalve mijnheer Castlemaine zelf. Of ’t zou Knivett moeten zijn, dat is niet onmogelijk”. „Maar Knivett zou het zeker niet willen zeggen, als hij er over gepolst werd?” Mr Dobie barstte uit in een luid ge- VRIJDAG 17 DECEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Idem. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Wij vrou wen van het land. 12.40 Gram. 12.55 „Sla Uw slag”. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Symph. ork. en soliste. 14.50 Gram. 15.30 Spaanse volksliederen. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor (Intermezzo: Gram.). 17.40 Piano recital. 18.00 Mil. ork. 18.30 Vragenbe- antw. 18.45 Gram. 18.55 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toe lichting”, waarin opgenomen het emigra- tiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Act. 21.15 „Sla Uw slag”. 21.20 Poli tiek Forum. 21.50 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Voordr. 14.20 Hobo, fagot en piano. 14.50 Gevar. progr. VARA; 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaar spel. 17120 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart”, caus. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Portret ten en hun achtergronden”, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Pianoduo. 20.30 „Europa één”, caus. 20.40 „Leven in de cultuur”, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.10 „Wordende wereld”, klankb. 21.30 Buitenl. weekoverz. 21.45 Spaanse muz. 22.15 Strijkork. VPRO: 22.40 „Van daag”, caus. 22.45 Avondwijding. VARA' 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. VPRO: TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Filmrep. 20.35 Act. en weerber. 20.45 Interviews. 21.00 Pauze. 21.10 Studio-Ad- ventsdienst.-21.50 Einde. KLACHTEN. „Talloos zijn de klachten, die wij in die enkele maanden van ons be staan over arbeidsbureaux hebben ontvangen en of men dat nu prettig vindt of niet de feiten zijn deze, dat vele werkzoekenden zich uitsluitend tot die arbeids bureaux wenden omdat deze ver plichting bestaat voor het in aan merking komen voor werkloosheids steun. Anderen delen mee, dat zij niet het minste vertrouwen hebben in deze bureaux, waar zij veelal eindeloos staan ingeschreven, zon der ooit taal of teken te ontvan gen”, aldus het adres. Het adres besluit aldus: „Leden van onze volksvertegenwoordiging; maakt het ons mogelijk, dat wij ons parti culier initiatief mogen voortzetten in het belang van hen, die ons zo dik wijls om werk smeken”. AFGETREDEN. voorzitter-initiatiefnemer AMSTERDAM, 14 Dec. De vereni ging van Christelij k-Historische leden van gemeentebesturen in Nederland zal Dinsdag 15 Februari haar jaarvergadering houden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, zal spreken over; „Het processieverbod” en de heer A Oosterhoff, burgemeester van Wonse- radeel over: „De gemeenten en het ver lenen van subsidies”. DJAKARTA, 15 Dec. „Keng Po” meldt, dat er in Indonesische „rege ringskringen1’ bezorgdheid bestaat over berichten, waarin melding wordt ge maakt van smokkelarij ter waarde van millioenen Rupiahs per maand, waar van een deel naar Portugees Timor gaat. Het blad verneemt, dat „de Portu gese regering in het geheim deze smokkelarij goedkeurt” en geen stap pen neemt tegen personen, die Portu gees Timor illegaal binnenkomen met goederen uit Indonesië. Aangenomen wordt, aldus de Keng Po, dat de Por tugese regering deze smokkel toestaat omdat zij „kan profiteren bij de her uitvoer van die goederen bijvoorbeeld naar Singapore”. De Indonesische regering zou thans stappen nemen om aan de Portugese regering medewer king te vragen om de smokkelarij te bestrijden. Het blad voegt hier aan toe, dat wordt betwijfeld of de Por- der tugese regering dit verzoek zal in- Stichting, de heer M. Reckman, heeft willigen. vanV^ mln" daarna, plus een let- l Geve voorgaande wo°rd: ^donaat, la 111 11011 121 ma> 131 rem> lg- Pats'A' kaf’ 211 Ur, 23. paf, 24. ba, 25. Rij.?Teer, 2. angel, 3. PG, 4. pin hi Efirn’ 7- trap, 9. poespas, 14. I ek’ 171 rabat, 18. tuba, 20. fase, pro, 26. ai, 27. pi. ’s-GRAVENHAGE, 15 December. Blijkens het voorlopig verslag van de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer is er bij de bespreking van het ontwerp Schoolgeldwet uitvoerig ge sproken over de vergoedingen aan de bijzondere scholen voor middelbaar en voortgezet hoger onderwijs. Dit in verband met de afschaffing van schoolgeld. Bovendien is door de V.V.D. een amendement ingediend, dat tot doel heeft door vrijstelling van schoolgeld de druk op de middengroepen te ver lichten. Men wil de vrijstelling uitgebreid zien tot alle leerlingen van scholen voor uitgebreid lager onderwijs, voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs, nijverheidsonderwijs, kweekscholen en lagere land- en tuinbouwscholen. Als voornaamste kwestie is door de dere scholen voor V.H. en M.O. zullen commissie ter sprake gebracht de com pensatie, die verleend zal worden aan de besturen van bijzondere scholen voor V.H. en M.O. voor het verlies aan inkomsten, dat ontstaat door de af schaffing of verlaging der schoolgelden. Gebleken is nl. dat er een vrij groot aantal scholen is, dat geen volledige vergoeding zal krijgen. Minister Beel, die zoals bekend de portefeuille van Onderwijs wegens de ziekte van minister Cals tijdelijk be heert, heeft verklaard, dat er inderdaad gevallen zijn, waarin de compensatie niet 100 procent is. Het verschaffen van zekerheid is, gezien het grote aantal factoren, dat hierbij een rol speelt, ook feitelijk onmogelijk, aldus de bewinds man. De minister achtte intussen het vertrouwen gerechtvaardigd, dat over het algemeen wel volledige vergoeding zal worden gegeven. AMSTERDAM, 15 Dec. „De buis van de aan te leggen tunnel onder het IJ zal, wat betreft het ondergrondse deel in Amsterdam-Noord, een rechte baan krijgen en niet, zoals aanvankelijk het plan was, een zgn. S-bocht. Dit is van enorm belang zowel voor de technische constructie van de U-tunnel als wel voor het verkeer dat in de toekomst van deze tunnel gebruik gaat maken.” Dit deelde gisteravond de wethouder voor de publieke werken, mr G. van ’t Huil, mee tijdens de debatten van de ontwerp-begroting 1955 in de Amsterdamse gemeenteraad. Deze .wijziging in het zgn. plan 5 van de tunnelbouw is mogelijk gewor den doordat gebleken is dat het bedrijf van de N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns aan de Volken weg onmo gelijk ter plaatse gehandhaafd kan blij ven. Een studie van de dienst der pu blieke werken om het tracé zodanig te verleggen dat het bedrijf niet zou be hoeven te worden verplaatst, heeft een negatief resultaat opgeleverd, omdat deze studie leidde tot een kwalitatief slechtere tunnel, waarvan de bouw on uitvoerbaar werd beschouwd. Het tracé in Noord, dat aanvanke lijk zou aansluiten aan het Kraaien- plein, heeft nu aansluiting gevonden TOT DE KAMERS. Na een overzicht te hebben gegeven tan de contacten met de minister Kordt in het adres aan de Staten- Generaal gezegd, dat het wel vreemd 3, dat er door het ministerie van Sociale Zaken tal van vergunningen zijn gegeven aan instellingen voor arbeidsbemiddeling, die geen van allen waarborgen bieden, zoals de Stichting die beoogt Voorts zegt de Stichting, dat zij m de naaste toekomst een nog veel telangrijker taak ziet in l.et verlenen van morele steun aan mensen, die onder moeilijke omstandigheden moe ien leven. Men wil deze mensen als het ware weer moreel herbewapenen. Er wordt op gewezen, dat het Neder- Lndse initiatief grote aandacht heeft betrokken in het buitenland en dat jit alle delen van de wereld verzoe ten om nadere inlichtingen over het wachts een neef komen opdagen denken, dat het zo in zijn werk is ge- een zoon van de oudste broeder. i:i. i. „Ja, daar heb ik in Greylands gehoord”, viel North hem in de rede. „Anthony Castlemaine”. „Juist. Nu, die meende, dat Grey lands hem toekwam. Hij wilde er zijn aanspraken op laten gelden, maar eer het zover was, is hij, u hebt er na tuurlijk wel van gehoord, op onver klaarbare wijze verdwenen”. „Ja, daar heb ik van gehoord. Een vreemde historie! Dus u weet niet, of zijn aanspraken wettig waren?” „Mijnheer Castlemaine is in elk ge val in het ongestoorde bezit van het landgoed gebleven”, was het voor zichtige antwoord. „Dus u weet niet wat de bepalin gen omtrent die erfenis zijn geweest?” „Ik weet het niet. Maar ja, een weddenschap zou ik er niet over dur ven aangaan”. „U denkt dus, dat het eigenlijk aan Anthony Castlemaine is nagelaten”, zeide North haastig. „Ik bedoel dan natuurlijk aan Anthony’s vader, die Basil heette, naar ik heb gehoord”. „Mijn opinie is, dat als mijnheer Castlemaine bewijzen kon, dat hij er recht op heeft, hij dan wel met die bewijzen voor de dag zou komen, en een einde maken aan al dat gezanik” meende Dobie. „Maar daar moest men hem toe dwingen”. „Wie zal hem daartoe dwingen?” „Ja, dat weet ik niet. Kan de wet het niet doen?” „De wet staat hier buiten, in zover re zolang er niet een bevoegd familie lid is, die een proces begint. De jon ge Anthony, als hij niet dood is, zou terug kunnen komen en een proces aanhangig maken. In dat geval zou James Castlemaine moeten aantonen, op welke wijze hij het landgoed in zijn bezit heeft gekregen. Maar ’t zou een lange, kostbare historie worden, die misschien nog op niets uitliep”. „Op niets uitlopen?” „Ja. U begrijpt als de oude heer An thony nog bij zijn leven Greylands aan James cadeau heeft gegeven, dan zou deze dat moeten bezweren en ’s-GRAVENHAGE, 15 Dec. Een kunstlievend stadgenoot, die onbekend wenst te blijven, heeft aan het Neder lands Letterkundig Museum alhier het bekende, op ivoor geschilderde miniatuur Aagje Deken op middelbare leeftijd voor stellende, ten geschenke gegeven. Het fraaie portretje, dat sinds kort te zien is op de tentoonstelling „Betje Wolff en Aagje Deken” in het Haagse Gemeen te Museum, is een halve eeuw „onderge- doken” geweest. De afbeeldingen, die er sinds 1904 in boeken en couranten (en in de catalogus van de Haagse tentoonstel ling) verschenen, waren reproducties naar reproducties. Dank zij bovenge noemd gebaar is thans het origineel in veilige haven.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3