voor het van ADENAUER WIL OPNIEUW PRATEN OVER DE SAAR nieuwe s Engeland bereid tot bemid deling indien Parijs volhardt Statenleden vinden subsidie cultuur te laag Tweede Kamer steunt prof. Zijlstra het broodprijsbeleid Plechtige bevestiging Koninkrijk- rw Sr'Ww f in f s I JÈ I iw B'Wr Verrassing tijdens debat in Westduitse Bondsdag Jeugdige holbewoner onder ouderlijk huis Thunderjet maakt noodlanding JU de West Bevestiging Statuut met Begrafenis de heer W. Spinnaaij te Middelburg Meer aandacht voor muziek- en zangverenigingen gevraagd Over Liften gesproken Nieuwe regeling toegezegd Een mijlpaal in de geschiedenis 13 1 (pagina 1 Opnieuw reed Gouden Koets door Den Haag DE BILT ZEGT: 1 s 584 CHRISTELIJKE MULO- SCHOLEN BELEGGEN CONFERENTIE. K.V.P.-motie met een teveel aan gist PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Fondsvorming mogelijk en - Jv?- 10e JAARGANG, No. 2965 De feit de >ag: Zon op 8.45 u., onder 16.27 u. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 16 DEC. 1954. Directeur: JACQ DE SMIT ARNHEM, 15 Dec. De vereniging tot behartiging van de belangen der chr. scholen voor MULO in Nederland houdt op 22 en 23 December te Arnhem de al gemene vergadering. Aan de opening der vergadering op 22 December gaat een officiële ontvangst van de deelnemers in het stadhuis vooraf en ook de officiële opening van de tentoonstelling door de inspecteur van het LO de heer L. M. Ze- gers. Na het huishoudelijke gedeelte ’s- middags spreekt dr L. de Klerk te Culem- borg over de toekomst van het ULO, ge zien binnen de structuur van het voort gezet onderwijs in Nederland, 's Avonds is er voor de deelnemers een ontmoetings- samenkomst in Musis Sacrum. Op 23 De cember zal prof, dr W. J. Kooiman te Amsterdam spreken over het onderwerp: „De betekenis van de kerkgeschiedenis voor de leerlingen onzer scholen”. Minister-president Nehru van India zal op 26 December met een vliegtuig van de Indiase luchtmacht naar Djakarta ver trekken om de conferentie van premiers bij te wonen, die daar zal worden gehou den. Hij zal o.a. worden vergezeld dooi hoge ambtenaren van het Indiase ministe rie van Buitenlandse Zaken. NIET LAAG! Namens Ged. Staten werd o.m. ge zegd, dat het begrote bedrag zeker niet laag is, wanneer wordt gelet op het verloop der in de laatste jaren toege kende subsidies. In een gering aantal jaren is een grote sprong gemaakt, maar enige beperkingen moeten wor den aangelegd. Het werk der Muziek school zal zeker ten goede komen aan de muziek- en zangverenigingen en het subsidie voor beroepstoneel is niet al leen voor de Z.V.U. bestemd. De fonds gedachte is geheel nieuw en vereist studie, een subsidie voor concertzalen is niet mogelijk. De gedachte van een haar taak ten opzichte van het platte land. Een cultureel ontwikkelingsplan was een andere wens en een lid meende ook, dat van de 2 ton voor het wegen- onderhoudsfonds wel 25 mille voor een cultureel fonds beschikbaar kan wor den gesteld. als de eigen triomf, maar de socialist Ollenhauer werd er alleen maar door gesterkt in zijn bedenkingen tegen het Saarstatuut. Want, zo zei hij, hier is sprake van een plotselinge verzwak king van het Westduitse standpunt. En daarvan maakte hij de regering een scherp verwijt. Hij meende, dat Adenauer was gezwicht voor het ulti matum van Mendès-France. Dr Adenauer had tevoren het ver drag bestempeld als een compromis, dat nodig was geweest omdat zonder Frans-Duitse overeenstemming geen gesloten front van de Westelijke lan den gevormd had kunnen worden. Zoals men weet stelde Mendès-Fran ce destijds de eis, dat het Saarstatuut moest worden getekend voor hij zijn handtekening zou zetten onder de Pa- rijse verdragen. Het werd een heen en weer gepraat tot in het oneindige. De standpunten bleven dezelfde. En de so cialisten sloegen er alleen maar munt uit. Zij verklaarden, dat herbewape ning van Duitsland het land grote las ten zou opleggen, te grote lasten zelfs, terwijl bovendien een gesprek met Rusland uitgesloten, moest worden ge acht. Én, zo zeiden de socialisten, dat mag niet, ter wille van Duitslands her eniging. MIDDELBURG, 15 Dec. Onder buitengewoon grote belangstelling is vanmiddag op de algemene begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W. Spinnaaij, die Zaterdag j.l. tijdens een vergade ring te Amsterdam op 56-jarige leef tijd overleed. De heer Spinnaaij, die zijn opleiding te Vlissingen ontving, werd al spoedig verbonden aan de Rijksleerschool te Middelburg, waar hij tot aan zijn dood werkzaam bleef. De heer A. de Jonge, directeur van de Rijkskweekschool, sprak namens het personeel en de leerlingen, zomede namens de hoofdinspectie opleiding. Hij schetste de ontslapene als een plichtsgetrouw dienaar van het onder wijs, die zijn gehele hart in zijn werk legde. Daarna sprak de heer J. W. Al- mekinders, het hoofd van de Rijks leerschool, namens onderwijzend per soneel en leerlingen. De heer Jac. Lootsma voerde het woord namens het hoofdbestuur van de Ned. Onderwij zers Vereniging, de heer C. Roelands namens de afdeling Middelburg van de N.O.V., de heer Post namens de Spaarbank dezer Vereniging (waarvan wijlen de heer Spinnaaij directeur was), de heer Breure als medelid van het hoofdbestuur. Daarna sprak ir. J. Versteeg woorden van dank en waar dering voor de wijze, waarop de over ledene zijn krachten gaf aan het lager landbouwonderwijs. De heer A. W. Cevaal deed dit namens de boeren van Walcheren, voor wie de heer Spinnaaij gedurende 25 jaar zeer veel heeft ge daan. t Daarna kwamen nog aan het woord, nadat namens de oudercommissie der Rijksleerschool was gesproken, de heer P. H. Geers namens Volksonderwijs en de heer De Bruin namens het Jeugd centrum. De heer P. van Roon, hoofd der ulo-school, dankte tenslotte allen voor de betoonde belangstelling, mede namens de familie. Mej. dr. Bakker, Doopsgezind pre dikante, eindigde met het Onze Vader. Op de weg naar de begraafplaats reed de droeve stoet langs de Rijksleer school, waar vier klassen stonden op gesteld. UTRECHT, 15 December 1 17-jarige lichtmatroos J. W. K. te Utrecht verliet op 5 December de ouderlijke woning, om zoals hij aan zijn ouders vertelde, te monsteren op een schip. Maar terwijl zijn ouders dachten dat hij op zee rondzwalkte vertoefde zoonlief onder de vloer van de ouderlijke woning. Hij zou er nog gezeten hebben als zijn vader Maan dagnacht geen gestommel onder de vloer had gehoord en eens pools hoogte ging nemen. Toen hij met een zaklantaarn onder de vloer scheen zag hij zoonlief op een hoop lompen liggen. Er volgde een woordenwisse ling tussen vader en zoon waarop de zoon het hazenpad koos en de hulp van de politie inriep. De verbolgen heid van de vader was zo groot, dat de politie eens ging praten en het resultaat was dat zoonlief thans weer op een normaal bed slaapt. Hij was op 5 December niet gaan monsteren, maar bleef in Utrecht rondzwerven, ’s Nachts kroop hij onder de vloer van de ouderlijke woning waar hij wat lompen bijeen had gebracht om daarop te slapen. Als er niemand thuis was plunderde hij de provisie kast. Tien dagen lang heeft hij zo onder de vloer van zijn ouderlijk huis gewoond. alsmede door prof. Kernkamp, in drievoud werd ondertekend. Het was een plechtig moment toen H.M. de Koningin, na de redevoeringen van de heren Drees, Currie en Jonckheer naar de tafel schreed om Haar handtekening onder dit be langrijke staatsstuk te plaatsen. Doodstil was het in de zaal, als het ware voelde men dat op dit ogenblik een nieuwe bladzijde in de Vader landse geschiedenis werd geschre ven. En men voelde ook de blijdschap dat dit alles kon geschieden in vrij willig overleg. H.M. de Koningin heeft daarop in Haar korte rede voering gewezen. Met de redevoering van Koningin Juliana werd deze plechtigheid be sloten. Evenals op Prinsjesdag was het de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr J. A. Jonkman, die het „leve de Koningin” aanhief. In een half uur was de gehele plechtigheid ten einde. Inmiddels was de belangstelling van de Hage naars voor de altijd kleurrijke stoet toegenomen. Een belangstelling, die overigens kleiner was dan op de derde Dinsdag in September. Maar wat op Prinsjesdag niet het geval was gebeurde in dit late najaar: de Gouden Koets reed door zon over laden door de Haagse straten. En daardoor kreeg dit schouwspel toch weer zijn sprookjesachtig Karakter. schaffing van voorraden. Hoewel er dus maatregelen tegen de adviesprijs die in de practijk werkelijke prijs is, worden overwogen zal de minister toch voorzichtig tewerk gaan. De minimumprijs vond hij overbodig naar iedere bakker zich aan de advies prijs houdt. Wel was hij bereid met de bakkers te praten over een soepele prijsregeling. „Nu we staan voor een ontwikkeling in de vrijheid zeg ik tegen de bakkers: Durf het met deze vrijheid te wagen”; zo riep prof. Zijlstra uit. fantastisch effect hadden in de so bere, doch stemmig versierde Rid derzaal. Maar ook al was het cere monieel op straat dezelfde als op Prinsjesdag, in de historische Rid derzaal proefde men een andere sfeer. Nu ging het niet alleen om het samenzijn van Regering en Parlement een belangrijke parle mentaire gebeurtenis maar om de omvorming van het Koninkrijk. Het gewicht van deze bijeenkomst ging dus uit boven het typisch na tionale belang, al is dat altijd ge richt geweest op de belangen van de andere Rijksdelen. Neen, ditmaal waren de volken èn van Nederland èn van Suriname èn van de Neder landse Antillen verzameld om de troon van H.M. de Koningin. Er zal niemand in de Ridderzaal geweest zijn, die niet onder de in druk was van dit belangrijke ge beuren. Het was precies drie uur toen H.M. de Koningin de Ridder zaal betrad. Een commissie van ont vangst, bestaande uit de minister presidenten van Nederland, Surina me, de Nederlandse Antillen en uit prof. Kernkamp, de minister van Overzeese Rijksdelen, begeleidde H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard naar de troon. Voor de troon stond de tafel met de acte van bevestiging, die door de Koningin, minister-president Drees en de minister-presidenten van Su riname en de Nederlandse Antillen, Stichting „Zeeuwsch Dagblad” jjoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte Koordstr. 35. Tel. administratie »009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes SCHIPHOL, 15 Dec. Vanmiddag omstreeks half vijf heeft een Thunder jet F84, bestuurd door de in vlieger der Fokker fabrieken A. P. Moll, een geslaagde noodlanding gemaakt op da landingsbaan no. 19 in de Zuid-Oost- hoek van Schiphol. De vlieger meldde de verkeerstoren, dat hij moeilijkhe den had en moest landen. Alles werd terstond in gereedheid gebracht en de brandweer rukte naar de landingsbaan uit. Het toestel, dat motorstoring heeft gehad, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, doch verschei dene meters verder. Tijdens het lan den vlogen een wiel en stukken van het landingsgestel van het vliegtuig af. De piloot moest sterk afremmen om te voorkomen, dat hij door zou schieten. Daardoor geraakte het vlieg tuig van de baan af aan de zijde van het platform en kwam terecht in mod der en zandhopen. Aan het einde van de baan, ter hoogte van de Vijfhuizer- weg, waren arbeiders bezig met werk- zaamheden ter verlenging van de baan, die ijlings een goed heenkomen zoch ten toen zij de Thunderjet zagen aan komen. Niemand werd gewond. De Thunderjet was bij Fokker gerevi seerd en de invlieger Mol! maakte de gebruikelijke routine vlucht met de machine. verklaard, dat Engeland bereid is de rol vullen........ De eerste aanval, die van socialisti sche zijde kwam hetgeen trouwens verwacht werd liep op niets uit. Fractievoorzitter Ollenhauer kwam met het voorstel om de behandeling van het Saarvraagstuk te schrappen van de agenda. Het voorstel werd ver worpen en de kwestie blijft op de agenda van de Bondsdag prijken. VERKLARING. Toen kwam Adenauer met zijn ver klaring voor de dag, waarin hij zei, dat de jongste officiële interpretaties van het Saarverdrag in strijd zijn met de inhoud en de geest van het accoord en dat hij daarom nieuwe besprekingen met de Franse premier Mendès-France gewenst achtte. Indien Frankrijk vast houdt aan de huidige uitleg van het Saatstatuut, dan zal Adenauer Enge land en Amerika om bemiddeling vra gen. De liberalen vierden deze toezegging wacht door begeven H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zich na het verlaten van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Gouden Koets voor de tocht naar de Ridderzaal. Het vaan del wordt genegen. <BsS6> Culturele Adviesraad buiten de Stich ting Zeeland om werd verworpen. Ged. Staten willen de post voor sub sidiëring van algemene manifestaties op pro memorie ramen en niet op 5000,opdat de mogelijkheid bestaat zo nodig boven het voorgestelde bedrag te gaan. Ook zijn zij voornemens In de eerste zitting van 1955 voor te stellen waarschijnlijk 2880,toe te staan voor de uitgave van het Zeeuws Woor denboek, welk onderwerp dus los staat van de cultuursubsidies. Verworpen wordt het verwijt, dat Ged. Staten min of meer te hooi en te gras subsidies toekennen. Met een zes tal voorbeelden wordt aangetoond, dat er wel degelijk Ijjn zit in hun cultuur politiek. Zij zijn zich er ook niet van bewust, dat te weinig aandacht wordt besteed aan de plattelands-gemeenten. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- J A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. m., 7.38 u. 1.70 m., m.Zierik- u. 1.09 m., 21.00 u. 1.32 m. BONN, 15 December Adenauers aankondiging in de Westduitse Bondsdag, dat hij een nieuwe poging zal doen om te komen tot her vatting van de onderhandelingen over het Saarstatuut met Frapkrijk, is de enige verrassing geweest, die aan het begin van het driedaagse debat over de accoorden van Parijs, te melden valt. Geheel en al onverwachts kwam de mededeling van de Bondskanselier toch ook weer niet, omdat al enkele dagen geleden is uitgelekt, dat dr Adenauer zijn onderhande- lingsplan aan de weerbarstige liberale fractie had voorgelegd. Dat dit volkomen juist was bleek onmiddellijk daarna. De liberale fractie steun de Adenauer, ondanks alle bedenkingen in de laatste weken geuit tegen het buitenlandse beleid van de Bondskanselier. Lukt het niet tot nieuwe onderhandelingen met Frankrijk te komen, dan wil hij Engeland en Amerika vragen te bemiddelen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft in de loop van de dag reeds verklaard, dat Engeland bereid is de rol van bemiddelaar te ver- MIDDELBURG, 15 December. Het was te verwachten, dat er in de af delingen der Prov. Staten heel wat critiek zou loskomen op het voorstel van Ged. Staten om voor 1955 een bedrag van f 45000.voor culturele doel einden beschikbaar te stellen. Dit betekent naar sommiger mening een ach teruitgang in vergelijking met dit jaar. Nodig is het niet, want de begroting voor 1955 biedt ruimte voor een verdere uitbouw van steun aan culturele zaken. De Zeeuwse Culturele Adviesraad kwam in zijn voorstel trouwens ook tot een belangrijk hoger bedrag. Het gevolg van deze handelwijze van Ged. Staten zal zijn, dat het culturele werk in de provincie remmingen zal ondervinden. Het antwoord Iaat aan duidelijkheid niets te wensen over: gelet op de hoge uitgaven voor de Muziekschool en op tal van andere belan gen, die geld vragen, kan niet méér worden beschikbaar gesteld. Overigens komt er in Zeeland nog een bedrag van f 25.000.voor steun aan culturele doeleinden van het ministerie van O., K. en W. Daarvan is f 15.000.bestemd voor de Z.V.U., zodat nog f 10.000.beschikbaar blijft. Sommige Statenleden bepleitten fondsvorming, nu de financiële omstan digheden gunstig zijn, opdat de lijn in het culturele werk ook in ongunstige jaren kan worden vastgehouden. Ook joelde men wel wat voor een wijziging van de positie van de Zeeuwse Cultu rele Adviesraad. Een bedrag van 5000,voor algemene manifestaties werd, mede in verband met de tiende herdenking der bevrijding volgend jaar, te laag geacht. Andere wensen waren: subsidie verhoging van het be roepstoneel en meer steun aan muziek gezelschappen en zangverenigingen. Verder vond men, dat het bedrag voor onderzoek en inventarisatie kan wor den verlaagd, omdat dit werk tot de normale taak der Stichting Zeeland be hoort. Heeft die daarvoor niet voldoen de middelen, dan zullen de bijdragen van Rijk en Provincie verhoogd moe ten worden. En dan was er nog een Statenlid, dat meende, dat genoemde Stichting tot nu toe tekort schiet in SLUIS, 15 Dec. Willem was in de ongevallenwet, dus had tijd genoeg. Met een suikerbieten auto reed hij dikwijls mee naar Breskens om zijn tijd te vullen. Daar trof hij vele auto’s aan Na enig overleg stapte hij in 'een vrachtauto, geladen met vis met richting Hamburg. Terug in Breskens stond er een auto voor Parijs klaar. Ook deze rit werd benut. Op de terugweg ontmoet te hij aan de grens een kennis met een vrachtauto voor Luxem burg. Even overstappen en Wil lem was opnieuw weg naar vreemde landen. Toen hij weer thuis kwam hoorde hij, dat er controle was geweest voor de on gevallenuitkering. Het resultaat was niet best. Zijn vrouw had geen commen taar. Ze kende Willem al langer dan vandaag. Willem gaat nu -in het dorp door voor een bereisd man. ’s-GRAVENHAGE, 16 December Het broodprijsdebat zal eindigen in een volledige overwinning voor minister Zijlstra. Dit is voor een deel veroor zaakt door een onhandige motie van de heer Jansen (K.V.P.), waardoor alle twijfelaars zich achter de minister schaarden. Het voorstel zal heden in stemming komen. Maar alle fracties, behalve de K.V.P., hebben reeds te kennen gegeven, te zullen tegenstemmen. De heer Jansen vroeg nader beraad tussen de regering en de Bakkerij stichting en zolang dit beraad duurt zou het regeringsbesluit om de minimumprijs voor het brood af te schaffen opgeschort moeten wor den. Tot zover was de motie redelijk. De grote fout van het voorstel was echter, dat daarin werd aangedrongen op een vertegenwoordiging van de re gering in de Nederlandse Bakkerij - stichting. Daar wilde de overgrootte meerder heid van de Kamer niets van weten. De heren Van Eijsden (A.R.), Corne lissen en Korthals (beiden V.V.D.) en Schmall (C.H.) waren van mening, dat overheidsvertegenwoordigers niet pas sen in een particulier' orgaan. Volgens de heer Pesschar (P.v.d.A.) heeft de K.V.P. teveel gist in deze motie ge daan. Hoewel de K.V.P. het tegenover gestelde beoogde, heeft zij door de in diening van deze motie de minister eigenlijk krachtdadig gesteund. Een belangrijke mededeling van minister Zijlstra was, dat hij over weegt op te treden tegen de boycot van bakkers, die brood leveren be neden de af gesproken advies-prijs. Er is n.l. een bakkersbedrijf, dat in staat is witbrood drie cent goedkoper te leveren. Het kreeg echter de grootste moeilijkheden bij de aan- (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 15 Dec. De vijftiende December is een mijlpaal in de Nederlandse ge schiedenis. Op die dag is het Koninkrijk-nièuwe stijl een geworden. Het Koninkrijk der Nederlanden gaat nu bestaan uit drie gelijkwaardige delenNe derland, Suriname en de Neder landse Antillen. En het is dan ook begrijpelijk dat dit heugelijk gebeuren met groot ceremoniëel werd gevierd. Voor de tweede maal reed dit jaar de Gouden Koets door de Haagse straten, begeleid door 'n stoet die dezelfde is als op de derde Dinsdag in September. Voor de tweede maal was Ridderzaal weer bezet door minis ters, Kamerleden, leden van de Raad van State, de Hoge Raad, vele hoge burgerlijke- en militaire auto riteiten en het corps-diplomatique. Het was weer de bekende schitte ring van gala-uniformen, die een DE BILT, 15 December Over- dro°g met vooral aanvankelijk L. >,e. P^atsen mist of laaghangende lilt ,ng- Zwakke tot matige Zuide- ter^nW*n<^' Belangrijk kouder dan gis- Vriu en ontlergang van Zon en Maan: ag: Z°n op 8.45 u„ onder 16.27 u. ‘aan op 0.38 u., onder 12.23 u. HoogWater Vrijdag 17 Dec. 1954 jongen: 7.07 u. 1.48 m„ 19.49 u. iTerneuzen: 21-16 u- 152 o.Zl Uitgave:

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1